Setari Cookie-uri

Am nevoie de sfaturi urgent..nu mai stiu ce sa cred!

@dan/ prietena ta are o problema,nu tu. femeile se lubrifiaza mult in comparatie cu barbatii,la voi lubrifierea e f 'subtire' ca sa zic asa. si daca e sa tratam strict si la obiect problema asta cu lubrifierea, luati lubrifiant de la farmacie si va dati amandoi pana terminati tot tubul..sunt curioasa ce scuza va mai avea atunci..
the_girl_with_smiley_face
Postat pe 7 Mai 2013 20:22
De la: the_girl_with_smiley_face, la data 2013-05-07 20:22:57@dan/ prietena ta are o problema,nu tu. femeile se lubrifiaza mult in comparatie cu barbatii,la voi lubrifierea e f 'subtire' ca sa zic asa. si daca e sa tratam strict si la obiect problema asta cu lubrifierea, luati lubrifiant de la farmacie si va dati amandoi pana terminati tot tubul..sunt curioasa ce scuza va mai avea atunci..
dan ,eu cred ca prietena ta cauta scuze sa nu faceti dragoste,ceva nu I place,discuta cu ea,ce zice ea cu udatul,sant pretexte,fii direct cu ea ,intreab o ce place si ce nu
kudika_34657
Postat pe 7 Mai 2013 22:03
De la: kudika_34640, la data 2013-05-07 11:05:54Buna. sunt dan am 25 de ani si de ceva vreme ma lovesc de o problema pe care pana acum nu am intanlit-o sau care probabil nu am avut-o. Am o noua prietena si in momentul in care incerc sa ma culc cu ea imi spune ca eu nu simt nimic ca nu sunt ud.....eu pana acum nu am intanlit asa ceva...ar trebui sa fiu ud...daca da ...ce pot face ca lucrul asta sa se intample..chiar am mare nevoie de ajutor pt ca tin f mult la ea si o iubesc sincer daar in privinta asta ...aceasta problema imi da fiori


Scuze si pretexte se gasec tot timpul atunci cand nu vrei sa faci acel ceva .
criszoe
Postat pe 7 Mai 2013 22:08
De la: kudika_34640, la data 2013-05-07 11:05:54Buna. sunt dan am 25 de ani si de ceva vreme ma lovesc de o problema pe care pana acum nu am intanlit-o sau care probabil nu am avut-o. Am o noua prietena si in momentul in care incerc sa ma culc cu ea imi spune ca eu nu simt nimic ca nu sunt ud.....eu pana acum nu am intanlit asa ceva...ar trebui sa fiu ud...daca da ...ce pot face ca lucrul asta sa se intample..chiar am mare nevoie de ajutor pt ca tin f mult la ea si o iubesc sincer daar in privinta asta ...aceasta problema imi da fiori


Ea ar trebui sa fie "uda", nu tu. Poate ca n-o exciti suficient si ii este jena sa-ti spuna lucrul asta, poate ca n-o atragi si-ti ascunde lucrul asta, poate ca e frigida si nu constientizeaza asta, poate sufera de vreo boala, a carei consecinta este uscaciuna vaginului.

Discuta cu ea, in legatura cu sentimentele pe care le-ar avea pentru tine, intreaba-o daca se mai simte atrasa de tine, daca are probleme de sanatate, daca ii face placere sa faca dragoste etc. Si ar fi binevenita o vizita, din partea ei desigur, la ginecolog, pentru a lamuri aspectul uscaciunii vaginale.
kudika_32792
Postat pe 8 Mai 2013 08:25
*uscaciunea
kudika_32792
Postat pe 8 Mai 2013 08:25
De la: kudika_15804, la data 2013-05-07 16:13:02
De la: kidd_o, la data 2013-05-07 16:01:29[quote name=
MissR vorbiti despre un om care s-a ridicat mai presus decat noi cei de rand. Oamenii asemeni lui dau la o parte materialul si traiesc intr-o lume pe care noi ori nu o intelegem ori o intelegem foarte putin. Si credeti-ma Arsenie Boca nu cred ca a regretat nici un act fizic pe care nu l-a facut.
Am observat ca intotdeuna cand se vorbeste despre iubire se face o diferenta intre cupluri (barbat+femeie) si restul.
Iubirea e una si aceeasi indiferent ca iti iubesti sotul, copilul, parintii etc. Este, cred, cel mai extraordinar lucru dat si aratat noua de catre Dumnezeu. Sentimentul asta nu poate fi bagat in aceeasi oala cu sexul si nici nu depind unul de altul pt. ca sunt total diferite unul tinand de spirit iar celalalt de trup. E adevarat ca e mult mai frumos sa faci sex cu o persoana de sex opus pe care o iubesti (sot/sotie, iubit/iubita) insa ramane tot un act fizic.



Iubirea este un TOT spiritual,dar cu multe fatete,este o simbioza de manifestari,ea,neschimbandu-si esenta,indiferent de forma de manifestare!!!Nu contest acest lucru!!!
Referitor la sex,ai spus acelasi lucru ca mine!!!Sexul este o componenta a relatiei de iubire,o concretizare a ei,Doamne,este chiar atat de greu de inteles???Da,este un act fizic si asa va ramane,dar este un element al iubirii dintre parteneri!!!


Exact!
kudika_32792
Postat pe 8 Mai 2013 08:28
De la: kidd_o, la data 2013-05-07 16:19:31
De la: kudika_15804, la data 2013-05-07 16:13:02
De la: kidd_o, la data 2013-05-07 16:01:29[quote name=
MissR vorbiti despre un om care s-a ridicat mai presus decat noi cei de rand. Oamenii asemeni lui dau la o parte materialul si traiesc intr-o lume pe care noi ori nu o intelegem ori o intelegem foarte putin. Si credeti-ma Arsenie Boca nu cred ca a regretat nici un act fizic pe care nu l-a facut.
Am observat ca intotdeuna cand se vorbeste despre iubire se face o diferenta intre cupluri (barbat+femeie) si restul.
Iubirea e una si aceeasi indiferent ca iti iubesti sotul, copilul, parintii etc. Este, cred, cel mai extraordinar lucru dat si aratat noua de catre Dumnezeu. Sentimentul asta nu poate fi bagat in aceeasi oala cu sexul si nici nu depind unul de altul pt. ca sunt total diferite unul tinand de spirit iar celalalt de trup. E adevarat ca e mult mai frumos sa faci sex cu o persoana de sex opus pe care o iubesti (sot/sotie, iubit/iubita) insa ramane tot un act fizic.



Iubirea este un TOT spiritual,dar cu multe fatete,este o simbioza de manifestari,ea,neschimbandu-si esenta,indiferent de forma de manifestare!!!Nu contest acest lucru!!!
Referitor la sex,ai spus acelasi lucru ca mine!!!Sexul este o componenta a relatiei de iubire,o concretizare a ei,Doamne,este chiar atat de greu de inteles???Da,este un act fizic si asa va ramane,dar este un element al iubirii dintre parteneri!!!

MissR este o componenta, insa eu prefer sa cred ca iti arati iubirea fata de partener prin faptele tale nu prin sex.


Partea sexuala a unei relatii este si ea importanta. Fara partea intima a unei relatii, acea relatie ajunge, mai devreme sau mai tarziu, sa se destrame. Faptul ca nu iubesti doar spiritul unui om, ci si trupul sau, face ca iubirea dintre acei oameni sa fie completa. Faptul ca-l doresti si fizic pe omul pe care il iubesti, arata cat de puternica e legatura dintre voi. Iubirea are nevoie sa se manifeste si pe plan intim si este o consecinta fireasca a ceea ce simti.
kudika_32792
Postat pe 8 Mai 2013 08:33
De la: prazlea, la data 2013-05-07 14:53:42ce n ai citit curcubeu,,inceteata cu prostiile si inceteaza sa vorbesti fara sa spui nimik,,ti am zis parerea mea personala ca doar eu vb nu altul,,sexul e doar o consecinta a iubirii dintre 2 oameni,,vrei adevarul adevarul e ca iubirea e mult mai mare decat sexul deci in nici un caz sexul nu poate fi finalitatea actului iubirii decat in capul tau,,vrei adevarul,,sti la ce varsta tre sa se casatoreasca oamenii normal la 13 14 15 16 ani,,,iti place adevarul,,,,nu te poti descurca cu adevarul curcubeu


Auzi, poate ca afli acum, dar pedofilia e pedepsita de lege, te-ai intrebat vreodata de ce? In fata legii, oamenii care au pana in 18 ani, sunt considerati copii, deci incapabili de a-si conduce singuri viata fara ajutorul adultilor, in speta al parintilor sau a altei autoritati tutelare, sunt considerati incapabili de a lua decizii majore, care sa fie obiective si juste. De ce sunt considerati copii cei care au pana in 18 ani? Pentru ca sunt usor de influentat, din cauza lipsei experientei de viata, care experienta de viata vine odata cu varsta, deci sunt imaturi si pot fi manipulati usor de persoane care n-ar avea tocmai ganduri bune in legatura cu ei, asa ca legea si parintii incearca sa-i protejeze de astfel de capacane, macar pana la 18 ani.



Si fie vorba intre noi, mie pragul asta de 18 ani, ca sa declari pe cineva matur, mi se pare mic, ar trebui urcat la 22 ani, ca la americani, ca sa consideri pe cineva cat de cat matur si responsabil.

kudika_32792
Postat pe 8 Mai 2013 08:46
De la: kudika_32792, la data 2013-05-08 08:46:43
De la: prazlea, la data 2013-05-07 14:53:42ce n ai citit curcubeu,,inceteata cu prostiile si inceteaza sa vorbesti fara sa spui nimik,,ti am zis parerea mea personala ca doar eu vb nu altul,,sexul e doar o consecinta a iubirii dintre 2 oameni,,vrei adevarul adevarul e ca iubirea e mult mai mare decat sexul deci in nici un caz sexul nu poate fi finalitatea actului iubirii decat in capul tau,,vrei adevarul,,sti la ce varsta tre sa se casatoreasca oamenii normal la 13 14 15 16 ani,,,iti place adevarul,,,,nu te poti descurca cu adevarul curcubeu


Auzi, poate ca afli acum, dar pedofilia e pedepsita de lege, te-ai intrebat vreodata de ce? In fata legii, oamenii care au pana in 18 ani, sunt considerati copii, deci incapabili de a-si conduce singuri viata fara ajutorul adultilor, in speta al parintilor sau a altei autoritati tutelare, sunt considerati incapabili de a lua decizii majore, care sa fie obiective si juste. De ce sunt considerati copii cei care au pana in 18 ani? Pentru ca sunt usor de influentat, din cauza lipsei experientei de viata, care experienta de viata vine odata cu varsta, deci sunt imaturi si pot fi manipulati usor de persoane care n-ar avea tocmai ganduri bune in legatura cu ei, asa ca legea si parintii incearca sa-i protejeze de astfel de capacane, macar pana la 18 ani.



Si fie vorba intre noi, mie pragul asta de 18 ani, ca sa declari pe cineva matur, mi se pare mic, ar trebui urcat la 22 ani, ca la americani, ca sa consideri pe cineva cat de cat matur si responsabil.



Si ca o completare la acest mesaj, trebuie spus ca personalitatea omului e in permanenta in formare, dar pietrele de temelie in formarea personalitatii se pun in copilarie si adolescenta, deci nici gand sa dai unui copil sau unui adolescent sarcina formarii unei familii sau alte responsabilitati majore din viata unui adult. Cum poti sa pasezi responsabilitati de adult unei fiinte care d-abia descopera cu ce se mananca viata, cum sunt oamenii, ce-si doresc de la viata etc
kudika_32792
Postat pe 8 Mai 2013 08:51


Dogu,atat tu,cat si distinsa fata bisericeasca v-ati exprimat opiniile personale,aveti tot dreptul la exprimarea opiniei!!!!Exista ,totusi,o diferenta si anume cea legata de aplicabilitate!!!!Si stii de ce??Pentru simplul fapt ca nu sunt habotnica!!!!Respect credinta domniei sale,ca o oricarei fete bisericesti inzestrata cu har,imi place sa ma inspir din credinta,sa traiesc conform zicerilor ei,dar nu dusa la paroxism!!!Tu o poti face insa!!!!Oriunde in aceasta lume,iubirea este una singura,numai oamenii o transforma,in functie de interesele personale!!!
kudika_15804
Postat pe 8 Mai 2013 08:51
De la: kudika_15804, la data 2013-05-08 08:51:51

Dogu,atat tu,cat si distinsa fata bisericeasca v-ati exprimat opiniile personale,aveti tot dreptul la exprimarea opiniei!!!!Exista ,totusi,o diferenta si anume cea legata de aplicabilitate!!!!Si stii de ce??Pentru simplul fapt ca nu sunt habotnica!!!!Respect credinta domniei sale,ca o oricarei fete bisericesti inzestrata cu har,imi place sa ma inspir din credinta,sa traiesc conform zicerilor ei,dar nu dusa la paroxism!!!Tu o poti face insa!!!!Oriunde in aceasta lume,iubirea este una singura,numai oamenii o transforma,in functie de interesele personale!!!
exact asta ai facut tu acum ai transformato in interese personale,,se vd ca habar n ai ce e iubire pe bune de te compatimesc ai 3 fete daca tu le educi in spiritul ca ,,,actul iubire se consuma in sex sau ca iubirea se concretizeaza in sex inseamna ca e grav rau,,la urma va intrebati singuri,,incotro mergeti ca a luato lumea razna domne,,pai voi creati asta tu o creezi acum spunand ca fculmole iubiri e sexu,,,tu curcubeu ca femeie tu nu sti ca depinzi de o gena a barbatului cu care mintea ta se hraneste o datas ce dai de ea,,dar asta e cu totul altcva trupul tau depinde de ea nu sufletul care iti poate comanda si trupul,,,de aia voi cand inselati inselati si cu sufletul fata de barbati vorbesc in ansamblu,,tu despre acel om,,arsenie boca,,nu poti spune absolut nici un cuvant deja ai spus o idiotenie,,,,,,,,,auzi cica el nu stie ce vorbeste ca nu a facut sex,,,,cum te o taia mintea aia sa zici asa cva decat tu sti,,daca vorbeai asa cva intr o tara musulmana erai,,,,,,,,dar eu care stiu ce e si i impartasesc idee si altii ,nici noi nu stim despre ce vorbim nu,,,sa nu mai vorbesti idiotenii niciodata in viata ta nu te mai arunca in apa ca te inneci pentru ca nu cunosti unde te bagi,,,asa vas ti invatat voi sa face ti adevarul ,,,habotnic,,,asta i realitatea cum te vad si cum ma vezi nu i nici o habotnicie decat in mintea ta ca lumea a evoluat prost nu i problema mea nu tre sa ma scald si eu in acelasi feg ca chipurile sa nu ma faci tu,,,habatnic,,pai haio sa ti zic eu despre habotnicie ,,ati venit la noi sa ne impacam va m primit dar ne face ti habtnici cand nu vrem sa acceptam criteriile voastre,,,daca inca nu ti ai dat seama ma refer la catolicism,,,pai cum sa acceptam noi idea ca un om e infailibil,,hristos cand ia zis lu petru ce ia zis nu se referea la el ca la un singur om urmas al lui ci la toti cei precum lui nu exista un om mai presus ca altul daca ai facut asa cva deva dispare smerenia iar mandria in ochi lui diumnezeu eee,,,uitate la satana de ce a cazut,,din mandrie,,deci nu la un om sa referit ci cei ce i vor sluji lui hristos ca ci capul biserici e hristos,,,intr un fel e similara cu aceiasi greseala in care cad sectari cu ioan cand ia zis hristos ioane ia ta ti mama mama iata ti fiul,,se referea ca ea e mama intregii omeniri nu cum cred uni sectari ca chiar era mama lu ioan,,,iar voi ne face ti habotnici,,dar cam ce ati vrea voi sa acceptam tampeniile voastre cand nu acela e adevaru ,,pentru adevar curcubeu asa cum zice omul asta de vb yu de el necunoscandul,,trebui chiar sa murim,,pentru ca netinand adevarul o sa se piarda tot,,,hristos nu a mantuit lumea prin minunile care le a facut invierea mortilor sau altele ci prin jertfa prin cruce simbolul eu,,,,eu probabil am facut mult mai multe magarii ca tn curcubeu desi am o varsta mai mica mie nu mi poti spune ca sunt habotnic ,,ca stiu ce e bn si ce e rau e altcva ca cunosc unele lucruri care tu din cauza pierderi tale prin lumea asta cu capul le omiti e altcva,,,nu mai vb curcubeu despre ce nu cunosti,,iar cand gresesti bai taria de caracter sa recunosti,,mandria nu te duce nicaieri
prazlea
Postat pe 8 Mai 2013 23:26
De la: kudika_32792, la data 2013-05-08 08:46:43
De la: prazlea, la data 2013-05-07 14:53:42ce n ai citit curcubeu,,inceteata cu prostiile si inceteaza sa vorbesti fara sa spui nimik,,ti am zis parerea mea personala ca doar eu vb nu altul,,sexul e doar o consecinta a iubirii dintre 2 oameni,,vrei adevarul adevarul e ca iubirea e mult mai mare decat sexul deci in nici un caz sexul nu poate fi finalitatea actului iubirii decat in capul tau,,vrei adevarul,,sti la ce varsta tre sa se casatoreasca oamenii normal la 13 14 15 16 ani,,,iti place adevarul,,,,nu te poti descurca cu adevarul curcubeu


Auzi, poate ca afli acum, dar pedofilia e pedepsita de lege, te-ai intrebat vreodata de ce? In fata legii, oamenii care au pana in 18 ani, sunt considerati copii, deci incapabili de a-si conduce singuri viata fara ajutorul adultilor, in speta al parintilor sau a altei autoritati tutelare, sunt considerati incapabili de a lua decizii majore, care sa fie obiective si juste. De ce sunt considerati copii cei care au pana in 18 ani? Pentru ca sunt usor de influentat, din cauza lipsei experientei de viata, care experienta de viata vine odata cu varsta, deci sunt imaturi si pot fi manipulati usor de persoane care n-ar avea tocmai ganduri bune in legatura cu ei, asa ca legea si parintii incearca sa-i protejeze de astfel de capacane, macar pana la 18 ani.



Si fie vorba intre noi, mie pragul asta de 18 ani, ca sa declari pe cineva matur, mi se pare mic, ar trebui urcat la 22 ani, ca la americani, ca sa consideri pe cineva cat de cat matur si responsabil.

francezo tu nu sti ce i aia pedofilie se pare,,,ia uitate tu la noi tiganii in curte ii vezi tu cumva pe cei ce se casatoresc de mici ca traiesc impreuna,,,daca in mintea voastra casatoria inseamna numai cordeala nu e vina mea ,,voi nu stiti ma fetelor ca nu a ti fost educate cu adevarat in acest sens voi vorbiti despre cva ce va e strain din cauza evolutiei omeniri,,,eu ii zic involutie pentru ca in plan spiritual a involuat cat si pe multe alte planuri,,inca o data va zic in japonia sa scuturat scarpinat pamantul din cauza poluari ca un caine care se scarpina de capuse,,,cascati ochi aveti de unde invata nu va poticniti in macirla care au creato oamenii,,,
prazlea
Postat pe 8 Mai 2013 23:34
De la: prazlea, la data 2013-05-08 23:34:19
De la: kudika_32792, la data 2013-05-08 08:46:43
De la: prazlea, la data 2013-05-07 14:53:42ce n ai citit curcubeu,,inceteata cu prostiile si inceteaza sa vorbesti fara sa spui nimik,,ti am zis parerea mea personala ca doar eu vb nu altul,,sexul e doar o consecinta a iubirii dintre 2 oameni,,vrei adevarul adevarul e ca iubirea e mult mai mare decat sexul deci in nici un caz sexul nu poate fi finalitatea actului iubirii decat in capul tau,,vrei adevarul,,sti la ce varsta tre sa se casatoreasca oamenii normal la 13 14 15 16 ani,,,iti place adevarul,,,,nu te poti descurca cu adevarul curcubeu


Auzi, poate ca afli acum, dar pedofilia e pedepsita de lege, te-ai intrebat vreodata de ce? In fata legii, oamenii care au pana in 18 ani, sunt considerati copii, deci incapabili de a-si conduce singuri viata fara ajutorul adultilor, in speta al parintilor sau a altei autoritati tutelare, sunt considerati incapabili de a lua decizii majore, care sa fie obiective si juste. De ce sunt considerati copii cei care au pana in 18 ani? Pentru ca sunt usor de influentat, din cauza lipsei experientei de viata, care experienta de viata vine odata cu varsta, deci sunt imaturi si pot fi manipulati usor de persoane care n-ar avea tocmai ganduri bune in legatura cu ei, asa ca legea si parintii incearca sa-i protejeze de astfel de capacane, macar pana la 18 ani.



Si fie vorba intre noi, mie pragul asta de 18 ani, ca sa declari pe cineva matur, mi se pare mic, ar trebui urcat la 22 ani, ca la americani, ca sa consideri pe cineva cat de cat matur si responsabil.

francezo tu nu sti ce i aia pedofilie se pare,,,ia uitate tu la noi tiganii in curte ii vezi tu cumva pe cei ce se casatoresc de mici ca traiesc impreuna,,,daca in mintea voastra casatoria inseamna numai cordeala nu e vina mea ,,voi nu stiti ma fetelor ca nu a ti fost educate cu adevarat in acest sens voi vorbiti despre cva ce va e strain din cauza evolutiei omeniri,,,eu ii zic involutie pentru ca in plan spiritual a involuat cat si pe multe alte planuri,,inca o data va zic in japonia sa scuturat scarpinat pamantul din cauza poluari ca un caine care se scarpina de capuse,,,cascati ochi aveti de unde invata nu va poticniti in macirla care au creato oamenii,,,


Dog, din moment ce sustii casatoria intre minori sau intre un minor si un adult, inseamna ca sustii si relatiile sexuale dintre respectivii. Degeaba o dai la intors, caci stii foarte bine ca asa este. Cate fete din etnia ta nu devin gravide de la varste foarte fragede? Cum crezi ca au ramas gravide?

Si, daca mi-ai fi citit mesajele cu atentie, ai fi vazut ca am scris clar ca nu mi pare normal sa pui responsabilitatile unui adult pe umerii unui copil sau adolescent, iar responsabilitatile unui adult nu constau doar in relatii intime.
kudika_32792
Postat pe 9 Mai 2013 07:42
De la: prazlea, la data 2013-05-08 23:26:22[quote name=personale!!!
exact asta ai facut tu acum ai transformato in interese personale,,se vd ca habar n ai ce e iubire pe bune de te compatimesc ai 3 fete daca tu le educi in spiritul ca ,,,actul iubire se consuma in sex sau ca iubirea se concretizeaza in sex inseamna ca e grav rau,,la urma va intrebati singuri,,incotro mergeti ca a luato lumea razna domne,,pai voi creati asta tu o creezi acum spunand ca fculmole iubiri e sexu,,,tu curcubeu ca femeie tu nu sti ca depinzi de o gena a barbatului cu care mintea ta se hraneste o datas ce dai de ea,,dar asta e cu totul altcva trupul tau depinde de ea nu sufletul care iti poate comanda si trupul,,,de aia voi cand inselati inselati si cu sufletul fata de barbati vorbesc in ansamblu,,tu despre acel om,,arsenie boca,,nu poti spune absolut nici un cuvant deja ai spus o idiotenie,,,,,,,,,auzi cica el nu stie ce vorbeste ca nu a facut sex,,,,cum te o taia mintea aia sa zici asa cva decat tu sti,,daca vorbeai asa cva intr o tara musulmana erai,,,,,,,,dar eu care stiu ce e si i impartasesc idee si altii ,nici noi nu stim despre ce vorbim nu,,,sa nu mai vorbesti idiotenii niciodata in viata ta nu te mai arunca in apa ca te inneci pentru ca nu cunosti unde te bagi,,,asa vas ti invatat voi sa face ti adevarul ,,,habotnic,,,asta i realitatea cum te vad si cum ma vezi nu i nici o habotnicie decat in mintea ta ca lumea a evoluat prost nu i problema mea nu tre sa ma scald si eu in acelasi feg ca chipurile sa nu ma faci tu,,,habatnic,,pai haio sa ti zic eu despre habotnicie ,,ati venit la noi sa ne impacam va m primit dar ne face ti habtnici cand nu vrem sa acceptam criteriile voastre,,,daca inca nu ti ai dat seama ma refer la catolicism,,,pai cum sa acceptam noi idea ca un om e infailibil,,hristos cand ia zis lu petru ce ia zis nu se referea la el ca la un singur om urmas al lui ci la toti cei precum lui nu exista un om mai presus ca altul daca ai facut asa cva deva dispare smerenia iar mandria in ochi lui diumnezeu eee,,,uitate la satana de ce a cazut,,din mandrie,,deci nu la un om sa referit ci cei ce i vor sluji lui hristos ca ci capul biserici e hristos,,,intr un fel e similara cu aceiasi greseala in care cad sectari cu ioan cand ia zis hristos ioane ia ta ti mama mama iata ti fiul,,se referea ca ea e mama intregii omeniri nu cum cred uni sectari ca chiar era mama lu ioan,,,iar voi ne face ti habotnici,,dar cam ce ati vrea voi sa acceptam tampeniile voastre cand nu acela e adevaru ,,pentru adevar curcubeu asa cum zice omul asta de vb yu de el necunoscandul,,trebui chiar sa murim,,pentru ca netinand adevarul o sa se piarda tot,,,hristos nu a mantuit lumea prin minunile care le a facut invierea mortilor sau altele ci prin jertfa prin cruce simbolul eu,,,,eu probabil am facut mult mai multe magarii ca tn curcubeu desi am o varsta mai mica mie nu mi poti spune ca sunt habotnic ,,ca stiu ce e bn si ce e rau e altcva ca cunosc unele lucruri care tu din cauza pierderi tale prin lumea asta cu capul le omiti e altcva,,,nu mai vb curcubeu despre ce nu cunosti,,iar cand gresesti bai taria de caracter sa recunosti,,mandria nu te duce nicaieri [/quote]


Ce legatura are ceea ce ai tastat cu subiectul topicului???????Niciuna!!!!

Si iti spun un lucru,este ultima oara cand iti permit sa mai faci vreo referire la familia mea,ai inteles?????Interpretezi cum iti convine toate mesajele userilor ,aducandu-le in favoarea ta,putin ma intereseaza acest aspect,dar nu deforma mesajul continuturilor postarilor dupa bunul tau plac!!!!!!!!Ti-ai exprimat parerile,foarte bine,dar doar atat trebuie sa faci!!!Ce legatura au fiicele mele cu tine sau cu subiectul acestui topic?Ce legatura are familia mea cu tine,contribui cu ceva la intretinerea ei,mi-ai educat ,tu,copiii?Habar nu ai ce inseamna sa fii parinte,esti total pe dinafara ,dar iti permiti sa intri in viata mea privata!!!Cand ai sa devii parinte,atunci sa discuti cu mine sau cu altcineva,legat de aceasta calitate!!!ESTE CLAR????Nu ai niciun drept sa faci aluzii la familia mea,vezi-ti de ai tai si judeca-te pe tine,nu pe ceilalti!!!!Iti interzic cu desavarsire sa mai faci vreo referire la membrii familiei mele,atata timp cat eu nu o fac!!!!Limiteaza-te la dialoguri civilizate ,ar fi mult mai indicat!!!!In ceea ce priveste latura religioasa,esti prea mic si neimportant ,ca sa discut aceasta tema cu tine,respect Biserica si pe cei consacrati si nu am sa permit unuia ca tine sau altuia sa ma judece ,in conditiile in care nu aveti vreun drept legitim in acest sens!!!!
kudika_15804
Postat pe 9 Mai 2013 08:08
Mai,eu nu vreau sa pun paie pe foc ,dar nu inteleg de ce noi,femeile,nu suntem educate cum trebuie,ca de fapt casatoria tre'sa se faca la 13-16 ani bla bla bla..De ce sa te mariti la varsta asta? de ce sa nu ai copilarie? Poti decide la 13 ani cu cine sa traiesti toata viata? Pana mea...Sau mai bine iti 'baga pe gat' parintii vreun mire,baiat bun si de viitor?E normal ca la 14 ani sa nasti,cand nici nu ai terminat de crescut?
the_girl_with_smiley_face
Postat pe 9 Mai 2013 19:48
De la: the_girl_with_smiley_face, la data 2013-05-09 19:48:03Mai,eu nu vreau sa pun paie pe foc ,dar nu inteleg de ce noi,femeile,nu suntem educate cum trebuie,ca de fapt casatoria tre'sa se faca la 13-16 ani bla bla bla..De ce sa te mariti la varsta asta? de ce sa nu ai copilarie? Poti decide la 13 ani cu cine sa traiesti toata viata? Pana mea...Sau mai bine iti 'baga pe gat' parintii vreun mire,baiat bun si de viitor?E normal ca la 14 ani sa nasti,cand nici nu ai terminat de crescut?



Aria de raspandie a acestor obiceiuri este limitata,draga mea,nu putem generaliza!!!!!


kudika_15804
Postat pe 9 Mai 2013 20:00
De la: kudika_32792, la data 2013-05-09 07:42:58
De la: prazlea, la data 2013-05-08 23:34:19
De la: kudika_32792, la data 2013-05-08 08:46:43
De la: prazlea, la data 2013-05-07 14:53:42ce n ai citit curcubeu,,inceteata cu prostiile si inceteaza sa vorbesti fara sa spui nimik,,ti am zis parerea mea personala ca doar eu vb nu altul,,sexul e doar o consecinta a iubirii dintre 2 oameni,,vrei adevarul adevarul e ca iubirea e mult mai mare decat sexul deci in nici un caz sexul nu poate fi finalitatea actului iubirii decat in capul tau,,vrei adevarul,,sti la ce varsta tre sa se casatoreasca oamenii normal la 13 14 15 16 ani,,,iti place adevarul,,,,nu te poti descurca cu adevarul curcubeu


Auzi, poate ca afli acum, dar pedofilia e pedepsita de lege, te-ai intrebat vreodata de ce? In fata legii, oamenii care au pana in 18 ani, sunt considerati copii, deci incapabili de a-si conduce singuri viata fara ajutorul adultilor, in speta al parintilor sau a altei autoritati tutelare, sunt considerati incapabili de a lua decizii majore, care sa fie obiective si juste. De ce sunt considerati copii cei care au pana in 18 ani? Pentru ca sunt usor de influentat, din cauza lipsei experientei de viata, care experienta de viata vine odata cu varsta, deci sunt imaturi si pot fi manipulati usor de persoane care n-ar avea tocmai ganduri bune in legatura cu ei, asa ca legea si parintii incearca sa-i protejeze de astfel de capacane, macar pana la 18 ani.



Si fie vorba intre noi, mie pragul asta de 18 ani, ca sa declari pe cineva matur, mi se pare mic, ar trebui urcat la 22 ani, ca la americani, ca sa consideri pe cineva cat de cat matur si responsabil.

francezo tu nu sti ce i aia pedofilie se pare,,,ia uitate tu la noi tiganii in curte ii vezi tu cumva pe cei ce se casatoresc de mici ca traiesc impreuna,,,daca in mintea voastra casatoria inseamna numai cordeala nu e vina mea ,,voi nu stiti ma fetelor ca nu a ti fost educate cu adevarat in acest sens voi vorbiti despre cva ce va e strain din cauza evolutiei omeniri,,,eu ii zic involutie pentru ca in plan spiritual a involuat cat si pe multe alte planuri,,inca o data va zic in japonia sa scuturat scarpinat pamantul din cauza poluari ca un caine care se scarpina de capuse,,,cascati ochi aveti de unde invata nu va poticniti in macirla care au creato oamenii,,,


Dog, din moment ce sustii casatoria intre minori sau intre un minor si un adult, inseamna ca sustii si relatiile sexuale dintre respectivii. Degeaba o dai la intors, caci stii foarte bine ca asa este. Cate fete din etnia ta nu devin gravide de la varste foarte fragede? Cum crezi ca au ramas gravide?

Si, daca mi-ai fi citit mesajele cu atentie, ai fi vazut ca am scris clar ca nu mi pare normal sa pui responsabilitatile unui adult pe umerii unui copil sau adolescent, iar responsabilitatile unui adult nu constau doar in relatii intime.
minori i ai facu tu dupa legile tale nu dupa legile lui dumnezeu ,,iar eu nu am sustinut casatoria intre un minor si un adult ci intre minori atentie dp legile tale minori nu ale lui dumnezeu,,si in ca o data va spun casatoria nu inseamna ce credeti voi,,traiti in matrix fetelor de aia ce va spun eu acim vi se pare bomba bombelor e vorba in primul rand de o legatura spirituala,,uita te la tigani sa ti dai seama ca ei mai pastreaza traditia pe care a ti avuto si voi iar acum o credeti barbara din cauza progresului omenirii,,progresului in ghilimele ei se casatoresc la varste mai mici dar nici macar nu locuiesc impreuna pentru ca e vb in primul rand de o legatura spirituala de mici dupa cva timp ,,,,,ani,,,,o sa aiba si legaturi sexuale normal la care va ganditi voi ca pentru voi casatoria cam asta e acum datorita ,,,,,progresului sex,,,ai priceput sau mai doresti explicatii
prazlea
Postat pe 9 Mai 2013 20:40
De la: kudika_15804, la data 2013-05-09 08:08:51
De la: prazlea, la data 2013-05-08 23:26:22[quote name=personale!!!
exact asta ai facut tu acum ai transformato in interese personale,,se vd ca habar n ai ce e iubire pe bune de te compatimesc ai 3 fete daca tu le educi in spiritul ca ,,,actul iubire se consuma in sex sau ca iubirea se concretizeaza in sex inseamna ca e grav rau,,la urma va intrebati singuri,,incotro mergeti ca a luato lumea razna domne,,pai voi creati asta tu o creezi acum spunand ca fculmole iubiri e sexu,,,tu curcubeu ca femeie tu nu sti ca depinzi de o gena a barbatului cu care mintea ta se hraneste o datas ce dai de ea,,dar asta e cu totul altcva trupul tau depinde de ea nu sufletul care iti poate comanda si trupul,,,de aia voi cand inselati inselati si cu sufletul fata de barbati vorbesc in ansamblu,,tu despre acel om,,arsenie boca,,nu poti spune absolut nici un cuvant deja ai spus o idiotenie,,,,,,,,,auzi cica el nu stie ce vorbeste ca nu a facut sex,,,,cum te o taia mintea aia sa zici asa cva decat tu sti,,daca vorbeai asa cva intr o tara musulmana erai,,,,,,,,dar eu care stiu ce e si i impartasesc idee si altii ,nici noi nu stim despre ce vorbim nu,,,sa nu mai vorbesti idiotenii niciodata in viata ta nu te mai arunca in apa ca te inneci pentru ca nu cunosti unde te bagi,,,asa vas ti invatat voi sa face ti adevarul ,,,habotnic,,,asta i realitatea cum te vad si cum ma vezi nu i nici o habotnicie decat in mintea ta ca lumea a evoluat prost nu i problema mea nu tre sa ma scald si eu in acelasi feg ca chipurile sa nu ma faci tu,,,habatnic,,pai haio sa ti zic eu despre habotnicie ,,ati venit la noi sa ne impacam va m primit dar ne face ti habtnici cand nu vrem sa acceptam criteriile voastre,,,daca inca nu ti ai dat seama ma refer la catolicism,,,pai cum sa acceptam noi idea ca un om e infailibil,,hristos cand ia zis lu petru ce ia zis nu se referea la el ca la un singur om urmas al lui ci la toti cei precum lui nu exista un om mai presus ca altul daca ai facut asa cva deva dispare smerenia iar mandria in ochi lui diumnezeu eee,,,uitate la satana de ce a cazut,,din mandrie,,deci nu la un om sa referit ci cei ce i vor sluji lui hristos ca ci capul biserici e hristos,,,intr un fel e similara cu aceiasi greseala in care cad sectari cu ioan cand ia zis hristos ioane ia ta ti mama mama iata ti fiul,,se referea ca ea e mama intregii omeniri nu cum cred uni sectari ca chiar era mama lu ioan,,,iar voi ne face ti habotnici,,dar cam ce ati vrea voi sa acceptam tampeniile voastre cand nu acela e adevaru ,,pentru adevar curcubeu asa cum zice omul asta de vb yu de el necunoscandul,,trebui chiar sa murim,,pentru ca netinand adevarul o sa se piarda tot,,,hristos nu a mantuit lumea prin minunile care le a facut invierea mortilor sau altele ci prin jertfa prin cruce simbolul eu,,,,eu probabil am facut mult mai multe magarii ca tn curcubeu desi am o varsta mai mica mie nu mi poti spune ca sunt habotnic ,,ca stiu ce e bn si ce e rau e altcva ca cunosc unele lucruri care tu din cauza pierderi tale prin lumea asta cu capul le omiti e altcva,,,nu mai vb curcubeu despre ce nu cunosti,,iar cand gresesti bai taria de caracter sa recunosti,,mandria nu te duce nicaieri



Ce legatura are ceea ce ai tastat cu subiectul topicului???????Niciuna!!!!

Si iti spun un lucru,este ultima oara cand iti permit sa mai faci vreo referire la familia mea,ai inteles?????Interpretezi cum iti convine toate mesajele userilor ,aducandu-le in favoarea ta,putin ma intereseaza acest aspect,dar nu deforma mesajul continuturilor postarilor dupa bunul tau plac!!!!!!!!Ti-ai exprimat parerile,foarte bine,dar doar atat trebuie sa faci!!!Ce legatura au fiicele mele cu tine sau cu subiectul acestui topic?Ce legatura are familia mea cu tine,contribui cu ceva la intretinerea ei,mi-ai educat ,tu,copiii?Habar nu ai ce inseamna sa fii parinte,esti total pe dinafara ,dar iti permiti sa intri in viata mea privata!!!Cand ai sa devii parinte,atunci sa discuti cu mine sau cu altcineva,legat de aceasta calitate!!!ESTE CLAR????Nu ai niciun drept sa faci aluzii la familia mea,vezi-ti de ai tai si judeca-te pe tine,nu pe ceilalti!!!!Iti interzic cu desavarsire sa mai faci vreo referire la membrii familiei mele,atata timp cat eu nu o fac!!!!Limiteaza-te la dialoguri civilizate ,ar fi mult mai indicat!!!!In ceea ce priveste latura religioasa,esti prea mic si neimportant ,ca sa discut aceasta tema cu tine,respect Biserica si pe cei consacrati si nu am sa permit unuia ca tine sau altuia sa ma judece ,in conditiile in care nu aveti vreun drept legitim in acest sens!!!![/quote]eu am tastal la ce ai zis tu si anume ca actul final al iubiri e sexul sau ca iubirea se concretizeaza prin sex si ca mai facut intrun fel habotnic ,,ca nu poti tu sa accepti ca am dreptate nu i problema mea ,,asa ai facut si cu fata aceia de ti a dat argumentul doctorilor ca nu i rau sa gaci sex pe stot vazand ca are dreptate nu ai putut sa recunosti acest lucru si te ai facut ca ploua ,,acum vazand ca eu i ti dau argumente clare vad ca te ei de mn ca cica m am luat de familia ta,,,unde m am luat eu de familia ta?da nu am aceasta bucurie de a fi tata ,,,dar nu cred ca as putea sa i zic niciodata vreunui copil ca actul final al iubiri dintre 2 oameni e sexu ,,de aia am zios ca te compatimesc nu inteleg cum ai putea sa i spui unui om asa cva ca actul final al iubiri este sexul,,,te superi degeaba te superi ca n ai argumente eu nu m am luat sub nici o forma de familia ta daca asa consideri tu te rog sa ma ierti
prazlea
Postat pe 9 Mai 2013 20:52
De la: the_girl_with_smiley_face, la data 2013-05-09 19:48:03Mai,eu nu vreau sa pun paie pe foc ,dar nu inteleg de ce noi,femeile,nu suntem educate cum trebuie,ca de fapt casatoria tre'sa se faca la 13-16 ani bla bla bla..De ce sa te mariti la varsta asta? de ce sa nu ai copilarie? Poti decide la 13 ani cu cine sa traiesti toata viata? Pana mea...Sau mai bine iti 'baga pe gat' parintii vreun mire,baiat bun si de viitor?E normal ca la 14 ani sa nasti,cand nici nu ai terminat de crescut?
pai nu vedeti ca nici macar nu pricepeti despre ce vorbesc pentru ca ,,,progresul,,va tras o perdea pe ochi nu e vb ca nu sunteti educate ca nici nu ar mai avea cn sa o faca e vb sa va educati singure sa cautati voi sa vd despre ce e vb,,,ca uni parinti tigani isi casatoresc copii de mici nu e ca o afacere cum crezi tu daca copii nu se plac sa sti ca nu o fac ca sunt si unii care o fac e altcva,,insa ei nu stau impreuna e vb de o legatura spirituala in primul rand,,cum sa n ai copilarie sau copilaria pentru tn e sa zburzi ptn din floare n floare,,,,uite eu tin minte ca eram lesinat dp una la 12 ani si aia dp mn ne iubeam de ne sareau capacele asta ca sa ti arat ca poti avea aceste simtiri de mic si sa ai si copilarie si inca odata casatoria se facea ca nu prea se mai face in primul rand spiritual nu insemna neaparat ca si trebui sa te cordesti cum te ai casatorit,,de aia nu intelegeti voi ce va spun eu pentru ca nu sunteti invatate cu asa cva nu aveti educatie in acest sens ca sa stiti despre ce vorbesc si de aia va mirati cand auziti,,traiti in matrix intreaga lume o face
prazlea
Postat pe 9 Mai 2013 21:05
De la: kudika_15804, la data 2013-05-09 20:00:42
De la: the_girl_with_smiley_face, la data 2013-05-09 19:48:03Mai,eu nu vreau sa pun paie pe foc ,dar nu inteleg de ce noi,femeile,nu suntem educate cum trebuie,ca de fapt casatoria tre'sa se faca la 13-16 ani bla bla bla..De ce sa te mariti la varsta asta? de ce sa nu ai copilarie? Poti decide la 13 ani cu cine sa traiesti toata viata? Pana mea...Sau mai bine iti 'baga pe gat' parintii vreun mire,baiat bun si de viitor?E normal ca la 14 ani sa nasti,cand nici nu ai terminat de crescut?



Aria de raspandie a acestor obiceiuri este limitata,draga mea,nu putem generaliza!!!!!


este limitata acum innainte era ft raspanduta,,iar daca o sa zici ca lumea a evoluat o sa ti zic ca e doar parerea ta
prazlea
Postat pe 9 Mai 2013 21:07
Mai baiatule,
Cred ca ar fi mai bine sa-ti cauti alta "iubita" pt ca tie nu trebuie "sa-ti curga nasul" ca sa vada ea cit de mult o iubesti! Atita timp cit "te uiti la palarie" esti OK! si nu te mai inhiba atit din cauza vorbelor ei! Astea sint figuri de 2 lei! Pur si simplu nu vrea sa se "culce" cu tine pt ca "nu-i este somn"!! Cred ca are mai multa experienta decit tine si asta este pur si simplu bataie-de-joc! Cred ca ride in sinea ei de tine, iar tu o sa stai mult si bine cu "ouale" la gheata, gindindu-te: "what the heck is wrong with me"??!: nimic, esti perfect sanatos, dar nu la toata lumea "curge nasul" ca sa "spele parchetul" pt ca sa-si multumeasca "prietena". Ai grija, nu mai pierde timpul cu ea! - numai daca ai de gind sa "faci vre-un guturai"!!! ca sa o multumesti! Au inebunit definitiv femeile din ziua de azi??
kudika_25260
Postat pe 10 Mai 2013 05:36
De la: prazlea, la data 2013-05-09 21:05:06
De la: the_girl_with_smiley_face, la data 2013-05-09 19:48:03Mai,eu nu vreau sa pun paie pe foc ,dar nu inteleg de ce noi,femeile,nu suntem educate cum trebuie,ca de fapt casatoria tre'sa se faca la 13-16 ani bla bla bla..De ce sa te mariti la varsta asta? de ce sa nu ai copilarie? Poti decide la 13 ani cu cine sa traiesti toata viata? Pana mea...Sau mai bine iti 'baga pe gat' parintii vreun mire,baiat bun si de viitor?E normal ca la 14 ani sa nasti,cand nici nu ai terminat de crescut?
pai nu vedeti ca nici macar nu pricepeti despre ce vorbesc pentru ca ,,,progresul,,va tras o perdea pe ochi nu e vb ca nu sunteti educate ca nici nu ar mai avea cn sa o faca e vb sa va educati singure sa cautati voi sa vd despre ce e vb,,,ca uni parinti tigani isi casatoresc copii de mici nu e ca o afacere cum crezi tu daca copii nu se plac sa sti ca nu o fac ca sunt si unii care o fac e altcva,,insa ei nu stau impreuna e vb de o legatura spirituala in primul rand,,cum sa n ai copilarie sau copilaria pentru tn e sa zburzi ptn din floare n floare,,,,uite eu tin minte ca eram lesinat dp una la 12 ani si aia dp mn ne iubeam de ne sareau capacele asta ca sa ti arat ca poti avea aceste simtiri de mic si sa ai si copilarie si inca odata casatoria se facea ca nu prea se mai face in primul rand spiritual nu insemna neaparat ca si trebui sa te cordesti cum te ai casatorit,,de aia nu intelegeti voi ce va spun eu pentru ca nu sunteti invatate cu asa cva nu aveti educatie in acest sens ca sa stiti despre ce vorbesc si de aia va mirati cand auziti,,traiti in matrix intreaga lume o face






O scurta intrebare Dog. Cate iubiri ai mai avut dupa cea de la 12 ani ?
Roua_Deraway
Postat pe 10 Mai 2013 07:11
Costache ceea ce ai simtit tu la 12 ani era indragosteala nici vorba de iubire.A iubi inseamna ff mult si nu oricine este in stare
Adesea,noi oamenii facem mare confuzie intre iubire si indragosteala.
criszoe
Postat pe 10 Mai 2013 08:18
"O scurta intrebare Dog. Cate iubiri ai mai avut dupa cea de la 12 ani ?" foarte buna intrebarea!!
si sa sti,prazlea,ca ceea ce nu spui sau poate nu sti,e faptul ca da,casatoriile de la varste fragede se practicau peste tot pt ca speranta de viata era foarte scazuta(aia care treceau de 40 de ani erau considerati batrani).si normal,se casatoreau de mici ca sa aiba timp sa se mai si inmulteasca. ca sa nu mai zic ca din 10 copii nascuti, 3-4 mureau de mici sau la nastere.si daca nu ma insel, casatoria intre minori se practica in continuare la populatiile considerate mai inapoiate d.p.d.v. al culturii si educatiei pe care il avem noi. ca sa zic asa, adica la triburi si la tigani. termenul de 'inapoiat'nu e prea ok,dar nu imi vine in minte alt termen...uite,ca sa o dreg, populatiile care nu au un nivel de dezvoltare si de cultura asa cum le au europenii ,de exemplu.
si,by the way,prazleo, de ce , ma rog, nu s-ar putea face o legatura spirituala cu cineva pe care-l cunosti la 30 de ani?sau nu-s valabile decat cele facute in copilarie?
the_girl_with_smiley_face
Postat pe 10 Mai 2013 15:48
De la: the_girl_with_smiley_face, la data 2013-05-10 15:48:43"O scurta intrebare Dog. Cate iubiri ai mai avut dupa cea de la 12 ani ?" foarte buna intrebarea!!
si sa sti,prazlea,ca ceea ce nu spui sau poate nu sti,e faptul ca da,casatoriile de la varste fragede se practicau peste tot pt ca speranta de viata era foarte scazuta(aia care treceau de 40 de ani erau considerati batrani).si normal,se casatoreau de mici ca sa aiba timp sa se mai si inmulteasca. ca sa nu mai zic ca din 10 copii nascuti, 3-4 mureau de mici sau la nastere.si daca nu ma insel, casatoria intre minori se practica in continuare la populatiile considerate mai inapoiate d.p.d.v. al culturii si educatiei pe care il avem noi. ca sa zic asa, adica la triburi si la tigani. termenul de 'inapoiat'nu e prea ok,dar nu imi vine in minte alt termen...uite,ca sa o dreg, populatiile care nu au un nivel de dezvoltare si de cultura asa cum le au europenii ,de exemplu.
si,by the way,prazleo, de ce , ma rog, nu s-ar putea face o legatura spirituala cu cineva pe care-l cunosti la 30 de ani?sau nu-s valabile decat cele facute in copilarie?


Ai dreptate in tot ceea ce afirmi si mai vreau sa spun ca, daca e sa fii pe aceeasi lungime de unda cu o persoana, poti fi la aproape orice varsta.

Si am o banuiala in legatura cu faptul ca rromii, spre exemplu, isi casatoresc copiii de la varste fragede, incepand cu 12 ani, spre exemplu: e vorba de casatorii aranjate, asta cred eu, si e mai usor sa manipulezi un copil sau un adolescent sa faca ce vrei tu, in speta sa sa casatoreasca cu cine vrei tu, decat ai putea manipula un adult in acelasi scop, de aceea ii si obliga sa se casatoreasca de foarte mici. In plus de asta, adultii se pot amesteca nestingheriti in viata tinerilor casatoriti si-i pot forma dupa bunul lor plac, bagandu-le in cap tot felul de prostii, cica ar tine de obiceiuri si datini.

Si inca o chestie: adultii rromi au tot interesul ca ai lor copii sa se casatoreasca de foarte mici, nu numai pentru scopurile enuntate anterior, ci si pentru a nu permite copiilor lor sa se duca la scoala, sa cunoasca gadji, adica cei straini de etnia lor, iar acei copii rromi sa inceapa sa aiba alte conceptii decat cele pe care le doresc parintii lor pentru ei.

Si fie vorba intre noi, eu nu stiu ce pazesc aia de la Protectia Copilului, de permit ca astfel de lucruri sa se intample. Nu mi se pare normal sa distrugi viitorul unui copil, interzicandu-i sa se duca la scoala si casatorindu-i de foarte timpuriu. Si se mai intreaba unii sau altii de ce majoritatea rromilor nu se pot integra in societate, pai daca tu ca stat le permiti astfel de lucruri si nu iei masuri, de ce se mai mira?
kudika_32792
Postat pe 10 Mai 2013 16:00
De la: Roua_Lindqvist, la data 2013-05-10 07:11:48
De la: prazlea, la data 2013-05-09 21:05:06
De la: the_girl_with_smiley_face, la data 2013-05-09 19:48:03Mai,eu nu vreau sa pun paie pe foc ,dar nu inteleg de ce noi,femeile,nu suntem educate cum trebuie,ca de fapt casatoria tre'sa se faca la 13-16 ani bla bla bla..De ce sa te mariti la varsta asta? de ce sa nu ai copilarie? Poti decide la 13 ani cu cine sa traiesti toata viata? Pana mea...Sau mai bine iti 'baga pe gat' parintii vreun mire,baiat bun si de viitor?E normal ca la 14 ani sa nasti,cand nici nu ai terminat de crescut?
pai nu vedeti ca nici macar nu pricepeti despre ce vorbesc pentru ca ,,,progresul,,va tras o perdea pe ochi nu e vb ca nu sunteti educate ca nici nu ar mai avea cn sa o faca e vb sa va educati singure sa cautati voi sa vd despre ce e vb,,,ca uni parinti tigani isi casatoresc copii de mici nu e ca o afacere cum crezi tu daca copii nu se plac sa sti ca nu o fac ca sunt si unii care o fac e altcva,,insa ei nu stau impreuna e vb de o legatura spirituala in primul rand,,cum sa n ai copilarie sau copilaria pentru tn e sa zburzi ptn din floare n floare,,,,uite eu tin minte ca eram lesinat dp una la 12 ani si aia dp mn ne iubeam de ne sareau capacele asta ca sa ti arat ca poti avea aceste simtiri de mic si sa ai si copilarie si inca odata casatoria se facea ca nu prea se mai face in primul rand spiritual nu insemna neaparat ca si trebui sa te cordesti cum te ai casatorit,,de aia nu intelegeti voi ce va spun eu pentru ca nu sunteti invatate cu asa cva nu aveti educatie in acest sens ca sa stiti despre ce vorbesc si de aia va mirati cand auziti,,traiti in matrix intreaga lume o face






O scurta intrebare Dog. Cate iubiri ai mai avut dupa cea de la 12 ani ?


Parerea mea: un copil la 12 ani isi poate iubi parintii, sora, fratele si alte neamuri, dar ma indoiesc ca poate iubi cu adevarat, de la varsta aia, o persoana de sex opus. Poti simti admiratie, prietenie, o usoara atractie, pentru o persoana de sex opus la varsta aia, dar nicidecum dragoste.
kudika_32792
Postat pe 10 Mai 2013 16:03
De la: the_girl_with_smiley_face, la data 2013-05-09 19:48:03Mai,eu nu vreau sa pun paie pe foc ,dar nu inteleg de ce noi,femeile,nu suntem educate cum trebuie,ca de fapt casatoria tre'sa se faca la 13-16 ani bla bla bla..De ce sa te mariti la varsta asta? de ce sa nu ai copilarie? Poti decide la 13 ani cu cine sa traiesti toata viata? Pana mea...Sau mai bine iti 'baga pe gat' parintii vreun mire,baiat bun si de viitor?E normal ca la 14 ani sa nasti,cand nici nu ai terminat de crescut?


Corect!
kudika_32792
Postat pe 10 Mai 2013 16:04
De la: Roua_Lindqvist, la data 2013-05-10 07:11:48
De la: prazlea, la data 2013-05-09 21:05:06
De la: the_girl_with_smiley_face, la data 2013-05-09 19:48:03Mai,eu nu vreau sa pun paie pe foc ,dar nu inteleg de ce noi,femeile,nu suntem educate cum trebuie,ca de fapt casatoria tre'sa se faca la 13-16 ani bla bla bla..De ce sa te mariti la varsta asta? de ce sa nu ai copilarie? Poti decide la 13 ani cu cine sa traiesti toata viata? Pana mea...Sau mai bine iti 'baga pe gat' parintii vreun mire,baiat bun si de viitor?E normal ca la 14 ani sa nasti,cand nici nu ai terminat de crescut?
pai nu vedeti ca nici macar nu pricepeti despre ce vorbesc pentru ca ,,,progresul,,va tras o perdea pe ochi nu e vb ca nu sunteti educate ca nici nu ar mai avea cn sa o faca e vb sa va educati singure sa cautati voi sa vd despre ce e vb,,,ca uni parinti tigani isi casatoresc copii de mici nu e ca o afacere cum crezi tu daca copii nu se plac sa sti ca nu o fac ca sunt si unii care o fac e altcva,,insa ei nu stau impreuna e vb de o legatura spirituala in primul rand,,cum sa n ai copilarie sau copilaria pentru tn e sa zburzi ptn din floare n floare,,,,uite eu tin minte ca eram lesinat dp una la 12 ani si aia dp mn ne iubeam de ne sareau capacele asta ca sa ti arat ca poti avea aceste simtiri de mic si sa ai si copilarie si inca odata casatoria se facea ca nu prea se mai face in primul rand spiritual nu insemna neaparat ca si trebui sa te cordesti cum te ai casatorit,,de aia nu intelegeti voi ce va spun eu pentru ca nu sunteti invatate cu asa cva nu aveti educatie in acest sens ca sa stiti despre ce vorbesc si de aia va mirati cand auziti,,traiti in matrix intreaga lume o face






O scurta intrebare Dog. Cate iubiri ai mai avut dupa cea de la 12 ani ?
intrebare tampita,,eu i am zis asta sa i demonstrez ca omul se poate indragosti si iubi chiar si de la varste mai mici,,pentru ca totul vine din dragoste pentru ca daca ea exista atunci va exista si intelegere intre cei 2
prazlea
Postat pe 10 Mai 2013 21:33
De la: criszoe, la data 2013-05-10 08:18:39Costache ceea ce ai simtit tu la 12 ani era indragosteala nici vorba de iubire.A iubi inseamna ff mult si nu oricine este in stare
Adesea,noi oamenii facem mare confuzie intre iubire si indragosteala.
ei bravo insa daca dragostea nu exista greu sa patrunda iubirea
prazlea
Postat pe 10 Mai 2013 21:36
De la: the_girl_with_smiley_face, la data 2013-05-10 15:48:43"O scurta intrebare Dog. Cate iubiri ai mai avut dupa cea de la 12 ani ?" foarte buna intrebarea!!
si sa sti,prazlea,ca ceea ce nu spui sau poate nu sti,e faptul ca da,casatoriile de la varste fragede se practicau peste tot pt ca speranta de viata era foarte scazuta(aia care treceau de 40 de ani erau considerati batrani).si normal,se casatoreau de mici ca sa aiba timp sa se mai si inmulteasca. ca sa nu mai zic ca din 10 copii nascuti, 3-4 mureau de mici sau la nastere.si daca nu ma insel, casatoria intre minori se practica in continuare la populatiile considerate mai inapoiate d.p.d.v. al culturii si educatiei pe care il avem noi. ca sa zic asa, adica la triburi si la tigani. termenul de 'inapoiat'nu e prea ok,dar nu imi vine in minte alt termen...uite,ca sa o dreg, populatiile care nu au un nivel de dezvoltare si de cultura asa cum le au europenii ,de exemplu.
si,by the way,prazleo, de ce , ma rog, nu s-ar putea face o legatura spirituala cu cineva pe care-l cunosti la 30 de ani?sau nu-s valabile decat cele facute in copilarie?
cn ti a zis tie ca murea lumea la 49 de ani cn ti a bagat asa cva in cap unde ai citit tu asa cva,,de la adam pana astazi lumea a scazut ca perioada de viata,,pote in viitor sa moara lumea la 40 de ani,,,ca mureau din cauza razboaielor pe campurile de batakii e altcva tiganii mai pastreaza acest obicei nu pentru ca sunt innapoiati ci pentru ca ia ti marginalizat voi,,iar voi nu l mai pastrati pentru ca asa va determina,,,,progresul,,,de care sunteti indispensabili
prazlea
Postat pe 10 Mai 2013 21:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ceva nou si sigur pe timp de criza 0 De la: 14 Decembrie 2009 13:34
Cariera de psiholog! 42 De la: franziska_eu 22 Decembrie 2011 17:50
divort 19 De la: ddsv97 27 Iulie 2009 07:22
ceva nou si sigur pe timp de criza 0 De la: 14 Decembrie 2009 13:34
MESAJ 1 De la: ELENA_EREMIE2001 21 Decembrie 2008 11:49