Setari Cookie-uri

Despre o extirpare de polip uterin

Acum 6 luni, am fost diagnosticata, de pe urma ecografiei cu un polip pe colul uterin. Am inteles din ce mi-a zis medicul ca nu pot ramine insarcinata din aceasta cauza, datorita pozitiei polipului. Apoi a inceput o intreaga tevatura ce tine de 6 luni. Medicul mi-a facut testul Papa-Nicolau, de pe urma caruia a iesit ca am streptococul de tip B, care necesita tratament antibiotic. Au urmat trei luni de vizite, si bani dati pe antibiotice, atit pentru mine, cit si pentru sotul meu, dupa care cu greu mi s-a zis ca am scapat de streptococ. Acum am mers din nou cu gindul va voi scapa de polip, dar mi s-a zis ca am candida. Alti bani, alta distractie. In plus, am si probleme cu sotul, din cauza abstinentei la care l-am supus si care ne-a fost ceruta de medic.

As vrea sa stiu cit de complicata e aceasta operatie de polip. Din cite m-am interesat, nu ar fi ceva grav, in jumatate de ora s-ar rezolva. De ce atunci dureaza atit de mult la medicul la care merg? Sa merg la alt medic? Care este procedura? Trebuie atitia bani dati pe antibiotice, atita timp de asteptare, atita abstinenta? Sau e dupa cum am aflat, ca se poate rezolva repede?

Va multumesc pentru raspunsuri!
Anayllyl
Postat pe 15 Ianuarie 2014 16:05
De la: kudika_951702, la data 2014-01-15 16:05:03Acum 6 luni, am fost diagnosticata, de pe urma ecografiei cu un polip pe colul uterin. Am inteles din ce mi-a zis medicul ca nu pot ramine insarcinata din aceasta cauza, datorita pozitiei polipului. Apoi a inceput o intreaga tevatura ce tine de 6 luni. Medicul mi-a facut testul Papa-Nicolau, de pe urma caruia a iesit ca am streptococul de tip B, care necesita tratament antibiotic. Au urmat trei luni de vizite, si bani dati pe antibiotice, atit pentru mine, cit si pentru sotul meu, dupa care cu greu mi s-a zis ca am scapat de streptococ. Acum am mers din nou cu gindul va voi scapa de polip, dar mi s-a zis ca am candida. Alti bani, alta distractie. In plus, am si probleme cu sotul, din cauza abstinentei la care l-am supus si care ne-a fost ceruta de medic.

As vrea sa stiu cit de complicata e aceasta operatie de polip. Din cite m-am interesat, nu ar fi ceva grav, in jumatate de ora s-ar rezolva. De ce atunci dureaza atit de mult la medicul la care merg? Sa merg la alt medic? Care este procedura? Trebuie atitia bani dati pe antibiotice, atita timp de asteptare, atita abstinenta? Sau e dupa cum am aflat, ca se poate rezolva repede?

Va multumesc pentru raspunsuri!



Interventia in sine nu este complicata si nici nu dureaza foarte mult,dar medicul a cautat sa fii complet sanatoasa in rest, pentru ca mediul supus actiunii in sine sa fie fara probleme,acesta este motivul pentru care totul dureaza atat de mult!!Medicul are dreptate,dar poti intreba si alt medic ginecolog,dar si acela te va supune aceluiasi set de analize!!!
kudika_15804
Postat pe 15 Ianuarie 2014 16:13
De la: Anayllyl, la data 2014-01-15 16:05:03Acum 6 luni, am fost diagnosticata, de pe urma ecografiei cu un polip pe colul uterin. Am inteles din ce mi-a zis medicul ca nu pot ramine insarcinata din aceasta cauza, datorita pozitiei polipului. Apoi a inceput o intreaga tevatura ce tine de 6 luni. Medicul mi-a facut testul Papa-Nicolau, de pe urma caruia a iesit ca am streptococul de tip B, care necesita tratament antibiotic. Au urmat trei luni de vizite, si bani dati pe antibiotice, atit pentru mine, cit si pentru sotul meu, dupa care cu greu mi s-a zis ca am scapat de streptococ. Acum am mers din nou cu gindul va voi scapa de polip, dar mi s-a zis ca am candida. Alti bani, alta distractie. In plus, am si probleme cu sotul, din cauza abstinentei la care l-am supus si care ne-a fost ceruta de medic.

As vrea sa stiu cit de complicata e aceasta operatie de polip. Din cite m-am interesat, nu ar fi ceva grav, in jumatate de ora s-ar rezolva. De ce atunci dureaza atit de mult la medicul la care merg? Sa merg la alt medic? Care este procedura? Trebuie atitia bani dati pe antibiotice, atita timp de asteptare, atita abstinenta? Sau e dupa cum am aflat, ca se poate rezolva repede?

Va multumesc pentru raspunsuri!


Daca te indoiesti de competenta medicului tau ginecolog, cel mai bine e sa ceri si parerea altui medic.

Multa sanatate va doresc!

Viorica_Ecaterina
Postat pe 15 Ianuarie 2014 20:16
doamna,polipul este polip,stim cu totii ca se trateaza,dar....candida de unde ati luato?bhoooooooooooooooooooooo
kudika_951023
Postat pe 19 Ianuarie 2014 17:15
Buna, aceeasi parere o am si eu, apeleaza si la alt medic ginecolog.Iar daca si parerea acestuia este la fel atunci trateazate.
papuci
Postat pe 26 Ianuarie 2014 12:40
Candida se poate instala din cauza antibioticelor care distruge flora vaginala ! Streptococul tip B nu este atat de grav si se poate trata cu banalele ceaiuri de cozi de cirese si matase de porumb. Iti sugerez sa mananci cat mai sanatos, sa faci miscare si sa bei multa apa! Despre polip nu pot decat sa-ti spun ca argila albastra de raciu, ar putea sa te ajute sa dea inapoi. Tratamentul cu argila albastra de raciu este relativ usoara.Se ia 21 de zile cu 7 zile pauza. Multa sanatate !
Fusun_ge
Postat pe 26 Ianuarie 2014 19:39
Buna ziua,

Nu sunt in masura sa dau sfaturi, dar vreau sa fac o precizare pentru kudika_951023, care mai mult ca sigur este barbat sau nu i s-au recomandat ca antibioticele sa le ia insotite de un alt medicament. La barbati nu se manifesta la fel. Ei sunt doar purtatori.
O prietena a patit-o cu candida. Stomatologul i-a spus sa ia antibiotic pentru o infectie, ca sa-i poata trata apoi maseaua.
Farmacista nu-ti va spune niciodata ca pentru a prevenii candida, amoxacilina trebuie luata cu nistadina. Exista si alte medicamente.
Si-a facut griji, a oparit lenjeria intima, a facut spalaturi, ba chiar il suspecta pe sot de infidelitate.
Intr-un final, s-a lamurit. Degeaba a mustrat farmacista, a spus ca i-a vandut ceea ce i-a cerut. Nu e si medic.
Deci domnule draga, mai intrebati inainte de a face o atfel de remarca. E jenant dar adevarat!
coanavulpe
Postat pe 5 Februarie 2014 16:42
Candida exista in mod natural in organism. Sporii de candida ii avem pe piele,in nas,in gura...etc....si se dezvolta in boala propriu zisa in momentul in care scade imunitatea, sau in acest caz dupa antibiotice. Nu arunca cu pietre inainte sa te informezi.
giada
Postat pe 2 Martie 2014 12:50
Sunt de accord cu voi, daca nu esti sigura ca medicul tau ginecolog ti-a recomandat solutia cea mai buna pentru tine, atunci te sfatuiesc sa consulti si alti medici. Ce-i drept si eu am avut polip pe col si am ales interventia chirurgicala. In cazul meu nu a fost atat de grava situatia si poate am avut si norocul sa dau peste medici competenti, de fapt sunt convinsa de acest lucru caci s-au ocupat exemplar de cazul meu.

In caz ca ai dubii in legatura cu rezultatele analizelor, poti merge si la o alta clinica, eu merg la Gynecoland. Daca nu ma inseala memoria poti beneficia si de decontari daca vii cu trimitere de la medicul de familie. In orice caz detalii de genul gasesti pe siteul lor www.gynecoland.ro Ai grija de tine si sa auzim de bine. Multa sanatate!
kudika_12257
Postat pe 11 August 2014 17:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mai sunt virgina 6 De la: vss 27 Iunie 2010 17:45
buna 5 De la: 4Life 10 Februarie 2010 21:40
Mi s-au ,marit sani si ma dor ! ce poate fi ! 18 De la: tarot 10 Iunie 2010 18:14
dezinteres fata de sex 32 De la: izab33lla 30 Septembrie 2010 22:37
adevarat 1 De la: pavel-craciun 20 Mai 2009 10:45