Setari Cookie-uri

Sfat va rog!

Buna :) de aproximativ 1-2 saptamani am o durere intre coaste spre solduri (partea dreapta) sensibil mai ales la apasare, miscare si la tuse. (mentionez ca tusec cam de 1 luna, si uscat si celalat tip) ce imi recomandtati? o fi de la miscare sau altceva.
multumesc pt. raspuns!
Macika00
Postat pe 23 Iunie 2013 14:44
cred ca e de la luna plina
te-ai bronzat intercostal
de ce nu de duci la medic?
crezi ca are cineva stetoscop pe forum?
maria-ioana
Postat pe 23 Iunie 2013 14:47
pentru ca momentan sunt plecata in strainatate si daca nu este simptoma pt ceva grav as astepta pana ma duc acasa sa fiu consultata acolo :)
Macika00
Postat pe 23 Iunie 2013 14:50
ia...asaza-te...sa pun stetoscopu`!!!
eu_ovidiu
Postat pe 23 Iunie 2013 15:08
De la: Macika00, la data 2013-06-23 14:44:31Buna :) de aproximativ 1-2 saptamani am o durere intre coaste spre solduri (partea dreapta) sensibil mai ales la apasare, miscare si la tuse. (mentionez ca tusec cam de 1 luna, si uscat si celalat tip) ce imi recomandtati? o fi de la miscare sau altceva.
multumesc pt. raspuns!



Ori vorbim despre tuse uscata,ori despre tuse productiva,rareori se manifesta impreuna!!!!Suspiciunea de vreo afectiune pulmonara este exclusa,caci aceea are si alte manifestari,cum ar fi febra,oboseala accentuata,inapetenta!!!!Pentru linistea ta sufleteasca ar trebui sa te expui unei radiografii pulmonare,nu cred ca o radioscopie pulmonara s-ar impune in cazul tau!!!Dar,cel mai simplu,prezinta-te la un cabinet medical,chiar daca esti in strainatate ,pentru un consult pulmonar,ralurile pulmonare se por sesiza si la ascultarea cu stetoscopul!!!In general,orice durere radiaza si din ceea ce spui,nu putem sa-ti stabilim un diagnostic,nu suntem medici generalisti!!Incearca sa tratezi tusea,fii atenta la forma ei,caci tratamentul difera la cele doua forme de tuse!!!
kudika_15804
Postat pe 23 Iunie 2013 15:20
De la: kudika_15804, la data 2013-06-23 15:20:48
De la: Macika00, la data 2013-06-23 14:44:31Buna :) de aproximativ 1-2 saptamani am o durere intre coaste spre solduri (partea dreapta) sensibil mai ales la apasare, miscare si la tuse. (mentionez ca tusec cam de 1 luna, si uscat si celalat tip) ce imi recomandtati? o fi de la miscare sau altceva.
multumesc pt. raspuns!



Ori vorbim despre tuse uscata,ori despre tuse productiva,rareori se manifesta impreuna!!!!Suspiciunea de vreo afectiune pulmonara este exclusa,caci aceea are si alte manifestari,cum ar fi febra,oboseala accentuata,inapetenta!!!!Pentru linistea ta sufleteasca ar trebui sa te expui unei radiografii pulmonare,nu cred ca o radioscopie pulmonara s-ar impune in cazul tau!!!Dar,cel mai simplu,prezinta-te la un cabinet medical,chiar daca esti in strainatate ,pentru un consult pulmonar,ralurile pulmonare se por sesiza si la ascultarea cu stetoscopul!!!In general,orice durere radiaza si din ceea ce spui,nu putem sa-ti stabilim un diagnostic,nu suntem medici generalisti!!Incearca sa tratezi tusea,fii atenta la forma ei,caci tratamentul difera la cele doua forme de tuse!!!





multumesc de sfat! chiar sper ca nu am nimic cu plamanii, febra nu cred ca am avut, desii obosesc foarte tare si sunt toata ziua ca un zombi dar poate de la mult lucrat si schimbul de imprejurare. saptamana viitoare incep o aventura prin oras si caut un cabinet! o duminica placuta!
Macika00
Postat pe 23 Iunie 2013 16:45
De la: Macika00, la data 2013-06-23 14:44:31Buna :) de aproximativ 1-2 saptamani am o durere intre coaste spre solduri (partea dreapta) sensibil mai ales la apasare, miscare si la tuse. (mentionez ca tusec cam de 1 luna, si uscat si celalat tip) ce imi recomandtati? o fi de la miscare sau altceva.
multumesc pt. raspuns!


Acea durere poate aparea de la efortul organismului de a tusi si de a elimina ceea ce-l deranjeaza.

Faptul ca ai tuse persistenta, poate arata ca suferi de bronsita, spre exemplu, dar pot fi implicate si alte boli ale aparatului respirator.

Daca secretia pe care o elimini este alba, atunci infectia este de tip viral, daca secretiile sunt galbene sau galben-verzui, atunci infectia respiratorie de care suferi este bacteriana, si trebuie neaparat sa iei antibioticul pe care ti-l va prescrie medicul.

In orice caz, ar trebui sa mergi neaparat la medic ca acea infectie respiratorie sa nu se extinda. Sper ca ai asigurare medicala, acolo in tara in care te afli acum.

Si asa ca sfat general atunci cand esti racita, ar trebui sa stii ca e musai sa-ti intaresti organismul consumand multe fructe, mai ales citrice, ceaiuri caldute, indulcite cu miere. Cele mai bune ceaiuri contra racelii sunt cele de soc si cele din coacaze negre. Exista si vitamine care stimuleaza imunitatea, cum ar fi Cetebe cu vitamina C si zinc.

Multa sanatate si du-te cat mai curand la medic. Nu uita ca din infectii respiratorii poti ramane cu sechele, inclusiv cu probleme la inima, daca nu le tratezi la timp.
kudika_32792
Postat pe 23 Iunie 2013 16:54
De la: Macika00, la data 2013-06-23 16:45:56[quote name='
multumesc de sfat! chiar sper ca nu am nimic cu plamanii, febra nu cred ca am avut, desii obosesc foarte tare si sunt toata ziua ca un zombi dar poate de la mult lucrat si schimbul de imprejurare. saptamana viitoare incep o aventura prin oras si caut un cabinet! o duminica placuta!



Am omis un simptom,transpratia excesiva,insoteste chiar si o mica raceala !!s-ar putea ca durerea prezentata de tine sa fie independenta de tuse,dar fara un examen medical nu te poti trata aleatoriu!!!!Sa soliciti efectuarea unui xamen privind urina!!Sanatate!!!!
kudika_15804
Postat pe 23 Iunie 2013 16:57
De la: Macika00, la data 2013-06-23 16:45:56
De la: kudika_15804, la data 2013-06-23 15:20:48
De la: Macika00, la data 2013-06-23 14:44:31Buna :) de aproximativ 1-2 saptamani am o durere intre coaste spre solduri (partea dreapta) sensibil mai ales la apasare, miscare si la tuse. (mentionez ca tusec cam de 1 luna, si uscat si celalat tip) ce imi recomandtati? o fi de la miscare sau altceva.
multumesc pt. raspuns!



Ori vorbim despre tuse uscata,ori despre tuse productiva,rareori se manifesta impreuna!!!!Suspiciunea de vreo afectiune pulmonara este exclusa,caci aceea are si alte manifestari,cum ar fi febra,oboseala accentuata,inapetenta!!!!Pentru linistea ta sufleteasca ar trebui sa te expui unei radiografii pulmonare,nu cred ca o radioscopie pulmonara s-ar impune in cazul tau!!!Dar,cel mai simplu,prezinta-te la un cabinet medical,chiar daca esti in strainatate ,pentru un consult pulmonar,ralurile pulmonare se por sesiza si la ascultarea cu stetoscopul!!!In general,orice durere radiaza si din ceea ce spui,nu putem sa-ti stabilim un diagnostic,nu suntem medici generalisti!!Incearca sa tratezi tusea,fii atenta la forma ei,caci tratamentul difera la cele doua forme de tuse!!!





multumesc de sfat! chiar sper ca nu am nimic cu plamanii, febra nu cred ca am avut, desii obosesc foarte tare si sunt toata ziua ca un zombi dar poate de la mult lucrat si schimbul de imprejurare. saptamana viitoare incep o aventura prin oras si caut un cabinet! o duminica placuta!


Oboseala e din cauza problemei respiratorii si a faptului ca al tau corp incearca sa lupte cu acea infectie. Ai avea nevoie si de odihna, sa stii.

Sa nu faci sport sau efort intens in acest timp.
kudika_32792
Postat pe 23 Iunie 2013 17:00
De la: kudika_32792, la data 2013-06-23 16:54:38
De la: Macika00, la data 2013-06-23 14:44:31Buna :) de aproximativ 1-2 saptamani am o durere intre coaste spre solduri (partea dreapta) sensibil mai ales la apasare, miscare si la tuse. (mentionez ca tusec cam de 1 luna, si uscat si celalat tip) ce imi recomandtati? o fi de la miscare sau altceva.
multumesc pt. raspuns!


Acea durere poate aparea de la efortul organismului de a tusi si de a elimina ceea ce-l deranjeaza.

Faptul ca ai tuse persistenta, poate arata ca suferi de bronsita, spre exemplu, dar pot fi implicate si alte boli ale aparatului respirator.

Daca secretia pe care o elimini este alba, atunci infectia este de tip viral, daca secretiile sunt galbene sau galben-verzui, atunci infectia respiratorie de care suferi este bacteriana, si trebuie neaparat sa iei antibioticul pe care ti-l va prescrie medicul.

In orice caz, ar trebui sa mergi neaparat la medic ca acea infectie respiratorie sa nu se extinda. Sper ca ai asigurare medicala, acolo in tara in care te afli acum.

Si asa ca sfat general atunci cand esti racita, ar trebui sa stii ca e musai sa-ti intaresti organismul consumand multe fructe, mai ales citrice, ceaiuri caldute, indulcite cu miere. Cele mai bune ceaiuri contra racelii sunt cele de soc si cele din coacaze negre. Exista si vitamine care stimuleaza imunitatea, cum ar fi Cetebe cu vitamina C si zinc.

Multa sanatate si du-te cat mai curand la medic. Nu uita ca din infectii respiratorii poti ramane cu sechele, inclusiv cu probleme la inima, daca nu le tratezi la timp.


Multumesc, o sa ma duc neaparat:) in ultima perioada chiar nu m-am simtit deloc bine, am tot sarit dintr-o raceala in alta, durere de amigdale, tuse am si slabit cateva kilograme din cauza unei probeleme personale, job nou, multa cafea si tigari etc. Dar in fine, sper ca nu ii nimic grav si in curand o sa am parte de o vara cat mai frumoasa! duminica placuta
Macika00
Postat pe 23 Iunie 2013 17:03
sport nu fac, numai un pic de jogging seara, insa nu prea reusesc de la durerea dintre coaste. abia ma misc de la el, mai ales in ultimele 3-4 zile chiar ma chinuit cam tare, de aceea am si intrebat pe forum, deoaeace, din pacate, la lucrurile astea nu prea ma pricep:)
Macika00
Postat pe 23 Iunie 2013 17:07
De la: Macika00, la data 2013-06-23 17:07:56sport nu fac, numai un pic de jogging seara, insa nu prea reusesc de la durerea dintre coaste. abia ma misc de la el, mai ales in ultimele 3-4 zile chiar ma chinuit cam tare, de aceea am si intrebat pe forum, deoaeace, din pacate, la lucrurile astea nu prea ma pricep:)



Medicul are rolul lui,draga mea,nu noi te putem trata!!!Sa nu fi facut o pneumonie interstitiala,dar numai un examen medical te poate ajuta!!!
kudika_15804
Postat pe 23 Iunie 2013 17:17
Esti intr-o tara straina si nu ai un card de sanatate?Cu acest card te poti inscrie la orce medic de familie pt consultatie.
Posibil sa ai dureri din cauza tusei netratate,iar aceasta tuse poate duce la probleme grave gatului cat si a plamanilor.
Trebuie neaparat sa faci un consult medical si lasa naibi joggingul pt o vreme ca-ti poti face mai rau.
Nu te juca cu sanatatea,dar ia spunene nu ai calduri si apoi te ia cu friguri???
Titanika
Postat pe 23 Iunie 2013 18:03
De la: Titanika, la data 2013-06-23 18:03:27Esti intr-o tara straina si nu ai un card de sanatate?Cu acest card te poti inscrie la orce medic de familie pt consultatie.
Posibil sa ai dureri din cauza tusei netratate,iar aceasta tuse poate duce la probleme grave gatului cat si a plamanilor.
Trebuie neaparat sa faci un consult medical si lasa naibi joggingul pt o vreme ca-ti poti face mai rau.
Nu te juca cu sanatatea,dar ia spunene nu ai calduri si apoi te ia cu friguri???


Sincer, mi-e foooarte cald si transpir mult insa nu pot sa zic, poate de la caldura. un lucru ii clar. as dormi toata ziua!
Macika00
Postat pe 23 Iunie 2013 19:03
obosesti repede?
Titanika
Postat pe 23 Iunie 2013 19:08
De la: Titanika, la data 2013-06-23 19:08:04obosesti repede?


da:)
Macika00
Postat pe 23 Iunie 2013 19:10
De la: Titanika, la data 2013-06-23 19:08:04obosesti repede?


Insa poate ca lucrez mult in ultima vreme. si mai ales ca ii o caldura insuportabila afara..
Macika00
Postat pe 23 Iunie 2013 19:11
De la: Macika00, la data 2013-06-23 19:11:46
De la: Titanika, la data 2013-06-23 19:08:04obosesti repede?


Insa poate ca lucrez mult in ultima vreme. si mai ales ca ii o caldura insuportabila afara..

imi este teama sa nu fi facut vreo aprindere de plamani si aceasta boala daca nu o tratezi la timp si cu tusa pe care o ai sa nu dai in TBC!!!
Deci trebuie sa te duci la un medic neaparat pana nu este prea tarziu!!!
Titanika
Postat pe 23 Iunie 2013 19:59
sper!! nu ma speria te rog. maine ma duc la medic si va scriu ca mi-au zis! multumesc tuturor pt. raspunsuri si va doresc si voua muuuulta sanatate!!
Macika00
Postat pe 23 Iunie 2013 20:12
De la: Macika00, la data 2013-06-23 19:03:06
De la: Titanika, la data 2013-06-23 18:03:27Esti intr-o tara straina si nu ai un card de sanatate?Cu acest card te poti inscrie la orce medic de familie pt consultatie.
Posibil sa ai dureri din cauza tusei netratate,iar aceasta tuse poate duce la probleme grave gatului cat si a plamanilor.
Trebuie neaparat sa faci un consult medical si lasa naibi joggingul pt o vreme ca-ti poti face mai rau.
Nu te juca cu sanatatea,dar ia spunene nu ai calduri si apoi te ia cu friguri???


Sincer, mi-e foooarte cald si transpir mult insa nu pot sa zic, poate de la caldura. un lucru ii clar. as dormi toata ziua!


Somnul arata ca sistemul tau imunitar lucreaza la greu si are nevoie sa se refaca, de aceea iti este si atat de somn.

Nu degeaba te sfatuiam ieri sa incerci sa te odihnesti.
kudika_32792
Postat pe 24 Iunie 2013 08:02
De la: Macika00, la data 2013-06-23 17:07:56sport nu fac, numai un pic de jogging seara, insa nu prea reusesc de la durerea dintre coaste. abia ma misc de la el, mai ales in ultimele 3-4 zile chiar ma chinuit cam tare, de aceea am si intrebat pe forum, deoaeace, din pacate, la lucrurile astea nu prea ma pricep:)


Fara sport pana nu afli din ce cauza tusesti.
kudika_32792
Postat pe 24 Iunie 2013 08:03
De la: Macika00, la data 2013-06-23 14:44:31Buna :) de aproximativ 1-2 saptamani am o durere intre coaste spre solduri (partea dreapta) sensibil mai ales la apasare, miscare si la tuse. (mentionez ca tusec cam de 1 luna, si uscat si celalat tip) ce imi recomandtati? o fi de la miscare sau altceva.
multumesc pt. raspuns!
Lasa-te de fumat si de sex oral
INTELIGENTUL_
Postat pe 24 Iunie 2013 08:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Absenta menstruatiei 2 De la: kudika_15340 31 August 2012 19:12
EUTHYROX 4 De la: kudika474804 20 Noiembrie 2011 22:37
ce zodie sunt??:"> 8 De la: Elyaa 26 Aprilie 2011 17:23
Indragostita de un barbat insurat 152 De la: kudika426095 30 Martie 2012 11:18
Silicoane pentru rinoplastie?? 2 De la: kudika368517 6 Martie 2011 14:05