Setari Cookie-uri

7 trasaturi ale SOTIEI IDEALE in viziunea unui barbat

Intrucat articolul nu imi apartine precizez de unde l-am citat.
Publicat pe 19 August 2014 /
Detalii aici > http://www.garbo.ro/articol/Lifestyle/16896/7-trasaturi-ale-sotiei-ideale.html#ixzz3D0ctx7pC

" Un barbat a scris despre caracteristicile “sotiei ideale”, sau ce caracteristici ar trebui sa indeplineasca femeia pe care el ar lua-o de nevasta. Am apreciat modul sau onest si bazat pe valori bine definite, dar mai apoi, gandindu-ne putin, ne-am dat seama ca acestea ar trebui sa fie trasaturi definitorii ale oricarui partener de viata. Ca, acestea sunt valabile atat in cazul unei sotii ideale, cat si in cazul unui sot ideal, daca schimbam genul in conversatie.

Iata care sunt cele 7 trasaturi ale unei sotii ideale, in perspectiva masculina:

1. Ai incredere in ea.

Increderea este un aspect crucial in cadrul oricarei relatii si capata o importanta aparte atunci cand este vorba despre persoane ce impartasesc o legatura amoroasa.
Increderea este in acelasi timp fragila…
O castigi cu greu si foarte usor o poti pierde.
Trebuie sa simti din tot sufletul si cu toate celulele ca poti avea incredere intr-o persoana.

2. Aceasta femeie este o forta pozitiva in viata ta.

Exista persoane in viata ta care te vor critica dar te vor sustine in orice clipa. Te vor ajuta sa inveti.
Exista si persoane care iti arata numai defectele, care iti vorbesc pe un ton negativ, fara sa le pese ca te-ar putea rani.
O astfel de persoana nu trebuie sa fie, in nici un caz, sotia ta!

3. Crede in tine si te motiveaza sa crezi la randul tau in tine.

Lasand emotiile la o parte, femeia pe care ar trebui sa o iei de nevasta este aceea care adauga continut in viata ta si nu cea care iti ia. Este acea femeie alaturi de care viata ta este mult mai buna si nu iti poti inchipui cum ar fi viata fara ea.
Trebuie foarte multa sinceritate pentru a recunoaste daca iti este mai bine sau mai rau alaturi de o persoana.
Daca raspunsul este pozitiv, atunci EA este aleasa!

4. Nu cauta scuze atunci cand ai nevoie de ea.

Va fi acolo, alaturi de tine, ori de cate ori ii cauti suportul.
Va fi langa tine atat in zilele bune cat si in zilele rele.
Va sta langa tine sau va pleca, atunci cand nori grei s-ar abate deasupra voastra? Raspunsul la aceasta intrebare confirma daca EA este cu adevarat o partenera de viata sau doar o partenera de distractie.

5. Sexul cu ea e foarte bun.

Exista un anumit nivel de chimie fizica ce cred ca trebuie sa existe in cadrul unei casatorii. Daca legatura sexuala dintre doua persoane este foarte proasta, atunci in mod certa aceasta va afecta si relatia.
De ce sa te multumesti cu putin?
In timp multumitul cu putin se va transforma in nemultumire.

6. Va doriti aceleasi lucruri in viata.

Ce isi doreste sa faca? Sa experimenteze? Sa obtina? Care sunt telurile ei? Visele ei? Ce isi doreste? Care sunt pasiunile ei?

Prea des, nu realizam ca, desi teorteic am putea fi compatibili, stilurile noastre de viata pot fi fundamental diferite, iar acest lucru afecteaza in timp orice relatie.

7. Va iubiti sincer si profund.

Sa va iubiti cu sinceritate inseamna sa iubiti ceea ce insemnati unul pentru celelalt.
Cea mai adanca forma de iubire este aceea care combina iubirea conditionata cu cea neconditionata.
Iubirea mutuala trece de cele mai multe ori testul timpului. Reciprocitatea și simultaneitatea sunt factori ce fac dragostea sa dainuie. "


PS. Subscriu celor scrise de respectivul barbat chiar daca este mai degraba vorba de niste principii nu de niste trasaturi.
Mi-am permis sa aduc mici completari textului original. Sper sa nu fie cu suparare mai ales ca au fost facute in sensul celor scrise.

Credeti ca sunt suficiente cele 7 conditii pentru stabilitatea si armonia unui cuplu sau sunt mai multe de discutat pe tema asta?

Cu toate ca este specificat ca ar fi scris de catre un barbat eu am sentimentul ca articolul este scris de o femeie.
Voi ce parere aveti?


Radu_Cristian_1
Postat pe 11 Septembrie 2014 16:00
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-09-11 16:00:42Intrucat articolul nu imi apartine precizez de unde l-am citat.
Publicat pe 19 August 2014 /
Detalii aici > http://www.garbo.ro/articol/Lifestyle/16896/7-trasaturi-ale-sotiei-ideale.html#ixzz3D0ctx7pC

" Un barbat a scris despre caracteristicile “sotiei ideale”, sau ce caracteristici ar trebui sa indeplineasca femeia pe care el ar lua-o de nevasta. Am apreciat modul sau onest si bazat pe valori bine definite, dar mai apoi, gandindu-ne putin, ne-am dat seama ca acestea ar trebui sa fie trasaturi definitorii ale oricarui partener de viata. Ca, acestea sunt valabile atat in cazul unei sotii ideale, cat si in cazul unui sot ideal, daca schimbam genul in conversatie.

Iata care sunt cele 7 trasaturi ale unei sotii ideale, in perspectiva masculina:

1. Ai incredere in ea.

Increderea este un aspect crucial in cadrul oricarei relatii si capata o importanta aparte atunci cand este vorba despre persoane ce impartasesc o legatura amoroasa.
Increderea este in acelasi timp fragila…
O castigi cu greu si foarte usor o poti pierde.
Trebuie sa simti din tot sufletul si cu toate celulele ca poti avea incredere intr-o persoana.

2. Aceasta femeie este o forta pozitiva in viata ta.

Exista persoane in viata ta care te vor critica dar te vor sustine in orice clipa. Te vor ajuta sa inveti.
Exista si persoane care iti arata numai defectele, care iti vorbesc pe un ton negativ, fara sa le pese ca te-ar putea rani.
O astfel de persoana nu trebuie sa fie, in nici un caz, sotia ta!

3. Crede in tine si te motiveaza sa crezi la randul tau in tine.

Lasand emotiile la o parte, femeia pe care ar trebui sa o iei de nevasta este aceea care adauga continut in viata ta si nu cea care iti ia. Este acea femeie alaturi de care viata ta este mult mai buna si nu iti poti inchipui cum ar fi viata fara ea.
Trebuie foarte multa sinceritate pentru a recunoaste daca iti este mai bine sau mai rau alaturi de o persoana.
Daca raspunsul este pozitiv, atunci EA este aleasa!

4. Nu cauta scuze atunci cand ai nevoie de ea.

Va fi acolo, alaturi de tine, ori de cate ori ii cauti suportul.
Va fi langa tine atat in zilele bune cat si in zilele rele.
Va sta langa tine sau va pleca, atunci cand nori grei s-ar abate deasupra voastra? Raspunsul la aceasta intrebare confirma daca EA este cu adevarat o partenera de viata sau doar o partenera de distractie.

5. Sexul cu ea e foarte bun.

Exista un anumit nivel de chimie fizica ce cred ca trebuie sa existe in cadrul unei casatorii. Daca legatura sexuala dintre doua persoane este foarte proasta, atunci in mod certa aceasta va afecta si relatia.
De ce sa te multumesti cu putin?
In timp multumitul cu putin se va transforma in nemultumire.

6. Va doriti aceleasi lucruri in viata.

Ce isi doreste sa faca? Sa experimenteze? Sa obtina? Care sunt telurile ei? Visele ei? Ce isi doreste? Care sunt pasiunile ei?

Prea des, nu realizam ca, desi teorteic am putea fi compatibili, stilurile noastre de viata pot fi fundamental diferite, iar acest lucru afecteaza in timp orice relatie.

7. Va iubiti sincer si profund.

Sa va iubiti cu sinceritate inseamna sa iubiti ceea ce insemnati unul pentru celelalt.
Cea mai adanca forma de iubire este aceea care combina iubirea conditionata cu cea neconditionata.
Iubirea mutuala trece de cele mai multe ori testul timpului. Reciprocitatea și simultaneitatea sunt factori ce fac dragostea sa dainuie. "


PS. Subscriu celor scrise de respectivul barbat chiar daca este mai degraba vorba de niste principii nu de niste trasaturi.
Mi-am permis sa aduc mici completari textului original. Sper sa nu fie cu suparare mai ales ca au fost facute in sensul celor scrise.

Credeti ca sunt suficiente cele 7 conditii pentru stabilitatea si armonia unui cuplu sau sunt mai multe de discutat pe tema asta?

Cu toate ca este specificat ca ar fi scris de catre un barbat eu am sentimentul ca articolul este scris de o femeie.
Voi ce parere aveti?






Femeia ideala este acea femeie,pe care o iubesti toata viata ,acceptand-o asa cum este,imperfecta si fiind numai a ta!!!

Cristian,totul este nemaipomenit in teorie,practica omoara barbatii!!!

Femeia ideala este acea femeie,care este vazuta ca fiind astfel in ochii fiecarui barbat!!

Cu alte cuvinte,fiecare sac are peticul lui!!!
kudika_15804
Postat pe 11 Septembrie 2014 16:05
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-09-11 16:00:42Intrucat articolul nu imi apartine precizez de unde l-am citat.
Publicat pe 19 August 2014 /
Detalii aici > http://www.garbo.ro/articol/Lifestyle/16896/7-trasaturi-ale-sotiei-ideale.html#ixzz3D0ctx7pC

" Un barbat a scris despre caracteristicile “sotiei ideale”, sau ce caracteristici ar trebui sa indeplineasca femeia pe care el ar lua-o de nevasta. Am apreciat modul sau onest si bazat pe valori bine definite, dar mai apoi, gandindu-ne putin, ne-am dat seama ca acestea ar trebui sa fie trasaturi definitorii ale oricarui partener de viata. Ca, acestea sunt valabile atat in cazul unei sotii ideale, cat si in cazul unui sot ideal, daca schimbam genul in conversatie.

Iata care sunt cele 7 trasaturi ale unei sotii ideale, in perspectiva masculina:

1. Ai incredere in ea.

Increderea este un aspect crucial in cadrul oricarei relatii si capata o importanta aparte atunci cand este vorba despre persoane ce impartasesc o legatura amoroasa.
Increderea este in acelasi timp fragila…
O castigi cu greu si foarte usor o poti pierde.
Trebuie sa simti din tot sufletul si cu toate celulele ca poti avea incredere intr-o persoana.

2. Aceasta femeie este o forta pozitiva in viata ta.

Exista persoane in viata ta care te vor critica dar te vor sustine in orice clipa. Te vor ajuta sa inveti.
Exista si persoane care iti arata numai defectele, care iti vorbesc pe un ton negativ, fara sa le pese ca te-ar putea rani.
O astfel de persoana nu trebuie sa fie, in nici un caz, sotia ta!

3. Crede in tine si te motiveaza sa crezi la randul tau in tine.

Lasand emotiile la o parte, femeia pe care ar trebui sa o iei de nevasta este aceea care adauga continut in viata ta si nu cea care iti ia. Este acea femeie alaturi de care viata ta este mult mai buna si nu iti poti inchipui cum ar fi viata fara ea.
Trebuie foarte multa sinceritate pentru a recunoaste daca iti este mai bine sau mai rau alaturi de o persoana.
Daca raspunsul este pozitiv, atunci EA este aleasa!

4. Nu cauta scuze atunci cand ai nevoie de ea.

Va fi acolo, alaturi de tine, ori de cate ori ii cauti suportul.
Va fi langa tine atat in zilele bune cat si in zilele rele.
Va sta langa tine sau va pleca, atunci cand nori grei s-ar abate deasupra voastra? Raspunsul la aceasta intrebare confirma daca EA este cu adevarat o partenera de viata sau doar o partenera de distractie.

5. Sexul cu ea e foarte bun.

Exista un anumit nivel de chimie fizica ce cred ca trebuie sa existe in cadrul unei casatorii. Daca legatura sexuala dintre doua persoane este foarte proasta, atunci in mod certa aceasta va afecta si relatia.
De ce sa te multumesti cu putin?
In timp multumitul cu putin se va transforma in nemultumire.

6. Va doriti aceleasi lucruri in viata.

Ce isi doreste sa faca? Sa experimenteze? Sa obtina? Care sunt telurile ei? Visele ei? Ce isi doreste? Care sunt pasiunile ei?

Prea des, nu realizam ca, desi teorteic am putea fi compatibili, stilurile noastre de viata pot fi fundamental diferite, iar acest lucru afecteaza in timp orice relatie.

7. Va iubiti sincer si profund.

Sa va iubiti cu sinceritate inseamna sa iubiti ceea ce insemnati unul pentru celelalt.
Cea mai adanca forma de iubire este aceea care combina iubirea conditionata cu cea neconditionata.
Iubirea mutuala trece de cele mai multe ori testul timpului. Reciprocitatea și simultaneitatea sunt factori ce fac dragostea sa dainuie. "


PS. Subscriu celor scrise de respectivul barbat chiar daca este mai degraba vorba de niste principii nu de niste trasaturi.
Mi-am permis sa aduc mici completari textului original. Sper sa nu fie cu suparare mai ales ca au fost facute in sensul celor scrise.

Credeti ca sunt suficiente cele 7 conditii pentru stabilitatea si armonia unui cuplu sau sunt mai multe de discutat pe tema asta?

Cu toate ca este specificat ca ar fi scris de catre un barbat eu am sentimentul ca articolul este scris de o femeie.
Voi ce parere aveti?



lasa-l incolo de citit..ca citim toti si multe..in ziua de azi..important e cea ..ce simti.. : ..langa femeia iubita..!
Fulg-de-nea
Postat pe 11 Septembrie 2014 16:14
Rainbow, Fulg de nea, foarte adevarat ce spuneti.

Beleaua e ca de multe ori atunci cand suntem tineri neglijam o mare parte din aspectele mentionate si numai reusim sa atingem punctul 7 intrucat ne multumim cu o iubire superficiala bazata in mare parte pe pasiune si mai putin pe o interconexiune la nivel spiritual, motivational si emotional.

Nu stiu cati parinti isi pregatesc copii in privinta fundamentelor necesare in formarea unui cuplu stabil.
Un cuplu care sa aiba la baza un stil de viata comun, nivel educational apropiat, apetit sexual asemanator si acelas ritm de viata.

De multe ori ochii si urechile ne joaca feste si ne fac sa ne indragostim de o persoana nepotrivita.
In opinia mea acest lucru se intimpla pentru ca nu stim cat de importante sunt celelalte aspecte pentru ca iubirea sa nu dispara definitiv lasand loc doar obisnuintei si comoditatii in cel mai bun caz, sau urii, dusmaniei si adulterului in cel mai rau caz.

In mare parte, barbatii aleg in functie de disponibilitatea femeilor de a face sex.
Intrucat parerea mea legata de motivele ce imping marea majoritate a femeilor sa aleaga un barbat pot parea misogine prefer sa las asta la latidutinea vostra daca doriti sa va exprimati punctul de vedere in aceasta privinta.

Nu ne invata nimeni cat de ideal ar fi sa existe o compatibilitate in plan intelectual, emotional, motor si sexual.
Asta invatam cu timpul si din pacate nu toata lumea reuseste sa invete acest lucru.
De aici si atata suferinta in relatiile de cuplu.
Radu_Cristian_1
Postat pe 11 Septembrie 2014 16:57
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-09-11 16:57:52Rainbow, Fulg de nea, foarte adevarat ce spuneti.

Beleaua e ca de multe ori atunci cand suntem tineri neglijam o mare parte din aspectele mentionate si numai reusim sa atingem punctul 7 intrucat ne multumim cu o iubire ................................................


Nu ne nastem invatati si nu suntem toti niste norocosi in ale vietii de cuplu,Cristian!!!

Problemele sunt complexe si nu cred ca numai neseriozitatea in relatii si superficialitatea conduc la alegeri neintelepte,care nu aduc armonia necesara!!!

Fiecare dintre noi are un ideal,pe care vrea sa il atinga,chiar si in domeniul relatiilor de iubire,dar drumul este sinuos pentru ca oamenii refuza sa renunte la ambitii,mandrie si recurg,de multe ori,la alegeri instant,pur sexuale,uitand,de fapt,adevaratele valori,care ar trebui sa stea la baza alegerii partenerului!!!

Lumea a devenit mediocra,instabila,lipsita de credinta,nu mai are standarde,nici emotionale,nici sentimentale,nici motivationale,deci nici familiale!!!A disparut Divinitatea din multe familii,sunt cupluri ,care se unesc doar din spirit comercial,avaristic!!!Unde este IUBIREA,care ar trebui sa fie izvorul tuturor bucuriilor!!

ACOLO UNDE NU MAI EXISTA IUBIRE,NU SE MAI POT LUA IN DISCUTIE SUBIECTELE "VIATA","IDEAL",CUPLU"!!Indiferent daca vorbim de femei sau barbati!!!

kudika_15804
Postat pe 11 Septembrie 2014 18:21
Rainbow , nu pot sa inteleg cum de am ajuns in situatia asta.

Parca acum 25 de ani nu era chiar asa.

Sa fie omul chiar atat de usor de manipulat?

Cum de s-a dat peste cap scara valorilor?

Mai exista oare o sansa ca materialismul sa fie detronat?

S-ar unii oamenii intr-o forta sociala cu scopul de a tempera goana asta nebuna dupa bani si a aseza la loc de cinste onoarea, educatia, credinta si respectul pentru tot ce ne inconjoara?

Te intreb toate astea pentru ca simt ca sunt intrebari pe care ti-le-ai pus si tu candva.

Raspunsurile mele la aceste intrebari sunt pesimiste rau de tot si tare m-as bucura daca as intrezarii la altcineva o speranta in bine.

Radu_Cristian_1
Postat pe 11 Septembrie 2014 18:45
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-09-11 18:45:17Rainbow , nu pot sa inteleg cum de am ajuns in situatia asta.

Parca acum 25 de ani nu era chiar asa.

Sa fie omul chiar atat de usor de manipulat?

Cum de s-a dat peste cap scara valorilor?

Mai exista oare o sansa ca materialismul sa fie detronat?

S-ar unii oamenii intr-o forta sociala cu scopul de a tempera goana asta nebuna dupa bani si a aseza la loc de cinste onoarea, educatia, credinta si respectul pentru tot ce ne inconjoara?

Te intreb toate astea pentru ca simt ca sunt intrebari pe care ti-le-ai pus si tu candva.

Raspunsurile mele la aceste intrebari sunt pesimiste rau de tot si tare m-as bucura daca as intrezarii la altcineva o speranta in bine.



1.Nu,Cristian,nu era asa!!
2.Da,omul a devenit manipulabil, pentru ca oamenii traiesc intr-o societate bolnava,cu multe probleme,in care avantajele sunt primordiale,uitandu-se confortul sufletului!!3.Scara valorilor a disparut o data cu disparitia credintei si a sentimentelor profunde,caci omul nu mai vrea sa sufere iubind,ci doreste sa traiasca ranind,lovind,lasand rani adanci!!
4.Personal,nu cred ca materialismul va fi detronat ,pentru ca lumea traieste in material,si mai putin sau deloc in spiritual!!!
5.Nu,oamenii nu mai sunt solidari,primeaza interesele,deci unirea amintita de tine nu este posibila!!!!
6.Imi pun zilnic intrebari,care dor cumplit,si singura consolare este faptul ca am reusit sa traiesc,totusi,in alt timp,in care mai exista respect,onoare,demnitate si valoare si aprecierea ei !!

Educatia,chiar daca este propovaduita peste tot,se pierde din ce in ce mai mult!!Nonvaloarea a luat locul valorii,caci aceasta aduce avantaje materiale intr-o lume,care este acoperita decat de materie si material!!!
kudika_15804
Postat pe 11 Septembrie 2014 19:12
Rainbow, iti multumesc pentru raspuns.

Speram sa fi mai optimista decat mine dar nu pot spune altceva decat ca mi-ai citit gandurile.

Radu_Cristian_1
Postat pe 11 Septembrie 2014 19:16
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-09-11 19:16:27Rainbow, iti multumesc pentru raspuns.

Speram sa fi mai optimista decat mine dar nu pot spune altceva decat ca mi-ai citit gandurile.




Nu pot sa fiu optimista atunci cand nu pot fi astfel,aceasta inseamna realism si obiectivitate!!!Poate,si o umbra de pesimism,dar doar intr-un procent foarte mic!!!

O seara frumoasa,Cristian!!!
kudika_15804
Postat pe 11 Septembrie 2014 19:25
Multumesc inca odata Rainbow.

O noua zi frumoasa iti doresc!

Radu_Cristian_1
Postat pe 11 Septembrie 2014 23:14
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-09-11 23:14:40Multumesc inca odata Rainbow.

O noua zi frumoasa iti doresc!




Asemenea,Cristian!!! Buna dimineata!!
kudika_15804
Postat pe 12 Septembrie 2014 07:26
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-09-11 16:57:52Rainbow, Fulg de nea, foarte adevarat ce spuneti.

Beleaua e ca de multe ori atunci cand suntem tineri neglijam o mare parte din aspectele mentionate si numai reusim sa atingem punctul 7 intrucat ne multumim cu o iubire superficiala bazata in mare parte pe pasiune si mai putin pe o interconexiune la nivel spiritual, motivational si emotional.

Nu stiu cati parinti isi pregatesc copii in privinta fundamentelor necesare in formarea unui cuplu stabil.
Un cuplu care sa aiba la baza un stil de viata comun, nivel educational apropiat, apetit sexual asemanator si acelas ritm de viata.

De multe ori ochii si urechile ne joaca feste si ne fac sa ne indragostim de o persoana nepotrivita.
In opinia mea acest lucru se intimpla pentru ca nu stim cat de importante sunt celelalte aspecte pentru ca iubirea sa nu dispara definitiv lasand loc doar obisnuintei si comoditatii in cel mai bun caz, sau urii, dusmaniei si adulterului in cel mai rau caz.

In mare parte, barbatii aleg in functie de disponibilitatea femeilor de a face sex.
Intrucat parerea mea legata de motivele ce imping marea majoritate a femeilor sa aleaga un barbat pot parea misogine prefer sa las asta la latidutinea vostra daca doriti sa va exprimati punctul de vedere in aceasta privinta.

Nu ne invata nimeni cat de ideal ar fi sa existe o compatibilitate in plan intelectual, emotional, motor si sexual.
Asta invatam cu timpul si din pacate nu toata lumea reuseste sa invete acest lucru.
De aici si atata suferinta in relatiile de cuplu.

Nu..nu este o belea, este tineretea..o etapa importanta a vietii, o etapa in care invatam sa devenim oameni maturi, in care iubirea un fluture alb renegat zburda prin meleagurile raiului tot cautandu-si perechea, fac aceasta superba metafora revenind la subiectul tau...iubirea e vesnic tanara prietene...trebuie sa sti doar sa o mentii..tanara!
Da exista..si chiar am parte de el...atata timp cat sti sa menti asta..si esti pe aceasi lungime de unda cu partenerul de cuplu totul este perfect,te simti un om implinit..!
Draga prietene , anumite lucruri le invatam din greselile proprii si important este sa nu le repetam ci sa tragem concluzia inteleapta..omul cat traieste are de invatat..niciodata nu le v-a sti pe toate...
hmmmm, spui tu acolo....

"Intrucat parerea mea legata de motivele ce imping marea majoritate a femeilor sa aleaga un barbat pot parea misogine .."
..ar fi multe de spus aici..insa ma rezum la cateva si asta din lipsa de timp...femeile ca si barbatii cauta cea ce le lipseste unele cu mai mult noroc..altele mai putin s-au deloc...in mare depinde si de noi..dar si de soarta!
Sa fi iubit Cristian, era cat pe aci' sa'ti las o floare, dar mai bine asa... !
Fulg-de-nea
Postat pe 12 Septembrie 2014 17:40
De la: Fulg-de-nea, la data 2014-09-12 17:40:19
Nu..nu este o belea, este tineretea..o etapa importanta a vietii, o etapa in care invatam sa devenim oameni maturi, in care iubirea un fluture alb renegat zburda prin meleagurile raiului tot cautandu-si perechea, fac aceasta superba metafora revenind la subiectul tau...iubirea e vesnic tanara prietene...trebuie sa sti doar sa o mentii..tanara!
Da exista..si chiar am parte de el...atata timp cat sti sa menti asta..si esti pe aceasi lungime de unda cu partenerul de cuplu totul este perfect,te simti un om implinit..!
Draga prietene , anumite lucruri le invatam din greselile proprii si important este sa nu le repetam ci sa tragem concluzia inteleapta..omul cat traieste are de invatat..niciodata nu le v-a sti pe toate...
hmmmm, spui tu acolo....

"Intrucat parerea mea legata de motivele ce imping marea majoritate a femeilor sa aleaga un barbat pot parea misogine .."
..ar fi multe de spus aici..insa ma rezum la cateva si asta din lipsa de timp...femeile ca si barbatii cauta cea ce le lipseste unele cu mai mult noroc..altele mai putin s-au deloc...in mare depinde si de noi..dar si de soarta!
Sa fi iubit Cristian, era cat pe aci' sa'ti las o floare, dar mai bine asa... !


Intradevar, foarte frumos spus : " este tineretea..o etapa importanta a vietii, o etapa in care invatam sa devenim oameni maturi, in care iubirea, un fluture alb renegat, zburda prin meleagurile raiului tot cautandu-si perechea..."

Totusi, in mod surprinzator sunt destul de multe cazurile in care se repeta greselile din tinerete.
Sa fie oare de vina speranta ca nu poti fi inselat de doua ori sau cei care trerc prin asta se incadreaza intr-un tipar predispus la asa ceva?

Pun intrebarea asta fiindca, in mod surprinzator, am sesizat ca de obicei persoanele mai blande o patesc mult mai des decat persoanele afursite.
Sa fie oare bunatatea interpretata ca prostie?


Numai bine Fulg de nea !
Radu_Cristian_1
Postat pe 15 Septembrie 2014 21:19
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-09-15 21:19:53
Sa fie oare bunatatea interpretata ca prostie?


Bunatatea nu poate fi considerata ca fiind o dovada de prostie,nu poti gandi astfel,Cristian,chiar daca o faci sub forma interogativa!!!

INSA,este adevarat,persoanele bune la suflet,caci despre asta este vorba,sunt desconsiderate tocmai din acest motiv,din cauza bogatiei sufletului lor,DAR CINE FACE ASTA?????Numai oamenii de calitate inferioara,cei care abuzeaza sentimental de cei care le sunt superiori prin natura felului lor de a fi!!

A fi bun inseamna a intelege pe celalalt,a-l tolera pana la un punct,DAR TOTUL ESTE MANIFESTAT CU O PUTERNICA HOTARARE SI OBIECTIVITATE!!!Oamenii buni nu sunt orbi,vad,aud si simt orice este imposibil de sesizat de catre ceilalti!!A profita de bunatatea celui de langa tine este un act abject si umilitor pentru persoana in cauza!!Cei ,care se folosesc de bunatatea celor putini la numar,nu sunt demni de incadrarea in specia umana,din punctul meu de vedere sunt un NIMIC si asa vor ramane pan ala sfarsitul veacurilor!!
kudika_15804
Postat pe 16 Septembrie 2014 07:53
De la: kudika_15804, la data 2014-09-16 07:53:09

Bunatatea nu poate fi considerata ca fiind o dovada de prostie,nu poti gandi astfel,Cristian,chiar daca o faci sub forma interogativa!!!

INSA,este adevarat,persoanele bune la suflet,caci despre asta este vorba,sunt desconsiderate tocmai din acest motiv,din cauza bogatiei sufletului lor,DAR CINE FACE ASTA?????Numai oamenii de calitate inferioara,cei care abuzeaza sentimental de cei care le sunt superiori prin natura felului lor de a fi!!

A fi bun inseamna a intelege pe celalalt,a-l tolera pana la un punct,DAR TOTUL ESTE MANIFESTAT CU O PUTERNICA HOTARARE SI OBIECTIVITATE!!!Oamenii buni nu sunt orbi,vad,aud si simt orice este imposibil de sesizat de catre ceilalti!!
A profita de bunatatea celui de langa tine este un act abject si umilitor pentru persoana in cauza!!
Cei ,care se folosesc de bunatatea celor putini la numar,nu sunt demni de incadrarea in specia umana,din punctul meu de vedere sunt un NIMIC si asa vor ramane pan ala sfarsitul veacurilor!!


Ai dreptate Rainbow, dar din pacate persoanele pe care tu le consideri un nimic nu au nici un fel de regrete de genul celor la care te-ai gandit tu.
Din contra, tot ele se simt ofensate cand pui stop in relatia cu ele.

Radu_Cristian_1
Postat pe 17 Septembrie 2014 20:23
Ce zicei de un test.

TEST - Eºti o soþie idealã?

http://www.taifasuri.ro/taifasuri/cuplu/1749-test-esti-o-sotie-ideala.html

Radu_Cristian_1
Postat pe 27 Septembrie 2014 17:29
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-09-27 17:29:52Ce zicei de un test.

TEST - Eºti o soþie idealã?

http://www.taifasuri.ro/taifasuri/cuplu/1749-test-esti-o-sotie-ideala.html




Nu fac acest test,nu consider ca sunt o sotie ideala,de ce??Pentru ca ,in opinia barbatilor,femeia ideala face si compromisuri,ceea ce imi aduce un disconfort de amploare!!Singurele compromisuri, pe care accept sa le fac sunt legate de copiii mei!!Ori de cate ori am facut un anumit compromis pentru barbat am ratat startul, pentru ca nu pot fi ceea ce nu sunt!!! Si nu cred ca exista sotie sau soti ideali,viata ar fi extrem de plictisitoare si fada cu astfel de parteneri!!!!
kudika_15804
Postat pe 27 Septembrie 2014 18:18
De la: kudika_15804, la data 2014-09-27 18:18:52
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-09-27 17:29:52Ce zicei de un test.

TEST - Eºti o soþie idealã?

http://www.taifasuri.ro/taifasuri/cuplu/1749-test-esti-o-sotie-ideala.html




Nu fac acest test,nu consider ca sunt o sotie ideala,de ce??Pentru ca ,in opinia barbatilor,femeia ideala face si compromisuri,ceea ce imi aduce un disconfort de amploare!!Singurele compromisuri, pe care accept sa le fac sunt legate de copiii mei!!Ori de cate ori am facut un anumit compromis pentru barbat am ratat startul, pentru ca nu pot fi ceea ce nu sunt!!! Si nu cred ca exista sotie sau soti ideali,viata ar fi extrem de plictisitoare si fada cu astfel de parteneri!!!!


Ai un punct de vedere extrem de interesant.

Oare numai exista Barbati care sa merite un compromis din partea unei Femei ?
Radu_Cristian_1
Postat pe 27 Septembrie 2014 18:27
nu exista oameni pt care sa merita sa faci un compromis!
yumy
Postat pe 27 Septembrie 2014 18:33
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-09-27 18:27:10
De la: kudika_15804, la data 2014-09-27 18:18:52
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-09-27 17:29:52Ce zicei de un test.

TEST - Eºti o soþie idealã?

http://www.taifasuri.ro/taifasuri/cuplu/1749-test-esti-o-sotie-ideala.html




Nu fac acest test,nu consider ca sunt o sotie ideala,de ce??Pentru ca ,in opinia barbatilor,femeia ideala face si compromisuri,ceea ce imi aduce un disconfort de amploare!!Singurele compromisuri, pe care accept sa le fac sunt legate de copiii mei!!Ori de cate ori am facut un anumit compromis pentru barbat am ratat startul, pentru ca nu pot fi ceea ce nu sunt!!! Si nu cred ca exista sotie sau soti ideali,viata ar fi extrem de plictisitoare si fada cu astfel de parteneri!!!!


Ai un punct de vedere extrem de interesant.

Oare numai exista Barbati care sa merite un compromis din partea unei Femei ?



DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE,NU,nu mai exista un astfel de barbat!!Repet,am facut compromisuri in numele iubirii si am constatat,cu multa durere in suflet,ca toate sentimentele mele,practic,inima mea,mi-au fost batjocorite intr-un mod ,pe care,cu siguranta,nu il meritam,dar, am mai spus,am invatat din propria grseala!!!Nu as mai face-o pentru nimic in lume si pentru niciun barbat!!!
kudika_15804
Postat pe 27 Septembrie 2014 18:38


Trist.
Radu_Cristian_1
Postat pe 28 Septembrie 2014 00:45
De la: kudika_15804, la data 2014-09-27 18:18:52
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-09-27 17:29:52Ce zicei de un test.

TEST - Eºti o soþie idealã?

http://www.taifasuri.ro/taifasuri/cuplu/1749-test-esti-o-sotie-ideala.html




Nu fac acest test,nu consider ca sunt o sotie ideala,de ce??Pentru ca ,in opinia barbatilor,femeia ideala face si compromisuri,ceea ce imi aduce un disconfort de amploare!!Singurele compromisuri, pe care accept sa le fac sunt legate de copiii mei!!Ori de cate ori am facut un anumit compromis pentru barbat am ratat startul, pentru ca nu pot fi ceea ce nu sunt!!! Si nu cred ca exista sotie sau soti ideali,viata ar fi extrem de plictisitoare si fada cu astfel de parteneri!!!!




,,,in opinia barbatilor...,,ce ti a spus sotul tau sa faci vad ca tu crezi ca toti ar impune aceleasi lucruri

iar compromisuri cam tre sa faca ambii ca nu mai esti singur esti 2
kudika_950728
Postat pe 28 Septembrie 2014 09:57
De la: kudika_15804, la data 2014-09-27 18:38:11
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-09-27 18:27:10
De la: kudika_15804, la data 2014-09-27 18:18:52
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-09-27 17:29:52Ce zicei de un test.

TEST - Eºti o soþie idealã?

http://www.taifasuri.ro/taifasuri/cuplu/1749-test-esti-o-sotie-ideala.html




Nu fac acest test,nu consider ca sunt o sotie ideala,de ce??Pentru ca ,in opinia barbatilor,femeia ideala face si compromisuri,ceea ce imi aduce un disconfort de amploare!!Singurele compromisuri, pe care accept sa le fac sunt legate de copiii mei!!Ori de cate ori am facut un anumit compromis pentru barbat am ratat startul, pentru ca nu pot fi ceea ce nu sunt!!! Si nu cred ca exista sotie sau soti ideali,viata ar fi extrem de plictisitoare si fada cu astfel de parteneri!!!!


Ai un punct de vedere extrem de interesant.

Oare numai exista Barbati care sa merite un compromis din partea unei Femei ?



DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE,NU,nu mai exista un astfel de barbat!!Repet,am facut compromisuri in numele iubirii si am constatat,cu multa durere in suflet,ca toate sentimentele mele,practic,inima mea,mi-au fost batjocorite intr-un mod ,pe care,cu siguranta,nu il meritam,dar, am mai spus,am invatat din propria grseala!!!Nu as mai face-o pentru nimic in lume si pentru niciun barbat!!!


mda ,,,,,,,,,,,,nimic nou
kudika_950728
Postat pe 28 Septembrie 2014 09:59
Radu_Cristian_1
Postat pe 5 Octombrie 2014 19:28
Radu_Cristian_1
Postat pe 17 Octombrie 2014 23:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
FOTOTAPET PERSONALIZAT TABLOURI PERSONALIZATE 1 De la: fototapettt 27 Ianuarie 2011 16:20
SINGURATATE 17 De la: zuzuuk 22 Octombrie 2010 11:02
iubita 3 De la: Broscaru 24 Februarie 2012 05:13
vise ciudate 3 De la: kudika108216 27 Iulie 2010 01:21
Cand nu poti fi cu cel pe care il iubesti, ai sta cu cel care te iubeste? 89 De la: baby_r 29 Aprilie 2013 11:32