Setari Cookie-uri

sa ma despart de sotul meu???Oare ma merita??!

Numele meu este Elena am 23de ani si sunt casatorita de 5luni si ma simt extrem de singura, prietene nu prea am fiindca m-au tradat am doar una apropiata dar nu ii pot povesti tot in fine ajutati-ma cu un sfat:pe sotul meu l-am intalnit acum 4ani desi am fost colegi de liceu abia in anul 4 mi-am dat seama ca am putea forma un cuplu am renuntat la fosta relatie pt el desi a fost ceea mai mare iubire ceva se schimbase....knd l-am cunoscut pe sotul meu nu am stiut ce familie monstruoasa are el pe toata relatia m-a mintit de la chestii banale la chestii grave cum ar fii inselatul stiu a fost greu dar dp un timp l-am iertat ca am zis ca suntem in relatie nu in casnicie dar nu am uitat! Inainte de nunta a fost mare scandal caci eu nu i-am vrut parintii lui la nunta fiindca dp parerea mea nu ma suporta nu ne-au ajutat cu absolut nimic dar ridica pretentii lucru care ma dispera nu au facut altceva decat sa-l minta si el la randul lui pe mine ...in fine a trecut nunta si sotul meu tot tine mortis sa ii aduca in viata noastra pe parintii si pe sora lui care ma uraste nici eu nu o mai suport de cativa ani problema de aici este desi am rugat-o sa ne lase in pace ea il cauta ba mai mult el ii suna pe furis de mine nu vorbeste in fata mea lucru care ma doare enorm eu toata ziua plang si st trista imi promite ca se indeparteaza in fata si in spate repeta greseala. Vreau sa spun k am incercat sa ma apropii de ei dar m-au respins,eu zic ca sotul meu greseste enorm a ajuns sa ma minta consider ca a fost o greseala sa ma casatoresc cu el imi dau seama ca nu ma iubeste indeajuns prefera sa ne certam in loc sa fie sincer cel mai rau ma doare ca m-a mintit atunci cand mi-zis ca dupa nunta va fii doar cu mine si ca pe ei ii lasam in urma . Zilele astea i-am cerut divortul k simt ca nu mai pot toata ziua plang regret enorm ca am intrat intr-o astfel de familie dar am zis ca el e diferit de ei asa mi-a dat impresia la inceput. Ce sa fac el imi cere sa ajungem la un numitor comun adica sa stau sa suport si familia lui ce sa ma mai fac ca nici el nu-i fericit toata ziua numai cearta viata noastra e un calvar... Sa ma despart de el nu se va schimba niciodata?? Ma simt foarte singura familia mea il vrea pe el desi i-a dezamagit enorm. Va rog din sufletul meu nu ma judecati ca este foarte trist ce mi se intampla il iubesc inca dar nu ii pot accepta familia si comportamentul lui actual..... oare ma iubeste prea putin ca sa se indeparteze de familia lui pentru mine ca sa putem fii fericiti???
kudika_19217
Postat pe 23 Decembrie 2012 01:26
Buna
imi pare rau pacat k abea vati casatorit si in loc sa fiti fericiti va certati.dar trebuie sa acepti si familia lui nu sa stati inpreuna sa va vizitati sa mergeti pe la ei sa vina pe la voi asta zic eu.dar dak ei poate nu te suporta e alta treaba la mijloc dar nici sa plingi toata ziua si sa fi trista k abea ai 23 de ani ai o viata inainte.
kudika_18890
Postat pe 23 Decembrie 2012 01:45
1. Sangele apa nu se face

2. Tu ca sotie nu ai dreptul sa-i ingradesti libertatea de a avea relatii familiale, nici el pe tine sa ai relatii cu familia lui.

3. Te minte pentru ca nu are incotro, pentru ca tu impui, ai pretentia desi nu vine asta de la el. Tu conditionezi relatia voastra de supunerea vointei lui.

4. Oricat te-ar iubi nu are cum sa-si nege familia. Ai sa-ti dai seama de asta cand ai sa ai copii.

5. In loc sa plangi, sa suferi si sa divortezi mai bine ai trata problema cu mai multa raceala.

Scriei pe toti peretii casei ca tu nu vrei sa ai treaba cu familia lui si punct. Inchideti subiectul si vede-ti-va de casnicie ca viata e si asa grea. bafta
noideea
Postat pe 23 Decembrie 2012 21:51
Nu are importanta fam lui,ai ales sa-ti faci o fam cu el pt ca l-ai vrut si il iubesti!
Daca stati separat,e bine!
In timpul vietii traite langa el,vei intelege si ii vei putea accepta si parintii lui.
Punete in siuatia lui,pt ca el trebuie sa multumeasca si capra si varza,vrea sa impace toata fam si saracu de el este criticat de tine.Ce sa fac si el acum,-nu vrea sa te piarda,dar nici fam care la crescut nu o poate da deoparte.
Trebuie sa ai rabdarea necesara si sa-i accepti si pe ei asa cum sant!!!
Pt inceput acordale doar respectul si mai treci si tu cu vederea si ai sa vezi ca vei fi acceptata de toti si sotul te va aprecia si iubi mai mult!!!!
Viata nu este asa de roz cum am vrea si pt a ne dobandi fericirea si dorintele,mai este inca un pas mare de trecut.Totul depinde de tine,tu esti cheia de la casa!!!Daca o vei incuia ti se vor inchide multe usi in urma ta,daca o vei lasa deschisa va intra si soarele si-ti va lumina viata si fam ta!
Titanika
Postat pe 23 Decembrie 2012 22:33
Nici eu nu mi-am acceptat ginerele,dar venind mereu la mine(la noi),in timp i-am vazut calitatile si acum il indragesc,Conteaza foarte mult si repectul care mi-l acorda!!!
Titanika
Postat pe 23 Decembrie 2012 22:40
Daca tu simti ca nu te merita acest sot al tau , inseamna ca ai deja un germene de raspuns....Pentru el,tu ar fi trebuit sa fii pe primul loc si nu familia sa...si indiferent ce s-ar fi intamplat , el nu ar trebui sa te minta.....Cred ca e mai bine sa renunti la el acum, pana nu apare vreun bebe care sa ingreuneze situatia.....Fii barbata si arata tuturor ca nu te lasi calcata in picioare...Fiecaruia dupa masura.....tu iti iei partea ta de liniste iesind din acest cerc vicios ,iar ei vor castiga ceea ce se straduiesc sa aiba,asta daca ei au habar ce vor....
Capul sus, accepta-te, iubeste-te si asta vei primi
Succes
cumsafie
Postat pe 7 Ianuarie 2013 10:08
De la: kudika_19217, la data 2012-12-23 01:26:32Numele meu este Elena am 23de ani si sunt casatorita de 5luni si ma simt extrem de singura, prietene nu prea am fiindca m-au tradat am doar una apropiata dar nu ii pot povesti tot in fine ajutati-ma cu un sfat..................


Singura vinovata pentru ceea ce traiesti esti TU!!!Compromisurile facute in relatia de prietenie se rasfrang in viata de cuplu!!Sotul tau nu va renunta la parintii lui pentru tine,sa-ti fie clar acest lucru,si nici nu ii poti impune renuntarea la ei,nu este normal!!!Cu cat va certati mai mult,cu atat te va minti mai mult,cu cat il vei forta sa faca ceva impotriva dorintei lui,cu atat se va ascunde mai mult!!!

Ai doua variante de rezolvare a problemei tale!!

Una ar fi acceptarea familiei lui,ceea ce va conduce la accentuarea nefericirii si nemultumirii tale,ceea ce isi va lasa amprenta in familie!!

A doua varianta ar fi despartirea voastra,caci nimic,ce se bazeaza pe minciuna ,certuri,jigniri,nu va rezista in timp!!Sotul tau este tipul de barbat strans legat de familia sa,nici nu se va schimba vreodata,aici intervine educatia ,care i-a fost data!!!

Iti citesc randurile si iti pun urmatoarea intrebare:
Cum de ai fost atat de inconstienta ,incat te-ai casatorit cu un barbat,care ti-a dat motive de ingrijorare,inca din timpul relatiei de prietenie????Esti casatorita cu el,nu cu familia ta!!!Tu esti mintita,nu familia ta!!!Nu amesteca iubirea fata de sotie cu iubirea fata de parinti,sunt doua manifestari diferite ale dragostei!!El nu trebuie sa renunte la familia sa ,ci trebuie sa-si stabileasca niste proritati,printre care te numei si tu,daca nu intelege acest lucru,tu vei fi cea aflata in dezavantaj!!!Va aflati intr-o lupta de orgolii,si indiferent de cine o va castiga,ranile ,pe care le va lasa in viata voastra de cuplu,,,vor fi pe viata!!!!
kudika_15804
Postat pe 7 Ianuarie 2013 10:37
Draga mea, parca m-ai descris de mine.
Am fost intr-o astfel de lupta de orgolii timp de 4 ani.
Am tras de timp ca poate se va schimba ceva. Am si incercat sa schimb, dar degeaba. Eu mi-am sacrificat cei mai frumosi ani din viata si m-am si imbolnavit. Nu face aceasi prostie, caci ai sa te amarasti o viata pentru asta. Familia de acest gen e un cuib de viespi. Te lupti cu morile de vand. Nu ajungi nicaieri.
Cu timpul, acest gen de relatii se inrautatesc.
Eu nu te sfatuiesc sa-ti salvezi casnicia. Cu timpul dragostea pe care acum i-o porti, se va transforma in ura. Salveaza-te pe tine.Ai tu grija de tine, ca de tine nu are nimeni!
Ghicicummacheama
Postat pe 7 Ianuarie 2013 10:43
draga mea,tu faci ce crezi dar daca ai intrat in conflict deschis cu mama si sora lui iti pot spune din proprie experienta ca el se va simti frustrat de acest lucru,adica intre ciocan si nicovala si de cate ori va avea ocazia va rabufni,sincer nu vei avea liniste niciodata,mereu se va crea o tensiune intre voi si vei fii epuizata pana te vei plictiisi singura,deci daca nu aveti copii nu ezita,viata este frumoasa si merge inainte,de ce sa te ofilesti necajindu-te mereu,cand poti avea o viata armonioasa cu un alt barbat si care poate va avea rude mai flexibile,merita incercat,nu-ti irosi tineretea,odata deschis un conflict cu greu se va opri si cea care are de pierdut esti doar tu,pt ca el nu se va lipsi de maicasa si sora lui orice ar fii,eu sunt patita............
rosalia69
Postat pe 7 Ianuarie 2013 12:10
De la: Titanika, la data 2012-12-23 22:40:29Nici eu nu mi-am acceptat ginerele,dar venind mereu la mine(la noi)cu portofelul plin,in timp i-am vazut calitatile in baie cand si-o masura,si acum il indragesc,Conteaza foarte mult si repectul care mi-l acorda masurat in sute de euroi!!!
EXCELENTUL
Postat pe 7 Ianuarie 2013 12:53
alege data viitoare un tip care sa nu aiba sora, eventual sa fie singur la parinti. e cel mai simplu sfat pe care ti-l pot da.
lotusrom1
Postat pe 7 Ianuarie 2013 15:19
Nu intelege de ce oamenii cauta sa lupte contra vantului, contra stelelor care vor sa straluceasca, contra norilor care apar, contra furtunii care distruge totul in cale. Pur si simplu a lupta cu familia lui inseamna doar pierdere de energie. El are o familie asa cum tu ai o familie. Asta daca vei intelege viata ta va fi mult mai usoara.Iti pierzi energia pe lucruri inutile si fara sens. Draga mea, aduna-te si stabileste-ti directia. Cauta o busola daca simti ca nu stii sa te orientezi si simplifica situatia in care te afli. Cauta sa afli cu ce poti trai si cu ce nu si renunta la iluzii. A crede ca tu il vei face pe el sa renunte la familia lui este o iluzie care iti va complica viata. Asa ceva nu exista. Cu cat vei insista mai mult cu atat el te va ura mai mult si asta se va intampla inconstient. Te va scoate din inima lui si te va ura.Asta iti doresti?
www.relatiidecuplu.com
kudika109274
Postat pe 7 Ianuarie 2013 15:54
De la: kudika109274, la data 2013-01-07 15:54:45Nu intelege de ce oamenii cauta sa lupte contra vantului, contra stelelor care vor sa straluceasca, contra norilor care apar, contra furtunii care distruge totul in cale. Pur si simplu a lupta cu familia lui inseamna doar pierdere de energie. El are o familie asa cum tu ai o familie. Asta daca vei intelege viata ta va fi mult mai usoara.Iti pierzi energia pe lucruri inutile si fara sens. Draga mea, aduna-te si stabileste-ti directia. Cauta o busola daca simti ca nu stii sa te orientezi si simplifica situatia in care te afli. Cauta sa afli cu ce poti trai si cu ce nu si renunta la iluzii. A crede ca tu il vei face pe el sa renunte la familia lui este o iluzie care iti va complica viata. Asa ceva nu exista. Cu cat vei insista mai mult cu atat el te va ura mai mult si asta se va intampla inconstient. Te va scoate din inima lui si te va ura.Asta iti doresti?
www.relatiidecuplu.com



Cum adica "te va ura", domnisoara psiholoaga?
kudika226898
Postat pe 7 Ianuarie 2013 18:15
Te inteleg perfect eu trec prin cv de genu dar sincer nus ce sa fc mie greu fff greu parca nik k el nu vreau dar nik fara el nus sincer sunt pierduta

kudika_988279
Postat pe 3 Iunie 2015 05:19
De la: kudika_988279, la data 2015-06-03 05:19:35Te inteleg perfect eu trec prin cv de genu dar sincer nus ce sa fc mie greu fff greu parca nik k el nu vreau dar nik fara el nus sincer sunt pierduta




Tu sa incepi prin a scrie corect.
Rotty_
Postat pe 3 Iunie 2015 08:49
De la: Rotty_, la data 2015-06-03 08:49:25
De la: kudika_988279, la data 2015-06-03 05:19:35Te inteleg perfect eu trec prin cv de genu dar sincer nus ce sa fc mie greu fff greu parca nik k el nu vreau dar nik fara el nus sincer sunt pierduta




Tu sa incepi prin a scrie corect.


Acela este scrisul folosit in mediul virtual,Rotty,este pierdere de timp sa scrii corect literar,gramatical,asa gandesc internautii,din pacate!!!!
kudika_15804
Postat pe 3 Iunie 2015 09:04
Un rahat Bela. Numai puturosii si incultii scriu asa. Felul de a scrie spune multe despre o persoana...nu ?
Rotty_
Postat pe 3 Iunie 2015 09:13
De la: Rotty_, la data 2015-06-03 09:13:04Un rahat Bela. Numai puturosii si incultii scriu asa. Felul de a scrie spune multe despre o persoana...nu ?



Intotdeauna!!! Suntem romani,dar multi renunta sa vorbeasca corect sau distrug limba materna,tocmai prin astfel de practici!!!Avem una dintre cele mai frumoase limbi vorbite in lume,dar,din pacate,tinerii sunt ceea ce vor sa fie!!!Trecem peste,Rotty!!!!
kudika_15804
Postat pe 3 Iunie 2015 09:23
De la: kudika_15804, la data 2015-06-03 09:04:22
De la: Rotty_, la data 2015-06-03 08:49:25
De la: kudika_988279, la data 2015-06-03 05:19:35Te inteleg perfect eu trec prin cv de genu dar sincer nus ce sa fc mie greu fff greu parca nik k el nu vreau dar nik fara el nus sincer sunt pierduta




Tu sa incepi prin a scrie corect.


Acela este scrisul folosit in mediul virtual,Rotty,este pierdere de timp sa scrii corect literar,gramatical,asa gandesc internautii,din pacate!!!!


tu esti internauta,,si vz de prostiile la care inveti copii si lasa scrisul altora
kudika_982635
Postat pe 3 Iunie 2015 18:14
da ,spune multe despre o persoana rasismul si simularea iubirii,vedeti va de voi
kudika_982635
Postat pe 3 Iunie 2015 18:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Casnicie dificila 19 De la: GioCorre 12 Noiembrie 2014 09:34
Clarvazatoare 12 De la: miss_darine 14 Iunie 2011 17:21
Marijuana si efectele ei... 18 De la: BeeLike 30 Aprilie 2011 23:21
Pentru cei(cele)care vor sa ne cunoastem... 56 De la: Ame_ly 14 Martie 2011 22:13
HOLOGRAMELE ENERGETICE CIEAURA 2 De la: The_King 3 Februarie 2011 10:36