Setari Cookie-uri

familie

Ma numesc Karina, am 24 ani. St din Chisinau, Rep.Moldova, si casatorita in Romania de 4 ani.Am 2 copii minunati>o fata si un baiat.Pe sotul meu l-am cunoscut pe internet, pe o retea de socializare crestina, pt k suntem de alta religie. Pe atunci eram studenta la facultate, el-lucra in Irlanda. Eu eram o fata ca oricarevisatoare si dornica sa intemeiez o familie.Fiindca apartin altui cult religios,obisnuiam sa merg la biserica,credeam in Dumnezeu si imi doream un sot crestin.El era un tip vesel,ous pe glume,energic si foarte copilaros.Am avut o prietenie de 6 luni,dupa care ne-am casatorit.Eu il iubeam mult si atunci, ca si acum, si el imi spunea ca ma iubeste, insa n-ai cum sa fii sigura de cuvintul omului niciodata.Imediat dupa casatorie am plecat amindoi in Irlanda.Lucram amindoi.Dupa 3 luni neam cumparat o casa in Romania,dupa care am nascut un baietel.Fiind gravida cu primul copil,am devenit mai vulnerabila emotionalsi ne mai certam.El m-a inselat cu fosta lui iubita.Sigur k nu mi-a placut delok,insa am incercat pe moment sa trec cu vederea,chiar daca stiu ca in fata lui D-zeu preacurvia este pacat,fie ca esti ortodox,baptist,penticostal,musulman.El a crescut intro familie de 15 copii, i-a ajutat mereu d.p.d.v. finacniar, insa dupa casatorie a incetat sa le mai trimita bani,dar mereu le dadea fara stirea mea,lucruri materiale.Mie nu mi-a placut niciodata, fiindca fratilor sai le dadea,dar copiilor nostri nu lea cumparat niciodata nimic.Cu socrii ma inteleg ft.bine,nu am avut niciodata probleme cu ei si m-au sustinut mereu.In casa am facut reparatie in 2 camere,cu bani imprumutati, si stam in casa noastra inca de cind era mic primul copil.In ultimii 2 ani de casatorie si-a luat citeva vaci, ca sa-si intemeieze o ferma.Nu mi-a placut niciodata aceasta afacere a lui, odata ce acasa nu vrea sa faca nimic,nici baie, nici bucatarie(la moment baia si bucataria st improvizate).Mi-a zis ca nu face reparatie,pt ca noi avem idei diferite,ca niciodata nu ne-am inteles si nu se stie unde ajungem.El lucreaza si acum in belgia si vine odata la 3 luni acasa.D.p.d.v. financiar ma ajuta mama si sora mea,imi trimit pachete cu haine,dulciuri la copii,bani.Va rog sa ma ajutati cu citeva sfaturi,si va multumesc anticipat.
kudika_969399
Postat pe 23 Iunie 2014 12:28
De la: kudika_969399, la data 2014-06-23 12:28:36Ma numesc Karina, am 24 ani. St din Chisinau, Rep.Moldova, si casatorita in Romania de 4 ani.Am 2 copii minunati>o fata si un baiat.Pe sotul meu l-am cunoscut pe internet, pe o retea de socializare crestina, pt k suntem de alta religie. Pe atunci eram studenta la facultate, el-lucra in Irlanda. Eu eram o fata ca oricarevisatoare si dornica sa intemeiez o familie.Fiindca apartin altui cult religios,obisnuiam sa merg la biserica,credeam in Dumnezeu si imi doream un sot crestin.El era un tip vesel,ous pe glume,energic si foarte copilaros.Am avut o prietenie de 6 luni,dupa care ne-am casatorit.Eu il iubeam mult si atunci, ca si acum, si el imi spunea ca ma iubeste, insa n-ai cum sa fii sigura de cuvintul omului niciodata.Imediat dupa casatorie am plecat amindoi in Irlanda.Lucram amindoi.Dupa 3 luni neam cumparat o casa in Romania,dupa care am nascut un baietel.Fiind gravida cu primul copil,am devenit mai vulnerabila emotionalsi ne mai certam.El m-a inselat cu fosta lui iubita.Sigur k nu mi-a placut delok,insa am incercat pe moment sa trec cu vederea,chiar daca stiu ca in fata lui D-zeu preacurvia este pacat,fie ca esti ortodox,baptist,penticostal,musulman.El a crescut intro familie de 15 copii, i-a ajutat mereu d.p.d.v. finacniar, insa dupa casatorie a incetat sa le mai trimita bani,dar mereu le dadea fara stirea mea,lucruri materiale.Mie nu mi-a placut niciodata, fiindca fratilor sai le dadea,dar copiilor nostri nu lea cumparat niciodata nimic.Cu socrii ma inteleg ft.bine,nu am avut niciodata probleme cu ei si m-au sustinut mereu.In casa am facut reparatie in 2 camere,cu bani imprumutati, si stam in casa noastra inca de cind era mic primul copil.In ultimii 2 ani de casatorie si-a luat citeva vaci, ca sa-si intemeieze o ferma.Nu mi-a placut niciodata aceasta afacere a lui, odata ce acasa nu vrea sa faca nimic,nici baie, nici bucatarie(la moment baia si bucataria st improvizate).Mi-a zis ca nu face reparatie,pt ca noi avem idei diferite,ca niciodata nu ne-am inteles si nu se stie unde ajungem.El lucreaza si acum in belgia si vine odata la 3 luni acasa.D.p.d.v. financiar ma ajuta mama si sora mea,imi trimit pachete cu haine,dulciuri la copii,bani.Va rog sa ma ajutati cu citeva sfaturi,si va multumesc anticipat.



Dezastru pe toate planurile!!!Ai adus pe lume doi copii,de ce ai facut-o daca nu te intelegi cu sotul tau si aveti numai probleme??Din cauza convingerilor religioase,nu????Carui cult apartii????Distanta dintre voi nu va favorizeaza absolut deloc!!!Nu veti ajunge la un consens,acest lucru nu este posibil pentru ca sunteti diferiti si nu aveti nimic in comun,decat cei doi copii adusi pe lume, total hazardat!!!
kudika_15804
Postat pe 23 Iunie 2014 13:28
sunt penticostal, si, da, suntem diferiti, dar am realizat tirziu
kudika_969399
Postat pe 24 Iunie 2014 12:26
De la: kudika_969399, la data 2014-06-24 12:26:46sunt penticostal, si, da, suntem diferiti, dar am realizat tirziu

Rezolvarea pb tale este doar in mainile tale.
Discutati pe un ton calm si puneti in balanta tot ceea ce va diferentiaza, astfel veti ajunge la un numitor comun.Comunicarea este rezolvarea , tinand cont de faptul ca aveti si doi copii , este nevoie sa dati dovada de mai multa maturitate , asta pt binele copiilor .
Inteleg din cele relatate de tine , ca esti nemultumita de situatia financiara pe care o aveti, dar acest lucru l-ai stiut si in momemtul in care v-ati casatorit, probabil ca-i ceri sa-ti ofere mult mai mult , ceea ce este peste puterile sale si aici intervin discutiile neplacute intre voi si neintelegerile. Mentionezi ca te intelegi bine cu socrii tai ,soacra ta te poate ajuta avand grija de copii, tu incearca sa-ti gasesti un mic Job pt a va usura situatia financiara.
Numai bine iti doresc.
-Iulya
Postat pe 24 Iunie 2014 12:59
De la: kudika_969399, la data 2014-06-24 12:26:46sunt penticostal, si, da, suntem diferiti, dar am realizat tirziu



Niciodata nu este tarziu sa traiesti in armonie si iubire ,indiferent de cati copii ai adus pe lume!!!

Draga mea,tu traiesti cu sotul tau,nu cu familia lui sau a ta,deci cu el trebuie sa lamuresti toate problemele!!!

Neajunsul legat de cultul religios te macina,dar ce pot sa iti spun???Ai stiut de la bun inceput despre diferentele dintre cele doua culte,le-ai acceptat,si,acum,este foarte greu sa te retragi din casnicie,numai din cauza acestora,dar ele vor exista tot timpul!!

Nu cred in reabilitarea sotului tau,si faptul ca lucreaza departe de familie ii deschide toate portile spre vicii si viata dezordonata,ceea ce contravine convingerilor si dorintelor tale!

INTREBARE:

Iti mai doresti aceasta casnicie???Gandeste-te,fa abstractie de copiii tai si da-mi un raspuns sincer!!
kudika_15804
Postat pe 24 Iunie 2014 13:25
dorinta mea este sa provoc o schimbare il el,doar ca el este parca blocat, ceva il retine sa se schimbe,poate ca egoismul si increderea in sine. Mie adeseori mi se pare ca el vrea sa imi demonstreze ca el nu se va schima niciodata,si mi-a spus de multe ori lasa ca o sa ma obisnuiesc io cu tot ce numi place la el
kudika_969399
Postat pe 24 Iunie 2014 14:37
De la: kudika_969399, la data 2014-06-24 14:37:05dorinta mea este sa provoc o schimbare il el,doar ca el este parca blocat, ceva il retine sa se schimbe,poate ca egoismul si increderea in sine. Mie adeseori mi se pare ca el vrea sa imi demonstreze ca el nu se va schima niciodata,si mi-a spus de multe ori lasa ca o sa ma obisnuiesc io cu tot ce numi place la el



Draga mea,te inteleg,dar daca sotul tau nu a incercat sa se schimbe pana acum,putin probabil sa o faca de acum incolo ,si faptul ca nu este langa tine nu il va ajuta!!!!"Nu mai poti invata calul batran sa stea in jug",aceasta vorba din popor este ilustrativa!!!Ce inseamna sa te obisnuiesti cu felul lui de a fi????Adica ,sa ii suporti comportamentul,sa ii accepti toate defectele,atat timp cat el nu incearca sa le ajusteze????Este istet sotul tau,mizeaza pe credinta si acceptarea ta!!!

Daca partenerul tau nu realizeaza ca viata voastra este afectata de modul lui de a se comporta cu tine si in familie,orice dorinta de-a ta va ramane la nivel de dorinta!!

Relatia lui cum se prezinta vis-a-vis de copii???
kudika_15804
Postat pe 24 Iunie 2014 15:08
El isi iubeste copiii,dar nu se prea joaca cu ei.Cind il rog sa stea cu copiii un pica, spune ca trebuie sa plece undeva si cheama pe fratii lui sa ma ajute. Deci nu prea sta cu copiii, se bazeaza cam in toate pe ajutorul fratilor sai.In rest, niciodata nu le-a cumparat haine sau jucarii.Are fratii mai mici si le duce lor mai multe lucruri.Copiilor nostri mai mult mama mea si sora mea le-a cumparat cam toate lucrurile, carut, patut, bicilete,haine,dulciuri,bani...
kudika_969399
Postat pe 24 Iunie 2014 19:29
De la: kudika_969399, la data 2014-06-24 19:29:40El isi iubeste copiii,dar nu se prea joaca cu ei.Cind il rog sa stea cu copiii un pica, spune ca trebuie sa plece undeva si cheama pe fratii lui sa ma ajute. Deci nu prea sta cu copiii, se bazeaza cam in toate pe ajutorul fratilor sai.In rest, niciodata nu le-a cumparat haine sau jucarii.Are fratii mai mici si le duce lor mai multe lucruri.Copiilor nostri mai mult mama mea si sora mea le-a cumparat cam toate lucrurile, carut, patut, bicilete,haine,dulciuri,bani...



O intrebare,te rog!!!Copiii vostri sunt botezati si dupa ritualul carui cult??

Sotul tau are un mod ciudat de a-si manifesta dragostea fata de copiii sai!!! Ii iubeste,dar nu te ajuta la cresterea lor!!!A creste un copil nu inseamna ,doar sa aduci bani in casa,ci sa ii supraveghezi,sa te joci cu ei,sa ii rasfeti,sa ii mangai,sa iesi cu ei la plimbare,sa te ocupi de educatia lor,ceea ce obsev ca nu intra in preocuparile sotului tau!!!Are grija de fratii lui,dar este neglijent in relatia cu proprii copii!!!Curios!!!!!

O alta intrebare!!Care este destinatia catre care se indreapta sotul tau,atunci cand apelezi la ajutorul lui si esti refuzata!!L-ai rugat sa stea cu copii si as renunte la serviciile fratilor lui??Te-ai interesat vreodata de tinta plecarilor domniei sale,au avut justificare????

Te afli intre ciocan si nicovala!!! Orice parinte trebuie sa isi asume responsabilitatea cresterii copiilor,atat pe perioada aflarii in mijlocul familiei ,cat si in afara acesteia!!!Copiii sunt ai ambilor parinti,nu numai ai tai,draga mea,sau ai familiei tale,mama si sora!!!

kudika_15804
Postat pe 24 Iunie 2014 19:44
Este adevarat,cresterea copiilor implica ambii parinti,implica rabdare si ascultare,educatie,placere si dragoste.
M-ati intrebat ude pleaca sotul meu atita timp cit il rog sa ma ajute cu copiii.Am mentionat in primul meu mesaj ca are o ferm cu mai mute vaci, asa ca aproape tot timpul este acolo.Mantionez ca din ferma lui nu avem absolut nici un profit, o face doar din placere.Cineva a vorbit mai sus cum ca u cer prea multe de la sotul meu.Nu cred acest lucru, odata ce castiga destui bani incit sa putem face reparatie in casa, doar ca el prefera sa investeasca in placerile lui.
Si da, l-am rugat de multe ori ca sa stea el cu copiii, nu fratii lui, dar mreuu spune ca eu sunt nemultumitoare, ca daca am nevoie de ajutor, trebie sa ma mutumesc ca vii fratii lui.In adevar, eu ma multumesc sa stea uneori cineva cu copiii sa ma ajute, dar atunci el ce timp petrece cu copiii?
kudika_969399
Postat pe 25 Iunie 2014 09:36
De la: kudika_969399, la data 2014-06-25 09:36:46Este adevarat,cresterea copiilor implica ambii parinti,implica rabdare si ascultare,educatie,placere si dragoste.
M-ati intrebat ude pleaca sotul meu atita timp cit il rog sa ma ajute cu copiii.Am mentionat in primul meu mesaj ca are o ferm cu mai mute vaci, asa ca aproape tot timpul este acolo.Mantionez ca din ferma lui nu avem absolut nici un profit, o face doar din placere.Cineva a vorbit mai sus cum ca u cer prea multe de la sotul meu.Nu cred acest lucru, odata ce castiga destui bani incit sa putem face reparatie in casa, doar ca el prefera sa investeasca in placerile lui.
Si da, l-am rugat de multe ori ca sa stea el cu copiii, nu fratii lui, dar mreuu spune ca eu sunt nemultumitoare, ca daca am nevoie de ajutor, trebie sa ma mutumesc ca vii fratii lui.In adevar, eu ma multumesc sa stea uneori cineva cu copiii sa ma ajute, dar atunci el ce timp petrece cu copiii?



Adica ,sa te multumesti cu ceea ce iti ofera,participarea pasagera a fratilor lui,care nu au nicio obligatie in acest sens,la care se adauga lipsa de interes a tatalui copiilor tai!!Ingrat om!!!!

Draga mea,ai acceptat stilul lui de viata inca de la inceputul relatiei voastre si este dificil sa il determini pe sotul tau sa se schimbe, si nici el nu doreste schimbarea!!!!

Nu mi-ai raspuns la prima intrebare!

Daca nu mai suporti sa traiesti in astfel de conditii,nu ai decat o singura cale de urmat!!!

Gandeste-te,copiii vor creste si vei constata intr-o buna zi ca, viata ta s-a scurs inutil,aceasta constatare este una dintre dramele femeilor,care sufera in casnicie!!!Este un prognostic sumbru,dar real!!!
kudika_15804
Postat pe 25 Iunie 2014 10:17
De la: kudika_969399, la data 2014-06-25 09:36:46Este adevarat,cresterea copiilor implica ambii parinti,implica rabdare si ascultare,educatie,placere si dragoste.
M-ati intrebat ude pleaca sotul meu atita timp cit il rog sa ma ajute cu copiii.Am mentionat in primul meu mesaj ca are o ferm cu mai mute vaci, asa ca aproape tot timpul este acolo.Mantionez ca din ferma lui nu avem absolut nici un profit, o face doar din placere.Cineva a vorbit mai sus cum ca u cer prea multe de la sotul meu.Nu cred acest lucru, odata ce castiga destui bani incit sa putem face reparatie in casa, doar ca el prefera sa investeasca in placerile lui.
Si da, l-am rugat de multe ori ca sa stea el cu copiii, nu fratii lui, dar mreuu spune ca eu sunt nemultumitoare, ca daca am nevoie de ajutor, trebie sa ma mutumesc ca vii fratii lui.In adevar, eu ma multumesc sa stea uneori cineva cu copiii sa ma ajute, dar atunci el ce timp petrece cu copiii?

Draga mea,am citit de la cap la coada prin ceea ce treci,nu este religia de vina,el are o vina ca -si ocupa timpul cu ceea ce-i place lui,dealfel sunt mult barbati care fac doar ce vor ei si ce le convine si din aceasta cauza femeile sufera fara ca ei sa-si dea seama sau pusr si simplu sunt total dezinteresati!
Nu stiu daca un divort ar fi solutia sau sa te separi de el,eu cred ca ar fi bine sa mai lupti si sa incerci sa-l mai schimbi din felul lui de a fi>
si m-am gandit cam ce oare ai putea face....pt moment ar trebui,atunci cand ai timp sa te duci cu copiii pe langa el acolo la grajduri pe unde isi face veacul,sa intreprinda si copiii aceasta indeletnicire a cresterii animalelor,caci cine stie,poate ca unul din ei va avea aceasta vocatie si va ajunge un bun fermier! r trebui sa fi foarte subtila cand vorbesti cu el si foarte calma,ceea ce cred ca asa esti,avand in vedere religia ta,caci am foarte prieteni de acest fel si ii ascult cu placere,insa adevarul este ca doi care se casatoresc din diferite religii merge mai anevoios si totusi toti reusesc sa treaca peste aceste piedici!
Il ai pe Dzeu langa tine si ai putea sa-l rogi sa te lumineze sa faci ceea ce trebuie si mai ales sa-i dea si lui minte sa se schimbe sa fie un sot si un tata mai iubitor!De multe ori,barbatii obisnuiti cu viata mai libertina le este foarte greu sa inteleaga care le este responsabilitatea lor,dar credema ca,cu rabdare vei reusi si mai tarziu copiii tai iti vor multumii pt tarie si curajul pe care lai avut de a indura ,rabda de dragul lor.
Daca el nu-si va da acum seama,sigur mai tarziu va fi total schimbat si te va pretui mai mult!
In legatura cu ceea ce face cu fratii lui,ai putea sa pui mana pe telefon si sa le explici despre situatia in care esti si de nemultumirea ta,sigur vor intelege si va vor lasa sa respitati si voi!
Pace iti doresc in fam ta,armonie si sa va binecuvanteze Dzeu!
Titanika
Postat pe 25 Iunie 2014 13:21
Multumesc frumos pt raspuns sincer si implicare.
Am uitat sa mentionez in subiectul meu despre faptul ca si sotul meu este crestin, de aceeasi religie cu mine, ba chiar nascut intr-o familie de pocaiti, botezat, si cu un tata pastor de biserica.Posibil ca felul lui de a fi, vine dintr0o viata mai libertina, pe care a trait-o intotdeauna.Eu am fost mereu geloasa pe el,si el a stiut asta.pe citeva zile am incetat sa mai vorbesc cu el, sa-i mai rapund la apeluri si sms-uri, nu stiu daca va da rod.
kudika_969399
Postat pe 25 Iunie 2014 15:14
De la: kudika_969399, la data 2014-06-25 15:14:07Multumesc frumos pt raspuns sincer si implicare.
Am uitat sa mentionez in subiectul meu despre faptul ca si sotul meu este crestin, de aceeasi religie cu mine, ba chiar nascut intr-o familie de pocaiti, botezat, si cu un tata pastor de biserica.Posibil ca felul lui de a fi, vine dintr0o viata mai libertina, pe care a trait-o intotdeauna.Eu am fost mereu geloasa pe el,si el a stiut asta.pe citeva zile am incetat sa mai vorbesc cu el, sa-i mai rapund la apeluri si sms-uri, nu stiu daca va da rod.



Bun,am eliminat un motiv pentru care sotul tau este distant fata de familie,cultul apartinator!!!!Viata libertina este data de educatia primita in familie!!!

Draga mea,gelozia poate produce ravagii intr-o familie,indiferent daca este justificata sau nu!!Consideri ca exista motive pentru care te manifesti astfel???

Conform credintei voastre ar trebui ca familia sa fie unita in acelasi spirit,dar tu nu ai puterea si energia necesare atragerii sotului alaturi de copii si familie!!!

Ai luat o masura restrictiva in relatia cu sotul tau,dar nu cred in valabilitatea si eficacitatea ei pe termen lung!!Singura cale de rezolvare a problemelor dintre voi este deschiderea spre dialog,spune-i si lui ceea ce ai tastat aici,ceea ce te supara atat de mult!!!DAR, daca el a fost educat sa nu dea atentie partenerului de viata,prin nepasare si indolenta,nu vad cum vei putea sa depasesti acest impas!!!Rugaciunile sunt bune,dar nu este suficient intr-o viata de familie!!

Sotul tau este mandru si incapatanat,hotarat sa ia deciziile de unul singgur,fara a tine cont si de dorintele celuilalt,iar aceste defecte nu i le vei putea inlatura,oricate matanii si rugaciuni ai face!!Stii de ce??Pentru ca el nu vrea sa se schimbe,nici pentru tine,nici pentru copii!!!!Discuta cu sotul tau,incearca sa te impui,caci pana acum nu ai facut-o si sotul tau a avut mana libera in tot ceea ce a intreprins!!
kudika_15804
Postat pe 25 Iunie 2014 16:22
De la: kudika_969399, la data 2014-06-24 14:37:05dorinta mea este sa provoc o schimbare il el,doar ca el este parca blocat, ceva il retine sa se schimbe,poate ca egoismul si increderea in sine. Mie adeseori mi se pare ca el vrea sa imi demonstreze ca el nu se va schima niciodata,si mi-a spus de multe ori lasa ca o sa ma obisnuiesc io cu tot ce numi place la el

Este foarte greu sa-l schimbi.......sunt totusi curioasa daca si in fam lui,tatal este care ia orce decizie in casa?
Titanika
Postat pe 25 Iunie 2014 18:14
De la: kudika_969399, la data 2014-06-25 15:14:07Multumesc frumos pt raspuns sincer si implicare.
Am uitat sa mentionez in subiectul meu despre faptul ca si sotul meu este crestin, de aceeasi religie cu mine, ba chiar nascut intr-o familie de pocaiti, botezat, si cu un tata pastor de biserica.Posibil ca felul lui de a fi, vine dintr0o viata mai libertina, pe care a trait-o intotdeauna.Eu am fost mereu geloasa pe el,si el a stiut asta.pe citeva zile am incetat sa mai vorbesc cu el, sa-i mai rapund la apeluri si sms-uri, nu stiu daca va da rod.

am cunoscut o fata minunata de aceeasi religie,doar ca ea avea un baiat al ei si el baiatul lui,au fost impreuna 5 ani,dupa care fratii din Spania au ajutato si a ramas acolo.
Sti care au fost motivele?El era seful care despica fiecare fir de par in patru si tot el facea economia banilor,de ex,daca trebuia sa plece amandoi la piata cu autobuzul,trebuia defapt sa mearga pe jos,daca mergea doar el,mergea cu autobuzul,daca ea voia sa mearga sg,trebuia sa mearga pe jos,zicand ca si asa mai treb sa faca sport.....in fine,la tine nu este acest caz,in schimb ea se plangea ca subjuga copiii la lucruri foarte grele ale casei,chiar si atunci cand ara bucata de pamant le punea capastrul plugului pe rand copiilor.Nu mi s-a parut omenesc!Ma gandesc ca si tu esti satula in sufletul tau de anumite interdictii,nu numai ca esti nemultumita ca nu-si iubeste fam lui asa cum ar trebui sa arate.
Nu inteleg de ce nu-i raspunzi la tlf sau mesaje,Tu,nu mai esti cu el,vrei sa-i dai o lectie ca sa-si dea seama cat de mult pretuiti voi?
Titanika
Postat pe 25 Iunie 2014 18:24
Nu i-am raspuns la apeluri,nici la sms doar pt faptul ca vorbeste brutal, ma ameninta ca-mi ia copiii,vorbeste urit despre parintii mei, pe cind eu ii respect mult parintii lui.Eu as discuta cu el, numai ca iara o sa inceapa ca inventeze si sa ma ameninta si am impresia ca n-o sa duca niciunde discutia noastra.MA gandeam sa-l mai las, poate se mai schimba, vazind ca nu vb cu el, poate ii vine frica ca va ramine singur

kudika_969399
Postat pe 26 Iunie 2014 08:27
De la: kudika_969399, la data 2014-06-26 08:27:05Nu i-am raspuns la apeluri,nici la sms doar pt faptul ca vorbeste brutal, ma ameninta ca-mi ia copiii,vorbeste urit despre parintii mei, pe cind eu ii respect mult parintii lui.Eu as discuta cu el, numai ca iara o sa inceapa ca inventeze si sa ma ameninta si am impresia ca n-o sa duca niciunde discutia noastra.MA gandeam sa-l mai las, poate se mai schimba, vazind ca nu vb cu el, poate ii vine frica ca va ramine singur




Ori de cate ori citesc despre astfel de situatii neplacute,incerc sa imi reprim sila si mania vis-a-vis de comportamentul celor,care initiaza astfel de acte de violenta,chiar si verbala ,in viata de familie!! Niciun barbat nu are dreptul sa ameninte pe cea care ii este sotie si,in acelasi timp,mama copiilor sai!!!

Draga mea,banuiam un astfel de comportament din partea sotului tau,am asteptat sa imi confirmi banuiala!!Vin si intreb,daca sotul tau provine dintr-o familie credincioasa,cu convingeri religioase solide,cum se reflecta acestea in educatia primita de catre sotul tau?????Nu poti sa fii violent,daca ai fost crescut si educat sa respecti femeia si familia,si reciproca este valabila!!!!

Draga mea,nu da importanta amenintarilor sotului tau,caci nu au niciun temei legal,in baza caruia sa procedeze astfel,stiindu-te slaba din fire,incearca sa te sperie!!Niciun sistem juridic nu va favoriza un barbat,in pecial daca se face dovada lipsei lui de preocupare si participare in cresterea si educatia copiilor!!

Imi pare rau de tot ceea ce ti se intampla!!!Nu ai ce sa astepti si nici pentru cine sa o faci!!Un barbat,care deja are un comportament reprobator in relatia cu sotia sa, poate fi descalificat ca sot si parinte in fata oricarei instante judecatoresti,sotul tau stie aceasta??

Nu stiu ce sa iti mai spun in plus,trebuie sa elimini orice rau intervenit in viata ta si a copiilor tai!!!Niciodata nu voi incuraja o femeie sa sufere din cauza celui,care i-a transformat viata in Iad!!!Reprob orice comportament abuziv aplicat asupra femeii,indiferent de formele lui,fizice psihice si morale!!
kudika_15804
Postat pe 26 Iunie 2014 10:31
Nu, socrul meu dimpotriva, nu prea ia decizii in familia lui, mai mult sotia se ocupa de toate.
kudika_969399
Postat pe 26 Iunie 2014 13:10
raman si eu inmarmurita de asfel de caz,mai rar sa aud ca un barbat din aceasta religie sa aibe un asfel de comportament.....draga mea,daca crezi ca ai aplicat orce posibilitate de al schimba si nu mai ai nici un alt fel de metoda ca sa-l faci sa-si iubeasca fam ,copii,ar mai fi o incercare,aceea de a vorbii cu pastorul vostru de situatia voastra si daca nici asa nu va merge ma rog si eu la Dzeu pt tine sa te lumineze pe drumul cel bun si sa te ajute sa treci peste acest calvar cu grijs si usurinta!
Vei sti la momentul porivit ceea ce va trebui sa faci!
Titanika
Postat pe 26 Iunie 2014 20:50
AI AMESTECAT LUMINA CU INTUNERICUL...te-ai indepartat de DUMNEZEU...fiinca nu stii ce vrei..deacea stai si lincezesti linga un om...o femeie care nu are piinea si cutitul in mina ei si este intretinuta de altii....PACAT CA S-A NASCUT......in BIBLIE spune ca cine nu munceste sa nu manince....esti puturoasa,ranchinoasa si vrei sa primesti de-a gata.....eu daca eram in lcul tau nu as deschide gura...FA-TI ORDINE IN VIATA NU STA CA O ANTICAPATA PE PIINEA ALTORA
Iulia_Nechifor_1
Postat pe 9 Iulie 2014 16:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau sa ma ingras 9 De la: kudika_33425 21 Aprilie 2013 22:12
extensii 5 De la: belissyma18 3 Martie 2014 15:58
Atacam legile (drepturile omului: independenta justitiei, art.30, etc.), dar, aparam maidanezii... 12 De la: kudika_933562 8 Octombrie 2013 20:18
Nunta Niko Palace 1 De la: kudika_30454 26 Februarie 2013 17:58
Inscriere reprezentanti 6 De la: kudika_nikole 1 Februarie 2012 20:09