Setari Cookie-uri

devastata..am nevoie de sfaturile voastre va rog din suflet

Eu si X sunt impreuna de 1 an si 8 luni. Nu pot spune ca am avut o relatie prea fericita,amandoi fiind foarte gelosi si orgoliosi.
Ne-am tot certat ,despartit ,impacat. Sunt prima femeie din viata lui ,prima lui iubita. Amandoi avem 23 ani.
De 2 luni el s-a angajat,datorita mie, l-am rugat pe unchiul sa-l angajeze. Amandoi suntem la aceeasi facultate.
In ultima luna m-am dedicat practic facultatii fiind sesiune. Am muncit la proiectelui ca el nu avea cand sa le faca.
surpriza,dupa ce baiatul s-a vazut cu examenele luate imi spune ca a intervenit monotonia, ca nu mai simte ce simtea pt mine ,ca doar tine la mine dar nu ma mai iubeste, Dupa ce m-am rugat de el 20 minute intr-un final marturiseste ca-i place o colega de munca. Am ramas mascaa..Nu ma asteptam in veci la asa ceva el fiind un bait ft cuminte...dar se pare ca omul se schimba. asa ca eu in timp c.lucram la proiectele lui baiatul visa la colega lui de munca.
joi am avut ultimul examen si ne-am intalnit. mi-a spus ca m-a mintit in legatura cu colega lui doar ca sa ma faca sa sufar. ce-i drept l-am lasat singur si am fost la mare cu sora mea pe data de 22 si spune ca asta e motivul pentru care s-a indepartat de mine. A plans ,m-a strans in brate, mi-a spus ca el ma iubeste .
Mi se pare ca da dovada de imaturitate. i-am cerut o luna pauza sa-si puna in ordine sentimentele.
problema e ca ma macina rau gandul ca nu cumva sa ma uite luna asta. deja a trecut o saptamana si nu da niciun semn. ori ia in serios ce i-am spus ori nu-mi duce lipsa.
sunt ft trista,abia mannanc..as vrea tare mult niste sfaturi cu privire la asta. ce ganditi voi.
ma iubeste?
e imatur?
se va intoarce la mine dupa pauza acordata?
va multumesc din suflet.
nicolici09
Postat pe 6 Iulie 2011 11:14
deja este tsunami!!
kiss_my_ass
Postat pe 6 Iulie 2011 11:18
ma asteptam sa fie foc, cataclism , devastare....., circumcizii cerebrale.
un fas.
uliu
Postat pe 6 Iulie 2011 11:20
ce nesimtitori putem fi!!tara arde si eu tocmai ma pieptanam!
kiss_my_ass
Postat pe 6 Iulie 2011 11:22
De la: uliu, la data 2011-07-06 11:20:53 ma asteptam sa fie foc, cataclism , devastare....., circumcizii cerebrale.
un fas.

Stii ce? E chiar o mare problema. Crezi ca in momentul in care intervine o pauza intr-o relatie, dupa reinnodarea ei, mai poate fi ca inainte? Ma indoiesc...
Lucia_41
Postat pe 6 Iulie 2011 11:23
De la: Gina1989, la data 2011-07-06 11:23:16
De la: uliu, la data 2011-07-06 11:20:53 ma asteptam sa fie foc, cataclism , devastare....., circumcizii cerebrale.
un fas.

Stii ce? E chiar o mare problema. Crezi ca in momentul in care intervine o pauza intr-o relatie, dupa reinnodarea ei, mai poate fi ca inainte? Ma indoiesc...


Asa e....e ca ciorba reincalzita....
andreea1976
Postat pe 6 Iulie 2011 11:26
De la: andreea1976, la data 2011-07-06 11:26:11
De la: Gina1989, la data 2011-07-06 11:23:16
De la: uliu, la data 2011-07-06 11:20:53 ma asteptam sa fie foc, cataclism , devastare....., circumcizii cerebrale.
un fas.

Stii ce? E chiar o mare problema. Crezi ca in momentul in care intervine o pauza intr-o relatie, dupa reinnodarea ei, mai poate fi ca inainte? Ma indoiesc...


Asa e....e ca ciorba reincalzita....

Sau ca mararul din mancare...
Lucia_41
Postat pe 6 Iulie 2011 11:28
De la: Gina1989, la data 2011-07-06 11:28:17
De la: andreea1976, la data 2011-07-06 11:26:11
De la: Gina1989, la data 2011-07-06 11:23:16
De la: uliu, la data 2011-07-06 11:20:53 ma asteptam sa fie foc, cataclism , devastare....., circumcizii cerebrale.
un fas.

Stii ce? E chiar o mare problema. Crezi ca in momentul in care intervine o pauza intr-o relatie, dupa reinnodarea ei, mai poate fi ca inainte? Ma indoiesc...


Asa e....e ca ciorba reincalzita....

Sau ca mararul din mancare...

Bleah...."ador" mararul
andreea1976
Postat pe 6 Iulie 2011 11:30
De la: andreea1976, la data 2011-07-06 11:30:00
De la: Gina1989, la data 2011-07-06 11:28:17
De la: andreea1976, la data 2011-07-06 11:26:11
De la: Gina1989, la data 2011-07-06 11:23:16
De la: uliu, la data 2011-07-06 11:20:53 ma asteptam sa fie foc, cataclism , devastare....., circumcizii cerebrale.
un fas.

Stii ce? E chiar o mare problema. Crezi ca in momentul in care intervine o pauza intr-o relatie, dupa reinnodarea ei, mai poate fi ca inainte? Ma indoiesc...


Asa e....e ca ciorba reincalzita....

Sau ca mararul din mancare...

Bleah...."ador" mararul

Si tu??????
Lucia_41
Postat pe 6 Iulie 2011 11:30
De la: Gina1989, la data 2011-07-06 11:30:23
De la: andreea1976, la data 2011-07-06 11:30:00
De la: Gina1989, la data 2011-07-06 11:28:17
De la: andreea1976, la data 2011-07-06 11:26:11
De la: Gina1989, la data 2011-07-06 11:23:16
De la: uliu, la data 2011-07-06 11:20:53 ma asteptam sa fie foc, cataclism , devastare....., circumcizii cerebrale.
un fas.

Stii ce? E chiar o mare problema. Crezi ca in momentul in care intervine o pauza intr-o relatie, dupa reinnodarea ei, mai poate fi ca inainte? Ma indoiesc...


Asa e....e ca ciorba reincalzita....

Sau ca mararul din mancare...

Bleah...."ador" mararul

Si tu??????

Aha........nu!
andreea1976
Postat pe 6 Iulie 2011 11:33
Ce fel de iubire e aia care se stinge intr-o saptamana? Daca nu te mai cauta, e clar ca nu-i prea pasa de tine. Probabil ca s-a folosit de tine (am avut si eu colegi care tot asa, flirtau cu fetele ca sa primeasca cursuri si sa fie ajutati sa treaca examenele) asa ca nu te agita prea tare. Lasa-l in pace ca e imatur si nici el nu stie ce vrea din mom ce se tot joaca asa cu tine.
Micaell
Postat pe 6 Iulie 2011 11:38
da, lasand mararul si celelalt condimente din mancare la o parte...tot ce pot sa iti spun e ca mai bine in aceasta luna in care sunteti in pauza, gandeste-te si tu foarte bine la ceea ce simti pentru el, la ce reprezinta el pentru tine, daca iti e bine alaturi de el, si toate aceste lucruri. daca spui ca esti prima lui prietena e greu sa aveti o relatie de lunga durata, si spun asta deoarece el nu are nici o alta experienta cu o alta persoana sau cu altele, si va sta mereu si se va gandi; oare cum e cu alta? va dori la un moment dat sa experimenteze si altceva cu altcineva si atunci ce vei face? in alta ordine de idei...el chiar nu e capabil sa isi faca o lucrare pentru la facultate? examenele cum le-a luat? te-ai dus tu in locul lui? ce va face? va sta mereu pe baza altcuiva? cu locul de munca la fel...el nu a fost capabil sa isi gaseasca un loc de munca de unul singur? gandeste-te bine daca vrei sa ai langa tine pe cineva care se lasa pe baza ta sau pe cineva cu personalitate, capabil sa faca ceva in viata si singur... te pup si ai grija de tine
crisu_crisutza
Postat pe 6 Iulie 2011 11:41
De la: Gina1989, la data 2011-07-06 11:23:16
De la: uliu, la data 2011-07-06 11:20:53 ma asteptam sa fie foc, cataclism , devastare....., circumcizii cerebrale.
un fas.

Stii ce? E chiar o mare problema. Crezi ca in momentul in care intervine o pauza intr-o relatie, dupa reinnodarea ei, mai poate fi ca inainte? Ma indoiesc...



inca mai caut devastarea din mesajul ei.
tendinta de a preamarii si prealungii lucrurile sta in caracterul oameilor slabi.
as intreba-o daca ea l-a cautat, dar ma indoiesc...n-a facut-o.
uliu
Postat pe 6 Iulie 2011 11:44
Copy/paste de celalalt topic cu acelasi nume si acelasi subiect:

E imatur,posesiv si razbunator....sunteti amandoi tineri si s-ar putea ca in viitor sa fie tentat sa experimenteze cum e cu altcineva in afara de tine.
andreea1976
Postat pe 6 Iulie 2011 11:46
De la: nicolici09, la data 2011-07-06 11:14:31
se va intoarce la mine dupa pauza acordata?

dupa ce a plans si te-a strans in brate...sigur se va intoarce...asta-i raspunsul pe care-l asteptai, nu?
miss_darine
Postat pe 6 Iulie 2011 12:42
of....of.....of....
contesina
Postat pe 6 Iulie 2011 13:05
De la: crisu_crisutza, la data 2011-07-06 11:41:24da, lasand mararul si celelalt condimente din mancare la o parte...tot ce pot sa iti spun e ca mai bine in aceasta luna in care sunteti in pauza, gandeste-te si tu foarte bine la ceea ce simti pentru el, la ce reprezinta el pentru tine, daca iti e bine alaturi de el, si toate aceste lucruri. daca spui ca esti prima lui prietena e greu sa aveti o relatie de lunga durata, si spun asta deoarece el nu are nici o alta experienta cu o alta persoana sau cu altele, si va sta mereu si se va gandi; oare cum e cu alta? va dori la un moment dat sa experimenteze si altceva cu altcineva si atunci ce vei face? in alta ordine de idei...el chiar nu e capabil sa isi faca o lucrare pentru la facultate? examenele cum le-a luat? te-ai dus tu in locul lui? ce va face? va sta mereu pe baza altcuiva? cu locul de munca la fel...el nu a fost capabil sa isi gaseasca un loc de munca de unul singur? gandeste-te bine daca vrei sa ai langa tine pe cineva care se lasa pe baza ta sau pe cineva cu personalitate, capabil sa faca ceva in viata si singur... te pup si ai grija de tine



iti multumesc pentru raspuns,esti singura care a vrut sa ma ajute. Si ai dreptate in legatura cu faptul ca fiind prima lui iubita,isi va mai dori sa experimenteze si cu alte persoane.
Acum ce pot face? sunt prea egoista ca sa-l las sa-si faca de cap sa vada cum e si apoi sa-l astept inapoi. eu vreau totul sau nimic. il vreau doar pt mine,daca l-as ceda alteia nu mai e un interes pt mine dupa ce se desprate de ea. asa sunt eu,imi plac astia care nu au un trecut cu altcineva..si probabil voi suferi mereu.
nicolici09
Postat pe 6 Iulie 2011 15:49
nu ai pentru ce...asta e si sc opul...de a te ajuta...si sper din inima sa te ajute ceea ce ti-am spus si in acelasi timp sa iti si dea de gandit. stiu ca e greu...asa sunt si eu...egoista si posesiva si atunci cand am ceva e doar al meu si nu as concepe in veci sa fie si cu altcineva atat timp cat este cu mine...sau chiar si daca nu mai e cu mine iar eu mai am ceva sentimente pentru persoana respectiva. in legatura cu suferitul, parerea mea e ca vei inceta sa mai suferi atunci cand vei gasi persoana potrivita tie, cu care sa te intelegi bine si care sa fie numai pentru tine...si ca un sfat...nu e bine sa iti placa numai cei care nu au un trecut cu cineva deoarece intotdeauna vei fi in situatia in care esti acum...chiar daca persoana cu care esti a mai fost cu cineva inainte, asta face parte din trecut si va ramane acolo, mai ales in momentul in care este cu tine si nu cu altcineva...gandeste-te bine la ceea ce vrei...te pup...si astept sa imi spui ce s-a mai intamplat intre timp
crisu_crisutza
Postat pe 6 Iulie 2011 19:42

iti multumesc pentru raspuns,esti singura care a vrut sa ma ajute. Si ai dreptate in legatura cu faptul ca fiind prima lui iubita,isi va mai dori sa experimenteze si cu alte persoane.
Acum ce pot face? sunt prea egoista ca sa-l las sa-si faca de cap sa vada cum e si apoi sa-l astept inapoi. eu vreau totul sau nimic. il vreau doar pt mine,daca l-as ceda alteia nu mai e un interes pt mine dupa ce se desprate de ea. asa sunt eu,imi plac astia care nu au un trecut cu altcineva..si probabil voi suferi mereu.
[/quote]

E chiar atat de important pt tine ca barbatul tau sa nu aiba trecut? Nu cred ca e un aspect foarte relevant, fiindca in general barbatii nu pun chiar atat de mult pret pe propria virginitate... Ei iau lucrurile mult mai usor decat o femeie si de multe ori au relatii sexuale fara sa se implice emotional. Iar un barbat virgin, cum vrei tu, poate fi destul de imatur si sa nu stie cum sa se comporte intr-o relatie. Pui prea mult accent pe niste detalii, cum ar fi "puritatea" partenerului, in loc sa pui accent pe calitatile lui morale. Virginitatea nu te face "mai bun"...
Micaell
Postat pe 7 Iulie 2011 09:41
Imi pare rau pentru tine..imi dau seama ca fiind prima relatie simti ca iti fuge pamantuld e sub picioare fara el si nu vezi nici un viitor fara el langa tine. Ce poti sa faci? Incearca sa traiesti ! Sa vezi cum e viata fara el, efectiv, in acesta perioada de pauza...cine stie...poate descoperi persoane interesante care iti vor atrage atentia si o sa-ti dai seama ca nu a fost o dragost chiar asa de mare intre tine si primul tau prieten. Sa stii ca toate lucrurile din lumea asta se intampla cu un scop si castigi atunci cand stii sa profiti de tot ce se intampla in viata ta. Poate parea un dezastru la inceput, dar daca privesti la rece situatia, cine stie, poate e mai bine fara el.
Pe de alta parte... poate dupa aceasta pauza, in care suferiti unul fara celalalt o sa va dati seama sa sunteti facuti unul pentru celalalt si sa va casatoriti si sa ramaneti impreuna toata viata...dar asta va doriti? tu asta vrei? Incearca sa-ti dai seama ce simti exact pentru el si ce vrei tu ! Esti sigura ca a fost doar o minciuna colega? Poate a incercat sa o abordeze si ea l-a respins, asa ca si-a dat seama ca e mai bine langa tine...cea care ii face proectele la facultate, ii gaseste loc de munca..etc... Apropo, el ce face pentru tine? Chiar iti doresti sa traiesti langa un barbat care asteapta ca femeia sa-l impinga de la spate si sa faca in locul lui, tot ce el nu vrea/nu poate/nu se descurca.. Eu cred ca pauza asta a venit la momentul potrivit. Sunteti tineri, o sa treceti repede peste "dezastrul" unei despartiri si cu timpul o sa vedeti ca viata nu e chiar asa complicata si trista.
Ai grija de tine, ca nimeni in lumea asta nu are... !

Salutari !
madytuty
Postat pe 7 Iulie 2011 10:11
De la: crisu_crisutza, la data 2011-07-06 19:42:03nu ai pentru ce...asta e si sc opul...de a te ajuta...si sper din inima sa te ajute ceea ce ti-am spus si in acelasi timp sa iti si dea de gandit. stiu ca e greu...asa sunt si eu...egoista si posesiva si atunci cand am ceva e doar al meu si nu as concepe in veci sa fie si cu altcineva atat timp cat este cu mine...sau chiar si daca nu mai e cu mine iar eu mai am ceva sentimente pentru persoana respectiva. in legatura cu suferitul, parerea mea e ca vei inceta sa mai suferi atunci cand vei gasi persoana potrivita tie, cu care sa te intelegi bine si care sa fie numai pentru tine...si ca un sfat...nu e bine sa iti placa numai cei care nu au un trecut cu cineva deoarece intotdeauna vei fi in situatia in care esti acum...chiar daca persoana cu care esti a mai fost cu cineva inainte, asta face parte din trecut si va ramane acolo, mai ales in momentul in care este cu tine si nu cu altcineva...gandeste-te bine la ceea ce vrei...te pup...si astept sa imi spui ce s-a mai intamplat intre timp



crisu_crisutza..ne-am impacat si a fost ft fericit 2 saptamani,acum iar il simt ca in luna iunie,nepasator,nu se bucura cand ma vede,,etc
iar spune ca e obosit din cauza serviciului.
el e fericit si ma iubeste doar cand eu nu-i reprosez nimic ,si sunt fericita tot timpul.
dar am obosit sa ma prefac ca nu ma deranjeaza nimic si am inceput sa-i spun ieri cateva reprosuri si el a zis ca iar vom ajunge sa ne certam. nu pot discuta nimic cu el, el vrea tot timpul sa fiu happy ..asa relatie>??
off..ce s fac?
nicolici0909
Postat pe 22 Iulie 2011 12:18
S-a cam plictisit; asa s barbatii. Dar de ce a vrut sa te faca sa suferi? Barbatii mereu tre sa cucereasca asta e in sange. Da i impresia o perioada ca nu-ti pasa, desi (eu n am putut face asta); in fine...nus ce sa zic. Timpul de obicei decide. Dar sa zica ca i place o colega de la munca (asta nu prea se trece cu vederea). Sigur nu e adevarat? Ca de obicei baietii astia fara experienta cam zic adevarul. Astia care par buni sunt cei mai periculosi fiindca nu stiu ce vor.
kudika075442
Postat pe 22 Iulie 2011 16:41
m citit cateva dintre comentarii si sunt de acord cu ceea ce ti-a scris crisu.cu siguranta da dovada de imaturitate,are doar 23 de ani,e la inceput de drum si nu stie ce vrea.faptul k ti-a spus k a mintit in legatura cu colega de serviciu nu mi se pare ok,ori este adevarat ori vrea sa te faca sa suferi..nu mi place caracterul lui,imi pare mie k e razbunator,deloc matur si foarte egoist.tu iti dai toata silinta de a face k relatia sa mearga pentru k il iubesti prea mult,esti dispusa sa te sacrifici foarte mult pentru el dar nu stiu cat de mult merita el...unele dintre noi suntem linistite sa stim k el nu are un trecut sa zic asa..e "curat" insa acest lucru pare sa fie in defavoarea noastra.faptul k e tanar,e la inceput de drum acum il va face mai tarziu sa isi doreasca sa experimenteze,sa incerce,sa greseasca...e mult mai relaxant sa ai langa tine un barbat ceva mai mare ca tine,sa iti spuna k esti singura femeie adevarata din viata lui,k a intalnit multe femei insa pt niciuna nu a simtit ceea ce simte pt tine,k nici o femeie nu se compara cu tine asta tinand cont de fostele relatii..decat atunci cand el iti spune k ii place o colega de la munca...o astfel de relatie nu tine..certuri,impacari,orgolii,razbunari..nu este o relatie constructiva,o potrivire de caractere,si iti spun asta din proprie experienta pentru k am trecut si eu prin asa ceva..daca simti k nu merge e acel DAR renunta,nu te incapatana sa crezi k va fi mai bine sau k se va schimba pt k te vei amagi singura.am trecut si eu prin acest impas si am spus NU dupa multe suferinte si o relatie consumata inainte de vreme.iti va fi mai bine crede-ma.renunta acum cat este mai devreme si sigur o sa intalnesti iubirea adevarata.
_EnYa_
Postat pe 23 Iulie 2011 12:02
probabil ca nici ea nu l-a cautat ... din pacate orgoliul poate destrama definitiv o relatie ... unul din ei trebuie sa-si calce mereu pe orgoliu ... iar la un moment dat nu o sa mai suporte ... drept urmare nu o sa incerce sa faca nici un pas sa repare ceea ce au/avut ... sau chiar daca va avea mici pasi in incercarea respectiva, va reveni imediat asupra ideii lansate si se va retrage si va incerca sa mai inalte un pic gardul pe care-l construieste ... intr-o relatie orgoliul nu are ce cauta
slavurazvansorin
Postat pe 24 Iulie 2011 10:52
bitch aranjeazata si tu sa fi misto ca daia sa dus la aia ca era marfa nu ca tine
animallover
Postat pe 24 Iulie 2011 11:02
Da,orgoliul..asa este ..nu are ce cauta intr-o relatie sau poate doar intr-o masura mica si ideal ar fi sa existe in mod echilibrat la ambii parteneri.Cand v-ati impacat cine a venit cu initiativa?
Mi se pare firesc sa il vrei pentru tine, adica atata timp cat tu nu vrei sa experimentezi cu altcineva nici lui nu ar trebui sa-i treaca asa ceva prin cap si poate nici nu ii trece.Spuneai ca e plictisit, obosit si ca e bine atata timp cat nu ii faci reprosuri...tu ai simtit o schimbare in ceea ce priveste increderea ta in el dupa ce ti-a spus ca ii place de o colega(si apoi a dezmintit acest lucru)..probabil,nu?Adica increderea daca stirbeste..dureaza putin pana ce isi revine si asta cu ajutor din partea lui..cred eu.Daca poti incearca sa pari si tu putin indiferenta ,aranjeaza-te ..incearca o perioada sa vezi ce reactie are.
Ideea este ca oricum tu o sa faci cum o sa simti tu..doar tu stii ce e intre voi,daca il simti aproape,cat de mult te deranjeaza anumite lucruri,cat de importante sunt pentru tine.Gandeste-te daca s-a schimbat in mod negativ..cat de mult.se mai poate schimba..poate chiar si in bine,dar trebuie sa isi doreasca...daca este barbatul pe care il vrei langa tine,daca iti da acea siguranta de care nevoie orice om care tine la persoana de langa el..Gandeste-te la tine,nu mai fa totul pentru el ca uite ca are impresia probabil ca totul i se cuvine,lasa-l sa se zbata..sa se zbata pentru el si pentru tine.Daca o sa mai aveti vreo discutie,cearta incearca sa nu cedezi daca stii ca ai dreptate.Dupa ce va certati vezi vreo schimbare in comportamentul lui sau macar o incercare din partea lui..isi doreste la fel de mult ca si tine sa mearga relatia?Va doriti aceleasi lucruri,ati avut discutii despre viitor..in general.Tii la el dar trebuie sa tina si el la tine,sa simti tu asta.
Intrebarile erau pur si simplu ca sa te gandesti tu la aceste lucruri.
Incearca sa-ti pui ordine in ganduri ..esti fericita,multumita..el ce isi doreste..tu ce iti doresti.
Sper ca nu te-am zapacit mai tare.Din toate invatam ceva..stii cum se spune..tot raul spre bine.Cine e pentru tine e pus deoparte..fie el..fie altcineva.


kudika414029
Postat pe 24 Iulie 2011 12:03
De la: andreea1976, la data 2011-07-06 11:26:11
De la: Gina1989, la data 2011-07-06 11:23:16
De la: uliu, la data 2011-07-06 11:20:53 ma asteptam sa fie foc, cataclism , devastare....., circumcizii cerebrale.
un fas.

Stii ce? E chiar o mare problema. Crezi ca in momentul in care intervine o pauza intr-o relatie, dupa reinnodarea ei, mai poate fi ca inainte? Ma indoiesc...


Asa e....e ca ciorba reincalzita....

cererea de pauza e doar un punct intermediar spre despartirea finala
totusi eu credeam ca numai femeile vor pauza
kirk
Postat pe 24 Iulie 2011 12:17
Va multumesc mult pentru raspunsuri!
nicolici0909
Postat pe 24 Iulie 2011 16:06
Eu sunt de parere ca o pauza nu inseamna neaparat despartire..poate fi si o trezire la realitate..isi da seama ca iti simte lipsa si cat de mult insemni pentru el..poate fi si un nou inceput.
kudika414029
Postat pe 25 Iulie 2011 19:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
de la dragoste la ura 9 De la: kudika083965fericita 15 Aprilie 2012 13:08
compatibilitate fecioara pesti 25 De la: davinti 18 Martie 2009 08:01
buna tuturor. 50 De la: scorpyoW 15 Ianuarie 2011 18:34
Love Moon - absorbante terapeutice 4 De la: cameluta1957 12 Octombrie 2009 12:05
ajutor 3 De la: camelusha83 2 August 2009 12:35