Setari Cookie-uri

Rascruce sau un nou inceput?

Buna tuturor!Am o problema foarte grea in a lua o decizie ,oare eu gresesc sau cei din jur? nu am cu cine discuta !Imi este rusine sa vorbesc despre situatia mea! Sunt casatorita de 22 de ani,cu o persoana pe care am numito eu buna,fica mea de 20 de ani nu ma asculta,umbla toata noaptea cu prieteni seara de seara pana dimineata nustiu unde ea imi zice ca se plimba cu prieteni ,este iesita dintr-o relatie cu un prieten care folosea droguri,legale ,un prieten care a intrat la mine in casa si ne-a furat ,fiind o persoana prezenta la noi in casa eu acceptandui relatia cu el de la 16 ani,acum sa despartit de el si nu mai stiu si nici nu ii cunosc prieteni,am avut nenumarate certuri cu ea sa nu mai iasa noaptea dar nu ne intelegem cu ea ,ba acum 2 seri cand a ajuns la cearta cu sora ei cand am intervenit ma inbancit ,nustiu cum sa mai procedez cu ea !cu sotul ma cert continuu ca el niciodata nu ia zis nimic imi spune continu ca eu gresesc si ca o judec gresit si ca sa o intelegem mai mult!iar eu il acuz ca e prea indulgent si nepasator la toate problemele!nustiu daca nu am gresit ca am stat atatia ani cu un om care nu se implica in nimic,iar copii un gust amar ce imi lasa in gura !O VIATA IN CARE NUSTIU CE CAUT!!!!



kamita_iul
Postat pe 24 Mai 2013 14:42
De ce nu esti mai ferma cu fiica ta? Am impresia ca nu prea stii sa te impui. Spune-i simplu, ca atata vreme cat e pe banii tai, trebuie sa respecte niste reguli. Daca nu e dispusa, atunci sa-si caute de lucru si sa se mute. E destul de mare, poate sa munceasca. Nu mai tipa la ea, ca n-are rost sa te consumi de pomana.
Micaell
Postat pe 25 Mai 2013 11:29
De la: kamita_iul, la data 2013-05-24 14:42:50Buna tuturor!Am o problema foarte grea in a lua o decizie ,oare eu gresesc sau cei din jur? nu am cu cine discuta !Imi este rusine sa vorbesc despre situatia mea! Sunt casatorita de 22 de ani,cu o persoana pe care am numito eu buna,fica mea de 20 de ani nu ma asculta,umbla toata noaptea cu prieteni seara de seara pana dimineata nustiu unde ea imi zice ca se plimba cu prieteni ,este iesita dintr-o relatie cu un prieten care folosea droguri,legale ,un prieten care a intrat la mine in casa si ne-a furat ,fiind o persoana prezenta la noi in casa eu acceptandui relatia cu el de la 16 ani,acum sa despartit de el si nu mai stiu si nici nu ii cunosc prieteni,am avut nenumarate certuri cu ea sa nu mai iasa noaptea dar nu ne intelegem cu ea ,ba acum 2 seri cand a ajuns la cearta cu sora ei cand am intervenit ma inbancit ,nustiu cum sa mai procedez cu ea !cu sotul ma cert continuu ca el niciodata nu ia zis nimic imi spune continu ca eu gresesc si ca o judec gresit si ca sa o intelegem mai mult!iar eu il acuz ca e prea indulgent si nepasator la toate problemele!nustiu daca nu am gresit ca am stat atatia ani cu un om care nu se implica in nimic,iar copii un gust amar ce imi lasa in gura !O VIATA IN CARE NUSTIU CE CAUT!!!!





Atata timp cat sta in casa ta, iar tu platesti toate cheltuielile casei, tu impui regulile acelei case. Ar trebui sa-i reamintesti si fiicei tale acest lucru.

Nu-i convine situatia, nu are decat sa-si faca bagajul si sa plece.

Doresc sa te intreb: fiica ta, la cei 20 de ani ai ei, lucreaza sau merge la facultate? Daca nu face nici una, nici alta, in locul tau, i-as cere urgent ca in termen de 3 luni sa-si gaseasca de lucru, altfel e libera sa se mute la altii. Cu persoane care te calca in picioare, nu merge cu binisorul, ci trebuie sa fi cat mai radicala, ca sa-i trezesti la realitate.
kudika_32792
Postat pe 25 Mai 2013 12:44
Merge la facultate!A lucrat si ea o perioada dar am zis sa ii lasam banii pentru nevoile ei! Incerc sa vad daca eu sunt gresita!multumesc pentru raspunsuri!
kamita_iul
Postat pe 25 Mai 2013 13:17
De la: kamita_iul, la data 2013-05-25 13:17:20Merge la facultate!A lucrat si ea o perioada dar am zis sa ii lasam banii pentru nevoile ei! Incerc sa vad daca eu sunt gresita!multumesc pentru raspunsuri!


Puneti-o si pe ea sa contribuie cu o parte din bani la cheltuielile casei.
kudika_32792
Postat pe 25 Mai 2013 13:22
De la: kamita_iul, la data 2013-05-24 14:42:50Buna tuturor!Am o problema foarte grea in a lua o decizie ,oare eu gresesc sau cei din jur? nu am cu cine discuta !Imi este rusine sa vorbesc despre situatia mea! Sunt casatorita de 22 de ani,cu o persoana pe care am numito eu buna,fica mea de 20 de ani nu ma asculta,umbla toata noaptea cu prieteni seara de seara pana dimineata nustiu unde ea imi zice ca se plimba cu prieteni ,este iesita dintr-o relatie cu un prieten care folosea droguri,legale ,un prieten care a intrat la mine in casa si ne-a furat ,fiind o persoana prezenta la noi in casa eu acceptandui relatia cu el de la 16 ani,acum sa despartit de el si nu mai stiu si nici nu ii cunosc prieteni,am avut nenumarate certuri cu ea sa nu mai iasa noaptea dar nu ne intelegem cu ea ,ba acum 2 seri cand a ajuns la cearta cu sora ei cand am intervenit ma inbancit ,nustiu cum sa mai procedez cu ea !cu sotul ma cert continuu ca el niciodata nu ia zis nimic imi spune continu ca eu gresesc si ca o judec gresit si ca sa o intelegem mai mult!iar eu il acuz ca e prea indulgent si nepasator la toate problemele!nustiu daca nu am gresit ca am stat atatia ani cu un om care nu se implica in nimic,iar copii un gust amar ce imi lasa in gura !O VIATA IN CARE NUSTIU CE CAUT!!!!






Da,esti responsabila pentru tot ceea ce se intampla in familia ta,nu ai stiut sa
te impui,acum culegi roadele!!!!
Da,ai gresit caci te-ai casatorit cu indiferenta in persoana,si,mai mult de atat,continui sa traiesti intr-o familie unde domneste haosul si nepasarea,neglijenta fata de nevoile celorlalati!!!

Esti creata dintr-un aluat moale,dar nu este timpul trecut sa te remodelezi,totul este sa iei aceasta hotarare!!!

In primul rand,stabileste niste reguli, ce tin de educatie,cu sotul tau,este usor sa fii indiferent la problemele familiei!!!Se observa lipsa de implicare a domniei sale in educatia copiilor vostri,de aici rezultand comportamentul acestora!!!

Pentru fiica cu probleme,din punctul meu de vedere este o cauza pierduta,a excelat,inca de mica copila,intr-o viata dezodonata,cu ajutorul familiei bineinteles,un copil,care isi incepe activitatea amoroasa inca de la varsta de saisprezece ani,ridica destule semne de intrebare!!Unde ai fost atunci,mamica draga???De ce nu ai luat atitudine,cand iti venea cu baieti in casa????Ai tolerat,acum,,,plangi si intrebi unde ai gresit!!!!Este studenta??Unde???Cand invata,cand se odihneste ,daca pierde noptile cu gasca de prieteni!!Sigur nu se drogheaza fiica ta????Lucreaza???Unde???Daca are un loc de munca,oblig-o la participarea la nevoile si necesitatile familiei!!!!!Nu doreste??In acest caz,este libera sa elibereze camera in care doarme,caci locuinta voastra nu este azil de noapte sau zi!!!!Draga mea,de multe ori,se impune sa fii transanta in relatia cu copiii,altfel totul se transforma intr-un calvar!!!!Cum ii educi,asa ii ai,aceasta este politica de functionare in familiile cu copii!!!Nu sunt pentru violenta in familie,dar nici pentru supunerea parintilor in fata odraslelor lor!!!!!

Cum trebuie sa procedezi??????Fii,si tu,indiferenta la nevoile ei,este majora si se poate descurca singura,daca tot ii place independenta,mai ales cea nocturna!!!!Va fi foarte greu,caci esti mama,dar nici la modul cum traiti,nu se poate continua!!!!Incearca sa ai mai multa grija de tine,nu ai sesizat ca nu ii pasa nimanui de tine,de sufletul tau??Te intreaba careva din familie cum iti este,daca ai nevoie de ceva,daca vrei sa te bucuri de putina intimitate??Sunt convinsa ca nu!!!!Ai facut copii cu un barbat indolent,nu a fost astfel si inainte de a te casatori cu el????Sa te intreb de ce ai facut copii cu un astfel de om??Sa te intreb de ce ti-ai consumat viata langa un munte de nepasare???Sa te intreb ....nu te mai intreb nimic,caci cunosc raspunsul tau,este acelasi cu al sutelor de femei,care aleg calea supliciului,numai din cauza copiilor si a statutului de femeie casatorita!!!!Scutura-te de oboseala inimii si incearca sa repari ,daca se mai poate,ceva din viata pierduta a fiicei tale,nu stiu daca vei reusi,dar poti incerca,esti mama ei!!!
kudika_15804
Postat pe 25 Mai 2013 14:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
are dreptul asta ???? 276 De la: _iluzie_ 25 Iunie 2009 16:21
Cum sa lucrez impreuna cu fosta mea prietena? 8 De la: kudika_31341 18 Aprilie 2013 12:20
Ce sa mai inteleg din reactiile lui? 1 De la: kudika_1033721 13 August 2018 15:35
buna! 11 De la: Barbie30_ 18 Aprilie 2011 08:47
Am nevoie de ajutorul vostru..... 10 De la: AlexaGeea 22 Iunie 2011 18:59