Setari Cookie-uri

apa noastra cea de toate zilele

toata lumea stie ca (teoretic) tb sa bei peste 2 litri de apa pe zi. atingeti acest prag?
ce fel de apa preferati? (minerala, de la robinet, ...)
carmen_p09
Postat pe 30 Aprilie 2013 18:47
De la: carmen_p09, la data 2013-04-30 18:47:34toata lumea stie ca (teoretic) tb sa bei peste 2 litri de apa pe zi. atingeti acest prag?
ce fel de apa preferati? (minerala, de la robinet, ...)



Consum apa plata "PI"!!!!!!
kudika_15804
Postat pe 30 Aprilie 2013 18:49
Apa plata cu lamaie cand si cand si peste 2L fara lamaie
criszoe
Postat pe 30 Aprilie 2013 19:06
plata. da,beau 2 L sau pe acolo,mai mult sau mai putin..:)
the_girl_with_smiley_face
Postat pe 30 Aprilie 2013 19:07
apa plata. de cele mai multe ori nu reusesc sa ating 2l pe zi. poate doar vara cand temperatura ridicata ma face sa consum mai multe lichide decat in mod normal.

in ultima vreme prefer Devin-ul. au bidonul de 11 litri care mi se pare f convenabil.
irina_v2011
Postat pe 30 Aprilie 2013 19:08
De la: carmen_p09, la data 2013-04-30 18:47:34toata lumea stie ca (teoretic) tb sa bei peste 2 litri de apa pe zi. atingeti acest prag?
ce fel de apa preferati? (minerala, de la robinet, ...)


Da, consum ceaiuri si apa plata, si beau aproximativ 2 l zilnic.
kudika_32792
Postat pe 1 Mai 2013 09:29
e important sa bei apa cat are corpul tau nevoie, fiecare avem organisme diferite.
kudika_20878
Postat pe 6 Mai 2013 14:27
Buna, vreau sa adaug faptul ca apa se bea in functie de mai multe criteria, ca greutate masa corporala ,va invit sa cititi un articol bun despre consumul de apa http://ramaifrumoasa.wordpress.com/2013/02/06/apa-ne-hidrateaza-organismul-sau-nu/ . o zi buna!
ramaifrumoasa_forum
Postat pe 20 Mai 2013 09:20
Eu ajung la 2 litri de lichide, pentru ca doar apa nu pot sa beau, imi mai fac si ceai, o limonada etc. A, da, apa sa fie plata, nu carbogazoasa si in niciun caz de la robinet!
kudika_7869
Postat pe 8 Iunie 2013 17:48
Apa plata, nu de la robinet, cel putin nu in Bucuresti!
RoxyRoxx
Postat pe 8 Iunie 2013 19:49
Apa plata evident, dar si aici trebuie sa fii foarte atent in ziua de azi. Noi bem apa Devin, de cand pediatra ne-a recomandat-o pentru cel mic, pentru ca are continut de minerale redus si puritate microbiologica (http://www.edrinks.ro/apa-plata-devin-in-romania). Pentru copii cel putin este foarte important acest lucru pentru ca rinichii lo rnu pot face fata unui contiunt ridicat de minerale (si noi, cei mari de ce sa ne expunem?).
Asa ca, daca apa Devin este recomandata de Asociatia romana de pediatrie, inseamna ca si pentru noi adultii este buna.....
RalucaRalu
Postat pe 12 Iunie 2013 17:10
filtru de apa vi se pare o idee buna_ ati folosit? ma bate gindul sa mi cumpar unu, dar am mici indoieli. ce ma sfatuiti? exista vreo apa cit de cit ok? (dincolo de ce vedem la tv in reclame...ca toate par cele mai cele....)
kudika_13303
Postat pe 24 Iunie 2013 13:21
Socrii mei folosesc un filtru de apa si se declara multumiti de el, dar acum de unde l-au cumparat, cat au dat pe el si ce marca este, nu stiu sa-ti spun.
kudika_32792
Postat pe 24 Iunie 2013 13:34
cine consuma zilnic apa minerala (cu bule sau fara) trebuie sa fie atent la continutul de minerale al apei. daca este prea mare, in timp ajungi sa ai probleme cu rinichii.

ca sa nu va complicati cu procente, va recomand sa alegeti dintre cele recomandate pt bebelusi.
dupa cum spune si RalucaRalu Devin este una dintre ele. (are pe eticheta sigla societatii romane de pediatrie)
maria_popescu2011
Postat pe 2 August 2013 00:33
Apa plata (cu continut redus de minerale - fiti atenti la eticheta) sau ceaiul neindulcit.
Nu apa carbogazoasa, de nici un fel....
izvorul minunilor era ok, pana am aflat ca au avut niste probleme la imbuteliere. Acum beau Devin.
Desi este din categoria apelor nu foarte ieftine, e o iaula bidon si atunci iese ok ca pret.
jurnalul
Postat pe 9 August 2013 13:36
Da, si eu beau Devin. mai ales ca am inteles de la medic ca nu face probleme la rinichi, cum fac alte ape care au nu stiu ce continut ridicat de nu stiu ce substanta.
Nu ma pricep grozav, de aceea am rugat o prietena doctorita sa-mi recomande o apa plata (trebuie sa beau cel putin 3 litri pe zi pana elimin niste nisip de la rinichi)si a dus-o si la laborator la analiza.
Mi-a spus ca este foarte ok si de atunci asta beau si eu.
lolo2012
Postat pe 29 August 2013 19:24
Apa la PET este la fel de periculoasa precum si cea de la robinet in timpul verii. Datorita caldurii in care este tinuta pana ajunge la noi de la fabrica unde imbuteliaza se dezvolta foarte mult microoganismele, spoi acel plastic din care este confectionat PET-ul se dizolva intr-o anumita masura in apa, accelerat datotita caldurii si instefel ingerezi tot felul de petroliti.
Eu daca as sta la casa as sapa un pus adanc din care as extrage apa pentru baut si apoi as monta si un filtru care sa o curete.

Pentru slabit va recomand apa alcalina, aciditatea din organism fiind unii din factorii care duc la depunerea de grasimi, metode de a obtine apa alcalina. gasiti si aici povestita experianta utilizarii de apa alcalina http://www.blog.mamicamea.ro/cel-mai-bun-filtru-de-apa/

kudika_938478
Postat pe 20 Octombrie 2013 19:44
De la: kudika_938478, la data 2013-10-20 19:44:25Apa la PET este la fel de periculoasa precum si cea de la robinet in timpul verii. Datorita caldurii in care este tinuta pana ajunge la noi de la fabrica unde imbuteliaza se dezvolta foarte mult microoganismele, spoi acel plastic din care este confectionat PET-ul se dizolva intr-o anumita masura in apa, accelerat datotita caldurii si instefel ingerezi tot felul de petroliti.
Eu daca as sta la casa as sapa un pus adanc din care as extrage apa pentru baut si apoi as monta si un filtru care sa o curete.

Pentru slabit va recomand apa alcalina, aciditatea din organism fiind unii din factorii care duc la depunerea de grasimi, metode de a obtine apa alcalina. gasiti si aici povestita experianta utilizarii de apa alcalina http://www.blog.mamicamea.ro/cel-mai-bun-filtru-de-apa/




Interesant! Trebuie retinut ceea ce recomanzi.
cristina_boeru_30
Postat pe 20 Octombrie 2013 21:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce poti manca din nimic????? 92 De la: sirghea 9 August 2010 09:56
Creme profesionale 12 De la: simply_me_bia 28 Mai 2010 10:13
daca poti te rog sa ajuti pe sora mea sa primeasca voturi sa castige concursul international, evidentiind soarta batranilor saraci din tara noastra 9 De la: joy_18 1 Octombrie 2010 17:23
De ce tremur? 38 De la: bellaaa 26 Ianuarie 2010 15:11
sala 27 De la: _oktober_ 29 Noiembrie 2010 16:30