Setari Cookie-uri

sfaturi

Am 26 de ani, sunt la master si nu lucrez. Problema mea e cu parintii! Desi am o varsta nu ma lasa sa plec in vacante cu prietenii mei! Nu concep sa dorm intr-o camera cu vreun baiat ca doamne fereste sa nu cumva sa fac ceva cu e1! Aaa si in caz ca inca nu era clar , sunt virgina si asta tot datorita lor! Imi e frica de ei sa nu ma dea afara din casa daca fac ceva ! M-au si amenintat de asta! Am avut 3 relatii si toti s-au plictisit la un moment dat si au plecat. Acum am o relatie de 1 an si 3 luni cu un baiat si sunt impacientati sa nu care cumva sa fac ceva! Ei vor sa ma pastrez pana la casatorie! Mama mi-a zis ca cel mai de pret lucru al meu e ca inca mai sunt cuminte! Va rog sa imi dati sfaturi sau pareri cum sa procedez sa ma mai lase si pe mine libera sa imi traiesc viata!Va multumesc anticipat:)
andreeav_2010
Postat pe 18 Iulie 2013 21:38
Draga mea...eu am 21 de ani, sunt studenta , lucrez si ma intretin singura. Cel mai important lucru pt o femeie e sa nu depinda de nimeni. Deci, cautã-ti de munca, muta-te cu iubitul si nu mai sta la fundul pãrinților.
lory08
Postat pe 21 Iulie 2013 05:00
....foarte corect...ce-o spus fata mai sus...cu toate ca...si atitudinea parintilor...e putin stupida...ma rog...nush` de ce is atat de inchistati...cand lumea evolueaza totusi...
e adevarat ca...unii parinti..vor sa aibe copiii cat mai cuminti...dar...pana la urma...viata trebe traita...asa ca ar trebui sa-ti rupi si tu...odata...ombilicu`...si...sa stai pe picioarele tale...cumva!!!
pentru asta...trebe sa iei decizii...si...sa iti faci un rationament...in baza caruia sa decizi...incearca asa cum spunea si Loredana...sa iti iei un job...care sa-ti asigure cat de cat...sa poti trai...si...traieste...ca viata e scurta...si te vei trezi c-o trecut vremea...esti inca virgina...si...cu tot jobu` de dupa master...viata va fi fada...pentru tine...
eu_ovidiu
Postat pe 21 Iulie 2013 08:07
Andreea , parintii tai gresesc enorm. Eu nu ma pierd in sfaturi si polemici , dar iti zic un singur lucru....Aceeasi greseala au facut-o niste rude de ale mele cu fata lor.Acum are masteratul , tot nu lucreaza , tot cu parintii sta , are 36 de ani si nu e casatorita.Mai mult , situatia a afectat-o psihic. Acum nu mai are curaj sa-si ia viata in propriile maini. Sta la courul unor batrani besinosi si le asculta toata ziua vaitaturile.E o batrana....tanara.
Iti doresc ....sa gandesti bine ce vrei de la viata . Zi frumoasa.
Rotty_
Postat pe 21 Iulie 2013 08:29
....deci...se pare ca lumea vede lucrurile altfel...decat parintii tai...asa ca...incearca sa traiesti si tu...macar acu`...cat mai esti tinerica!!!...pt ca ...in fond...e viata ta...nu a parintilor...si ca atare...TU...trebe s-o traiesti!!! ...
mult succes...si...sa iei decizia corecta!!!
eu_ovidiu
Postat pe 21 Iulie 2013 08:42
Sa pleci de la ei ar fi solutia. Termini masterul, te angajezi (sau poti lucra in timp ce faci masterul, cunosc multe persoane care fac asa) si gata, esti libera sa iti traiesti viata dupa valorile tale. Toti ne luam zborul, asa e firesc.
kudi10
Postat pe 21 Iulie 2013 15:51
Va multumesc pentru mesajele voastre!Toti imi spun acelasi lucru ca voi! Solutia este sa plec de langa ei. Din pacate am incercat sa ma angajez si nu m-au primit fara experienta!Cand au vazut ca ma agit au zis ca nimeni nu o sa ma angajeze pana nu o sa puna ei o vorba pentru mine.Am incercat sa ma angajez si ca vanzatoare dar cand au auzit ca am master au zis ca ei nu cauta cu master sau facultate si asta dupa ce dadusem o proba si le vandusem cat de cat pe acolo....
Acum se dau de ceasul mortii sa ii faca fratelui meu un apartament ca sa se mute cu iubita(ea avand doar 19 ani si fratemio 23) dar el e baiat , are dreptul...
Incerc pe cat e posibil sa nu ma mai enervez si sa fac tot ce e posibil sa scap din inchisoarea lor(pana la 10 seara sa fiu acasa)
Daca nu, primul care ma cere de nevasta cu ala o sa ma marit ...dar trebuie sa scap cumva
Mai nou nu sunt de acord cu prietenul meu , ca e sarac, ca nu are parinti sa il sprijine, ca nu munceste...
andreeav_2010
Postat pe 29 Iulie 2013 23:00
Au vazut ca mai toate prietenile fratelui meu au venit pe la noi , s-a dus pe la ele la parinti, au dormit impreuna, au mers in vacante impreuna...Am incercat sa le pun exemple pe ele si raspunsul lor a fost ca parintii lor au alta conceptie si nu ii intereseaza pe ei de fetele alea! Ca ei niciodata nu m-ar lasa asa
Le-am zis ca intr-o zi o sa plec de acasa si mi-au zis ca nu plang ca plec dar ar fi bine sa las loc de "buna ziua" sa am unde sa ma intorc dupa! Culmea ca nu sunt batrani asa(46-47 ani) iar unul dintre ei are facultatea terminata. Deci pot spune ca nu sunt terchea berchea sau unii fara cultura....

andreeav_2010
Postat pe 29 Iulie 2013 23:09
Culmea ca nu sunt batrani asa(46-47 ani) iar unul dintre ei are facultatea terminata. Deci pot spune ca nu sunt terchea berchea sau unii fara cultura..
ultima parte a sunat destul de urat
uite ca pe ai tai nici tineretea nici cultura nu prea ii ajuta
maria-ioana
Postat pe 29 Iulie 2013 23:40
P.S. traieste-ti propria viata
nu una impusa de ai tai
maria-ioana
Postat pe 29 Iulie 2013 23:43

ooof,cunosc acest sentiment,la fel au fost si parintii mei,in schimb copiilor mei le-am dat mana libera adica ,i-am inteles pt ca am fost si sant foarte apropiata de ei.
Sant deacord cu parerea colegilor si prietenilor ,dar trebuie sa depinzi deocamdata de ei,pt ca ei te intretin!
Titanika
Postat pe 30 Iulie 2013 04:45
E destul de greu sa-ti gasesti un loc de munca acum, cu criza asta. Daca esti buna la o limba straina, ai putea totusi sa dai meditatii si sa mai castigi un ban. Sau ai putea sa faci cursuri de ceva (contabilitate, reflexoterapie etc.) Toata lumea are acum facultate, trebuie sa stii ceva practic. Altfel nu vad cum o sa te descurci
Micaell
Postat pe 30 Iulie 2013 08:30
De la: andreeav_2010, la data 2013-07-29 23:00:57Va multumesc pentru mesajele voastre!Toti imi spun acelasi lucru ca voi! Solutia este sa plec de langa ei. Din pacate am incercat sa ma angajez si nu m-au primit fara experienta!Cand au vazut ca ma agit au zis ca nimeni nu o sa ma angajeze pana nu o sa puna ei o vorba pentru mine.Am incercat sa ma angajez si ca vanzatoare dar cand au auzit ca am master au zis ca ei nu cauta cu master sau facultate si asta dupa ce dadusem o proba si le vandusem cat de cat pe acolo....
Acum se dau de ceasul mortii sa ii faca fratelui meu un apartament ca sa se mute cu iubita(ea avand doar 19 ani si fratemio 23) dar el e baiat , are dreptul...
Incerc pe cat e posibil sa nu ma mai enervez si sa fac tot ce e posibil sa scap din inchisoarea lor(pana la 10 seara sa fiu acasa)
Daca nu, primul care ma cere de nevasta cu ala o sa ma marit ...dar trebuie sa scap cumva
Mai nou nu sunt de acord cu prietenul meu , ca e sarac, ca nu are parinti sa il sprijine, ca nu munceste...



E rau ca nici prietenul tau nu munceste E somer sau ce? Cat despre chestia cu maritatul... nu stiu daca e o solutie. Cel mai bine e sa fii pe picioarele tale, ca n-o sa vina niciun fat-frumos sa te intretina. Nu vezi, acum barbatii umbla dupa femei cu bani, ca vor sa aiba totul de-a gata. E o prostie povestea cu virginitatea. Baietii vor femei cu experienta, nu mimoze care nu stiu ce sa faca in pat. Asta era pe vremea bunicii, cand fetele ajungeau la cratita si nu existau mijloace de contraceptie.
Micaell
Postat pe 30 Iulie 2013 08:58
De la: andreeav_2010, la data 2013-07-29 23:09:07Au vazut ca mai toate prietenile fratelui meu au venit pe la noi , s-a dus pe la ele la parinti, au dormit impreuna, au mers in vacante impreuna...Am incercat sa le pun exemple pe ele si raspunsul lor a fost ca parintii lor au alta conceptie si nu ii intereseaza pe ei de fetele alea! Ca ei niciodata nu m-ar lasa asa
Le-am zis ca intr-o zi o sa plec de acasa si mi-au zis ca nu plang ca plec dar ar fi bine sa las loc de "buna ziua" sa am unde sa ma intorc dupa! Culmea ca nu sunt batrani asa(46-47 ani) iar unul dintre ei are facultatea terminata. Deci pot spune ca nu sunt terchea berchea sau unii fara cultura....




La modul cum te exprimi la adresa parintilor tai,incep sa-i inteleg,draga mea,au toate motivele pentru care se comporta astfel cu tine!!!Indiferent cum gandesc domniile lor,sunt parintii tai si EI TE INTRETIN DEOCAMDATA,arata-le respectul cuvenit1!In momentul in care vei reusi sa devii independenta,de-abia atunci ii poti "judeca",intelegi???

In alta ordine de idei,esti majora,da,deci,se presupune ca esti responsabila pentru actiunile tale!!!Orice ti-ar spune cineva,vei proceda asa cum doresti in acest moment!!!Vrei libertate,dobandeste-o prin forte proprii!!!Vrei sa dormi cu iubitul tau,fa-o,nu se va intampla nimic daca nu doresti acel ceva,nu te poate forta la nimic!!!Vrei distractie????Distreaza-te,dar incearca sa o faci pe bugetul tau,care,deocamdata,este nul!!!Parintii tai pot fi totul in aceasta viata,chiar si "terchea berchea",dar vor ramane parintii si sustinatorii tai!!!Pentru domniile lor,un sfat,mai multa comunicare si apropiere cu si fata de tine si reciproc!!!
kudika_15804
Postat pe 30 Iulie 2013 09:03
Nu inteleg de ce nu te angajezi si nu iti acoperi singura cheltuielile. Ce traiesti tu nu se cheama viata. Deja ai devenit frustrata si stresata.
Ia atitudine acum pentru ca timpul trece si nu o sa mai poti schimba mare lucru.
Este pacat sa traiesti cu regrete.
andru10best
Postat pe 21 August 2013 10:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
putem sau nu... 67 De la: eka 25 Mai 2009 11:23
ce parere aveti....? 48 De la: contesina 29 Iunie 2011 09:33
as vrea sa stiu ce ati face in locul meu ! 11 De la: valita76 13 Mai 2009 16:53
imi gasesc si eu jumatatea? 3 De la: Barbie30 17 Iulie 2010 21:52
Cand APRECIEZI dupa ce ai pierdut. 1 De la: flory_florin 13 Iulie 2012 13:22