Setari Cookie-uri

Preotul si puterea de a lega

De la: Titanika, la data 2013-06-16 11:41:11
De la: prazlea, la data 2013-06-16 11:38:43
De la: Titanika, la data 2013-06-16 11:11:57
De la: prazlea, la data 2013-06-16 10:31:43
De la: Titanika, la data 2013-06-16 09:10:20chiar nu-I inteleg pe unii,de ce ii tine in poala pe popi!Am avut un preot in oras,iar nevasta lui s-a dus in piata si vindea prosoapele primite de pomana ,iar mai tarziu s-a imbolnavit de cancer si s-a dus pe veci,de ce nu lea dat la oameni necajiti
nu i tine nimeni in poala mintea voastra e abrambura rau exemple negative sunt peste tot si mai multe sunt printre astia ca tn de are grija de batranii pentru bani si le mai si ciordesc din casa,,,va ti gasit voi sa i criticati pe totii preotii pentru uni care sunt mai lacomi,,vedetiva de voi

vorbeste gura fara tine insensibiluled,ma faci acum hoata ma cunosti tu pe mine!!!!fi atent ca schimb foaia!!!
da tu ii cunosti pe preotii tuto cand ii faci hotii pentru unii pe totii

imi este destul sa te bag in aceeasi oala cu ei!
iti este destul ca esti tu tuta,,baga te singura in olita
prazlea
Postat pe 16 Iunie 2013 11:44
Mda...
criszoe
Postat pe 16 Iunie 2013 11:49
Prazleo,nu ma scoate din sarite ca te bluestem in stil evreiesc si nu cred ca-ti doresti,eu atat iti spun!!?
Titanika
Postat pe 16 Iunie 2013 11:53
Naja asta nu-i de bine.
criszoe
Postat pe 16 Iunie 2013 11:55
De la: Titanika, la data 2013-06-16 11:53:06Prazleo,nu ma scoate din sarite ca te bluestem in stil evreiesc si nu cred ca-ti doresti,eu atat iti spun!!?
la prostia din capul tau e cva logik
prazlea
Postat pe 16 Iunie 2013 12:06
De la: prazlea, la data 2013-06-16 12:06:45
De la: Titanika, la data 2013-06-16 11:53:06Prazleo,nu ma scoate din sarite ca te bluestem in stil evreiesc si nu cred ca-ti doresti,eu atat iti spun!!?
la prostia din capul tau e cva logik

mai odata sa ma superi termina de amai vorbi cu mine si a-mi mai da replici!!!
Titanika
Postat pe 16 Iunie 2013 12:10
De la: Titanika, la data 2013-06-16 12:10:39
De la: prazlea, la data 2013-06-16 12:06:45
De la: Titanika, la data 2013-06-16 11:53:06Prazleo,nu ma scoate din sarite ca te bluestem in stil evreiesc si nu cred ca-ti doresti,eu atat iti spun!!?
la prostia din capul tau e cva logik

mai odata sa ma superi termina de amai vorbi cu mine si a-mi mai da replici!!!
culcate ,,asta ca sa nu mai scotii prostii din taste
prazlea
Postat pe 16 Iunie 2013 12:16
De la: prazlea, la data 2013-06-16 12:16:32
De la: Titanika, la data 2013-06-16 12:10:39
De la: prazlea, la data 2013-06-16 12:06:45
De la: Titanika, la data 2013-06-16 11:53:06Prazleo,nu ma scoate din sarite ca te bluestem in stil evreiesc si nu cred ca-ti doresti,eu atat iti spun!!?
la prostia din capul tau e cva logik

mai odata sa ma superi termina de amai vorbi cu mine si a-mi mai da replici!!!
culcate ,,asta ca sa nu mai scotii prostii din taste

Datiar Dzeu vecini rai la casa!!!
Titanika
Postat pe 16 Iunie 2013 12:21
De la: Titanika, la data 2013-06-16 12:21:14
De la: prazlea, la data 2013-06-16 12:16:32
De la: Titanika, la data 2013-06-16 12:10:39
De la: prazlea, la data 2013-06-16 12:06:45
De la: Titanika, la data 2013-06-16 11:53:06Prazleo,nu ma scoate din sarite ca te bluestem in stil evreiesc si nu cred ca-ti doresti,eu atat iti spun!!?
la prostia din capul tau e cva logik

mai odata sa ma superi termina de amai vorbi cu mine si a-mi mai da replici!!!
culcate ,,asta ca sa nu mai scotii prostii din taste

Datiar Dzeu vecini rai la casa!!!
sa te primeasca dumnezeu in rai ca esti de la tara si vorbesti prostii
prazlea
Postat pe 16 Iunie 2013 12:23
Of, of...PRAZLEA are dreptate;
orice muritor de rind, indiferent de gradul de instruire si de cultura (si ma refer aici la istorie, religie... pentru ca voi, in acest dialog, ati invocat cite ceva) intra in biserica ori de cite ori simte nevoia, cind are un necaz, cind vrea sa se regaseasaca pe sine intr-un loc in care harul lui Dumnezeu este prezent, cu sau fara slujbele facute de preoti; biserica este locul in care este Dumnezeu pentru oricine, desi se spune ca Dumnezeu este prezent oriunde te afli, daca ai credinta si ...mai ales, daca simti acest lucru; credinta se afla in noi; revenind la ...postarea anterioara, pe intelesul oricui, canonul presupune totdeauna rugaciune, post (uneori post negru), dorinta de ati usura sufletul de greutati care te apasa; canonul este dat de preot cu ocazia spovedaniei si precede impartasania(daca este cazul), preotul fiind cel care hotaraste dupa cit timp te va impartasi urmare respectarii acelui canon dar si indeplinirii lui; e bine sa ai un preot duhovnic caruia sa-i poti vorbi despre tainele sufletului tau, despre necazuri dar si bucurii, preotul duhovnic te va cunoaste in timp si va sti totdeauna cum sa te sfatuiasca(in baza invatarurilor pe care le-a primit/acumulat de-a lungul timpului); unii numesc canonul "pedeapsa" poate pentru ca - se spune- e greu de respectat un canon mai drastic (nu stiu bine), dar cred ca are rolul sa-ti elibereze sufletul de eventualele temeri/pacate... care te apasa si pentru care te caiesti.
Scuze, am divagat putin, oare....

Referitor la subiectul topicului - cred ca nimic si nimeni nu te poate lega de o persoana atita vreme cit nu exista acel .... ceva, acea chimie, indiferent la ce ne gindim (colegialitate, dragoste, etc), care sa faca doi oameni sa poata comunica intre ei.

Ce parere ai Prazlea ?

O duminica placuta va doresc, tuturor!
D.
dana_filote
Postat pe 16 Iunie 2013 14:04
Invers e..Ce este legat in ceruri va fi si pe pamant...Ce este dezlegat in ceruri va fi si pe pamant...Ce este legat in ceruri nimeni si nimic nu ii va desparti..Putini preoti sunt cu har, restul sunt niste sarlantani legali..De ce trebuie sa te spov ca Dumnezeu stie ce pacate ai si daca iti pare rau sau nu ..Spovedeala e doar o chestie sa faca si preoti niste bani:))) ..Cu cununia la fel , botezul la fel cu mormantarea la fel...Sunt multi preoti daca nu ai bani nu iti botezeaza copilul, nu te cununa, nu mormanteaza...Sa vedeti cum e si cu BIsericiile acestea..Cand trebuie renovata biserica sau fac alte lucrari incep preoti sa cerseasca:))), nu e destul ca i-a bani in fiecare an de la oameni indifent ca au sau nu...Dar ei sa nu puna manasa ajute nevoiasi...Cum sunt in alte tariii..De aceea am rupt leg cu biserica..
kudika100024
Postat pe 16 Iunie 2013 15:38
Poporul roman nu au fost prostit de politiceni,au fost prostiti de preotii...Nu romanul spune'eu nu fac asta ca ma bate Dumnezeu'?`Preotii muncesc pt nemurirea noastra?:)))De cand?Daca nu le dai bani nu munceste pt nemurirea ta:))..Cate femei stau cu barbati violenti care le este frica sa se desparta de ei sa nu le bata Dumnezeu,sa nu ajunga in iad...Toata viata lor le-a fost bagat in cap ca Dumnezeu pedepseste...Si cu Bibilia e o poveste doar de a manipula lumea..Cum vede Bibilia pe Dumnezeu ca un om rau..Dumnezeu se bate cu dracul:)),Dumnezeu pedepseste daca i-ai incalcat porunciile...El e stapanul nostru si noi suntem simpli scalvii,daca incercam sa incalcam cuv din biblie incepe sa dea cu venin in orice,indiferent de e copil sau batran..Dracul te indeamna si Dumnezeu pedepseste:))..Noi omenirea suntem intre ei:))Ia faceti loc Dumnezeu a lasat raul si binele...Fara rau nu putea fie bine si invers...Cand am inceput sa citesc,am inceput sa citesc si Biblia,cu cat citeam Biblia cu atat ma indepartam de Biserica...
Maria_Loredana_1
Postat pe 16 Iunie 2013 16:09
De la: prazlea, la data 2013-06-16 10:38:13da ma da pentru ca oamenii considera ca esti om integru ca doctorii avocatii dascalii,,,,,dar uni cu timpul vor devenii niste preotii bunii sau nu,,,,,nu e treaba voastra ma frate ce fac,,,atentie ,,unii ,,preoti treaba voastra e ce va invata ei sa faceti ce fac ei o sa i judece dumnezeu iar ei o sa aiba cea mai grea judecata,,se zice ca la cea mai de jos treapta a iadului sunt preotii care au facut rau

acu' te-am inteles sincer io ocolesc biserica asta,chiar daca e la 10 pasi de mine...stiu ce face tata popa, nu-i pe sufletul meu, la revedere!
MissDarine
Postat pe 16 Iunie 2013 16:40
De la: Titanika, la data 2013-06-16 11:53:06Prazleo,nu ma scoate din sarite ca te bluestem in stil evreiesc si nu cred ca-ti doresti,eu atat iti spun!!?

vezi ca blestemele se pot intoarce, pt ca nu's altceva decat ganduri rele si e pacat!
MissDarine
Postat pe 16 Iunie 2013 16:43
De la: dana_filote, la data 2013-06-16 14:04:35Of, of...PRAZLEA are dreptate;
orice muritor de rind, indiferent de gradul de instruire si de cultura (si ma refer aici la istorie, religie... pentru ca voi, in acest dialog, ati invocat cite ceva) intra in biserica ori de cite ori simte nevoia, cind are un necaz, cind vrea sa se regaseasaca pe sine intr-un loc in care harul lui Dumnezeu este prezent, cu sau fara slujbele facute de preoti; biserica este locul in care este Dumnezeu pentru oricine, desi se spune ca Dumnezeu este prezent oriunde te afli, daca ai credinta si ...mai ales, daca simti acest lucru; credinta se afla in noi;
D.

din pacate pt noi, "generatia decreteilor", am avut putin contact cu biserica si cei care au avut parinti care au lucrat intr-un aparat de stat(militie,armata) stiu despre ce vorbesc...si de'aici o educatie religioasa pe furis!
Dar iti dau dreptate, biserica trebuie sa fie un refugiu din care sa iesi implinit si impacat cu tine si cu lumea inconjuratoare!
MissDarine
Postat pe 16 Iunie 2013 16:51
BUNA: Oameni nu fac diferenta dintre credinta si religie sunt doua lucruri diferite ,trebuie sa credem in divinitate dar in idiologie am rezerve. Uitati-va ce patura sociala frecventeaza bierica in mod regulat! Oameni cu o pregatire precara ,astia saunt clienti popiilor, aducatori de venituri constante bisericilor.Prizlea spunea in discursul sau pro biserica ca preotii a-u salarii mici, nu este adevarat a-u salarii de 3000 ron lunar depinde de parohie, acesti bani fiind subventionat de stat plus alte venituri.toti acesti bani fiind neimpozabili! ,Pe noi muritorii de rind ne indoaie cu taxe si impzite !Religia a fost si este o forma de control al maselor avand priza la prostime datorita divinitatii." PAPASS"
PAPASS
Postat pe 16 Iunie 2013 21:14
De la: kudika100024, la data 2013-06-16 15:38:15Invers e..Ce este legat in ceruri va fi si pe pamant...Ce este dezlegat in ceruri va fi si pe pamant...Ce este legat in ceruri nimeni si nimic nu ii va desparti..Putini preoti sunt cu har, restul sunt niste sarlantani legali..De ce trebuie sa te spov ca Dumnezeu stie ce pacate ai si daca iti pare rau sau nu ..Spovedeala e doar o chestie sa faca si preoti niste bani:))) ..Cu cununia la fel , botezul la fel cu mormantarea la fel...Sunt multi preoti daca nu ai bani nu iti botezeaza copilul, nu te cununa, nu mormanteaza...Sa vedeti cum e si cu BIsericiile acestea..Cand trebuie renovata biserica sau fac alte lucrari incep preoti sa cerseasca:))), nu e destul ca i-a bani in fiecare an de la oameni indifent ca au sau nu...Dar ei sa nu puna manasa ajute nevoiasi...Cum sunt in alte tariii..De aceea am rupt leg cu biserica..
asta i doar in mintea ta ,,,atentie



Sf. Ioan Gurã de Aur scria:

"Preotii au primit o putere pe care Dumnezeu nu a dat-o nici îngerilor nici arhanghelilor. Li s-a spus: 'tot ce veti tine legat pe pãmânt, va fi legat si în cer, tot ce veti dezlega, dezlegat va fi'. Domnitorii au, într-adevãr, puterea sã lege, însã ei pot lega doar trupurile. Preotii însã pot tine legate si sufletele în cer si pe pãmânt…"[ii]

Iisus si-a instruit Biserica sã se supunã autoritãtii date de El liderilor apostolici, preotilor si episcopilor care le-au urmat. "Vã spun cã tot ceea ce veti lega pe pãmânt sã fie legat si în ceruri si tot ceea ce veti dezlega pe pãmânt sã fie dezlegat si în ceruri" (Matei 18.18). Iisus se referea la faptul cã a dat o realã autoritate duhovniceascã ierarhiei bisericesti, reprezentatã la acel timp de Discipoli. "Si apoi Iisus le-a vorbit din nou: 'Pace vouã! Precum Tatãl M-a trimis pe Mine, asa vã trimit si Eu pe voi…Dacã veti ierta pãcatele orisicui, iertate vor fi, dacã le veti tine, tinute vor fi'." (Ioan 20.21-23)
prazlea
Postat pe 16 Iunie 2013 21:38
De la: Maria_Loredana_1, la data 2013-06-16 16:09:09Poporul roman nu au fost prostit de politiceni,au fost prostiti de preotii...Nu romanul spune'eu nu fac asta ca ma bate Dumnezeu'?`Preotii muncesc pt nemurirea noastra?:)))De cand?Daca nu le dai bani nu munceste pt nemurirea ta:))..Cate femei stau cu barbati violenti care le este frica sa se desparta de ei sa nu le bata Dumnezeu,sa nu ajunga in iad...Toata viata lor le-a fost bagat in cap ca Dumnezeu pedepseste...Si cu Bibilia e o poveste doar de a manipula lumea..Cum vede Bibilia pe Dumnezeu ca un om rau..Dumnezeu se bate cu dracul:)),Dumnezeu pedepseste daca i-ai incalcat porunciile...El e stapanul nostru si noi suntem simpli scalvii,daca incercam sa incalcam cuv din biblie incepe sa dea cu venin in orice,indiferent de e copil sau batran..Dracul te indeamna si Dumnezeu pedepseste:))..Noi omenirea suntem intre ei:))Ia faceti loc Dumnezeu a lasat raul si binele...Fara rau nu putea fie bine si invers...Cand am inceput sa citesc,am inceput sa citesc si Biblia,cu cat citeam Biblia cu atat ma indepartam de Biserica...
da tie daca nu ti da nimeni bani muncesti pentru cva?ce munca e mai apriga decat munca pentrui suflewtul tau vesnic,,cu ce vreti voi sa si intretina ei familiile ca doar sunt oameni la fel ca voi,,,sau tu crezi cumva ca viata asta care o duci aici pe pamant e vesnica
prazlea
Postat pe 16 Iunie 2013 21:43
De la: MissDarine, la data 2013-06-16 16:40:04
De la: prazlea, la data 2013-06-16 10:38:13da ma da pentru ca oamenii considera ca esti om integru ca doctorii avocatii dascalii,,,,,dar uni cu timpul vor devenii niste preotii bunii sau nu,,,,,nu e treaba voastra ma frate ce fac,,,atentie ,,unii ,,preoti treaba voastra e ce va invata ei sa faceti ce fac ei o sa i judece dumnezeu iar ei o sa aiba cea mai grea judecata,,se zice ca la cea mai de jos treapta a iadului sunt preotii care au facut rau

acu' te-am inteles sincer io ocolesc biserica asta,chiar daca e la 10 pasi de mine...stiu ce face tata popa, nu-i pe sufletul meu, la revedere!
nu e treaba ta ce face ,,,tata popa,,nu mai ocoli biserica ,treaba ta e sa ti faci pe cat poti treaba de crestina
prazlea
Postat pe 16 Iunie 2013 21:45
De la: prazlea, la data 2013-06-16 21:45:48
De la: MissDarine, la data 2013-06-16 16:40:04
De la: prazlea, la data 2013-06-16 10:38:13da ma da pentru ca oamenii considera ca esti om integru ca doctorii avocatii dascalii,,,,,dar uni cu timpul vor devenii niste preotii bunii sau nu,,,,,nu e treaba voastra ma frate ce fac,,,atentie ,,unii ,,preoti treaba voastra e ce va invata ei sa faceti ce fac ei o sa i judece dumnezeu iar ei o sa aiba cea mai grea judecata,,se zice ca la cea mai de jos treapta a iadului sunt preotii care au facut rau

acu' te-am inteles sincer io ocolesc biserica asta,chiar daca e la 10 pasi de mine...stiu ce face tata popa, nu-i pe sufletul meu, la revedere!
nu e treaba ta ce face ,,,tata popa,,nu mai ocoli biserica ,treaba ta e sa ti faci pe cat poti treaba de crestina


Pai cam e. Ca altfel e ca si cum ai pune un hot(si nu ma refer la popi) ca sa tina discursuri altors despre cum sa fie oameni cinstiti. Asa ca poapa trebuie sa fie in primul rand un exemplu pt. oamenii carora le predica.
La urma urmei asta e harul, sa si practici ceea ce-i inveti pe altii.
kidd_o
Postat pe 16 Iunie 2013 21:51
De la: PAPASS, la data 2013-06-16 21:14:08BUNA: Oameni nu fac diferenta dintre credinta si religie sunt doua lucruri diferite ,trebuie sa credem in divinitate dar in idiologie am rezerve. Uitati-va ce patura sociala frecventeaza bierica in mod regulat! Oameni cu o pregatire precara ,astia saunt clienti popiilor, aducatori de venituri constante bisericilor.Prizlea spunea in discursul sau pro biserica ca preotii a-u salarii mici, nu este adevarat a-u salarii de 3000 ron lunar depinde de parohie, acesti bani fiind subventionat de stat plus alte venituri.toti acesti bani fiind neimpozabili! ,Pe noi muritorii de rind ne indoaie cu taxe si impzite !Religia a fost si este o forma de control al maselor avand priza la prostime datorita divinitatii." PAPASS"


Pai cine te obliga sa le platesti? Nimeni.
In caz de deces in familie sau nunta, botez nu cred ca nu gasesti un parinte care sa te ajute, indiferent daca platesti contributia sau nu.
Si ce treaba ai tu cu paturile care frecventeaza biserica? Tu daca te duci sa te rogi o faci pt tine nu? Pai si? te duci sa barfesti sau ce?
E aceeasi chestie cu cei care oridecateori se refera la crestinism aduc in discutie crimele facute de-a lungul vremii de toti tampitii(inchizitia)care s-au folosit de autoritatea lor ca sa faca rau, ori Noul Testament este o carte in care e propovaduita iubirea. Cei care vor sa faca rau,il fac cu orice scop.
kidd_o
Postat pe 16 Iunie 2013 21:59
De la: PAPASS, la data 2013-06-16 21:14:08BUNA: Oameni nu fac diferenta dintre credinta si religie sunt doua lucruri diferite ,trebuie sa credem in divinitate dar in idiologie am rezerve. Uitati-va ce patura sociala frecventeaza bierica in mod regulat! Oameni cu o pregatire precara ,astia saunt clienti popiilor, aducatori de venituri constante bisericilor.Prizlea spunea in discursul sau pro biserica ca preotii a-u salarii mici, nu este adevarat a-u salarii de 3000 ron lunar depinde de parohie, acesti bani fiind subventionat de stat plus alte venituri.toti acesti bani fiind neimpozabili! ,Pe noi muritorii de rind ne indoaie cu taxe si impzite !Religia a fost si este o forma de control al maselor avand priza la prostime datorita divinitatii." PAPASS"


lucru distinct e doar in mintea ta din cauza ,,,sfintei lene ,,, cum zicea arsenie papacioc,,asta sa dezvoltat in mintea multora pentru a nu se duce la biserica ,,,,salariul unui preot cu state vechi parapandelas este de vreo 20 de mil,,al unui tanar de vreo 10,,banii astia fac liturghia in biserica care poate sa ti scoata sufletele apropiatilor tai din iad si sa le puna in rai,,ce zici meritaa ei muncesc la fel ca tn se scoala dimineata si adorm seara,,,nu dorm toata ziua si fac banii,,,,,inca o data ca unii sunt lacomi e problema lor ca si a noastra a tuturor celor lacomi,,,voi credeti ca mie sau altora le e usor sa urmeze calea asta sau sa facem lucrurile astea ,,e greuu bai frate parpalea ,,iata in loc sa ma duc la biserica sa ma rog sa fac milostenie sa fac lucruri bune stau cu voi si filozofez pe aici,,dar stiu ca alta cale nu exista,,spunetimi o voi daca o stiti si sa fie cat mai plauzibila ca eu nu o vad daca voi o stitu si o vedeti sa fi ti sanatosi,,dar eu va spun ca omul pe patul de moarte intotdeauna se intoarce la dumnezeu si chiama preotul sa l spovedeasca ,,viata noastra e limitata desi acum cand traim avem senzatia ca e vesnica ,pe patul de moarte ne trezim,,de aia spunea cleopa ca cea mai mare intelepciune este sa vezi moartea innaintea ta tot timpul
prazlea
Postat pe 16 Iunie 2013 22:04
De la: kidd_o, la data 2013-06-16 21:51:39
De la: prazlea, la data 2013-06-16 21:45:48
De la: MissDarine, la data 2013-06-16 16:40:04
De la: prazlea, la data 2013-06-16 10:38:13da ma da pentru ca oamenii considera ca esti om integru ca doctorii avocatii dascalii,,,,,dar uni cu timpul vor devenii niste preotii bunii sau nu,,,,,nu e treaba voastra ma frate ce fac,,,atentie ,,unii ,,preoti treaba voastra e ce va invata ei sa faceti ce fac ei o sa i judece dumnezeu iar ei o sa aiba cea mai grea judecata,,se zice ca la cea mai de jos treapta a iadului sunt preotii care au facut rau

acu' te-am inteles sincer io ocolesc biserica asta,chiar daca e la 10 pasi de mine...stiu ce face tata popa, nu-i pe sufletul meu, la revedere!
nu e treaba ta ce face ,,,tata popa,,nu mai ocoli biserica ,treaba ta e sa ti faci pe cat poti treaba de crestina


Pai cam e. Ca altfel e ca si cum ai pune un hot(si nu ma refer la popi) ca sa tina discursuri altors despre cum sa fie oameni cinstiti. Asa ca poapa trebuie sa fie in primul rand un exemplu pt. oamenii carora le predica.
La urma urmei asta e harul, sa si practici ceea ce-i inveti pe altii.
e treaba si problema lor celor ce nu l au nu a ta ,,tu fiind deja acolpo si spovedindute sau ce ai facut tu ti ai facut treaba,,,nu mai luati voi exemplele unora ca ale tuturor
prazlea
Postat pe 16 Iunie 2013 22:08
De la: kidd_o, la data 2013-06-16 21:59:19
De la: PAPASS, la data 2013-06-16 21:14:08BUNA: Oameni nu fac diferenta dintre credinta si religie sunt doua lucruri diferite ,trebuie sa credem in divinitate dar in idiologie am rezerve. Uitati-va ce patura sociala frecventeaza bierica in mod regulat! Oameni cu o pregatire precara ,astia saunt clienti popiilor, aducatori de venituri constante bisericilor.Prizlea spunea in discursul sau pro biserica ca preotii a-u salarii mici, nu este adevarat a-u salarii de 3000 ron lunar depinde de parohie, acesti bani fiind subventionat de stat plus alte venituri.toti acesti bani fiind neimpozabili! ,Pe noi muritorii de rind ne indoaie cu taxe si impzite !Religia a fost si este o forma de control al maselor avand priza la prostime datorita divinitatii." PAPASS"


Pai cine te obliga sa le platesti? Nimeni.
In caz de deces in familie sau nunta, botez nu cred ca nu gasesti un parinte care sa te ajute, indiferent daca platesti contributia sau nu.
Si ce treaba ai tu cu paturile care frecventeaza biserica? Tu daca te duci sa te rogi o faci pt tine nu? Pai si? te duci sa barfesti sau ce?
E aceeasi chestie cu cei care oridecateori se refera la crestinism aduc in discutie crimele facute de-a lungul vremii de toti tampitii(inchizitia)care s-au folosit de autoritatea lor ca sa faca rau, ori Noul Testament este o carte in care e propovaduita iubirea. Cei care vor sa faca rau,il fac cu orice scop.
eu au facut acele crime in numele biserici catolice din pacate dp cate stiu si si au cerut scuze pentru asta,,nu vreau sa aduc in discutie iar niste lucruri,,,,,dumnezeu sa i ierte nu i judec eu nu stiu ce fel de gandire au putut avea rataciri avem cu totii,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
prazlea
Postat pe 16 Iunie 2013 22:11
De la: dana_filote, la data 2013-06-16 14:04:35Of, of...PRAZLEA are dreptate;
orice muritor de rind, indiferent de gradul de instruire si de cultura (si ma refer aici la istorie, religie... pentru ca voi, in acest dialog, ati invocat cite ceva) intra in biserica ori de cite ori simte nevoia, cind are un necaz, cind vrea sa se regaseasaca pe sine intr-un loc in care harul lui Dumnezeu este prezent, cu sau fara slujbele facute de preoti; biserica este locul in care este Dumnezeu pentru oricine, desi se spune ca Dumnezeu este prezent oriunde te afli, daca ai credinta si ...mai ales, daca simti acest lucru; credinta se afla in noi; revenind la ...postarea anterioara, pe intelesul oricui, canonul presupune totdeauna rugaciune, post (uneori post negru), dorinta de ati usura sufletul de greutati care te apasa; canonul este dat de preot cu ocazia spovedaniei si precede impartasania(daca este cazul), preotul fiind cel care hotaraste dupa cit timp te va impartasi urmare respectarii acelui canon dar si indeplinirii lui; e bine sa ai un preot duhovnic caruia sa-i poti vorbi despre tainele sufletului tau, despre necazuri dar si bucurii, preotul duhovnic te va cunoaste in timp si va sti totdeauna cum sa te sfatuiasca(in baza invatarurilor pe care le-a primit/acumulat de-a lungul timpului); unii numesc canonul "pedeapsa" poate pentru ca - se spune- e greu de respectat un canon mai drastic (nu stiu bine), dar cred ca are rolul sa-ti elibereze sufletul de eventualele temeri/pacate... care te apasa si pentru care te caiesti.
Scuze, am divagat putin, oare....

Referitor la subiectul topicului - cred ca nimic si nimeni nu te poate lega de o persoana atita vreme cit nu exista acel .... ceva, acea chimie, indiferent la ce ne gindim (colegialitate, dragoste, etc), care sa faca doi oameni sa poata comunica intre ei.

Ce parere ai Prazlea ?

O duminica placuta va doresc, tuturor!
D.
nu te poate lega dp cate stiu conteaza starea ta spirituala,,daca ai brese pe acolo ,,,,,,vrajii si tampenii si nenorocirii se pot face dp cate stiu,,daca esti curat nu te atinge nimik
prazlea
Postat pe 16 Iunie 2013 22:14
PRAZLEA: Nimeni nu este mai presus de lege ,dar pentru preoti este alta lege? Si ne miram ca fara sa plateasca contributia la casa de pensii ,le calculeaza pensii nesimtite tot din banii celor multi si saraci! Asta nu este furt? Si te rog prizlea nu amesteca lucrurile farisei sunt farisei si apostoli sunt cu totul altceva erau oameni de rand nu preoti sa fie clar.Biblia pomeneste foarte putin de preotime .Ei ne duc la perzanie pri invataturile lor mincinoase ,ne fac sa ne inchinam la idoli ! dumnezeu uraste acest lucru.VAI DE VOI CARTURARI SI FARISEI AVET-I CHEILE IMPARATIEI NICI VOI NU INTRATI NICI PE ALTII NU LASAT-I SA INTRE. asta este marea durere stiu adevarul despre dumnezeu dar ne invata ce le convine lor."PAPASS"
PAPASS
Postat pe 16 Iunie 2013 22:19
De la: PAPASS, la data 2013-06-16 22:19:36PRAZLEA: Nimeni nu este mai presus de lege ,dar pentru preoti este alta lege? Si ne miram ca fara sa plateasca contributia la casa de pensii ,le calculeaza pensii nesimtite tot din banii celor multi si saraci! Asta nu este furt? Si te rog prizlea nu amesteca lucrurile farisei sunt farisei si apostoli sunt cu totul altceva erau oameni de rand nu preoti sa fie clar.Biblia pomeneste foarte putin de preotime .Ei ne duc la perzanie pri invataturile lor mincinoase ,ne fac sa ne inchinam la idoli ! dumnezeu uraste acest lucru.VAI DE VOI CARTURARI SI FARISEI AVET-I CHEILE IMPARATIEI NICI VOI NU INTRATI NICI PE ALTII NU LASAT-I SA INTRE. asta este marea durere stiu adevarul despre dumnezeu dar ne invata ce le convine lor."PAPASS"
mai semneazate odata sa am orgasm,,fariseii sunt preoti doar in mintea ta care ti faci ideii proprii si ganduri pentru a nu te duce la biserica din cauza lenii ca si multii altii,,preotii sunt urmasii apostolilor carora hristos le a dar puteri si nicidecum urmasii ,,fatarnicilor farisei,,,cu care vrei tu sa i asimilezi din lenea de a te duce la biserica si pozele care ti le ai pus cu femei la profil,,,inca o data ca unii sunt lacomii e problema lor,,tu vezi ti de problemele tale
prazlea
Postat pe 16 Iunie 2013 22:28
Sunteti nemultumiti de preoti?

Dar voi, oare, ce-ati facut pentru preoti, ca sa fiti mai multumiti? Cerut-ati de la Dumnezeu un copil macar, pe care sa-l inchinati slujirii lui Dumnezeu? Credeti ca vina o poarta numai ei, preotii? Ei sunt fiii vostri! Cum i-ati nascut, asa-i aveti? Ce le gasiti vina numai lor? Va trebuie preoti mai buni? Nasteti-i! Iata va spun ca tot poporul este raspunzator ca nu are slujitori mai stravezii spre Dumnezeu, mai ai Imparatiei lui Dumnezeu! Poporul isi are in toate privintele povatuitorii pe care ii merita.

Repet: Va trebuie preoti mai buni? Nasteti-i! Nu stati cu ganduri ucigase impotriva copiilor, ca nu stii in calea carui mare dar de la Dumnezeu te-ai gasit impotriva si ai sa dai seama. Nasteti copii cu gandul sa fie slujitori ai lui Dumnezeu intre oameni! Iata ce spune Scriptura in privinta aceasta – (se intreaba proorocul): “Oare nu i-a facut El ca sa fie o singura faptura cu trup si suflet? Si aceasta faptura intrunita (unitatea casatoriei) la ce nazuieste ea? Odrasle pentru Dumnezeu” (Maleahi 2, 15) Aceasta e pretentia lui Dumnezeu de la casatorie si dupa atare roade tanjiti si voi, bagand insa vina roadelor pe care le-ti dat (copii vostri – preotii). Tamaduirea slabanogiei neamului de aici incepe! Asta i-ar fi iertarea! Nu mai stati cu ganduri ucigase impotriva copiilor!"

(Pr. Arsenie Boca)
prazlea
Postat pe 16 Iunie 2013 22:40
De la: kidd_o, la data 2013-06-16 21:51:39
De la: prazlea, la data 2013-06-16 21:45:48
De la: MissDarine, la data 2013-06-16 16:40:04
De la: prazlea, la data 2013-06-16 10:38:13da ma da pentru ca oamenii considera ca esti om integru ca doctorii avocatii dascalii,,,,,dar uni cu timpul vor devenii niste preotii bunii sau nu,,,,,nu e treaba voastra ma frate ce fac,,,atentie ,,unii ,,preoti treaba voastra e ce va invata ei sa faceti ce fac ei o sa i judece dumnezeu iar ei o sa aiba cea mai grea judecata,,se zice ca la cea mai de jos treapta a iadului sunt preotii care au facut rau

acu' te-am inteles sincer io ocolesc biserica asta,chiar daca e la 10 pasi de mine...stiu ce face tata popa, nu-i pe sufletul meu, la revedere!
nu e treaba ta ce face ,,,tata popa,,nu mai ocoli biserica ,treaba ta e sa ti faci pe cat poti treaba de crestina


Pai cam e. Ca altfel e ca si cum ai pune un hot(si nu ma refer la popi) ca sa tina discursuri altors despre cum sa fie oameni cinstiti. Asa ca poapa trebuie sa fie in primul rand un exemplu pt. oamenii carora le predica.
La urma urmei asta e harul, sa si practici ceea ce-i inveti pe altii.







pffffffuaiiiiiiiiiiiiiiiiiiii..........miroase a filozofie....si...ipocrizie...zau.... ....chiar trebe sa dezvoltati stupizenii?
eu_ovidiu
Postat pe 16 Iunie 2013 22:51
Sf. Petru a recunoscut autoritatea specialã cu care au fost investiti episcopii si preotii în Bisericã. Acesta le-a scris prezbiterilor, episcopilor si preotilor, spunându-le cã dacã îsi fac datoria bine, vor fi rãsplãtiti din plin în ceruri:

" Pe cei dintre voi care sunt preoti îi îndemn eu, cel împreunã-preot si martor al patimilor lui Hristos si pãrtas al slavei ce va sã se descopere: Pãstoriti turma lui Dumnezeu ce vi s-a dat în seamã, veghind asupra ei nu de nevoie, ci de bunãvoie, dupã Dumnezeu, nu pentru câstig rusinos, ci din tragere de inimã, nu ca si cum ati fi stãpânii celor care v-au cãzut la sorti, ci voi fãcându-vã pilde turmei. Iar când se va arãta Mai-marele pãstorilor, veti primi cununa cea nevestejitã a mãririi." (1 Petru 5:1-4)



nu din nevoie se refera la cei lacomi caci trebui cumva sa si hraneasca si ei familiile ca si voi,,,dar asta nu i frate treaba si problema voastra e problema lor cu dumnezeu de aia se zice ca vor fi judecati cel mai aspru
prazlea
Postat pe 16 Iunie 2013 22:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce ar trebuii sa facem... 10 De la: concordia 11 Noiembrie 2009 09:32
site-uri interesante... 12 De la: kudika_953783 22 August 2018 09:30
sex cu iubita in pat cu sotul ei 44 De la: Max2 4 Decembrie 2011 18:35
sentimente??... 35 De la: eka 27 Mai 2009 00:26
Pe cine sa aleg ? 20 De la: r_girl 20 Mai 2009 17:07