Setari Cookie-uri

Long love story

Va scriu aici deoarece ma confrunt cu o situatie pe care eu nu mai stiu cum sa o abordez si sper sa primesc un sfat din partea voastra.
In prezent, am 27 de ani, sunt o femeie independenta si o cariera in prima ascensiune.
Acum mai bine de zece ani am cunoscut un baiat, care trecea printr-o situatie familiala mai deosebita, mama lui tocmai murise de cancer. M-am atasat de el si am incercat sa il ajut, ajungand in timp sa fim cei mai buni prieteni, de nedespartit. Prin facultate, eu am avut prima relatie mai serioasa, in urma careia am suferit mult, insa amicul meu mi-a fost alaturi si m-a ajutat sa trec peste aceasta experienta.
Timpul a trecut iar acum 4 ani, am pierdut legatura. Intre timp am crescut, ne-am maturizat, eu am fost implicata in alte 2 relatii nereusite, el la fel.
In toti acesti 4 ani, el m-a cautat continuu insa fara succes, deoarece eu mi-am schimbat domiciliul si nici nu mai vroiam sa vorbesc cu el. Eu incepusem sa imi doresc mai mult decat o relatie de "amicitie" iar el tot evita subiectul, probabil pentru ca nu vroia sa piarda prietenia de atatia ani.
De curand am gasit numarul lui de telefon si l-am sunat. El a propus sa ne vedem, sa bem o cafea. Am acceptat, ne-am vazut si am stat de vorba ore intregi. Am realizat ca sentimentul de atasament si atractie fata de el e mai puternic acum, poate mai puternic decat era inainte. El a inceput sa ma sune tot mai des, doar sa vada ce fac.
Poate ca as fi tentata sa las lucrurile sa mearga de la sine, sa vad ce se intampla insa, el este de jumatate de an este intr-o relatie si locuieste cu fata respectiva. Nu da nici un semn ca relatia ar merge prost, insa continua sa ma caute pe mine din ce in ce mai des, iar eu am inceput sa ma simt vinovata fata de persoana respectiva, care nu are nici cea mai mica idee ce se intampla.
Eu imi doresc in continuare ceva mai mult de la el, as deschide subiectul insa ma simt de parca am retrait toate aceste lucruri. Nu pot nici sa renunt la el pentru ca este punctul meu de sprijin. Simt ca pentru el eu sunt o persoana importanta la care nu poate renunta, pot sa vad foarte clar ca nu poate renunta sa ma vada, sa stea de vorba cu mine. Dar nu stiu ce isi doreste de la mine.
O simpla prietenie? Sau ceva mai mult? Dar ce se intampla cu prietena lui? Ce semnifica ea pentru el? Ce sunt eu pentru el?
Din punctul meu de vedere, nici nu cred ca dupa 10 ani mai pot renunta la el, sa renunt sa il mai vad, dar nici nu il vreau langa mine ca amic si atat.
Sunt la mijloc sentimente adanc inradacinate in timp, care au luat nastere din greutatile pe care le-am infruntat si unul si altul, pe care le-am depasit unul cu suportul celuilalt.
Ce vrea de la mine? Ce vrea de la ea? Ce ar trebui sa fac?

Postat pe 2 Noiembrie 2012 12:35
De la: , la data 2012-11-02 12:35:13 Ce vrea de la mine?

Tu ce vrei de la tine?
Armain
Postat pe 2 Noiembrie 2012 13:15
De la: , la data 2012-11-02 12:35:13 Ce ar trebui sa fac?

Mai mult sex si mai putine intrebari existentiale.
Armain
Postat pe 2 Noiembrie 2012 13:17
Stai de vorba cu el daca chiar ai asa intrebari... dar cred ca iti raspunzi singura la ele. Are o relatie, sta cu fata respectiva... De ce ai vrea sa ii distrugi relatia? De ce sa te bagi intre ei? Eu sunt de parere ca fetele simt cand e ceva si mai ales cand nu e.
kudi10
Postat pe 3 Noiembrie 2012 09:28
*Sunt la mijloc sentimente adanc inradacinate in timp*

vreau amicitie...nu vreau doar amicitie...

adanc inradacinate

timpul le rezolva pe toate...
kudika_19008
Postat pe 3 Noiembrie 2012 10:12
trage-ti un glont in cap, dar cu grija sa nu murdaresti peretii

ce-ti mai place sa iti complici viata?!!!
stai fix ca o momaie si iti pui 1001 intrebari la care nimeni nu gaseste raspunsul pentru tine.

ia atitudine si rezolva situatia, nu? ce sfat vrei tu??????

dar altfel zis, daca el este intr-o relatie de care zici ca nu se plange, iar atunci cand te suna nu te intreaba decat banalul "ce faci?", tie ce iti este neclar din povestea asta?
el cauta prietena/amica pe care a avut-o mereu..la tine, nu altceva!
muza_ta
Postat pe 3 Noiembrie 2012 12:28
Draga mea, de ce nu il intrebi cu proxima ocazie cand va vedeti ce simte pentru tine? Spune-i ca-l vezi ca pe un potential iubit si ca vrei sa fii cu el. Nu conteaza daca nu-ti raspunde la fel. Important e sa actionezi, nu sa stai asa, sa-ti pui mii de intrebari la care doar el stie raspunsul. Daca te refuza, nu pierzi nimic. O sa fiti in continuare amici. Incearca-ti norocul, nu se stie niciodata. Cele mai solide cupluri sunt formate din oameni care mai intai au fost buni prieteni, oameni care sunt sinceri si se cunosc unul pe celalalt cu bune si cu rele si care merg impreuna in aceeasi directie.
Ionyssa
Postat pe 3 Noiembrie 2012 13:35
De la: , la data 2012-11-02 12:35:13Va scriu aici deoarece ma confrunt cu o situatie pe care eu nu mai stiu cum sa o abordez si sper sa primesc un sfat din partea voastra.
In prezent, am 27 de ani, sunt o femeie independenta si o cariera in prima ascensiune.
Acum mai bine de zece ani am cunoscut un baiat, care trecea printr-o situatie familiala mai deosebita, mama lui tocmai murise de cancer. M-am atasat de el si am incercat sa il ajut, ajungand in timp sa fim cei mai buni prieteni, de nedespartit. Prin facultate, eu am avut prima relatie mai serioasa, in urma careia am suferit mult, insa amicul meu mi-a fost alaturi si m-a ajutat sa trec peste aceasta experienta.
Timpul a trecut iar acum 4 ani, am pierdut legatura. Intre timp am crescut, ne-am maturizat, eu am fost implicata in alte 2 relatii nereusite, el la fel.
In toti acesti 4 ani, el m-a cautat continuu insa fara succes, deoarece eu mi-am schimbat domiciliul si nici nu mai vroiam sa vorbesc cu el. Eu incepusem sa imi doresc mai mult decat o relatie de "amicitie" iar el tot evita subiectul, probabil pentru ca nu vroia sa piarda prietenia de atatia ani.
De curand am gasit numarul lui de telefon si l-am sunat. El a propus sa ne vedem, sa bem o cafea. Am acceptat, ne-am vazut si am stat de vorba ore intregi. Am realizat ca sentimentul de atasament si atractie fata de el e mai puternic acum, poate mai puternic decat era inainte. El a inceput sa ma sune tot mai des, doar sa vada ce fac.
Poate ca as fi tentata sa las lucrurile sa mearga de la sine, sa vad ce se intampla insa, el este de jumatate de an este intr-o relatie si locuieste cu fata respectiva. Nu da nici un semn ca relatia ar merge prost, insa continua sa ma caute pe mine din ce in ce mai des, iar eu am inceput sa ma simt vinovata fata de persoana respectiva, care nu are nici cea mai mica idee ce se intampla.
Eu imi doresc in continuare ceva mai mult de la el, as deschide subiectul insa ma simt de parca am retrait toate aceste lucruri. Nu pot nici sa renunt la el pentru ca este punctul meu de sprijin. Simt ca pentru el eu sunt o persoana importanta la care nu poate renunta, pot sa vad foarte clar ca nu poate renunta sa ma vada, sa stea de vorba cu mine. Dar nu stiu ce isi doreste de la mine.
O simpla prietenie? Sau ceva mai mult? Dar ce se intampla cu prietena lui? Ce semnifica ea pentru el? Ce sunt eu pentru el?
Din punctul meu de vedere, nici nu cred ca dupa 10 ani mai pot renunta la el, sa renunt sa il mai vad, dar nici nu il vreau langa mine ca amic si atat.
Sunt la mijloc sentimente adanc inradacinate in timp, care au luat nastere din greutatile pe care le-am infruntat si unul si altul, pe care le-am depasit unul cu suportul celuilalt.
Ce vrea de la mine? Ce vrea de la ea? Ce ar trebui sa fac?


De ce nu-l intrebi chiar tu pe el, la modul cel mai sincer cu putinta, ce-si doreste de la tine si cum vede el faptul ca totusi comunicati atat de des, va vedeti atat de des etc, desi el are o iubita...
kudika_10817
Postat pe 4 Noiembrie 2012 10:31
De la: , la data 2012-11-02 12:35:13Va scriu aici deoarece ma confrunt cu o situatie pe care eu nu mai stiu cum sa o abordez si sper sa primesc un sfat din partea voastra.
In prezent, am 27 de ani, sunt o femeie independenta si o cariera in prima ascensiune................................................


Trei intrebari la care ar fi trebuit sa cunosti raspunsul pana acum!!!

Draga mea,nu la noi vei gasi raspunsul dorit sau cel putin sperat!!!Comunica cu amicul tau ,intreaba-l, deschis, ce anume doreste vis-a-vis de relatia cu tine!!!Este foarte simplu!!!Orice relatie,indiferent de natura ei,daca este lipsita de volubilitatea comunicarii,este sortita esecului!!Raspunsurile le gasesti la domnul respectiv!!!Cauta sa le obtii,nu mai fi tematoare si plina de incertitudini!!!
kudika_15804
Postat pe 4 Noiembrie 2012 10:55
Probabil nereusind in trecut sa ti-o traga traieste cu speranta ca va reusi acum pt a putea merge mai departe cu persoana cu care e,intelegi acum?
kudika_14854
Postat pe 4 Noiembrie 2012 14:10
De la: Ionyssa, la data 2012-11-03 13:35:03Draga mea...Important e sa actionezi, nu sa stai asa, sa-ti pui mii de intrebari la care doar el stie raspunsul. Daca te refuza, nu pierzi nimic.

Draga mea... ai partial dreptate, femeile au intotdeauna mii de intrebari, dar la care barbatii nu au nici un raspuns, sunt niste copii incurabili. Nici macar Dumnezeu nu are rspuns la toate intrebarile pe care si le pun femeile!
Armain
Postat pe 4 Noiembrie 2012 16:51
Dilema ta, oricum ar parea ea te seaca sufleteste motiv pentru care va trebui sa LUATI o decizie cat mai curand. Stiu ca nu ii poti cere sa isi lase prietena de dragul tau dar in acelasi timp nici el nu face nimic pentru a-si asuma responsabilitatea acestei relatii. Stiu ca nu e vb de atractie sexuala aici, doar au trecut atatia ani... Timpul nu va va rezolva problemele cat timp voi nu miscati nici macar un deget in a va concretiza lucrurile. Ar trebui sa incepi sa faci lucruri mai vitale decat a primi vizitele lui si a te bucura de momentele petrecute impreuna. In primul rand ar trebui sa afli concret ce simte el pentru tine. Daca stii deja atunci asigura-te de asta. Daca nu e nimic serios in ceea ce-l priveste opreste-l sa te mai ''chinuie''. Nu te mai pacali singura sperand ca intr-o buna zi... etc. etc. Opreste-te si continua-ti viata fara el. In timp aceasta rana se va vindeca. Daca el insa vrea mai mult de la tine decat ''amicitie'' (o eticheta improprie pusa relatiei voastre) atunci e timpul sa incepeti sa si comunicati. Constientizeaza-l de gravitatea situatiei si spune-i clar ca aceasta situatie de compromis te raneste. Daca intr-adevar are sentimente puternice fata de tine atunci va lua decizii in ceea ce va priveste. Din punctul lui de vedere aceasta situatie ii convine de minune pentru ca in sinea lui se pacaleste crezand ca o sa isi poata imparti inima la nesfarsit. Insa cum ar putea sa isi demonstreze iubirea daca el inca isi imparte viata cu o alta persoana? Trebuie sa aleaga! La un moment dat lucrurile vor lua o turnura nu tocmai placuta iar pe langa voi doi va suferi si a treia persoana care din punctul meu de vedere nu merita asta. Fiti sinceri cu voi insiva si evitati compromisurile. Istoria relatiei voastre demonstreaza clar esecul care il aduc cu sine compromisurile. Oricat de greu ar parea, nu e imposibil. E in joc fericirea voastra si in primul rand fericirea ta. Spune-ti un DA sau un NU hotarat si actionati in consecinta. In oricare din variante veti avea de castigat. Ori veti fi impreuna fara ''jumatati de norma'' si retineri ori va veti desparti si vietile voastre vor intra in cele din urma in normalitate si va veti gasi linistea. Mult succes!
R0MW4LD
Postat pe 4 Noiembrie 2012 17:52
De la: , la data 2012-11-02 12:35:13
In toti acesti 4 ani, el m-a cautat continuu insa fara succes, deoarece eu mi-am schimbat domiciliul si nici nu mai vroiam sa vorbesc cu el. Eu incepusem sa imi doresc mai mult decat o relatie de "amicitie" iar el tot evita subiectul, probabil pentru ca nu vroia sa piarda prietenia de atatia ani.
Eu imi doresc in continuare ceva mai mult de la el, as deschide subiectul insa ma simt de parca am retrait toate aceste lucruri.
Dar ce se intampla cu prietena lui? Ce semnifica ea pentru el? Ce sunt eu pentru el?


sunt doua lucruri care nu sunt clare aici:
vorbeste vreodata despre ea? sau evita subiectul?
si chiar sigur sigur nu s-a dat deloc la tine? (nu de alta dar am mai auzit genul de poveste doar ca ele initial alegeau sa ignore impresia asta)
daca raspunsul la ambele este DA, parerea mea este ca nu a vrut o relatie cu tine atunci si nu vrea nici acum. daca vreodata se va razgandi (ceea ce e posibil ca orice in viatza) crede-ma va face sa iti fie 100% clar si nu va trebui sa stai sa te intrebi. important e sa nu ii cedezi acum cat nu iti ofera nimic.
DayC
Postat pe 15 Noiembrie 2012 23:02
De la: kudika_14854, la data 2012-11-04 14:10:26Probabil nereusind in trecut sa ti-o traga traieste cu speranta ca va reusi acum pt a putea merge mai departe cu persoana cu care e,intelegi acum?


e si asta un punct de vedere.
muza_ta
Postat pe 16 Noiembrie 2012 00:35
De la: muza_ta, la data 2012-11-16 00:35:13
De la: kudika_14854, la data 2012-11-04 14:10:26Probabil nereusind in trecut sa ti-o traga traieste cu speranta ca va reusi acum pt a putea merge mai departe cu persoana cu care e,intelegi acum?


e si asta un punct de vedere.


Multe opinii pragmatice am citit pe acest topic. Intre pragmatismul femeilor si dilemele tale e o mare de ganduri, la fel de confuze...
Barbatii te-au luat mai cu binisorul, incercand sa-ti explice ca nu e love ce cauta el ci o ... alternativa de impartasit experiente, eufemistic vorbind.
Intamplator cunosc bine acest gen de relatie, chiar din interiorul altei povesti de durata. Femeia cu care imparte costurile vietii, aflase insa de existenta mea, cand eu nu stiam ca exista si, pragmatica femeie, nu l-a luat de guler pe el, sa-l intrebe "ce faci, mai misele, cu sufletele noastre?!" ci mi s-a adresat mie, sa-mi spuna despre aranjamentul lor. Am reactionat cum a vrut ea la inceput, apoi, ani de zile, am acceptat sa fiu prietena omului pe care eu il iubeam, doar ca sa inteleg de ce am meritat bataia lor de joc.
In concluzie, am renuntat cand m-am simtit eu pregatita, cand am inteles. Nu am facut caz de umilinta mea si nici nu am dat lectii de fidelitate nimanui. Dar ma cunosc mult mai bine pe mine de la aceasta intamplare si chiar mi-a folosit. Oamenii platesc pret diferit pentru o viata frumoasa, mecanismul de formare a pretului e acelasi, doar valoarea difera de la om la om.
mobilemaimai_no1
Postat pe 17 Noiembrie 2012 19:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
AI GRIJE CE-TI DORESTI CACI S-AR PUTEA SA NU ITI PLACA 32 De la: piper 29 Iulie 2009 11:53
Long love story 15 De la: 17 Noiembrie 2012 19:04
Cum sa fac cu iubita mea? 9 De la: kudika_974961 15 Octombrie 2014 10:22
Diferenta de ani 24 De la: jeanpierre 24 Mai 2010 20:31
buna 17 De la: kudika017520 6 Iulie 2009 18:37