Setari Cookie-uri

Am ajuns sa imi fie teama de sotul meu ..

De la: dedeeea, la data 2013-03-27 02:40:52
De la: bumbu83, la data 2013-03-25 10:43:47
De la: dedeeea, la data 2013-03-25 01:33:34Inseamna ca are o predispozitie la cearta daca te instiga chiar si pe tine sa-i spui si sa nu tii in tine. Te instiga in momentul certii sau dupa, cand se presupune ca aveti o discutie pe ton jos?

Din pacate, cam marea majoritate a barbatilor sunt iuti la manie pt ca sunt vanitosi, in primul si in primul rand.

I-ai facut vreodata clar ca ti-e frica de el si ca nu vrei sa-i spui din cauza ca se poate enerva iar? Cine stie, poate folosi asta drept arma impotriva ta, dar exista sanse sa se controleze data viitoare. Daca observi ca se foloseste de faptul ca ti-e frica de el, atunci nu mai stai la discutie ca gagiul e un manipulator care vrea sa te aibe sub papuc.

Ia fii un pic a dracu' sa vezi cum vine caraind si maraind la tine. Ce-i drept, se poate sa ridice mana si tot lui o sa-i para rau apoi.

E prostesc ce am scris un pic mai sus. Ce mi-e clar e ca barbatul tau e foarte mandru, si deci, nu trebuie sa-i alimentezi mandria.

In primul rand multumesc pentru parere Acum sa va raspund : de cearta imi spune,si ma incurajeaza dupa ce eu am plans,si spiritele sau calmat !!! I-am spus ca mi-e frica de el de multe ori,face eforturi imense sa fie tolerant si sa asculte asa ceva... totusi imi spune ca se simte jignit,cand ma documentez despre agresivitate domestica,stie si de proiectul meu de pe forum,mi-a dat voie sa scriu aici tot dupa o cearta.. i-am propus sa scrie si el pe undeva sa vada niste pareri.. dar nu vrea !!! I-am zis de nnn-spe mii de ori sa fie mai tolerant,flexibil,sau sa mergem la psiholog... reactia a fost urmatoarea : NU MA DUC LA NEBUNI,FIINDCA NU AM NIMIC,ESTI TU PREA SENSIBILA,SI DE CELE MAI MULTE ORI ORICUM TU ESTI DE VINA CA NE CERTAM !


Uff...uite asa procedeaza barbatii carora li s-au dat totul de la iubite. Ii spui tot, de toate proiectele tale...si asa l-ai obisnuit. Stiu si de ce faci asta, pt ca locuiti intr-o alta tara si, probabil, il ai numai pe el.

N-are nimic de obiectat cu privire la proiectele tale pt ca crede despre el insusi ca este un om deschis la minte. Insa, nu vrea sa mearga la psiholog, care ar trebui sa-l ajute, si nu sa-l innebuneasca.

Pe cand, draga mea, tu esti pe o treapta superioara a gradului de constientizare. Tu esti dispusa sa ceri ajutor si sa mergi la psiholog daca e cazul.

Pune-i altfel problema: sfatuieste-l sa mergeti amandoi la un consilier spiritual sau la un terapeut de familie. Daca il trimiti numai pe el, e ca si cum l-ai pune la colt; ori el este un barbat mandru.

Nici nu trebuie sa-mi spui cu ce se ocupa sotul tau. Probabil face ceva cu calculatoare.

Imi doresc din tot sufletul sa se rezolve problema ta.


I-am propus desigur sa facem consiliere impreuna!!! Este foarte incapatanat si inflexibil,mai degraba reusesc sa il conving de ceva dupa o partida de .. stiti dvs ce se pare ca da rezultate,aproape mereu Sotul este sef de echipa la o firma de constructii,dar lucra cot la cot cu colegii.In particular se ocupa uneori si de calculatoare,se pricepe,ati fost pe aproape Va multumesc pentru parere,oricum
bumbu83
Postat pe 27 Martie 2013 16:45
De la: Viorica_Franziska, la data 2013-03-26 11:37:05
De la: bumbu83, la data 2013-03-24 12:09:02Buna,ma numesc Mihaela sunt casatorita de anul trecut cu un barbat pe care il iubesc foarte mult,e frumos,inalt,muncitor,de casa,ma ajuta la treburi,e foarte viril.. dar este iute la manie,ii sare foarte repede mustarul cand avem conflicte,sau discutii in contradictoriu.Pot spune ca este agresiv verbal,spune vorbe grele la manie,se transforma asa de brusc,ca pur si simplu ma trec fiorii.Urla la mine si injura.Eu tac,inghit in sec,sau ma bag la baie si plang.El zice ca n-ar trebuie sa tac,ca e mai rau daca tin in mine,dar cum sa ma cert si eu daca el din nimicuri se transforma asa de tare ? Daca as sari cu gura ar fi mai rau... mai mult ca sigur.. E foarte greu sa traiesc cu iubire si cu teama in suflet in acelasi timp... Nu caut o solutie pe forum,vreau doar sa citesc parerile altor doamne sau domnisoare care au avut experiente similare.Il iubesc,ma iubeste,dar e foarte greu cu el la manie,ma socheaza de fiecare data in asa hal ca imi ia 2,3 zile sa imi revin.Unde e buba ? Sunt eu prea sensibila sau e el prea agresiv ?


Amandoi gresiti: tu pentru ca taci si nu-i spui cat te dor cuvintele si reactiile lui la manie, el pentru ca se enerveaza atat de usor.

Ce e de facut? Sa-i spui in momentele de acalmie ce ai pe suflet si, chiar daca se enerveaza, sa-i spui in continuare pe un ton calm si echilibrat tot ceea ce doresti sa-i spui. Tipa in continuare, nu mai vorbi cateva zile cu el chiar daca se potoleste si redevine calm. Si psihologul poate fi o solutie in ceea ce-l priveste mai ales pe el, la el e buba mai mare.

Poate n-ar strica sa faci si tu un acces de manie, poate in felul asta mai extrem, va realiza cat de greu de suportat e o persoana la manie. Unii oameni nu pricep ce rau iti fac decat atunci cand le platesti cu aceeasi moneda, e ca si cand s-ar privi pe ei insisi in oglinda dar urmarind un comportament asemanator cu al lor, dar la alta persoana.

Si mai exista o solutie: in acele momente sa iei o camera de filmat sau un aparat foto si sa-i ceri sa imortalizezi momentul pentru eternitate. Cu siguranta il potolesti atunci.


Va multumesc pentru opinii
bumbu83
Postat pe 27 Martie 2013 16:50
De la: gamyco, la data 2013-03-27 14:17:14Uite, poate te ajuta cu ceva: eu sunt casatorita de 2 ani si suntem impreuna de 4. Sotul meu era fff calm, insa eu, din cauza prostiei mele copilaresti de la inceput si a vorbelor grele, i-am cam tocit calmul si, de fiecare data cand eu spun prostii sau il acuz pe nedrept, el urla de nervi, nu da in mine, doamne fereste, dar da cu pumnul in ce apuca. Tin sa precizez ca el este un om caruia nu pot sa ii reprosez nimic, imi dem zilnic ca ma iubeste enorm. Singurul defect in relatie este ca uneori eu nu ma pot abtine si il acuz pe nedrept. Asa ca, poate si tu tre sa reflectezi putin la ce vorbesti sau ce faci de il scoti din minti. :*


Si sotul meu este un barbat de nota zece,singurul lucru care nu imi convine este faptul ca e iute la MANIE,el nu EU.
Eu sunt o femeie echilibrata,am incredere in el,nu il terorizez cu telefoane,nu il verific.Ma gandesc de 2 ori inainte sa deschid gura,sunt mai calma de fel,nu injur niciodata cand avem conflicte!!!! Vorba spusa la manie doare.. se iarta foarte greu,dar nu se uita... Dupa toate astea,mi se pare normal sa fiu dezamagita fiindca el are probleme cu controlul maniei.Inchei prin a va spune si dvs,ca nu caut solutia pe acest forum,doar niste idei pertinente,sau eventual sa citesc experientele altor doamne sau domnisoare> lucru care se intampla si ma bucura enorm Va multumesc pentru opinie,numai bine
bumbu83
Postat pe 27 Martie 2013 17:06
ajunge ca vorbesti prea mult,,culcate
ginginel
Postat pe 27 Martie 2013 17:09
De la: ginginel, la data 2013-03-27 17:09:16ajunge ca vorbesti prea mult,,culcate


La ora asta ??
bumbu83
Postat pe 27 Martie 2013 17:23
De la: bumbu83, la data 2013-03-27 17:23:42
De la: ginginel, la data 2013-03-27 17:09:16ajunge ca vorbesti prea mult,,culcate


La ora asta ??
da hai dute ca te pleznesc la fundu gol dai drumu
ginginel
Postat pe 27 Martie 2013 17:25
De la: ginginel, la data 2013-03-27 17:25:16
De la: bumbu83, la data 2013-03-27 17:23:42
De la: ginginel, la data 2013-03-27 17:09:16ajunge ca vorbesti prea mult,,culcate


La ora asta ??
da hai dute ca te pleznesc la fundu gol dai drumu

So pe el fetelor,gagicu imi face curte
bumbu83
Postat pe 27 Martie 2013 18:50
gagicu e un tigan retard
EXCELENTUL_
Postat pe 27 Martie 2013 18:54
De la: EXCELENTUL_, la data 2013-03-27 18:54:14gagicu e un tigan retard
?
Fara jigniri va rog
bumbu83
Postat pe 27 Martie 2013 21:02
De la: bumbu83, la data 2013-03-27 16:37:13
De la: Viorica_Franziska, la data 2013-03-26 11:37:05
De la: bumbu83, la data 2013-03-24 12:09:02Buna,ma numesc Mihaela sunt casatorita de anul trecut cu un barbat pe care il iubesc foarte mult,e frumos,inalt,muncitor,de casa,ma ajuta la treburi,e foarte viril.. dar este iute la manie,ii sare foarte repede mustarul cand avem conflicte,sau discutii in contradictoriu.Pot spune ca este agresiv verbal,spune vorbe grele la manie,se transforma asa de brusc,ca pur si simplu ma trec fiorii.Urla la mine si injura.Eu tac,inghit in sec,sau ma bag la baie si plang.El zice ca n-ar trebuie sa tac,ca e mai rau daca tin in mine,dar cum sa ma cert si eu daca el din nimicuri se transforma asa de tare ? Daca as sari cu gura ar fi mai rau... mai mult ca sigur.. E foarte greu sa traiesc cu iubire si cu teama in suflet in acelasi timp... Nu caut o solutie pe forum,vreau doar sa citesc parerile altor doamne sau domnisoare care au avut experiente similare.Il iubesc,ma iubeste,dar e foarte greu cu el la manie,ma socheaza de fiecare data in asa hal ca imi ia 2,3 zile sa imi revin.Unde e buba ? Sunt eu prea sensibila sau e el prea agresiv ?


Amandoi gresiti: tu pentru ca taci si nu-i spui cat te dor cuvintele si reactiile lui la manie, el pentru ca se enerveaza atat de usor.

Ce e de facut? Sa-i spui in momentele de acalmie ce ai pe suflet si, chiar daca se enerveaza, sa-i spui in continuare pe un ton calm si echilibrat tot ceea ce doresti sa-i spui. Tipa in continuare, nu mai vorbi cateva zile cu el chiar daca se potoleste si redevine calm. Si psihologul poate fi o solutie in ceea ce-l priveste mai ales pe el, la el e buba mai mare.

Poate n-ar strica sa faci si tu un acces de manie, poate in felul asta mai extrem, va realiza cat de greu de suportat e o persoana la manie. Unii oameni nu pricep ce rau iti fac decat atunci cand le platesti cu aceeasi moneda, e ca si cand s-ar privi pe ei insisi in oglinda dar urmarind un comportament asemanator cu al lor, dar la alta persoana.

Si mai exista o solutie: in acele momente sa iei o camera de filmat sau un aparat foto si sa-i ceri sa imortalizezi momentul pentru eternitate. Cu siguranta il potolesti atunci.


Nu tac credeti-ma !!! Dupa ce se calmeaza,ii spun totdeauna ce mult ma afecteaza atitudinea lui,de multe ori nu trebuie sa ii spun fiindca vede si el singur in ce stare ma baga..


Atunci intoarce foaia si urla ca el, sa vedem daca-i mai convine! Sau ignora-l si fii rece cu el, de cate ori iti mai face vreo criza la nervi!
Viorica_Franziska
Postat pe 28 Martie 2013 10:47
pt Mihaela,sunt in aceeasi situatie ca a ta ,ceva mai avansata ,de 6 ani sunt terorizata psihihic de sot ,am ajuns la capatul puterilor ,imi este frica de el mai mult decat orice pe lumea asta ar fi bine sa-ti faci ordine in ceeace doresti sa faci cu casnicia ,nu duce la nimik bun in cazurile noastre ,ei se hranesc cu aceste iesiri iar noi singure ne ucidem dincauza dragostei pe care le-o purtam ,....nu merita ....asta e...eu incerc acum sa fug de el si am ajuns sa fiu batutu e putin zis ....oriunde fug ma gaseste ...scapa cat poti de repede pana nu e tarziu .Multumesc
kudika_932821
Postat pe 1 Septembrie 2013 00:55
De la: kudika_932821, la data 2013-09-01 00:55:08pt Mihaela,sunt in aceeasi situatie ca a ta ,ceva mai avansata ,de 6 ani sunt terorizata psihihic de sot ,am ajuns la capatul puterilor ,imi este frica de el mai mult decat orice pe lumea asta ar fi bine sa-ti faci ordine in ceeace doresti sa faci cu casnicia ,nu duce la nimik bun in cazurile noastre ,ei se hranesc cu aceste iesiri iar noi singure ne ucidem dincauza dragostei pe care le-o purtam ,....nu merita ....asta e...eu incerc acum sa fug de el si am ajuns sa fiu batutu e putin zis ....oriunde fug ma gaseste ...scapa cat poti de repede pana nu e tarziu .Multumesc

din ce cauza se comporta astfel?
Titanika
Postat pe 1 Septembrie 2013 01:03
Postat pe: 24 Martie 2013, ora 12:09
Buna,ma numesc Mihaela sunt casatorita de anul trecut cu un barbat pe care il iubesc foarte mult,e frumos,inalt,muncitor,de casa,ma ajuta la treburi,e foarte viril.. dar este iute la manie,ii sare foarte repede mustarul cand avem conflicte,sau discutii in contradictoriu.Pot spune ca este agresiv verbal,spune vorbe grele la manie,se transforma asa de brusc,ca pur si simplu ma trec fiorii.Urla la mine si injura.Eu tac,inghit in sec,sau ma bag la baie si plang.El zice ca n-ar trebuie sa tac,ca e mai rau daca tin in mine,dar cum sa ma cert si eu daca el din nimicuri se transforma asa de tare ? Daca as sari cu gura ar fi mai rau... mai mult ca sigur.. E foarte greu sa traiesc cu iubire si cu teama in suflet in acelasi timp... Nu caut o solutie pe forum,vreau doar sa citesc parerile altor doamne sau domnisoare care au avut experiente similare.Il iubesc,ma iubeste,dar e foarte greu cu el la manie,ma socheaza de fiecare data in asa hal ca imi ia 2,3 zile sa imi revin.Unde e buba ? Sunt eu prea sensibila sau e el prea agresiv ?

Bubu.....am trecut si eu printr-o perioada asemanatoare dar eu plecam si il lasam sa vorbeasca singur si la un moment placut am stat de vorba amndoi si mia spus parteneru de ce nu stau cu el cand explodeaza si iam zis mama mea ma invatat cand e barbatu nervos e mai bine sa plec de langa el ca atunci cauta solutia in el si se calmeaza ca nu te mai vede , decat sa stai langa el si sa tot te raneasca sau sa iti vina sa zici ceva mai bine pleci...iar atunci cand a auzit partenerul meu povestea mea , mia spus nu faci bine cu mine , eu sunt alt fel..te rog cand ma vezi ca sunt asa vulcanic expresiv si crezi ca te ranesc vino langa mine si ma cuprinde saruta-ma sau mangaie-ma...si a ajutat mult acea conversatie cu el si o ducem bine ne intelkegem am depasit si acest obstacol care era pentru mine la momnentul acela..succes Bubu (y) (y) (y)
trueLove
Postat pe 1 Septembrie 2013 01:34
De la: kudika_932821, la data 2013-09-01 00:55:08pt Mihaela,sunt in aceeasi situatie ca a ta ,ceva mai avansata ,de 6 ani sunt terorizata psihihic de sot ,am ajuns la capatul puterilor ,imi este frica de el mai mult decat orice pe lumea asta ar fi bine sa-ti faci ordine in ceeace doresti sa faci cu casnicia ,nu duce la nimik bun in cazurile noastre ,ei se hranesc cu aceste iesiri iar noi singure ne ucidem dincauza dragostei pe care le-o purtam ,....nu merita ....asta e...eu incerc acum sa fug de el si am ajuns sa fiu batutu e putin zis ....oriunde fug ma gaseste ...scapa cat poti de repede pana nu e tarziu .Multumesc


De ce nu divortezi? Daca te urmareste, poti sa-l dai in judecata, pentru hartuire.
Micaell
Postat pe 5 Septembrie 2013 14:31
De la: kudika_932821, la data 2013-09-01 00:55:08pt Mihaela,sunt in aceeasi situatie ca a ta ,ceva mai avansata ,de 6 ani sunt terorizata psihihic de sot ,am ajuns la capatul puterilor ,imi este frica de el mai mult decat orice pe lumea asta ar fi bine sa-ti faci ordine in ceeace doresti sa faci cu casnicia ,nu duce la nimik bun in cazurile noastre ,ei se hranesc cu aceste iesiri iar noi singure ne ucidem dincauza dragostei pe care le-o purtam ,....nu merita ....asta e...eu incerc acum sa fug de el si am ajuns sa fiu batutu e putin zis ....oriunde fug ma gaseste ...scapa cat poti de repede pana nu e tarziu .Multumesc
Gabriella_Szakacs_1
Postat pe 17 Noiembrie 2013 06:43
eu am fost in aceeasi situatie timp de 16 ani...am indurat pt ca am 2 copii,dar mi-am facut curaj si l-am parasit,aflandu-ma intr-o tara straina,fara nici un ajutor
de la violenta verbala se ajunge foarte repede la violenta fizica
Gabriella_Szakacs_1
Postat pe 17 Noiembrie 2013 06:46
s-ar putea ca pt el sa fie un sentiment de superioritate asupra ta, de control, ca ii apartii si trebuie sa te supui. Il face sa se simta mai puternic el ca barbat atunci cand tu plangi sau cand bagi capul in pamant iar el tipa.Incearca ca atunci cand mai tipa la tine sa nu schitezi nimic sa iti iei haine si sa pleci in oras ...si daca te intreaba unde pleci ( ii raspunzi sec afara sa te plimbi ca in casa nu mai rezisti) in jumatate de ora o sa ii treaca piticii, il apuca remuscarile( daca tine la tine) si ar cam trebui sa te sune sa isi ceara scuze....e o metoda destul de buna zic eu si merita sa incerci asa.
kudika_942526
Postat pe 20 Noiembrie 2013 13:20
cunosc o fam care a trecut prin asa ceva,un sot mereu recalcitrant,insa care era harnic,etc dar nu stia sa-si repecte sotia....in fine,....cand a aparut primul copil sau schimbat toate,in special el care a devenit incontrolabil si a dus la un divort motivand ca ea este cea vinovata din cauza sensibilitatii ei!
Titanika
Postat pe 20 Noiembrie 2013 17:17
Mi-am adus aminte ca prima sotie rezistat totusi14 ani,pe cand cea a doua sotie la lasat dupa 8 ani crezand ca va reusi sa-l schimbe....acum e singur si mediteaza si se intreaba:-cu ce oare am gresit,ca eu le-am oferit totul.....insa nu-si da seama nici in ziua de azi ca o femeie mai are nevoie si de liniste nu numai de strictul necesar!
Titanika
Postat pe 20 Noiembrie 2013 17:45
Divorteaza, iti spun din experienta, situatia va ajunge mult mai rau de atat, copii care ii veti avea vor suferii enorm vazandu va asa...si ai sa regreti ca din cauza ta ca nu ai facut ce trebuia la momentul potrivit mai au de suferit si alte persoane..Ba din contra te vei si imbolnavi de la atata suferinta cum am facut si eu...dc acum e asa o sa te bata de cate ori are ocazia, de cate ori va fi beat si de cate ori ii comentezi...dc faceam si eu ce trebuia dc aveam curaj nu ajungeam cum am ajuns acum.
Ma bucur ca am intrat pe acest site ca sa poti sa ti dau un sfat...trebuie doar sa vrei....el nu se va schimba.....asculta ma....va fi mai rau
Am sperat si eu ca o va face si am indurat 30 de ani de chin si baiat si amenintari.
......Fi tare,si fa ti curaj dc nu vrei sa ajungi ca mine.
Poate dc vorbeam si eu atunci cu cineva de problema mea ,acum nu ajungeam aici.
Sper din suflet sa faci ce trebuie.
kudika_965508
Postat pe 15 Mai 2014 22:41
cred ca si tu esti prea sensibila,,,dar si el e o fire prea repezita......asa am avut si eu un sef,urla si traznea,timp de doua zile ramaneam traumatizata,chiar muta ,mi se inmuiau picioarele,numai cand ajungeam la usa biroului.
NEGRUTTTT
Postat pe 15 Mai 2014 22:59
numai tu poti decide,ce e de facut
NEGRUTTTT
Postat pe 15 Mai 2014 23:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
el sirian, eu romanca = mariaj??????? 53 De la: syronna 1 August 2012 22:51
iubitul si prietenele lui 40 De la: scorpio67 28 Iulie 2009 14:51
intra!!! site psihologie :) 9 De la: powersinziana 14 Aprilie 2009 21:01
Read my story... 30 De la: priest 6 Octombrie 2009 16:35
confuza 100%...un sfat va rog! 45 De la: kudika477796 26 Decembrie 2012 18:22