Setari Cookie-uri

Caine care latra noaptea

Cainele vecinei, legat langa gardul nostru, latra noaptea. Nici termopanele, nici discutia cu stapana animalului in ideea de a-l muta in gradina,de a coopera, nu au adus imbunatatiri. Terorizeaza toata strada, dar pe noi, vecinii, ne duce in pragul disperarii
Ceilalti caini din zona sant mai silentiosi, inclusiv al nostru.
Ce metoda de ''potolire'' sa aplic, inainte sa devenim clientii spitalului de nebuni, toti ai casei cu copiii in frunte...Otravirea lui ma tenteaza, dar parca mi-e mila de el...
Cu mii de multumiri !
emamaria
Postat pe 10 Iunie 2013 12:23
ia un cartof si atentioneaza cainele,a doua zi vecina va intelege
daca nu merge cu un cartof pune un diazepam intr-un carnat
Titanika
Postat pe 10 Iunie 2013 12:29
Gandeste-te cum te-ai simti daca ti-ai gasi cainele otravit intr-o zi....cum poti sa te gandesti la asa ceva? Numai iubitoare de animale nu te poti numi...poate cainele acela este bolnav, ar trebui chemat veterninarul pentru a vedea "ce-l doare" ! La asta v-ati gandit tu sau vreunul din vecinii sensibili la timpane?
rondina
Postat pe 10 Iunie 2013 12:30

Am trecut de mult de faza cu ''cartoful'' ...si de cea cu ''rugamintea la o cafea''..., santem la faza cu ''prastia si pietrele'', dar cainele se linisteste doar pentru moment.
Multumesc mult! Alerg la farmacie !
Traiasca Diazepanul !!!
emamaria
Postat pe 10 Iunie 2013 12:35
este un caine stresat...latra, pt este singura modalitate de a se face inteles ...trebuie musai dezlegat, pt ca presupun ca este legat cu'n lant sau cu o funie groasa
MissDarine
Postat pe 10 Iunie 2013 12:37
latra ca e singur si speriat,n-are mama,n-are tata,frati surori si se plange la ceilalti sa fie bagat in seama ori e prost de gura
Titanika
Postat pe 10 Iunie 2013 12:40
De la: emamaria, la data 2013-06-10 12:35:31
Am trecut de mult de faza cu ''cartoful'' ...si de cea cu ''rugamintea la o cafea''..., santem la faza cu ''prastia si pietrele'', dar cainele se linisteste doar pentru moment.
Multumesc mult! Alerg la farmacie !
Traiasca Diazepanul !!!
,era o vreme cand se dadea fara retzeta,vezi cum te descurci
Titanika
Postat pe 10 Iunie 2013 12:42
De la: emamaria, la data 2013-06-10 12:23:58Cainele vecinei, legat langa gardul nostru, latra noaptea. Nici termopanele, nici discutia cu stapana animalului in ideea de a-l muta in gradina,de a coopera, nu au adus imbunatatiri. Terorizeaza toata strada, dar pe noi, vecinii, ne duce in pragul disperarii
Ceilalti caini din zona sant mai silentiosi, inclusiv al nostru.
Ce metoda de ''potolire'' sa aplic, inainte sa devenim clientii spitalului de nebuni, toti ai casei cu copiii in frunte...Otravirea lui ma tenteaza, dar parca mi-e mila de el...
Cu mii de multumiri !

Latra si tu ca el si otraveste-ti vecina...sau schimba-ti parfumul
INTELIGENTUL
Postat pe 10 Iunie 2013 12:42
Draga Rondina
Da, la asta ne-am gandit prima data si medicul veterinar ne-a sugerat sa-l operam pe cheltuiala noastra. Stapana nu accepta.Daca era sa-l otravesc..''la primul impuls'', nu mai apelam la sfatul nimanui...
Draga Rondina, nu cred ca cunosti sentimentul de ''nesomn'', repetat la nesfarsit!!!
Multumesc oricum, ma mai gandesc !!
emamaria
Postat pe 10 Iunie 2013 12:44
De la: emamaria, la data 2013-06-10 12:35:31
Am trecut de mult de faza cu ''cartoful'' ...si de cea cu ''rugamintea la o cafea''..., santem la faza cu ''prastia si pietrele'', dar cainele se linisteste doar pentru moment.
Multumesc mult! Alerg la farmacie !
Traiasca Diazepanul !!!

Gandeste-te cum te-ai simti si cum ai latra daca ai fi luata la pietre cu prastia ca Putzi luata cu... de tiristi intr-o zi....cum poti sa te gandesti la asa ceva?
Numai iubitoare de animale latratoare nu te poti numi... poate cainele acela este bolnav,poate se preface,poate simte ca nu il iubesti, ar trebui chemat veterninarul pentru a vedea "ce-l doare" si "unde-l doare" !
La asta v-ati gandit tu sau vreunul din vecinii diazepanici sensibili la timpane ? A ?
Mai bune musca-l si o sa moara sigur otravit
INTELIGENTUL
Postat pe 10 Iunie 2013 12:47
asa am si eu in vecini un caine legat pe lant care latra si cand zboara musca ,dar niciodata nu m-am gandit sa-l "rezolv".De multe ori il apuca cand era somnicul mai dulce sau cand cu greu reusisem sa-mi adorm copilul si evident il trezea...cu toate astea nici nu mi-a trecut prin cap sa-l extermin.
Cu greu,foarte cu greu ,cu timpul ne-am obisnuit cu el ,pot spune ca acum nici ca-l mai auzim indiferent cat de tare si insistent e el cu comunicarea latratoare .
Asata este,la casa sunt unele robleme ,la bloc altele..poate vecini chefuitori .Cainele in principiu are datoria de a apara teritoriul,unii-s mai silentiosi altii latra non-stop.
againpiscotica
Postat pe 10 Iunie 2013 12:53
La ce sa te mai gandesti? Daca sa-l otravesti sau nu?!
Pretul pentru o sterilizare la caini variaza intre 50 si 100 de lei (daca asta a sugerat veterninarul, altfel, care a fost diagnosticul dat de medic?). Linistea ta costa mai putin? Sunt sigura ca vecina ta ar accepta, daca ai suporta tu costul sterilizarii!
rondina
Postat pe 10 Iunie 2013 12:57
Eu asa steriliza vecina...asa cum s-a referit veterinarul
INTELIGENTUL
Postat pe 10 Iunie 2013 13:00
De la: Titanika, la data 2013-06-10 12:40:48latra ca e singur si speriat,n-are mama,n-are tata,frati surori si se plange la ceilalti sa fie bagat in seama ori e prost de gura

stii care e problema?...unii oameni se gandesc sa-si ia un caine, doar in momentul in care se muta la casa...dar atunci cand cainele incepe sa calce in labute florile sau rasadurile, automat il leaga...nu se gandeste nimeni ca un caine poate fi dresat si lasat liber sa pazeasca curtea, fara sa-i innebuneasca de cap pe ei si pe vecini!
MissDarine
Postat pe 10 Iunie 2013 13:00
De la: MissDarine, la data 2013-06-10 13:00:56
De la: Titanika, la data 2013-06-10 12:40:48latra ca e singur si speriat,n-are mama,n-are tata,frati surori si se plange la ceilalti sa fie bagat in seama ori e prost de gura

stii care e problema?...unii oameni se gandesc sa-si ia un caine, doar in momentul in care se muta la casa...dar atunci cand cainele incepe sa calce in labute florile sau rasadurile, automat il leaga...nu se gandeste nimeni ca un caine poate fi dresat si lasat liber sa pazeasca curtea, fara sa-i innebuneasca de cap pe ei si pe vecini!

nu doar sa calce in icioare ci sa faca si gropi,adanci ...in care efectiv poti cadea cel putin al meu numa ravagii din astea stie face si tot nu-i legat bietu
againpiscotica
Postat pe 10 Iunie 2013 13:02
De la: againpiscotica, la data 2013-06-10 13:02:55
nu doar sa calce in icioare ci sa faca si gropi,adanci ...in care efectiv poti cadea cel putin al meu numa ravagii din astea stie face si tot nu-i legat bietu

ai boxer cumva?
MissDarine
Postat pe 10 Iunie 2013 13:04
se pare ca pepenelemeu nu si-a facut treaba bine ..se vede clar cat mi-e de foame din moment ce pap una intr-una litere
againpiscotica
Postat pe 10 Iunie 2013 13:04
http://www.youtube.com/watch?v=pbJ1deZMwwM
Titanika
Postat pe 10 Iunie 2013 13:05
De la: MissDarine, la data 2013-06-10 13:04:30
De la: againpiscotica, la data 2013-06-10 13:02:55
nu doar sa calce in icioare ci sa faca si gropi,adanci ...in care efectiv poti cadea cel putin al meu numa ravagii din astea stie face si tot nu-i legat bietu

ai boxer cumva?

labrador mai rau ca boxeru ...ma refer la prostioare...doamne fereste sa se plictiseasca ca ai belit-o ...face gropi peste tot ,ascunde ce gaseste in ele ,le acopera da daca nu esti pe faza risti sa faci cunostinta cu pamantu-n gura .Deobicei dimineata ma trezesc mai repede sa astup repede ...sa nu vada a meu ca se nervozeaza
againpiscotica
Postat pe 10 Iunie 2013 13:07
De la: againpiscotica, la data 2013-06-10 13:07:05
ai boxer cumva?

labrador mai rau ca boxeru ...ma refer la prostioare...doamne fereste sa se plictiseasca ca ai belit-o ...face gropi peste tot ,ascunde ce gaseste in ele ,le acopera da daca nu esti pe faza risti sa faci cunostinta cu pamantu-n gura .Deobicei dimineata ma trezesc mai repede sa astup repede ...sa nu vada a meu ca se nervozeaza [/quote]
la dresaj cu el! ii explici lui nenea ce vrei de la cutulache... sa se axeaza pe pazit curtea,latrat doar cand e cazul, papica numa' de la tine si ai tai...si obligatoriu s-o pape, nu s-o ascunda!
MissDarine
Postat pe 10 Iunie 2013 13:10
*axeze
MissDarine
Postat pe 10 Iunie 2013 13:10
De la: MissDarine, la data 2013-06-10 13:10:06
De la: againpiscotica, la data 2013-06-10 13:07:05
ai boxer cumva?

labrador mai rau ca boxeru ...ma refer la prostioare...doamne fereste sa se plictiseasca ca ai belit-o ...face gropi peste tot ,ascunde ce gaseste in ele ,le acopera da daca nu esti pe faza risti sa faci cunostinta cu pamantu-n gura .Deobicei dimineata ma trezesc mai repede sa astup repede ...sa nu vada a meu ca se nervozeaza

la dresaj cu el! ii explici lui nenea ce vrei de la cutulache... sa se axeaza pe pazit curtea,latrat doar cand e cazul, papica numa' de la tine si ai tai...si obligatoriu s-o pape, nu s-o ascunda! [/quote]
darine ,e cuminte nu-i stres ,da e habauc exact ca pruncii ...io cred ca se iau unu dupa altu ,cainele a preluat din comportamentu lu fiu-meo ..habauc
Nu as vrea sincer sa fie altfel,n-ar mai fi la fel,e super jucaus cainele,si atat de iubacios incat eu una trec peste prostioarele care le face peste noapte ...ii e ciuda ca nu-l las sa intre in casa si se razbuna
againpiscotica
Postat pe 10 Iunie 2013 13:14
PS pt darine...nu ascunde mancare in pamant..ci ne ascunde deobicei slapii sau papucii ce-i lasam pe scari
againpiscotica
Postat pe 10 Iunie 2013 13:15
De la: againpiscotica, la data 2013-06-10 13:14:06
darine ,e cuminte nu-i stres ,da e habauc exact ca pruncii ...io cred ca se iau unu dupa altu ,cainele a preluat din comportamentu lu fiu-meo ..habauc
Nu as vrea sincer sa fie altfel,n-ar mai fi la fel,e super jucaus cainele,si atat de iubacios incat eu una trec peste prostioarele care le face peste noapte ...ii e ciuda ca nu-l las sa intre in casa si se razbuna

esti de'a mea ...da' io visez la un rottweiler
http://i.livescience.com/images/i/000/029/825/iFF/rottweiler-120809.jpg?1344539133
MissDarine
Postat pe 10 Iunie 2013 13:18
De la: againpiscotica, la data 2013-06-10 13:15:35PS pt darine...nu ascunde mancare in pamant..ci ne ascunde deobicei slapii sau papucii ce-i lasam pe scari

aaaaaaaa, e puiut?
MissDarine
Postat pe 10 Iunie 2013 13:19
De la: MissDarine, la data 2013-06-10 13:19:17
De la: againpiscotica, la data 2013-06-10 13:15:35PS pt darine...nu ascunde mancare in pamant..ci ne ascunde deobicei slapii sau papucii ce-i lasam pe scari

aaaaaaaa, e puiut?

nu-i puiut are 4 ani deja de prostii facute cu caru .
Da e smecher ,vede ca daca ne fura papucii din fata usii noi incepem si cautam si-l luam la rost si abea asteapta
incet incet ne-am invatat sa ne tinem papucii in casa
againpiscotica
Postat pe 10 Iunie 2013 13:24
darine eu personal nu mi-am dorit animale prin curte/casa.dar copii astia ai mei m-au terorizat psihic de-a dreptul asa ca eu am vrut sa iau un caine din ala mic mic sa nu-mi deie mult de lucru,da cel amre nu si nu ca el vrea ditai animalu.
Ala micu are broasca si pasare mai lipseste pisica
si faza culmea e ca amandoi mi-au promis ca ei au grija de tot ce tine de animale ...si ghici cine o ajuns sa curete sa spele sa schimbe sa deie papa /apa
againpiscotica
Postat pe 10 Iunie 2013 13:27
De la: againpiscotica, la data 2013-06-10 13:24:53
nu-i puiut are 4 ani deja de prostii facute cu caru .
Da e smecher ,vede ca daca ne fura papucii din fata usii noi incepem si cautam si-l luam la rost si abea asteapta
incet incet ne-am invatat sa ne tinem papucii in casa

Temperament labradori

Cainii din rasa labrador sunt recunoscuti pentru firea lor echilibrata. Labradorii sunt foarte adaptabili la diferitele activitati pentru care sunt antrenati. De asemenea, indiferent ca este crescut la curte sau in apartament, aceste patrupede invata repede sa respecte regulile casei. Fata de alte rase, labradorii nu sunt foarte teritoriali. Aceste patrupede sunt rareori distructive, hipersensibile sau agresive, fiind niste animale de companie ideale. Avand in vedere trecutul lor de copoi, labradorilor le place foarte mult sa poarte obiecte in gura. Stapanul unui astfel de caine isi poate pune mana in gura patrupedului fara nicio grija, labradorii fiind foarte atenti sa nu muste din greseala. Acesti caini au o reputatie excelenta legata de viata in familie. Labradorii se intelege foarte bine cu copiii si dau dovada de rabdare in relatia cu cei mici sau cu celelalte animale de companie din casa.

Labradorii au un caracter stabil si se sperie foarte greu atunci cand sunt pusi in fata unei situatii neasteptate. Acesti caini sunt predispusi la probleme cu mestecatul excesiv dar pot fi antrenati foarte usor pentru a scapa de astfel de obiceiuri inadecvate. Labradorii vor latra atunci cand nu identifica sursa unui sunet dar, de obicei, sunt destul de tacuti. Din cauza faptului ca sunt foarte toleranti cu strainii, labradorii nu sunt niste caini de paza foarte buni. Labradorii sunt foarte putin dispusi sa "scape" din locurile pe care le cunosc si vor sari gardul sau vor iesi pe usa doar pentru ca sunt foarte curiosi si au un simt de explorator. Acesti caini adora compania oamenilor si vor cauta permanent interactiunea cu stapanii lor.
MissDarine
Postat pe 10 Iunie 2013 13:28
De la: againpiscotica, la data 2013-06-10 13:27:59darine eu personal nu mi-am dorit animale prin curte/casa.dar copii astia ai mei m-au terorizat psihic de-a dreptul asa ca eu am vrut sa iau un caine din ala mic mic sa nu-mi deie mult de lucru,da cel amre nu si nu ca el vrea ditai animalu.
Ala micu are broasca si pasare mai lipseste pisica
si faza culmea e ca amandoi mi-au promis ca ei au grija de tot ce tine de animale ...si ghici cine o ajuns sa curete sa spele sa schimbe sa deie papa /apa

cunoastem
MissDarine
Postat pe 10 Iunie 2013 13:29
temperamentul e ok la cainii astia sa sti...in curte cam greu intra cineva .dar copii pot face absolut orce cu el....cel mic il calareste ,in iarna l-am pus la tras sania se distrau de minune.....per ansamblu e un caine ok ,cel putin pentru noi...mie ce-i drept mi-ar fi placut un caine din ala ed canapea ,mai lenes dar ...cu asta m-am ales cu asta defilez
againpiscotica
Postat pe 10 Iunie 2013 13:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Constructii si amenajari de la idee la cheie. 1 De la: kudika367917 2 Martie 2012 10:10
FOTOTAPET PERSONALIZAT TABLOURI PERSONALIZATE 1 De la: fototapettt 27 Ianuarie 2011 16:20
colaborare 23 De la: violet_m00n 28 Noiembrie 2011 17:30
Stiati ca va puteti corecta optic camera cu ajutorul tapetului ? 1 De la: TapetArt 18 Mai 2011 22:21
sistem de prindere jaluzele metalice de termopan metalic 2 De la: Baiat_virgin 13 Iunie 2011 17:06