Setari Cookie-uri

Gelozia

Buna ziua!

Nici nu stiu cum sa incep, dar am o problema cu gelozia...Am inceput sa nu ma mai suport eu pe mine...
Avem o relatie de 5 ani de zile, suntem logoditi, locuim impreuna si ne dorim o familie, doar ca de o vreme eu nu imi mai pot controla gelozia si simt ca daca mai continui asa, o sa pierd omul ce il iubesc mai mult decat orice...Eu nu suport flirtul cand sunt intr-o relatie si mai ales infidelitatea..iert orice dar asta nu...Problema e ca, logodnicul meu, cand eram la inceputul relatiei, mai flirta pe net, mai vorbea cu fosta si mai avea si conturi pe site-uri xxx...Eu vazand lucrurile astea, am preferat sa tac si sa inghit, ca sa nu ajung la o cearta, ptc se ajungea la despartire, dar toate astea s-au strans si acum vad rezultatul...E adevarat ca asta s-a intamplat pe vremea cand incepusem relatia, de 4 ani nu mi-a dat nici un motiv sa nu cred in el...dar in anul acela am reusit sa imi pierd increderea si e greu sa o reconstruiesc sau poate imi e frica..dar nu ma mai recunosc, am ajuns sa mi se para suspect orice ar face si el saracu' nu stie cum sa imi mai arate ca nu e asa cum cred eu...de la munca vine direct acasa, daca iesim, iesim amandoi...dar mereu ma gandesc ca daca a facut in trecut, acum de ce nu ar face? Scriu si ma vad eu cat de penibila devin, dar in clipele alea nu ma pot controla...I-am reprosat dupa un timp ca a facut chestiile alea si din vina lui sunt asa, dar de atatea ori mi-a explicat ca eram la inceput, ca nu aveam cladit ce avem acum si ca am atatea dovezi ca e doar al meu...Noi nu ne certam, dar acum parca nu imi mai convine nimic si simt ca se distanteaza de mine...Are si el vina lui, eu sunt mai spontana, mai zvapaiata...el lucreaza o zi si a doua zi e liber, dar e mai mereu obosit si mereu prefera sa ne uitam la un film decat sa facem si noi cv mai amuzant sa iesim din monotonie...Daca aveti vreun sfat pt mine, il primesc cu drag si cu multe multumiri!
kudika_969789
Postat pe 29 Iunie 2014 15:02
De la: kudika_969789, la data 2014-06-29 15:02:09Buna ziua!

Nici nu stiu cum sa incep, dar am o problema cu gelozia...Am inceput sa nu ma mai suport eu pe mine...
Avem o relatie de 5 ani de zile, suntem logoditi, locuim impreuna si ne dorim o familie, doar ca de o vreme eu nu imi mai pot controla gelozia si simt ca daca mai continui asa, o sa pierd omul ce il iubesc mai mult decat orice...Eu nu suport flirtul cand sunt intr-o relatie si mai ales infidelitatea..iert orice dar asta nu...Problema e ca, logodnicul meu, cand eram la inceputul relatiei, mai flirta pe net, mai vorbea cu fosta si mai avea si conturi pe site-uri xxx...Eu vazand lucrurile astea, am preferat sa tac si sa inghit, ca sa nu ajung la o cearta, ptc se ajungea la despartire, dar toate astea s-au strans si acum vad rezultatul...E adevarat ca asta s-a intamplat pe vremea cand incepusem relatia, de 4 ani nu mi-a dat nici un motiv sa nu cred in el...dar in anul acela am reusit sa imi pierd increderea si e greu sa o reconstruiesc sau poate imi e frica..dar nu ma mai recunosc, am ajuns sa mi se para suspect orice ar face si el saracu' nu stie cum sa imi mai arate ca nu e asa cum cred eu...de la munca vine direct acasa, daca iesim, iesim amandoi...dar mereu ma gandesc ca daca a facut in trecut, acum de ce nu ar face? Scriu si ma vad eu cat de penibila devin, dar in clipele alea nu ma pot controla...I-am reprosat dupa un timp ca a facut chestiile alea si din vina lui sunt asa, dar de atatea ori mi-a explicat ca eram la inceput, ca nu aveam cladit ce avem acum si ca am atatea dovezi ca e doar al meu...Noi nu ne certam, dar acum parca nu imi mai convine nimic si simt ca se distanteaza de mine...Are si el vina lui, eu sunt mai spontana, mai zvapaiata...el lucreaza o zi si a doua zi e liber, dar e mai mereu obosit si mereu prefera sa ne uitam la un film decat sa facem si noi cv mai amuzant sa iesim din monotonie...Daca aveti vreun sfat pt mine, il primesc cu drag si cu multe multumiri!


Trebuie sa te autoeduci,nimic mai mult!!!

Ai gresit in momentele de inceput ale relatiei voastre,cand te-au nemultumit inclinatiile si preocuparile iubitului tau,trebuia sa clarifici atunci toate aspectele,care te-au determinat sa devii suspicioasa si geloasa ,ar fi trebuit sa stii ca ,increderea intr-o persoana se pierde foarte usor si se recastiga foarte greu sau ,de cele mai multe ori,este irecuperabila!!Dar,ca in majoritatea cazurilor expuse pe acest site,frustrarile si banuielile se nasc alimentate fiind de lipsa de incredere!

Daca domnul tau nu a facut dovada unui comportament incorect fata de tine incearca sa te autosugestionezi cu o gandire pozitiva,sau macar neutra in relatia cu el!!
kudika_15804
Postat pe 29 Iunie 2014 16:42
El nu mi-a mai dat nici un motiv, din contra...e ft transparent fata de mine...dar fazele din trecut, nu ma lasa sa imi recladesc incredere...nu mai stiu nici macar sa ii arat ca il iubesc...cum sa fiu mai calma? mai dulce?
kudika_969789
Postat pe 29 Iunie 2014 18:28
De la: kudika_969789, la data 2014-06-29 18:28:04El nu mi-a mai dat nici un motiv, din contra...e ft transparent fata de mine...dar fazele din trecut, nu ma lasa sa imi recladesc incredere...nu mai stiu nici macar sa ii arat ca il iubesc...cum sa fiu mai calma? mai dulce?



Nu te sfatuiesc sa uiti acele episoade,caci nu vei reusi sa le elimini din minte,dar,daca nu sunt noi motive de ingrijorare,fii detasata si relaxata,nu trebuie sa stagnezi in ceea ce a fost cu mult timp in urma,daca iubitul tau este onest si corect fata de tine!!
Nu mai stii sa ii arati cat de mult il iubesti???Dar ai facut-o vreodata??El s-a manifestat similar????

Starea de calmitate se impune in conditiile lipsei de motive,care sa declanseze starea de nervi si aversiune!!!!Daca nu exista acele motive,de ce nu esti calma,oricat de mult te-ar apasa trectul,caci.dupa cate inteleg,iubitul tau colaboreaza cu tine in acest sens???????

Nu trebuie sa fii dulce cu un barbat,caci dulceata excesiva produce dezgust,fii,doar tu insati,o femeie normala,care accepta normalitatea in viata sa!!!

REPET,daca nu exista motive de discutie in contradictoriu,privind increderea in partener,comporta-te firesc!!!Iubeste-ti partenerul,dar cu masura,caci ce este prea mult strica,intotdeauna!!!Nu incerca sa fii altcineva,decat cine si ceea ce esti!!!
kudika_15804
Postat pe 29 Iunie 2014 18:41
Noi am fost amandoi dragastosi, dar acum imi spune ca mi-am schimbat atitudinea, ca nu mai sunt femeia dulce pe care o stia el..ca are impresia ca nu il mai iubesc, din cauza zidului ce mi l-am creat si ca incep sa strang lesa...nu stiu cum sa ma controlez:(
kudika_969789
Postat pe 29 Iunie 2014 19:01
De la: kudika_969789, la data 2014-06-29 19:01:02Noi am fost amandoi dragastosi, dar acum imi spune ca mi-am schimbat atitudinea, ca nu mai sunt femeia dulce pe care o stia el..ca are impresia ca nu il mai iubesc, din cauza zidului ce mi l-am creat si ca incep sa strang lesa...nu stiu cum sa ma controlez:(

Traieste prezentul si viitorul , lasa trecutul in urma ta si nu-l mai rascoli ca nu-ti este de folos. Din moment ce nu-ti ofera motive....de ce traiesti trecutul in prezent!
-Iulya
Postat pe 29 Iunie 2014 23:19
Imi e frica sa nu cred din nou si sa am cea mai mica banuiala ca o sa imi cada cerul in cap...o sa incerc sa nu ii mai arat, reprosez lucrurile astea si poate cu timpul o sa ma linistesc si eu...
kudika_969789
Postat pe 29 Iunie 2014 23:50
De la: kudika_969789, la data 2014-06-29 23:50:29Imi e frica sa nu cred din nou si sa am cea mai mica banuiala ca o sa imi cada cerul in cap...o sa incerc sa nu ii mai arat, reprosez lucrurile astea si poate cu timpul o sa ma linistesc si eu...


Linisteste-te ! Se comporta frumos cu tine, te iubeste , il iubesti , uita trecutul .
Dar eu nu am inteles ce te-a apucat
-Iulya
Postat pe 30 Iunie 2014 01:11
Nu te casatori....finca daca stati inpreuna si face asa ceva la ce te astepti dupa casatorie?..OBOSIT?....nu exista asa ceva....probabil te vrea ca sclava dupa ce te casatoresti...sau cine stie in ce mizerii iti mai cere sau te baga.....NU PIEDE DEMNITATEA FIINCA NICIODATA NU O MAI CISTIGI
Iulia_Nechifor_1
Postat pe 9 Iulie 2014 16:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
caut un tapiter bun si sa nu ia fff scump 2 De la: kudika438727 9 Mai 2013 11:38
anticonceptionalele si drogurire usoare 11 De la: Biank_kudika 17 Septembrie 2010 16:07
COINCIDENTELE 56 De la: monreve3031 31 Martie 2012 20:35
Buna. 24 De la: nicegirl 26 Martie 2013 16:29
Intrebare. As vrea raspuns 5 De la: healthy005533 19 August 2015 14:38