Setari Cookie-uri

am nevoie de un sfat...

Buna seara,
Sunt pusa intr-o situatie foarte grea si am nevoie de un sfat,o parere.
La 16 ani am cunoscut prima dragoste,singurul om din viata mea pe care l-am iubit cu adevarat...Intre noi s-a creat o legatura foarte puternica si deosebita.Cu totii pastram in suflet primul sarut,prima noapte de dragoste,primul "Te iubesc".Am trait cu M cele mai sincere si frumoase clipe timp de 5 ani.
A urmat un moment greu in viata mea.Parintii mei au divortat si lucrul cel mai groaznic care s-a intamplat eu si mama am ramas fara casa,fara nimic...si ca sa fie suferinta si mai mare am aflat ca in timp ce au traiam cele mai groaznice momente din viata mea,omul pe care eu il iubeam din tot sufletul m-a inselat.
Nu l-am putut ierta chiar daca mi-a cerut iertare in toate felurile posibile.
Dupa ceva vreme a aparut atcineva in viata mea,care nu ma facea sa ma simt la fel cum ma simteam cu M dar care ma respecta si se purta frumos cu mine iar dupa 2 ani am decis sa ne casatorim.
Eu am devenit obsedata de dorinta de a avea casa mea dupa ani de zile de chin impreuna cu mama prin chirii.
Am reusit sa-mi indeplinesc acest vis prin multa munca dar lucrurile nu au fost asa cum mi le-am inchipuit.Sotul meu lipsea tot mai mult de acasa,betiile cu colegii eurau tot mai dese,imi vorbea foarte vulgar si imi lasa impresia ca nu-i pasa ca ma face sa sufar.
Acum un an,de ziua mea ,am primit un mesaj de la M,in care imi spunea ca imi doreste sa fiu iubita macar un sfert din cat m-a iubit el...l-am sunat,am povestit,ne-am intalnit si ne-am iubit ca in adolescenta si ca si cand nu ar mai fi existat nimeni.
El e singur...si vrea sa fim din nou impreuna,sa divortez...Simt ca il iubesc din tot sufletul dar mi-e teama...mi-e teama sa nu gresesc...sa pierd tot si sa sufar din nou :(
kudika_19976
Postat pe 2 Noiembrie 2012 18:58
De la: kudika_19976, la data 2012-11-02 18:58:58Buna seara,
Sunt pusa intr-o situatie foarte grea si am nevoie de un sfat,o parere.
La 16 ani am cunoscut prima dragoste,singurul om din viata mea pe care l-am iubit cu adevarat...Intre noi s-a creat o legatura foarte puternica si deosebita.Cu totii pastram in suflet primul sarut,prima noapte de dragoste,primul "Te iubesc".Am trait cu M cele mai sincere si frumoase clipe timp de 5 ani.
A urmat un moment greu in viata mea.Parintii mei au divortat si lucrul cel mai groaznic care s-a intamplat eu si mama am ramas fara casa,fara nimic...si ca sa fie suferinta si mai mare am aflat ca in timp ce au traiam cele mai groaznice momente din viata mea,omul pe care eu il iubeam din tot sufletul m-a inselat.
Nu l-am putut ierta chiar daca mi-a cerut iertare in toate felurile posibile.
Dupa ceva vreme a aparut atcineva in viata mea,care nu ma facea sa ma simt la fel cum ma simteam cu M dar care ma respecta si se purta frumos cu mine iar dupa 2 ani am decis sa ne casatorim.
Eu am devenit obsedata de dorinta de a avea casa mea dupa ani de zile de chin impreuna cu mama prin chirii.
Am reusit sa-mi indeplinesc acest vis prin multa munca dar lucrurile nu au fost asa cum mi le-am inchipuit.Sotul meu lipsea tot mai mult de acasa,betiile cu colegii eurau tot mai dese,imi vorbea foarte vulgar si imi lasa impresia ca nu-i pasa ca ma face sa sufar.
Acum un an,de ziua mea ,am primit un mesaj de la M,in care imi spunea ca imi doreste sa fiu iubita macar un sfert din cat m-a iubit el...l-am sunat,am povestit,ne-am intalnit si ne-am iubit ca in adolescenta si ca si cand nu ar mai fi existat nimeni.
El e singur...si vrea sa fim din nou impreuna,sa divortez...Simt ca il iubesc din tot sufletul dar mi-e teama...mi-e teama sa nu gresesc...sa pierd tot si sa sufar din nou :(


Normal ca te vede realizata la casa ta si acum ii place de tine, cat timp ai fost a nimanui si saraca nu a dat nici doi bani pe tine. Sfatul meu este sa divortezi daca nu-ti place de sotul tau dar in nici un caz sa nu divortezi pentru a te intoarce ls unul care o data tea tradat. Nu mai crede in scuze si tot felyul de lucruri inutile - este timpul sa crezi in tine si in fortele tale proprii tu trebuie sa fi fata ambitioasa si independenta aratand maturitate, dale pace la toti cei care trag de tine si cauta ti un loc in viata in care sa te simti tu bine cu adevarat!
kudika_nikole
Postat pe 2 Noiembrie 2012 19:11
De la: kudika_19976, la data 2012-11-02 18:58:58Buna seara,
Sunt pusa intr-o situatie foarte grea si am nevoie de un sfat,o parere.
La 16 ani am cunoscut prima dragoste,singurul om din viata mea pe care l-am iubit cu adevarat...Intre noi s-a creat o legatura foarte puternica si deosebita.Cu totii pastram in suflet primul sarut,prima noapte de dragoste,primul "Te iubesc".Am trait cu M cele mai sincere si frumoase clipe timp de 5 ani.
..............................................


Ce as putea sa comentez cand citesc despre adevarate catastrofe in familii deja inchegate!

Draga mea,problemele din casnicie te-au impins in bratele fostului iubit,nu stiu daca dragostea voastra a fost motivul principal,dar totul a luat o turnura neplacuta pentru tine,si mai putin pentru domnul M!DACA TI-E TEAMA DE CEVA,DACA SUFLETUL NU ITI ESTE IMPACAT,NU FACE UN GEST ,CARE SA ITI ADANCEASCA DUREREA DIN SUFLET!!!N u iesi dintr-o casnicie,chiar nereusita fiind,pana nu ai certitudinea schimbarii comportamentului fostului iubit!!!
kudika_15804
Postat pe 2 Noiembrie 2012 19:38
Asa este...am intrat in situatia asta intr-un moment in care ma simteam cea mai nefericita fiinta de pe Pamant...Sotul meu primea mesaje de dragoste si explicatia care mi-a fost data a fost :"ce sa fac daca sunt iubit?"...chiar la cateva luni de la casatorie ma jignea si nu se atingea de mine saptamani intregi...
Am incercat sa fie bine,dar nu am primit in schimb decat indiferenta...nici macar un sarut inainte de culcare sau o imbratisare cand veneam acasa dupa o zi intreaga de munca...doar nopti intregi in miros de alcool.
Nu credeam ca o sa insel vreodata...sincer,poate chiar am judecat lucrul acesta la randul meu...dar viata te pune in situatii in care nu credeai ca o sa ajungi.

kudika_19976
Postat pe 2 Noiembrie 2012 20:27
Divorteaza..nu vad de ce ai stat cu el pana acum?...Si legat de prima iubire...eu zic sa i mai dai o sansa...dar fara acte..ok?
Ioanna__
Postat pe 3 Noiembrie 2012 01:02
De la: kudika_19976, la data 2012-11-02 20:27:39Asa este...am intrat in situatia asta intr-un moment in care ma simteam cea mai nefericita fiinta de pe Pamant...Sotul meu primea mesaje de dragoste si explicatia care mi-a fost data a fost :"ce sa fac daca sunt iubit?"...chiar la cateva luni de la casatorie ma jignea si nu se atingea de mine saptamani intregi...
Am incercat sa fie bine,dar nu am primit in schimb decat indiferenta...nici macar un sarut inainte de culcare sau o imbratisare cand veneam acasa dupa o zi intreaga de munca...doar nopti intregi in miros de alcool.
Nu credeam ca o sa insel vreodata...sincer,poate chiar am judecat lucrul acesta la randul meu...dar viata te pune in situatii in care nu credeai ca o sa ajungi.




Te-am simtit,draga mea,si nu esti singura femeie ajunsa in aceasta situatie,dar te poti numara printre putinele femei,care iau decizia corecta in ceea ce le priveste!!!Nu lua in calcul judecata lumii,este mai putin importanta in conditiile in care nimeni nu traieste in locul tau,nimeni nu sufera in locul tau,si tot nimeni nu cunoaste durerea,pe care ai simtit-o atunci cand ai fost inselata in cel mai miselesc mod!!!
TU trebuie sa iei hotararea cea mai buna in acest moment!!!Ce simte inima ta si ce anume iti dicteaza ratiunea???Sunt la unison???Numai daca sunt pe aceeasi lungime de unda poti sa iti rearanjezi viata,altfel vei suferi si mai mult!!Ti-ai inselat sotul,nu te judec,dar nici nu pot fi de acord cu ideea adulterului,caci majoritatea femeilor sufera din cauza acestui viciu!!!Deci,ori te separi de sot si ramai cu "M",dar fara incheierea unei eventuale casatorii,ori ramai cu sotul tau,renunti la fostul iubit,si continui calvarul in care traiesti,nu ai fi singura ajunsa in acest chin familial!!Nu sunt adepta tradarilor si nu te pot incuraja la asa ceva,ar fi pacat!!!Esti stapana pe viata ta,nu uita acest lucru!!!
kudika_15804
Postat pe 3 Noiembrie 2012 08:09
*.Simt ca il iubesc din tot sufletul dar mi-e teama...mi-e teama sa nu gresesc...sa pierd tot si sa sufar din nou :(*

daca-l iubesti trebuie sa ai curaj. ti-e frica de suferinta? ai suferit, capul sus! soarele apare mereu dupa ploaie, furtuna.
kudika_19008
Postat pe 3 Noiembrie 2012 10:19
Divorteaza! Dar nu pentru M! Pentru tine! Chiar nu inteleg de ce a trebuit sa te gandesti la divort doar pentru ca M ti-a trimis un mesaj. Nu inteleg de ce voi, femeile nefericite in casnicie, trebuie sa asteptati semne de la alt barbat ca sa faceti un pas important inainte, in cazul tau, un divort. Daca esti nefericita, ia atitudine. Din cauza ca n-ai avut curaj sa pui punct lucrurilor la timp, ai ajuns sa-ti inseli barbatul, ceea ce te transforma intr-o femeie usoara. Respecta-te mai mult, daca animalul de langa tine n-o face. Ti-e teama ca ajungi pe drumuri? Ti-e teama ca o sa pierzi tot ce-ai agonosit cu actualul sot? Ti-e teama ca pierzi confortul de a avea un acoperis deasupra capului? De-asta nu divortezi? Ei bine, alaturi de barbatul iubit poti sa transformi o casa oarecare intr-un camin calduros. Numai cu iubire se poate face. Degeaba stai acum intr-o casa rece, nu-ti tine nimeni de cald daca nu va iubiti si respectati. Esti femeie, deci poti! Ia viata de la capat, nu te complace intr-o casnicie ratata. Din dragoste facem cele mai mari greseli dar asta nu trebuie sa ne doboare. Mergi inainte, divorteaza, fi independenta, fa-ti un rost pe propriile forte si incearca sa fi impacata cu tine. Da-i o sansa lui M daca asta-ti spune sufletul si daca nu merge, nu regreta.
Ionyssa
Postat pe 3 Noiembrie 2012 13:52
De la: kudika_19976, la data 2012-11-02 18:58:58Buna seara,
Sunt pusa intr-o situatie foarte grea si am nevoie de un sfat,o parere.
La 16 ani am cunoscut prima dragoste,singurul om din viata mea pe care l-am iubit cu adevarat...Intre noi s-a creat o legatura foarte puternica si deosebita.Cu totii pastram in suflet primul sarut,prima noapte de dragoste,primul "Te iubesc".Am trait cu M cele mai sincere si frumoase clipe timp de 5 ani.
A urmat un moment greu in viata mea.Parintii mei au divortat si lucrul cel mai groaznic care s-a intamplat eu si mama am ramas fara casa,fara nimic...si ca sa fie suferinta si mai mare am aflat ca in timp ce au traiam cele mai groaznice momente din viata mea,omul pe care eu il iubeam din tot sufletul m-a inselat.
Nu l-am putut ierta chiar daca mi-a cerut iertare in toate felurile posibile.
Dupa ceva vreme a aparut atcineva in viata mea,care nu ma facea sa ma simt la fel cum ma simteam cu M dar care ma respecta si se purta frumos cu mine iar dupa 2 ani am decis sa ne casatorim.
Eu am devenit obsedata de dorinta de a avea casa mea dupa ani de zile de chin impreuna cu mama prin chirii.
Am reusit sa-mi indeplinesc acest vis prin multa munca dar lucrurile nu au fost asa cum mi le-am inchipuit.Sotul meu lipsea tot mai mult de acasa,betiile cu colegii eurau tot mai dese,imi vorbea foarte vulgar si imi lasa impresia ca nu-i pasa ca ma face sa sufar.
Acum un an,de ziua mea ,am primit un mesaj de la M,in care imi spunea ca imi doreste sa fiu iubita macar un sfert din cat m-a iubit el...l-am sunat,am povestit,ne-am intalnit si ne-am iubit ca in adolescenta si ca si cand nu ar mai fi existat nimeni.
El e singur...si vrea sa fim din nou impreuna,sa divortez...Simt ca il iubesc din tot sufletul dar mi-e teama...mi-e teama sa nu gresesc...sa pierd tot si sa sufar din nou :(


Intre tine si acel barbat caruia tu ii spui M, exista o chimie care nu va mai exista probabil niciodata intre tine si alt barbat.

Te-as indemna sa divortezi, in primul rand, pentru ca te simti nefericita in casnicia ta, si in al doilea rand, pentru a incerca sa traiesti din nou alaturi de omul pe care nu l-ai putut uita in tot acest timp. Sper ca el sa-si fi invatat lectia si sa nu te mai insele.
kudika_10817
Postat pe 4 Noiembrie 2012 10:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
intoarce capul dupa femei pe strada 119 De la: kudika503046 30 Iunie 2012 20:38
doreste copil de la amanta ? 29 De la: michelline_bv 25 Februarie 2010 09:53
Concurs Kudikuplu 1 De la: deedee_davy 15 Octombrie 2011 10:25
zau ca nu stiu ce sa mai fac :-?? 59 De la: l_diana_c 27 Mai 2009 19:00
poti avea o relatie cu prietenul cel mai bun???? 17 De la: kudika029282 6 Mai 2010 17:46