Setari Cookie-uri

Sfaturi

Am o poveste destul de lunga, dar voi incerca sa o rezum pe cat posibil. :)

Ma cunosc cu un barbat de foarte multa vreme, dar la un moment dat, mai exact in urma cu vreun an jumate' ne-am dat seama ca parca am simti mai mult unul ptr. celalalt decat prietenie. Motiv ptr. care am cazut de acord sa avem o relatie, dar cel putin ptr. moment, aceasta trebuia sa fie cunoscuta numai de noi. De ce? Ptr. ca in trecut familiile noastre au avut o legatura foarte puternica de prietenie, dar din cauza unei proprietati (un pamant care a fost vandut si banii nu s-au impartit egal, sau ceva de genul) au ajuns la cutite, dupa cum se spune, si acum nu isi mai vorbesc absolut deloc, si sincer nici pe strada daca s-ar intalni nu stiu daca nu s-ar lasa, cumva, cu varsare de sange. Revenind, noi ne iubim, avem o relatie frumoasa, eu am inceput sa tin din ce in ce mai mult la el, dar a inceput sa se puna problema ce facem mai departe. Evident ca eu am spus ca cel mai corect ar fi sa le spunem alor nostri despre noi, sa-i facem sa inteleaga cumva ca noi ne iubim si asta sa fie. Dar normal ca trebuia sa intervina ceva. Tatal lui a aflat in ultima luna a anului trecut ca sufera de cancer si prea mult nu mai are de trait. Aceasta veste l-a distrus efectiv pe iubitul meu si nici nu s-a mai putut pune problema sa ne facem "publica" relatia. Am ajuns sa ne vedem din ce in ce mai rar (de vorbit vorbeam la fel de des, ne intelegeam la fel de bine sau poate chiar si mai bine, eu incercand sa-i fiu aproape, doar ca ne intalneam mai rar) deoarece se tema ca ai lui sa nu afle in vreun fel de noi. Spunea ca "asta i-ar mai lipsi acum lui tata". Il inteleg perfect, nici eu nu vreau sub nicio forma sa ii fac pe ai lui sa sufere si mai mult decat o fac deja si sunt constienta ca vestea conform careia noi avem o relatie nu i-ar bucura prea tare.
Din februarie noi nu ne-am mai intalnit deloc ca si cuplu. Nu stiu exact cum s-a intamplat, ne intalneam din ce in ce mai rar, intr-o zi am stat de vorba si a zis ca acum nu putem sa mai continuam si poate o vom lua de la capat peste niste timp cand situatia starii de sanatate a tatalui sau se va mai stabiliza. Inca ne sunam, vorbim unul cu celalat, ne cerem sfaturi unul altuia si ne impartasim diverse chestii, doar nu mai formam un cuplu. Imi este nespus de dor de el, il iubesc cu adevarat si il vreau langa mine. Cum sa il fac sa se intoarca la mine? Sa il conving ca parintii nostri ne-ar accepta daca isi vor da seama ca ne iubim? Ce sa fac ca sa il aduc din nou langa mine? Simt ca viata mea nu mai are sens fara el. Cu atat mai mult cu cat il vad aproape zilnic, cand vine la ai lui (casa mea este exact langa casa parintilor lui, iar de cand tatal lui s-a imbolnavit vine zilnic la ei). Ajutati-ma, va rog!

Vreau sa realizeze cat de mult il iubesc, si sa constientizeze faptul ca eu nu voi pleca niciodata de langa el!
surubelnita
Postat pe 28 Iulie 2014 23:59
De la: surubelnita, la data 2014-07-28 23:59:09Am o poveste destul de lunga, dar voi incerca sa o rezum pe cat posibil. :)

Ma cunosc cu un barbat de foarte multa vreme, dar la un moment dat, mai exact in urma cu vreun an jumate' ne-am dat seama ca parca am simti mai mult unul ptr. celalalt decat prietenie. Motiv ptr. care am cazut de acord sa avem o relatie, dar cel putin ptr. moment, aceasta trebuia sa fie cunoscuta numai de noi. De ce? Ptr. ca in trecut familiile noastre au avut o legatura foarte puternica de prietenie, dar din cauza unei proprietati (un pamant care a fost vandut si banii nu s-au impartit egal, sau ceva de genul) au ajuns la cutite, dupa cum se spune, si acum nu isi mai vorbesc absolut deloc, si sincer nici pe strada daca s-ar intalni nu stiu daca nu s-ar lasa, cumva, cu varsare de sange. Revenind, noi ne iubim, avem o relatie frumoasa, eu am inceput sa tin din ce in ce mai mult la el, dar a inceput sa se puna problema ce facem mai departe. Evident ca eu am spus ca cel mai corect ar fi sa le spunem alor nostri despre noi, sa-i facem sa inteleaga cumva ca noi ne iubim si asta sa fie. Dar normal ca trebuia sa intervina ceva. Tatal lui a aflat in ultima luna a anului trecut ca sufera de cancer si prea mult nu mai are de trait. Aceasta veste l-a distrus efectiv pe iubitul meu si nici nu s-a mai putut pune problema sa ne facem "publica" relatia. Am ajuns sa ne vedem din ce in ce mai rar (de vorbit vorbeam la fel de des, ne intelegeam la fel de bine sau poate chiar si mai bine, eu incercand sa-i fiu aproape, doar ca ne intalneam mai rar) deoarece se tema ca ai lui sa nu afle in vreun fel de noi. Spunea ca "asta i-ar mai lipsi acum lui tata". Il inteleg perfect, nici eu nu vreau sub nicio forma sa ii fac pe ai lui sa sufere si mai mult decat o fac deja si sunt constienta ca vestea conform careia noi avem o relatie nu i-ar bucura prea tare.
Din februarie noi nu ne-am mai intalnit deloc ca si cuplu. Nu stiu exact cum s-a intamplat, ne intalneam din ce in ce mai rar, intr-o zi am stat de vorba si a zis ca acum nu putem sa mai continuam si poate o vom lua de la capat peste niste timp cand situatia starii de sanatate a tatalui sau se va mai stabiliza. Inca ne sunam, vorbim unul cu celalat, ne cerem sfaturi unul altuia si ne impartasim diverse chestii, doar nu mai formam un cuplu. Imi este nespus de dor de el, il iubesc cu adevarat si il vreau langa mine. Cum sa il fac sa se intoarca la mine? Sa il conving ca parintii nostri ne-ar accepta daca isi vor da seama ca ne iubim? Ce sa fac ca sa il aduc din nou langa mine? Simt ca viata mea nu mai are sens fara el. Cu atat mai mult cu cat il vad aproape zilnic, cand vine la ai lui (casa mea este exact langa casa parintilor lui, iar de cand tatal lui s-a imbolnavit vine zilnic la ei). Ajutati-ma, va rog!

Vreau sa realizeze cat de mult il iubesc, si sa constientizeze faptul ca eu nu voi pleca niciodata de langa el!



Este o mare tampenie modul in care ati inteles sa va traiti iubirea!!!Cum adica ...sa nu stie familiile voastre,oricare ar fi fost trecutul relatiilor dintre parintii vostri???Nu are nicio legatura faptul ca tatal lui este suferind,nu amestecati problemele,dar domnul respectiv sa fie intelept si sa nu foloseaca aceasta nenorocire din familia lui,drept pretext pentru a sta departe de tine!!!

El asteapta sa decedeze tatal sau pentru a face publica relatia voastra????? Este un gest fara comentarii,nu as fi de acord cu asa ceva!!

Draga mea,nu imi place sa cocolosesc oamenii prin nespunerea adevarului,iti spun deschis ca,daca domnul tau nu isi schimba atitudinea ,tu vei singura care vei suferi in toata povestea asta!!

Orice om are o lista de prioritati in viata ,dara daca un barbat isi bate joc de cea ,care il iubeste si ii este devotata ,..nu mai am cuvinte,...deja m-am enervat!!!

Draga mea,sunt doua situatii distincte,boala tatalui iubitului tau si iubirea voastra,dar modul cum le percepi tu si iubitul tau ,in totala contradictie,ar trebui sa te puna pe ganduri!!
Cum as proceda???L-as lasa in pace sa isi vada de familie,de tatal sau,oricum,familia lui este cu mult mai importanta pentru el decat tine!!!
kudika_15804
Postat pe 29 Iulie 2014 08:08
De la: surubelnita, la data 2014-07-28 23:59:09Am o poveste destul de lunga, dar voi incerca sa o rezum pe cat posibil. :)

Ma cunosc cu un barbat de foarte multa vreme, dar la un moment dat, mai exact in urma cu vreun an jumate' ne-am dat seama ca parca am simti mai mult unul ptr. celalalt decat prietenie. Motiv ptr. care am cazut de acord sa avem o relatie, dar cel putin ptr. moment, aceasta trebuia sa fie cunoscuta numai de noi. De ce? Ptr. ca in trecut familiile noastre au avut o legatura foarte puternica de prietenie, dar din cauza unei proprietati (un pamant care a fost vandut si banii nu s-au impartit egal, sau ceva de genul) au ajuns la cutite, dupa cum se spune, si acum nu isi mai vorbesc absolut deloc, si sincer nici pe strada daca s-ar intalni nu stiu daca nu s-ar lasa, cumva, cu varsare de sange. Revenind, noi ne iubim, avem o relatie frumoasa, eu am inceput sa tin din ce in ce mai mult la el, dar a inceput sa se puna problema ce facem mai departe. Evident ca eu am spus ca cel mai corect ar fi sa le spunem alor nostri despre noi, sa-i facem sa inteleaga cumva ca noi ne iubim si asta sa fie. Dar normal ca trebuia sa intervina ceva. Tatal lui a aflat in ultima luna a anului trecut ca sufera de cancer si prea mult nu mai are de trait. Aceasta veste l-a distrus efectiv pe iubitul meu si nici nu s-a mai putut pune problema sa ne facem "publica" relatia. Am ajuns sa ne vedem din ce in ce mai rar (de vorbit vorbeam la fel de des, ne intelegeam la fel de bine sau poate chiar si mai bine, eu incercand sa-i fiu aproape, doar ca ne intalneam mai rar) deoarece se tema ca ai lui sa nu afle in vreun fel de noi. Spunea ca "asta i-ar mai lipsi acum lui tata". Il inteleg perfect, nici eu nu vreau sub nicio forma sa ii fac pe ai lui sa sufere si mai mult decat o fac deja si sunt constienta ca vestea conform careia noi avem o relatie nu i-ar bucura prea tare.
Din februarie noi nu ne-am mai intalnit deloc ca si cuplu. Nu stiu exact cum s-a intamplat, ne intalneam din ce in ce mai rar, intr-o zi am stat de vorba si a zis ca acum nu putem sa mai continuam si poate o vom lua de la capat peste niste timp cand situatia starii de sanatate a tatalui sau se va mai stabiliza. Inca ne sunam, vorbim unul cu celalat, ne cerem sfaturi unul altuia si ne impartasim diverse chestii, doar nu mai formam un cuplu. Imi este nespus de dor de el, il iubesc cu adevarat si il vreau langa mine. Cum sa il fac sa se intoarca la mine? Sa il conving ca parintii nostri ne-ar accepta daca isi vor da seama ca ne iubim? Ce sa fac ca sa il aduc din nou langa mine? Simt ca viata mea nu mai are sens fara el. Cu atat mai mult cu cat il vad aproape zilnic, cand vine la ai lui (casa mea este exact langa casa parintilor lui, iar de cand tatal lui s-a imbolnavit vine zilnic la ei). Ajutati-ma, va rog!

Vreau sa realizeze cat de mult il iubesc, si sa constientizeze faptul ca eu nu voi pleca niciodata de langa el!
...f,bine....continuati prietenia ....pana vor vedea parintii vostri ,ca nu au incotro si trebuie sa va accepte,,,,,nici la mine nu a fost prea ROZ.....bafta
NEGRUTTTT
Postat pe 29 Iulie 2014 10:28
Pe de o parte asa este. Daca ma iubeste cu adevarat ar trebui sa fie de acord sa le spunem si alor nostri despre noi. Cum ai zis ai tu, ce sa facem sa asteptam sa moara parintii ca sa ne traim viata?

Pe de alta parte ar fi un soc ptr. ai nostri sa afle ca in ciuda tuturor eforturilor depuse de ai face si pe copii (de ce nu si pe viitorii nepoti) sa se urasca intre ei au esuat. Noi (eu si cu iubitul meu) am fost invatati de mici cat de nenorocita, needucata s.a.m.d. este cealalta familie, nici nu vreau sa imi imaginez ce ar iesi daca mamasa si cu taicasau ar afla ca noi ne iubim, in loc sa ne uram.

Chiar nu stiu ce sa fac, il iubesc foarte mult, desi nu mai avem o relatie de atata timp, nu e zi in care sa nu imi fie dor de el... Nu pot sa il ranesc, sa zic ceva de ai lui sau mai stiu eu ce, dar nici asa nu mai pot sa traiesc... :(
surubelnita
Postat pe 29 Iulie 2014 10:37
La asta m-am gandit si eu. Sa stam cat mai mult unul pe lanaga altul (doar ca prieteni), oricat de scandalizati ai fi ai lui, ca sa priceapa odata ptr. totdeauna ca ne intelegem bine. Si mai tarziu sa ii anuntam ca avem o relatie. E o idee foarte buna. Multumesc! :D
surubelnita
Postat pe 29 Iulie 2014 10:59
De la: surubelnita, la data 2014-07-29 10:37:58Pe de o parte asa este. Daca ma iubeste cu adevarat ar trebui sa fie de acord sa le spunem si alor nostri despre noi. Cum ai zis ai tu, ce sa facem sa asteptam sa moara parintii ca sa ne traim viata?

Pe de alta parte ar fi un soc ptr. ai nostri sa afle ca in ciuda tuturor eforturilor depuse de ai face si pe copii (de ce nu si pe viitorii nepoti) sa se urasca intre ei au esuat. Noi (eu si cu iubitul meu) am fost invatati de mici cat de nenorocita, needucata s.a.m.d. este cealalta familie, nici nu vreau sa imi imaginez ce ar iesi daca mamasa si cu taicasau ar afla ca noi ne iubim, in loc sa ne uram.

Chiar nu stiu ce sa fac, il iubesc foarte mult, desi nu mai avem o relatie de atata timp, nu e zi in care sa nu imi fie dor de el... Nu pot sa il ranesc, sa zic ceva de ai lui sau mai stiu eu ce, dar nici asa nu mai pot sa traiesc... :(



Cazul vostru este ilustrativ in ceea ce priveste raul facut de ura si dusmania dezvoltate intre doua familii!!Si de ce trebuie sa sufere urmasii celor doua familii,care se iubesc sincer,din cauza dezechilibrelor existente in mijlocul familiilor de provenienta!!Cui folosesc aceste sentimente reprobabile,care,stim cu totii,cat sunt de distrugatoare!!

Draga mea,toate sentimentele aducatoare de respingerea celeilalte familii,si reciproca este valabila,au fost inoculate foarte mult timp,cred ca va trebui sa dispara multi mostenitori ai ambelor familii pentru ca lucrurile sa se linisteasca!!

In cazul in care iubirea domnului este reala,ce va trebui sa faci,sa astepti sa moara tatal si mama lui,dupa care,sa astepti sa moara parintii tai,nu????Draga mea,nu ti se pare ca acest tablou este negru,morbid si sumbru????Cum poti accepta asa ceva,caci aceasta ti se va spune de catre iubitul tau????

Iubitul tau este ingrat si patetic,nu are curajul raspunderii,de ce trebuie sa va traiti iubirea in anonimat,este nedrept sa ti se impuna,chiar indirect,asa ceva????

Eu nu te sfatuiesc sa lupti,caci situatia prezenta nu impune desfasurarea unei lupte,dar te indemn sa te gandesti foarte bine si sa iei decizia corecta!!Sunteti vecini,chiar nu s-a gasit timp pentru a se discuta cu tine,sa iti spuna o vorba buna,un cuvant,care sa iti dovedeasca ca inca esti in inima lui??FOARTE CIUDAT!!! Nicio scuza de-a voastra nu ma va determina sa imi schimb opinia legata de cazul vostru,esti un cobai,pe care se fac experientele iubirii!!!

Ura dintre familii a fost hrana mult timp si nu cred ca se va rezolva ceva!!!Teoria conform careia trebuie sa luptati pentru iubirea voastre cade in fata mea,caci ESTI SINGURA IN LUPTA ACEASTA!!UNDE ESTE IUBITUL TAU????
kudika_15804
Postat pe 29 Iulie 2014 11:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
recuperare dupa o dragoste care de fapt era obisnuinta 8 De la: rashela 30 Iunie 2010 02:10
Fosta iubita a iubitului meu... 64 De la: valitecuci 30 Ianuarie 2011 20:08
te place sau doar se joaca? 9 De la: pink_lipi 27 Iulie 2009 23:24
relatie cu cineva ai tanar cu 7 ani 127 De la: Deep 27 Iulie 2010 10:19
Este prietenia prima faza a unei relatii de dragoste 270 De la: PICCKARD 27 Decembrie 2011 22:07