Setari Cookie-uri

Inima sau bronsita???

Salut....Ma numesc Elena,am 15 ani,inaltime 1.53,greutate 50-51.Acum o saptamana din prima zi a saptamanii am inceput sa am dureri in zona inimii care se intindeau pe toata partea stanga plus arsuri puternice.Bineinteles ca m-am speriat si mi-am luat tensiunea dar era foarte normala cum o am eu deobicei.Am stat asa vreo doua zile cu arsurile astea si durerile pana am inceput sa am si o respiratie forate greoaie(parca am o piatra pe piept care nu ma lasa sa respir) m-am hotarat sa merg la doctor.Acesta mi-a batut in spate la plamani,m-a pus sa tusesc si mi-a zis ca am bronsita.Tusea mea este uscata fara flegma.Mi-a prescris Baraka,Echinaceea,Ibuprofen,Cavit si Amoxicilina.Acum am terminat tratamentul cu amoxicilina si celelalte le-am luat doar timp de 4 zile.De simtit ma simt parca mai puternica dar tot ma da in moleseala si nu ma lasa sa respir.Pe langa acestea ieri m-am pus putin pe cantat si am simtit cum pa langa inima mai batea ceva.Parca imi sarea un muschi sau asa ceva:parca deodata mi-a luat inima razna...M-am panicat bineinteles pentru ca m-a tinut cam un sfert de ora si mi-am luat iar tensiunea care era tot normala.....M-am speriat ft. tare ptr, ca am citit pe net de infarct si simptomele acestuia si am crezut ca sunt palpitatii....Tot asa acum cam o luna in timp ce stateam intinsa in pat inima a inceput sa-mi bata parca vroia sa iasa din piept...Se smucea si apoi continua sa bata normal...Mi s-au mai intamplat chestii din astea...Va rog frumos imi puteti spune ce mi se intempla????....Mi-e teama rau...:(
BellaComy
Postat pe 5 Februarie 2014 13:16
cel mai bine este sa vorbesti cu mama ta si sa-ti mai faci un control la dct cardiolog pt un EKG!
Titanika
Postat pe 5 Februarie 2014 13:22
pt a scapa de tusa,este un ceai foarte bun,radacina de iarba mare,cu un gust placut ca de valeriana.......tusea care nu este tratata poate dauna grav plamanlor si pot agrava pana faci gaverna.....nu vreau sa te sperii,dar ar fi bin sa ti se faca si o radiografie a plamanilor!!!
Titanika
Postat pe 5 Februarie 2014 13:26
Nu cumva sa suferi de atacuri de panica, totusi asta nu ar explica si durerea. Mai bine mergi la doctor.
emaemanuella11
Postat pe 5 Februarie 2014 13:36
De la: BellaComy, la data 2014-02-05 13:16:02Salut....Ma numesc Elena,am 15 ani,inaltime 1.53,greutate 50-51.Acum o saptamana din prima zi a saptamanii am inceput sa am dureri in zona inimii care se intindeau pe toata partea stanga plus arsuri puternice.Bineinteles ca m-am speriat si mi-am luat tensiunea dar era foarte normala cum o am eu deobicei.Am stat asa vreo doua zile cu arsurile astea si durerile pana am inceput sa am si o respiratie forate greoaie(parca am o piatra pe piept care nu ma lasa sa respir) m-am hotarat sa merg la doctor.Acesta mi-a batut in spate la plamani,m-a pus sa tusesc si mi-a zis ca am bronsita.Tusea mea este uscata fara flegma.Mi-a prescris Baraka,Echinaceea,Ibuprofen,Cavit si Amoxicilina.Acum am terminat tratamentul cu amoxicilina si celelalte le-am luat doar timp de 4 zile.De simtit ma simt parca mai puternica dar tot ma da in moleseala si nu ma lasa sa respir.Pe langa acestea ieri m-am pus putin pe cantat si am simtit cum pa langa inima mai batea ceva.Parca imi sarea un muschi sau asa ceva:parca deodata mi-a luat inima razna...M-am panicat bineinteles pentru ca m-a tinut cam un sfert de ora si mi-am luat iar tensiunea care era tot normala.....M-am speriat ft. tare ptr, ca am citit pe net de infarct si simptomele acestuia si am crezut ca sunt palpitatii....Tot asa acum cam o luna in timp ce stateam intinsa in pat inima a inceput sa-mi bata parca vroia sa iasa din piept...Se smucea si apoi continua sa bata normal...Mi s-au mai intamplat chestii din astea...Va rog frumos imi puteti spune ce mi se intempla????....Mi-e teama rau...:(



Cum as proceda daca as fi in locul tau???I-as spunei mamei despre aceste stari neplacute!!

Ce as face daca as fi mama ta???Te-as asculta ,dupa care, as merge cu tine la medicul de familie,care,cu siguranta ,imi va explica ce se intampla si ce trebuie sa facem, in continuare, pentru a afla starea ta de sanatate!!

Bronsita nu se vindeca in doar cateva zile de tratament,ea este o boala naravasa si ambitioasa,rezista la tratament si,in plus de aceasta,lasa urmari privind sanatatea organismului!!Trebuia sa te duci la controlul medical de dupa terminarea tratamentului prescris!!!O bronsita netratata corespunzator poate influenta functionarea inimii,prin respiratia defectuoasa!!Plamanii sunt in stransa legatura cu inima!!!

Nu cred ca suferi de palpitatii intrucat esti inca un copil,dar toate aceste senzatii,stari trebuie descrise medicului!!!
kudika_15804
Postat pe 5 Februarie 2014 13:43
De la: Titanika, la data 2014-02-05 13:22:07cel mai bine este sa vorbesti cu mama ta si sa-ti mai faci un control la dct cardiolog pt un EKG!

Ok...:)
BellaComy
Postat pe 5 Februarie 2014 15:47
De la: BellaComy, la data 2014-02-05 15:47:28
De la: Titanika, la data 2014-02-05 13:22:07cel mai bine este sa vorbesti cu mama ta si sa-ti mai faci un control la dct cardiolog pt un EKG!

Ok...:)

Sper sa ne anunti si pe noi si incearca sa fi cat mai calma!
Titanika
Postat pe 5 Februarie 2014 16:28
De la: BellaComy, la data 2014-02-05 13:16:02Salut....Ma numesc Elena,am 15 ani,inaltime 1.53,greutate 50-51.Acum o saptamana din prima zi a saptamanii am inceput sa am dureri in zona inimii care se intindeau pe toata partea stanga plus arsuri puternice.Bineinteles ca m-am speriat si mi-am luat tensiunea dar era foarte normala cum o am eu deobicei.Am stat asa vreo doua zile cu arsurile astea si durerile pana am inceput sa am si o respiratie forate greoaie(parca am o piatra pe piept care nu ma lasa sa respir) m-am hotarat sa merg la doctor.Acesta mi-a batut in spate la plamani,m-a pus sa tusesc si mi-a zis ca am bronsita.Tusea mea este uscata fara flegma.Mi-a prescris Baraka,Echinaceea,Ibuprofen,Cavit si Amoxicilina.Acum am terminat tratamentul cu amoxicilina si celelalte le-am luat doar timp de 4 zile.De simtit ma simt parca mai puternica dar tot ma da in moleseala si nu ma lasa sa respir.Pe langa acestea ieri m-am pus putin pe cantat si am simtit cum pa langa inima mai batea ceva.Parca imi sarea un muschi sau asa ceva:parca deodata mi-a luat inima razna...M-am panicat bineinteles pentru ca m-a tinut cam un sfert de ora si mi-am luat iar tensiunea care era tot normala.....M-am speriat ft. tare ptr, ca am citit pe net de infarct si simptomele acestuia si am crezut ca sunt palpitatii....Tot asa acum cam o luna in timp ce stateam intinsa in pat inima a inceput sa-mi bata parca vroia sa iasa din piept...Se smucea si apoi continua sa bata normal...Mi s-au mai intamplat chestii din astea...Va rog frumos imi puteti spune ce mi se intempla????....Mi-e teama rau...:(


Fa-ti neaparat un control la cardiolog! Iti doresc multa, multa sanatate!
Viorica_Ecaterina
Postat pe 6 Februarie 2014 07:54
Si tot pentru BellaComy: iar atunci cand simti ca ti-o ia inima la fuga, ca sa ma exprim asa, incearca sa respiri cat mai linistit s si sa-ti spui tie insati ca totul e bine. O sa vezi ca, in timp, se va potoli inimioara si nu va mai bate asa aiurea, de parca ar vrea sa-ti fuga din piept.

Dar nu uita neaparat sa-i faci o vizita si medicului cardiolog, neaparat!
Viorica_Ecaterina
Postat pe 6 Februarie 2014 08:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Va rog, un raspuns ... este spotting sau nu ?:( 8 De la: hilde31 31 Martie 2012 13:59
Menstruatia-problema de vacanta 4 De la: kudika_1016309 27 Iulie 2016 07:17
Info Doctori Rinoplastie? 1 De la: Ayami_Kei 25 Iulie 2011 13:05
FRUMUSETE SI SANATATE 1 De la: kudika_15583 20 Noiembrie 2012 10:28
prizoniera voluntar intr-o relatie esuata... 8 De la: Lau_Jebs 24 Noiembrie 2013 15:47