Setari Cookie-uri

nehotarare

Buna...
Nu sunt noua pe forum insa am hotarat sa imi fac un alt profil pt a vrb despre problema pe care o am.
Nu stiu daca este vorba despre o despartire. Am 27 de ani. Sunt cu el de 3 luni. El are 30. Ne iubim. Sau cel putin asa cred eu. Au fost in aceste 3 luni multe momente incredibil de frumoase intre noi insa in ultima perioada relatia a devenit oarecum monotona. Si eu am avut 2 sapt in care m-am concentrat mai mult asupra serviciului si am lasat lucrurile mai lejere sa spun asa cu el.
Aseara am stat impreuna...am baut ceva...ne-am simtit relativ bine..insa cand a veit vrb de sex el nu a mai avut chef. Azi dimineata a fost la fel. L-am intrebat daca nu se mai simte atras de mine....mi-a spus ca nu mai are chef de sex...si atat. Daca as fi simtit ca e vrb numai de atat as fi lasat situatia asa insa dupa ceva insistente mi-a spus ca el nu se vede cu mine in viitor in genul asta de relatie....boring...si ca ar trebui sa ne vedem si cu alte persoane. Eu i-am spus "bine"...el "bine"...apoi s-a sucit ca nu vrea sa ma piarda..."bine" i-am spus "nici eu"...bun...a plecat. A ramas in "stand by"-cuvintele lui. u a avut curajul sa imi spuna ca e o despartire nu pt ca m-ar fi ranit prea tare pt ca nu va inchipuiti ca m-a busit plansul sau ceva ci pt ca nu vroia. Astazi a plecat oricum o saptamana din tara si mi-a spus ca vorbim. Cand nu stiu. Nu am intrebat. Cand se intoarce probabil. Ce sa fac? De fapt de facut nu am ce face...dar ce sa inteleg? El e oricum o persoana mai dificila care comunica putin. Inainte de mine a mai avut o relatie serioasa in urma cu 5 ani....si mi-a spus ca nu a iubit-o niciodata. De fapt din cate am inteles eu el nu a iubit niciodata pe nimeni. Ideea e ca nu stiu cum sa reactionez. Adica nu as vrea sa ma despart de el pt ca pe langa sucelile astea el e genul de om cu care ma vad in viitor insa trebuie sa il fac sa inteleaga ca nu e ok ce face. Voi ce parere aveti? Multumesc :)
rollo_balls
Postat pe 20 Octombrie 2012 13:22
Poate pt voi e clar. Ca nu se merita si gata...dar vreau sa va spun ca inainte de el am fost 3 ani singura. Am iesit cu o groaza de barbati. Intalniri si atat...insa nici unul nu a trezit ceva in mine cum a facut-o el. Eu sunt si genul de om f sincer cu mine insami. Nu incerc sa fac din funie fir de matase. Daca simt ca nu merge renunt si gata. dar cu el nu e asa...insa nu stiu cum sa abordez situatia asta. e prima relatie in care ma cnfrunt cu probleme de om matur :))
rollo_balls
Postat pe 20 Octombrie 2012 13:29
Daca dupa doar trei luni s-a plictisit de tine, e evident ca relatia voastra nu are viitor... In afara de asta, ti-a spus clar ca nu e genul de barbat prea afectuos. Daca o sa-l iei la intrebari, o sa descoperi precis ca a avut nu stiu ce traume in copilarie (ca parintii nu l-au iubit etc.) si ca de asta e asa inchistat. Din pacate oamenii ca el rareori se schimba...prin urmare nu stiu de ce mai tragi de el Daca te iubea era altceva dar asa...n-are niciun rost. Sfatul meu e sa renunti la el.
Micaell
Postat pe 20 Octombrie 2012 13:38
nu a avut traume in copilarie. are o familie frumoasa. Nu se pune problema ca nu a fost iubit insa asa a fost el de mic...mai inchis. Hm...o sa vad ce o sa fie dupa saptamana asta. Ce simt si eu. Cu ce sentimente revine si el...
rollo_balls
Postat pe 20 Octombrie 2012 13:44
De la: rollo_balls, la data 2012-10-20 13:44:03nu a avut traume in copilarie. are o familie frumoasa. Nu se pune problema ca nu a fost iubit insa asa a fost el de mic...mai inchis. Hm...o sa vad ce o sa fie dupa saptamana asta. Ce simt si eu. Cu ce sentimente revine si el...



Draga mea,in legatura cu povestea ta de dragoste,nu ai decat o singura cale de urmat,si anume,calea dialogului sincer,o data cu revenirea lui acasa.Aveti doar trei luni de relatie,mult prea putin in raport cu ceea ce inseamna o relatie de dragoste si manifestarile ei,si faptul ca el este un barbat mai inchis din fire,nu usureaza modul vostru de relationare.Aspectul legat de viata voastra intima,nu este unul de neglijat,caci,daca acum intampini reticenta la a face dragoste,,cum va fi mai tarziu,de regula,barbatii sunt receptivi la asa ceva si nu refuza asemenea oferte,deci ,modul cum se comporta nu este unul normal!!!Un barbat refuza o femeie atunci cand nu simte nimic pentru ea,cand este plictisit de ea si cand are si o legatura extra,care il "consiliaza" periodic.Lipsa iubirii intre voi doi,dar venita din partea lui,ar putea fi un motiv de respingere,,dar repet,aveti prea putin timp petrecut impreuna si este dificil sa poti pune un "verdict" clar!!!Poate asa este el construit,mai retras in participare,implicare in legatura voastra.Ai rabdare pana la intoarcerea lui si discutati,este singura cale de urmat.Nu te milogi in fata nimanui,cu cat o faci mai mult,cu atat vei fi desconsiderata,caci femeia,care iubeste,,este calificata drept femeie "slaba" din punct de vedere sentimental!!!
kudika_15804
Postat pe 20 Octombrie 2012 17:15
multumesc kudika_15804
modul tau de a raspunde mi-a demonstrat ca mai sunt si persoane care gandesc pe forumul asta. M-a gandit un pic inainte sa imi expun problemele in acest "public" tocmai pt ca am realizat ca majoritatea de aici desfiinteaza.
Nu m-am milogit...tocmai asta e si problema mea...ca la cea mai mica indoiala a lui eu...gata dau verdictul :"ne despartim?"...cu zambetul pe buze. Iar el de fiecare data spune "nuuu u vreau sa te pierd" pana astazi cand se pare ca a aplicat cu mine aceeasi psihologie inversa cu care l-am obisnuit.
cat despre lipsa chefului lui de a face sex trebuie sa recunoooosc ca a survenit un urma incercarii lui de jumatate de ora cel putin de a-mi intra in gratii. Eu m-am gandit ca e bine sa il tin incins...dar se pare ca el s-a stins.
Cred ca singura solutie e sa vrb...ai dreptate...off.dar si asteptatea asta e lunga

rollo_balls
Postat pe 20 Octombrie 2012 18:57
De la: rollo_balls, la data 2012-10-20 18:57:46multumesc kudika_15804
modul tau de a raspunde mi-a demonstrat ca mai sunt si persoane care gandesc pe forumul asta. M-a gandit un pic inainte sa imi expun problemele in acest "public" tocmai pt ca am realizat ca majoritatea de aici desfiinteaza.
Nu m-am milogit...tocmai asta e si problema mea...ca la cea mai mica indoiala a lui eu...gata dau verdictul :"ne despartim?"...cu zambetul pe buze. Iar el de fiecare data spune "nuuu u vreau sa te pierd" pana astazi cand se pare ca a aplicat cu mine aceeasi psihologie inversa cu care l-am obisnuit.
cat despre lipsa chefului lui de a face sex trebuie sa recunoooosc ca a survenit un urma incercarii lui de jumatate de ora cel putin de a-mi intra in gratii. Eu m-am gandit ca e bine sa il tin incins...dar se pare ca el s-a stins.
Cred ca singura solutie e sa vrb...ai dreptate...off.dar si asteptatea asta e lunga




Draga mea,impune-ti rabdarea,este singurul mod de a te linisti si a clarifica situatia,cu barbatii,trebuie sa te porti domol,dar pana la un punct,in momentul in care observi ca esti desconsiderata si batjocorita,adopta verticalitatea si hotararea de a nu te lasa doborata!!! Femeile tolereaza mult si multe,dar toate au o limita,bine,fiecare si-o cunoaste pe cea personala!!Dialogul,,acesta este mijlocul de comunicare!!!
kudika_15804
Postat pe 20 Octombrie 2012 19:04
Personal, merg pe ideea ca o relatie buna intre doua persoane este atunci cand reusesti sa te intelegi profund - stiind fiecare toate detaliile despre celalalt, profunzimea sentimentelor si toate detaliile - daca acest lucru se intampla doar in cazul unei persoane este clar faptul ca cealalta persoana este in plus astfel incat se va incerca o relatie care nu va functiona niciodata. Mie frica sa ma gandesc dar s-ar putea sa ma confrunt cu ceva asemanator! Si inca ceva, eu nu sunt de acord cu relatiile intime, daca te iubeste omul trebuie sa astepte iar daca nu poate astepta sta cu tine cateva luni vedeti daca va intelegeti sau nu te ia de sotie si gata! Lucrurile trebuie sa se intample natural si de la sine m-am saturat de dragostea aceasta din zioua de astazi !
kudika_nikole
Postat pe 20 Octombrie 2012 23:31
Eu raman la parerea mea... si o spun din proprie experienta. Daca de la inceput scartaie, n-are rost sa mai tragi de lucruri, ca n-o sa mearga in mod sigur. Si eu obisnuiam sa ma incapatanez, pana mi-am dat seama ca nu fac decat sa-mi pierd timpul. Totul trebuie sa vina de la sine, nu sa fortezi tu lucrurile si sa tragi de o relatie pana in panzele albe. Dar fiecare face cum crede Pana nu te lovesti singur, nu intelegi...
Micaell
Postat pe 21 Octombrie 2012 09:08
De la: Micaell, la data 2012-10-21 09:08:52Eu raman la parerea mea... si o spun din proprie experienta. Daca de la inceput scartaie, n-are rost sa mai tragi de lucruri, ca n-o sa mearga in mod sigur. Si eu obisnuiam sa ma incapatanez, pana mi-am dat seama ca nu fac decat sa-mi pierd timpul. Totul trebuie sa vina de la sine, nu sa fortezi tu lucrurile si sa tragi de o relatie pana in panzele albe. Dar fiecare face cum crede Pana nu te lovesti singur, nu intelegi...



Si asta este adevarat,Micaell,din pacate,experientele,care te calesc in mod evident,sunt cele triste,dar numai asa poti constientiza realitatea ,determinandu-te sa o iei de la capat!!!
kudika_15804
Postat pe 21 Octombrie 2012 11:01
De la: rollo_balls, la data 2012-10-20 13:22:24Buna...
Nu sunt noua pe forum insa am hotarat sa imi fac un alt profil pt a vrb despre problema pe care o am.
Nu stiu daca este vorba despre o despartire. Am 27 de ani. Sunt cu el de 3 luni. El are 30. Ne iubim. Sau cel putin asa cred eu. Au fost in aceste 3 luni multe momente incredibil de frumoase intre noi insa in ultima perioada relatia a devenit oarecum monotona. Si eu am avut 2 sapt in care m-am concentrat mai mult asupra serviciului si am lasat lucrurile mai lejere sa spun asa cu el.
Aseara am stat impreuna...am baut ceva...ne-am simtit relativ bine..insa cand a veit vrb de sex el nu a mai avut chef. Azi dimineata a fost la fel. L-am intrebat daca nu se mai simte atras de mine....mi-a spus ca nu mai are chef de sex...si atat. Daca as fi simtit ca e vrb numai de atat as fi lasat situatia asa insa dupa ceva insistente mi-a spus ca el nu se vede cu mine in viitor in genul asta de relatie....boring...si ca ar trebui sa ne vedem si cu alte persoane. Eu i-am spus "bine"...el "bine"...apoi s-a sucit ca nu vrea sa ma piarda..."bine" i-am spus "nici eu"...bun...a plecat. A ramas in "stand by"-cuvintele lui. u a avut curajul sa imi spuna ca e o despartire nu pt ca m-ar fi ranit prea tare pt ca nu va inchipuiti ca m-a busit plansul sau ceva ci pt ca nu vroia. Astazi a plecat oricum o saptamana din tara si mi-a spus ca vorbim. Cand nu stiu. Nu am intrebat. Cand se intoarce probabil. Ce sa fac? De fapt de facut nu am ce face...dar ce sa inteleg? El e oricum o persoana mai dificila care comunica putin. Inainte de mine a mai avut o relatie serioasa in urma cu 5 ani....si mi-a spus ca nu a iubit-o niciodata. De fapt din cate am inteles eu el nu a iubit niciodata pe nimeni. Ideea e ca nu stiu cum sa reactionez. Adica nu as vrea sa ma despart de el pt ca pe langa sucelile astea el e genul de om cu care ma vad in viitor insa trebuie sa il fac sa inteleaga ca nu e ok ce face. Voi ce parere aveti? Multumesc :)


Daca nu a iubit niciodata pe nimeni, inseamna ca esti incapabil de a iubi, iar aceasta se intampla din doua cauze: 1.ori s-a nascut asa sau 2.ori a devenit in timp o astfel de persoana. Tind sa inclin spre varianta 1, deoarece ai spus ca el are o familie frumoasa.

Nu-ti ramane de facut, ori sa te resmnezi cu intreaga situatie, ceea ce nu-ti recomand pentru ca el nu o sa devina niciodata afectuos fata de tine si ma indoiesc ca iti va fi fidel pentru mult timp, ori sa accepti realitatea, ca el este un om rece, lipsit de sentimente, care nu e in stare sa ofere afectiune si atasament.

Mie mi s-ar fi aprins beculetele de alarma din momentul in care mi-ar fi spus ca vrea sa ne vedem si cu alte persoane, iar ca relatia noastra i se pare plictisitoare dupa doar 3 luni.
Ca a incercat el, un picut mai tarziu, sa dreaga busuiocul spunandu-ti ca nu vrea sa te piarda, e doar o manevra de-a lui de a nu te determina sa pleci tu din proprie initiativa din relatie, nu inainte de a-ti servi el papucii.

In locul tau, as fugi mancand pamantul fata de acest gen de individ...
kudika_10817
Postat pe 23 Octombrie 2012 14:28
*este incapabil
kudika_10817
Postat pe 23 Octombrie 2012 14:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
asta a fost povestea mea 28 De la: cami_goanga10 25 Martie 2010 23:18
Buna-suferina din dragoste,va rog dati mi un sfat!- 14 De la: Erica_here 25 Octombrie 2015 21:45
divortul 211 De la: dia36 25 Noiembrie 2009 17:29
a plecat geo :(...din nou! 65 De la: Lucia38 9 Decembrie 2009 10:19
e normal? 4 De la: tanusa 7 Mai 2010 11:23