Setari Cookie-uri

nu stiu cum sa ies din situatia asta

Suntem impreuna de 3 ani, de jumatate de an se discuta intens problema mutatului impreuna,pentru ca eu stau in brasov, iar el in bucuresti. Dar cand zic ca se discuta...ma refer doar la mine. M.a tot mintit ca vrea, ca la inceputul verii sa imi spuna ca nu vrea, niciodata nu a vrut. Am incercat de nenumarate ori sa renunt la el...nu am putut. Mi.a promis ca in toamna, daca ma mai schimb( sunt f dificila) ne mutam. A trebuit sa plece de unde statea si... s.a murat cu un coleg. Iar am vrut sa renunt la el..nu am putut. A venit toamna...si chiar am fc mari schimbari la comportamentul meu, dar...in continuare nu vrea. Sunt convinsa ca daca ma mut singura la buc doar ca sa fiu aproape de el..o sa ne vedem rar si o sa imi dau cu pumnii in cap. Cum pot iesi din situatia asta caci nu mai pot nici la distanta...da nici fara el?
anny_h
Postat pe 9 Septembrie 2012 04:35
E clar ca domnul in cauza nu te iubeste... Daca vroia sa fie cu tine, ar fi gasit metode sa va mutati impreuna. Din poze vad ca esti o fata frumusica. De ce te incapatanezi sa stai cu un om caruia nu-i pasa de tine? E pacat sa-ti pierzi asa timpul....
Micaell
Postat pe 9 Septembrie 2012 09:18
De la: anny_h, la data 2012-09-09 04:35:58Suntem impreuna de 3 ani, de jumatate de an se discuta intens problema mutatului impreuna,pentru ca eu stau in brasov, iar el in bucuresti. Dar cand zic ca se discuta...ma refer doar la mine. M.a tot mintit ca vrea, ca la inceputul verii sa imi spuna ca nu vrea, niciodata nu a vrut. Am incercat de nenumarate ori sa renunt la el...nu am putut. Mi.a promis ca in toamna, daca ma mai schimb( sunt f dificila) ne mutam. A trebuit sa plece de unde statea si... s.a murat cu un coleg. Iar am vrut sa renunt la el..nu am putut. A venit toamna...si chiar am fc mari schimbari la comportamentul meu, dar...in continuare nu vrea. Sunt convinsa ca daca ma mut singura la buc doar ca sa fiu aproape de el..o sa ne vedem rar si o sa imi dau cu pumnii in cap. Cum pot iesi din situatia asta caci nu mai pot nici la distanta...da nici fara el?



Of,of,of,sunt doua probleme ,si anume:caracterul tau,,inacceptat de catre iubit,si alegerea destinatiei comune,privind evolutia relatiei voastre!!!

Referitor al primul aspect,ar trebui sa-ti schimbi atitudinea,numai raportandu-te la felul tau de a fi,si mai putin pentru ceillati,,facand ceva fortat,nu ai sa reusesti decat sa "te imbraci" cu alte haine ,total nepotrivite tie!!!Daca consideri ca ai anumite tare in comportament,,elimina-le fara dar si poate,,este foarte simplu sa te automodelezi!!!Fii tu insati,,naturaletea este o calitate si desfasurata intre limite normale,nu poate da,decat savoare unei relatii!!Vrei sa te schimbi sau chiar te-ai schimbat,,pentru iubitul tau,,foarte bine,asta denota generozitate,,dar,oare merita efortul,ai pentru cine sa faci acest lucru???

In legatura cu cel de-al doilea aspect al nelamuririi tale,,daca poti trai in minciuna si taraganari fara sens,,,poti continua sa-i asculti amanarile desuete!!!Eu,una,nu as face-o,daca m-as afla intr-o situatie similara!!Un barbat,in momentul in care iubeste ,cu adevarat,o femeie,,ii si demonstreaza acest adevar,,si in caz contrar,este la fel de transparent,dar iubitul tau,,nu prea stie ce inseamna acest lucru!!!!De ce sa-ti dai cu pumnii in cap???Nu fi copila,,transeaza situatia ACUM,si nu vei mai ajunge sa regreti un gest imatur,,ci vei rade din toata inima!!!
kudika_15804
Postat pe 9 Septembrie 2012 10:22
De la: anny_h, la data 2012-09-09 04:35:58Suntem impreuna de 3 ani, de jumatate de an se discuta intens problema mutatului impreuna,pentru ca eu stau in brasov, iar el in bucuresti. Dar cand zic ca se discuta...ma refer doar la mine. M.a tot mintit ca vrea, ca la inceputul verii sa imi spuna ca nu vrea, niciodata nu a vrut. Am incercat de nenumarate ori sa renunt la el...nu am putut. Mi.a promis ca in toamna, daca ma mai schimb( sunt f dificila) ne mutam. A trebuit sa plece de unde statea si... s.a murat cu un coleg. Iar am vrut sa renunt la el..nu am putut. A venit toamna...si chiar am fc mari schimbari la comportamentul meu, dar...in continuare nu vrea. Sunt convinsa ca daca ma mut singura la buc doar ca sa fiu aproape de el..o sa ne vedem rar si o sa imi dau cu pumnii in cap. Cum pot iesi din situatia asta caci nu mai pot nici la distanta...da nici fara el?



Of,of,of,sunt doua probleme ,si anume:caracterul tau,,inacceptat de catre iubit,si alegerea destinatiei comune,privind evolutia relatiei voastre!!!

Referitor al primul aspect,ar trebui sa-ti schimbi atitudinea,numai raportandu-te la felul tau de a fi,si mai putin pentru ceillati,,facand ceva fortat,nu ai sa reusesti decat sa "te imbraci" cu alte haine ,total nepotrivite tie!!!Daca consideri ca ai anumite tare in comportament,,elimina-le fara dar si poate,,este foarte simplu sa te automodelezi!!!Fii tu insati,,naturaletea este o calitate si desfasurata intre limite normale,nu poate da,decat savoare unei relatii!!Vrei sa te schimbi sau chiar te-ai schimbat,,pentru iubitul tau,,foarte bine,asta denota generozitate,,dar,oare merita efortul,ai pentru cine sa faci acest lucru???

In legatura cu cel de-al doilea aspect al nelamuririi tale,,daca poti trai in minciuna si taraganari fara sens,,,poti continua sa-i asculti amanarile desuete!!!Eu,una,nu as face-o,daca m-as afla intr-o situatie similara!!Un barbat,in momentul in care iubeste ,cu adevarat,o femeie,,ii si demonstreaza acest adevar,,si in caz contrar,este la fel de transparent,dar iubitul tau,,nu prea stie ce inseamna acest lucru!!!!De ce sa-ti dai cu pumnii in cap???Nu fi copila,,transeaza situatia ACUM,si nu vei mai ajunge sa regreti un gest imatur,,ci vei rade din toata inima!!!
kudika_15804
Postat pe 9 Septembrie 2012 10:22
Draga mea..daca te iubea facea orice sa fie cu tine...nu il mai cauta..gasesteti puterea de a renunta la domnul care nu te iubeste de loc..Am trecut si eu prin asta si stiu ce inseamna...Gandestete la tine nu merita sa iti mai pierzi timpu asteptand ceva imposibl din punctul lui de vedere...Dute in continuare pe drumul tau..!! Si sa nu faci gresala de a te muta in Buc deoarece iti va parea rau! Ai grija de tine...succes!
elaa
Postat pe 9 Septembrie 2012 10:25
De la: anny_h, la data 2012-09-09 04:35:58Suntem impreuna de 3 ani, de jumatate de an se discuta intens problema mutatului impreuna,pentru ca eu stau in brasov, iar el in bucuresti. Dar cand zic ca se discuta...ma refer doar la mine. M.a tot mintit ca vrea, ca la inceputul verii sa imi spuna ca nu vrea, niciodata nu a vrut. Am incercat de nenumarate ori sa renunt la el...nu am putut. Mi.a promis ca in toamna, daca ma mai schimb( sunt f dificila) ne mutam. A trebuit sa plece de unde statea si... s.a murat cu un coleg. Iar am vrut sa renunt la el..nu am putut. A venit toamna...si chiar am fc mari schimbari la comportamentul meu, dar...in continuare nu vrea. Sunt convinsa ca daca ma mut singura la buc doar ca sa fiu aproape de el..o sa ne vedem rar si o sa imi dau cu pumnii in cap. Cum pot iesi din situatia asta caci nu mai pot nici la distanta...da nici fara el?


Persoana draga de langa tine daca te iubeste , te iubeste asa cum esti ,te iubeste pt. ceea ce esti si iti admira calitatile dar iti si accepta defectele ...Parerea mea e ca iubitul tau , prin comportament iti spune clar ceea ce simte ,ce vrea iar acum depinde de tine daca vrei sa vezi sau nu realitatea ...Mai departe , depinde de tine daca ai timp de pierdut langa un om care te duce cu zaharelu' si care e clar ca nu te accepta asa cum esti decat sporadic , cand are chef .... Toti avem calitati si defecte , e bine cand ne cunoastem defectele si incercam sa le atenuam dar asta trebuie sa o facem pt. noi atunci cand simtim nu pt. cei de langa noi cand ne conditioneaza asta ca sa ne accepte pt ca e ceva fortat si pt. moment... Nu-ti stiu defectele dar din ce ai scris i-am gasit iubitului tau un defect : minciuna ... Oamenii care aleg sa-si rezolve problemele prin minciuna sunt oameni slabi ca si caracter , fara 'coloana vertebrala' ...
ICEGIRL
Postat pe 9 Septembrie 2012 11:22
De la: anny_h, la data 2012-09-09 04:35:58Suntem impreuna de 3 ani, de jumatate de an se discuta intens problema mutatului impreuna,pentru ca eu stau in brasov, iar el in bucuresti. Dar cand zic ca se discuta...ma refer doar la mine. M.a tot mintit ca vrea, ca la inceputul verii sa imi spuna ca nu vrea, niciodata nu a vrut. Am incercat de nenumarate ori sa renunt la el...nu am putut. Mi.a promis ca in toamna, daca ma mai schimb( sunt f dificila) ne mutam. A trebuit sa plece de unde statea si... s.a murat cu un coleg. Iar am vrut sa renunt la el..nu am putut. A venit toamna...si chiar am fc mari schimbari la comportamentul meu, dar...in continuare nu vrea. Sunt convinsa ca daca ma mut singura la buc doar ca sa fiu aproape de el..o sa ne vedem rar si o sa imi dau cu pumnii in cap. Cum pot iesi din situatia asta caci nu mai pot nici la distanta...da nici fara el?



Daca intradevar va iubiti cu adevarat discutati si ajungeti la o solutie prin care sa decideti cum puteti fi impreuna si sa faceti sa fie bine pentru amandoi. Daca nu gasiti aceasta solutie inseamna ca nu va iubiti cu adevarat!
kudika_nikole
Postat pe 9 Septembrie 2012 14:50
De la: anny_h, la data 2012-09-09 04:35:58Suntem impreuna de 3 ani, de jumatate de an se discuta intens problema mutatului impreuna,pentru ca eu stau in brasov, iar el in bucuresti. Dar cand zic ca se discuta...ma refer doar la mine. M.a tot mintit ca vrea, ca la inceputul verii sa imi spuna ca nu vrea, niciodata nu a vrut. Am incercat de nenumarate ori sa renunt la el...nu am putut. Mi.a promis ca in toamna, daca ma mai schimb( sunt f dificila) ne mutam. A trebuit sa plece de unde statea si... s.a murat cu un coleg. Iar am vrut sa renunt la el..nu am putut. A venit toamna...si chiar am fc mari schimbari la comportamentul meu, dar...in continuare nu vrea. Sunt convinsa ca daca ma mut singura la buc doar ca sa fiu aproape de el..o sa ne vedem rar si o sa imi dau cu pumnii in cap. Cum pot iesi din situatia asta caci nu mai pot nici la distanta...da nici fara el?


foarte nasol!
barbatii sunt ca si femeile uneori!
cred ca nu ai ce face acum decat sa uiti de el.
bine ca nu esti maritata cu el ca era necesar un divort
picard-jean-luc
Postat pe 9 Septembrie 2012 15:18
ultima data cand i-am spus ca nu vreau sa mai continui a reactionat urat.. el e un tip cam foarte insensibil, dar m-a tinut in brate si a plans ca nu vrea sa ma piarda. dar asta nu inseamna ca ar vrea sa ne mutam impreuna. si de ce imi pierd timpul cu el am zis... nu pot sa renunt la el.
anny_h
Postat pe 9 Septembrie 2012 15:57
De la: anny_h, la data 2012-09-09 15:57:55ultima data cand i-am spus ca nu vreau sa mai continui a reactionat urat.. el e un tip cam foarte insensibil, dar m-a tinut in brate si a plans ca nu vrea sa ma piarda. dar asta nu inseamna ca ar vrea sa ne mutam impreuna. si de ce imi pierd timpul cu el am zis... nu pot sa renunt la el.


asa facem toti cand suntem la nanghie! cand va trece supararae iar facem figuri
picard-jean-luc
Postat pe 9 Septembrie 2012 16:10
De la: anny_h, la data 2012-09-09 15:57:55ultima data cand i-am spus ca nu vreau sa mai continui a reactionat urat.. el e un tip cam foarte insensibil, dar m-a tinut in brate si a plans ca nu vrea sa ma piarda. dar asta nu inseamna ca ar vrea sa ne mutam impreuna. si de ce imi pierd timpul cu el am zis... nu pot sa renunt la el.



Expresia "cam foarte insensibil", nu exista!!!! Te-a impresionat prin gestul melodramatic,,nu-i asa???????Eu ,l-as considera ca fiind de-a dreptul copilaresc,lasand la o parte si caracterul comic al situatiei!!!!Nu poti renunta la el???De ce?Trebuie sa existe o explicatie,cat de cat plauzibila!!Faptul ca ii recunosti defectele,,denota,totusi,o anumita stabilitate in gandirea-ti personala,,,sau iubirea pentru el,,te limiteaza in sensul renuntarii???Daca este vorba de asa ceva,,iti dau,oarecum, dreptate pentru ca este foarte greu sa alungi iubirea din inima,,atunci cand ea,reprezinta propriul fel de a fi si trai,prin ea si cu ea,dar nu este imposibil de realizat!!Nu stiu,eu sunt de principiul, conform caruia,orice ,ce iti aduce nemultumire in viata,trebuie eliminat,daca nu de la debut,macar pe parcursul vietii,tot ceea ce este impotriva omului,,nu este bine si indicat sa faca casa cu acesta!!!!
kudika_15804
Postat pe 9 Septembrie 2012 16:13
De la: anny_h, la data 2012-09-09 15:57:55ultima data cand i-am spus ca nu vreau sa mai continui a reactionat urat.. el e un tip cam foarte insensibil, dar m-a tinut in brate si a plans ca nu vrea sa ma piarda. dar asta nu inseamna ca ar vrea sa ne mutam impreuna. si de ce imi pierd timpul cu el am zis... nu pot sa renunt la el.


Daca tia propus sa te muti cu el la el - ai putea incerca asta pentru o saptamana doua sa vezi cum functioneaza si daca poate fi ok iar daca nu ii demonstrezi ca ai avut dreptate si lasa-l pentru ca nu se merita sa stai langa cineva care chiar nu te iubeste!
kudika_nikole
Postat pe 9 Septembrie 2012 17:39
am avut concediu 2 saptamani si am stat la el...si am incercat pe cat posibil sa ii demonstrez cat de simplu e sa fim impreuna, sa fim 2...nu separat. si sunt 3 ani, relatia asta e cat se poate de serioasa. mi-a recunoscut cat de bine e cu mine acolo...dar in ultima zi a ramas la aceeasi idee: nu vreau sa ne mutam! sunt prea sensibila, de asemenea sunt foarte constienta cat de toxic e totul..si cat de nesanatoasa e relatia asta, dar il iubesc prea mult. fiind constienta ca trebuie sa renunt la el, la ultima cearta am stat 2 saptamani separata, nu ne-am vb deloc, dar alea 2 saptamani au fost iadul pt mine. eu stiu ca ma iubeste, lui ii e teama sa nu il privez de multe daca ma duc acolo.
anny_h
Postat pe 9 Septembrie 2012 18:24
De la: anny_h, la data 2012-09-09 18:24:20am avut concediu 2 saptamani si am stat la el...si am incercat pe cat posibil sa ii demonstrez cat de simplu e sa fim impreuna, sa fim 2...nu separat. si sunt 3 ani, relatia asta e cat se poate de serioasa. mi-a recunoscut cat de bine e cu mine acolo...dar in ultima zi a ramas la aceeasi idee: nu vreau sa ne mutam! sunt prea sensibila, de asemenea sunt foarte constienta cat de toxic e totul..si cat de nesanatoasa e relatia asta, dar il iubesc prea mult. fiind constienta ca trebuie sa renunt la el, la ultima cearta am stat 2 saptamani separata, nu ne-am vb deloc, dar alea 2 saptamani au fost iadul pt mine. eu stiu ca ma iubeste, lui ii e teama sa nu il privez de multe daca ma duc acolo.



Sa il privezi de multe?Care ar fi acestea????
kudika_15804
Postat pe 9 Septembrie 2012 18:29
prietenii lui! cel mai important. de ce? ei bine, nu ne agream. dar am incercat sa ii explic ca nu sunt o incuiata..o sa ma si eu nevoie de prieteni...sa ies. plus ca el crede ca daca am face asta ar insemna casatorie fara acte.
anny_h
Postat pe 9 Septembrie 2012 18:58
De la: anny_h, la data 2012-09-09 18:58:06prietenii lui! cel mai important. de ce? ei bine, nu ne agream. dar am incercat sa ii explic ca nu sunt o incuiata..o sa ma si eu nevoie de prieteni...sa ies. plus ca el crede ca daca am face asta ar insemna casatorie fara acte.



Banuiam ca acesta ar fi unul dintre motivele refuzului de a locui impreuna!!!Majoritatea baietilor reactioneaza astfel ,si aceasta reticenta denota lipsa de pregatire,in a lua viata in piept si a merge pe drumul propriu!!!In plus de asta,,nu ii simpatizezi amicii,ceea ce l-a pus in garda,sesizand pericolul iminent,in a fi retras,cu timpul,din anturajul lor!!!Nu ai dreptul sa faci acest lucru,decat in conditiile in care,acei prieteni,ii aduc prejudicii de orice forma!!!Explica-i ,ca modul de convietuire in comun ,,se numeste coabitare sau concubinaj,,asta neeliminand acele responsabilitati,pe care trebuie sa vi le asumati,in conditiile unei vieti traita impreuna,de comun acord,si de acest lucru,,ii este teama iubitului tau,,este imatur si total nepregatit pentru viata!!!Aveti nevoie de prieteni,,bineinteles,,dar acestia trebuie sa fie selectati,,ei va vor reprezenta pe viitor!!!
kudika_15804
Postat pe 9 Septembrie 2012 19:09
De la: anny_h, la data 2012-09-09 18:58:06prietenii lui! cel mai important. de ce? ei bine, nu ne agream. dar am incercat sa ii explic ca nu sunt o incuiata..o sa ma si eu nevoie de prieteni...sa ies. plus ca el crede ca daca am face asta ar insemna casatorie fara acte.
..... tinere, frumoase, doar un pic de minte va mai lipseste!!!...vi se pune pata pe cate unul si credeti ca se sfarseste lumea....NU!!!!..lumea trebuie sa inceapa in fiecare zi cu voi insiva
mia2123
Postat pe 9 Septembrie 2012 19:17
De la: anny_h, la data 2012-09-09 18:58:06prietenii lui! cel mai important. de ce? ei bine, nu ne agream. dar am incercat sa ii explic ca nu sunt o incuiata..o sa ma si eu nevoie de prieteni...sa ies. plus ca el crede ca daca am face asta ar insemna casatorie fara acte.


e si un interes material la mijloc ?

Postat pe 9 Septembrie 2012 20:03
prietenele, mama...nu sunt deloc ok in ce il priveste pe prietenul meu. mereu imi spun acelasi lucru: renunta, nu e bine! tot ce am avut nevoie a fost o idee din afara, de la voi care nu ne cunoasteti relatia, si spre dezamagirea mea, raspunsurile au fost aceleasi ca ale prietenilor si ale mele :)
anny_h
Postat pe 9 Septembrie 2012 20:03
De la: anny_h, la data 2012-09-09 20:03:14prietenele, mama...nu sunt deloc ok in ce il priveste pe prietenul meu. mereu imi spun acelasi lucru: renunta, nu e bine! tot ce am avut nevoie a fost o idee din afara, de la voi care nu ne cunoasteti relatia, si spre dezamagirea mea, raspunsurile au fost aceleasi ca ale prietenilor si ale mele :)



Acest raport,da,ar trebui sa fie hotarator pentru tine!!!! Multe dintre noi suntem mame si gandim ca niste mame,putem fi usor subiective,dat fiind darul matern,dar ideile de baza ,,nu pot fi altele,decat cele expuse aici!!!!
kudika_15804
Postat pe 9 Septembrie 2012 20:06
Singura o sa-ti rezolvi acesta problema existentiala!Analizeaza-ti bine relatia si ce loc ocupi in viata iubitului tau, apoi ia o hotarare.
roz5blue6lila7
Postat pe 9 Septembrie 2012 20:11
De la: anny_h, la data 2012-09-09 20:03:14prietenele, mama...nu sunt deloc ok in ce il priveste pe prietenul meu. mereu imi spun acelasi lucru: renunta, nu e bine! tot ce am avut nevoie a fost o idee din afara, de la voi care nu ne cunoasteti relatia, si spre dezamagirea mea, raspunsurile au fost aceleasi ca ale prietenilor si ale mele :)


Degeaba iti spun x si y sa renunti la el daca tu nu esti pregatita pentru asta ... atunci cand vei fi pregatita, vei renunta fara sa te uiti in urma ta ...
ICEGIRL
Postat pe 9 Septembrie 2012 20:55
Fa ce crezi ca e mai bine pentr'u tine...Dar fii hotarata...noi nu putem sa facem nimic pt tine daca tu nu poti renunta la el..Dar pune picioru in prag daca il iubesti asa mult...daca doar ii faci pe plac sa ii fie lui bine ce castigi?
elaa
Postat pe 12 Septembrie 2012 02:11
Un barbat care te-ar fi iubit nu stia cum sa te aduca langa el mai repede...nu asa ca se tot gandeste si razgandeste. In plus asculta si ce te sfatuiesc cei apropiati in legatura cu el. Ei vad lucrurile mult mai clar decat tine. Si nu uita ca nu exista nu pot ci numai nu vreau. Orice este posibil atata timp cat suntem in viata. Curaj ca meriti mult mai mult !
kudika451217
Postat pe 12 Septembrie 2012 15:03
E o relatie care nu are sanse sa se transforme in ceva serios. Imi pare rau dar eu asa vad lucrurile. Nu ai cum sa obligi un om sa te iubeasca... Iar prietenul tau e evident ca nu te iubeste suficient de mult ca sa-si doreasca sa te aiba langa el pentru totdeauna. De ce-ti pierzi timpul asa?
Micaell
Postat pe 14 Septembrie 2012 10:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Indragostita de ce-l mai bun prieten! 17 De la: MOTOCROS 28 Noiembrie 2011 13:59
MI AS DORI O ALTA VIATA! 16 De la: blaa 17 Ianuarie 2010 19:05
Ce parere aveti? Ma puteti ajuta cu un sfat? 46 De la: kudika200806 5 Iulie 2011 15:18
ce decizie sa iau? 12 De la: v3ronik 19 Mai 2010 08:27
E mai bine sa iubesti, sau sa fii iubit? 16 De la: valitaxx 18 Noiembrie 2009 16:14