Setari Cookie-uri

familia pe care (nu) o avem

Imediat la moartea tatei, mama mea m-a umilit in fata iubitului si a cumnatului meu purtandu-se oribil cu mine in fata lor, se poarta oribil in continuare de cate ori are ocazia, tot ce face sora-mea e sfant, ce fac eu e mizerie nu ezita sa imi spuna asta mie si iubitului meu. Nu vrea sa o ajute decat pe soramea, tot ce a incaput pe mana ei dupa moartea tatei e numai al ei dedicat pentru soramea, mie mie mia zis ca nu am dreptul la nimic din ce el al ei (adica a fost al bunicii mele sau facut de tata, ea singura nu a a facut nimic si nu ar avea nimic pur si simplu au ajuns pe mana ei). Cand i-am spus ca fac nunta a zis ca pt ea nu e momentul ( mai traia tata dzeu sal odihneasca), am avut un apt dat de tata care era in curs de vanzare,a incercat sa imi ia toti banii din vanzarea lui ca sa se duca cu ei la soramea. Ma mintit la moartea tatei ca are programare sa se opereze de cancer, ea era perfect sanatoasa se ducea la un control banal. Daca vorbeste cu mine la telefon si vede ca mi-e bine data urmatoare cand vorbesc cu ea e plina de ura si rautate si incearca tot sa zgarie. Mi-a zis tot felu de mizerii ca nu ma duc la tata la cimitir ( soramea nu a venit la slujbe pana la pomana de la 9 luni si ii gasea mereu scuze si daca nu o intreba nimeni iar eu am fost de fiecare data si daca nu m-am dus la cimitir de ziua lui a zis ca sora-mea a fost si eu nu si numai reprosuri si tot asa. A pus pomana de 6 luni (mai tarziu dacat cadea la calendar) de ziua iubitului meu intentionat ca sa ne umileasca. Am incercat numai sa o ajutam si sincer mia facut viata un calvar de cand nu mai e tata. Am incercat sa o evit sa nu mai vb cu ea, suna si pe tel meu si pe al lui si daca ii raspund are numai reprosuri, mi-e si frica sa vb cu ea. Se face un an de cand a murit tata si mi-e aproape groaza ca trebuie sa ma duc acolo sa o vad din nou sau sa vb cu ea. Simt ca imi distruge viata, vreau sa fac nunta si mie frica sa o chem sa imi cunoasca socrii. De fata cu rudele mele e numai lapte si miere sa nu greaseasca ceva si cum se intorc cu spatele e numai ura si reprosuri si rautate. Ce sa fac cu ea? Familia ar trebui sa te ajute nu sa te distruga. Cum poate o mama sa se poarte asa fata de o fiica si complet opus fata de cealalta? Eu am mai multa scoala ca ele si iubitul meu poate ca are mai multi bani (dar muncim de 3 ori cat ele fiecare din noi) poate de aici ura si partinirea fata de soramea ? Nu stiu, nu inteleg deloc purtarea asta. Ce ar trebui sa fac? Voi ce ati face cu ea ?
kudika_956490
Postat pe 26 Februarie 2014 16:40
De la: kudika_956490, la data 2014-02-26 16:40:49Imediat la moartea tatei, mama mea m-a umilit in fata iubitului si a cumnatului meu purtandu-se oribil cu mine in fata lor, se poarta oribil in continuare de cate ori are ocazia, tot ce face sora-mea e sfant, ce fac eu e mizerie nu ezita sa imi spuna asta mie si iubitului meu. Nu vrea sa o ajute decat pe soramea, tot ce a incaput pe mana ei dupa moartea tatei e numai al ei dedicat pentru soramea, mie mie mia zis ca nu am dreptul la nimic din ce el al ei (adica a fost al bunicii mele sau facut de tata, ea singura nu a a facut nimic si nu ar avea nimic pur si simplu au ajuns pe mana ei). Cand i-am spus ca fac nunta a zis ca pt ea nu e momentul ( mai traia tata dzeu sal odihneasca), am avut un apt dat de tata care era in curs de vanzare,a incercat sa imi ia toti banii din vanzarea lui ca sa se duca cu ei la soramea. Ma mintit la moartea tatei ca are programare sa se opereze de cancer, ea era perfect sanatoasa se ducea la un control banal. Daca vorbeste cu mine la telefon si vede ca mi-e bine data urmatoare cand vorbesc cu ea e plina de ura si rautate si incearca tot sa zgarie. Mi-a zis tot felu de mizerii ca nu ma duc la tata la cimitir ( soramea nu a venit la slujbe pana la pomana de la 9 luni si ii gasea mereu scuze si daca nu o intreba nimeni iar eu am fost de fiecare data si daca nu m-am dus la cimitir de ziua lui a zis ca sora-mea a fost si eu nu si numai reprosuri si tot asa. A pus pomana de 6 luni (mai tarziu dacat cadea la calendar) de ziua iubitului meu intentionat ca sa ne umileasca. Am incercat numai sa o ajutam si sincer mia facut viata un calvar de cand nu mai e tata. Am incercat sa o evit sa nu mai vb cu ea, suna si pe tel meu si pe al lui si daca ii raspund are numai reprosuri, mi-e si frica sa vb cu ea. Se face un an de cand a murit tata si mi-e aproape groaza ca trebuie sa ma duc acolo sa o vad din nou sau sa vb cu ea. Simt ca imi distruge viata, vreau sa fac nunta si mie frica sa o chem sa imi cunoasca socrii. De fata cu rudele mele e numai lapte si miere sa nu greaseasca ceva si cum se intorc cu spatele e numai ura si reprosuri si rautate. Ce sa fac cu ea? Familia ar trebui sa te ajute nu sa te distruga. Cum poate o mama sa se poarte asa fata de o fiica si complet opus fata de cealalta? Eu am mai multa scoala ca ele si iubitul meu poate ca are mai multi bani (dar muncim de 3 ori cat ele fiecare din noi) poate de aici ura si partinirea fata de soramea ? Nu stiu, nu inteleg deloc purtarea asta. Ce ar trebui sa fac? Voi ce ati face cu ea ?
asa se purta si cand erai mica cu tine///poate pe sora ta o iubeste mai mult,desi nu e normal
NEGRUTTTT
Postat pe 26 Februarie 2014 17:14
Draga kudika 490.mama e mama asa cum este ea resoeco pana la capat si din cate am inteles din istorioara ta,cred ca nu stai impreuna cu ea.
Poate are si ea mofturle ei si poate ca cu ceva i-ai inselat increderea si din aceasta cauza are acest comportament fata de tine.
Cred eu ca nu ai scris un adevar care te face culpabila de ceva!?
Titanika
Postat pe 26 Februarie 2014 17:41
te-ad intreba si eu......era la fel si inainte de pierderea tatalui tau?
Titanika
Postat pe 26 Februarie 2014 17:43
De la: kudika_956490, la data 2014-02-26 16:40:49Imediat la moartea tatei, mama mea m-a umilit in fata iubitului si a cumnatului meu purtandu-se oribil cu mine in fata lor, se poarta oribil in continuare de cate ori are ocazia, tot ce face sora-mea e sfant, ce fac eu e mizerie nu ezita sa imi spuna asta mie si iubitului meu. Nu vrea sa o ajute decat pe soramea, tot ce a incaput pe mana ei dupa moartea tatei e numai al ei dedicat pentru soramea, mie mie mia zis ca nu am dreptul la nimic din ce el al ei (adica a fost al bunicii mele sau facut de tata, ea singura nu a a facut nimic si nu ar avea nimic pur si simplu au ajuns pe mana ei). Cand i-am spus ca fac nunta a zis ca pt ea nu e momentul ( mai traia tata dzeu sal odihneasca), am avut un apt dat de tata care era in curs de vanzare,a incercat sa imi ia toti banii din vanzarea lui ca sa se duca cu ei la soramea. Ma mintit la moartea tatei ca are programare sa se opereze de cancer, ea era perfect sanatoasa se ducea la un control banal. Daca vorbeste cu mine la telefon si vede ca mi-e bine data urmatoare cand vorbesc cu ea e plina de ura si rautate si incearca tot sa zgarie. Mi-a zis tot felu de mizerii ca nu ma duc la tata la cimitir ( soramea nu a venit la slujbe pana la pomana de la 9 luni si ii gasea mereu scuze si daca nu o intreba nimeni iar eu am fost de fiecare data si daca nu m-am dus la cimitir de ziua lui a zis ca sora-mea a fost si eu nu si numai reprosuri si tot asa. A pus pomana de 6 luni (mai tarziu dacat cadea la calendar) de ziua iubitului meu intentionat ca sa ne umileasca. Am incercat numai sa o ajutam si sincer mia facut viata un calvar de cand nu mai e tata. Am incercat sa o evit sa nu mai vb cu ea, suna si pe tel meu si pe al lui si daca ii raspund are numai reprosuri, mi-e si frica sa vb cu ea. Se face un an de cand a murit tata si mi-e aproape groaza ca trebuie sa ma duc acolo sa o vad din nou sau sa vb cu ea. Simt ca imi distruge viata, vreau sa fac nunta si mie frica sa o chem sa imi cunoasca socrii. De fata cu rudele mele e numai lapte si miere sa nu greaseasca ceva si cum se intorc cu spatele e numai ura si reprosuri si rautate. Ce sa fac cu ea? Familia ar trebui sa te ajute nu sa te distruga. Cum poate o mama sa se poarte asa fata de o fiica si complet opus fata de cealalta? Eu am mai multa scoala ca ele si iubitul meu poate ca are mai multi bani (dar muncim de 3 ori cat ele fiecare din noi) poate de aici ura si partinirea fata de soramea ? Nu stiu, nu inteleg deloc purtarea asta. Ce ar trebui sa fac? Voi ce ati face cu ea ?
..Rufele despre care vorbesti se spala in Familie ,nu pe un site de socializare ! Pt ca indiferent de parerile fiecaruia de aici , situatia ta in Familie va ramane aceeasi. Respeca-ti Mama si reflecta foarte bine , unde anume gresesti tu ! Faptul ca ai mai "multa scoala " decat ele si ceva mai multi bani , chiar nu are relevanta , atat timp cat le judeci , crezandu-te superioara lor. Deci vezi unde anume gresesti tu !
-Iulya
Postat pe 26 Februarie 2014 19:03
*respecta-ti *
-Iulya
Postat pe 26 Februarie 2014 19:04
Daca nu te respecta si te umileste, pune-o la punct in cel mai potrivit mod. Oamenii, dupa o vasrta mai au resentimente, dereglari emotionale sau nebuneli dar ar trebui atentionati cand depasesc masura. Daca tot face impotriva ta, apeleaza la un jurist si vezi in ce masura poti vedea ce valori materiale sunt de partajat din familie si poate asta ii va da de gandit si mamei tale sa nu mai fie scorpie. Cu totii avem parinti, unii sunt la randul lor..dar cand nu mai e loc de respect reciproc, fiecare sa-si vada de viata lui.
Darius_
Postat pe 26 Februarie 2014 19:43
De la: kudika_956490, la data 2014-02-26 16:40:49Imediat la moartea tatei, mama mea m-a umilit in fata iubitului si a cumnatului meu purtandu-se oribil cu mine in fata lor, se poarta oribil in continuare de cate ori are ocazia, tot ce face sora-mea e sfant, ce fac eu e mizerie nu ezita sa imi spuna asta mie si iubitului meu. Nu vrea sa o ajute decat pe soramea, tot ce a incaput pe mana ei dupa moartea tatei e numai al ei dedicat pentru soramea, mie mie mia zis ca nu am dreptul la nimic din ce el al ei (adica a fost al bunicii mele sau facut de tata, ea singura nu a a facut nimic si nu ar avea nimic pur si simplu au ajuns pe mana ei). Cand i-am spus ca fac nunta a zis ca pt ea nu e momentul ( mai traia tata dzeu sal odihneasca), am avut un apt dat de tata care era in curs de vanzare,a incercat sa imi ia toti banii din vanzarea lui ca sa se duca cu ei la soramea. Ma mintit la moartea tatei ca are programare sa se opereze de cancer, ea era perfect sanatoasa se ducea la un control banal. Daca vorbeste cu mine la telefon si vede ca mi-e bine data urmatoare cand vorbesc cu ea e plina de ura si rautate si incearca tot sa zgarie. Mi-a zis tot felu de mizerii ca nu ma duc la tata la cimitir ( soramea nu a venit la slujbe pana la pomana de la 9 luni si ii gasea mereu scuze si daca nu o intreba nimeni iar eu am fost de fiecare data si daca nu m-am dus la cimitir de ziua lui a zis ca sora-mea a fost si eu nu si numai reprosuri si tot asa. A pus pomana de 6 luni (mai tarziu dacat cadea la calendar) de ziua iubitului meu intentionat ca sa ne umileasca. Am incercat numai sa o ajutam si sincer mia facut viata un calvar de cand nu mai e tata. Am incercat sa o evit sa nu mai vb cu ea, suna si pe tel meu si pe al lui si daca ii raspund are numai reprosuri, mi-e si frica sa vb cu ea. Se face un an de cand a murit tata si mi-e aproape groaza ca trebuie sa ma duc acolo sa o vad din nou sau sa vb cu ea. Simt ca imi distruge viata, vreau sa fac nunta si mie frica sa o chem sa imi cunoasca socrii. De fata cu rudele mele e numai lapte si miere sa nu greaseasca ceva si cum se intorc cu spatele e numai ura si reprosuri si rautate. Ce sa fac cu ea? Familia ar trebui sa te ajute nu sa te distruga. Cum poate o mama sa se poarte asa fata de o fiica si complet opus fata de cealalta? Eu am mai multa scoala ca ele si iubitul meu poate ca are mai multi bani (dar muncim de 3 ori cat ele fiecare din noi) poate de aici ura si partinirea fata de soramea ? Nu stiu, nu inteleg deloc purtarea asta. Ce ar trebui sa fac? Voi ce ati face cu ea ?


Ai fabricat inca un topic rusinos, asta-i parerea mea.

Aproape zilnic, iti creezi noi conturi, de pe care ori jignesti femeile, ori jignesti ideea de familie, ori jignesti ideea de casnicie, ori iti bati joc de persoanele care au probleme serioase si nu inventate ca ale tale.

Ba pe-un topic, esti o adolescenta al carei iubit e pe moarte, intr-un alt topic esti atras de sora ta, intr-un alt topic te saboteaza soacra, intr-un alt topic suferi de nu stiu ce afectiune, intr-un alt topic esti barbat si te plangi ca esti prea dotat, intr-un alt topic intrebi cum sa nu mai fi atrasa de persoana pe care o iubesti etc etc, si genul asta de exemple poate continua, de topicuri pe care le deschizi la misto.

De fiecare data te dai de gol ca esti una si aceeasi persoana, si stii ceva, daca tot te plictisesti atat de rau, incat deschizi topicuri la misto, mai bine ai deschide subiecte la modul general, daca-ti doresti sa animi oamenii la discutie, dar nu mai publica din topicuri din astea mincinoase.

PS: Cumva intra in fisa ta de serviciu sa deschizi astfel de topicuri? Sunt convinsa ca nimeni nu-ti cere sa postezi minciuni pe banda rulanta, insa pe tine te distreaza sa faci asta.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 27 Februarie 2014 08:53
*dar nu mai publica topicuri din astea mincinoase
Viorica_Ecaterina
Postat pe 27 Februarie 2014 08:54
De la: kudika_956490, la data 2014-02-26 16:40:49Imediat la moartea tatei, mama mea m-a umilit in fata iubitului si a cumnatului meu purtandu-se oribil cu mine in fata lor, se poarta oribil in continuare de cate ori are ocazia, tot ce face sora-mea e sfant, ce fac eu e mizerie nu ezita sa imi spuna asta mie si iubitului meu. Nu vrea sa o ajute decat pe soramea, tot ce a incaput pe mana ei dupa moartea tatei e numai al ei dedicat pentru soramea, mie mie mia zis ca nu am dreptul la nimic din ce el al ei (adica a fost al bunicii mele sau facut de tata, ea singura nu a a facut nimic si nu ar avea nimic pur si simplu au ajuns pe mana ei). Cand i-am spus ca fac nunta a zis ca pt ea nu e momentul ( mai traia tata dzeu sal odihneasca), am avut un apt dat de tata care era in curs de vanzare,a incercat sa imi ia toti banii din vanzarea lui ca sa se duca cu ei la soramea...........................



1.Sunteti surori bune sau vitrege??
2.Mama ta avea acelasi comportament si inainte de decesul tatalui?
3.Orice problema legata de bunurile familiei se rezolva o data cu deschiderea succesiunii dupa decesul tatalui tau!!
4.Regret faptul ca iti denigrezi mama,dar,probabil,trecutul familiei tale este cu mult mai tulbure decat reiese din prezentarea-ti sumara a starii de fapt!!
kudika_15804
Postat pe 27 Februarie 2014 10:03
Buna,

Si eu sunt aproape in aceeasi situatie cu tine. Mama mea nu mi-a oferit afectiune niciodata, ma critica mereu indiferent de ceea ce as fi facut. Asta e caracterul ei urat, e egoista si rece. Ce sa faci draga mea? Ignor-o nu ii mai permite sa se amestece in viata ta. Spui ca te tot suna. Schimba-ti numarul de telefon. NU te mai consuma din cauza ei. Esti tanara, casatoreste-te si fii fericita cu iubitul tau. Si invata ceva sa nu fii niciodata asa cu copilul tau in sensul sa nu fii ca mama ta rece si egoista. In ceea ce priveste actul cu pamantul lasat de tatal tau da-o in judecata pe mama ta si vei obtine dreptul asupra acelui teren. Sper totusi ca mai ai inca actul lasat de tatal tau ca sa ai cu ce sa demonstrezi la proces. Iar in ceea ce priveste mama ta las-o singura nu se merita sa iti pierzi linistea sufleteasca cu astfel de gunoaie de oameni. Crede-ma ca si eu imi urasc mama ca nu mi-a oferit iubire. Dar aata e incerc sa o ignor si gata. Eu din contra daca o sa am un copil o sa ii ofer toata iubirea din lume, acel copil o sa fie viata mea. Deci rupe orice legatura cu acel gunoi care nu iti este mama. Lasa ca daca moare nu o sa ia nimic cu ea in mormant. Nici casa nici bani. Iti dai seama ce caracter infect are daca a fost in stare sa te minta ca are cancer. Astfel de gunoaie nu merita nimic. Deci draga mea schimba-ti nr de telefon si continua sa iti traiesti viata si sa fii fericita. Nu iti distruge tu fericirea si linistea sufleteasca din cauza unei sarace cu duhul.
sunamita75
Postat pe 9 Martie 2014 16:10
De la: kudika_956490, la data 2014-02-26 16:40:49Imediat la moartea tatei, mama mea m-a umilit in fata iubitului si a cumnatului meu purtandu-se oribil cu mine in fata lor, se poarta oribil in continuare de cate ori are ocazia, tot ce face sora-mea e sfant, ce fac eu e mizerie nu ezita sa imi spuna asta mie si iubitului meu. Nu vrea sa o ajute decat pe soramea, tot ce a incaput pe mana ei dupa moartea tatei e numai al ei dedicat pentru soramea, mie mie mia zis ca nu am dreptul la nimic din ce el al ei (adica a fost al bunicii mele sau facut de tata, ea singura nu a a facut nimic si nu ar avea nimic pur si simplu au ajuns pe mana ei). Cand i-am spus ca fac nunta a zis ca pt ea nu e momentul ( mai traia tata dzeu sal odihneasca), am avut un apt dat de tata care era in curs de vanzare,a incercat sa imi ia toti banii din vanzarea lui ca sa se duca cu ei la soramea. Ma mintit la moartea tatei ca are programare sa se opereze de cancer, ea era perfect sanatoasa se ducea la un control banal. Daca vorbeste cu mine la telefon si vede ca mi-e bine data urmatoare cand vorbesc cu ea e plina de ura si rautate si incearca tot sa zgarie. Mi-a zis tot felu de mizerii ca nu ma duc la tata la cimitir ( soramea nu a venit la slujbe pana la pomana de la 9 luni si ii gasea mereu scuze si daca nu o intreba nimeni iar eu am fost de fiecare data si daca nu m-am dus la cimitir de ziua lui a zis ca sora-mea a fost si eu nu si numai reprosuri si tot asa. A pus pomana de 6 luni (mai tarziu dacat cadea la calendar) de ziua iubitului meu intentionat ca sa ne umileasca. Am incercat numai sa o ajutam si sincer mia facut viata un calvar de cand nu mai e tata. Am incercat sa o evit sa nu mai vb cu ea, suna si pe tel meu si pe al lui si daca ii raspund are numai reprosuri, mi-e si frica sa vb cu ea. Se face un an de cand a murit tata si mi-e aproape groaza ca trebuie sa ma duc acolo sa o vad din nou sau sa vb cu ea. Simt ca imi distruge viata, vreau sa fac nunta si mie frica sa o chem sa imi cunoasca socrii. De fata cu rudele mele e numai lapte si miere sa nu greaseasca ceva si cum se intorc cu spatele e numai ura si reprosuri si rautate. Ce sa fac cu ea? Familia ar trebui sa te ajute nu sa te distruga. Cum poate o mama sa se poarte asa fata de o fiica si complet opus fata de cealalta? Eu am mai multa scoala ca ele si iubitul meu poate ca are mai multi bani (dar muncim de 3 ori cat ele fiecare din noi) poate de aici ura si partinirea fata de soramea ? Nu stiu, nu inteleg deloc purtarea asta. Ce ar trebui sa fac? Voi ce ati face cu ea ?



Ce-ar fi sa iti rezolvi aiureala asta din familie fara sa mai deranjezi pe aici?
Nu e cea mai rea dintre situatii care sa merite atentie.
Arno_28
Postat pe 10 Martie 2014 16:30
Evit-o! Daca nu o sa aduci multa tensiune negativa inclusiv in relati cu iubitul tau. Tine un post si vorbeste cu un preot care te poate ajuta in astfel de probleme. S-ar putea chiar sa nu tina deloc la tine ci doar sa te foloseasca. Am mai intalnit un caz similar cu al tau. Nu-i mai raspunde la telefon decat ocazional, invat-o sa te respecte. Tu trebuie sa iti faci o viata a ta, nu sa stai dupa fundul maica-tii...daca vezi ca e asa n-are sens s-o schimbi ci doar s-o eviti si sa te rogi lui Dumnezeu pentru ea ca s-o aduca la normal. Toate cele bune!
Joana0791
Postat pe 16 Martie 2014 14:32
Este o situatie ciudata , foarte ciudata , daca am putea asculta si parerea celeilalte parti (mama ta) am putea sppune ceva in cunostitna de cauza , am afla si cauza acestui comportament .
Nu stim motivele acestui comportament (cauza) cum am putea sa-ti spunem cum sa inlaturi efectul?

Poti doar tu singura fiind fata desteapta sa afli exact ce a determinat-o pe mama ta sa ajunga in aceasta postura de ”dusman”dupa cum ne dai de inteles, apoi sa faci astfel incat sa-ti fie doar...MAMA
cristina55
Postat pe 16 Martie 2014 15:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
relatie discreta 98 De la: 8 Iunie 2018 15:06
Problema 1 De la: kudika196009 24 Februarie 2011 08:57
Cadou aniversare, pls :sml-sign0199: 10 De la: mitura 14 Octombrie 2010 22:00
se poate sa fii rational cand iubesti? 21 De la: alic3utza 2 Februarie 2010 17:42
Un apel catre Dvs. 46 De la: polin 3 Decembrie 2011 10:29