Setari Cookie-uri

Castiga una dintre cele 3 carti oferite de Editura Litera!

Pentru mine cititul este o pasiune si la randul meu am incercat sa transmit aceasta pasiune si copilului meu citindu-i in fiecare seara.
Efectiv cand citesc traiesc fiecare moment descris de autor.
criszoe
Postat pe 16 August 2013 14:14
este un lucru minunat sa citesti o carte.....,dar nu orice fel de carte,ci una compatibila cu tine,cu persoana ta. .Evident ca in acele momente toate grijile de zi cu zi chiar nu mai conteaza.este mult mai important sa citesti o carte decat sa te uiti la tv sau pe computer,citind o carte te folosesti mai mult creier imaginandu-ti ceea ce citesti si transpunandu-te in interiorul cartii.pentru cateva momente simti ca tot universul e al tau si tu esti un personaj principal
georgiana_01_andreia
Postat pe 16 August 2013 14:15
Cititul pentru mine e o sansa de a ma desprinde putin de realitate si a intra in lumea mea. Prefer sa citesc o carte buna, decat pierderea vremii la televizor sau calculator..
geo_chb
Postat pe 16 August 2013 14:53
Pasiunea mea pentru citit e un mod de relaxare,de informare,de mentinere a sanatati mentale; e un mod de viata ales de mine care nu depinde de parerea celor din jur.E optiunea mea,imi place si asa voi trai si mai departe!
kudika_3483
Postat pe 16 August 2013 16:47
Placere ! Lectura, inseamna pentru mine cea mai constanta pasiune... placere ! Si cred c-o "mostenesc", ca mi-a fost insuflata de bunici, parinti si fratele meu mai mare ! Si as vrea s-o transmit mai departe ! Nu ma plang niciodata ca n-am timp de citit, ma simt foarte bine intr-o librarie, si ma preocupa tot ceea ce este legat de carti! E felul si modul in care am gasit mereu evadare si raspunsuri la toate intrebarile ! E sursa mea de cunoastere si autocunoastere ! Fericiti cei ce citesc ! :-)
kudika021164
Postat pe 16 August 2013 20:40
Pasiunea mea pentru citit e un mod de relaxare,de informare,de mentinere a sanatati mentale;este un lucru minunat sa citesti o carte...Este hrana zilnica spirituala!
Anna_Melania_Botezatu_1
Postat pe 17 August 2013 07:21
Pentru mine pasiunea pentru citit insemana un mijoc de relaxare, de cunostere, de visare, de ma refugia in alt univers in alta dimensiune si a reveni cu picioarele pe pamnt mai vesela, cu mai mut entuziasm si un pic mai desteapta :)
kudika_931150
Postat pe 17 August 2013 15:33
"VIATA E O LUPTA, DECI TE LUPTA",A CITI E CEVA NORMALSI BENEFIC LA ORICE VAIRSTA, NIMENI NU POATE SA SPUNA CA STIE TOT PENTRU CA NOUTATILE MERG IN PAS CU VREMURIL MAI ALES ACUM CIND SUNTEM INTR-O AGITATIE PERMANENTA SI INFORMATIILE SUNT LA TOT PASUL. TPTUL E SA VREI! CITITUL AJUTA MULT MINTEA SA LUCREZE PUNE CREERUL LA CONTRIBUTIE IMPLICIT -SANATATE.SUNT PROFUND INDICNATADE FELUL CUM GAINDESC CEI TINERI DE ACUM NE MAI LECTURAIND APROAPE NIMIC I-AU TOTULDE GATA SI DE ACEEA REZULTATELE SUNT DEZASTROASE! MA INTREB? PE MAINA CUI LASAM MOSTENIRETRECUTUL SI VIITORUL ACESTE-I TARI?
kudika_22348
Postat pe 17 August 2013 16:59
Imi place sa citesc si inca foarte mult , in general psihologie si romane
AdrianaCioceanu
Postat pe 17 August 2013 19:19
Cand ciesc sunt in lumea mea de basm , imi place sa citesc si nu ratez nimic , in general ce imi cade in mana .
Ilie_Lincu_1
Postat pe 17 August 2013 19:22
Citesc mult in general psihologie si alte carti utile pentru viata , nu ratez nici o promotie a editurilor .
Maria_Gosa_1
Postat pe 17 August 2013 19:28
Imi place foarte mult sa citesc. Am inceput sa citesc din liceu, si desi nu am mereu timp, este una din activitatile pe care mereu o fac cu placere. Imi place atat de mult sa citesc, incat uneori cand dau de cate o carte buna si mai am o suta de pagini din ea, anulez tot ce era de facut in ziua respectiva numai ca sa o termin, ignorand telefoanele sau orice se intampla de obicei. Evident ca in acele momente toate grijile de zi cu zi chiar nu mai conteaza. Ma deconectez mai tare decat daca as merge in vacanta.
kudika_931207
Postat pe 18 August 2013 09:49
Pentru mine lectura este o recreere si o autointruire. Pentru ca in orice carte poti descoperi ceva nou pentru tine, fie o lectie de viata, fie o fraza inteleapta, fie cuvinte noi.
Imi place mult sa citesc in romana, in rusa si in engleza, dar din pacate am foarte putin timp liber pentru lectura in ultima perioada, si cartile pe care le citesc sunt in special de specialitate. Cu toate acestea, incerc sa nu pierd nici o clipa libera din viata si sa profit de cele cateva momente de pauza pentru lectura. Citesc in special in transport public sau in timpul mesei sau inainte de culcare. Printre altele, lectura este un somnifer natural si excelent pentru mine. Dupa o zi de munca, cand creierul inca analizeaza cele petrecute, planifica planul de lucru pentru a doua zi si nu doreste sa se relaxeze, apare lectura, care alunga toate grijile si gandurile neincetate, si treptat, relaxeaza creeierul necontenit, care ulterior adoarme.

Lydia_G
Postat pe 18 August 2013 10:50
Pentru mine lectura a fost cea mai buna scoala si cel mai bun profesor de viata. De mic copil mi-a palcut sa citesc si multe carti am recitit de cateva ori din biblioteca familiei. De asemena sunt un mare fan al cartilor stiintifico fantastice, pasiunea pe care mi-au inspirat-o cartile lui Jules Verne inca din copilarie.
Incerc sa fiu la curent cu toate ofertele de carti aparute si nu ratez nici o publicatie noua a autorilor mei preferati precum fratii Strugatki, Paolo Bacigalupi, Orson Scott Card
si multi altii.
Adrian_Popescu_2
Postat pe 18 August 2013 11:05
Pentru mine cititul inseamna relaxare,evadare din cotidian,dar si informatie,cunoastere!
andyeddie
Postat pe 18 August 2013 12:07
Cititul pentru mine nu a fost o pasiune de mica. Am "descoperit" cititul prin liceu. De atunci, in fiecare pauza, in loc sa imi substitui un prost obicei in pauza (acela de a fuma), preferam sa stau sa citesc orice fel de carte. Intrebarea de ce imi place sa citesc pentru mine nu are un raspuns vag. Stiu doar ca in multe carti ma regasesc, ma pierd sau ma amuz o data cu personajele, traiesc in timp real ceea ce autorul a scris. Este si un mod de relaxare si de trecere a timpului incantator.
Cartile reprezinta pentru mine o metoda de evadare din cotidian si de multe ori pot reprezenta o solutie la problemele mele.
kudika_5613
Postat pe 18 August 2013 12:11
Pasiunea pentru citit este una dintre cele mai nobile pasiuni.
Ti se deschid atat la figurat , cat si la propriu, usi, care pareau ferecate si de nedeschis pana atunci pentru tine.
Cartea, indiferent de domeniu, iti ofera cunoastere, cunoasterea iti ofera putere.
Putere de a distinge intre bine si rau , mai mult decat in mod obisnuit, puterea de a te schimba intr-o persoana, mai buna, mai culta mai sociabla, mai rabdatoare si mai generoasa, mai increzatoare in ea insasi.
Usile care ti se deschid prin citit(cunoastere), te pot duce intr-o lume magica, unde sa te relaxezi, sau iti poate oferi solutii pentru viata reala.
Cartea este una dintre cele mai mari bogatii si mai de nnepretuit ale lumii in care traim!
seerona78@yahoo.com
Postat pe 18 August 2013 12:18
cititul pentru mine este o invatare continua
ninaishon
Postat pe 18 August 2013 12:21
"In creerul unui om, de la origini, exista un mic spatiu gol, ca de mansarda, iar tu trebuie sa ti-l umpli cu lucrurile pe care le alegi. Este o greseala sa crezi ca acest mic spatiu are pereti elastici si se poate dilata pana la orice marime. Tine cont ca vine o vreme cand, pentru orice suplimentare a cunostintelor, uiti ceva ce ai stiut inainte. Este de cea mai mare importanta, prin urmare, a nu retine fapte inutile din cauza carora sa nu aiba loc cele utile"

Prin aceasta nota, vreau sa evidentiez ca pentru mine cititul este un mentor, care ma invata sa pretuiesc lucrurile care au valoare cu adevarat, imi imbunatateste concentratia si gandirea analitica si antreneaza mintea, astfel incat informatia care se stocheaza in "mansarda" este filtrata, organizata si bogata.
Vasilica_Iacob_1
Postat pe 18 August 2013 12:52
Lectura este modul meu de a ma ecrea, de a afla lucruri noi, interesante. Imi place sa citesc orice, ziare, reviste, carti (romane de dragoste, aventura, SF...)
Nyyyk
Postat pe 18 August 2013 13:08
Lectura pentru mine este fitness pentru creeier. Datorita cititului sunt liber in comunicare, pot sa gasesc o replica potrivita in orice moment si in orice imprejurare, astfel aparandu-ma uneori de atacuri neasteptate si neplacute.
Datorita cititului sunt sociabil si comunicativ, ceea ce ma ajuta sa-mi maresc numarul de prieteni si cunostinte.
Si nu in ultimul rand, cititul imi dezvolta capacitatea de gandire, retinere si logica.
Gemini77
Postat pe 18 August 2013 15:04
pentru cateva minute bune sau ore ma pierd in mrejele lecturii....ma relaxeaza, ma fac sa uit de incercarile vietii, ma incarca pozitiv.....
luckyofme
Postat pe 18 August 2013 16:35
Imi place mult sa citesc. De aceea, lectura reprezinta pentru mine un mod de a-mi petrece timpul.Cartile imi dau posibilitatea de a calatori in jurul lumii, cunoscand noi traditii, opinii, situatii sau locuri.
kudika_7084
Postat pe 18 August 2013 17:20
pentru mine cititul inseamna relaxare, deconectare de la problemele zilnice, imbogatire/imbunatatire a cunostintelor
adrianas18
Postat pe 18 August 2013 18:35
Cititul pentru mine reprezinta o lume deschisa pentru imaginatie si visare, dar si pentru aflarea unor informatii noi si complexe.
kudika024009
Postat pe 18 August 2013 21:23
Pasiunea pentru citit a aparut pentru mine inca din copilarie,de la profesorii mei dar si din dorinta de a-mi crea propria personalitate,de a gusta singuratatea "in doi",adica eu si cartea!
kudika_3483
Postat pe 19 August 2013 06:44
Sa citesti inseamna sa te dezvolti. Cartile nu sunt doar relaxare ele te ajuta sa evoluezi.
alyo
Postat pe 19 August 2013 10:33
Sa citesc pentru mine e o evadare. Evadare din trafic ( citesc in autobuz si nu o data s-a intamplat sa fiu asa acaparata de carte incat sa uit sa coblor unde trebuie), evadare din probleme zilnice si stres ( cateodata ma gandesc doar ce se va intampla cu personajele sau cum o sa se rezolve o situatie imposiblia din carte si uit de problemele mele)si o evadare de langa calculator.
ahima
Postat pe 19 August 2013 12:38
Acum doua luni, iubitul meu a decis ca este cazul sa imi cumpere un e-Book Reader pentru ca nu mai avem loc in casa de atatea carti. Cititul pentru mine inseamna descoperirea de noi orizonturi, de noi lumi.
O carte buna este ca un prieten la care poti apela oricand ai nevoie.
Catalina_Dumitriu_1
Postat pe 19 August 2013 13:10
Lectura este foarte importanta pentru dezolvarea noastra personala. Cel putin pentru mine, lectura este o modalitate de autoinstruire si autoavansare. Niciodata nu le vom sti pe toate, dar cel putin, datorita lecturii reusim sa inmagazinam in substanta cenusie informatii neesare pentru un nivel minim de cultura generala.
Lidochca
Postat pe 19 August 2013 20:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Castiga cosmetice Elmiplant, Gerovital si Apidava in valoare de peste 400 lei! 208 De la: concursKudika 22 Martie 2012 20:30
Concurs Bottega Verde 2195 De la: concursKudika 19 Martie 2010 17:56
Castiga un abonament Your Personal Best, in valoare de 500 lei, oferit de LadyFIT! 29 De la: concursKudika 21 Noiembrie 2014 17:37
Castiga o invitatie dubla la deschiderea stagiunii 2011-201 a Operei Nationale Bucuresti! 69 De la: concursKudika 14 Octombrie 2011 15:11
Castiga unul dintre cele 10 pachetele promotionale 615 De la: concursKudika 1 August 2016 13:28