Setari Cookie-uri

Ce anume mai citesti?

Am terminat de citit "Love Love Love - 33 wahre Geschichten von der großen Liebe" si nu pot decat sa recomand mai departe aceasta carte. Majoritatea povestilor de dragoste prezentate mi-au placut foarte mult, dar au fost cateva care mi-au atras atentia, spre exemplu, cea in care cei doi se cunosc in niste conditii mai ciudate, ca sa spun asa, ea cu o infectie la ochi, el cu zgarieturi si arsuri pe fata, dupa ce ii explodase o tiribomba de revelion aproape de el. Cu toate acestea, cei doi s-au placut, iar dupa doar doua saptamani de relatie, au decis sa se casatoreasca. De atunci au trecut 8 ani, iar acum au impreuna doi copii minunati.

Mi-a ramas in amintire si cazul unei femei, care si-a intalnit marea dragoste la varsta de peste 60 de ani, in persoana unui fost coleg de scoala generala. Acea femeie fusese multi ani casatorita cu un barbat pe care nu-l iubea, doar pentru ca ramasese gravida cu el. La nunta, mama femeii a obligat-o pe fiica sa, sa poarte o rochie neagra, ca deh, nu mai era virgina, ca sa apara in rochie alba la nunta. Tot ea si-a obligat fiica sa se marite cu acel barbat, care o lasase gravida. Ei bine, individul asta isi batea sotia si copiii, iar intr-un final moare in urma unui atac de angina pectorala, lasandu-si sotia cu un munte de datorii acumulate pe la diferite carciumi si banci.

Vaduva acestui barbat nu mai avea speranta ca-si va intalni vreodata dragostea, pana cand, intr-o buna zi, ingrijind mormantul sotului ei, a dat ochii cu fostul ei coleg de scoala, vaduv si el, care venise sa viziteze mormantul sotiei sale. Si, uite asa, din vorba in vorba, din cateva iesiri impreuna, oamenii acestia descopera ca au sentimente profunde unul pentru celalalt, la o varsta destul de inaintata. Si acum dupa mai bine de douazeci de ani, sunt impreuna, si se bucura de timpul care le-a mai ramas, caci sunt constienti ca viata se poate termina oricand.

Mi-a mai ramas in amintire, cazul unei altei femei, care, pe la inceputul anilor '60, are o idila, care s-a consumat si sexual, cu un barbat din Iugoslavia, ea fiind nemtoaica, ea observa ca-i vine menstruatia neregulat, dar nu-si face probleme pentru ca era obisnuita cu acest lucru, chiar merge in vacanta in Mallorca, sta la soare si poarta costum de baie, flirteaza cu un tip neamt si el, iar cand revine in Germania din vacanta, ea incepe sa acuze dureri puternice de abdomen, e dusa de urgenta la spital, iar un medic ii spune ca va naste, la care, fata ramane uimita, desigur, gandindu-se ca acel baiat pe care il cunoscuse in Mallorca, n-o s-o mai bage in seama, dupa ce va afla ca ea a nascut copilul altui barbat. Insa, surpriza, cateva zile mai tarziu, acel baiat pe care il cunoscuse in vacanta, vine sa o viziteze si s-o felicite pentru nasterea unui baietel sanatos, oferindu-i fetei un buchet mare de trandafiri, si spunandu-i ca el o iubeste oricum, si-i va iubi si copilul, chiar daca nu este el tatal biologic. La putin timp, dupa aceasta intalnire, el a cerut-o pe ea de sotie, iar ea a spus fericita "DA", el a adoptat si baietelul, iar la cativa ani dupa casatoria lor li s-a mai nascut un copilas. In fine, anii trec, amandoi au acum in jur de 50 de ani, iar el incepe sa se planga de dureri de stomac, cand durerile nu-i mai trec cu niciun fel de medicament, este trimis la spital, unde medicii ii decopera o mica tumoare la pancreas. Este operat, face chemioterapie, medicii il asigura ca totul e ok acum, insa, la ceva timp, dupa acest episod, el incepe sa acuze si alte probleme de sanatate, iar cand medicii vor sa-l opereze, vor observa ca acel cancer a recidivat si, nu numai atat, s-au format metastaze. Medicii ii spun femeii ca el in curand va muri si-l intreaba daca vrea sa-l ingrijeasca acasa sau doreste sa-l interneze intr-un hospice/hospiz in germana (spital pentru persoane care sufera de boli incurabile si nu mai au mult de trait), la care aceasta sotie devotata raspunde, desigur, ca-l va ingriji acasa, asa cum merita, dupa ce el ii oferise o viata intreaga multa grija si iubire, atat ei, cat si copiilor lor.
Cu o zi inainte ca el sa moara, sotul acestei femei o roaga sa-l scoata pe terasa casei, ca sa asculte cantecul pasarelelor si sa admire natura si cerul senin, si cei doi s-au bucurat impreuna de o zi superba de primavara. Spre dimineata, el s-a stins din viata, ea l-a mangaiat timp de o jumatate de ora si, d-abia dupa aceea, si-a sunat copiii sa le spuna ca tatal lor nu mai este. Femeia sufera si acum dupa aceasta pierdere grea si mai povesteste cum, uneori, se duce si-si cearta sotul privindu-i fotografia intrebandu-l de ce a plecat atat de devreme dintre ei.
M-a emotionat foarte mult aceasta poveste de dragoste si de viata.

De fapt, sunt multe, multe povesti de dragoste emotionante in carte, toate sunt reale, si mi-a ramas in minte replica unui tip, care ii marturiseste sotiei sale: "Pana la tine, am crezut ca relatiile inseamna doar stres, dar de cand sunt cu tine, realizez ca o relatie poate insemna multa iubire si intelegere."

Majoritatea barbatilor cand au fost intrebati de ce s-au casatorit cu acea femeie care le este sotie, au raspuns: "Pentru ca mi-am dat seama ca n-as mai intalni o femeie ca ea." Marturisirea aceasta imi aduce aminte de raspunsul pe care mi l-a dat omul meu iubit, la cativa ani dupa ce ne-am casatorit, cand l-am intrebat de ce m-a cerut de sotie, mi-a raspuns aproximativ acelasi lucru, pe care l-au marturisit si acei barbati vorbind despre motivatia lor de a se casatori cu femeia lor iubita. :)

Recomand, din tot sufletul, aceasta carte.

Voi incepe sa citesc "Slammed", roman scris de Colleen Hoover.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 29 Ianuarie 2014 10:39
De la: Viorica_Vio, la data 2013-11-13 12:51:06
De la: cuba_libre, la data 2013-11-13 12:25:41Si iubitoare de carti?! Bravo tie! Ma gandesc cum iti imparti ziua de ai timp sa vezi filme si sa si citesti. Eu ma lupt cu o carte de ceva vreme si nu o mai termin.
Cum iti alegi cartile?


N-am copil/copii, asa ca am timp destul sa ma dedic filmelor si cartilor. Filmele le vad seara, impreuna cu sotul meu, ori punem un dvd sau blu-ray, ori mergem la cinema, iar cartile le citesc inainte de culcare sau cand nu am somn, iar daca imi place o carte, o citesc rapid, nici nu-mi dau seama cand zboara timpul.

Daca ma lupt cu o carte, inseamna ca nu-mi place sau e asa si asa. In ultima vreme am inceput sa abandonez cartile care nu m-au convins desi le-am citit pana la jumatate, sau incerc sa merg in paralel cu mai multe romane, revenind, din cand in cand, si asupra romanului mai putin convingator.

Imi aleg atat filmele, cat si cartile, in functie de recenzii, de ceea ce citesc in presa online sau printata despre ele, dar si in functie de ceea ce citesc pe coperta cartii sau pe coperta dvd-ului (exemplu: pareri ale altor scriitori, daca e vorba de carti) si in functie de subiectul abordat, daca acel subiect ma intereseaza cu siguranta ca o sa incerc sa vad acel film sau sa citesc acea carte.

Sper ca ti-am raspuns suficient de detaliat.
Spune-ne si daca ai timp sa gatesti, ca vadca stai pe kudika, non stop !
Fusun_ge
Postat pe 29 Ianuarie 2014 11:01
De la: Fusun_ge, la data 2014-01-29 11:01:48
De la: Viorica_Vio, la data 2013-11-13 12:51:06
De la: cuba_libre, la data 2013-11-13 12:25:41Si iubitoare de carti?! Bravo tie! Ma gandesc cum iti imparti ziua de ai timp sa vezi filme si sa si citesti. Eu ma lupt cu o carte de ceva vreme si nu o mai termin.
Cum iti alegi cartile?


N-am copil/copii, asa ca am timp destul sa ma dedic filmelor si cartilor. Filmele le vad seara, impreuna cu sotul meu, ori punem un dvd sau blu-ray, ori mergem la cinema, iar cartile le citesc inainte de culcare sau cand nu am somn, iar daca imi place o carte, o citesc rapid, nici nu-mi dau seama cand zboara timpul.

Daca ma lupt cu o carte, inseamna ca nu-mi place sau e asa si asa. In ultima vreme am inceput sa abandonez cartile care nu m-au convins desi le-am citit pana la jumatate, sau incerc sa merg in paralel cu mai multe romane, revenind, din cand in cand, si asupra romanului mai putin convingator.

Imi aleg atat filmele, cat si cartile, in functie de recenzii, de ceea ce citesc in presa online sau printata despre ele, dar si in functie de ceea ce citesc pe coperta cartii sau pe coperta dvd-ului (exemplu: pareri ale altor scriitori, daca e vorba de carti) si in functie de subiectul abordat, daca acel subiect ma intereseaza cu siguranta ca o sa incerc sa vad acel film sau sa citesc acea carte.

Sper ca ti-am raspuns suficient de detaliat.
Spune-ne si daca ai timp sa gatesti, ca vadca stai pe kudika, non stop !


Auzi, donsoara, topicul asta e despre carti, nu despre frustrarile dumitale si tampeniile tale din capul acela sec, pe care degeaba il porti pe umeri.

Si nu ma confunda cu tine, care stai de dimineata pana seara pe aici, si nu doar atat, vanezi postarile oamenilor care n-au nicio legatura cu tine, dar te simti complexata de prezenta lor si de ceea ce sunt ei.

Daca nu intelegi de ignore, atunci o sa-ti spun: mars de aici!

Ignore tuturor intrigantilor, frustratilor si tampitilor, indiferent de sex!
Viorica_Ecaterina
Postat pe 29 Ianuarie 2014 11:06
De la: Viorica_Vio, la data 2014-01-29 11:06:07
De la: Fusun_ge, la data 2014-01-29 11:01:48
De la: Viorica_Vio, la data 2013-11-13 12:51:06
De la: cuba_libre, la data 2013-11-13 12:25:41Si iubitoare de carti?! Bravo tie! Ma gandesc cum iti imparti ziua de ai timp sa vezi filme si sa si citesti. Eu ma lupt cu o carte de ceva vreme si nu o mai termin.
Cum iti alegi cartile?


N-am copil/copii, asa ca am timp destul sa ma dedic filmelor si cartilor. Filmele le vad seara, impreuna cu sotul meu, ori punem un dvd sau blu-ray, ori mergem la cinema, iar cartile le citesc inainte de culcare sau cand nu am somn, iar daca imi place o carte, o citesc rapid, nici nu-mi dau seama cand zboara timpul.

Daca ma lupt cu o carte, inseamna ca nu-mi place sau e asa si asa. In ultima vreme am inceput sa abandonez cartile care nu m-au convins desi le-am citit pana la jumatate, sau incerc sa merg in paralel cu mai multe romane, revenind, din cand in cand, si asupra romanului mai putin convingator.

Imi aleg atat filmele, cat si cartile, in functie de recenzii, de ceea ce citesc in presa online sau printata despre ele, dar si in functie de ceea ce citesc pe coperta cartii sau pe coperta dvd-ului (exemplu: pareri ale altor scriitori, daca e vorba de carti) si in functie de subiectul abordat, daca acel subiect ma intereseaza cu siguranta ca o sa incerc sa vad acel film sau sa citesc acea carte.

Sper ca ti-am raspuns suficient de detaliat.
Spune-ne si daca ai timp sa gatesti, ca vadca stai pe kudika, non stop !


Auzi, donsoara, topicul asta e despre carti, nu despre frustrarile dumitale si tampeniile tale din capul acela sec, pe care degeaba il porti pe umeri.

Si nu ma confunda cu tine, care stai de dimineata pana seara pe aici, si nu doar atat, vanezi postarile oamenilor care n-au nicio legatura cu tine, dar te simti complexata de prezenta lor si de ceea ce sunt ei.

Daca nu intelegi de ignore, atunci o sa-ti spun: mars de aici!

Ignore tuturor intrigantilor, frustratilor si tampitilor, indiferent de sex!
VIO...RICA, CALMEAZA-TE CA TE FACI RAS ! dEGEABA CITESTI CARTI, STIMATA..
Fusun_ge
Postat pe 29 Ianuarie 2014 11:10
Sa inteleg fasaita_ge, pardon fusun_ge, ca in afara de cartea de credit si cartile de joc, tu nu cunosti alte carti?

Daca ai fi deschis mai multe carti in viata ta, si le-ai fi citit cu atentie, si ai fi inteles ceva din ele, ai fi priceput ca nu toate relatii sunt de ra...at, ca nu ai nevoie de autosugestie ca sa te simti o persoana valoroasa, ca nu ai nevoie sa stii zodia unui om ca sa-ti faci o parere despre el, ai fi stiut ca nu-i necesar sa te dai cu imitatii de parfumuri, ca sa mirosi bine, ai fi stiut ca nu-i nevoie sa hartuiesti un om, ca sa arati cat de prost esti, ai fi inteles ca nu ameninta un alt om, decat un individ marunt si lipsit de personalitate, asa ca tine, iar de toate lucrurile astea in ceea ce te priveste ne-ai convins in doar cateva zile de postat si aberat pe aici.

Acum nu stiu ce sa fac, sa-mi fie mila de tine sau sa rad de tine?

Te compatimesc, pe bune.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 29 Ianuarie 2014 13:41
Mai Viorica, eu te voi ignora de acum. Se vede ca ai probleme psihice. Imi pare rau ca te-am bagat in seama. Insanatosire rapida!
Fusun_ge
Postat pe 29 Ianuarie 2014 13:48
Pentru cei care nu stiu sa citeasca, la propriu si la figurat, topicul acesta e despre carti de citit, nu alt gen de carti.

Pentru amatorii cartilor cu poze, va rugam sa postati pe topicurile deschise de fasaita_ge, pardon fusun_ge.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 29 Ianuarie 2014 14:06


Ultima citita....carte..The Secret Rhonda Byrne
Femeie17
Postat pe 29 Ianuarie 2014 14:09
De la: Femeie17, la data 2014-01-29 14:09:43

Ultima citita....carte..The Secret Rhonda Byrne


Ceva pareri, te rog? Multumesc.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 29 Ianuarie 2014 14:12
hah, am inceput Hobitul.
kidd_o
Postat pe 29 Ianuarie 2014 14:12
De la: kidd_o, la data 2014-01-29 14:12:11hah, am inceput Hobitul.


Eu am luat o pauza luuunga de la "Fratia Inelului". Am o problema cu acele romane care au introduceri ce se intind pe zeci sau sute de pagini.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 29 Ianuarie 2014 14:18
De la: Viorica_Vio, la data 2014-01-29 14:18:03
De la: kidd_o, la data 2014-01-29 14:12:11hah, am inceput Hobitul.


Eu am luat o pauza luuunga de la "Fratia Inelului". Am o problema cu acele romane care au introduceri ce se intind pe zeci sau sute de pagini.


Nici mie nu-mi plac inceputurile lungi, dar la asta inceputul e ok. Asemanator cu cel din film.
kidd_o
Postat pe 29 Ianuarie 2014 14:51
O sa dureze ceva pana o sa revin cu o parere asupra acelui roman " Slammed", deoarece citesc in paralel si doua carti pentru partea profesionala a vietii mele, si m-am decis sa nu mai vorbesc despre cartile care au legatura cu sfera mea profesionala. Nu de alta, dar nu mai vreau sa citesc pareri ale unor idioate care-mi reproseaza tot felul de lucruri si isi dau cu parerea despre viata mea, sentimentala si profesionala.

Si un lucru pentru idioatele care comenteaza pe marginea vietii mele: daca nu vorbesc despre anumite lucruri, asta nu inseamna ca ele nu exista, jeguri umane ce sunteti! Nah, ca v-am zis pe nume!
Viorica_Ecaterina
Postat pe 4 Februarie 2014 10:50
De la: kidd_o, la data 2014-01-29 14:51:44
De la: Viorica_Vio, la data 2014-01-29 14:18:03
De la: kidd_o, la data 2014-01-29 14:12:11hah, am inceput Hobitul.


Eu am luat o pauza luuunga de la "Fratia Inelului". Am o problema cu acele romane care au introduceri ce se intind pe zeci sau sute de pagini.


Nici mie nu-mi plac inceputurile lungi, dar la asta inceputul e ok. Asemanator cu cel din film.


Din cate imi amintesc, si la filmul "Hobbitul", e introducerea aceea de vreo 30 de minute, in care este aratat cum incep sa se adune ei, cum petrec, cum canta si mananca pe sparte, cum se urnesc la drum etc etc
Viorica_Ecaterina
Postat pe 4 Februarie 2014 10:51
De la: Viorica_Vio, la data 2014-02-04 10:50:30O sa dureze ceva pana o sa revin cu o parere asupra acelui roman " Slammed", deoarece citesc in paralel si doua carti pentru partea profesionala a vietii mele, si m-am decis sa nu mai vorbesc despre cartile care au legatura cu sfera mea profesionala. Nu de alta, dar nu mai vreau sa citesc pareri ale unor idioate care-mi reproseaza tot felul de lucruri si isi dau cu parerea despre viata mea, sentimentala si profesionala.

Si un lucru pentru idioatele care comenteaza pe marginea vietii mele: daca nu vorbesc despre anumite lucruri, asta nu inseamna ca ele nu exista, jeguri umane ce sunteti! Nah, ca v-am zis pe nume!


Si tot pentru jegurile umane: daca voi nu sunteti in stare sa aveti o relatie frumoasa si implinita, asta nu inseamna ca toti oamenii care au relatii pline de iubire si respect, sunt retarzi sentimentali ca voi, idioatelor.

Se stie pentru cine e mesajul.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 4 Februarie 2014 11:50
Eu acuma citesc "Shining" de Stephen King...pareri? Sunt pe aici funi ai autorului? Sunt pe la jumatatea cartii si deocamdata...nu sunt foarte incanatata..mmuuult suspans..putina actiune...muulta prezentare a personajelor si muulta poveste de backround a personajelor...
Ati citit ceva de la el...ma gandesc sa ii mai dau o sansa...sa mai citesc ceva - dupa asta - poate imi va placea mai mult;
pink_snow
Postat pe 17 Februarie 2014 09:13
De la: pink_snow, la data 2014-02-17 09:13:30Eu acuma citesc "Shining" de Stephen King...pareri? Sunt pe aici funi ai autorului? Sunt pe la jumatatea cartii si deocamdata...nu sunt foarte incanatata..mmuuult suspans..putina actiune...muulta prezentare a personajelor si muulta poveste de backround a personajelor...
Ati citit ceva de la el...ma gandesc sa ii mai dau o sansa...sa mai citesc ceva - dupa asta - poate imi va placea mai mult;


Mie mi-a placut foarte mult si nu mi s-a parut deloc plictisitoare, dar, ma rog, asta e parerea mea. Poate ca altii sunt de alta parere.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 17 Februarie 2014 09:18
De la: pink_snow, la data 2014-02-17 09:13:30Eu acuma citesc "Shining" de Stephen King...pareri? Sunt pe aici funi ai autorului? Sunt pe la jumatatea cartii si deocamdata...nu sunt foarte incanatata..mmuuult suspans..putina actiune...muulta prezentare a personajelor si muulta poveste de backround a personajelor...
Ati citit ceva de la el...ma gandesc sa ii mai dau o sansa...sa mai citesc ceva - dupa asta - poate imi va placea mai mult;
incearca sa citesti
,,Delta lui Venus de Anais Nin,, e ceva uimitor crede-ma
athos_007
Postat pe 17 Februarie 2014 09:18
Ce pareri aveti despre 50 Shdes of Grey ?
pink_snow
Postat pe 17 Februarie 2014 09:45
revin dupa ce o termin :)
pink_snow
Postat pe 17 Februarie 2014 09:46
De la: athos_007, la data 2014-02-17 09:18:46
De la: pink_snow, la data 2014-02-17 09:13:30Eu acuma citesc "Shining" de Stephen King...pareri? Sunt pe aici funi ai autorului? Sunt pe la jumatatea cartii si deocamdata...nu sunt foarte incanatata..mmuuult suspans..putina actiune...muulta prezentare a personajelor si muulta poveste de backround a personajelor...
Ati citit ceva de la el...ma gandesc sa ii mai dau o sansa...sa mai citesc ceva - dupa asta - poate imi va placea mai mult;
incearca sa citesti
,,Delta lui Venus de Anais Nin,, e ceva uimitor crede-ma


O pun pe lista :) mersi de recomandare
pink_snow
Postat pe 17 Februarie 2014 09:47
De la: Viorica_Vio, la data 2014-02-17 09:18:09
De la: pink_snow, la data 2014-02-17 09:13:30Eu acuma citesc "Shining" de Stephen King...pareri? Sunt pe aici funi ai autorului? Sunt pe la jumatatea cartii si deocamdata...nu sunt foarte incanatata..mmuuult suspans..putina actiune...muulta prezentare a personajelor si muulta poveste de backround a personajelor...
Ati citit ceva de la el...ma gandesc sa ii mai dau o sansa...sa mai citesc ceva - dupa asta - poate imi va placea mai mult;


Mie mi-a placut foarte mult si nu mi s-a parut deloc plictisitoare, dar, ma rog, asta e parerea mea. Poate ca altii sunt de alta parere.



Revin cu un feed back dupa ce o termin
pink_snow
Postat pe 17 Februarie 2014 09:48
De la: pink_snow, la data 2014-02-17 09:48:20
De la: Viorica_Vio, la data 2014-02-17 09:18:09
De la: pink_snow, la data 2014-02-17 09:13:30Eu acuma citesc "Shining" de Stephen King...pareri? Sunt pe aici funi ai autorului? Sunt pe la jumatatea cartii si deocamdata...nu sunt foarte incanatata..mmuuult suspans..putina actiune...muulta prezentare a personajelor si muulta poveste de backround a personajelor...
Ati citit ceva de la el...ma gandesc sa ii mai dau o sansa...sa mai citesc ceva - dupa asta - poate imi va placea mai mult;


Mie mi-a placut foarte mult si nu mi s-a parut deloc plictisitoare, dar, ma rog, asta e parerea mea. Poate ca altii sunt de alta parere.



Revin cu un feed back dupa ce o termin


Sigur, cum doresti.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 17 Februarie 2014 10:02
De la: pink_snow, la data 2014-02-17 09:45:52Ce pareri aveti despre 50 Shdes of Grey ?


Nu-mi plac romanele de genul astuia. Prefer alt gen de romane.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 17 Februarie 2014 10:03
Am terminat de citit "Slammed" si acest roman reprezinta unul dintre cele mai frumoase romane de dragoste pe care le-am citit vreodata, desi nu este doar un roman de dragoste, ci si o carte tragica, pe de alta parte.

Mi-au placut mult Will si Layken, care si-au dat seama, destul de rapid, ca se iubesc si nu-i nevoie sa astepte 1001 de ani, ca sa-si dea seama ca sunt facuti unul pentru celalalt.

M-a impresionat mult de asemeni, nu numai dragostea si grija lui Will pentru fratiorul sau, Caulder, ci si dragostea Juliei pentru copiii ei. Mai ales scrisoarea de la finalul romanului, m-a emotionat enorm.

Am inceput deja sa citesc Franziska Moll - "Was ich dich träumen lasse".
Viorica_Ecaterina
Postat pe 19 Februarie 2014 08:52
Tocmai am terminat "Trecutul este viu" - Filip-Lucian Iorga in dialog cu Neagu Djuvara. Deosebita!
kudika_959072
Postat pe 27 Martie 2014 12:57
Ctesc cu placere "FETELE BUNE AJUNG IN RAI FETELE RELE UNDE VOR ...Ute Ehrhardt! IMI schimba mult felul de a vedea anumite invataminte acumulate de-a lungul vietii !VA -O RECOMAND !
kudika_956659
Postat pe 27 Martie 2014 17:15
Am ramas fara carti de citit. cine imi poate recomanda ceva ok? prefer SF
kudika_964402
Postat pe 7 Mai 2014 15:09
De la: kudika_956659, la data 2014-03-27 17:15:00Ctesc cu placere "FETELE BUNE AJUNG IN RAI FETELE RELE UNDE VOR ...Ute Ehrhardt! IMI schimba mult felul de a vedea anumite invataminte acumulate de-a lungul vietii !VA -O RECOMAND !
..si de unde ...o cumpar???????????
NEGRUTTTT
Postat pe 21 Septembrie 2014 19:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Rene sau viata lui Chateaubriand 2 De la: iulia069834 7 Mai 2010 16:08
Cum v-ati dori sa fie scoala viitorului pentru copii vosti.....? 19 De la: angelradios 17 August 2010 21:12
Debutant Proza scurta 3 De la: iulia069834 8 Mai 2010 20:48
nuvele sau romane? 16 De la: dragon_fly88 17 Aprilie 2012 21:13
"VIATA SI OPERA LUI MIHAI EMINESCU" 48 De la: 16 Ianuarie 2014 11:04