Setari Cookie-uri

Parastas

Buna seara!

Ma intereseaza daca stiti o biserica in Bucuresti, de preferabil cat de cat central, unde sambata dimineata la Parastas preotul citeste si rugaciuena cu cheile " ...iarta prin mine nevrednicul preot dezlegandu-i de orice legatura pusa in orice chip asupra lor".

De la un preot am inteles ca la Parastasele deobste nu s-ar citi aceasta rugaciune ( care e esenta Parastasului ). Nu stiu daca e corecta informatia asta cu tipicul.

Multumesc!
kudika_35337
Postat pe 5 Iulie 2013 23:24
ma gandesc ca ar putea sa tina slujba chiar preotul care te-a informat in privinta acestei rugaciuni esentiale.
personal nu sunt la curent
maria-ioana
Postat pe 6 Iulie 2013 14:02
De la: kudika_35337, la data 2013-07-05 23:24:46Buna seara!

Ma intereseaza daca stiti o biserica in Bucuresti, de preferabil cat de cat central, unde sambata dimineata la Parastas preotul citeste si rugaciuena cu cheile " ...iarta prin mine nevrednicul preot dezlegandu-i de orice legatura pusa in orice chip asupra lor".

De la un preot am inteles ca la Parastasele deobste nu s-ar citi aceasta rugaciune ( care e esenta Parastasului ). Nu stiu daca e corecta informatia asta cu tipicul.

Multumesc!


nu e,,,,,,
jeijei
Postat pe 7 Iulie 2013 23:35
De la: kudika_35337, la data 2013-07-05 23:24:46Buna seara!

Ma intereseaza daca stiti o biserica in Bucuresti, de preferabil cat de cat central, unde sambata dimineata la Parastas preotul citeste si rugaciuena cu cheile " ...iarta prin mine nevrednicul preot dezlegandu-i de orice legatura pusa in orice chip asupra lor".

De la un preot am inteles ca la Parastasele deobste nu s-ar citi aceasta rugaciune ( care e esenta Parastasului ). Nu stiu daca e corecta informatia asta cu tipicul.

Multumesc!



Intreaba preotul,care ti-a dat acea informatie,el cunoaste ritualul in care se desfasoara liturghia pentru cel decedat!!!Toate rugaciunile si cantecele din timpul slujbei au rolul de absolvire a mortului,pregatindu-l pentru inmormantare!!
kudika_15804
Postat pe 8 Iulie 2013 14:45
De la: kudika_35337, la data 2013-07-05 23:24:46Buna seara!

Ma intereseaza daca stiti o biserica in Bucuresti, de preferabil cat de cat central, unde sambata dimineata la Parastas preotul citeste si rugaciuena cu cheile " ...iarta prin mine nevrednicul preot dezlegandu-i de orice legatura pusa in orice chip asupra lor".

De la un preot am inteles ca la Parastasele deobste nu s-ar citi aceasta rugaciune ( care e esenta Parastasului ). Nu stiu daca e corecta informatia asta cu tipicul.

Multumesc!


http://www.crestinism.net/ortodox/rugaciunile-de-iertare-ce-se-citesc-la-inmormantare.html
Deci este o rugaciune care se spune la inmormantare si probabil nu si la parastas care este o slujba de pomenire...
luchianramona
Postat pe 8 Iulie 2013 15:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce sa fac? 0 De la: 26 Decembrie 2009 22:46
daca stie cineva...... 3 De la: kudika083965fericita 7 Mai 2012 19:48
SI MAI URGENT 5 De la: i_andra 12 August 2010 17:13
Afara-i frig si innorat... in soba arde (Doamne fereste!) mama... 45 De la: crissa_909 25 Mai 2009 17:19
cei mai frumosi ochi 53 De la: Ian504087 15 Mai 2012 12:21