Setari Cookie-uri

HPV

Cum poate afla un barbat daca este purtator de HPV sau daca are alte infectii? Ce analize trebuie facute?
Mersi
alcmena
Postat pe 25 Ianuarie 2009 19:11
Din cate stiu se face o analiza care se numeste TIPAJ VIRAL....dar asta la femei nu stiu daca la barbati e acelasi lucru... ...la ginecologie..ca un papanicolau...la barbati probabil la UROLOGIE
Plopia
Postat pe 6 Februarie 2009 10:38
proba pt a detecta hpv la barbati se face la urologie, le pune pe penis un lichid care reactioneaza daca barbatul este purtator de hpv. Nu intotdeauna, dar in general in 90% din cazuri lor le apar niste mici punctulete albe pe penis daca au acest virus.. . tratamentul pt ei este destul de usor, doar cu niste creme si un lichid timp de o saptamana-sau zece zile si le dispare daca fac corect tratamentul. Problema este la femei ca in general se opereaza sau se face conizatia respectiva daca ai HPV. Cel mai important este sa luam in serios aceasta boala sau virus, caci cu timpul este canceros , deci mortal...
otyvoinea
Postat pe 8 Februarie 2009 10:54
buna tina..ai dreptate 75%..doar ca as vrea sa adaug ca hpv nu este un virus care se poate trata..el o dat aluat poate fi activ sau inactiv in organism..barbatii purtatori de hpv nu au nici un sindrom..doar ca undeva in backgroundul lor au fost infectati cu o boala venerica si cu hpv..partea si mai proasta e , si asta v o zic din experienta ..partenerul meu avea hpv nu am stiu, nici el nu a stiut pt ca analizele ii ieseau bine..si la mine datorita unei rani pe coli, a devenit activ si au aparut modifucari pe col intr o perioada relativ scurta..am fost diagnosticata cu hpv..mi am facut analiza virusala si ulterior am facut conizatia doarece pe analiza mi a iesit o radacina a hpv cu risc crescut de a ajunge la cancer...
so, chiar daca partenerul are e posibil sa ramana inactiv...si sa se poata activa ulterior..uneori chiar dupa ani..
trebuie facut des papa nicolau, nimim 6 luni - si in cazul unuei rani pe col trebuie sa aveti grija ca diagnosticarea ei sa fie una corecta..
nu exista tratament impotriva virusului..
o data facuta conizatia sper ca din activ sa devina inativ..si va urma sa l tin sub stricta supraveghere..
disimulateangel
Postat pe 18 Martie 2009 17:00
buna,
eu am fost diagnosticata acum 2 zile cu hpv. mi s-a explicat ca e un virus raspandit. adevarul e ca sunt un pic cam speriata. prietenul meu a fost lanaga mine tot timpul, dar imi e foarte frica pentru el. stiu ca ar fi mai bine pt el daca ne-am despartii, dar probabil sunt egoista si nu as vrea sa renunt la el. m-a sustinut si cand l-am sunat pe fostul prieten, de la care probabil am fost infectata. ce pot sa fac? sa ne despartim? suntem de 1 luna si deja cred ca a fost infectat. nu stiu ce pot sa fac? ma simt ca un criminal.

Postat pe 29 Mai 2009 18:48
corect,disimulateangel sunt de acord cu ceea ce spui si eu am avut aceeasi problema, m-am operat si acum virusul este inactiv la amandoi, de un an si jumatate deja. Speram ssa nu se mai activeze niciodata , dar facem probe la fiecare 6 luni si asta este...
otyvoinea
Postat pe 30 Mai 2009 18:32
De la: healthy002846, la data 2009-05-29 18:48:51buna,
eu am fost diagnosticata acum 2 zile cu hpv. mi s-a explicat ca e un virus raspandit. adevarul e ca sunt un pic cam speriata. prietenul meu a fost lanaga mine tot timpul, dar imi e foarte frica pentru el. stiu ca ar fi mai bine pt el daca ne-am despartii, dar probabil sunt egoista si nu as vrea sa renunt la el. m-a sustinut si cand l-am sunat pe fostul prieten, de la care probabil am fost infectata. ce pot sa fac? sa ne despartim? suntem de 1 luna si deja cred ca a fost infectat. nu stiu ce pot sa fac? ma simt ca un criminal.


Nu te speria , y se poate intampla oricui si nu esti nici o criminala, daca prietenul tau te iubeste te va intelege... poate l-ai luat de la el... nu de la fostul tau ... asta nu se stie niciodata ... mai ales cu virusul asta care poate iesi dupa cateva zile de la infectare sau dupa 15 ani..............
otyvoinea
Postat pe 30 Mai 2009 18:34
De la: healthy002846, la data 2009-05-29 18:48:51buna,
eu am fost diagnosticata acum 2 zile cu hpv. mi s-a explicat ca e un virus raspandit. adevarul e ca sunt un pic cam speriata. prietenul meu a fost lanaga mine tot timpul, dar imi e foarte frica pentru el. stiu ca ar fi mai bine pt el daca ne-am despartii, dar probabil sunt egoista si nu as vrea sa renunt la el. m-a sustinut si cand l-am sunat pe fostul prieten, de la care probabil am fost infectata. ce pot sa fac? sa ne despartim? suntem de 1 luna si deja cred ca a fost infectat. nu stiu ce pot sa fac? ma simt ca un criminal.


buna,
stai linistita..
nu poti fi sigura de la cine il ai..e bine ca l ai anuntat pe fostul, doarece daca e purtator de hpv va infecta persoana cu care va avea o urmatoare relatie.insa sa te desparti de actualul prieten nu este o solutie, nu esti de vina pt ca nu e ceva de care sa fi stiut inainte si sa nu te fi tratat..gandeste te ca poate si el il avea inainte de a fi cu tine si a explodat virusul in contact cu tine..
nu e periculos pentru el pentru ca el nu are col , ovare ..:)..so, pericolul e la tine, important e sa ai grija de tine si ma bucur sa aud ca e langa tine...e f importnat si ar trebui sa apreciezi acest lucru.
spre dif de tine, pe mine cel de la care al luat virusul m a acuzat ca l as fi luat de la altcineva..dar ma rog, asta i partea neagra din povestea mea..
nu te speria..barbatii pot sa aiba virusul si sa nu se depisteze acest lucru pt ca pt ei e inofestiv.
tu in schimb trebuie sa tii totul sub control si sa ai grija de tine..
succes
disimulateangel
Postat pe 30 Mai 2009 20:54
tarot_healthy
Postat pe 12 Noiembrie 2009 04:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ulei ricin 9 De la: sabysab 24 Decembrie 2009 21:24
va roog ajutati-ma si pe mine! 4 De la: lorelei_surdu 16 Octombrie 2009 14:13
cancerul maxillo facial al cavitatii bucale-URGENT 17 De la: Terra_Mater 30 Ianuarie 2010 21:28
virusul papiloma 4 De la: healthy001128 31 Ianuarie 2010 12:31
Care este cel mai bun sterilet? 17 De la: blanch 26 Iunie 2015 16:43