Setari Cookie-uri

Cand femeile plang, umanitatea evolueaza.


1. Femeia nu mai accepta sa locuiasca in copac!... Si plange...
Barbatul descopera pestera.
2. In pestera este frig. Femeia plange.
Barbatul descopera focul.
3. Copii tipa de foame. Femeia plange.
Barbatul descopera toporul, arcul si bata si pleaca la vanatoare.
4. De la atata carne, Copilul se imbolnaveste de scorbut si beri-beri. Femeia plange.
Barbatul descopera agricultura.
5. Deoarece mamutul se lasa cu greu ucis, Barbatul lipseste prea mult de acasa. Femeia plange.
Barbatul incepe sa creasca animale domestice: vaca, oaie, porc, gaina, etc.
6. Femeia s-a saturat de friptura facuta la tepusa cu garnitura de boabe verzi fierte mancata de pe o frunza. Si plange.
Barbatul descopera olaritul.
7. In pestera e curent si umezeala si din cauza asta copii racesc, fac pneumonie si mor. Femeia plange.
Barbatul construieste mai intai un bordei apoi o casa din lemn si piatra.
8. A venit iarna si e frig. Femeia plange.
Barbatul descopera ca pielea si blana animalelor moarte se poate prelucra si confectioneaza haine.
9. Hainele din piele precum si alea din blana put. Femeia plange.
Barbatul descopera pe rand hainele din lana (care sunt aspre si zgarie - Femeia plange), hainele din in (care tot aspre sunt - Femeia suspina) si intr-un final hainele de matase (care par a fi multumitoare – Femeia zambeste).
Mai tarziu, Barbatul rezolva si problema mirosurilor emanate de pieile si blanurile mentionate mai sus.
10. Diverse treburi lipsite de importanta cum ar fi protectia turmelor de animale si starpirea potentialilor pradatori tin Barbatul departe de casa. Femeia plange.
Barbatul domesticeste cainele si pisica.
11. Femeia observa ca seamana prea mult cu semenele ei. Si incepe sa planga.
Barbatul inventeaza fardurile si bijuteriile.
12. Femeia se plictiseste de atata stat in casa si vrea sa-si largeasca orizontul. Normal, incepe sa planga.
Barbatul inventeaza roata, domesticeste calul si descopera barca pentru ca femeia e fragila si oboseste repede. In plus de asta nimeni n-ar vrea sa o auda iar plangand... peste ani...
.
.
.
n. Femeia simte nevoia de a "evada" din cotidian. Nu are timp, bani sau dispozitia pentru excursii in strainatate, cu prietenele s-ar plictisi, la TV nu e nimic de vazut, afara e vreme urata. Capac peste toate, ca de obicei, Barbatul nu e acasa si oricum nici el n-ar intelege mare lucru.
Femeia ar avea asaaaaa,... un fel de chef de a scrie ceva care sa-i aduca complimentele unor necunoscuti si sa fie o chestie care sa pastreze anonimatul si absolut totul trebuie sa fie sub control si…
Pentru a nu stiu cata oara in istorie, Femeia incepe sa planga. Barbatul inventeaza blog-ul.


Morala:
Cand femeile plang, umanitatea evolueaza.


Alta morala:
Fara femei am fi trait si acum in copac.



PS. Acest text se regaseste pe mai multe pagini de internet fara a fi precizat autorul.
Drepturile de autor nu imi apartin.
Sper sa nu fie nici o problema in aceasta privinta si de asemenea sper sa va incite la cat mai multe discutii interesante legate de importanta femei in evolutia umanitatii.

Radu_Cristian_1
Postat pe 21 August 2014 18:21
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-08-21 18:21:34
1. Femeia nu mai accepta sa locuiasca in copac!... Si plange...
Barbatul descopera pestera.
2. In pestera este frig. Femeia plange.
Barbatul descopera focul.
3. Copii tipa de foame. Femeia plange.
Barbatul descopera toporul, arcul si bata si pleaca la vanatoare.
4. De la atata carne, Copilul se imbolnaveste de scorbut si beri-beri. Femeia plange.
Barbatul descopera agricultura.
5. Deoarece mamutul se lasa cu greu ucis, Barbatul lipseste prea mult de acasa. Femeia plange.
Barbatul incepe sa creasca animale domestice: vaca, oaie, porc, gaina, etc.
6. Femeia s-a saturat de friptura facuta la tepusa cu garnitura de boabe verzi fierte mancata de pe o frunza. Si plange.
Barbatul descopera olaritul.
7. In pestera e curent si umezeala si din cauza asta copii racesc, fac pneumonie si mor. Femeia plange.
Barbatul construieste mai intai un bordei apoi o casa din lemn si piatra.
8. A venit iarna si e frig. Femeia plange.
Barbatul descopera ca pielea si blana animalelor moarte se poate prelucra si confectioneaza haine.
9. Hainele din piele precum si alea din blana put. Femeia plange.
Barbatul descopera pe rand hainele din lana (care sunt aspre si zgarie - Femeia plange), hainele din in (care tot aspre sunt - Femeia suspina) si intr-un final hainele de matase (care par a fi multumitoare – Femeia zambeste).
Mai tarziu, Barbatul rezolva si problema mirosurilor emanate de pieile si blanurile mentionate mai sus.
10. Diverse treburi lipsite de importanta cum ar fi protectia turmelor de animale si starpirea potentialilor pradatori tin Barbatul departe de casa. Femeia plange.
Barbatul domesticeste cainele si pisica.
11. Femeia observa ca seamana prea mult cu semenele ei. Si incepe sa planga.
Barbatul inventeaza fardurile si bijuteriile.
12. Femeia se plictiseste de atata stat in casa si vrea sa-si largeasca orizontul. Normal, incepe sa planga.
Barbatul inventeaza roata, domesticeste calul si descopera barca pentru ca femeia e fragila si oboseste repede. In plus de asta nimeni n-ar vrea sa o auda iar plangand... peste ani...
.
.
.
n. Femeia simte nevoia de a "evada" din cotidian. Nu are timp, bani sau dispozitia pentru excursii in strainatate, cu prietenele s-ar plictisi, la TV nu e nimic de vazut, afara e vreme urata. Capac peste toate, ca de obicei, Barbatul nu e acasa si oricum nici el n-ar intelege mare lucru.
Femeia ar avea asaaaaa,... un fel de chef de a scrie ceva care sa-i aduca complimentele unor necunoscuti si sa fie o chestie care sa pastreze anonimatul si absolut totul trebuie sa fie sub control si…
Pentru a nu stiu cata oara in istorie, Femeia incepe sa planga. Barbatul inventeaza blog-ul.


Morala:
Cand femeile plang, umanitatea evolueaza.


Alta morala:
Fara femei am fi trait si acum in copac.



PS. Acest text se regaseste pe mai multe pagini de internet fara a fi precizat autorul.
Drepturile de autor nu imi apartin.
Sper sa nu fie nici o problema in aceasta privinta si de asemenea sper sa va incite la cat mai multe discutii interesante legate de importanta femei in evolutia umanitatii.




Cum as putea nega importanta femeii,cand eu insami reprezint aceasta clasa,care se afla in plina evolutie si emancipare????Sustin dezvoltarea pozitiva si constructiva a femeii,si nu involutia ei datorata deficitarei conceptii de traire a vietii moderne!!!Sprijin orice pionierat in orice activitate,atat timp cat femeia respectiva este constienta si stapana pe valoarea si calitatile ei!!!

O femeie stapana pe sine isi va sprijini intotdeauna partenerul,il va motiva in actiunile lui si ii va asigura tot suportul pentru ca acesta sa evolueze,sa "creasca" frumos alaturi de partenera sa!!
Fara existenta femeii ,nu ar fi posibila viata pe acest pamant,aici,vorbind despre evolutia speciei umane!!!

Femeia este jumatatea,care completeaza barbatul,dar,pe de alta parte,este totul,caci ,fara ea ,nu ar putea fi pusa in discutie existenta barbatului pe pamant!!!
kudika_15804
Postat pe 21 August 2014 18:53
Rainbow, iti multumesc.
Un raspuns pe masura ca de obicei.
Radu_Cristian_1
Postat pe 21 August 2014 21:56
Ca si concluzie femeile n-au fost, nu sunt si nu o sa fie in veci multumite oricat si orice ar avea.
kidd_o
Postat pe 21 August 2014 22:51
-Iulya
Postat pe 22 August 2014 00:23
Cand barbatii fac politica , femeile plang de nervi .
Cati barbati in ziua de azi , sunt capabili de a evolua alaturi de femeia aleasa ca partenera ? ; multi prea multi din pacate , involueaza

Cand femeia plange , umanitatea evolueaza bine zis , dar....multi barbati involueaza .....
-Iulya
Postat pe 22 August 2014 00:42
De la: kudika_15804, la data 2014-08-21 18:53:49
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-08-21 18:21:34
1. Femeia nu mai accepta sa locuiasca in copac!... Si plange...
Barbatul descopera pestera.
2. In pestera este frig. Femeia plange.
Barbatul descopera focul.
3. Copii tipa de foame. Femeia plange.
Barbatul descopera toporul, arcul si bata si pleaca la vanatoare.
4. De la atata carne, Copilul se imbolnaveste de scorbut si beri-beri. Femeia plange.
Barbatul descopera agricultura.
5. Deoarece mamutul se lasa cu greu ucis, Barbatul lipseste prea mult de acasa. Femeia plange.
Barbatul incepe sa creasca animale domestice: vaca, oaie, porc, gaina, etc.
6. Femeia s-a saturat de friptura facuta la tepusa cu garnitura de boabe verzi fierte mancata de pe o frunza. Si plange.
Barbatul descopera olaritul.
7. In pestera e curent si umezeala si din cauza asta copii racesc, fac pneumonie si mor. Femeia plange.
Barbatul construieste mai intai un bordei apoi o casa din lemn si piatra.
8. A venit iarna si e frig. Femeia plange.
Barbatul descopera ca pielea si blana animalelor moarte se poate prelucra si confectioneaza haine.
9. Hainele din piele precum si alea din blana put. Femeia plange.
Barbatul descopera pe rand hainele din lana (care sunt aspre si zgarie - Femeia plange), hainele din in (care tot aspre sunt - Femeia suspina) si intr-un final hainele de matase (care par a fi multumitoare – Femeia zambeste).
Mai tarziu, Barbatul rezolva si problema mirosurilor emanate de pieile si blanurile mentionate mai sus.
10. Diverse treburi lipsite de importanta cum ar fi protectia turmelor de animale si starpirea potentialilor pradatori tin Barbatul departe de casa. Femeia plange.
Barbatul domesticeste cainele si pisica.
11. Femeia observa ca seamana prea mult cu semenele ei. Si incepe sa planga.
Barbatul inventeaza fardurile si bijuteriile.
12. Femeia se plictiseste de atata stat in casa si vrea sa-si largeasca orizontul. Normal, incepe sa planga.
Barbatul inventeaza roata, domesticeste calul si descopera barca pentru ca femeia e fragila si oboseste repede. In plus de asta nimeni n-ar vrea sa o auda iar plangand... peste ani...
.
.
.
n. Femeia simte nevoia de a "evada" din cotidian. Nu are timp, bani sau dispozitia pentru excursii in strainatate, cu prietenele s-ar plictisi, la TV nu e nimic de vazut, afara e vreme urata. Capac peste toate, ca de obicei, Barbatul nu e acasa si oricum nici el n-ar intelege mare lucru.
Femeia ar avea asaaaaa,... un fel de chef de a scrie ceva care sa-i aduca complimentele unor necunoscuti si sa fie o chestie care sa pastreze anonimatul si absolut totul trebuie sa fie sub control si…
Pentru a nu stiu cata oara in istorie, Femeia incepe sa planga. Barbatul inventeaza blog-ul.


Morala:
Cand femeile plang, umanitatea evolueaza.


Alta morala:
Fara femei am fi trait si acum in copac.



PS. Acest text se regaseste pe mai multe pagini de internet fara a fi precizat autorul.
Drepturile de autor nu imi apartin.
Sper sa nu fie nici o problema in aceasta privinta si de asemenea sper sa va incite la cat mai multe discutii interesante legate de importanta femei in evolutia umanitatii.




Cum as putea nega importanta femeii,cand eu insami reprezint aceasta clasa,care se afla in plina evolutie si emancipare????Sustin dezvoltarea pozitiva si constructiva a femeii,si nu involutia ei datorata deficitarei conceptii de traire a vietii moderne!!!Sprijin orice pionierat in orice activitate,atat timp cat femeia respectiva este constienta si stapana pe valoarea si calitatile ei!!!



O femeie stapana pe sine isi va sprijini intotdeauna partenerul,il va motiva in actiunile lui si ii va asigura tot suportul pentru ca acesta sa evolueze,sa "creasca" frumos alaturi de partenera sa!!
Fara existenta femeii ,nu ar fi posibila viata pe acest pamant,aici,vorbind despre evolutia speciei umane!!!



Femeia este jumatatea,care completeaza barbatul,dar,pe de alta parte,este totul,caci ,fara ea ,nu ar putea fi pusa in discutie existenta barbatului pe pamant!!!




-Iulya
Postat pe 22 August 2014 00:47
De la: kidd_o, la data 2014-08-21 22:51:41Ca si concluzie femeile n-au fost, nu sunt si nu o sa fie in veci multumite oricat si orice ar avea.



Bineinteles ,caci femeile stiu ce vor si din aceasta cauza sunt insistente si nemultmite!!!Buna dimineata!!
kudika_15804
Postat pe 22 August 2014 07:26
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-08-21 21:56:55Rainbow, iti multumesc.
Un raspuns pe masura ca de obicei.


Pentru putin,doar mi-am exprimat punctul de vedere1!Buna dimineata,Cristian!!!
kudika_15804
Postat pe 22 August 2014 07:27
De la: kudika_15804, la data 2014-08-22 07:26:33
De la: kidd_o, la data 2014-08-21 22:51:41Ca si concluzie femeile n-au fost, nu sunt si nu o sa fie in veci multumite oricat si orice ar avea.



Bineinteles ,caci femeile stiu ce vor si din aceasta cauza sunt insistente si nemultmite!!!Buna dimineata!!


Rainbow, din punctul meu de vedere afirmatia ta suna contradictoriu.

Nu inteleg de unde vine nemultumirea atunci cand sti ce vrei si insisti sa atingi telul propus.

In principiu atunci cand sti ce vrei si te mobilizezi pentru a obtine ce iti doresti esti in permamanta motivat si ocupat pentru ati atinge telul propus.

Daca ce iti propui este pe masura propriilor posibilitati in mod cert ajungi sa realizezi ce ti-ai propus si sa fi multumit de reusita.

Nemultumirea apare cand vrei ceva ce poate fi greu de obtinut in conditii normale sau pentru care nu ai abilitatile potrivite.

Radu_Cristian_1
Postat pe 29 August 2014 17:19
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-08-29 17:19:05
Rainbow, din punctul meu de vedere afirmatia ta suna contradictoriu.

Nu inteleg de unde vine nemultumirea atunci cand sti ce vrei si insisti sa atingi telul propus.

In principiu atunci cand sti ce vrei si te mobilizezi pentru a obtine ce iti doresti esti in permamanta motivat si ocupat pentru ati atinge telul propus.

Daca ce iti propui este pe masura propriilor posibilitati in mod cert ajungi sa realizezi ce ti-ai propus si sa fi multumit de reusita.

Nemultumirea apare cand vrei ceva ce poate fi greu de obtinut in conditii normale sau pentru care nu ai abilitatile potrivite.




Nu,Cristian,afirmatia mea nu este deloc contradictorie!!Acea nemultumire apare in momentul in care femeia nu este inteleasa sau este interpretata gresit,in conditiile in care ceea ce doreste este corect,normal si drept!!!Femeile sunt insistente,pentru ca,multe dintre ele sunt ambitioase si perseverente in a obtine ceva anume sau a realiza ceva multumitor!!Nu este chestiune de abilitati ,ci de acceptarea si intelegerea lor de catre ceillati,caci orice lucru obtinut in aceasta viata este rezultatul unui concurs de imprejurari,colaborari si mult suport asigurat in sprijinul obtinerii succesului!!!!!!
kudika_15804
Postat pe 29 August 2014 18:03
De la: kudika_15804, la data 2014-08-29 18:03:49
Nu,Cristian,afirmatia mea nu este deloc contradictorie!!Acea nemultumire apare in momentul in care femeia nu este inteleasa sau este interpretata gresit,in conditiile in care ceea ce doreste este corect,normal si drept!!!Femeile sunt insistente,pentru ca,multe dintre ele sunt ambitioase si perseverente in a obtine ceva anume sau a realiza ceva multumitor!!Nu este chestiune de abilitati ,ci de acceptarea si intelegerea lor de catre ceillati,caci orice lucru obtinut in aceasta viata este rezultatul unui concurs de imprejurari,colaborari si mult suport asigurat in sprijinul obtinerii succesului!!!!!!


M-am intrebat si ma intreb in continuare cum se face ca in prima faza a unei relatii nu apar genul asta de probleme cum ar fi incapacitatea de a o intelege ce vrea partenerul de la tine.

Nu cumva vina principala a nemultumirilor ulterioare se datoreaza mai degraba greselilor facute la inceputul unei relatii.
Prima gresala si din punctul meu de vedere gresala cea mai importanta, fiind aceia de a ati cenzura propria fire de dragul de a face pe plac celuilat?
Radu_Cristian_1
Postat pe 29 August 2014 23:58
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-08-21 18:21:34
1. Femeia nu mai accepta sa locuiasca in copac!... Si plange...
Barbatul descopera pestera.
2. In pestera este frig. Femeia plange.
Barbatul descopera focul.
3. Copii tipa de foame. Femeia plange.
Barbatul descopera toporul, arcul si bata si pleaca la vanatoare.
4. De la atata carne, Copilul se imbolnaveste de scorbut si beri-beri. Femeia plange.
Barbatul descopera agricultura.
5. Deoarece mamutul se lasa cu greu ucis, Barbatul lipseste prea mult de acasa. Femeia plange.
Barbatul incepe sa creasca animale domestice: vaca, oaie, porc, gaina, etc.
6. Femeia s-a saturat de friptura facuta la tepusa cu garnitura de boabe verzi fierte mancata de pe o frunza. Si plange.
Barbatul descopera olaritul.
7. In pestera e curent si umezeala si din cauza asta copii racesc, fac pneumonie si mor. Femeia plange.
Barbatul construieste mai intai un bordei apoi o casa din lemn si piatra.
8. A venit iarna si e frig. Femeia plange.
Barbatul descopera ca pielea si blana animalelor moarte se poate prelucra si confectioneaza haine.
9. Hainele din piele precum si alea din blana put. Femeia plange.
Barbatul descopera pe rand hainele din lana (care sunt aspre si zgarie - Femeia plange), hainele din in (care tot aspre sunt - Femeia suspina) si intr-un final hainele de matase (care par a fi multumitoare – Femeia zambeste).
Mai tarziu, Barbatul rezolva si problema mirosurilor emanate de pieile si blanurile mentionate mai sus.
10. Diverse treburi lipsite de importanta cum ar fi protectia turmelor de animale si starpirea potentialilor pradatori tin Barbatul departe de casa. Femeia plange.
Barbatul domesticeste cainele si pisica.
11. Femeia observa ca seamana prea mult cu semenele ei. Si incepe sa planga.
Barbatul inventeaza fardurile si bijuteriile.
12. Femeia se plictiseste de atata stat in casa si vrea sa-si largeasca orizontul. Normal, incepe sa planga.
Barbatul inventeaza roata, domesticeste calul si descopera barca pentru ca femeia e fragila si oboseste repede. In plus de asta nimeni n-ar vrea sa o auda iar plangand... peste ani...
.
.
.
n. Femeia simte nevoia de a "evada" din cotidian. Nu are timp, bani sau dispozitia pentru excursii in strainatate, cu prietenele s-ar plictisi, la TV nu e nimic de vazut, afara e vreme urata. Capac peste toate, ca de obicei, Barbatul nu e acasa si oricum nici el n-ar intelege mare lucru.
Femeia ar avea asaaaaa,... un fel de chef de a scrie ceva care sa-i aduca complimentele unor necunoscuti si sa fie o chestie care sa pastreze anonimatul si absolut totul trebuie sa fie sub control si…
Pentru a nu stiu cata oara in istorie, Femeia incepe sa planga. Barbatul inventeaza blog-ul.


Morala:
Cand femeile plang, umanitatea evolueaza.


Alta morala:
Fara femei am fi trait si acum in copac.



PS. Acest text se regaseste pe mai multe pagini de internet fara a fi precizat autorul.
Drepturile de autor nu imi apartin.
Sper sa nu fie nici o problema in aceasta privinta si de asemenea sper sa va incite la cat mai multe discutii interesante legate de importanta femei in evolutia umanitatii.




Morala:
Cand femeile plang, umanitatea evolueaza.
Fulg-de-nea
Postat pe 30 August 2014 01:26
dar cand barbatii plang ...ce face umanitatea?
Fulg-de-nea
Postat pe 30 August 2014 01:27
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-08-29 23:58:26
M-am intrebat si ma intreb in continuare cum se face ca in prima faza a unei relatii nu apar genul asta de probleme cum ar fi incapacitatea de a o intelege ce vrea partenerul de la tine.

Nu cumva vina principala a nemultumirilor ulterioare se datoreaza mai degraba greselilor facute la inceputul unei relatii.
Prima gresala si din punctul meu de vedere gresala cea mai importanta, fiind aceia de a ati cenzura propria fire de dragul de a face pe plac celuilat?



Omul este egoist,mandru,refuza orice gest de cedare in favoarea intelegerii celuilalt,chiar daca la inceputul unei relatii este simtita o oarecare deschidere spre simtirea partenerului!!!Oamenii considera intelegerea si acceptarea celuilalt ca pe un gest de autodiscreditare,Ego-ul personal neacceptand nevoile celui sau celei de langa tine!!!Tot oamenii gresesc si este de inteles acest lucru pentru ca nu sunt ingeri,dar nu aceasta este grav,pe cat este repetarea greselilor,chiar in contextul constientizarii lor!!Fiinta uman aeste un cumul de sentimente si resentimente,si nu toti oamenii reusesc sa pastreze echilibrul intre cele doua compartimente,motivele fiind diverse!!!

A face pe placul celuilalt,RENUNTAND LA TINE
kudika_15804
Postat pe 30 August 2014 07:38
De la: Fulg-de-nea, la data 2014-08-30 01:27:56 dar cand barbatii plang ...ce face umanitatea?


Probabil compune muzica pe tema asta.



www.youtube.com/watch?v=7Ov3ybI4aMo
Radu_Cristian_1
Postat pe 30 August 2014 13:01
https://www.youtube.com/watch?v=CLzzqVEoFoE
-Iulya
Postat pe 30 August 2014 13:11
http://www.youtube.com/watch?v=2tyTTtNCtew
-Iulya
Postat pe 30 August 2014 13:15
De la: kudika_15804, la data 2014-08-30 07:38:01
Omul este egoist,mandru,refuza orice gest de cedare in favoarea intelegerii celuilalt,chiar daca la inceputul unei relatii este simtita o oarecare deschidere spre simtirea partenerului!!!
Oamenii considera intelegerea si acceptarea celuilalt ca pe un gest de autodiscreditare, Ego-ul personal neacceptand nevoile celui sau celei de langa tine!!!



Oare ne nastem cu aceste slabiciuni sau le invatam pe parcurs de la cei din jur?
Cat oare e mostenire genetica si cat educatie?

In opinia mea balanta inclina mai mult pe partea educatiei.

De la: kudika_15804, la data 2014-08-30 07:38:01
Tot oamenii gresesc si este de inteles acest lucru pentru ca nu sunt ingeri, dar nu aceasta este grav pe cat este repetarea greselilor, chiar in contextul constientizarii lor!!


Cred ca perceptia asta are la baza faptul ca avem tendinta sa retinem partea rea mai usor decat partea buna.
Am constatat ca daca privesti cu mai multa atentie pe cei din jur raportul intre persoanele egoiste si cele cumsecade nu este atat de covarsitor in favoarea celor egoisti.
Daca sti sa ceri ajutorul vei constata cu uimire ca sunt destui cei care sunt dispusi sa o faca.


De la: kudika_15804, la data 2014-08-30 07:38:01
Fiinta umana este un cumul de sentimente si resentimente si nu toti oamenii reusesc sa pastreze echilibrul intre cele doua compartimente, motivele fiind diverse!!!


Ai dreptate si din pacate resentimentele au castig de cauza in fata sentimentelor.
Din pacate este cultivata mai degraba ideologia "ochi pentru ochi" decat ideologia iertarii.


Radu_Cristian_1
Postat pe 30 August 2014 13:16
A si inca ceva : " cand femeile plang , barbatii se enerveaza "
-Iulya
Postat pe 30 August 2014 13:35
De la: -Iulya, la data 2014-08-30 13:35:38A si inca ceva : " cand femeile plang , barbatii se enerveaza "



Normal,domniile lor considera ca, numai ei au dreptul sa o faca atunci cand se vaicaresc pentru orice nimic,care,in viziunea lor,capata dimensiuni astronomice!!!
kudika_15804
Postat pe 30 August 2014 13:38
De la: kudika_15804, la data 2014-08-30 13:38:20
De la: -Iulya, la data 2014-08-30 13:35:38A si inca ceva : " cand femeile plang , barbatii se enerveaza "



Normal,domniile lor considera ca, numai ei au dreptul sa o faca atunci cand se vaicaresc pentru orice nimic,care,in viziunea lor,capata dimensiuni astronomice!!!


Eeeeexaaaact si in momentul in care trebuie sa planga pt un motiv real ...dau vina pe femeie
-Iulya
Postat pe 30 August 2014 13:45
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-08-30 13:16:01
De la: kudika_15804, la data 2014-08-30 07:38:01
Omul este egoist,mandru,refuza orice gest de cedare in favoarea intelegerii celuilalt,chiar daca la inceputul unei relatii este simtita o oarecare deschidere spre simtirea partenerului!!!
Oamenii considera intelegerea si acceptarea celuilalt ca pe un gest de autodiscreditare, Ego-ul personal neacceptand nevoile celui sau celei de langa tine!!!



Oare ne nastem cu aceste slabiciuni sau le invatam pe parcurs de la cei din jur?
Cat oare e mostenire genetica si cat educatie?

In opinia mea balanta inclina mai mult pe partea educatiei.

[

Ne nastem cu tot felul de slabiciuni,dar,mare parte din ele,sunt de natura genetica!!!Educatia primita aduce ,doar modificari asupra modului cum putem privi anumite atitudini si tipuri de comportament,pe cand,simtirea si intelegerea celuilalt vin din suflet,si sufletul nu se educa,te nasti cu valoarea lui intrinseca!!!Sufletul contine paliere de energie,emotiile sunt bine repartizare si concretizate in manifestari diverse!!"Palparea" celuilalt se face numai cu inima,dar este adevarat ca ,o mare contributie la infrumusetarea continutului inimii si a sufletului,o are educatia primita IN SANUL FAMILIEI,exemplul parintilor,al membrilor familiei avand un rol important in latura sentimentala a persoanei respective!!!Nu ai sa gasesti niciodata o persoana capabila sa-l inteleaga pe celallat,cedand in fata lui,care as provina dintr-o familie violenta,dezbinata,cu vitregii de netagaduit!!Opinia mea!!!



"Cred ca perceptia asta are la baza faptul ca avem tendinta sa retinem partea rea mai usor decat partea buna.
Am constatat ca daca privesti cu mai multa atentie pe cei din jur raportul intre persoanele egoiste si cele cumsecade nu este atat de covarsitor in favoarea celor egoisti.
Daca sti sa ceri ajutorul vei constata cu uimire ca sunt destui cei care sunt dispusi sa o faca."

Da,aceasta tendinta exista in fiinta umana!!!De ce??Este simplu!!Pentru ca Raul nu necesita gandire profunda,este facut cu usurinta si aduce intelegere rapida,dar superficiala,"nu costa nimic" sa alegi calea cea mai usoara,in defavoarea celei dificile!!!

In privinta ajutorului acordat,da,exista persoane altruiste,care se ofera si daruiesc din ei,din timpul si viata lor pentru a-l ajuta pe solicitant!!Personal,am cunoscut astfel de oameni,am primit ajutor si am acordat ajutor,fara a cere ceva in schimb!!!Aceasta inseamna sa fii uman,nu doar cel sau cea cu drepturi in aceasta viata!!

kudika_15804
Postat pe 30 August 2014 13:49
incetati cu prostiile,,,inceteaza curcubeu cu,,,,domniile lor,,,
kudika_950728
Postat pe 30 August 2014 13:52
De la: -Iulya, la data 2014-08-30 13:45:12
De la: kudika_15804, la data 2014-08-30 13:38:20
De la: -Iulya, la data 2014-08-30 13:35:38A si inca ceva : " cand femeile plang , barbatii se enerveaza "



Normal,domniile lor considera ca, numai ei au dreptul sa o faca atunci cand se vaicaresc pentru orice nimic,care,in viziunea lor,capata dimensiuni astronomice!!!


Eeeeexaaaact si in momentul in care trebuie sa planga pt un motiv real ...dau vina pe femeie



Multi barbati considera plansul ca fiind o dovada de slabiciune umana,o marturie a lasitatii,dar nu este adevarat,caci NUMAI OAMENILOR PUTERNICI NU LE ESTE TEAMA SAU JENA SA ISI EXTERIORIZEZE SENTIMENTELE!!!
kudika_15804
Postat pe 30 August 2014 13:52
De la: kudika_15804, la data 2014-08-30 13:52:50
De la: -Iulya, la data 2014-08-30 13:45:12
De la: kudika_15804, la data 2014-08-30 13:38:20
De la: -Iulya, la data 2014-08-30 13:35:38A si inca ceva : " cand femeile plang , barbatii se enerveaza "



Normal,domniile lor considera ca, numai ei au dreptul sa o faca atunci cand se vaicaresc pentru orice nimic,care,in viziunea lor,capata dimensiuni astronomice!!!


Eeeeexaaaact si in momentul in care trebuie sa planga pt un motiv real ...dau vina pe femeie



Multi barbati considera plansul ca fiind o dovada de slabiciune umana,o marturie a lasitatii,dar nu este adevarat,caci NUMAI OAMENILOR PUTERNICI NU LE ESTE TEAMA SAU JENA SA ISI EXTERIORIZEZE SENTIMENTELE!!!


Asa e , dar hai sa fim realiste , daca ar plange si barbatii ca femeile , vai de capul nostru , am plange non stop si la urma urmei plansul este arma noastra a femeilor de a ne exterioriza nemultumirile in fata unui barbat cere-ti complica viata si cine sunt plangaciosii ascunsi , ei
-Iulya
Postat pe 30 August 2014 14:04
Eu cred ca noi oamenii complicam intotdeauna lucrurile, din plictiseala sau din nevoie.
Mandria ne ne face ne-oameni si din cauza asta se duc pe apa sambetei o gramada de lucruri frumoase; ne impiedica sa rezolvam probleme, care de cele mai multe ori au o rezolvare simpla.
Cel mai greu lucru de dobandit in viata este intelepciunea.
kidd_o
Postat pe 30 August 2014 14:04
Si ca un ex. de orgoliu feminin sunt si unele postari rautacioase de mai sus la adresa barbatilor
kidd_o
Postat pe 30 August 2014 14:09
De la: kidd_o, la data 2014-08-30 14:04:58Eu cred ca noi oamenii complicam intotdeauna lucrurile, din plictiseala sau din nevoie.
Mandria ne ne face ne-oameni si din cauza asta se duc pe apa sambetei o gramada de lucruri frumoase; ne impiedica sa rezolvam probleme, care de cele mai multe ori au o rezolvare simpla.
Cel mai greu lucru de dobandit in viata este intelepciunea.



Nu intelepciunea conduce la eliminarea mandriei,ci umilinta inimii,modestia,acceptarea nimicului din om,Kidd_o,intelepciunea este ,doar o calitate,care se dobandeste in timp sau nu va insusita nicicand!!

In rest,subscriu la cele tastate de tine!!Buna ziua!!
kudika_15804
Postat pe 30 August 2014 14:10
De la: kidd_o, la data 2014-08-30 14:09:56Si ca un ex. de orgoliu feminin sunt si unele postari rautacioase de mai sus la adresa barbatilor



Nu cred!!!! Adevarul spus va durea intotdeauna,prieten drag!!!
kudika_15804
Postat pe 30 August 2014 14:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fotograf book-uri...logodne...nunti...botezuri...alte evenimente 1 De la: allyona_69 23 Iunie 2010 13:52
ce inseamna visele astea... 100 De la: kudika115153 15 Aprilie 2011 11:21
o vacanta de vis 6 De la: anastasia_m 3 Iulie 2010 09:35
Hainute pentru copii 1 De la: ionela_g 13 Septembrie 2010 21:46
Marar= cresterea sanilor??? 218 De la: elena225384 18 Februarie 2014 07:51