Setari Cookie-uri

ce sa fac???

Parerea mea este ca sotia lui este cocosul in casa.am impresia ca el depinde de situatia materiala a ei.Probabil are business ceva, iar ea nu-i va da nimic daca divorteaza.Deci, in cea mai mare parte, parerea mea este ca el depinde de sotie, il mentine pe linia de plutire.Creste-ti singura copilul, va veni soarele si pe strada ta, nu astepta de la el sa-ti ofere tie si copilului dragoste din mila.Dupa cat am citit din ceea ce ai redat , cam s-a folosit de naivitatea ta si in caz de....te distruge.Mai bine va vedeti de viata voastra si lui ii faci din mers cu mana.I-ti doresc noroc si iubire!
kudika467548
Postat pe 23 Octombrie 2012 02:39
nu este vorba de cine pe cine intretine, si nu nevatasa il tine, pentru el conteaza foarte mult parerea oamenilor din jur, are un serviciu destul de bun si respectul tuturor si daca ar divorta si ar fi cu mine pierde asta.Apoi ii este teama si de reactia parintilor lui.
Ioana_Dobre_1
Postat pe 23 Octombrie 2012 11:10
De la: Ioana_Dobre_1, la data 2012-10-23 11:10:09nu este vorba de cine pe cine intretine, si nu nevatasa il tine, pentru el conteaza foarte mult parerea oamenilor din jur, are un serviciu destul de bun si respectul tuturor si daca ar divorta si ar fi cu mine pierde asta.Apoi ii este teama si de reactia parintilor lui.



Din ceea ce spui se reliefeaza tipul barbatului din carton!Conteaza parerea celor din jur si a parintilor,in defavoarea propriului copil,nu stiu cum de regreti un asemenea barbat!!!!Un barbat, ce se prezina ca fiind onest,demn,corect,pe dinafara insa,in interior are o inima de mucava!!!Dar,normal,primeaza impresia artistica,imaginea in fata celor din jur,chiar daca situatia este cu totul alta!!!
kudika_15804
Postat pe 23 Octombrie 2012 11:18
De la: Ioana_Dobre_1, la data 2012-10-23 11:10:09nu este vorba de cine pe cine intretine, si nu nevatasa il tine, pentru el conteaza foarte mult parerea oamenilor din jur, are un serviciu destul de bun si respectul tuturor si daca ar divorta si ar fi cu mine pierde asta.Apoi ii este teama si de reactia parintilor lui.


Deci este las...

kudika_10817
Postat pe 23 Octombrie 2012 12:25
De la: Ioana_Dobre_1, la data 2012-10-23 00:26:20cand am luat decizia de a pastra copilul am luat toate situatiile in calcul si in mare parte voi incerca sa fac tot ce este posibil sa nu simta lipsa nimanui si sa nu=i sipseaca nimic.


Eu sunt convinsa ca te vei lupta ca o leoaica pentru copilasul tau, insa tu nu poti tine loc de mama si tata pentru totdeauna, acel copil va simti in sufletul lui absenta tatalui. Tot timpul isi va pune intrebari de ce tatal nu a vrut-o, nu a recunoscut-o in mod oficial; de aceea te si sfatuiam sa te gandesti si la copilul tau ce va simti cand va creste mai mare si va pricepe multe lucruri.
kudika_10817
Postat pe 23 Octombrie 2012 12:29
De la: Ioana_Dobre_1, la data 2012-10-23 11:10:09nu este vorba de cine pe cine intretine, si nu nevatasa il tine, pentru el conteaza foarte mult parerea oamenilor din jur, are un serviciu destul de bun si respectul tuturor si daca ar divorta si ar fi cu mine pierde asta.Apoi ii este teama si de reactia parintilor lui.

Este un tip labil...oare ce ar face daca prietenii sau parintii l-ar sfatui sa divorteze si sa te ia pe tine de sotie, fiind totodata si mama copilului sau?!
rondina
Postat pe 23 Octombrie 2012 15:40
De la: Ioana_Dobre_1, la data 2012-10-23 11:10:09nu este vorba de cine pe cine intretine, si nu nevatasa il tine, pentru el conteaza foarte mult parerea oamenilor din jur, are un serviciu destul de bun si respectul tuturor si daca ar divorta si ar fi cu mine pierde asta.Apoi ii este teama si de reactia parintilor lui.



Totusi raman la sfatul anterior pe care ti l-am dat la incveput. Creste-ti fetita, nu te mai preocupa pentru restul si preocupa-te mai mult de viata ta si a fetei! Se vede ca inca ti la acest barbat dar asta poate pentru ca inca nu ai intalnit acel barbat care sa te faca sa te simti fericita pentru ceea ce esti tu in interiorul tau si de aceea crezi ca daca acest barbat tia oferit o fetita te si iubeste - parerea mea este ca da te respecta dar nu te iubeste asa cum iti imaginezi tu! In momentul in care va aparea acel barbat care sa te iubeasca cum zic eu - iti vei da seama ca am dreptate in sfatul pe care ti l-am dat!
kudika_nikole
Postat pe 23 Octombrie 2012 19:13
Scuze...dar,asta nu e barbat. Sincer nu sunt de acord cu relatiile extra conjugale. Tinand cont ca relatia voastra a avansat asa mult si ai amas insarcinata,trebuia sa se decida atunci ce face. Ori ramane cu tine,iti recunoaste copilul si il cresteti impreuna ori sa ramana cu sotia si la revedere. O hartie si niste bani odata pe luna sunt egal cu 0 in comparatie cu ceea ce inseamna a fi tata/parinte. Nu e in stare sa-si asume nimic,mai bine iti cauti fericirea in alta parte..ceea ce traiesti tu e un chin,tortura. Tu ai fost in stare sa-l prezinti parintilor,sa le spui situatia lui(chiar daca mai tarziu) iar ek nici nu e in stare sa-si recunoasca propriul copil. De ce te sacrifici asa? Chiar crezi ca te iubeste? Doar se simte atasat de copil si poate vinovat. Odata ce te ameninta e clar ca nu il intereseaza persoana ta. Sunt convinsa ca daca ti-ai gasi pe altcineva nu l-ar interesa. Daca tu te-ai multumit cu jumatate de barbat si sa fii pe locul 2,nu o priva pe fetita ta de dragostea deplina a unui tata!
byby13
Postat pe 24 Octombrie 2012 15:28
Corect ce spune @ktaLINE. As mai adauga 2 chestii.
1. Cu ani in urma, un barbat mi-a spus (n-am verificat informatia dar pare sa fie adevarat) ca, statistic vorbind, barbatii divorteaza mult mai greu decat femeile, in sensul ca doar vreo 20% din divorturi sunt initiate de barbati. Motivul ar fi ca barbatii sunt mult mai comozi decat femeile. Se complac mai usor decat femeile in relatii nesatisfacatoare. Sau poate accepta mai usor compromisurile decat femeile. Si eu as zice ca tot din lasitate procedeaza in acest fel; nu au puterea de a recunoaste ca au gresit intr-o astfel de chestie importanta. Mai mult decat atat, este foarte incitant pentru ei sa calce "pe langa" dupa care sa revina la familie, pretinzand ca e singura care conteaza.
2. Daca te hotarasti sa termini relatia cu tatal copilului tau (ce mai sanatoasa treaba pentru tine), trebuie sa-ti acorzi un timp sa-ti revii. Sa te ocupi de copil si de tine. Sa-ti devina confortabil ca acest barbat este doar tatal copilului tau si atat. Nu cumva sa te arunci rapid in alta relatie! Asta incerc defapt sa-ti spun, desi cred ca este prematur pentru ca tu inca esti foarte legata de acesta. De ce? Discutam la momentul respectiv, daca va mai fi cazul.
Bafta multa... si incerca sa gandesti ca un barbat: gaseste-ti tinta si alege drumul cel mai scurt!
Lizicat
Postat pe 24 Octombrie 2012 22:31
si el nu divorzeaza pt ca ii este foarte teama de lumea din jur, respectul lui la munca, parinti lui
Ioana_Dobre_1
Postat pe 9 Noiembrie 2012 07:36
Iti spunea cineva mai sus ca ai de-a face cu un barbat de mucava. Descrierea perfecta. Problema este ca acesta relatie a devenit deja toxica pentru tine. Iti face foarte mult rau pentru ca nu-ti da voie sa evoluezi, sa mergi mai departe. Mai mult decat atat deja te-a tras inapoi. Tu ai demonstrat in cel mai dur mod cat esti de curajoasa si de puternica si acum esti prinsa, incatusata de un barbat langa care n-ai fi fericita pentru ca este mult mai slab ca tine. Mai mult decat atat, am impresia ca profita si incearca s ate manipuleze. Presupun ca nu te-ai gandit la aceste aspecte. Parerea mea este ca ar trebui sa o faci.
Lizicat
Postat pe 10 Noiembrie 2012 11:48
De la: Ioana_Dobre_1, la data 2012-10-01 15:29:43am o relatie de un an si 7 luni cu un barbat insurat, intre timp am ramas si insarcinata cu el iar acum am o dulceata de fetita. el nu mai are alti copii cu nevastasa doar cu mine, familia lui nu stie nimic si nici nevastasa.
Eu as vrea sa le spun dar el ma ameninta ca ma distruge si ca il voi pirde de tot, pt ca inca ne vedem vine sa vada fata, iar eu nu stiu ce sa fac...sa accept situatia din cand in cand sau sa spun si sa termin totul cu el?


Un singur lucru bun ai facut: copilul.
Restul este o mare tampenie din care sigur ai sa iesi sifonata si ai sa ramai cu un gust amar.
Thais13
Postat pe 10 Noiembrie 2012 19:00
De la: Ioana_Dobre_1, la data 2012-11-09 07:36:11si el nu divorzeaza pt ca ii este foarte teama de lumea din jur, respectul lui la munca, parinti lui


E adevarat,este un las,lumea nu-i da mancare si nici sfaturi si va intelege acest lucru mai tarziu,iar parintii lui ,sigur il va intelege situatia si-l va ierta....pacat ca nu are prieteni sa=l sfatuiasca sa aleaga drumul cel mai bun si cel mai scurt.Va veni o vreme cand vei obosi si ii vei spune:_Gata,imi ajunge,vreau fapte ,nu mai vreau vorbe!!!
Va ramane un singuratic care va tanji dupa voi....si atunci va fi prea tarziu,pt el!
Dzeu va avea grija de voi si iti va arata drumul pe care trebuie sa-l urmezi in viata alaturi de fetita ta!!!
Titanika
Postat pe 10 Noiembrie 2012 21:34
Si intr-un final a divortat, a aflat nevestasa si la lasat,acum este singur!
Dar tot nu vrea sa fie langa fata, nu vrea responsabilitate....
Va rog as avea nevoi ne niste sfaturi ca sa il determin sa fie cu noi, nu mai stiu cum sa fac si ce sa fac , el fiind si foarte incapatanat.Il iubesc foarte mult si il vreau langa fata...
Ioana_Dobre_1
Postat pe 15 Octombrie 2013 15:48
De la: picard-jean-luc, la data 2012-10-22 06:55:44
De la: Ioana_Dobre_1, la data 2012-10-21 20:26:41vinovata de relatie poate, eu nu am vrut nimic serios si nimic mai mult, m-am compacult situatie , doar ca atunci cand am ramas insarcinata a fost accidental si nu am vrut sa fac avort, iar venirea pe lume a fetitei mele indiferent de situatie , chiar e o minune si nu regret nici un moment ca o am si chiar si cu cine o am.


foarte frumos! cu cine seamana fata? A mea seamana cu mine!


Deci in concluzie samana cu tat-su...
Hanibal_Tereziu
Postat pe 15 Octombrie 2013 16:10
Acum un an cand ai ramas insarcinata ai spus ca ai luat in caclul orice situatie..........iar acum vii si spui ca a divortat, si el nu vrea sa isi asume nicio responsabilitate asupra copilului vostru. De ce te plangi cand tu te-ai avantat in relatia asta cu capul inainte, neasumandu-ri niciun risc, fiind ferm convinsa ca un copil il va lega pe veci de tine. Asta e greseala pe care o fac multe femei cand se leaga la cap fara sa le doara. Ce iti trebuia un barbat insurat? Nu mai erau barbati singuri pe lumea asta? Acum suporta consecintele alegerii tale. Pacat ca acel suflet nevinovat ca trebui sa sufere, pentru ca a avut o mama iresponsabila, care acum tanjeste dupa atentia tatalui ei, iar celalalt nu e nici macar un barbat care sa merite un staut. Nici un animal nu isi paraseste puiul. Dumnezeu e sus si fiecare plateste pentru faptele lui. Prin urmare tu ai despartit o familie, deci daca ai actionat trebuie sa iti asumi faptele. Esti singura vinovata de ce se intampla cu tine. Iar el, va ajunge rau pentru ca Dumnezeu plateste tuturor. Nimeni nu pleaca nepedpsit. Ceea ce trebuie sa faci este sa te concentrezi asupra copilului tau, el sa fie centrul universului tau si ofera-i o educatie dreapta si sa nu repete greseala mamei sale.
cristina_boeru_30
Postat pe 15 Octombrie 2013 19:41
da, cu el seamana
Ioana_Dobre_1
Postat pe 15 Octombrie 2013 20:33
Daca nu divorta din cauza mea oricum ar fi divortat din alt motiv, de divortat tot ar fi divortat. In mare parte da ai dreptate ii ceea ce ai zis dar sunt multe dedesupturi pe care nu le-am spun iar unul din ele este ca el a inceput sa alerge dupa muni si sa ma iubesca si abia cand eu am ramas insarcinata a schimbat totul, am inceput eu sa-l iubesc si el sa 'fuga' de copil , desi cu mine in tot acest timp si pana in prezent ne-am mia vazut si sa facem si ceva impreuna, nici sa ne despartim de tot nu vrea dar nici sa fim impreuna pt copil.
Stiu ca se poate sa il am langa fata....dar nu stiu cum!
Ioana_Dobre_1
Postat pe 15 Octombrie 2013 20:42
Parerea mea e ca ar trebui sa il lasi in pace, adica sa nu mai incerci sa il convingi sa stea langa copilul lui. Daca nu vrea, nu il poti forta. Poate cu timpul, cand va deveni mai matur. Decat sa fie alaturi de voi din obligatie, mai bine lipsa. El are de pierdut. Tu ai grija de fetita ta, ea este si va ramane pe primul loc pentru tine.
cuba_libre
Postat pe 15 Octombrie 2013 21:05
De la: Ioana_Dobre_1, la data 2013-10-15 15:48:22Si intr-un final a divortat, a aflat nevestasa si la lasat,acum este singur!
Dar tot nu vrea sa fie langa fata, nu vrea responsabilitate....
Va rog as avea nevoi ne niste sfaturi ca sa il determin sa fie cu noi, nu mai stiu cum sa fac si ce sa fac , el fiind si foarte incapatanat.Il iubesc foarte mult si il vreau langa fata...


Fii indiferenta si rece fata de el! Schimbarea ta de atitudine o sa-l puna pe ganduri! Nu mai accepta sa te culci cu el sau sa-i faci menajul, atunci cand vine in vizita pe la voi!

Esti mult prea disperata sa-l ai langa tine, iar el simte asta, si de aceea, nu este atras sau interesat de tine, asa ca, schimba foaia, daca il vrei langa tine. Nu mai face atat de multe compromisuri pana nu remarci ca si el s-a schimbat in bine pentru tine si copil.

Bafta!
Viorica_Ecaterina
Postat pe 16 Octombrie 2013 11:38
Multumesc f mult pr mesaj,asa am sa fac
Ioana_Dobre_1
Postat pe 17 Octombrie 2013 19:21
De la: Ioana_Dobre_1, la data 2012-10-01 15:29:43am o relatie de un an si 7 luni cu un barbat insurat, intre timp am ramas si insarcinata cu el iar acum am o dulceata de fetita. el nu mai are alti copii cu nevastasa doar cu mine, familia lui nu stie nimic si nici nevastasa.
Eu as vrea sa le spun dar el ma ameninta ca ma distruge si ca il voi pirde de tot, pt ca inca ne vedem vine sa vada fata, iar eu nu stiu ce sa fac...sa accept situatia din cand in cand sau sa spun si sa termin totul cu el?


Ce intrebare e si asta?
Pleaca departe de langa..nu-l pot numi om...
si creste-ti copilasul caci el nu are nici o vina..si..treci peste episodul..viata merge inainte si fi mai atenta la ce fel de..oameni face parte din viata ta..succes!
Fulg-de-nea
Postat pe 17 Octombrie 2013 19:29
buna .....au trecut 4 ani si s-au intamplat multe nevasta lui a aflat de noi si de fetita si a divortat de el. Ne.am judecat timp de 3 ani pentru faptul ca eu am cerut pensia intretinere pt fata apoi el ma dat pe mine in judecata pt ca peste noapte sa gandit ca fata nu mai este a lui si asa ne-a pus pe drumuri si teste de paterninate si bineinteles rezultatul a fost cel care a trebuit asa cum era de la bun inceput. Procesele s-au incheiat iar acum astept sa primesc pensia pentru fata. El a gasit o alta femeie cu bani si a fugit si din oras....iar eu am incercat sa-mi vad de fata si de ce trebuie sa fac ca sa ii fie ei bine. Lipsa lui se simte de fata desi incerc sa fac tot posibilul sa nu se simta
Ioana_Dobre_1
Postat pe 28 Iunie 2016 11:12
De la: Ioana_Dobre_1, la data 2016-06-28 11:12:10buna .....au trecut 4 ani si s-au intamplat multe nevasta lui a aflat de noi si de fetita si a divortat de el. Ne.am judecat timp de 3 ani pentru faptul ca eu am cerut pensia intretinere pt fata apoi el ma dat pe mine in judecata pt ca peste noapte sa gandit ca fata nu mai este a lui si asa ne-a pus pe drumuri si teste de paterninate si bineinteles rezultatul a fost cel care a trebuit asa cum era de la bun inceput. Procesele s-au incheiat iar acum astept sa primesc pensia pentru fata. El a gasit o alta femeie cu bani si a fugit si din oras....iar eu am incercat sa-mi vad de fata si de ce trebuie sa fac ca sa ii fie ei bine. Lipsa lui se simte de fata desi incerc sa fac tot posibilul sa nu se simta



Vezi-ti de viata ta, creste-ti copilasul, nu iti face griji pentru lipsa prezentei tatalui in viata fetitei tale, caci acel barbat nu se poate numi " tata " ! Fetita va creste si va judeca tot ce s-a intamplat in viata ta, bun si mai putin bun ! Barbati, ca fostul tau iubit, se gasesc pe toate drumurile si gardurile, ai grija de acum incolo !
kudika_15804
Postat pe 28 Iunie 2016 12:18
Multumesc
Ioana_Dobre_1
Postat pe 28 Iunie 2016 16:08
frumos din partea ta ca dupa atata timp ai revenit cu noutati.acest barbat nu ti-a fost sortit.trebuie sa ai rabdare si sa nu iti faci fata derusine in ati tot cauta jumatatea din barbat in barbat.RABDARE timpul le rezolva pe toate.cu parintii te-ai impacat?
krizantema
Postat pe 28 Iunie 2016 17:14
am pierdut firul....
yumy
Postat pe 28 Iunie 2016 19:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Hi 15 De la: PRALEA_ 6 August 2011 20:56
o amanta care minte foarte mult,si te dezamageste.... 39 De la: catalina69 28 Octombrie 2010 10:20
Hirsutism? 4 De la: kudika_989259 22 Iunie 2015 08:36
Despartire 1 De la: kudika_1045351 19 Martie 2023 09:56
cancerul de stomac/gastric si complicatii 3 De la: dusa 28 Septembrie 2010 07:22