Setari Cookie-uri

Prieten posesiv

e greu sa treiesti cu un om bolnav.mai sint baieti,si sint o gramada.nu pierde timpul linga el.fugi...
razelm
Postat pe 24 Decembrie 2012 16:04
Sa iti povestesc asta din punctul de vedere al unui baiat. Am patit asta cu actuala prietena, acum suntem de 2 ani impreuna si inainte sa facem 1 an tatal meu a murit in timp ce mama era internata la psihiatrie, iar eu la 19 ani am ramas cu toate responsabilitatile. In momentul acela teama de a nu ramane singur de tot s-a instalat si a inceput sa o loveasca pe prietena mea. Niciodata in doi ani nu m-ia dat un singur motiv sa fiu gelos si fiind amandoi tineri trecuti prin tot felul de incercari ale vietii reusim sa avem o relatie matura, dar in momentele acelea nu mai eram eu ne certam, eram extraordinar de gelos, liveam peretii ma gandeam sa ma sinucid dar asta cam in 15% din timp. In restul timpului ma gandeam ce naiba se intampla cu mine incat sa gandesc asa de prost si de urat si cautam solutii. Am mers la psiholog, iar apoi la psihiatru iar problema asta a tinut 6 saptamani dupa care incet incet mi-au trecut toate prostiile din cap. Dar iti zic ca au fost 6 saptamani cumplite pt prietena mea si ca daca problema asta mai dura ajungea ea la psihiatrii.
serbanms
Postat pe 25 Decembrie 2012 10:42
cred ca ar fi foarte important sa-i cunosti familia. Ei sunt cei ce au obligatia sa-l ajute, in primul rand! Consider ca, dincolo de boala este egoismul feroce al unui om slab! Gandeste-te daca un asemenea om iti doresti langa tine, ca sot, ca tata pentru copiii tai! Du-te si vezi-ti de viata ta, pentru ca un asemenea om nu merita sa-ti sacrifici viata pentru el!
curaj! poti si vei reusi! daca ai avut curajul sa scrii aici, vei avea si curajul sa renunti la lacrimi si suferinte inutile1
healthy008424
Postat pe 25 Decembrie 2012 11:53
Pe prietenul meu il stiu de cativa ani, dar nu am schimbat prea multe vorbe. Acum 11 luni am inceput o relatie. Dupa o luna ne-am mutat impreuna. Dupa ce ne-am mutat impreuna a inceut sa imi reproseze din ce in ce mai des ca petrecem prea putin timp impreuna, ca ne-am mutat degeaba etc. Cand am vazut ca e asa, am decis sa plec. Am stat 2 zile despartiti, timp in care mi-am dat seama ca il iubesc. M-am intors la el si, pt a-l convinge sa mai dea o sansa relatiei, i-am promis ca nu ma mai despart de el.
Asta vara a inceput sa aiba atacuri de panica si nu mai iesea din casa, motiv pt care dupa serviciu, eu faceam toate cumparaturile si mai si gateam. Totusi, considera ca nu e mare lucru ce fac. Nu puteam sa merg in oras fara el, si considera ca sunt egoista ca el sufera, ca e bolnav si eu merg sa ma distrez. A facut o multime de analize, care au iesit impecabil, iar un doctor l-a sfatuit sa mearga la psihiatru, dar el a preferat sa sa indoape de pastile.
Duminica, nepotelul meu si-a serbat ziua de nastere intr-un complex comercial cu cativa colegi, parinti de-ai colegilor si familia mea. Am fost si noi invitati, dar el a refuzat sa mearga din cauza afectiunii lui si ca sa nu merg nici eu, m-a incuiat in casa. I-am spus ca daca nu ma lasa sa merg, il parasesc, iar dupa ce s-a terminat petrecerea si oricum nu mai aveam unde sa merg, mi-am facut bagajele. Ne-am certat si cand a vazut ca vorbesc serios ca plec a inceput sa planga in hohote si sa bata apropo-uri catre sinucidere. Mi s-a facut mila de el si nu am mai plecat. E o decizie pe care o regret, pt ca desi il iubesc nu mai suport sa mai stau langa el.
Mai e un lucru contradictoriu in comportamentul lui. Desi zice ca vrea un viitor cu mine, de cateva luni, i-am tot spus ca vreau sa ii cunosc pe ai lui(desi trebuia sa vina din partea lui) , dar el refuza pe motiv ca el nu a dus nicio prietena la ai lui.
Nu se presupune ca eu nu sunt orice prietena/ Voi ce ati face in locul meu?


dar de ce vrei sa-i vezi pe ai lui? crezi ca are vreun frate sau vreun verisor cu care sa te combini si sa-l inseli ?stai acasa cu el,ca din cauza ta are problemele astea...cand v-ati mutat impreuna nu avea probleme si au aparut dupa ce ai stat pe capul lui si l-ai innebunit...acum trateaza-l pana cand isi revine si apoi inseala-l...adica...si apoi du-te sa-i vezi parintii...fara sa risti sa-ti reproseze ca l-ai innebunit pe fi-su...

Dr. Craciun Alexandru
kudika_23609
Postat pe 25 Decembrie 2012 12:40
draga kudika... si eu sunt cam in aceeiasi situatie k si tine, numai k eu sunt ksatorita cu el si mai am si o fetita cu el, superba si desteapta in varsta de 3 ani jumate...si el are km aceleasi iesiri numai k el si bea alcool...am vrut sa il internez in spital dar nu a vrut...sincer nu il mai iubes imi este doar mila de el si ma gandesc la copilul nostru care il iubeste foarte mult.cred k o sa il parasesc k nu mai pot continua asa... simt k imi fuge pamantul de sub picioare si mie frica sa nu o iau si eu razna... pentru fetita mea cred k e mai bine sa il las...si pentru sanatatea mea... eu zic k nu e kzul sa iti irosesti tineretea pentru o persoana bolnava... mergi mai departe...viata iti rezerva multe bucurii si satisfactii. sa nu iti para rau mai tarziu
kudika359709
Postat pe 3 Ianuarie 2013 12:38
dr. craciun alexandru... dak esti dr. eu cred k nu judeci cum trebuie. nu are rost sa isi irosesca tineretea. dak mai vine si un copil? o sa ii fie si mai greu. si de inselat il poate insela cand vrea dar cred k inca nu este cazul. oricum e alegerea ei este o tara libera. sincer si eu mam gandit de multeori sa il insel.dar sti dc nu lam inselat? nu pt k sa nu am remuscari, ci petru k sa nu pierd copilul la divort... ceea ce nu cred k se va intampla.asa k nu mai judeca tu. ce nu tiai inselat niciodata sotia?
kudika359709
Postat pe 3 Ianuarie 2013 12:44
cand vrei sa ajuti pe cineva care este in situatia lui e ca si cum ai incerca sa instaurezi pacea in Irak, ca si cum ai lua o cartita din pamant si sa o pui sa traiasca in copac. Aste este realitatea. Singurul care trebuie sa decida este el. Si aptopo de sinucidere, o face ca sa te santaeze emotional.
Intrebarea mea este: Ce vrei sa faci in viata asta?
www.relatiidecuplu.com
kudika109274
Postat pe 3 Ianuarie 2013 19:08
si eu am trecut printro situatie asemanatoare cu ce trece el, cu atacuri de panica si dusa cu pluta rau de tot in ce priveste gelozia si tampeniile astea si singura rezolvare pe care am gasit-o eu e sa ma despart de el sa nu il mai car prin iad dupa mine..si aparent aia a fost solutia buna, deoarece am ramas singura deci nevoita sa ies eu din casa, nevoita sa imi imping eu fobia la o parte pentru a avea viata normala....toata fobia asta a lui poate fii accentuata de faptul ca te are pe tine care il tii in viata practic (cumparaturi, spalat, calcat, mancat)....incearca sa gasesti o modalitate sa ii dai lui responsabilitatile de zi cu zi....nu stiu cat te ajuta sfatul meu dar sper sa fie ok intr-un final...
Allexys
Postat pe 4 Ianuarie 2013 11:53
Intr-adevar nu m-am gandit si la partile negative ale unui viitor alaturi de el. Ideea e ca in ultima perioada s-a schimbat in bine, a acceptat chiar sa mearga la medic. Totusi, vazand comentariile voastre ma intreb daca nu cumva e doar o schimbare de moment. Pana la urma egoismul si rautatea nu pot fi vindecate de nici un doctor.
kudika_23278
Postat pe 5 Ianuarie 2013 13:03
De la: kudika_23278, la data 2012-12-12 14:35:17Pe prietenul meu il stiu de cativa ani, dar nu am schimbat prea multe vorbe. Acum 11 luni am inceput o relatie. Dupa o luna ne-am mutat impreuna. Dupa ce ne-am mutat impreuna a inceut sa imi reproseze din ce in ce mai des ca petrecem prea putin timp impreuna, ca ne-am mutat degeaba etc. Cand am vazut ca e asa, am decis sa plec. Am stat 2 zile despartiti, timp in care mi-am dat seama ca il iubesc. M-am intors la el si, pt a-l convinge sa mai dea o sansa relatiei, i-am promis ca nu ma mai despart de el.
Asta vara a inceput sa aiba atacuri de panica si nu mai iesea din casa, motiv pt care dupa serviciu, eu faceam toate cumparaturile si mai si gateam. Totusi, considera ca nu e mare lucru ce fac. Nu puteam sa merg in oras fara el, si considera ca sunt egoista ca el sufera, ca e bolnav si eu merg sa ma distrez. A facut o multime de analize, care au iesit impecabil, iar un doctor l-a sfatuit sa mearga la psihiatru, dar el a preferat sa sa indoape de pastile.
Duminica, nepotelul meu si-a serbat ziua de nastere intr-un complex comercial cu cativa colegi, parinti de-ai colegilor si familia mea. Am fost si noi invitati, dar el a refuzat sa mearga din cauza afectiunii lui si ca sa nu merg nici eu, m-a incuiat in casa. I-am spus ca daca nu ma lasa sa merg, il parasesc, iar dupa ce s-a terminat petrecerea si oricum nu mai aveam unde sa merg, mi-am facut bagajele. Ne-am certat si cand a vazut ca vorbesc serios ca plec a inceput sa planga in hohote si sa bata apropo-uri catre sinucidere. Mi s-a facut mila de el si nu am mai plecat. E o decizie pe care o regret, pt ca desi il iubesc nu mai suport sa mai stau langa el.
Mai e un lucru contradictoriu in comportamentul lui. Desi zice ca vrea un viitor cu mine, de cateva luni, i-am tot spus ca vreau sa ii cunosc pe ai lui(desi trebuia sa vina din partea lui) , dar el refuza pe motiv ca el nu a dus nicio prietena la ai lui.
Nu se presupune ca eu nu sunt orice prietena/ Voi ce ati face in locul meu?


L-as lua de mana si l-as duce la psiholog ca sa-si trateze atacurile de panica. Nu mai accepta sa-l cocolosesti pentru ca sufera de aceste atacuri, ci convinge-l sa mearga la psiholog ca sa poata duce din nou o viata normala, iar tu sa te poti bucura de orice moment alaturi de el.
Viorica_Franziska
Postat pe 15 Ianuarie 2013 11:07
Prietenul tau trece printr-o perioada foarte dificila, cum mi-am dat seama de asta? Pentru ca inteleg perfect, relatia ta se aseamana oarecum cu fosta mea relatie, diferenta fiind ca eu eram cea cu probleme. Treceam printr-o depresie foarte grava din cauza unei probleme in familie, iar el ( fostul ) devenise punctul meu de sprijin, centrul universului meu, pentru ca doar cand eram cu el simteam ca mai pot sa uit putin de problemele mele...Ce sa mai, devenisem dependenta in adevaratul sens al cuvantului, posesiva (desi nu exageram la modul in care o face prietenul tau), irascibila, il manipulam cu starile mele...pana cand el nu a mai suportat, si desi tinea la mine f mult, ne-am despartit.
Ce a urmat...e greu de descris in cuvinte, depresia mea s-a accentuat, am slabit f rau, aveam atacuri de panica, a fost extrem de greu..Pana cand am decis sa pun stop si sa ma lupt cu starea in care ma aflam, singura, si am reusit. Acum, dupa 2 ani, sunt intr-o alta relatie in care exista incredere, comunicare, fara ca eu sa mai santajez sau sa fiu dependenta la modul acela. Dar e foarte greu sa ajungi sa depasesti o stare de genul, asa ca, daca il iubesti, AJUTA-L. Nu-l abandona (pentru ca exact asa se va simti, singur pe lume si fara putere, abandonat), ci fii alaturi de el, oricat de greu ar fi. Explica-i ca esti acolo pentru el, dar nu mai poti asa, nu trebuie sa te inchida in casa. Incearca sa intelegi ce anume l-a determinat sa fie in starea asta, sigur trebuie sa fie vreun motiv si convinge-l neaparat sa mearga la un psiholog.
Sper sa iti fie utile sfaturile mele si sa reusesti!
TheGirl01
Postat pe 15 Aprilie 2013 12:54
Fugi cat mai ai timp! Nu e de trait cu un asemenea om! Se poate agrava starea sa in timp si cine stie ...

Eu am patit-o! Am stat 3 ani cu el, era extraordinar de ok baiatul si se vedea ca ma iubea. In ultimele 3 luni de relatie, incepuse sa aiba crize de isterie, se intindea pe jos sub pretextul ca moare de inima, plangea, arunca cu banane in pereti si toate astea din motive minore gen: de ce nu m-am dat cu crema pe maini:)))))

L-am parasit cred ca dupa a 4-a criza...m-a urmarit cateva luni pe la bloc, apoi ma suna neintrerupt zilnic, pana l-am amenintat cu politia si s-a potolit. Nu e de trait cu ei. Ne este mila, da, insa la noi nu ne gandim?????
gamyco
Postat pe 16 Aprilie 2013 10:00
De la: kudika_23278, la data 2012-12-12 14:35:17Pe prietenul meu il stiu de cativa ani, dar nu am schimbat prea multe vorbe. Acum 11 luni am inceput o relatie. Dupa o luna ne-am mutat impreuna. Dupa ce ne-am mutat impreuna a inceut sa imi reproseze din ce in ce mai des ca petrecem prea putin timp impreuna, ca ne-am mutat degeaba etc. Cand am vazut ca e asa, am decis sa plec. Am stat 2 zile despartiti, timp in care mi-am dat seama ca il iubesc. M-am intors la el si, pt a-l convinge sa mai dea o sansa relatiei, i-am promis ca nu ma mai despart de el.
Asta vara a inceput sa aiba atacuri de panica si nu mai iesea din casa, motiv pt care dupa serviciu, eu faceam toate cumparaturile si mai si gateam. Totusi, considera ca nu e mare lucru ce fac. Nu puteam sa merg in oras fara el, si considera ca sunt egoista ca el sufera, ca e bolnav si eu merg sa ma distrez. A facut o multime de analize, care au iesit impecabil, iar un doctor l-a sfatuit sa mearga la psihiatru, dar el a preferat sa sa indoape de pastile.
Duminica, nepotelul meu si-a serbat ziua de nastere intr-un complex comercial cu cativa colegi, parinti de-ai colegilor si familia mea. Am fost si noi invitati, dar el a refuzat sa mearga din cauza afectiunii lui si ca sa nu merg nici eu, m-a incuiat in casa. I-am spus ca daca nu ma lasa sa merg, il parasesc, iar dupa ce s-a terminat petrecerea si oricum nu mai aveam unde sa merg, mi-am facut bagajele. Ne-am certat si cand a vazut ca vorbesc serios ca plec a inceput sa planga in hohote si sa bata apropo-uri catre sinucidere. Mi s-a facut mila de el si nu am mai plecat. E o decizie pe care o regret, pt ca desi il iubesc nu mai suport sa mai stau langa el.
Mai e un lucru contradictoriu in comportamentul lui. Desi zice ca vrea un viitor cu mine, de cateva luni, i-am tot spus ca vreau sa ii cunosc pe ai lui(desi trebuia sa vina din partea lui) , dar el refuza pe motiv ca el nu a dus nicio prietena la ai lui.
Nu se presupune ca eu nu sunt orice prietena/ Voi ce ati face in locul meu?

Prieten...ai spus bine, incearca, ca relatia voastra sa rezume..la prietenie..fi alaturi de el si sustine-l moral....succes!
Fulg-de-nea
Postat pe 16 Aprilie 2013 10:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Gelozia-boala sau un sentiment nascut din prea multa iubire? 24 De la: kudika_938443 21 Octombrie 2013 09:02
am nevoie de un sfat 35 De la: myrella73 2 Decembrie 2010 22:08
am facut-o cu el si acum nu mai vorbeste cu mine :((:(( 236 De la: MaddeLinne 18 August 2014 23:45
Prietenul meu este foarte gelos 30 De la: kudika_11890 27 Iulie 2012 10:50
Totzi barbatii din zodia rac sunt gelosiiii?? 11 De la: bubulutza 13 Noiembrie 2009 17:07