Setari Cookie-uri

Varianta de examen 69. Subiectul 13. Cititi cu atentie textul de mai jos.

"Ma plimb intre doua lumi...Intre ceea ce sunt si ceea ce as vrea sa fiu. Imi doresc acum sa ma duc acolo unde imi striga inima, in bratele celui care ma face sa ma simt asa mica si el suficient de mare incat sa ma cuprinda cu totul. Imi doresc sa raman pe loc sa imi continui viata , alegerile si optiunile pe care mi le ofera fara El. Imi doresc sa pot fi in ambele locuri.

Ce imi doresc acum? Pe tine...un film, un ceai, ploaia si...Noi! Sau poate nu vreau asta... De ce nu stiu exact? Sunt derutata ca nu stiu ce sa aleg. Cum pot sa am incredere iar in tine dupa fiecare promisiune neindeplinita a ta si fiecare noapte cand plecai fara sa te uiti inapoi in ochii mei? Cum pot sa cred ca azi ai vorbit serios daca mereu mi-ai dovedit contrarul vorbelor si sentimentelor tale?

E dureros de nedrept ca nu ai fost acolo sa imi vezi durerea, dezamagirea, fericirea, implinirea, zambetul sau lacrimile. Nu pot uita ca nu ai fost acolo sa ma alini, sa ma tii in brate sau sa imi dai un sfat. Te-am iertat ca ai cautat caldura altor brate, te-am iertat pentru dezamagiri, dureri, certuri, pentru momentele tale orgolioase, egoiste si reci. Cred ca te-am iertat pentru tot. Te-am asteptat mereu acolo sa revii, mereu am crezut ca nu merit ca tu sa revii, stii? Am crezut copilareste ca nu sunt suficient de buna pentru imbratisarile, incurajarile si sfaturile tale. Si am supravietuit fara toate astea.

Stiu ca vei veni curand, acum stiu cu tot sufletul asta, dar inima mea cred ca a stat atat de mult cu usile deschise asteptand sa te intorci incat acum le-a inchis tematoare si speriata. Eu stiu ca inima mea a invatat ca nu exista notiunea de timp dupa atatia ani de asteptat. Nu stiu cum o sa reactionez cand vei veni. Si te rog ceva...Daca nu iti deschide usile, bate in continuare, nu te lasa, nu renunta... Poate doar e e pierduta sa te caute pe undeva...

Nu stiu ce am sa iti zic, nu stiu cum iti voi raspunde la intrebare, pentru ca nu stiu daca chiar vii sa ramai cu mine pentru o viata. Stiu ca ai promis azi, dar vezi tu... ai mai promis si alte dati. Stiu ca nu o sa iti cer explicatii, promisiuni si sfaturi. Am invatat sa traiesc fara ele,tu m-ai invatat de fapt. Am sa iti cer doar sa ma tii in brate...doar de asta am nevoie si asta pentru ca eu am asteptat doar alinarea in bratele tale si nu am cautat refugiul sau resemnarea altora...Tie ti-a placut mereu sa negi sufletul si sa iubesti fizicul, ti-a placut mereu sa refuzi inima si sa asculti mintea, ti-a placut mereu sa ma lasi pe mine sa astept in favoarea oricarui lucru marunt.

P.S.: Te astept sa vii si sa ii vorbesti inimii mele sa o faci sa isi revina... sau sa o intrebi daca mai poate fi aceeasi de la inceput."

Nota explicativa: acest text a fost scris de o fata de 22 de ani despre fostul ei iubit care a inselat-o si si-a batut joc de ea.

Cerinte:
1 Pe o scara de la 1 la 10, cat credeti ca este de inteligenta persoan care a scris acest text ?
2 De ce boala psihica sufera ?
3 Care este viitorul Romaniei cu astfel de tineri ?



PS. Aceste este un examen pentru cei ce vor sa devina psihiatri.



Baiat_virgin
Postat pe 29 August 2012 10:46
o fi fosta prietena a lu Mitica
Piscolinoo
Postat pe 29 August 2012 10:53
De la: Piscolinoo, la data 2012-08-29 10:53:26o fi fosta prietena a lu Mitica


care Mitica ?

Taximetristul ala violat ??


Baiat_virgin
Postat pe 29 August 2012 10:54
De la: Baiat_virgin, la data 2012-08-29 10:54:46
De la: Piscolinoo, la data 2012-08-29 10:53:26o fi fosta prietena a lu Mitica


care Mitica ?

Taximetristul ala violat ??



nup,se vede ca nu esti la curent cu noutatile ,nu-mi cere explicatii ca n-am timp
Piscolinoo
Postat pe 29 August 2012 11:12
De la: Baiat_virgin, la data 2012-08-29 10:46:08"Ma plimb intre doua lumi...Intre ceea ce sunt si ceea ce as vrea sa fiu. Imi doresc acum sa ma duc acolo unde imi striga inima, in bratele celui care ma face sa ma simt asa mica si el suficient de mare incat sa ma cuprinda cu totul. Imi doresc sa raman pe loc sa imi continui viata , alegerile si optiunile pe care mi le ofera fara El. Imi doresc sa pot fi in ambele locuri.

Ce imi doresc acum? Pe tine...un film, un ceai, ploaia si...Noi! Sau poate nu vreau asta... De ce nu stiu exact? Sunt derutata ca nu stiu ce sa aleg. Cum pot sa am incredere iar in tine dupa fiecare promisiune neindeplinita a ta si fiecare noapte cand plecai fara sa te uiti inapoi in ochii mei? Cum pot sa cred ca azi ai vorbit serios daca mereu mi-ai dovedit contrarul vorbelor si sentimentelor tale?

E dureros de nedrept ca nu ai fost acolo sa imi vezi durerea, dezamagirea, fericirea, implinirea, zambetul sau lacrimile. Nu pot uita ca nu ai fost acolo sa ma alini, sa ma tii in brate sau sa imi dai un sfat. Te-am iertat ca ai cautat caldura altor brate, te-am iertat pentru dezamagiri, dureri, certuri, pentru momentele tale orgolioase, egoiste si reci. Cred ca te-am iertat pentru tot. Te-am asteptat mereu acolo sa revii, mereu am crezut ca nu merit ca tu sa revii, stii? Am crezut copilareste ca nu sunt suficient de buna pentru imbratisarile, incurajarile si sfaturile tale. Si am supravietuit fara toate astea.

Stiu ca vei veni curand, acum stiu cu tot sufletul asta, dar inima mea cred ca a stat atat de mult cu usile deschise asteptand sa te intorci incat acum le-a inchis tematoare si speriata. Eu stiu ca inima mea a invatat ca nu exista notiunea de timp dupa atatia ani de asteptat. Nu stiu cum o sa reactionez cand vei veni. Si te rog ceva...Daca nu iti deschide usile, bate in continuare, nu te lasa, nu renunta... Poate doar e e pierduta sa te caute pe undeva...

Nu stiu ce am sa iti zic, nu stiu cum iti voi raspunde la intrebare, pentru ca nu stiu daca chiar vii sa ramai cu mine pentru o viata. Stiu ca ai promis azi, dar vezi tu... ai mai promis si alte dati. Stiu ca nu o sa iti cer explicatii, promisiuni si sfaturi. Am invatat sa traiesc fara ele,tu m-ai invatat de fapt. Am sa iti cer doar sa ma tii in brate...doar de asta am nevoie si asta pentru ca eu am asteptat doar alinarea in bratele tale si nu am cautat refugiul sau resemnarea altora...Tie ti-a placut mereu sa negi sufletul si sa iubesti fizicul, ti-a placut mereu sa refuzi inima si sa asculti mintea, ti-a placut mereu sa ma lasi pe mine sa astept in favoarea oricarui lucru marunt.

P.S.: Te astept sa vii si sa ii vorbesti inimii mele sa o faci sa isi revina... sau sa o intrebi daca mai poate fi aceeasi de la inceput."

Nota explicativa: acest text a fost scris de o fata de 22 de ani despre fostul ei iubit care a inselat-o si si-a batut joc de ea.

Cerinte:
1 Pe o scara de la 1 la 10, cat credeti ca este de inteligenta persoan care a scris acest text ?
2 De ce boala psihica sufera ?
3 Care este viitorul Romaniei cu astfel de tineri ?



PS. Aceste este un examen pentru cei ce vor sa devina psihiatri.







1.Textul respectiv nu reflecta,neaparat,o inteligenta superioara,ci,mai degraba,,o volubilitate in exprimare,un talent de bun narator,,o capacitate de improvizatie multumitoare,,se observa faptul ca autoarea textului ,este o pasionata de lectura,Literatura,,are talent de orator!!!Poate reda, in cuvinte destul de simple,trairi,sentimente,,retrageri,frustrari,dezamagire,dar si bucurie,speranta!!!Sesizez si nota de repros ,bine ascuns,,sub mantia cuvintelor frumoase si pline de calmitate,dar care au ,dedesubt,,multa manie si furie neputincioasa!!!Spera in disperare,in acest mod o percep pe autoarea textului sus postat!!!

2.Nu consider ca ar fi suferinda de vreo boala psihica,decat,poate,de melancolie!!!Nu prezinta alte simptome specifice bolilor psihice!!!Sau disimuleaza foarte bine!!!

3.Viitorul Romaniei?????De ce ar reprezenta ,astfel de tineri,,viitorul patriei??Sau sunt,deja,majoritate plus unu???? Rezolvarea unei astfel de probleme majore,se poate gasi in mediile, in care se dezvolta astfel de personaje!!!Cuntificarea lor,,,nu conteaza prea mult,ci,mai degraba,,eliminarea cauzelor,care stau la declansarea a astfel de tristeti si refugii in propria lacrima!!!
MissRainbow
Postat pe 29 August 2012 12:58
De la: Piscolinoo, la data 2012-08-29 10:53:26o fi fosta prietena a lu Mitica

Sa nu-l uitam pe Dindirel "abuzatu' ".....
rondina
Postat pe 29 August 2012 13:03
De la: rondina, la data 2012-08-29 13:03:57
De la: Piscolinoo, la data 2012-08-29 10:53:26o fi fosta prietena a lu Mitica

Sa nu-l uitam pe Dindirel "abuzatu' ".....

n-am vrut sa incep sa-i numesc pe toti ca-s prea multi
Piscolinoo
Postat pe 29 August 2012 13:09
Mi-as dori sa stiu care este persoana care a publicat acest text aici si de ce considera ca persoana in cauza are probleme psihice sau o inteligenta superioara sau pur si simplu un tanar fara viitor?
Cunosti persoana respectiva?
Suntem asa de buni si de perfecti incat sa ii criticam pe altii?
Ar trebui sa ne uitam la noi insine si sa ne intrebam pe ce scara a inteligentei ne aflam si cum contribuim noi la viitorul Romaniei?
kudika_33681
Postat pe 15 Aprilie 2013 00:05
*inferioara...scuze
kudika_33681
Postat pe 15 Aprilie 2013 00:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
caut de munca rubrica erotism 11 De la: kudika228425 17 Aprilie 2012 14:38
va masturbati?cat de des? 29 De la: Dor_a 7 Ianuarie 2009 07:07
istoria sexului anal 94 De la: miruna09 8 Noiembrie 2009 04:09
Intrebare 6 De la: modern 3 Octombrie 2010 01:42
sex in trei 41 De la: valy90 21 Ianuarie 2011 16:49