Setari Cookie-uri

Inselat cu ...internetul

Doamnelor, domnilor


Situatia in care ma aflu, dealtfel una disperata, dar nu singurala, m-a determinat sa imi scriu povestea in speranta ca ea sa fie citita iar daca va aparea si o explicatie sau mai multe, un sfat sau mai multe, inca de pe acum va multumesc frumos.

Sunt casatorit de 10 ani, in relatie de aproape 14 ani, fiindu-mi sotie o femeie extrem de frumoasa si inteligenta, pe care niciodata nu as fi banuit-o ca ar putea cadea intr-o capcana, fix ca o gasca.
Pe repede inainte, povestea incepe asa:
Ca un barbat nesimtit ce sunt, cum cred ca sunt multi care nu isi respecta intru totul datoriile de cuplu, m-am lasat pe tanjeala. Dar, acum, fiind vorba despre un divort iminent sunt mai determinat ca oricand sa imi rezolv absolut toate problemele de cuplu cu indiferent ce efort si cost. Sotia pentru mine este ceva sfant, divin, este un om pe care nu am cum sa fac in altfel decat sa il respect.
Numai ca, in clipa in care m-a anuntat ca vrea sa divorteze, explicandu-mi motivele, simteam ca ele insumate nu sunt pe atat de serioase pentru a lua o astfel de decizie radicala. Mentionez ca eu am 37 de ani iar sotia mea 33.
Simteam ca ceva lipseste din "peisaj", ca trebuie sa fie o explicatie logica ce ar putea sa ma faca sa inteleg de ce a ajuns la aceasta concluzie. Am intrebat-o daca este un alt barbat intrat in viata ei, dar ea a negat ferm. Nici macar, spunea ea, nu este unul de care sa imi placa si cu care sa fiu in caz ca divortam.
OK mi-am zis. Am eliminat problema dar raceala ei si repulsia pe care o avea si o are pentru mine nu se justifica de nicio culoare.
Gandesc logic, dupa tot ce am facut, plangand, jurand, rugand-o, tot, absolut totul a fost facut, mai ales ca a observat si schimbari radicale in atitudine, speram asa cum era logic, sa isi lase supararea deoparte si sa reluam relatia.
Ea nu si nu, imi spunea ca nu ma mai iubeste ca pe sot si ca pe un prieten, asta la o zi dupa ce-mi spusese ca ma iubeste.
Tot simteam ca nu este logica manifestarea ei.
Intr-o dimineata, am facut ce nu am facut niciodata, m-am uitat in telefonul ei.
Am crezut ca inebunesc. Am vazut sms-uri de dragoste pe care sotia mea si le trimitea cu un individ.
Am intrebat-o si mi-a zis ca s-a inscris in nu stiu ce fundatie online si ca ii ajuta pe cei cu probleme, in cazul de fata pe un pusti de 20 de ani din SUA care are probleme cu drogurile si ca ii trimite mesaje de iubire pentru ca asta isi doreste ala si ca face parte din terapie. Zau ca nu am crezut-o. I-am spus, nu ma mai iubesti, nu ma intelegi si nu incerci sa refacem relatia, dar ai grija de unul care probabil nu se va opri din a se droga niciodata. Explicatia mi se parea cum dealtfel este, pur si simplu puerila.
Am luat nr de telefon al respectivului si am sunat. Prefixul +31 este de Olanda. Era ilogic ca un pusti drogat care traieste in america sa aiba nr de olanda in conditiile in care roamingul costa mult. A raspuns la telefon un barbat, apreciez ca are undeva in jurul a 40 de ani. Sa-mi cada receptorul din mana. Ma rog, nu redau discutia, intuiti ca nu am fost foarte politicos.
Deci, olandezul din poveste si sotia mea perfecta pana acum, au o relatie.
Am avut o discutie cu ea, o tinea pe a ei chiar daca ii spusesem ca am vorbit cu asta, ea o tinea sus si tare ca este pustiul despre care am scris.
Usor, usor, dupa cateva zile sa aflu ca omul este insurat, ca nu s-au vazut niciodata fata in fata si ca relatia a debutat pe facebook. Din discutie in discutie au ajuns la ceea ce am citit in sms - declaratii de dragoste in toata regula.
Faptul ca este insurat l-am aflat de la o amica de-a noastra unde sotia mea s-a "deschis" un pic. Am mai aflat ca desi imi spusese ca va pleca la nu shtiu ce intalniri, de fapt, ea s-a dus la Brasov sa i se dea in carti samd.
Cand eu eram plecat la serviciu, ea statea de vorba pe skype cu acest domn, evident, folosind si webcam.
Sotia mea, trece printr-o perioada de furie. O furie pe care mi-0 explic doar prin faptul ca nici ea nu stie ce vrea, chiar mi-a spus sa o las sa isi dea seama ce este cu ea si daca ma mai iubeste.
Acum stau sa ma intreb, cum de a fost posibil asa ceva, cum de s-a putut indragosti de o himera, de o imagine, de o poza si cum este in stare sa distruga totul, casa, familie, sot tot, absolut totul pentru o iubire adolescentina valabila pentru o pustoaica de 15 ani, cand nici macar nu are nicio garantie ca ala ar putea diviorta, ca s-ar putea placea si in mod real, nu are habar daca ala nu este un dezaxat care asta face, sau mai rau, sa nu fie implicat in trafic de carne vie si sa se trezeasca vanduta, drogata, batuta si pusa sa se prostitueze.
Ideea este ca renunta la totul pentru o himera. Ma calca in picioare iar eu am fost la o foarte mica distanta de moarte. Nici macare nu a venit la mine la spital, fiind foarte aproape de deces.
De cateva zile am lasat-o in "boii" ei, sa vada ce face, sa "decanteze" si sa imi spuna daca mai divortam sau nu. Pana acum, desi ne apropiem de o luna si jumatate de cand mi-a comunicat decizia, nu a depus niciun document in vederea divortului. Asta inseamna ca, ori nu este 100% determinata sa renunte la mine ori nu are incredere in acea relatie absolut bizara.
Ar mai fi de spus multe, m-am rezumat doar la atat si astept parerile voastre, chiar si sfaturile.
Va mai spun ca eu nu am inselat-o niciodata, nu sunt un betiv, nu sunt violent, sunt la locul meu si aproape 14 ani i-am aratat mereu dragostea mea suprema pentru ea. Ea, care este o femeie extrem de inteligenta, dar care a cazut in rahatul asta fix ca o gasca.

Va multumesc anticipat pentru pareri.
kudika_15918
Postat pe 9 Septembrie 2012 13:23

ba tu esti chiar gascan!
scuze ca te iau asa!
pai tu ai lasat nevasta pe facebook fara sa o supraveghezi?
Pai eu sunt un amarat de tractorist semianalfabet si in 2 ore corup orice femeie sa imi declare iubirea si dipozitia de a face ce nu a facut in viata ei, dar unu mai versat si mai apetisant !
Nettul asta prosteste pe oricine si mai ales le da impresia femeilor ca pot face orice fara sa aibe vreo mustrare morala sau etica
pe viitor daca nu scapi de nevasta si te impaci cu ea , sa nu-i permiti nici o intimitate pe nett. Parole, adrese de mail, conturi pe diverse forumuri sa le ai in mana pentru ca daca o scapi din ochi o va lua razna (ca orice femeie dealtfel)
picard-jean-luc
Postat pe 9 Septembrie 2012 13:37
De la: kudika_15918, la data 2012-09-09 13:23:58Doamnelor, domnilor


Situatia in care ma aflu, ................................................



Domnule draga,esti sigur de ceea ce declari in postul tau,,caci vin si iti citez vorba din popor,,"niciun caine nu pleaca de la macelarie"????M-as gandi ,mai bine,inainte de a face asemenea afirmatii!!! De ce ,sotia ta,a ales aceasta cale?Ma indoiesc de faptul ca atributele,pe care le marturisesti aici,,au determinat-o sa caute un refugiu,chiar si virtual!!!Aveti o casnicie ,pana acum,minunata,dar ,undeva,s-a intrerupt derularea ei in bune conditiuni,,,cauta sa vezi ,ce anume a declansat momentul respectiv,,,faptul ca sotia ta,socializeaza cu un alt barbat,,este o consecinta a nemultumirii din viata de cuplu!!!Ce nu ii oferi corespunzator,,pari barbatul perfect,dar ar fi interesant de aflat ,si opinia doamnei tale,vis-a-vis de tine!!!Personal,cred ca fiind putin probabila transpunerea in fapte, a pasiunii sotiei tale,,dar nimic nu este imposibil,atunci cand dispare iubirea dintr-o relatie!!!!Daca divortul este iminent,,ce sfaturi doresti??????Daca ti-a cerut un ragaz de gandire,de analiza a propriei dorinte,,acorda-i timpul necesar,,de multe ori,,impasibilitatea barbatilor,,la nevoile femeii,conduc la astfel de deraieri,,nu considera ca fiind totul perfect in familiavoastra,caci nu este astfel!!!Ce pot sa-ti spun?Este o situatie ingrata,,voi,barbatii,nu suportati sa fiti tradati in amorul propriu,,dar ,in schimb,o faceti cu varf si indesat!!!Ai rabdare cu ea,,lasa-o sa-si aseze gandurile in matca proprie,poate va reveni la comportamentul initial!!!!Iubirea ,,vine acolo unde dispare sora geamana!!!!Sunteti doi maturi,nu va jucati cu viata voastra,,este pacat sa risipiti clipele minunate,petrecute in doi,,dar,domnul meu,,depinde de amandoi ,,sa recuperati timpul pierdut aiurea,,nu numai de sotia ta!!!

Pana si femeile inteligente,cad prada tentatiilor de acest gen,caci raman,totusi,femei!!!!Nu o judeca,ci cauta raspunsuri,nimic din atitudinea ei,,nu este fara explicatie!!!Cauta cauzele,,pentru a putea rezolva problema in sine!!!I-ai oferit totul,,dar chiar totul?????/Hm,ma indoiesc!!!Nicio femeie nu pierde timpul cu un alt barbat,daca il are pe cel dorit si iubit,,ar fi o mare tampenie ,,daca am considera altfel!!!La voi doi este nemultumirea,,eliminati-o,,daca mai este posibil!!!!
kudika_15804
Postat pe 9 Septembrie 2012 13:44
"......
Numai ca, in clipa in care m-a anuntat ca vrea sa divorteze, explicandu-mi motivele, simteam ca ele insumate nu sunt pe atat de serioase pentru a lua o astfel de decizie radicala."
Deci motive exista si nu luat nastere de ieri...iti dai seama ca intr-un cuplu nu este vorba numai de tine, nu totul se invarte numai in jurul tau si nici centrul universului nu esti!
Din peisajul de care vorbesti, lipseai chiar tu, probabil cu indiferenta si raceala unuia care, la 37 de ani s-a lasat pe tanjeala!
Ai si tu partea ta de vina, nu esti deloc o victima, dimpotriva, suporta consecintele indiferent care vor fi acestea!
Poarta-ti crucea pe care tu singur ti-ai construit-o!
rondina
Postat pe 9 Septembrie 2012 13:45
Pana si femeile inteligente,cad prada tentatiilor de acest gen,caci raman,totusi,femei!!!!Nu o judeca,ci cauta raspunsuri,nimic din atitudinea ei,,nu este fara explicatie!!!Cauta cauzele,,pentru a putea rezolva problema in sine!!!I-ai oferit totul,,dar chiar totul?????/Hm,ma indoiesc!!!Nicio femeie nu pierde timpul cu un alt barbat,daca il are pe cel dorit si iubit,,ar fi o mare tampenie ,,daca am considera altfel!!!La voi doi este nemultumirea,,eliminati-o,,daca mai este posibil!!!!
aici ai pus punctul pe y 339 !
meseria de sot e foarte complicata si nu toti sunt pregatiti sa reziste!
Multi au impresia ca daca aduc bani in casa, isi reguleaza nevasta*regulat* si se spala pe dinti seara ,au rezolvat totul
picard-jean-luc
Postat pe 9 Septembrie 2012 13:51
De la: kudika_10951, la data 2012-09-09 13:51:20Pana si femeile inteligente,cad prada tentatiilor de acest gen,caci raman,totusi,femei!!!!Nu o judeca,ci cauta raspunsuri,nimic din atitudinea ei,,nu este fara explicatie!!!Cauta cauzele,,pentru a putea rezolva problema in sine!!!I-ai oferit totul,,dar chiar totul?????/Hm,ma indoiesc!!!Nicio femeie nu pierde timpul cu un alt barbat,daca il are pe cel dorit si iubit,,ar fi o mare tampenie ,,daca am considera altfel!!!La voi doi este nemultumirea,,eliminati-o,,daca mai este posibil!!!!
aici ai pus punctul pe y 339 !
meseria de sot e foarte complicata si nu toti sunt pregatiti sa reziste!
Multi au impresia ca daca aduc bani in casa, isi reguleaza nevasta*regulat* si se spala pe dinti seara ,au rezolvat totul




Ai uitat de batutul covoarelor
GHEISA_
Postat pe 9 Septembrie 2012 13:55
De la: GHEISA_, la data 2012-09-09 13:55:18
De la: kudika_10951, la data 2012-09-09 13:51:20Pana si femeile inteligente,cad prada tentatiilor de acest gen,caci raman,totusi,femei!!!!Nu o judeca,ci cauta raspunsuri,nimic din atitudinea ei,,nu este fara explicatie!!!Cauta cauzele,,pentru a putea rezolva problema in sine!!!I-ai oferit totul,,dar chiar totul?????/Hm,ma indoiesc!!!Nicio femeie nu pierde timpul cu un alt barbat,daca il are pe cel dorit si iubit,,ar fi o mare tampenie ,,daca am considera altfel!!!La voi doi este nemultumirea,,eliminati-o,,daca mai este posibil!!!!
aici ai pus punctul pe y 339 !
meseria de sot e foarte complicata si nu toti sunt pregatiti sa reziste!
Multi au impresia ca daca aduc bani in casa, isi reguleaza nevasta*regulat* si se spala pe dinti seara ,au rezolvat totul




Ai uitat de batutul covoarelor


n-am uitat dar nu e cazul!
mai nou nevasta-mea cumpara mochete lunar!
ieri eram sa-mi rup gatul pentru ca a luat unele foarte alunecoase pe parchet
picard-jean-luc
Postat pe 9 Septembrie 2012 14:09
Parere mea este ca sotia dumneavoastra la inceput a avut motivele ei pentru a se indeparta de tine. Greseala ta este ca nu ai stiut cum sa o iubesti si sa-i demonstrezi cu inima nu doar cu vorbe ce simti pt dansa. In cazul in care i-ai demonstrat dragostea iar ea a facut lucrul acesta inseamna ca nu te iubeste si in cazul acesta tu ar trebui sa fi cel care baga la divort ci nuea. Nu conteaza ca ai 37 de ani - esential este sa fi constient ca iti poti reface viata oricand! Eu totusi sper sa gasiti o solutionare cat mai buna la aceasta problema - ia ti sotia la o discutie serioasa si spunei ,, draga mea vreau sa vorbim serios si sa lamurim situatia aceasta'' tonul pe care ii vorbesti trebuie sa fie unul calm.In cazul in care nu ajungeti la niki un punct comun - atunci tu trebuie sa fi cel care pune punct lucrurilor. Sper sa-ti solutionezi problema cat mai curand. Mult succes !!!
kudika_nikole
Postat pe 9 Septembrie 2012 14:24
De la: kudika_nikole, la data 2012-09-09 14:24:53Parere mea este ca sotia dumneavoastra la inceput a avut motivele ei pentru a se indeparta de tine. Greseala ta este ca nu ai stiut cum sa o iubesti si sa-i demonstrezi cu inima nu doar cu vorbe ce simti pt dansa. In cazul in care i-ai demonstrat dragostea iar ea a facut lucrul acesta inseamna ca nu te iubeste si in cazul acesta tu ar trebui sa fi cel care baga la divort ci nuea. Nu conteaza ca ai 37 de ani - esential este sa fi constient ca iti poti reface viata oricand! Eu totusi sper sa gasiti o solutionare cat mai buna la aceasta problema - ia ti sotia la o discutie serioasa si spunei ,, draga mea vreau sa vorbim serios si sa lamurim situatia aceasta'' tonul pe care ii vorbesti trebuie sa fie unul calm.In cazul in care nu ajungeti la niki un punct comun - atunci tu trebuie sa fi cel care pune punct lucrurilor. Sper sa-ti solutionezi problema cat mai curand. Mult succes !!!


mai sunt si consilierii maritali astia ori te rezolva , ori ajungi la balamuc, ori in cazul meu as vrea sa prind unul
picard-jean-luc
Postat pe 9 Septembrie 2012 14:45
Sotia d-voastra, probabil din plictiseala , a cautat ceva care s-o scoata din starea de apatie in care se afla DAR bine ca v-ati dat seama la timp ce se petrece ... Acea persoana cu care vorbeste , este decat o iluzie ... ......Lasati-o sa-si dea singura seama ca acel om nu este asa cum crede ea ca e , e doar o iluzie si sper ca in acest timp acel barbat sa nu ii faca in continuare capul mare ... Nu-mi imaginam ca facebook-ul sa fie asa periculos
ICEGIRL
Postat pe 9 Septembrie 2012 15:34
De la: ICEGIRL, la data 2012-09-09 15:34:05Sotia d-voastra, probabil din plictiseala , a cautat ceva care s-o scoata din starea de apatie in care se afla DAR bine ca v-ati dat seama la timp ce se petrece ... Acea persoana cu care vorbeste , este decat o iluzie ... ......Lasati-o sa-si dea singura seama ca acel om nu este asa cum crede ea ca e , e doar o iluzie si sper ca in acest timp acel barbat sa nu ii faca in continuare capul mare ... Nu-mi imaginam ca facebook-ul sa fie asa periculos


mai periculos e genul asta de forumuri unde mai ales femeile sunt predispuse la deviatii
care e in putere , optimista, fara probleme existentiale nu are treaba dar care e mai frustrata sau are indoieli in privinta aspectului fizic sau spiritual e terminata!
picard-jean-luc
Postat pe 9 Septembrie 2012 15:39
Armain
Postat pe 9 Septembrie 2012 16:17
De la: Armain, la data 2012-09-09 16:17:16



De ce razi,Marinica???????? Sau situatia in sine ,este plina de amuzament??????
kudika_15804
Postat pe 9 Septembrie 2012 16:24
Unele nu mai pot de bine...si se plicitsesc!
roz5blue6lila7
Postat pe 12 Septembrie 2012 11:32
Unele nu mai pot de bine...si se plicitsesc!
roz5blue6lila7
Postat pe 12 Septembrie 2012 11:32
De la: roz5blue6lila7, la data 2012-09-12 11:32:32Unele nu mai pot de bine...si se plicitsesc!



Nu este o regula,Roz,in momentul in care se ajunge la asa ceva,este clar faptul ca in interiorul cuplului,,sunt probleme majore!!!Femeile sunt mai constante in sentimente,decat barbatii!!!!
kudika_15804
Postat pe 12 Septembrie 2012 11:36
Aiurea, d-tale consideri femeia ;Marfa:de reciprocitate,resprct,intelegere,dragoste,intrajutorare s.a(fac parte din acel act de casatorie)d-ta ai auzit ? sau ca si cei din poveste daca este adevarata sunteti;doar MARFA(de vanzare)
kudika446520
Postat pe 24 Decembrie 2012 13:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ajutati.ma daca puteti. Si nu.mi spuneti ca sunt copil:| 18 De la: scorpio67 21 August 2009 08:58
un sfat... 21 De la: kudika059077 14 August 2009 11:56
? 5 De la: geo_xx 14 Decembrie 2009 22:26
Need some advice 34 De la: geo_geo822000 11 Iunie 2009 14:33
Buna fetelor! 11 De la: Barbie30 28 Octombrie 2010 21:02