Setari Cookie-uri

merita sa imi salvez casnicia?

De la: kudika_15804, la data 2014-07-09 20:11:27
Ce facem cu suferinta din inima femeii,acumulat ain ani de casnicie???
Este adevarat,copii merita totul in aceasta viata,dar tot copiii te vor judeca pentru faptul ca i-ai crescut intr-o familie perfecta la suprafata,dar putreda in interior!!!Si stii cat de crunta este judecata copiilor?????Nici nu ai idee,este mai dura decat orice instanta judecatoreasca!!

Teoria este buna,dar atunci cand discutam despre realitate,este bine sa fim cat mai obiectivi,caci nicio teorie nu poate sterge lacrimile!!!


Sunt situatii si situatii.
Sunt barbati capabili sa se comporte in asa fel incat copii sa simta afectiunea si grija paterna chiar daca din cand in cand mai calca stramb.
Cred ca genul acesta de barbati cauta sa faca in asa fel incat nici sotia sa nu se simta neglijata. Din pacate pentru barbati femeia are simturile foarte sensibile si din acest motiv va suna intotdeauna un clopotel de avertizare cand barbatul va mai avea pe cineva iar mai devreme sau mai tarziu va fi prins in fapt.
Sunt putini barbatii capabili sa insele vigilenta unei femei.

Sa revenim insa la situatia copiilor apropo de judecata lor.
Ce te faci in situatia in care tatal stie sa le intre sub piele iar mama este perceputa ca gardian sef ?

Cred ca in familiile in care barbatul este cumsecade cu copiii iar femeia e cu gura mare si cu scandal pentru ca a aflat ca este inselata este posibil sa asistam la o "eroare judiciara" din partea copiilor , eroare ce o va afecta tot pe ea.

Sunt barbati si barbati.
Sunt barbati care nu insala dar care se comporta ca niste animale in familie.
Sunt barbati care insala dar care sunt painea lui Dumnezeu in familie.

La fel sunt femei si femei.
Sunt femei afursite ce fac viata un chin celor din jur batanduse in piept cu virtutea lor.
Sunt si femei ce sunt un izvor de bucurie pentru cei din jur dar din cand in cand mai isi ofera cate o placere discreta.

Ce alegem in astfel de situatii?

Se pare ca Viata e al naibi de incurcata pentru ca Dumenzeu nu ne-a facut perfecti.

Radu_Cristian_1
Postat pe 9 Iulie 2014 21:00
As fi vrut sa imi incep comentariul citand postarea de dinainte, a barbatului care admite ca suntem diferiti si intre noi si intre genuri, femei si barbati... dar, eu vorbesc din perspectiva femeii cu multi ani de viata, si de familie si de singuratate.
De la nivelul meu de experienta de viata, ma incumet sa spun ce gandesc despre cazul acesta, despre ce as face eu, femeie tanara, dar cu zece ani de trai bun cu barbatul meu, afland ca el mi-a fost infidel fizic, sexual.
Acum stiu sigur ce as face, la varsta ta, cea care ne spui povestea si suferinta ta, probabil as fi fost confuza si as fi suferit ca si tine.
Acum stiu ca tradarile de genul acesta nu sunt importante, chiar daca sunt un semnal de alarma.
Da, semnal de alarma ca in viata intima, in relatia femeie-barbat, trebuie reaprinsa flacara pasiunii...trebuie inlaturata rutina. Rutina este cea care impinge spre plictiseala, iar plictiseala spre saturatie de trupul celuilalt...nu are nici un amestec latura afectiva, la inceput, cand celalalt accepta sa rupa aceasta rutina, sa calce in pacat, cum se zice in termeni populari.
Uneori se intampla ca aventura sa se prelungeasca datorita atractiei trupurilor, a pasiunii ce o pui in orice inceput...
Pacatul poate fi de scurta durata dar e dulce si incepe sa te acapareze si psihic. Acesta e momentul pericolului real, cand din aventura devine relatie adultera, de durata greu de anticipat... Aici gresesc femeile inselate, incep isteriile de orgoliu feminin inselat, in loc sa primeasca mesajul corect: trebuie sa fac ceva sa inlatur rutina, sa aduc pasiunea inapoi in relatia noastra de iubire.Fizica, da.
Asa gandesc acum, cand am atatia ani de viata si stiu ca si femeii i se poate intampla sa cada in acelasi pacat, al rutinei. E normal, e uman dar tot uman este si sa nu accepti sa se destrame familia, viata ta frumoasa de cuplu, numai pentru ca suntem sexual supusi erodarii.
Cine spune ca nu a simtit impulsul de a schimba partenerul de sex intro viata, este ori mincinos ori bolnav ori exceptional.Noi vorbim de oameni comuni, care nu au aceste defecte...
Daca sotul tau este barbatul fara de care nu vezi ca viata ta ar fi mai buna fara el, daca sotul tau este tatal ireprosabil pentru copiii tai si ai lui, cand afli ca acest barbat unic s-a incurcat intr-o relatie sexuala cu alta femeie, nu ii ceri sa ii spuna la telefon, de fata cu tine, ca relatia lor s-a incheiat, pentru ca nu se poate incheia asa, la telefon. Intervine si personalitatea celeilalte femei, care poate fi om valoros, ca si tine. Intreaba-l pe sotul tau ce il atrage la ea, ce are bun sexul cu ea, diferit de sexul cu tine.... Apoi vei stii ce lipseste in relatia ta intima cu barbatul fara de care nu vezi viata ta. Si ii oferi ce lipseste,ori decizi cum sa faci... A crea prilejul, cadrul intim si fizic si emotional de reafirmare a sentimentelor prin revigorarea pasiunii fizice e o munca grea, pe care nu ar trebui sa ne eschivam sa o facem...merita tot efortul, cand alegerea initiala a fost una buna, cum ne-ai lasat sa credem.
Asa as face eu, daca as fi in locul tau, cu mintea mea de acum...
Nu te pierde in a invinovatii ori a gasi defecte, cand, de fapt, este nevoie doar de putin efort de imaginatie in a reaprinde pasiunea in intimitatea voastra, de cuplu.
Sa fiu iertata pt lungimea interventiei mele, pt franchete si lipsa de dramatism....
As zice doar calm down si succes, viata ne pune multe incercari, dar de aceea este frumoasa.
maybe
Postat pe 9 Iulie 2014 23:48
De la: maybe, la data 2014-07-09 23:48:39
....
Cine spune ca nu a simtit impulsul de a schimba partenerul de sex intro viata, este
ori mincinos
ori bolnav
ori exceptional.
Noi vorbim de oameni comuni, care nu au aceste defecte "sau super calitati as spune eu" ...
...



Imi permit sa va ofer



pentru comentariu pertinent, echilibrat si de bun simt din care mi-am permis sa citez doar pasajul care mie personal mi-sa parut de exceptie.


Radu_Cristian_1
Postat pe 10 Iulie 2014 00:36
Te pupicesc ptr. acest comentariu,desi, am si eu o varsta cam inaintata si nu prea mai comentez pe forum ci doar intru sa citesc, acesta mi sa parut un raspuns super bun ,echilibrat,gandit la "rece".Felicitari!
kudika467548
Postat pe 10 Iulie 2014 05:06
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-07-09 21:00:20
De la: kudika_15804, la data 2014-07-09 20:11:27
Ce facem cu suferinta din inima femeii,acumulat ain ani de casnicie???
Este adevarat,copii merita totul in aceasta viata,dar tot copiii te vor judeca pentru faptul ca i-ai crescut intr-o familie perfecta la suprafata,dar putreda in interior!!!Si stii cat de crunta este judecata copiilor?????Nici nu ai idee,este mai dura decat orice instanta judecatoreasca!!

Teoria este buna,dar atunci cand discutam despre realitate,este bine sa fim cat mai obiectivi,caci nicio teorie nu poate sterge lacrimile!!!


Sunt situatii si situatii.
Sunt barbati capabili sa se comporte in asa fel incat copii sa simta afectiunea si grija paterna chiar daca din cand in cand mai calca stramb.
Cred ca genul acesta de barbati cauta sa faca in asa fel incat nici sotia sa nu se simta neglijata. Din pacate pentru barbati femeia are simturile foarte sensibile si din acest motiv va suna intotdeauna un clopotel de avertizare cand barbatul va mai avea pe cineva iar mai devreme sau mai tarziu va fi prins in fapt.
Sunt putini barbatii capabili sa insele vigilenta unei femei.

Sa revenim insa la situatia copiilor apropo de judecata lor.
Ce te faci in situatia in care tatal stie sa le intre sub piele iar mama este perceputa ca gardian sef ?

Cred ca in familiile in care barbatul este cumsecade cu copiii iar femeia e cu gura mare si cu scandal pentru ca a aflat ca este inselata este posibil sa asistam la o "eroare judiciara" din partea copiilor , eroare ce o va afecta tot pe ea.

Sunt barbati si barbati.
Sunt barbati care nu insala dar care se comporta ca niste animale in familie.
Sunt barbati care insala dar care sunt painea lui Dumnezeu in familie.

La fel sunt femei si femei.
Sunt femei afursite ce fac viata un chin celor din jur batanduse in piept cu virtutea lor.
Sunt si femei ce sunt un izvor de bucurie pentru cei din jur dar din cand in cand mai isi ofera cate o placere discreta.

Ce alegem in astfel de situatii?

Se pare ca Viata e al naibi de incurcata pentru ca Dumenzeu nu ne-a facut perfecti.




ALEGEM,DOAR ADEVARUL,sau,cel putin,asa ar trebui sa procedam!!!

Nu,viata nu este incurcata,oamenii o fac sa fie astfel!!!

Tot nu mi-ai raspuns la intrebare!!
kudika_15804
Postat pe 10 Iulie 2014 07:21
De la: maybe, la data 2014-07-09 23:48:39As fi vrut sa imi incep comentariul citand postarea de dinainte, a barbatului care admite ca suntem diferiti si intre noi si intre genuri, femei si barbati... dar, eu vorbesc din perspectiva femeii cu multi ani de viata, si de familie si de singuratate.
De la nivelul meu de experienta de viata, ma incumet sa spun ce gandesc despre cazul acesta, despre ce as face eu, femeie tanara, dar cu zece ani de trai bun cu barbatul meu, afland ca el mi-a fost infidel fizic, sexual.
Acum stiu sigur ce as face, la varsta ta, cea care ne spui povestea si suferinta ta, probabil as fi fost confuza si as fi suferit ca si tine.
Acum stiu ca tradarile de genul acesta nu sunt importante, chiar daca sunt un semnal de alarma.......................................

Apreciez comentariul tau,este pertinent dar si transparent in ceea ce priveste necunoasterea durerii si suferintei de care este cuprinsa femeia inselata,si nici nu iti doresc sa o cunosti vreodata!!

Repet si aici,TEORIA este perfecta!!!!
kudika_15804
Postat pe 10 Iulie 2014 07:25
De la: kudika_15804, la data 2014-07-10 07:21:47
ALEGEM,DOAR ADEVARUL,sau,cel putin,asa ar trebui sa procedam!!!

Nu,viata nu este incurcata,oamenii o fac sa fie astfel!!!

Tot nu mi-ai raspuns la intrebare!!


Nu am raspuns la intrebarea ta intrucat nu stiu un raspuns general valabil.

Eu nu cred in existenta unui ADEVAR SUPREM general valabil pentru toata lumea.

Recunosc ca adulterul provoaca suferinta.
Recunosc ca judecata copiilor este foarte aspra.

Cu toate astea, din punctul meu de vedere vor exista intotdeauna diferente intre situatii identice la care insa partenerii sunt diferiti.

De ce spun asta. Pentru ca noi oamenii avem grade diferite de toleranta, avem asteptari diferite, avem scari ale valorii diferite, avem educatie diferita si din toate aceste motive reactionam diferit in fata aceleiasi situatii.

Datorita acestor diferente o persoana ca tine va fi oripilata de idea participarii la o petrecere de swingeri pe cand alte persoane ar fi incantate sa participe la asa ceva.
Asa cum tu nu-i vei putea intelege niciodata pe ei nici ei nu vor te putea intelege pe tine.

Accept existenta unor reguli de bun simt ce se regasesc la o mare majoritate insa in acelas timp nu exclud exceptiile de la reguli.

Legat de suferinta din inima femeii,acumulata in anii de casnicie pot spune ca sunt situatii in care rezultatul final al acceptarii suferintei poate fi o satisfactie mult mai mare decat cea a satisfactiei de moment datorata faptului ca a fost rupta in doua pisica.
Este posibil ca un urma despartirii sa se ajunga de la suferinta de a fi inselata la suferinta de a vedea copiii debusolati si pierduti intr-o societate care mai degraba ii distruge decat ii ajuta intr-o astfel de situatie. Nu cred ca e cazul sa pomenesc de droguri, prostitutie infantila si alte nenorociri in care sunt ademeniti copii debusolati.
Inca odata spun ca in opinia mea, despartirea nu este solutia ideala gandindu-ma la o familie in care barbatul este responsabil si se comporta normal fata de copii si sotie doar ca din diverse motive mai calca stramb din cand in cand.
Nu-i caut scuze, nu-i gasesc nici un fel de merite pur si simlu prezint o situatie in care exista riscul ca un divort sa aiba urmari mai drastice decat suferinta din inima femeii datorata unui adulter.
Am convingerea ca o mama sufera mult mai mult datorita esecului in viata al propriilor copii decat de faptul ca a fost inselata.

Daca nu sunt copii la mijloc consider ca divortul sau despartirea este solutia ideala in cazul unui adulter.
Daca barbatul este un nemernic (betiv, violent, dependent de jocuri de noroc, etc.) consider ca divortul sau despartirea este solutia ideala indiferent daca e vorba de un adulter sau nu.

In aceiasi masura consider ca cele scrise mai sus sunt valabile si in cazului unui barbat pus in situatii asemanatoare cu ale unei femei.
Radu_Cristian_1
Postat pe 10 Iulie 2014 14:44
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-07-10 14:44:58[
Nu am raspuns la intrebarea ta intrucat nu stiu un raspuns general valabil.

Eu nu cred in existenta unui ADEVAR SUPREM general valabil pentru toata lumea.

Recunosc ca adulterul provoaca suferinta.
Recunosc ca judecata copiilor este foarte aspra.

Cu toate astea, din punctul meu de vedere vor exista intotdeauna diferente intre situatii identice la care insa partenerii sunt diferiti.

De ce spun asta. Pentru ca noi oamenii avem grade diferite de toleranta, avem asteptari diferite, avem scari ale valorii diferite, avem educatie diferita si din toate aceste motive reactionam diferit in fata aceleiasi situatii.

Datorita acestor diferente o persoana ca tine va fi oripilata de idea participarii la o petrecere de swingeri pe cand alte persoane ar fi incantate sa participe la asa ceva.
Asa cum tu nu-i vei putea intelege niciodata pe ei nici ei nu vor te putea intelege pe tine.

Accept existenta unor reguli de bun simt ce se regasesc la o mare majoritate insa in acelas timp nu exclud exceptiile de la reguli.

Legat de suferinta din inima femeii,acumulata in anii de casnicie pot spune ca sunt situatii in care rezultatul final al acceptarii suferintei poate fi o satisfactie mult mai mare decat cea a satisfactiei de moment datorata faptului ca a fost rupta in doua pisica.
Este posibil ca un urma despartirii sa se ajunga de la suferinta de a fi inselata la suferinta de a vedea copiii debusolati si pierduti intr-o societate care mai degraba ii distruge decat ii ajuta intr-o astfel de situatie. Nu cred ca e cazul sa pomenesc de droguri, prostitutie infantila si alte nenorociri in care sunt ademeniti copii debusolati.
Inca odata spun ca in opinia mea, despartirea nu este solutia ideala gandindu-ma la o familie in care barbatul este responsabil si se comporta normal fata de copii si sotie doar ca din diverse motive mai calca stramb din cand in cand.
Nu-i caut scuze, nu-i gasesc nici un fel de merite pur si simlu prezint o situatie in care exista riscul ca un divort sa aiba urmari mai drastice decat suferinta din inima femeii datorata unui adulter.
Am convingerea ca o mama sufera mult mai mult datorita esecului in viata al propriilor copii decat de faptul ca a fost inselata.

Daca nu sunt copii la mijloc consider ca divortul sau despartirea este solutia ideala in cazul unui adulter.
Daca barbatul este un nemernic (betiv, violent, dependent de jocuri de noroc, etc.) consider ca divortul sau despartirea este solutia ideala indiferent daca e vorba de un adulter sau nu.

In aceiasi masura consider ca cele scrise mai sus sunt valabile si in cazului unui barbat pus in situatii asemanatoare cu ale unei femei.



Da,este un punct de vedere!!!Suferinta nu are grad de apreciere ,si la debusolarea copiilor,acolo unde se intampla,ambii parinti au culpa,necontand proportia!!
Suferinta poate aduce satisfactie??Unde,cum si cat????Este clar,m-am nascut in alta epoca!!! Mamele sufera pentru esecul copiilor,dar nu se poate compara cu durerea fara margini adusa de infidelitate!!Iti garantez aceasta!!

Cristian,nu vreau sa spun mai mult decat am facut-o,as deschide rani,care au doar o pojghita fina!!

Orice divort este traumatizant,dar nu poti spune ca este mai distrugator decat infidelitatea!!Cristian,orice divort aduce eliberarea,aici este paradoxul!!!Educatia copiilor se primeste inca din pruncie,nu la o anumita etapa de varsta,care depinde de acest eveniment nedorit!!!Copiii,care clacheaza sunt cei care sunt nascuti cu labilitate psihica,divortul accentuand-o!!!

Sunt echidistanta si accept orice opinie expusa pe acest forum!!!
kudika_15804
Postat pe 10 Iulie 2014 15:42
De la: kudika_15804, la data 2014-07-10 15:42:01
1. Da,este un punct de vedere!!!Suferinta nu are grad de apreciere ,si la debusolarea copiilor,acolo unde se intampla,ambii parinti au culpa,necontand proportia!!

1. Just.

De la: kudika_15804, la data 2014-07-10 15:42:01
2. Suferinta poate aduce satisfactie??Unde,cum si cat????Este clar,m-am nascut in alta epoca!!!

2. Da, eu cred ca sunt cazuri in care suferinta poate aduce satisfactie.
Am vazut situati in care de dragul copiilor s-a trecut cu vederea peste infidelitate ambi parinti avand satifactia ca dupa ani de eforturi sa isi vada copii realizati si fericiti la casa lor. Trebuie sa recunosc ca a fost vorba de persoane care si-au iubit copii foarte mult si au depus toate eforturile ca sa-i creasca cumsecade.
Vei putea spune ca era posibil sa se intample la fel si daca divortau. Eu unul nu cred asta. De ce? Pentru simplul fapt ca cel putin unul din parinti nu ar mai fi putut participa 100% la evolutia copiilor.

De la: kudika_15804, la data 2014-07-10 15:42:01
3. Mamele sufera pentru esecul copiilor,dar nu se poate compara cu durerea fara margini adusa de infidelitate!!Iti garantez aceasta!!

3. Este parerea ta.
Exact cum spuneam si in comentariul meu anterior.
Nu toata lumea pune acelas pret pe fidelitate asa cum faci tu.

De la: kudika_15804, la data 2014-07-10 15:42:01
4. Cristian,nu vreau sa spun mai mult decat am facut-o,as deschide rani,care au doar o pojghita fina!!

4. M-ar bucura daca intr-o buna zi vei admite ca ranile s-au cicatrizat complet si au ramas doar o simpla aminitre neplacuta incapabila sa mai afecteze prezentul in vreun fel.


De la: kudika_15804, la data 2014-07-10 15:42:01
5. Orice divort este traumatizant,dar nu poti spune ca este mai distrugator decat infidelitatea!!Cristian,orice divort aduce eliberarea,aici este paradoxul!!!

5. Tu esti capabila sa faci afirmatii categorice in acest sens. Eu nu. De ce?
Pentru ca sunt situatii in care eliberarea este doar o iluzie. Revin la situatiile in care sunt copii la mijloc.
Cand ai copii de crescut libertatea este foarte restransa si in clipa in care ramai sa-i cresti singur este si mai restransa.
Tin sa precizez ca vorbim despre parinti responsabili.

De la: kudika_15804, la data 2014-07-10 15:42:01
6. Educatia copiilor se primeste inca din pruncie,nu la o anumita etapa de varsta,care depinde de acest eveniment nedorit!!!
Copiii,care clacheaza sunt cei care sunt nascuti cu labilitate psihica,divortul accentuand-o!!!

6. Ceea ce spui pare just la prima vedere. Cu toate astea nu sunt intrutotul de acord.

In opinia mea tocmai in situatiile in care copii sunt frumos educatii de ambii parinti exista riscul ca un divort sa le parbuseasca tot edificiul construit cu grija de ambii parinti. E ca si cum s-ar prabusi jumatate de fundatie.
Este adevarat ca sunt copii si copii. Uni sunt foarte atasati doar de un parinte si atunci daca ramane alaturi de acesta socul nu este atat de mare. Dar ce te faci in celelalte situatii.
Tin sa reamintesc ca vorbim de situatii in care barbatul se comporta asa cum trebuie in cadrul familiei.
Asta insemanand ca escapadele nu sunt resimtite in nici un fel de copii.
Radu_Cristian_1
Postat pe 10 Iulie 2014 16:17
...am cam ramas in urma cu postarile voastre..si tind sa cred ca am fost inteleasa gresit(imi pare rau ca nu stiu sa citez anumite paragrafe )in cazul in care ma repet o fac in scopul de a-mi f-ii inteleasa mai bine povestea...eu si sotul meu suntem impreuna de 10 ani...eu aveam 19..el 22...eram practic 2 copii...care la randul lor au dat nastere din dragoste unul fata de altul altor 2 suflete...nu stiu cum convietuiesc alte persoane...ce compromisuri fac...cum se comporta unul cu celalalt...stiu doar ca noi in toti acesti ani nu ne-am injurat niciodata,nu ne-am vb niciodata urat...recunosc ca cateva discutii mai aprinse au fost..dar nimik iesit din comun...daca as povestii as devenii plictisitoare.cert este ca sotul meu a ramas singur ptr o perioada de 3 luni..perioada in care a si calcat stramb...noi aveam (sau cel putin credeam)multi prieteni care stiau de escapada lui dar care au ales sa nu se bage..explicandu-mi apoi ca daca nu era adevarat eu m-as fii suparat.sotul meu in tot acest timp in care era si cu cealalta ma suna zii de zii...vb seara de seara..imi spunea ca ma iubeste....iar cand a venit de craciun el insusi mi-a marturisit ceea ce facuse....eu am iertat prima data ptr ca ma gandeam ca omul e supus greselii...iar faptul ca eu nu am simtit nimik in comportamentul lui si regretele pe care le-am vazut in ochii lui m-au facut sa il iert..PRIMA DATA... Topicul l-am deschis ptr ca dupa intoarcerea noastra in Italia ..cand totul revenise la normal...repet...eu credeam ca e totul de domeniul trecutului...ne comportam unul cu celalalt cu aceeasi caldura ca si inainte...copiii niciodata nu au banuit nimik...eu nici atat...nu stiu cum sa va explic...el imi marturiseste din nou(de data asta eu am fost cea care a deschis subiectul)ca in aceste 6 luni sa m-ai vazut cu Dansa si ca au mai schimbat cateva vorbe... Deabia atunci am inceput sa ma trezesc si eu...sa fiu neincrezatoare in viitor si in vb lui... Credeti-ma ca am vb ore intregi despre ceea ce mi-a facut..despre ce la determinat sa reia relatia cu ea,l-am intrebat TOT..fara cearta si fara tipete,doar eu si el inchisi intr-o camera.Iam cerut sa aleaga cu inima...sa nu se gandesaca la copii ci sa se gandeasaca la noi 2 ca cuplu..nu voi lega niciodata de mine pe cineva care nu ma doreste in viata lui doar de dragul copiilor
kudika_970224
Postat pe 10 Iulie 2014 19:06
De la: kudika_970224, la data 2014-07-10 19:06:00...am cam ramas in urma cu postarile voastre..si tind sa cred ca am fost inteleasa gresit(imi pare rau ca nu stiu sa citez anumite paragrafe )in cazul in care ma repet o fac in scopul de a-mi f-ii inteleasa mai bine povestea...eu si sotul meu suntem impreuna de 10 ani...eu aveam 19..el 22...eram practic 2 copii...care la randul lor au dat nastere din dragoste unul fata de altul altor 2 suflete...nu stiu cum convietuiesc alte persoane...ce compromisuri fac...cum se comporta unul cu celalalt...stiu doar ca noi in toti acesti ani nu ne-am injurat niciodata,nu ne-am vb niciodata urat...............................................

Draga mea,trebuie sa intelegi un lucru!!!!

Impune-te sa fii o alegere,nu o optiune!!!Si daca vei fi cea aleasa,in acest caz,inima a ales!!!Daca vei fi optiune,vorbim de cu totul altceva!!!
kudika_15804
Postat pe 10 Iulie 2014 19:38
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-07-10 16:17:43
De la: kudika_15804, la data 2014-07-10 15:42:01
1. Da,este un punct de vedere!!!Suferinta nu are grad de apreciere ,si la debusolarea copiilor,acolo unde se intampla,ambii parinti au culpa,necontand proportia!!

1. Just.

De la: kudika_15804, la data 2014-07-10 15:42:01
2. Suferinta poate aduce satisfactie??Unde,cum si cat????Este clar,m-am nascut in alta epoca!!!

2. Da, eu cred ca sunt cazuri in care suferinta poate aduce satisfactie.
Am vazut situati in care de dragul copiilor s-a trecut cu vederea peste infidelitate ambi parinti avand satifactia ca dupa ani de eforturi sa isi vada copii realizati si fericiti la casa lor. Trebuie sa recunosc ca a fost vorba de persoane care si-au iubit copii foarte mult si au depus toate eforturile ca sa-i creasca cumsecade.
Vei putea spune ca era posibil sa se intample la fel si daca divortau. Eu unul nu cred asta. De ce? Pentru simplul fapt ca cel putin unul din parinti nu ar mai fi putut participa 100% la evolutia copiilor.
...........................................


Woww,iti plac "disectiile",nu gluma!!!

Cristian,opinia ta atinge punctele sensibile din viata de cuplu,ai dreptate si,drept urmare,apreciez bunavointa ta in a aduce argumente plauzibile!!

In momentul in care se ajunge la un divort,fii convins ca, preocuparea in ceea ce privesc copii rezultati,nu mai intereseaza pe una dintre parti,caci ,altfel,nu s-ar ajunge la acel impas!!Atunci cand respecti familia,o faci tinand cont de intregul ei!!!

Personal,iubesc familia,cu tot ce implica ea,dar,daca sunt fortata de situatie,ador de-adreptul libertatea consimtita!!!In rest,o seara frumoasa in continuare!!

Punctele de vedere diferite consolideaza orice forma de dialog,in conditiile unei transparente fara echivoc si al unui respect reciproc!!!
kudika_15804
Postat pe 10 Iulie 2014 20:06
De la: kudika_15804, la data 2014-07-10 20:06:03
In momentul in care se ajunge la un divort,fii convins ca, preocuparea in ceea ce privesc copii rezultati,nu mai intereseaza pe una dintre parti,caci ,altfel,nu s-ar ajunge la acel impas!!Atunci cand respecti familia,o faci tinand cont de intregul ei!!!



Nu sunt de acord cu aceasta afirmatie.
Tu esti extrem de radicala in privinta infidelitati. Asa esti tu.
Asta nu inseamna ca toate femeile sunt ca tine.

Plecand de la cele scrise de tine tind sa cred ca faci parte din genul de mame care in urma unui divort incearca sa-l indeparteze pe tatal infidel de propriul copil. Poate ca ma insel, dar asta e concluzia pe care o trag citind cu cata siguranta spui ca partea vinovata numai este interesata de copii.
Eu unul nu sunt de acord cu implicarea copiilor in conflictele dintre parinti.
Nu toti tatii care au amante isi neglijeaza proprii copii.

Cand respecti familia,o faci tinand cont de intregul ei. Ar fi frumos sa fie asa cum spui dar in unele cazuri familia poate fi respectata independent de activitatea sexuala a sotilor.

Ma repet inca odata, vorbim de cazuri in care este vorba de parinti responsabili fata de copiii lor.

Sunt convins ca in astfel de cazuri nu se ajunge la infidelitate din cauza copiilor asa cum sugerezi tu cand spui ca "preocuparea in ceea ce priveste copiii rezultati, nu mai intereseaza pe una dintre parti,caci ,altfel,nu s-ar ajunge la acel impas".
Eu am convingerea ca barbatii sau femeile care insala nu o fac din cauza copiilor.

Radu_Cristian_1
Postat pe 10 Iulie 2014 23:04
De la: kudika_970224, la data 2014-07-10 19:06:00...nu stiu cum sa va explic...el imi marturiseste din nou(de data asta eu am fost cea care a deschis subiectul)ca in aceste 6 luni sa m-ai vazut cu Dansa si ca au mai schimbat cateva vorbe... Deabia atunci am inceput sa ma trezesc si eu...sa fiu neincrezatoare in viitor si in vb lui...


Scuze dar nu am inteles foarte bine ce a marturisit el dupa intoarcerea voastra in Italia .

A marturisit ca au mai stat de vorba ?

Sau a marturisit ca s-a mai culcat cu ea?



El s-a putrat diferit cu voi de ai simtit nevoia sa deschizi din nou subiectul sau de vina a fost faptul ca ai stiut ca fosta amanta traieste in aceiasi localitate cu voi?

Mai am o intrebare.
Ce iti doresti de fapt, sa te desparti de el si sa iei viata in piept sau sa ramaneti impreuna pentru a creste copiii intr-o familie unita?

Din cate inteleg el nu e o jigodie de barbat de care sa nu sti cum sa mai scapi. Corect?
Radu_Cristian_1
Postat pe 10 Iulie 2014 23:17
De la: kudika_970224, la data 2014-07-10 19:06:00...am cam ramas in urma cu postarile voastre..si tind sa cred ca am fost inteleasa gresit...


Cred ca ar fi bine sa citesti cu foarte mare atentie postarea de la: maybe, la data 2014-07-09 23:48:39.

Daca nu rezonezi nici un pic cu cele scrise de ea inseamna ca deja te-ai hotarat sa te desparti de sotul tau dar nu ai inca curajul necesar ca sa o faci.
Radu_Cristian_1
Postat pe 10 Iulie 2014 23:21
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-07-10 23:04:56
De la: kudika_15804, la data 2014-07-10 20:06:03
In momentul in care se ajunge la un divort,fii convins ca, preocuparea in ceea ce privesc copii rezultati,nu mai intereseaza pe una dintre parti,caci ,altfel,nu s-ar ajunge la acel impas!!Atunci cand respecti familia,o faci tinand cont de intregul ei!!!



Nu sunt de acord cu aceasta afirmatie.
Tu esti extrem de radicala in privinta infidelitati. Asa esti tu.
Asta nu inseamna ca toate femeile sunt ca tine.

Plecand de la cele scrise de tine tind sa cred ca faci parte din genul de mame care in urma unui divort incearca sa-l indeparteze pe tatal infidel de propriul copil. Poate ca ma insel, dar asta e concluzia pe care o trag citind cu cata siguranta spui ca partea vinovata numai este interesata de copii.
Eu unul nu sunt de acord cu implicarea copiilor in conflictele dintre parinti.
Nu toti tatii care au amante isi neglijeaza proprii copii.

Cand respecti familia,o faci tinand cont de intregul ei. Ar fi frumos sa fie asa cum spui dar in unele cazuri familia poate fi respectata independent de activitatea sexuala a sotilor.

Ma repet inca odata, vorbim de cazuri in care este vorba de parinti responsabili fata de copiii lor.

Sunt convins ca in astfel de cazuri nu se ajunge la infidelitate din cauza copiilor asa cum sugerezi tu cand spui ca "preocuparea in ceea ce priveste copiii rezultati, nu mai intereseaza pe una dintre parti,caci ,altfel,nu s-ar ajunge la acel impas".
Eu am convingerea ca barbatii sau femeile care insala nu o fac din cauza copiilor.




Responsabilitatea parintilor fata de copii este una singura sau ar trebui sa fie astfel,unica si indestructibila,dar,din nou,de la teorie ,pana la practica este cale lunga!!

Accept comentariul tau,cu abtinerea de rigoare!!

Referitor la propria-mi persoana,sunt MAMA,si cu aceasta am spus totul,restul nemaicontand!!Sunt radicala??????Ai ghicit!!!
kudika_15804
Postat pe 11 Iulie 2014 07:13
De la: kudika_15804, la data 2014-07-11 07:13:20

Responsabilitatea parintilor fata de copii este una singura sau ar trebui sa fie astfel,unica si indestructibila,dar,din nou,de la teorie ,pana la practica este cale lunga!!

Accept comentariul tau,cu abtinerea de rigoare!!

Referitor la propria-mi persoana,sunt MAMA,si cu aceasta am spus totul,restul nemaicontand!!Sunt radicala??????Ai ghicit!!!




Radu_Cristian_1
Postat pe 11 Iulie 2014 11:23

Scuze dar nu am inteles foarte bine ce a marturisit el dupa intoarcerea voastra in Italia .

A marturisit ca au mai stat de vorba ?

Sau a marturisit ca s-a mai culcat cu ea?



El s-a putrat diferit cu voi de ai simtit nevoia sa deschizi din nou subiectul sau de vina a fost faptul ca ai stiut ca fosta amanta traieste in aceiasi localitate cu voi?

Mai am o intrebare.
Ce iti doresti de fapt, sa te desparti de el si sa iei viata in piept sau sa ramaneti impreuna pentru a creste copiii intr-o familie unita?

Din cate inteleg el nu e o jigodie de barbat de care sa nu sti cum sa mai scapi. Corect?
[/quote Da a marturisit ca dupa aproximativ o luna jumate au reluat legatura si au inceput sa vb apoi ca au mai avut contact sexual.. NU,nu sa purtat diferit fata de mine....am deschis subiectul fata de el in momentul cand i-am controlat pagina de fb a domnisoarei,care scria verzi si uscate pe acolo.Lucrurile au decurs in felul urmator..dupa ce am luat pranzul l-am intrebat frumos daca are cv sa imi spuna...marturisindu-i ceea ce citisem anterior iar el,constrans de situatie mi-a aprobat(imi tot spunea ce caut eu sa ma uit pe pagina ei..:(((..) Si ca sa iti raspund la cealalta intrebare ..raspunsul este NU..nu vreau sa ma despart de el..simt ca ne iubim si ca Ea a fost doar o refulare de moment...am citit ce scria maybe..si o sa incerc sa ii urmez sfaturile ...doar ca e usor sa spun si greu sa pun in practica
kudika_970224
Postat pe 11 Iulie 2014 11:45
offf..inca nu am invatat sa citez...scuze..
kudika_970224
Postat pe 11 Iulie 2014 11:46
De la: kudika_970224, la data 2014-07-05 15:34:09imi tot spune ca o sa fie bine,ca o sa fim din nou o familie...nu..nu este fustangiu,niciodata nu mi-a dat motive sa fiu geloasa,este un sot si un tata iubitor,credeam ca totul merge struna intre noi,iesim in oras tot timpul cu copiii(7 si respectiv 4 ani)radem,glumim..facem lucruri normale...in fine...oricum sunt dezamagita,din cauza asta va cer sfatul,poate cineva a trecut prin ce trec si eu.stiu ca depinde de la familie la familie..ca fiecare femeie si fiecare barbat sunt unici in felul lor..eu imi iubesc sotul..cu toate ca nu credeam niciodata ca ma va insela..


Eu am trecut prin situatia asta dar m-am despartit.Era un nemernic,pe langa faptul ca bea de facea pe el se ducea pe...Regiei.Macar daca isi facea si el o amanta de doamne ajuta.Cei din Bucuresti stiu despre ce vorbesc.Nu sunt in masura de a da sfaturi dar,daca tine la tine si te iubeste,se poarta frumos cu copii si incearca macar sa le dea o educatie buna si nu incearca sa-i indeparteze nici pe ei ,nici pe tine,lupta ptr ce e al tau si salveaza-ti casnicia.Multumeste-te ca a fost doar cu una si nu cu "n" ca fostul meu .Daca ti-a marturisit chiar el despre scapare inseamna ca nu vrea sa va despartiti si nici tu nu ar trebui sa-l indepartezi din cauza asta.Incearca sa-i acorzi atentia si increderea de pana acum si vezi unde ajungeti in viitor,ca e pacat.
Sa auzim numai de bine.
dany39
Postat pe 11 Iulie 2014 17:31
iti multumesc dany39..sa dea Dumnezeu sa fie bine
kudika_970224
Postat pe 11 Iulie 2014 17:42
De la: kudika_970224, la data 2014-07-11 17:42:03iti multumesc dany39..sa dea Dumnezeu sa fie bine

eu sunt ferm convinsa ca va fi bine si veti ramane o fam reunita cu toate apucaturile lui ,e baiat bun ,de asta sunt convinsa,este familist convins,nu doreste sa va piarda,eu zic ca este o boala de care inca nu se poate scapa!
Titanika
Postat pe 11 Iulie 2014 18:03
De la: kudika_970224, la data 2014-07-11 11:46:30offf..inca nu am invatat sa citez...scuze..



Este foarte simplu.

Dupa ce apesi pe comanda "citeaza" ai grija sa incepi sa scri mai jos de textul [/quote] de la finalul citatului.


Daca vrei sa pastrezi doar o parte din textul citat trebuie sa ai grija sa nu stergi partea de inceput ( quote name='kudika_970224' date='2014-07-11 11:46:30' ) si cea de la final ( /quote ).
Intre cele doua paranteze drepte te poti juca cu textul citat asa cum crezi de cuvinta.


Revenind la subiect.

"Curiosity killed the cat"

Presupun ca ai auzit de expresia asta si sti sensul ei.

Pe romaneste spus, daca iti este bine de ce te mananca pielea fara rost?

Oricum, mai rar barbati sinceri asa cum este sotul tau. Cred ca se bazeaza pe faptul ca gresala recunoscuta e pe jumatate iertata ca altfel nu prea il inteleg.

Sper sa poti trece cu bine peste aventura lui si sa ai curajul sa vorbesti deschis cu el legat de motivele pentru care a simtit nevoia sa mearga si a doua oara la respectiva concubina. De fapt pot pune pariu ca nu a cautat-o el in mod special cit mai degraba a cautat ea in pantalonii lui.

Multe mame spun ca s-au descurcat mai bine dupa ce s-au despartit dar convingerea mea e ca barbatii de care s-au despartit erau mai degraba o povara in plus pentru familie decat un sprijin real al familiei.

Eu raman la parerea mea. Barbatul care este un parinte responsabil capabil sa aiba grija de familie chiar daca mai calca alaturi din cand in cand, merita sa aiba parte de reconciliere.

Iti doresc putere pentru a alege ce este mai bine pentru familie in intregul ei.

Radu_Cristian_1
Postat pe 11 Iulie 2014 22:12
De la: kudika_970224, la data 2014-07-11 11:46:30offf..inca nu am invatat sa citez...scuze..




Dupa ce apesi pe comanda "citeaza" ai grija sa incepi sa scri mai jos de textul (/quote) de la finalul citatului.
Radu_Cristian_1
Postat pe 11 Iulie 2014 22:15
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-07-11 22:15:28
De la: kudika_970224, la data 2014-07-11 11:46:30offf..inca nu am invatat sa citez...scuze..




Dupa ce apesi pe comanda "citeaza" ai grija sa incepi sa scri mai jos de textul (/quote) de la finalul citatului.
multumesc
kudika_970224
Postat pe 11 Iulie 2014 23:20
NU exista nici un fel de scuza pt. infidelitate, iar sa stai cu cel care te-a tradat doar de dragul copiilor iarasi este o mare tampenie.
Nu inteleg femeile care iau infidelitatea asa de usor "pai m-a inselat, dar ii mai dau o sansa poate se schimba poate nush ce"... un mare rahat.
Desigur ca fiecare traieste cum vrea si nu trebuie judecat, insa eu nu as mai putea trai langa o astfl de persoana, indiferent cati copii as avea, sau indiferent cati bani ar avea.
Multe dintre voi femeile spuneti ca barbatii sunt niste porci care stiu doar sa insele, insa voi cele care treceti cu vederea ii ajutati din plin.
kidd_o
Postat pe 12 Iulie 2014 00:54
De la: kidd_o, la data 2014-07-12 00:54:29NU exista nici un fel de scuza pt. infidelitate, iar sa stai cu cel care te-a tradat doar de dragul copiilor iarasi este o mare tampenie.
Nu inteleg femeile care iau infidelitatea asa de usor "pai m-a inselat, dar ii mai dau o sansa poate se schimba poate nush ce"... un mare rahat.
Desigur ca fiecare traieste cum vrea si nu trebuie judecat, insa eu nu as mai putea trai langa o astfl de persoana, indiferent cati copii as avea, sau indiferent cati bani ar avea.
Multe dintre voi femeile spuneti ca barbatii sunt niste porci care stiu doar sa insele, insa voi cele care treceti cu vederea ii ajutati din plin.
Intradevar nu exista nici o scuza...infidelitatea nu este o optiune,este o alegere.Crede-ma ca nici eu nu as sta cu sotul meu doar de dragul copiilor.Poate nu intelegi infidelitatea deoarece nu ai avut parte de ea,fiecare situatie e diferita..la fel cum sunt si oamenii.Niciodata sa nu spui niciodata...asta am invatat-o din propia experienta.
kudika_970224
Postat pe 12 Iulie 2014 17:42
De la: kudika_970224, la data 2014-07-12 17:42:07
De la: kidd_o, la data 2014-07-12 00:54:29NU exista nici un fel de scuza pt. infidelitate, iar sa stai cu cel care te-a tradat doar de dragul copiilor iarasi este o mare tampenie.
Nu inteleg femeile care iau infidelitatea asa de usor "pai m-a inselat, dar ii mai dau o sansa poate se schimba poate nush ce"... un mare rahat.
Desigur ca fiecare traieste cum vrea si nu trebuie judecat, insa eu nu as mai putea trai langa o astfl de persoana, indiferent cati copii as avea, sau indiferent cati bani ar avea.
Multe dintre voi femeile spuneti ca barbatii sunt niste porci care stiu doar sa insele, insa voi cele care treceti cu vederea ii ajutati din plin.
Intradevar nu exista nici o scuza...infidelitatea nu este o optiune,este o alegere.Crede-ma ca nici eu nu as sta cu sotul meu doar de dragul copiilor.Poate nu intelegi infidelitatea deoarece nu ai avut parte de ea,fiecare situatie e diferita..la fel cum sunt si oamenii.Niciodata sa nu spui niciodata...asta am invatat-o din propia experienta.


Celor care nu au experimentat pe propria piele expresia : "Rau cu rau dar mai rau e fara rau." , le va fi greu sa inteleaga de ce in unele situatii iertarea este justificata.
Radu_Cristian_1
Postat pe 12 Iulie 2014 22:56
De la: kudika_15804, la data 2014-07-10 07:25:58
De la: maybe, la data 2014-07-09 23:48:39As fi vrut sa imi incep comentariul citand postarea de dinainte, a barbatului care admite ca suntem diferiti si intre noi si intre genuri, femei si barbati... dar, eu vorbesc din perspectiva femeii cu multi ani de viata, si de familie si de singuratate.
De la nivelul meu de experienta de viata, ma incumet sa spun ce gandesc despre cazul acesta, despre ce as face eu, femeie tanara, dar cu zece ani de trai bun cu barbatul meu, afland ca el mi-a fost infidel fizic, sexual.
Acum stiu sigur ce as face, la varsta ta, cea care ne spui povestea si suferinta ta, probabil as fi fost confuza si as fi suferit ca si tine.
Acum stiu ca tradarile de genul acesta nu sunt importante, chiar daca sunt un semnal de alarma.......................................

Apreciez comentariul tau,este pertinent dar si transparent in ceea ce priveste necunoasterea durerii si suferintei de care este cuprinsa femeia inselata,si nici nu iti doresc sa o cunosti vreodata!!

Repet si aici,TEORIA este perfecta!!!!


Multumesc pentru aprecierea dumneavoastra. Teoria, luata in sine, este tot rezultatul unor studii, practici, fie ele si de laborator...
Femeia a carui partener a facut sex cu alta femeie are o reactie punitiva din orgoliu ranit, se considera tradata si cauta satisfactie, razbunare... Este o reactie irationala si paguboasa pentru ea insasi, in primul rand.
Acuza in loc sa priveasca in urma, aude doar orgoliul ei tipand sa i se faca dreptate, nu asimileaza explicatiie si regretele partenerului vinovat, dorintele si promisiunile lui...
Din pacate, asa am fost noi educate, sa tinem "sub papuc" barbatul iubit... nu ni s-a spus ca feminitatea noastra nu trebuie transformata toata in maternitate, dupa ce devenim mame... nu am fost educate sa pastram seductia, flirtul cu barbatul caruia i-am devenit sotie. Ni s-a spus exact opusul, cum ca femeia maritata si mama are responsabilitatile acestui statut si posesia exclusiva a barbatului prin care a devenit asa. Cu falsa moralitate si cu eliptic simt al valorii, am fost educate sa incetam a mai fi femei dupa ce ne maritam. Orgolii si posesii fara de valoare ne pierd ca fiinte inocente, oneste si deschise vietii frumose. Stimata doamna, de-a lungul vietii, insasi verigheta trebuie dusa la bijutier,sa fie ajustata, daca vrem sa o pastram mereu pe deget. Ar fi multe de spus despre cutumele noastre sentimentale, care nu s-au modificat odata cu lumea in care traim.
E mai simplu sa ocolim punctele de esenta, care genereaza durerea si sa zicem ca e teorie fiindca nu-i ...fatalism.
Scuze pentru aceasta paranteza, dar sper ca multe, cat mai multe femei tinere sa inceapa sa vada altfel viata, pentru binele lor, sa admita fara ipocrizie ca unele lucruri se intampla natural, consumptibil, in viata si, acceptate astfel, sa gaseasca solutii pentru a preveni ori repara adevaratele greseli.
maybe
Postat pe 13 Iulie 2014 01:07
De la: maybe, la data 2014-07-13 01:07:59[quote name='
Multumesc pentru aprecierea dumneavoastra. Teoria, luata in sine, este tot rezultatul unor studii, practici, fie ele si de laborator...
Femeia a carui partener a facut sex cu alta femeie are o reactie punitiva din orgoliu ranit, se considera tradata si cauta satisfactie, razbunare... Este o reactie irationala si paguboasa pentru ea insasi, in primul rand.
Acuza in loc sa priveasca in urma, aude doar orgoliul ei tipand sa i se faca dreptate, nu asimileaza explicatiie si regretele partenerului vinovat, dorintele si promisiunile lui...
Din pacate, asa am fost noi educate, sa tinem "sub papuc" barbatul iubit... nu ni s-a spus ca feminitatea noastra nu trebuie transformata toata in maternitate, dupa ce devenim mame... nu am fost educate sa pastram seductia, flirtul cu barbatul caruia i-am devenit sotie. Ni s-a spus exact opusul, cum ca femeia maritata si mama are responsabilitatile acestui statut si posesia exclusiva a barbatului prin care a devenit asa. Cu falsa moralitate si cu eliptic simt al valorii, am fost educate sa incetam a mai fi femei dupa ce ne maritam. Orgolii si posesii fara de valoare ne pierd ca fiinte inocente, oneste si deschise vietii frumose. Stimata doamna, de-a lungul vietii, insasi verigheta trebuie dusa la bijutier,sa fie ajustata, daca vrem sa o pastram mereu pe deget. Ar fi multe de spus despre cutumele noastre sentimentale, care nu s-au modificat odata cu lumea in care traim.
E mai simplu sa ocolim punctele de esenta, care genereaza durerea si sa zicem ca e teorie fiindca nu-i ...fatalism.
Scuze pentru aceasta paranteza, dar sper ca multe, cat mai multe femei tinere sa inceapa sa vada altfel viata, pentru binele lor, sa admita fara ipocrizie ca unele lucruri se intampla natural, consumptibil, in viata si, acceptate astfel, sa gaseasca solutii pentru a preveni ori repara adevaratele greseli.



Apreciez si sunt de acord cu orice proces evolutiv inceput in viata oamenilor,si,cu atat mai mult,in viata femeilor,care,trebuie sa recunosc ca,acestea au cunoscut o marginalizare si o indoctrinare neconcorde cu evolutia insasi,fapt ce a dus la involutia ei!!!

Ai mare dreptate in ceea ce ai postat ,dar,da-mi voie,te rog,sa am oarecare abtineri fata de modul cum cauti sa prezinti femeia ca singura vinovata pentru problemele ,care apar,la un moment dat,in cuplu!!Nu pot fi de acord si nici nu sunt!!!

Eu am fost,sunt si voi ramane intotdeauna "FEMEIE" si nu voi accepta sa mi se incalce dreptul de a fi astfel!!!

Zi frumoasa!
kudika_15804
Postat pe 13 Iulie 2014 08:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Lentile de contact 4 De la: kudika075700 14 Mai 2012 18:37
parul 3 De la: gigi_oprea 16 Decembrie 2010 20:38
Prietenul ex-ului tau 9 De la: alfredodecurtofreco 10 Noiembrie 2010 14:26
ce-ti sta pe nasuc? 1 De la: kudika389048 1 Mai 2011 18:38
vand felicitari personalizate/autentice 4 De la: polin 6 Decembrie 2011 22:09