Setari Cookie-uri

As vrea sa imi dati un sfat!!!!

Buna,
in primul rand as vrea sa spun, ca nu credeam ca voi ajunge vreodata in viata mea sa incep sa ma plang pe la straini sau sa incep sa zic toate problemele mele. Dar iata ca s-a intamplat....nici nu stiu cu ce sa incep ca sa intelegeti mai bine prin ce trec acum si cel putin cu un sfat din partea voastra sa ma ajutati sa trec mai usor peste ce mi se intampla.
Am 29 de ani si sunt casatorita de 8 ani de zile si anume cu iubirea vietii mele cu, care sunt impreuna de 13 ani de zile. Nu stiu ce s-a intamplat dar totul s-a terminat. Am un copil de 2 ani si 8 luni, care este universul meu si al lui, nu pot nega lurul asta.
De vreo doua luni de zile sunt intr-un stres continuu, numai ca acum am ajuns la disperare.
Totul a inceput cand eu am inceput sa-l banui ca are pe cineva, numai ca nu am nici o dovada, decat ca tel lui suna ocupat in continu, i-am cerut ex. dar imi zicea ca nu vb cu nimeni. Am vb cu el i-am spus sa imi spuna adevarul oricare ar fi el dar nu am primit nici un raspuns. Eu nu am incetat sa il verific, si imi reprosa sa incetez, dar el nici macar nu a incercat vreun pic sa ma linisteasca sa vb cu mine ca nu este nik si ca asta este decat in capul meu. Din contra isi stergea toate apelurile din tel si imi spunea ca face asta numai sa vada de ce sunt in stare sa fac.
Am incetat la un momendat cu lucrurile astea numai ca el se racise extraordinar de mult.
situatia s-a agravat asa de mult inca nu vb cu el decat strict despre copil...pana aseara cand i-am spus sa puna punct si sa-mi imi spuna ce are de gand sa faca ptr ca nu mai sunt in stare sa suport...umblu cu sedative in geanta ca sa ma pot concentra asupra copilului si asupra muncii mele dar nu ma pot abtine din plans, si a inceput sa imi spuna ca nu stie ce se intampla cu el num ai ca este f confuz si ca nu mai simte nik ptr mine...si ca nu poate trai in minciuna si sa se prefaca ca totul este ok.
Ca vrea sa plece si sa fie singur si ca eu prin neincredrea fata de el l-am adus in starea asta. Adevarul este ca sunt f geloasa dar eu cred ca nu am trecut limita..si ca el nu are pe nimeni, ptr cu eu asta ii reprosez si acum ca alta explicatie nu o gasesc ptr hotararea lui. Mi-a zis ca o sa ma conving in timp ca nu are pe nimeni si ca poate dupa doua zile dupa ce pleaca o sa-si smulga parul din cap. NU STIU CE SA CRED....AJUTATI-MA SA INTELEG SI EU CEVA!!!!
kudika_19292
Postat pe 25 Octombrie 2012 15:15
De la: kudika_19292, la data 2012-10-25 15:15:36Buna,
in primul rand as vrea sa spun, ca nu credeam ca voi ajunge vreodata in viata mea sa incep sa ma plang pe la straini sau sa incep sa zic toate problemele mele. Dar iata ca s-a intamplat....nici nu stiu cu ce sa incep ca sa intelegeti mai bine prin ce trec acum si cel putin cu un sfat din partea voastra sa ma ajutati sa trec mai usor peste ce mi se intampla.
Am 29 de ani si sunt casatorita de 8 ani de zile si anume cu iubirea vietii mele cu, care sunt impreuna de 13 ani de zile. Nu stiu ce s-a intamplat dar totul s-a terminat. Am un copil de 2 ani si 8 luni, care este universul meu si al lui, nu pot nega lurul asta.
De vreo doua luni de zile sunt intr-un stres continuu, numai ca acum am ajuns la disperare.
..............................................

Din ceea ce ai postat nu reiese decat faptul ca esti excesiv de geloasa!! O atitudine care ,in virtutea faptului ca sotul ar putea fi vinovat de sustinerea unei legaturi extrafamiliale,a condus la racirea sentimentelor fata de tine!!!Lipsa de incredere poate fi un motiv real de despartire,daca nu se doreste revigorarea familiei prin discutii civilizate,de eliminare a temerilor,si,pe de alta parte,poate fi un paravan in spatele caruia sotul sa-si mascheze adevaratele preocupari!Aveti un copil ,este pacat sa-i distrugeti viitorul,caci el este singurul ,care va fi marcat in toata aceasta drama familiala!!!Incearca o noua discutie cu sotul tau,renunta la accesele de gelozie,stapaneste-ti reactiile negative,chiar daca au acoperire sau nu!!Daca sotul tau este confuz inseamna ca are un motiv pentru care se simte astfel.este pus,probabil,in situatia de a alege dintre persoanele existente in viata lui!Nu poti deveni confuz din senin!!Vrea libertate???Acorda-i-o,poate,asa,se va lamuri asupra carei femei trebuie sa-si focalizeze atentia!!!Asupra sotiei si mamei copilului sau sau asupra aceleia ,care il solicita telefonic la maxim!De regula,atunci cand dispar sentimentele ,incepe dezastrul!!!Si nici macar existenta copiilor nu le mai poate readuce in viata de familie!!!
kudika_15804
Postat pe 25 Octombrie 2012 15:50
iti dau dreptate la maxim in privinta geloziei mele fata de el. te rog sa ma crezi ca aseara m-am umilit in fata lui si i-am spus de ce nu a discutat cu mine si sa imi spuna ce isi doreste. Daca vrea eu eram dispusa sa il las in pace de cat timp avea nevoie ptr as reveni sau iesi din starea asta si sa il las sa faca ce vrea numai ptr copil. Mi-a spus ca nu mai poate, ca a incercat dar nu poate sta in cont, si ca nu i se pare normal ca el sa vrea sa iasa nu stiu unde si sa plece si eu sa raman acasa. Gelozia era pana acum doua lun i reciproca, mai mult din partea lui decat din a mea... pana cand a inceput sa imi spuna de ce nu ies cu fetele in club...sa iesim separat...si asta cand el pana acum doua luni de zile se batea cu pumnul in pipet si spunea la toata lumea ca el nu este de acord ca noi sa iesim separat.
kudika_19292
Postat pe 25 Octombrie 2012 16:02
De la: kudika_19292, la data 2012-10-25 16:02:43iti dau dreptate la maxim in privinta geloziei mele fata de el. te rog sa ma crezi ca aseara m-am umilit in fata lui si i-am spus de ce nu a discutat cu mine si sa imi spuna ce isi doreste. Daca vrea eu eram dispusa sa il las in pace de cat timp avea nevoie ptr as reveni sau iesi din starea asta si sa il las sa faca ce vrea numai ptr copil. Mi-a spus ca nu mai poate, ca a incercat dar nu poate sta in cont, si ca nu i se pare normal ca el sa vrea sa iasa nu stiu unde si sa plece si eu sa raman acasa. Gelozia era pana acum doua lun i reciproca, mai mult din partea lui decat din a mea... pana cand a inceput sa imi spuna de ce nu ies cu fetele in club...sa iesim separat...si asta cand el pana acum doua luni de zile se batea cu pumnul in pipet si spunea la toata lumea ca el nu este de acord ca noi sa iesim separat.


Mai mult ca sigur ca are pe cineva.
El, prin iesirile astea, separate, isi face timp sa iasa cu cealalta. Si nici macar nu trebuie sa te minta ca ar fi fost la lucru samd.
Este confuz, pentru ca nu stie pe care sa aleaga, pe tine sau pe cealalta.
Nu exista nicio alta explicatie, pentru care dintr-o data sa-si fi schimbat mentalitatea.
Ghicicummacheama
Postat pe 25 Octombrie 2012 16:16
Din pacate, trebuie sa iti spun ca, intuitia femeii, rareori greseste.
Daca asta simti, este mai mult ca probabil sa ai dreptate. Tu iti cunosti sotul si sunt sigura ca ai motive clare pentru care esti geloasa.
Ghicicummacheama
Postat pe 25 Octombrie 2012 16:18
De la: kudika_19292, la data 2012-10-25 16:02:43iti dau dreptate la maxim in privinta geloziei mele fata de el. te rog sa ma crezi ca aseara m-am umilit in fata lui si i-am spus de ce nu a discutat cu mine si sa imi spuna ce isi doreste. Daca vrea eu eram dispusa sa il las in pace de cat timp avea nevoie ptr as reveni sau iesi din starea asta si sa il las sa faca ce vrea numai ptr copil. Mi-a spus ca nu mai poate, ca a incercat dar nu poate sta in cont, si ca nu i se pare normal ca el sa vrea sa iasa nu stiu unde si sa plece si eu sa raman acasa. Gelozia era pana acum doua lun i reciproca, mai mult din partea lui decat din a mea... pana cand a inceput sa imi spuna de ce nu ies cu fetele in club...sa iesim separat...si asta cand el pana acum doua luni de zile se batea cu pumnul in pipet si spunea la toata lumea ca el nu este de acord ca noi sa iesim separat.



Inseamna ca are motive temeinice pentru care doreste sa iasa fara tine!!!A incercat si nu mai poate??Hai sa facem delimitarea necesara,intre libertatea obisnuita intr-un cuplu normal,cu intalniri organizate cu prieteni amici,si intre vietile personale,voite in afara vietii de familie,sunt lucruri total separate!!! Nu te-ai umilit aseara,ceea ce ai dorit de la el,,este o cerinta fireasca,ce tine de comunicarea in familie!!Ca a refuzat sa-si expuna dorintele,a facut-o deliberat,caci niciun barbat nu o sa-i spuna sotiei,cu buna stiinta,ca are pe altcineva!!!Da-i libertatea necesara,nu inainte de a mai discuta cu el,si asta,numai pentru faptul ca aveti un copilas!!!Daca nu mai simte nimic pentru tine,,este dificil de anticipat o evolutie pozitiva a lucrurilor!!!
kudika_15804
Postat pe 25 Octombrie 2012 16:20
Greu.Mai ales dupa nasterea copiilor se-ntampla chestii de-astea in multe cupluri.Parca adultii ar protesta fata de schimbarile/abtinerile/lipsurile din viata lor.Nu lasa situatia sa se deterioreze pana acolo unde nu mai exista intoarcere.Lupta-te pentru familia ta,e singurul sfat onest pe care-l pot da.Cum...?!Asta tu trebuie s-o aflii.
Sedativele,insa,nu rezolva nimic.Consilierea,da.Sau vorba cu prietenii tai si cu noi.Dintre toti oamenii ,numai TU esti mama copilului tau,stii?!Si trebuie sa fii tare.Esti mai puternica decat oricare alta femeie,si nimeni nu e-n stare sa faca pentru familie ce-o sa faci tu de-acum incolo.Si-o sa-ti iasa,iti spune alta femeie-mama.Pariez asta cu tine.Scrie ce se mai intampla.Si cand o sa scrii c-ai rezolvat-o,iti da tanti o tigara - pariul pe care-o sa-l castigi,stii?
nicossia
Postat pe 25 Octombrie 2012 16:29
Iubita mea, am o varsta! Te inseala, amarnic dar adevarat.Intreaba-l ce are cealalta si tu nu ai, ce doreste de la tine, adica ce schimbare.Nu esti excesiv de geloasa, noi femeile simtim cand partenerul nu mai este acelasi.Am patit-o si eu in urma cu ceva ani si mi-a spus ca cealalta e mai ialta decat mine I-am spus;asta este , invit-o pe ea in casa si eu ma voi bucura intr-un fel ca sunt libera iar tu fericit.A terminat-o imediat cu persoana respectiva ,stia ca doar el a ales sa-i fiu sotie.Ptr. mine atunci era doar o incercare, iar el a dorit o casatorie cu bune si mai putin rele.Deci ,parerea mea asta este.Te pupic si spune-ne ce-ai rezolvat.
kudika467548
Postat pe 25 Octombrie 2012 16:46
Va multumesc enorm ca stati de vb cu mine. Sunt atat de confuza si nu stiu ce sa cred. problema este ca eu nu inteleg cu toate ca asta simt ca are pe altcineva... cum te poti indragosti de o alta femeie doar prin conversatii telefonice ptr ca el nu pleaca de acasa... are grija de cel mic. nu intelg, sincer va spun....adica sa renunti la o familie extraordinar de frumoasa doar prin niste telefoane....si i-am spus ca m-as fi simtit mult mai bine daca mi-ar fi spus ca are pe altcineva, asa as fi gasit toate raspunsurile mele... stiti ce mi-a spus ca daca vreau sa ma minta si asta ma face sa ma simt mai bine si ca accept mai usor situatia asta.. o face...ma minte ca are pe altcineva daca trec mai usor peste asta....imi vine sa ma duc si sa nu ma mai intorc niciodata.
kudika_19292
Postat pe 25 Octombrie 2012 17:04
De la: kudika_19292, la data 2012-10-25 17:04:08Va multumesc enorm ca stati de vb cu mine. Sunt atat de confuza si nu stiu ce sa cred. problema este ca eu nu inteleg cu toate ca asta simt ca are pe altcineva... cum te poti indragosti de o alta femeie doar prin conversatii telefonice ptr ca el nu pleaca de acasa... are grija de cel mic. nu intelg, sincer va spun....adica sa renunti la o familie extraordinar de frumoasa doar prin niste telefoane....si i-am spus ca m-as fi simtit mult mai bine daca mi-ar fi spus ca are pe altcineva, asa as fi gasit toate raspunsurile mele... stiti ce mi-a spus ca daca vreau sa ma minta si asta ma face sa ma simt mai bine si ca accept mai usor situatia asta.. o face...ma minte ca are pe altcineva daca trec mai usor peste asta....imi vine sa ma duc si sa nu ma mai intorc niciodata.



Feelingul unei femei,rareori da gres!!!De unde stii ca nu pleaca in timpul programului de servici?Este o intrebare,pe care ti-o pun, ca urmare a spuselor tale,cum ca nu paraseste domiciliul conjugal!!Daca accepta sa minta,chiar daca este doar pentru asigurarea confortului tau,inseamna ca este un maestru in arta minciunii!!!Draga mea,problema ta este mult mai profunda,decat prezentata sub forma unor crize de gelozie,acutizate in urma comportamentului sotului tau!!!El se chinuie ,de ceva timp,intr-o casnicie in care nu se mai regaseste,banuiala ca are pe altcineva,ori ca exista acum,ori ca se va confirma in viitor,aceleasi consecinte va avea,caci el nu te mai iubeste!!!Ti-a spus-o destul de clar!!!Poti lupta pentru casnicia ta,dar trebuie sa ai "adversar" redutabil intr-o asemenea lupta,ceea ce nu vad in sotul tau,el de-abia asteapta sa paraseasca caminul conjugal,nici macar copilul nu il va retine!!
kudika_15804
Postat pe 25 Octombrie 2012 17:16
De la: kudika_15804, la data 2012-10-25 17:16:01
De la: kudika_19292, la data 2012-10-25 17:04:08Va multumesc enorm ca stati de vb cu mine. Sunt atat de confuza si nu stiu ce sa cred. problema este ca eu nu inteleg cu toate ca asta simt ca are pe altcineva... cum te poti indragosti de o alta femeie doar prin conversatii telefonice ptr ca el nu pleaca de acasa... are grija de cel mic. nu intelg, sincer va spun....adica sa renunti la o familie extraordinar de frumoasa doar prin niste telefoane....si i-am spus ca m-as fi simtit mult mai bine daca mi-ar fi spus ca are pe altcineva, asa as fi gasit toate raspunsurile mele... stiti ce mi-a spus ca daca vreau sa ma minta si asta ma face sa ma simt mai bine si ca accept mai usor situatia asta.. o face...ma minte ca are pe altcineva daca trec mai usor peste asta....imi vine sa ma duc si sa nu ma mai intorc niciodata.



Feelingul unei femei,rareori da gres!!!De unde stii ca nu pleaca in timpul programului de servici?Este o intrebare,pe care ti-o pun, ca urmare a spuselor tale,cum ca nu paraseste domiciliul conjugal!!Daca accepta sa minta,chiar daca este doar pentru asigurarea confortului tau,inseamna ca este un maestru in arta minciunii!!!Draga mea,problema ta este mult mai profunda,decat prezentata sub forma unor crize de gelozie,acutizate in urma comportamentului sotului tau!!!El se chinuie ,de ceva timp,intr-o casnicie in care nu se mai regaseste,banuiala ca are pe altcineva,ori ca exista acum,ori ca se va confirma in viitor,aceleasi consecinte va avea,caci el nu te mai iubeste!!!Ti-a spus-o destul de clar!!!Poti lupta pentru casnicia ta,dar trebuie sa ai "adversar" redutabil intr-o asemenea lupta,ceea ce nu vad in sotul tau,el de-abia asteapta sa paraseasca caminul conjugal,nici macar copilul nu il va retine!!


Curcubeu, daca as fi in locul ei, l-as lasa sa plece. Aceasta stare nu este folositoare nimanui. Nici macar copilului, care ar trebui sa creasca intr-o familie in care parintii nu se mai iubesc.
Nu am nicio indoiala ca sotul ei ar avea pe altcineva. Este cert ca da.
El se intalneste cu ea in timpul programului de munca sau chiar ar putea fi colegi.
Un om nu-si schimba mentalitatea peste noapte. El in urma cu doua luni nu era de acord sa iasa separat. Cand colo, acum...asta isi doreste.
Ghicicummacheama
Postat pe 25 Octombrie 2012 17:32
De la: kudika_14322, la data 2012-10-25 17:32:56
Curcubeu, daca as fi in locul ei, l-as lasa sa plece. Aceasta stare nu este folositoare nimanui. Nici macar copilului, care ar trebui sa creasca intr-o familie in care parintii nu se mai iubesc.
Nu am nicio indoiala ca sotul ei ar avea pe altcineva. Este cert ca da.
El se intalneste cu ea in timpul programului de munca sau chiar ar putea fi colegi.
Un om nu-si schimba mentalitatea peste noapte. El in urma cu doua luni nu era de acord sa iasa separat. Cand colo, acum...asta isi doreste.


Buna,Ami!!!

De acord cu tine,dar tot nadajduiesc ca se va reveni la normalul situatiei,stiu,exista acel copil,care,vrea,nu vrea,va fi obligat sa asiste la niste discutii urate, intre parinti,dar daca sotul doamnei isi iubeste copilul,se poate razgandi in ceea ce priveste familia!Caci sa stii ,ca atunci cand unul dintre parteneri isi paraseste familia,isi paraseste si copilul,cine spune contrariul minte !!!Nu poti fi parinte de distanta!!!La acest aspect fac referire!!!

Personal,nu cred in acel barbat,iar actiunile lui,sunt departe de a ma convinge ca nu este un trisor!!!Dar,,nu hotaram noi,ci doamna noastra,va decide in functie de ceea ce doreste domnia sa!!!
kudika_15804
Postat pe 25 Octombrie 2012 17:41
De la: kudika_15804, la data 2012-10-25 17:41:37
De la: kudika_14322, la data 2012-10-25 17:32:56
Curcubeu, daca as fi in locul ei, l-as lasa sa plece. Aceasta stare nu este folositoare nimanui. Nici macar copilului, care ar trebui sa creasca intr-o familie in care parintii nu se mai iubesc.
Nu am nicio indoiala ca sotul ei ar avea pe altcineva. Este cert ca da.
El se intalneste cu ea in timpul programului de munca sau chiar ar putea fi colegi.
Un om nu-si schimba mentalitatea peste noapte. El in urma cu doua luni nu era de acord sa iasa separat. Cand colo, acum...asta isi doreste.


Buna,Ami!!!

De acord cu tine,dar tot nadajduiesc ca se va reveni la normalul situatiei,stiu,exista acel copil,care,vrea,nu vrea,va fi obligat sa asiste la niste discutii urate, intre parinti,dar daca sotul doamnei isi iubeste copilul,se poate razgandi in ceea ce priveste familia!Caci sa stii ,ca atunci cand unul dintre parteneri isi paraseste familia,isi paraseste si copilul,cine spune contrariul minte !!!Nu poti fi parinte de distanta!!!La acest aspect fac referire!!!

Personal,nu cred in acel barbat,iar actiunile lui,sunt departe de a ma convinge ca nu este un trisor!!!Dar,,nu hotaram noi,ci doamna noastra,va decide in functie de ceea ce doreste domnia sa!!!


Asa este
Doar ca, din cate vad eu, sotul ei isi cam pregateste terenul, atat in a putea iesi cu cealalta, cat si de despartire.
Ghicicummacheama
Postat pe 25 Octombrie 2012 17:47
De la: kudika_15804, la data 2012-10-25 17:41:37
De la: kudika_14322, la data 2012-10-25 17:32:56
Curcubeu, daca as fi in locul ei, l-as lasa sa plece. Aceasta stare nu este folositoare nimanui. Nici macar copilului, care ar trebui sa creasca intr-o familie in care parintii nu se mai iubesc.
Nu am nicio indoiala ca sotul ei ar avea pe altcineva. Este cert ca da.
El se intalneste cu ea in timpul programului de munca sau chiar ar putea fi colegi.
Un om nu-si schimba mentalitatea peste noapte. El in urma cu doua luni nu era de acord sa iasa separat. Cand colo, acum...asta isi doreste.


Buna,Ami!!!

De acord cu tine,dar tot nadajduiesc ca se va reveni la normalul situatiei,stiu,exista acel copil,care,vrea,nu vrea,va fi obligat sa asiste la niste discutii urate, intre parinti,dar daca sotul doamnei isi iubeste copilul,se poate razgandi in ceea ce priveste familia!Caci sa stii ,ca atunci cand unul dintre parteneri isi paraseste familia,isi paraseste si copilul,cine spune contrariul minte !!!Nu poti fi parinte de distanta!!!La acest aspect fac referire!!!

Personal,nu cred in acel barbat,iar actiunile lui,sunt departe de a ma convinge ca nu este un trisor!!!Dar,,nu hotaram noi,ci doamna noastra,va decide in functie de ceea ce doreste domnia sa!!!


Buna seara Curcubeu
Ghicicummacheama
Postat pe 25 Octombrie 2012 17:48
De la: kudika_14322, la data 2012-10-25 17:47:08[quote name='
Asa este
Doar ca, din cate vad eu, sotul ei isi cam pregateste terenul, atat in a putea iesi cu cealalta, cat si de despartire.



Da,este adevarat.dar sa stii ca aceste momente reprezinta apogeul actiunilor,care l-au framantat pana acum,nu este o problema recenta,caci sentimentele nu dispar brusc!!! Prima varianta este propusa pentru a face trecerea ,la cealalta ,mai usoara,fara a "lovi"brusc in sotia sa,iar cea de a doua varianta este prelungirea primeia,sotia fiind deja obisnuita cu absentele sotului,totul este calculat la micron!!!!!!
kudika_15804
Postat pe 25 Octombrie 2012 17:56
De la: kudika_15804, la data 2012-10-25 17:56:59
De la: kudika_14322, la data 2012-10-25 17:47:08[quote name='
Asa este
Doar ca, din cate vad eu, sotul ei isi cam pregateste terenul, atat in a putea iesi cu cealalta, cat si de despartire.



Da,este adevarat.dar sa stii ca aceste momente reprezinta apogeul actiunilor,care l-au framantat pana acum,nu este o problema recenta,caci sentimentele nu dispar brusc!!! Prima varianta este propusa pentru a face trecerea ,la cealalta ,mai usoara,fara a "lovi"brusc in sotia sa,iar cea de a doua varianta este prelungirea primeia,sotia fiind deja obisnuita cu absentele sotului,totul este calculat la micron!!!!!!


Asta era si convingerea mea. Se vede clar ca isi calculeaza pasii. Bineinteles ca tot ceea se intampla cu ei acum, nu este de ieri alaltaieri.
Este de mai mult timp. Dupa cum zicea si ea, sunt impreuna de mult timp, poate chiar de la 15-16 ani. Problema este ca, daca el este de-o varsta cu ea, oarecum se intelege de ce procedeaza asa.
Sa nu se inteleaga gresit si nici nu generalizez. Eu nu tin cu el prin ce vreau sa zic acum. De obicei, barbatii care nu au avut parte de mai multe femei inainte de a se insura, se trezesc intr-o criza de acest gen in timpul casniciei, din cauza ca nu au experimentat.
Ghicicummacheama
Postat pe 25 Octombrie 2012 18:04
De la: kudika_14322, la data 2012-10-25 17:32:56
De la: kudika_15804, la data 2012-10-25 17:16:01
De la: kudika_19292, la data 2012-10-25 17:04:08Va multumesc enorm ca stati de vb cu mine. Sunt atat de confuza si nu stiu ce sa cred. problema este ca eu nu inteleg cu toate ca asta simt ca are pe altcineva... cum te poti indragosti de o alta femeie doar prin conversatii telefonice ptr ca el nu pleaca de acasa... are grija de cel mic. nu intelg, sincer va spun....adica sa renunti la o familie extraordinar de frumoasa doar prin niste telefoane....si i-am spus ca m-as fi simtit mult mai bine daca mi-ar fi spus ca are pe altcineva, asa as fi gasit toate raspunsurile mele... stiti ce mi-a spus ca daca vreau sa ma minta si asta ma face sa ma simt mai bine si ca accept mai usor situatia asta.. o face...ma minte ca are pe altcineva daca trec mai usor peste asta....imi vine sa ma duc si sa nu ma mai intorc niciodata.



Feelingul unei femei,rareori da gres!!!De unde stii ca nu pleaca in timpul programului de servici?Este o intrebare,pe care ti-o pun, ca urmare a spuselor tale,cum ca nu paraseste domiciliul conjugal!!Daca accepta sa minta,chiar daca este doar pentru asigurarea confortului tau,inseamna ca este un maestru in arta minciunii!!!Draga mea,problema ta este mult mai profunda,decat prezentata sub forma unor crize de gelozie,acutizate in urma comportamentului sotului tau!!!El se chinuie ,de ceva timp,intr-o casnicie in care nu se mai regaseste,banuiala ca are pe altcineva,ori ca exista acum,ori ca se va confirma in viitor,aceleasi consecinte va avea,caci el nu te mai iubeste!!!Ti-a spus-o destul de clar!!!Poti lupta pentru casnicia ta,dar trebuie sa ai "adversar" redutabil intr-o asemenea lupta,ceea ce nu vad in sotul tau,el de-abia asteapta sa paraseasca caminul conjugal,nici macar copilul nu il va retine!!


Curcubeu, daca as fi in locul ei, l-as lasa sa plece. Aceasta stare nu este folositoare nimanui. Nici macar copilului, care ar trebui sa creasca intr-o familie in care parintii nu se mai iubesc.
Nu am nicio indoiala ca sotul ei ar avea pe altcineva. Este cert ca da.
El se intalneste cu ea in timpul programului de munca sau chiar ar putea fi colegi.
Un om nu-si schimba mentalitatea peste noapte. El in urma cu doua luni nu era de acord sa iasa separat. Cand colo, acum...asta isi doreste.



da, l-as lasa sa plece.
kudika_19008
Postat pe 25 Octombrie 2012 18:18
De la: kudika_14322, la data 2012-10-25 18:04:37[quote name=

Asta era si convingerea mea. Se vede clar ca isi calculeaza pasii. Bineinteles ca tot ceea se intampla cu ei acum, nu este de ieri alaltaieri.
Este de mai mult timp. Dupa cum zicea si ea, sunt impreuna de mult timp, poate chiar de la 15-16 ani. Problema este ca, daca el este de-o varsta cu ea, oarecum se intelege de ce procedeaza asa.
Sa nu se inteleaga gresit si nici nu generalizez. Eu nu tin cu el prin ce vreau sa zic acum. De obicei, barbatii care nu au avut parte de mai multe femei inainte de a se insura, se trezesc intr-o criza de acest gen in timpul casniciei, din cauza ca nu au experimentat.



Hmmmmmmmm,am oarecare rezerve aici,Ami!!!Am o alta opinie legata de varianta plauzibila,prezentata de tine,dar nu vreau sa produc antipatii,si,drept urmare,nu am sa o prezint,este mult prea dura pentru acest forum!Oricum,doamna autoare de topic va avea la ce sa se gandeasca in viitorul apropiat!!!
kudika_15804
Postat pe 25 Octombrie 2012 19:52
Buna dragele mele,
aseara am fost la un psiholog, si vreau sa va spun ca m-a linistit extraordinar de mult, m-a facut sa inteleg multe lucruri.
As vrea sa va mentionez ca sotul nu lucreaza, are grija de cel mic, iar de acasa nu pleaca fara motiv sau sa nu stiu unde se duce si cu cine se duce. Iesirile lui sunt cu prietenii nostrii si respectiv barbati prietenelor mele.
Doamna de aseara mi-a spus ca ceea ce se intampla cu noi este din cauza ca suntem impreuna de la o varsta f frageda si aproape in toate cuplurile de acest gen la un momendat se petrece ceea ce se intampla si cu noi.
Mi-a spus sa il las sa plece daca asta vrea....cu toate ca el isi iubeste extraordinar de mult copilul poate vrea sa fie singur si sa nu se mai simta controlat si verificat la tot pasul. Vrea singuratate ceea ce nu a avut de la varsta de 19 ani.
Trebuie sa ma impac cu ideea ca o sa plece si sa incerc sa imi vad de viata mea.
Tin sa precizez ca la toti prietenii mei le spune ca ma iubeste din tot sufletul lui numai ca vrea sa fie singur.
Va multumesc mult ptr incurajari si sfaturi.
kudika_19292
Postat pe 26 Octombrie 2012 09:47
De la: kudika_19292, la data 2012-10-26 09:47:24Buna dragele mele,
aseara am fost la un psiholog, si vreau sa va spun ca m-a linistit extraordinar de mult, m-a facut sa inteleg multe lucruri.
As vrea sa va mentionez ca sotul nu lucreaza, are grija de cel mic, iar de acasa nu pleaca fara motiv sau sa nu stiu unde se duce si cu cine se duce. Iesirile lui sunt cu prietenii nostrii si respectiv barbati prietenelor mele.............................................


Ofera-i singuratatea!!! Nu am sa inteleg niciodata ,si nici nu cred in declaratia facuta de o terta persoana,conform careia iubeste foarte mult partenerul/partenera,dar prefera singuratatea!Poate nu am capacitatea necesara de a crede asa ceva,dar,eu,una,nu cred in astfel de iubiri,caci dragostea uneste doua suflete,nu le desparte,,ma rog,,modernismul a reinventat pana si notiunea "iubire"!!!
kudika_15804
Postat pe 26 Octombrie 2012 10:00
De la: kudika_19292, la data 2012-10-26 09:47:24Buna dragele mele,
aseara am fost la un psiholog, si vreau sa va spun ca m-a linistit extraordinar de mult, m-a facut sa inteleg multe lucruri.
As vrea sa va mentionez ca sotul nu lucreaza, are grija de cel mic, iar de acasa nu pleaca fara motiv sau sa nu stiu unde se duce si cu cine se duce. Iesirile lui sunt cu prietenii nostrii si respectiv barbati prietenelor mele.
Doamna de aseara mi-a spus ca ceea ce se intampla cu noi este din cauza ca suntem impreuna de la o varsta f frageda si aproape in toate cuplurile de acest gen la un momendat se petrece ceea ce se intampla si cu noi.
Mi-a spus sa il las sa plece daca asta vrea....cu toate ca el isi iubeste extraordinar de mult copilul poate vrea sa fie singur si sa nu se mai simta controlat si verificat la tot pasul. Vrea singuratate ceea ce nu a avut de la varsta de 19 ani.
Trebuie sa ma impac cu ideea ca o sa plece si sa incerc sa imi vad de viata mea.
Tin sa precizez ca la toti prietenii mei le spune ca ma iubeste din tot sufletul lui numai ca vrea sa fie singur.
Va multumesc mult ptr incurajari si sfaturi.

bravo tie ca te-ai dus la psiholog
nu exista casnicii fara momente de rascruce,nu exita casnicii in care la un moment dat sa nu fie o cearta.
daca simte nevoia de o pauza ...ceea ce nu e ok pentru voi,cu toate astea acorda-i aceasta pauza,daca te iubeste asa cum crezi se va intoarce repede la voi.
Sincera sa fiu ma bucur pentru tine,ma bucur ca te-ai linistit.
O sa fie bine ,ai sa vezi
Piscolinoo
Postat pe 26 Octombrie 2012 10:25
Din pacate psihologul are dreptate. Asta vroiam sa spun si eu... Sunteti din copilarie impreuna si probabil ca a inceput sa simta ca-si doreste altceva. La 18-19 ani esti inca imatur, nu prea stii ce-i cu tine sau cum ar trebui sa fie partenerul ideal... Iar cand te maturizezi (dupa varsta de 25 de ani in general) descoperi ca nu esti cu persoana potrivita. Mai grav este faptul ca aveti si-un copil impreuna si el din pacate va avea cel mai mult de suferit. Nu prea ai ce face in situatia data. Lasa-l pe sotul tau singur o vreme, sa-si adune gandurile si sa hotarasca ce are de facut. Nu poti obliga pe nimeni sa te iubeasca. Este posibil sa-si fi gasit pe altcineva, ca asa se intampla de obicei iar respectiva se poate sa puna presiune pe el ca sa te lase. in cazul asta nu are rost sa cauti vinovati sau sa te consideri o victima. Daca s-a ajuns aici, inseamna ca sotul tau pur si simplu s-a instrainat de tine iar relatia voastra este total compromisa.
Micaell
Postat pe 26 Octombrie 2012 10:55
De la: kudika_19292, la data 2012-10-25 15:15:36Buna,
in primul rand as vrea sa spun, ca nu credeam ca voi ajunge vreodata in viata mea sa incep sa ma plang pe la straini sau sa incep sa zic toate problemele mele. Dar iata ca s-a intamplat....nici nu stiu cu ce sa incep ca sa intelegeti mai bine prin ce trec acum si cel putin cu un sfat din partea voastra sa ma ajutati sa trec mai usor peste ce mi se intampla.
Am 29 de ani si sunt casatorita de 8 ani de zile si anume cu iubirea vietii mele cu, care sunt impreuna de 13 ani de zile. Nu stiu ce s-a intamplat dar totul s-a terminat. Am un copil de 2 ani si 8 luni, care este universul meu si al lui, nu pot nega lurul asta.
De vreo doua luni de zile sunt intr-un stres continuu, numai ca acum am ajuns la disperare.
Totul a inceput cand eu am inceput sa-l banui ca are pe cineva, numai ca nu am nici o dovada, decat ca tel lui suna ocupat in continu, i-am cerut ex. dar imi zicea ca nu vb cu nimeni. Am vb cu el i-am spus sa imi spuna adevarul oricare ar fi el dar nu am primit nici un raspuns. Eu nu am incetat sa il verific, si imi reprosa sa incetez, dar el nici macar nu a incercat vreun pic sa ma linisteasca sa vb cu mine ca nu este nik si ca asta este decat in capul meu. Din contra isi stergea toate apelurile din tel si imi spunea ca face asta numai sa vada de ce sunt in stare sa fac.
Am incetat la un momendat cu lucrurile astea numai ca el se racise extraordinar de mult.
situatia s-a agravat asa de mult inca nu vb cu el decat strict despre copil...pana aseara cand i-am spus sa puna punct si sa-mi imi spuna ce are de gand sa faca ptr ca nu mai sunt in stare sa suport...umblu cu sedative in geanta ca sa ma pot concentra asupra copilului si asupra muncii mele dar nu ma pot abtine din plans, si a inceput sa imi spuna ca nu stie ce se intampla cu el num ai ca este f confuz si ca nu mai simte nik ptr mine...si ca nu poate trai in minciuna si sa se prefaca ca totul este ok.
Ca vrea sa plece si sa fie singur si ca eu prin neincredrea fata de el l-am adus in starea asta. Adevarul este ca sunt f geloasa dar eu cred ca nu am trecut limita..si ca el nu are pe nimeni, ptr cu eu asta ii reprosez si acum ca alta explicatie nu o gasesc ptr hotararea lui. Mi-a zis ca o sa ma conving in timp ca nu are pe nimeni si ca poate dupa doua zile dupa ce pleaca o sa-si smulga parul din cap. NU STIU CE SA CRED....AJUTATI-MA SA INTELEG SI EU CEVA!!!!


Cazul tau mi-a amintit de un alt caz, al unei americance. Doamna respectiva si sotul ei erau casatoriti, ceva de genul de aproape 20 ani, si au impreuna doi copii adolescenti. Respectiva femeie s-a trezit intr-o buna zi ca sotul ei o anunta ca el se vede si se iubeste cu o alta femeie si ca vrea sa se mute cu amanta lui.

Sotia acelui tip fierbea in interiorul sau si, cu toate acestea, a ramas calma la exterior si a incercat sa-si vada in continuare de viata ei, resemnandu-se cu faptul ca barbatul ei iubeste si o alta femeie. Si-a dat seama ca nu ar rezolva nimic cu lacrimi si nervi, asa ca a lasat lucrurile sa decurga de la sine. S-a ocupat in continuare de casa si copii (tipa e casnica, daca nu ma insel), nu i-a reprosat nimic lui barbat-su si, cam la un an de cand sotul ei ii recunoscuse, ca se vede cu cealalta femeie, el s-a intors spasit la sotia sa si la copii si le-a cerut iertare pentru greseala lui de a-i parasi. Iar acum cei doi au o relatie frumoasa, amandoi incearca sa lase trecutul in urma, fara sa-si reproseze absolut nimic, copiii sunt si ei bine, iar parintii lor au scris o carte despre ceea ce au trait in acel an in care sotul a luat-o pe aratura.

Ce te indemn eu sa faci: sa fii calma si sa-ti vezi de viata ta, chiar daca inima ti-e sfasiata de durere, incearca sa-ti gasesti refugiul in munca si alaturi de copil. Incearca sa faci toate lucrurile astea, daca vrei sa-ti salvezi casnicia. Daca simti ca nu esti suficient de puternica sa faci lucrul asta, atunci despartirea poate reprezenta o solutie, insa gandeste-te bine, daca are rost sa-ti sacrifici o relatie lunga si frumoasa pentru o toana de moment a sotului tau. Fii tu mai inteleapta decat a fost sau este el. Daca are intr-adevar o aventura, o sa-i treaca la un moment dat, mai ales daca te vede pe tine calma si ca nu-i reprosezi nimic, insa daca-l ierti o singura data, sa nu-l mai ierti si a doua oara.

In mod normal nu te-as fi sfatuit sa accepti situatia, insa ma gandesc ca sunteti de atatia ani impreuna si mai e si un copil la mijloc, dar pana la urma tu decizi ce faci cu viata ta.

Sa auzim de bine!
kudika_10817
Postat pe 26 Octombrie 2012 11:33
De la: kudika_19292, la data 2012-10-26 09:47:24Buna dragele mele,
aseara am fost la un psiholog, si vreau sa va spun ca m-a linistit extraordinar de mult, m-a facut sa inteleg multe lucruri.
As vrea sa va mentionez ca sotul nu lucreaza, are grija de cel mic, iar de acasa nu pleaca fara motiv sau sa nu stiu unde se duce si cu cine se duce. Iesirile lui sunt cu prietenii nostrii si respectiv barbati prietenelor mele.
Doamna de aseara mi-a spus ca ceea ce se intampla cu noi este din cauza ca suntem impreuna de la o varsta f frageda si aproape in toate cuplurile de acest gen la un momendat se petrece ceea ce se intampla si cu noi.
Mi-a spus sa il las sa plece daca asta vrea....cu toate ca el isi iubeste extraordinar de mult copilul poate vrea sa fie singur si sa nu se mai simta controlat si verificat la tot pasul. Vrea singuratate ceea ce nu a avut de la varsta de 19 ani.
Trebuie sa ma impac cu ideea ca o sa plece si sa incerc sa imi vad de viata mea.
Tin sa precizez ca la toti prietenii mei le spune ca ma iubeste din tot sufletul lui numai ca vrea sa fie singur.
Va multumesc mult ptr incurajari si sfaturi.


Vreau sa-ti spun un lucru: psihologul nu-ti da sfaturi, ci te ajuta sa-ti reevaluezi situatia, te ajuta sa vezi lucrurile si dintr-un alt punct de vedere. De asemenea, un psiholog nu-ti ofera sfaturi, ci doar niste indrumari, insa hotararea finala de a-ti schimba comportamentul si de a lua decizia pe care o doresti, iti apartine doar tie.
kudika_10817
Postat pe 26 Octombrie 2012 11:38
De la: kudika_10817, la data 2012-10-26 11:38:54
De la: kudika_19292, la data 2012-10-26 09:47:24Buna dragele mele,
aseara am fost la un psiholog, si vreau sa va spun ca m-a linistit extraordinar de mult, m-a facut sa inteleg multe lucruri.
As vrea sa va mentionez ca sotul nu lucreaza, are grija de cel mic, iar de acasa nu pleaca fara motiv sau sa nu stiu unde se duce si cu cine se duce. Iesirile lui sunt cu prietenii nostrii si respectiv barbati prietenelor mele.
Doamna de aseara mi-a spus ca ceea ce se intampla cu noi este din cauza ca suntem impreuna de la o varsta f frageda si aproape in toate cuplurile de acest gen la un momendat se petrece ceea ce se intampla si cu noi.
Mi-a spus sa il las sa plece daca asta vrea....cu toate ca el isi iubeste extraordinar de mult copilul poate vrea sa fie singur si sa nu se mai simta controlat si verificat la tot pasul. Vrea singuratate ceea ce nu a avut de la varsta de 19 ani.
Trebuie sa ma impac cu ideea ca o sa plece si sa incerc sa imi vad de viata mea.
Tin sa precizez ca la toti prietenii mei le spune ca ma iubeste din tot sufletul lui numai ca vrea sa fie singur.
Va multumesc mult ptr incurajari si sfaturi.


Vreau sa-ti spun un lucru: psihologul nu-ti da sfaturi, ci te ajuta sa-ti reevaluezi situatia, te ajuta sa vezi lucrurile si dintr-un alt punct de vedere. De asemenea, un psiholog nu-ti ofera sfaturi, ci doar niste indrumari, insa hotararea finala de a-ti schimba comportamentul si de a lua decizia pe care o doresti, iti apartine doar tie.


Intr-o oarecare masura, i-a spus cam ceam zis si eu. Doar ca prin singuratate, va avea si libertate sa faca ce vrea.
Dupa care se intoarce bine mersi la ea, ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic.
Ghicicummacheama
Postat pe 26 Octombrie 2012 11:50
De la: kudika_14322, la data 2012-10-26 11:50:40[quote name=
Intr-o oarecare masura, i-a spus cam ceam zis si eu. Doar ca prin singuratate, va avea si libertate sa faca ce vrea.
Dupa care se intoarce bine mersi la ea, ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic.




Ami,trebuie sa fii intelegatoare si concilianta,caci exista si femei,care accepta astfel de compromisuri,mai ales atunci cand sunt copii la mijloc!!!Totul tine de atitudinea femeii,si mai putin de cea a barbatului,care va dura pana la urmatoarea abatere sau nu!!!Realitatea va veni cu duritatea ei si va lovi naprasnic,eu,una ,sper sa nu treaca prin asa ceva!!!
kudika_15804
Postat pe 26 Octombrie 2012 12:01
as vrea sa iti spun ca psihologul nu mi-a dat sfaturi...m-a facut sa vad lucrurile cu alti ochi dupa o singura sedinta...m-a ajutat mult sa vb cu ea.
Acum ce am de facut este sa imi vad de viata mea si de copilul meu...sunt impacata ca daca vrea sa plece sa plece...este hotararea lui si i-o respect...dragoste cu sila nu se poate.
Si chiar daca ar fi vb de alta femeie incerc sa ma resemnez si sa merg inainte. Ia povestit aseara celui mai bun prieten al lui ca vrea sa stea singur o luna de zile sa se linisteasaca si sa vada ce o sa faca.
Daca este vb de alta atunci nu imi puteam imagina ca este un asa bun actor si sa minta in cont ca are nevoie de liniste dupa toate insistentele mele de a recunoaste adevarul si spunandu-i ca mi-ar fi fost mult mai bine sa stiu ca este vb de altcineva decat sa ma chinuie in halul asta si sa imi spuna ca nu mai este acel ceva intre noi.
kudika_19292
Postat pe 26 Octombrie 2012 12:33
De la: kudika_19292, la data 2012-10-26 12:33:06as vrea sa iti spun ca psihologul nu mi-a dat sfaturi...m-a facut sa vad lucrurile cu alti ochi dupa o singura sedinta...m-a ajutat mult sa vb cu ea.
Acum ce am de facut este sa imi vad de viata mea si de copilul meu...sunt impacata ca daca vrea sa plece sa plece...este hotararea lui si i-o respect...dragoste cu sila nu se poate.
Si chiar daca ar fi vb de alta femeie incerc sa ma resemnez si sa merg inainte. Ia povestit aseara celui mai bun prieten al lui ca vrea sa stea singur o luna de zile sa se linisteasaca si sa vada ce o sa faca.
Daca este vb de alta atunci nu imi puteam imagina ca este un asa bun actor si sa minta in cont ca are nevoie de liniste dupa toate insistentele mele de a recunoaste adevarul si spunandu-i ca mi-ar fi fost mult mai bine sa stiu ca este vb de altcineva decat sa ma chinuie in halul asta si sa imi spuna ca nu mai este acel ceva intre noi.


Poate l-ai stresat foarte rau cu gelozia, iar acum are nevoie de un moment de respiro! Daca te iubeste, sunt convinsa ca se va intoarce la tine si la puiul vostru! Insa incearca si tu sa nu mai fii atat de geloasa si nici nu-l mai controla, ai si tu mai multa incredere in el, iar atunci totul va fi bine.

kudika_10817
Postat pe 26 Octombrie 2012 12:36
De la: kudika_19292, la data 2012-10-26 12:33:06as vrea sa iti spun ca psihologul nu mi-a dat sfaturi...m-a facut sa vad lucrurile cu alti ochi dupa o singura sedinta...m-a ajutat mult sa vb cu ea.
Acum ce am de facut este sa imi vad de viata mea si de copilul meu...sunt impacata ca daca vrea sa plece sa plece...este hotararea lui si i-o respect...dragoste cu sila nu se poate.
Si chiar daca ar fi vb de alta femeie incerc sa ma resemnez si sa merg inainte. Ia povestit aseara celui mai bun prieten al lui ca vrea sa stea singur o luna de zile sa se linisteasaca si sa vada ce o sa faca.
Daca este vb de alta atunci nu imi puteam imagina ca este un asa bun actor si sa minta in cont ca are nevoie de liniste dupa toate insistentele mele de a recunoaste adevarul si spunandu-i ca mi-ar fi fost mult mai bine sa stiu ca este vb de altcineva decat sa ma chinuie in halul asta si sa imi spuna ca nu mai este acel ceva intre noi.



Pana si psihologii nu au dreptul sa intervina in viata oamenilor,decat strict ca indrumator,orientativ,lasand la latitudinea pacientului puterea de decizie!!Deci,doamna psiholog te-a indrumat corespunzator!!Intr-adevar,nu prea mai ai ce sa faci in acest moment,vezi-ti de copilas ,nu te uita pe tine insati,caci nimanui nu ii va pasa de tine ,daca te imbolnavesti,si lasa sa treaca acel timp de gandire!!!Pentru amandoi,caci copilul este al vostru,este un "bun " comun!!!
kudika_15804
Postat pe 26 Octombrie 2012 12:42
Personal ma impresionat puternic aceasta poveste. Sfatul meu este sa fi o femeie curajoasa, ambitioasa si mereu luptataoare si cinstita si astfel in fina vei reusi sa fi implinita! Viata este plina de obstacole pe care trebuie sa le depasim, daca iubim si nu suntem iubite asta este depasim obstacolul si incercam sa mergem mai departe cautand sa fim iubite si sa iubim insa nu are rost sa ne pierdem si sa ne inecam in pesimism, trebuie s aprivim inainte pline de optimism si ambitie si nu uita tine minete bine ceva - daca esti un om cinstit cu tine insuti si pe urma cu ceilalti - chiar daca nu vei atinge fericirea pe care tio doresti vei reusi sa fi implinita si astfel la sfarsitul drumului vietii iti vei da seama ca sa meritat sa traiesti!
kudika_nikole
Postat pe 26 Octombrie 2012 16:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cand fostul sot iti declara umratoareale: 77 De la: evelyne15 27 Ianuarie 2011 17:02
Eu inca mai cred in iubirea adevarata 43 De la: rockk 9 Februarie 2011 19:16
nu inteleg... 33 De la: Max2 17 Noiembrie 2011 13:49
Asculta-mi povestea 25 De la: bloody_queen 2 August 2010 17:03
Mi-ar prinde bine un sfat . Ce ati face daca fosta nu vrea sa iasa din peisaj? 20 De la: ilovethisgame 10 Iulie 2010 20:57