Setari Cookie-uri

Violenta sau nu?

Buna ziua! Poate parea ciudat ca voi pune o asemenea intrebare pe un astfel de site, dar poate cineva mai matur sau cu o experienta de viata mai bogata, ma va putea ajuta sau imi va putea deschide ochii in ceea ce priveste situatia in care ma aflu. Adresez aceasta intrebare doar pentru a primi una, doua pareri din exterior, pareri neutre sper eu.

Povestea mea incepe in ziua cand mi-am intalnit actualul iubit. A inceput ca orice poveste de dragoste: frumos, calm, adolescentin. Dar pe zi ce trece, vad in el noi si noi manifestari din ce in ce mai ciudate, mai brutale, mai agresive. De exemplu, intr-o zi i-am raspuns sa zic mai obraznic (consecinta a unui lucru ce il facuse, nu imi mai amintesc ce), iar atunci el mi-a dat o palma. In alte dati atunci cand ma duc la el sa ne jucam, spune ca il deranjez, iar daca insist ma strange de maini, ma impinge sau ma imbranceste. De multe ori se enerveaza din nimicuri, si chiar in plina strada incepe sa ridice tonul sau sa imi spuna ca daca mai scot un cuvant, imi da una de ma va lasa acolo. Mentionez ca e un baiat atent, romantic, uneori as putea spune visul oricarei fete, dar are unele iesiri din acestea, dupa care desigur urmeaza nenumarate pareri de rau. Intotdeauna dau vina pe mine, intotdeauna ma consider vinovata... dar nu stiu ce sa mai cred! Oare atat de mult sa gresesc? Cum mi-as putea indrepta greselile? Incerc de fiecare data sa il ascult, sa nu ii ies din cuvant, dar uneori chiar nu mai pot si atunci explodez, spunandu-i pe un ton, ce e drept, mai ridicat, tot ce am pe suflet... si atunci incep toate problemele, toate acuzele, toate loviturile.
Stiu, poate ca din exterior par o nebuna, o fata fara minte, dar baiatul nu e chiar un monstru, adica are multe calitati, pe care nu am cum nu spun sau sa nu vad ca le are. Cumva ma gandesc ca nu sunt intr-o relatie abuziva pentru ca nu imi interzice sa ma vad cu prietenii, nu imi spune ce si cu cine sa vorbesc, nu imi impune cu ce sa ma imbrac sau ce sa fac. Dar nu stiu daca aceste lucruri au vreo relevanta, avand in vedere ca intotdeauna trebuie sa ma port cu manusi si sa incerc sa ii intru in gratii si sa nu il supar. Poate calitatile lui si faptul ca nu imi interzice ceea ce altii poate ar face, ma face sa ma gandesc ca nu sunt intr-o relatie periculoasa. Dar momentan, nici eu nu mai stiu cine are dreptate.
kudika_952386
Postat pe 20 Ianuarie 2014 18:05
Este o turbulenta de comportament.Avand in vedere ca in rest zici ca se comporta frumos cu tine.Mai citisem odata tot aici pe sait o problema asemanatoare.
Aceasta turbulenta de comportament se poate trata cu ajutorul unui psiholog.
In familia lui au fost cazuri asemanatoare?
Oricum mare grija.
anrya
Postat pe 20 Ianuarie 2014 18:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 4 De la: cj25har 4 Iunie 2010 12:59
vouchere pentru invitatii de nunta 2 De la: kudika_928902 26 Iulie 2013 14:19
Pahare de nunta 1 De la: sprevis 29 August 2010 14:02
LOGODNA 5 De la: iulika_flore 15 Iunie 2009 23:43
Rochita de cununie 1 De la: kudika323397 6 Octombrie 2010 16:32