Setari Cookie-uri

Posesivitate sau obsesie

Am o relatie de un an, am planuri serioase cu aceasta persoana.
Ea a avut o relatie serioasa cu primul barbat de 5-6 ani si dupa aceasta a mai avut o relatie, nesemnificativa de 3 luni dupa aproximativ 1an de la terminarea primei relatii. A fost foarte atasata de el, deoarece si dupa despartirea de el si dupa ce ne-am mutat impreuna acum 5 luni tot mai vorbeste cu el. A promis de n ori ca nu va mai vb cu el dar nu s-a tinut de cuvat, din toate astea eu am devenit gelos si posesiv astfel incat am ajuns sa-i cer sa nu mai poarte inelul primit de la el la 18 ani si lucrurile de la el...

Intrebarea e: cine greseste in toata aceasta situatie?
pupaciosul
Postat pe 6 Septembrie 2012 01:27

poate esti prea pupacios
ti-ai luat teapa cred. ce e aia sa poarte inelul de la ala sau sa mai vorbeasca in continuare cu stirea ta?
picard-jean-luc
Postat pe 6 Septembrie 2012 06:25
Sa inteleg ca problema nu e la mine?
pupaciosul
Postat pe 6 Septembrie 2012 16:36
De la: pupaciosul, la data 2012-09-06 01:27:05Am o relatie de un an, am planuri serioase cu aceasta persoana.
Ea a avut o relatie serioasa cu primul barbat de 5-6 ani si dupa aceasta a mai avut o relatie, nesemnificativa de 3 luni dupa aproximativ 1an de la terminarea primei relatii. A fost foarte atasata de el, deoarece si dupa despartirea de el si dupa ce ne-am mutat impreuna acum 5 luni tot mai vorbeste cu el. A promis de n ori ca nu va mai vb cu el dar nu s-a tinut de cuvat, din toate astea eu am devenit gelos si posesiv astfel incat am ajuns sa-i cer sa nu mai poarte inelul primit de la el la 18 ani si lucrurile de la el...

Intrebarea e: cine greseste in toata aceasta situatie?

Intrebarea mea este _ai discutat serios cu ea?
intreaba-o la modul cel mai serios ce ganduri are si cum vede ea relatia voastra.
Incearca sa-i explici ca te deranjeaza relatia lor si spune-i sa incerce sa se puna putn in locul tau.
te iubeste?poate acea relatie a lor e pur amicala,,,totusi se cunosc de ceva ani iar daca s-au despartit de comun acord probabil se simt inca atasati unul de celalalt.
Piscolinoo
Postat pe 6 Septembrie 2012 16:44
Dragul meu pupacios problema in sine nu este la tine pt ca nu esti tu vinovat ca ea nu este o fata serioasa insa problema ta este ca nu vorbesti cu ea si nu sti sa-ti solutionezi problemele. Cu agresivitate, obsesie si posesivitate nu rezolvi nimik ! Trebuie sa rezolvi lucrurile cu calm - in cazul in care nu se dovedeste faptul ca ea nu te place pur si simplu va despartiti iar lucrurl scesta trebuie sa il spui ei dar cu mult calm si pentru a nu mai fi posesiv tu trebuie sa intelegi ca nikiodata nu poti obliga pe cineva sa te placa. Daca intradevar trebuie sa demonstrezi ceva cuiva aceea persoan caruia trebuie sai demonstrezi ceva esti tu insusi ! Succes !!!
kudika_nikole
Postat pe 6 Septembrie 2012 17:54
De la: kudika_nikole, la data 2012-09-06 17:54:38Dragul meu pupacios problema in sine nu este la tine pt ca nu esti tu vinovat ca ea nu este o fata serioasa insa problema ta este ca nu vorbesti cu ea si nu sti sa-ti solutionezi problemele. Cu agresivitate, obsesie si posesivitate nu rezolvi nimik ! Trebuie sa rezolvi lucrurile cu calm - in cazul in care nu se dovedeste faptul ca ea nu te place pur si simplu va despartiti iar lucrurl scesta trebuie sa il spui ei dar cu mult calm si pentru a nu mai fi posesiv tu trebuie sa intelegi ca nikiodata nu poti obliga pe cineva sa te placa. Daca intradevar trebuie sa demonstrezi ceva cuiva aceea persoan caruia trebuie sai demonstrezi ceva esti tu insusi ! Succes !!!



Ea e ff incapatanata, considera ca nu e normal cea ce ii cer, pt ca ei sunt ca niste amici iar in legatura cu lucrurile care inca le foloseste de la el inclusiv inelul de 18ani, ea considera ca e normal sa le folosesca pt ca sunt "doar niste lucruri care nu o fac se mai gandeasca la ce a fost in trecut intre ei"
pupaciosul
Postat pe 6 Septembrie 2012 20:09
De la: Piscolinoo, la data 2012-09-06 16:44:39
De la: pupaciosul, la data 2012-09-06 01:27:05Am o relatie de un an, am planuri serioase cu aceasta persoana.
Ea a avut o relatie serioasa cu primul barbat de 5-6 ani si dupa aceasta a mai avut o relatie, nesemnificativa de 3 luni dupa aproximativ 1an de la terminarea primei relatii. A fost foarte atasata de el, deoarece si dupa despartirea de el si dupa ce ne-am mutat impreuna acum 5 luni tot mai vorbeste cu el. A promis de n ori ca nu va mai vb cu el dar nu s-a tinut de cuvat, din toate astea eu am devenit gelos si posesiv astfel incat am ajuns sa-i cer sa nu mai poarte inelul primit de la el la 18 ani si lucrurile de la el...

Intrebarea e: cine greseste in toata aceasta situatie?

Intrebarea mea este _ai discutat serios cu ea?
intreaba-o la modul cel mai serios ce ganduri are si cum vede ea relatia voastra.
Incearca sa-i explici ca te deranjeaza relatia lor si spune-i sa incerce sa se puna putn in locul tau.
te iubeste?poate acea relatie a lor e pur amicala,,,totusi se cunosc de ceva ani iar daca s-au despartit de comun acord probabil se simt inca atasati unul de celalalt.


Am discutat cu ea si fara nici un rezultat, i-am explicat de multe ori ca ma raneste cu chestile astea
pupaciosul
Postat pe 6 Septembrie 2012 20:11
De la: pupaciosul, la data 2012-09-06 01:27:05Am o relatie de un an, am planuri serioase cu aceasta persoana.
Ea a avut o relatie serioasa cu primul barbat de 5-6 ani si dupa aceasta a mai avut o relatie, nesemnificativa de 3 luni dupa aproximativ 1an de la terminarea primei relatii. A fost foarte atasata de el, deoarece si dupa despartirea de el si dupa ce ne-am mutat impreuna acum 5 luni tot mai vorbeste cu el. A promis de n ori ca nu va mai vb cu el dar nu s-a tinut de cuvat, din toate astea eu am devenit gelos si posesiv astfel incat am ajuns sa-i cer sa nu mai poarte inelul primit de la el la 18 ani si lucrurile de la el...

Intrebarea e: cine greseste in toata aceasta situatie?

Categoric, ea greseste...iar tu pe buna dreptate ai devenit gelos !
rondina
Postat pe 6 Septembrie 2012 21:15
De la: pupaciosul, la data 2012-09-06 20:09:25
De la: kudika_nikole, la data 2012-09-06 17:54:38Dragul meu pupacios problema in sine nu este la tine pt ca nu esti tu vinovat ca ea nu este o fata serioasa insa problema ta este ca nu vorbesti cu ea si nu sti sa-ti solutionezi problemele. Cu agresivitate, obsesie si posesivitate nu rezolvi nimik ! Trebuie sa rezolvi lucrurile cu calm - in cazul in care nu se dovedeste faptul ca ea nu te place pur si simplu va despartiti iar lucrurl scesta trebuie sa il spui ei dar cu mult calm si pentru a nu mai fi posesiv tu trebuie sa intelegi ca nikiodata nu poti obliga pe cineva sa te placa. Daca intradevar trebuie sa demonstrezi ceva cuiva aceea persoan caruia trebuie sai demonstrezi ceva esti tu insusi ! Succes !!!



Ea e ff incapatanata, considera ca nu e normal cea ce ii cer, pt ca ei sunt ca niste amici iar in legatura cu lucrurile care inca le foloseste de la el inclusiv inelul de 18ani, ea considera ca e normal sa le folosesca pt ca sunt "doar niste lucruri care nu o fac se mai gandeasca la ce a fost in trecut intre ei"


esti intr-o situatie jenanta
da-i o batuta si striveste inelul ala cu ciocanul si cand vorbeste la telefon sparge-i telefonul
aquzi domne! pai il omoram si p-ala pana acuma preventiv!
picard-jean-luc
Postat pe 6 Septembrie 2012 21:24
De la: rondina, la data 2012-09-06 21:15:42
De la: pupaciosul, la data 2012-09-06 01:27:05Am o relatie de un an, am planuri serioase cu aceasta persoana.
Ea a avut o relatie serioasa cu primul barbat de 5-6 ani si dupa aceasta a mai avut o relatie, nesemnificativa de 3 luni dupa aproximativ 1an de la terminarea primei relatii. A fost foarte atasata de el, deoarece si dupa despartirea de el si dupa ce ne-am mutat impreuna acum 5 luni tot mai vorbeste cu el. A promis de n ori ca nu va mai vb cu el dar nu s-a tinut de cuvat, din toate astea eu am devenit gelos si posesiv astfel incat am ajuns sa-i cer sa nu mai poarte inelul primit de la el la 18 ani si lucrurile de la el...

Intrebarea e: cine greseste in toata aceasta situatie?

Categoric, ea greseste...iar tu pe buna dreptate ai devenit gelos !


pai zi tu! ce e prostia asta sa umble cu inelul de la ala!
picard-jean-luc
Postat pe 6 Septembrie 2012 21:25
De la: kudika_10951, la data 2012-09-06 21:24:06
De la: pupaciosul, la data 2012-09-06 20:09:25
De la: kudika_nikole, la data 2012-09-06 17:54:38Dragul meu pupacios problema in sine nu este la tine pt ca nu esti tu vinovat ca ea nu este o fata serioasa insa problema ta este ca nu vorbesti cu ea si nu sti sa-ti solutionezi problemele. Cu agresivitate, obsesie si posesivitate nu rezolvi nimik ! Trebuie sa rezolvi lucrurile cu calm - in cazul in care nu se dovedeste faptul ca ea nu te place pur si simplu va despartiti iar lucrurl scesta trebuie sa il spui ei dar cu mult calm si pentru a nu mai fi posesiv tu trebuie sa intelegi ca nikiodata nu poti obliga pe cineva sa te placa. Daca intradevar trebuie sa demonstrezi ceva cuiva aceea persoan caruia trebuie sai demonstrezi ceva esti tu insusi ! Succes !!!



Ea e ff incapatanata, considera ca nu e normal cea ce ii cer, pt ca ei sunt ca niste amici iar in legatura cu lucrurile care inca le foloseste de la el inclusiv inelul de 18ani, ea considera ca e normal sa le folosesca pt ca sunt "doar niste lucruri care nu o fac se mai gandeasca la ce a fost in trecut intre ei"


esti intr-o situatie jenanta
da-i o batuta si striveste inelul ala cu ciocanul si cand vorbeste la telefon sparge-i telefonul
aquzi domne! pai il omoram si p-ala pana acuma preventiv!

M-ai facut sa rad Pik !Cata rabdare a avut pana acum...si eu ma mir!
rondina
Postat pe 6 Septembrie 2012 21:26
De la: kudika_10951, la data 2012-09-06 21:25:06
De la: rondina, la data 2012-09-06 21:15:42
De la: pupaciosul, la data 2012-09-06 01:27:05Am o relatie de un an, am planuri serioase cu aceasta persoana.
Ea a avut o relatie serioasa cu primul barbat de 5-6 ani si dupa aceasta a mai avut o relatie, nesemnificativa de 3 luni dupa aproximativ 1an de la terminarea primei relatii. A fost foarte atasata de el, deoarece si dupa despartirea de el si dupa ce ne-am mutat impreuna acum 5 luni tot mai vorbeste cu el. A promis de n ori ca nu va mai vb cu el dar nu s-a tinut de cuvat, din toate astea eu am devenit gelos si posesiv astfel incat am ajuns sa-i cer sa nu mai poarte inelul primit de la el la 18 ani si lucrurile de la el...

Intrebarea e: cine greseste in toata aceasta situatie?

Categoric, ea greseste...iar tu pe buna dreptate ai devenit gelos !


pai zi tu! ce e prostia asta sa umble cu inelul de la ala!

Este greu de acceptat asa ceva, trebuia sa-l vanda sau sa-l inapoieze eventual tipului, eu cel putin asa vad lucrurile... oare am orbit?
rondina
Postat pe 6 Septembrie 2012 21:28
esti intr-o situatie jenanta
da-i o batuta si striveste inelul ala cu ciocanul si cand vorbeste la telefon sparge-i telefonul
aquzi domne! pai il omoram si p-ala pana acuma preventiv!

M-ai facut sa rad Pik !Cata rabdare a avut pana acum...si eu ma mir!
eu asa vad cum zici si tu!

eu sunt foarte calm si permisiv dar tot sunt foarte posesiv si egoist de-a dreptul
nici n-am avut ocazia dar daca as fi avut asta faceam: strivit inel cu ciocanul sau topit cu sudura, spart telefon si alte ustensile ce ar fi adus aminte de fostu, bataie daca vocifera si bataie si tipului sau eventual eliminare totala
picard-jean-luc
Postat pe 6 Septembrie 2012 21:47
poate asta si vrea si nu stie cum sa-l mai starneasca...
rondina
Postat pe 6 Septembrie 2012 22:03
De la: rondina, la data 2012-09-06 22:03:30 poate asta si vrea si nu stie cum sa-l mai starneasca...


posibil! cunosc cazuri de asfel de atitudini .Unele femei chiar isi inventeaza amanti pentru a trezi interesul barbatului
picard-jean-luc
Postat pe 6 Septembrie 2012 22:06
De la: pupaciosul, la data 2012-09-06 01:27:05Am o relatie de un an, am planuri serioase cu aceasta persoana.
Ea a avut o relatie serioasa cu primul barbat de 5-6 ani si dupa aceasta a mai avut o relatie, nesemnificativa de 3 luni dupa aproximativ 1an de la terminarea primei relatii. A fost foarte atasata de el, deoarece si dupa despartirea de el si dupa ce ne-am mutat impreuna acum 5 luni tot mai vorbeste cu el. A promis de n ori ca nu va mai vb cu el dar nu s-a tinut de cuvat, din toate astea eu am devenit gelos si posesiv astfel incat am ajuns sa-i cer sa nu mai poarte inelul primit de la el la 18 ani si lucrurile de la el...

Intrebarea e: cine greseste in toata aceasta situatie?


Ea greseste.
kudika_10817
Postat pe 7 Septembrie 2012 09:52
Eu cred ca tipa nu prea te iubeste cu adevarat. Ar trebui sa-i spui direct: ori eu, ori fostul. Asta ar fi o atitudine barbateasca. Ce-i asta? E in relatie cu tine sau cu ex-ul? Sa nu accepti o astfel de situatie, ca nu e in regula. Se poate sa te trezesti ca se impaca fara stirea ta cu fostul si tu ramai ca fraierul in ploaie.
Micaell
Postat pe 7 Septembrie 2012 16:46
De la: pupaciosul, la data 2012-09-06 20:11:48[quote name=Am discutat cu ea si fara nici un rezultat, i-am explicat de multe ori ca ma raneste cu chestile astea



Este insensibila si indiferenta la ceea ce simti pentru ea si relatia voastra!!! O masura contracaranta,,ar fi afisarea aceleiasi atitudini,in urma careia ,vei observa o modificare in comportamentul ei!!!Sau nu!!
kudika_15804
Postat pe 7 Septembrie 2012 17:07
Cand iubesti cu adevarat pe cineva, acea persoana devine cea mai importanta pentru tine... Daca ea prefera sa te vada cum suferi...cu siguranta ii pasa mai mult de celalalt.Poate a fost important in viata ei, are dreptul sa pastreze amintiri... dar, undeva intr-o cutiuta. Daca alaturi de tine ar fi reusit sa-l scoata din suflet,singura ar fi renuntat la acel inel, la "nevoia" de a vorbi mereu cu el...
Prerea mea e ca inca il iubeste... Alaturi de tine nu se simte implinita...tu, nu esti TOTUL ei...
symo1977
Postat pe 7 Septembrie 2012 18:30
si ce are ca vorbeste cu el? sau ca poarta inelul? poate ii place inelul in sine. nu mai fi asa restrictiv... asta nu inseamna ca te tradeaza. inteleg ca tie nu iti place, dar trebuie sa ii acorzi libertatea de a alege intre tine si el, nu poti sa o fortezi sa faca ceva pentru care nu e pregatita... cu timpul va intelege ca te deranjeaza (daca ai puterea sa astepti) si va schimba asta. nu poti schimba o persoana, asta trebuie sa inceapa de la ea... daca tu o iubesti cu adevarat, trebuie sa o lasi libera, chiar daca doare. e egoist sa te agati de ea, sa ii ceri lucruri pe care inca nu ti le poate oferi. si daca nu te va iubi cum iti doresti, inseamna ca nu e perechea ta... sunt atatea fete in lume... sigur iti vei gasi aleasa. nu-ti fie frica !
kudi10
Postat pe 9 Septembrie 2012 10:29
Cumparai tu altul...!
roz5blue6lila7
Postat pe 9 Septembrie 2012 18:44
De la: pupaciosul, la data 2012-09-06 01:27:05Am o relatie de un an, am planuri serioase cu aceasta persoana.
Ea a avut o relatie serioasa cu primul barbat de 5-6 ani si dupa aceasta a mai avut o relatie, nesemnificativa de 3 luni dupa aproximativ 1an de la terminarea primei relatii. A fost foarte atasata de el, deoarece si dupa despartirea de el si dupa ce ne-am mutat impreuna acum 5 luni tot mai vorbeste cu el. A promis de n ori ca nu va mai vb cu el dar nu s-a tinut de cuvat, din toate astea eu am devenit gelos si posesiv astfel incat am ajuns sa-i cer sa nu mai poarte inelul primit de la el la 18 ani si lucrurile de la el...

Intrebarea e: cine greseste in toata aceasta situatie?
daca lucrurile erau OK intre voi, nu conta de unde are inelul ori se poarta prosteste sau , pur si simplu, doar pierde vremea cu tine pana revine la fostul
mia2123
Postat pe 9 Septembrie 2012 18:59
dupa parerea mea exista doar 2 posibilitati 50% si 50% :cei doi nu sint compatibili insa ii leaga sexul,dorindu-si sa isi continue relatia doar ca amanti sau dimpotriva,nu se inteleg la pat dar au opinii comune si gindesc la fel,caz in care,sigur nu vor avea decit o legatura "pt conversatie" iar obiectele de la el le considera doar obiecte..
nu-i mai interzice nimic;spune-i ca vrei sa stati de vorba in 3,la intilnirile ei...daca nu are nimic de ascuns,ea va accepta iar tu vei auzi cam ce o intereseaza la acel om si in timp o vei putea face sa gaseasca acel ceva ,la tine....sa nu mai caute inafara.
personal ,eu intuiesc ca e vorba de a doua varianta....se simte in largul ei cu acel om,poate vb orice cu el.....ceea ce probabil nu poate face cu tine.
hellya
Postat pe 17 Septembrie 2012 22:19
Tu esti vinovat doar ptr. ca tolerezi asa ceva de ceva timp.E normal sa fii gelos.Da-o-n masa, nu-i normal cum procedeaza!Eu am divortat dupa 25 de ani si absolut nimic, stii ce-i aia nimic?!nu am pastrat de la el sau din acel apart.Ce mi-a revenit mie am dat, nu doream nici o amintire.Dar tu cum sa tolerezi sa mai aiba discutii cu ex!Discuta cu ea, comunicarea este cea mai buna solutie, chiar daca se justifica spunand ca nu mai e nimic intre ei.Asta denota faptul ca mai are sentimente ptr. ex. dar cu tine incearca o alta relatie care dupa cum descrii nu prea da roade datorita ei.
kudika467548
Postat pe 18 Septembrie 2012 16:16
De la: pupaciosul, la data 2012-09-06 01:27:05Am o relatie de un an, am planuri serioase cu aceasta persoana.
Ea a avut o relatie serioasa cu primul barbat de 5-6 ani si dupa aceasta a mai avut o relatie, nesemnificativa de 3 luni dupa aproximativ 1an de la terminarea primei relatii. A fost foarte atasata de el, deoarece si dupa despartirea de el si dupa ce ne-am mutat impreuna acum 5 luni tot mai vorbeste cu el. A promis de n ori ca nu va mai vb cu el dar nu s-a tinut de cuvat, din toate astea eu am devenit gelos si posesiv astfel incat am ajuns sa-i cer sa nu mai poarte inelul primit de la el la 18 ani si lucrurile de la el...

Intrebarea e: cine greseste in toata aceasta situatie?


Daca inca te mai intrebi cine greseste si daca inca mai vrei sa citesti parerile noastre, vin si eu si iti spun ca amandoi gresiti. Va lipseste tactul in acomodarea sau eliminarea unor urme ale trecutului fiecaruia.
Tu iti arati neincrederea deschis si direct, iar ea devine la randul ei neincrezatoare...
Inceputurile unei vieti in comun pot fi dificile, de aceea este nevoie de tact.
Gestul de a vorbi cu fostul iubit, daca discutiile nu au referiri la iubirea trecuta ori intimitatea care sa te trimita cu gandul la sentimentele ce i-au legat in trecut, nu trebuie sa fie un motiv de suparare, la fel cum, ea nu ar trebui sa tina mortis sa aiba acele discutii, din moment ce i-ai spus ca te deranjeaza.
Cat despre inel - ar trebui sa afli ce simbolizeaza, varsta majoratului ori afectiunea celui care i l-a oferit la acea vreme. O bijuterie e motiv de incantare in sine pentru o femeie si e greu sa renunte la ea, chiar daca cel care i-a daruit-o nu mai exista in viata ei. Dar tot cu tact se rezolva si acest neajuns...cu tact si cheltuiala din partea ta, pentru ca, asa cum ti-au spus si altii, daca nu ii oferi tu altul, pe care sa-l poarte zilnic pe deget, e greu sa ii ceri sa il puna in cutia de bijuterii si sa-l poarte doar cand se asorteaza cu imbracamintea.
A-i cere unei femei sa renunte la o bijuterie, e ca si cum i-ai cere sa isi diminueze feminitatea, ceea ce este aproape o ofensa.
Cred ca e vorba doar de perioada de acomodare, daca, dincolo de aceste incidente, relatia voastra merge bine si amandoi aratati dedicare.
Sau poate sunt si alte lucruri care te ingrijoreaza?!
mobilemaimai_no1
Postat pe 23 Septembrie 2012 16:07
Tu gresesti, dacã ai vãzut cã nu te întelege trebie sã pleci, aia nu te iubeste are un interes ascuns. asa cã....
kudika466666
Postat pe 23 Septembrie 2012 19:35
De la: pupaciosul, la data 2012-09-06 01:27:05Am o relatie de un an, am planuri serioase cu aceasta persoana.
Ea a avut o relatie serioasa cu primul barbat de 5-6 ani si dupa aceasta a mai avut o relatie, nesemnificativa de 3 luni dupa aproximativ 1an de la terminarea primei relatii. A fost foarte atasata de el, deoarece si dupa despartirea de el si dupa ce ne-am mutat impreuna acum 5 luni tot mai vorbeste cu el. A promis de n ori ca nu va mai vb cu el dar nu s-a tinut de cuvat, din toate astea eu am devenit gelos si posesiv astfel incat am ajuns sa-i cer sa nu mai poarte inelul primit de la el la 18 ani si lucrurile de la el...

Intrebarea e: cine greseste in toata aceasta situatie?


PUPACIOSULE,ori ea este inca foarte tanara si mai vrea timp de copilarit ,ori nici tu nu stii sa iei atitudine si sa stopezi ce se intampla.
Ceea ce simti tu in legatura cu aspectele pe care le-ai postat,acele sentimente sant NORMALE !! Este extrem de normal ceea ce -i ceri si nu este nici posesivitate si nici obsesie.
Ce sustine ea este ANORMAL si are de fapt intentii care vor fi de rau augur ptr. tine.
Fetite din astea de tipul cu care esti tu,cata frunza si iarba pe toate drumurile. Numai ca nu stiu cum se face ca au noroc de baieti buni.
Chiar daca in relatia asta ai investit si sentimental si financiar,daca nu te impui ai sa deschizi dupa aia alt topic ,cu titlul: "am fost dus cu presul si parasit "!

kudika132368
Postat pe 24 Septembrie 2012 07:45
Acea persoanã nu cred cã are dragoste fatã de tine ci a gãsit doar un refugiu de moment, probabil de suprafatã zice cã doar vorbesc,retragete, pãrerea mea...
kudika466666
Postat pe 24 Septembrie 2012 15:40
De la: pupaciosul, la data 2012-09-06 01:27:05Am o relatie de un an, am planuri serioase cu aceasta persoana.
Ea a avut o relatie serioasa cu primul barbat de 5-6 ani si dupa aceasta a mai avut o relatie, nesemnificativa de 3 luni dupa aproximativ 1an de la terminarea primei relatii. A fost foarte atasata de el, deoarece si dupa despartirea de el si dupa ce ne-am mutat impreuna acum 5 luni tot mai vorbeste cu el. A promis de n ori ca nu va mai vb cu el dar nu s-a tinut de cuvat, din toate astea eu am devenit gelos si posesiv astfel incat am ajuns sa-i cer sa nu mai poarte inelul primit de la el la 18 ani si lucrurile de la el...

Intrebarea e: cine greseste in toata aceasta situatie?


Cine greseste? Normal ca tu. Cu cat incerc i sa posei mai tare o persoana cu atat va fugi mai repede in bratele cuiva care o accepta asa cum e. Nu vad nimic gresit in ce face ea: doar vorbeste cu cineva cu care a impartit multi ani. Ideea e ca nu poti schimba o persoana ori o accepti asa cum e ori iti gasesti alta care sa fie total dependenta de tine si nici macar sa nu mai vorbeasca cu altii. Daca tu mereu o judeci si ai impresia ca face ceva rau sau greseste pana la urma va face pentru ca nimanui nu ii place sa fie acuzat pe nedrept. Eu am fost cu cineva gelos si posesiv ca tine si desi il iubeam mult pana la urma l-a parasit pentru ca ma saturasem sa imi impuna conditii si sa ma acuze pe nedrept.
Fata ti-a zis ca sunt doar prieteni. Pana la proba contrarie eu zic ca nu ar trebui sa iti faci griji si sa iti vezi de ale tale. Mai bine te-ai concentra pe cum sa faci relatia mai frumoasa. Daca tu esti minunat poate sa vina si 10 fosti sau 10 feti frumosi ca tot cu tine e.
lore27
Postat pe 28 Septembrie 2012 10:28
De la: symo1977, la data 2012-09-07 18:30:47 Cand iubesti cu adevarat pe cineva, acea persoana devine cea mai importanta pentru tine... Daca ea prefera sa te vada cum suferi...cu siguranta ii pasa mai mult de celalalt.Poate a fost important in viata ei, are dreptul sa pastreze amintiri... dar, undeva intr-o cutiuta. Daca alaturi de tine ar fi reusit sa-l scoata din suflet,singura ar fi renuntat la acel inel, la "nevoia" de a vorbi mereu cu el...
Prerea mea e ca inca il iubeste... Alaturi de tine nu se simte implinita...tu, nu esti TOTUL ei...


Nimeni nu ar trebui sa fie TOTUL nimanui. Asta e dependenta. Sa iubesti mult pe cineva da. Dar sa fie TOTUL tau nu e bine. Ce se intampla daca TOTUL pleaca? Cu ce ramai?
Mie mi se pare incorect sa o faca sa renunte la un prieten. Nu e ceva gresit sa vorbesti cu un fost. E posibil ca fata sa mai aiba sentimente nu zic nu. Singura sansa a pupaciosului gelos e sa fie mai bun decat fostul si altii nu sa ii faca reprosuri si sa o oblige sa faca ceva ce nu vrea. Daca ii da un ultimatum s-ar putea sa ramana cu buza umflata. Nu poti obliga pe altii sa faca ce vrei tu. Daca faci asta ii pierzi.
symo1977 chiar ai vrea sa fii TOTUL pentru o persoana? sa nu mai aiba prieteni in afara de tine? Si la cea mai mica greseala a ta sa sufere de moarte? Chiar vrei sa ai in carca responsabilitatea de a face un om fericit?
lore27
Postat pe 28 Septembrie 2012 10:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
problema..sau nu? 25 De la: tzvetociki 26 Ianuarie 2010 17:07
De ce exista prostitutie ? 43 De la: Indiana_Jones 16 Octombrie 2011 12:57
femeia rac,barbatul leu??ce ziceti??????? 23 De la: pamela_1 3 Iulie 2009 10:39
a avea sau nu incredere in pers care le intalnesti pe chat 25 De la: pricalina 2 Septembrie 2012 21:33
despre swing... 12 De la: oana84onutza 19 Februarie 2010 20:20