Setari Cookie-uri

Relatiile toxice..

Buna tuturor..dupa cum spune si titlul topicului..relatiile toxice..cum scapam dintr-o asemenea situatie?..am avut o relatie de 7 ani cu n+1 impacari si despartiri din nimic...pe motiv ca el este foarte isteric si vb mult si prost la nervi iar intotdeauna solutia ideala pentru el era "gata,ne despartim"..dupa care iar revenea si asa mai departe iar eu il primeam pentru ca despartirile erau din nimic si imi ziceam la vremea respectiva "doar nu o sa renunt la el doar pt ca este prost de gura" iar acum,ma trezesc intr-o relatie toxica din care mi se pare ca nu voi mai reusi sa ies..o dependenta de ambele parti care ne macina pe fiiecare dintre noi..el a mai incercat sa aiba relatii (maxim 2 saptamani fiiecare) eu,nu..pt ca nu am gasit barbatul potrivit cu care sa incerc..
byank888
Postat pe 7 Februarie 2014 16:33
De la: kudika_954662, la data 2014-02-07 16:33:54Buna tuturor..dupa cum spune si titlul topicului..relatiile toxice..cum scapam dintr-o asemenea situatie?..am avut o relatie de 7 ani cu n+1 impacari si despartiri din nimic...pe motiv ca el este foarte isteric si vb mult si prost la nervi iar intotdeauna solutia ideala pentru el era "gata,ne despartim"..dupa care iar revenea si asa mai departe iar eu il primeam pentru ca despartirile erau din nimic si imi ziceam la vremea respectiva "doar nu o sa renunt la el doar pt ca este prost de gura" iar acum,ma trezesc intr-o relatie toxica din care mi se pare ca nu voi mai reusi sa ies..o dependenta de ambele parti care ne macina pe fiiecare dintre noi..el a mai incercat sa aiba relatii (maxim 2 saptamani fiiecare) eu,nu..pt ca nu am gasit barbatul potrivit cu care sa incerc..


O fi greu, dar macar acum sa renuntati intainte de a evolua mai mult relatia devenind una din silita! Faceti un efort sau macar unul sa ia atitudine si sa puna punct.
Darius_
Postat pe 7 Februarie 2014 16:38
Tocmai asta e problema..amandoi luam decizii verbal,dar faptic,nici unul nimic..sau ne tine maxim o saptamana,doua...dar da,decat sa fiu eu cea care se trezeste intr-o zi intr-un punct in care celalalt si-a vazut de viata lui,bine mersi,prefer sa fiu cea care ia decizia si se tine de ea oricare ar fi factorii externi.
byank888
Postat pe 7 Februarie 2014 16:45
Genul acesta de persoane au probleme psihice.
Unele pot fi foarte grave si pot duce la situatii cu urmari nefericire daca nu sunt gestionate corect.
Relatiile cu astfel de persoane sunt extreme de dificile.
Cred ca doar o persoana foarte puternica poate pastra in echilibru o astfel de relatie.
Necazul mare consta in faptul ca un astfel de om te consuma in timp pana cand poti ajunge sa te imbolnavesti.
In opinia mea nu ar fi rau sa gasesti un doctor psihiatru bun cu care sa te sfatuiesti pentru a sti cu ce te confrunti de fapt.
Daca el nu va dori sa se lase ajutat va trebui sa vorbesti cu parintii lui pentru al ajuta.
Radu_Cristian_1
Postat pe 7 Februarie 2014 17:28
De la: byank888, la data 2014-02-07 16:33:54Buna tuturor..dupa cum spune si titlul topicului..relatiile toxice..cum scapam dintr-o asemenea situatie?..am avut o relatie de 7 ani cu n+1 impacari si despartiri din nimic...pe motiv ca el este foarte isteric si vb mult si prost la nervi iar intotdeauna solutia ideala pentru el era "gata,ne despartim"..dupa care iar revenea si asa mai departe iar eu il primeam pentru ca despartirile erau din nimic si imi ziceam la vremea respectiva "doar nu o sa renunt la el doar pt ca este prost de gura" iar acum,ma trezesc intr-o relatie toxica din care mi se pare ca nu voi mai reusi sa ies..o dependenta de ambele parti care ne macina pe fiiecare dintre noi..el a mai incercat sa aiba relatii (maxim 2 saptamani fiiecare) eu,nu..pt ca nu am gasit barbatul potrivit cu care sa incerc..



Relatia nu este nicidecum toxica,voi doi ati transformat-o in asa ceva prin cele n+1 impacari!!

Draga mea,conform zicalei din popor"ziua buna ,se cunoaste de dimineata" , ar fi trebuit sa iti dai seama de caracterul si temperamentul iubitului tau dupa primele accese de furie necontrolata!!Credeai ca se va schimba,nu??Ei,afla ca astfel de oameni nu se schimba niciodata pentru ca mostenesc niste tare genetice,cine mai are un astfel de comportament in familia domniei sale,este imposibil sa nu mai fie cineva de asemenea natura!!!In plus de aceasta,el a mai incercat diverse legaturi in perioadele in care ati fost despartiti,si care nu au functionat,oare de ce??Din acelasi motiv,fii convinsa ca te numeri printre putinele femei,care accepta astfel de abateri de la o conduita civilizata si in relatia de cuplu!!!Ai gresit ca te-ai mentinut atat timp in nebunia aceasta,ai facut mari erori cu acele impacari tardive si de scurta durata si te mentii pe aceeasi linie a greselii continuand relatia cu un om violent,chiar daca violenta este verbala!!!Anii trec,omul imbatraneste,simturile i se atrofiaza ,iar defectele se accentueaza!!!

Cum scapi dintr-o astfel de relatie??este realizabil prin gasirea antidotului,care poate anihila toxicitatea respectiva,si anume,gasirea unui alt partener,care sa te trateze cu respect si sa te iubeasca asa cum meriti!!

Ii recomand iubitului tau sa se prezinte la un medic psihiatru,care,cu siguranta,il va ajuta in ceea ce priveste atenuarea in intensitate a crizelor nervoase!!Este tanar si se mai poate repara cate ceva din psihicul lui,cu toate ca ma indoiesc de acest lucru,parere personala!!!
kudika_15804
Postat pe 7 Februarie 2014 19:16
De la: byank888, la data 2014-02-07 16:33:54Buna tuturor..dupa cum spune si titlul topicului..relatiile toxice..cum scapam dintr-o asemenea situatie?..am avut o relatie de 7 ani cu n+1 impacari si despartiri din nimic...pe motiv ca el este foarte isteric si vb mult si prost la nervi iar intotdeauna solutia ideala pentru el era "gata,ne despartim"..dupa care iar revenea si asa mai departe iar eu il primeam pentru ca despartirile erau din nimic si imi ziceam la vremea respectiva "doar nu o sa renunt la el doar pt ca este prost de gura" iar acum,ma trezesc intr-o relatie toxica din care mi se pare ca nu voi mai reusi sa ies..o dependenta de ambele parti care ne macina pe fiiecare dintre noi..el a mai incercat sa aiba relatii (maxim 2 saptamani fiiecare) eu,nu..pt ca nu am gasit barbatul potrivit cu care sa incerc..


Oricarui om, cu ceva respect de sine, i se ia la un moment dat, sa tot fie tratat cu dosul.

Daca tie nu ti s-a luat pana acum de aceasta relatie si de iubitul tau, inseamna ca ai o doza imensa de masochism in tine si nici prea multa stima de sine nu posezi.

Ce e de facut? Sa redescoperi ce inseamna sa ai respect fata de propria-ti persoana. Nu reusesti sa faci asta singura, te adresezi unui psiholog sau unui psihoterapeut.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 7 Februarie 2014 19:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
divortati de 10 ani ..... 6 De la: Valy90 17 Martie 2011 17:55
Ce sa aleg? 26 De la: kudika052625 13 Noiembrie 2009 09:12
Ce anume trebuie sa faci, pt a face o femeie fericita?????....:):):) 59 De la: eka 18 Mai 2009 22:41
Ipocrizie si prostie 19 De la: thadoogback 2 Octombrie 2010 18:09
Pro sau contra ? 15 De la: lexxya88 28 Iulie 2014 22:28