Setari Cookie-uri

Despre oameni si sex


Cine suntem ?
De ce alegem sa fim intr-o relatie ?
De ce parasim , inselam sau de ce suntem fideli ?


De foarte mult timp am vrut sa scriu despre aceste subiecte dar nu am avut timpul necesar insa acum mi-am alocat cateva momente sa o fac
NU consider ca stiu totul despre oameni , despre relatii pentru ca omul este cea mai complexa fiinta care te poate surprinde in orice fel , intr-un fel pe care nu ti l-ai imaginat niciodata ca fiind posibil .
Exista 2 mari categorii de oameni din punctul meu de vedere !.
Exista oameni carora predominant le place sa OFERE si altora carora le place sa PRIMEASCA .
Aceia carora le place sa OFERE sunt altruisti , le place sa faca totul pentru cel de langa ei , asa se simt bine, asa se simt utili.
Pentru ei bucuria celei/celui de langa ei inseamna bucuria lor .
Ceilalti care vor sa primeasca, nu refuza aproape pe nimeni si iti doresc sa primeasca de la cat mai multe persoane, sa experimenteze diverse trairi cu cat mai multi parteneri .
Pentru ei relatiile sunt intense si scurte , unele foarte scurte si isi doresc mereu un nou inceput dar nu pot admite asta de la inceputul relatiei . Considera ca relatia merge de la sine intr-un mod natural dar in realitate ei controleaza totul .
Multi dintre noi nu avem curajul sa admitem ce ne dorim la un moment dat de teama sa nu fim judecati , parasiti , marginalizati .
Astfel unii intram in relatii din disperare , doar pentru a avea pe cineva si ramanem in ea poate din generoziate , sau crezand ca cel/cea de langa noi va deveni ceea ce ne dorim , altii ne dorim doar o aventura si ne prefacem indragostiti pentru ca vrem sa fim cuceritori pentru a mai bifa inca o relatie fulgeratoare inceputa de la prima intalnire cu sarutari pasionale si sfarsita brusc printr-un sec M-AM PLICTISIT sau AM INTALNIT PE ALTCINEVA de obicei venite din parea unei dudui!
Unii avem relatii formale doar pentru ca ne dorim sa ne afisam cu o femeie frumoasa , iar ea isi doreste un barbat potent financiar care sa ii ofere un alt standard de viata, unul la care nu poate ajunge prin forte proprii .
Exista persoane a caror existenta se raporteaza la ce crede LUMEA despre ei, nu la cum sunt ei in realitate !!!
Acesti oameni traiesti intr-o continua tensiune , in 2 lumi paralele care se intersecteaza doar in visele lor , pentru ca fac "ceea ce e frumos" sa faca dar ei nu isi doresc deloc asta
caci nu sunt asa , nu simt sa faca acele lucruri . Ei se interiorizeaza si la un moment dat explodeaza , socand pe toti in jurul lor prin ceea ce spun si prin ceea ce fac !!
Am trait asta pe pielea mea si nu e o amintire placuta .

De ce parasim ?


- Parasim pentru ca nu iubim cu adevarat si realizam ca relatia nu va fi una sanatoasa . Asta e cazul fericit in care avem curajul sa o facem ;
- Parasim pentru ca ne dorim aventuri si un nou partener/partenera a aparut in peisaj dar cautam tot felul de scuze penibile pentru a justifica despartirea ( gen nepotrivire de caracter , m-a sarutat in public ....orice .. ) pentru ca nu isi asuma ceea ce sunt . Acesti "oameni" nu pot iubi pe nimeni ;
- Parasim pentru ca nu mai putem comunica cu partenera/partenerul , pentru ca realizam ca avem pareri total opuse despre mai multe subiecte importante si/sau ca ne dorim cu totul si cu totul altceva ;
- Parasim pentru ca celalat isi declara iubirea mult prea repede in conceptia noastra , inainte de a necunoste suficient si asta ne sperie si ne face sa tragem niste concluzii mai mult sau mai putin gresite.
- Parasim pentru ca nu suntem capabili sa ne asumam o relatie serioasa , pentru ca nu dorim sa avem doar cateva relatii in palmares inainte de a ne casatori ;
- Parasim pentru ca un/o necunoscut/necunoscuta ne face avansuri iar noi deja ne vedem cu el/ea intr-o noua relatie si chiar declaram ca ne-am "indragostit "
ca sa nu dam alte explicatii mai realiste de genul "Imi doresc mai multe experiente cu barbati/femei" .


De ce inselam ?


- Iselam pentru ca suntem niste lasi , mincinosi care nu ne putem asuma consecintele faptelor noastre si incercam sa ascundem urmele sub pres, dar nici nu ne putem abtine de la a nu calca stramb !!!



De ce suntem fideli ?


DIN PRINCIPIU , PENTRU CA NE DORIM , PENTRU CA AVEM CONSTIINTA , RATIUNE , IUBIRE SI RESPECT fata de persoana de langa noi !



Mai exista un tip de oameni care au curajul sa adminta ca iti doresc doar relatii sexuale si pe aceea ii admir foarte mult pentru ca sunt sinceri , directi si deschisi cu cei din jur asa cum ar trebui sa fim noi toti !
Pentru ca o relatie sa mearga bine , ar trebui sa inceapa doar daca cei 2 simt o atractie unul fata de celalalt , daca au pasiuni comune , isi doresc acelasi lucru pe termen lung , daca sunt naturali si pot discuta toate subiectele posibile fara teama ca vor fi judecati gresit sau blamati .
Orice incercare de fofilare de la discutiile pe diverse teme ascunde multe chestiuni neplacute pentru unul din ei si relatia nu va fi una frumoasa, normala si de lunga durata !


Sfatul meu pentru o parte dintre voi : IUBITI NECONDITIONAT SI FITI VOI INSIVA
Pentru ceilalti...un tricou pe care e scris NU MA POT ABTINE ! cred ca e foarte util si suficient !:)

http://whatabouttoti.blogspot.co.uk/
Constantin_Alexandru_2
Postat pe 2 Iunie 2013 02:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am o oaresce problema 60 De la: cream_alexis 25 August 2014 14:02
Help 9 De la: kudika_980094 26 Ianuarie 2015 13:46
caut de munca rubrica erotism 11 De la: kudika228425 17 Aprilie 2012 14:38
AJUTOR 10 De la: sebaana 29 Decembrie 2008 11:26
fertilizarea in vitro 4 De la: SfDuminica 14 Octombrie 2010 22:45