Setari Cookie-uri

vreau sa ma sinucid de oare ce am niste probleme foarte mari

Nu am inteles ce probleme are aceasta persoana ,caruia ii este recomandat sa bea aspirina,faringosept,cu energizant.Poate cineva sa ma lamureasca?va roggggggggggggg.
kudika_973046
Postat pe 19 Noiembrie 2014 16:56
Nu e nimic de lamurit, doar o persoana care nu are ce face si a zis sa isi mai piarda timpul pe aici, pierzandu-l si pe al nostru dandu-i atentie
Only_One
Postat pe 19 Noiembrie 2014 23:20
Da se poate intelege si asa.
kudika_973046
Postat pe 20 Noiembrie 2014 15:41
Judecând dupã ceea ce scrii, deși dai date puține (dar esențiale) ești foarte nemulțumit(ã) de viața ta. Poate cã ar fi cazul sã schimbi câte ceva. Dar sã fii atent(ã) la ceea ce se poate schimba și la ceea ce nu se poate schimba. Ceea ce nu se poate schimba este mai bine sã se accepte. Pur și simplu încerci sã-ți schimbi punctul de vedere.
Am o prietenã care îmi spunea cã era atât de nemulțimitã cu viața ei încât îi venea sã se sinucidã. Mai avusese tentative așa încât problema era foarte serioasã . I-am spus cã, dacã era nemulțumitã, atunci putea sã se apuce sã-și schimbe viața. Viața poate deveni uneori un șantier de construcții în care tu ești șeful și inginerul și muncitorul.
Judecând dupã ceea ce ai scris aici, chiar dacã ar fi o glumã și tot cred cã e bine sã iei în calcul faptul cã ai putea fi foarte nemulțumit(ã). Dar cel mai eficent este sã te ajute cineva sã identifici mai bine ce resurse ai (nu existã om fãrã resurse pe lumea asta) și ce se poate schimba și ce nu meritã efortul sã schimbi pentru cã nu se poate sau e prea greu...și atunci e mai bine sã accepți și sã mergi mai departe. Nu mã înțelege greșit...respect nemulțumirea ta și drepturile tale de a ți-o exprima...și aici este un loc bun pentru a te exprima...altfel nu s-ar mai povesti!
Aș zice...îți țin pumnii...dar chestia asta m-a enervat foarte tare cînd mi-a zis-o cineva într-o situație foarte gravã...Aș putea zice ...ceva cu... ajutor de la Dumnezeu...dar și asta m-a enervat...deși s-ar zice cã sunt credincioasã și tot m-a enervat primitã de la alții... (Ca și cum ei zic asta ca sã se linișteascã pe ei și nu pe tine,cel în cauzã.)
Prietena mea a reușit sã se foloseascã de acest punct de vedere și a început sã-i meargã mai bine. Dacã vrei putem sã mai discutãm.
Emoticoanele de aici nu mã exprimã prea bine pe mine...așa cã ...fãrã emoticoane dar cu simpatie!
Voi mai reveni.
kudika_976762
Postat pe 23 Noiembrie 2014 07:05
1. Exista riscul sa bte scape medicii si sa ramai aiurea fizic si psihic!
2.Mai intai trebuie sa treci la o religie care permite asta!
3. Cand te-or vedea toti moarta si urata si stramba sau cu voma la gura...
4. Mai bine lupta sau cere ajutorul unui prieten , unei rude apropiate, unui preot! (psihologul costa)
5. Continua sa scrii, sa comunici cu altii!
kudika_930014
Postat pe 23 Noiembrie 2014 10:54
A. Expune-ti problemele!
B. Te-ai gandit ca valul de sinucideri se datoreaza unei arme psihotronice experimentale care te indeamna sa faci asta?Vrei sa fii cobai?
kudika_930014
Postat pe 23 Noiembrie 2014 10:56
In urma cu ceva timp, o persoana din anturajul meu imi spunea ritos ca in mai putin de un an o sa moara. Pasa-mi-te, nu mai am mult de rabdat. La asa idee, replica mea a fost scurta, dar densa: Succes!
Persoana aceea chiar a vrut sa renunte la viata, iar in incercarile sale a aflat un adevar esential al fiecaruia dintre noi - a aflat cum sa se iubeasca pe sine. A descoperit ca iertarea, impacarea si acceptarea a ceea ce vrei tu pentru tine, nu ce vor altii, inseamna iubire. A descoperit empatia cu propria-i fiinta. A renuntat sa se critice mereu, sa isi judece aspru fiecare alegere, a inceput sa fie doar cum ii place, fara sa se compare cu altii. Incet, incet viata i-a aratat ca merita traita, are un sens, cu conditia sa te iubesti pe tine.
Sunt cativa ani de atunci, poate a si uitat dialogul nostru, dar...mie inca imi rasuna in urechi otravitul meu indemn "Succes!" De la aceasta intamplare am inteles ca eu insami nu ma iubesc suficient, altfel cum as fi putut sa neg viata altei persoane?!?!

Exercitiu practic: aseaza-te in fata oglinzii, priveste intens imaginea reflectata si spune-i(iti spui tie doar!): te iubesc!
Timp de zece minute vorbeste-ti in oglinda. La interval de cateva propozitii, repeta-ti "te iubesc!"...
Cred ca dupa un timp vei intelege ca meriti sa se intample ce iti spui in oglinda.

mobilemaimai_no1
Postat pe 23 Noiembrie 2014 14:10
Doamne fereste, chiar nu pot sa glumesc cu nimeni pe seama acestui subiect! Vad ca n-a mai scris persoana care a deschis acest topic, sper ca nu ......
Viata chiar este un dar divin si merita traita chiar si atunci cand disperarea ne ucide orice speranta !!!!
rondina
Postat pe 23 Noiembrie 2014 16:49
Energizantele nu te scapã de depresie!!!
kudika_976762
Postat pe 24 Noiembrie 2014 14:55
De la: kudika_973046, la data 2014-11-19 16:56:32 Nu am inteles ce probleme are aceasta persoana ,caruia ii este recomandat sa bea aspirina,faringosept,cu energizant.Poate cineva sa ma lamureasca?va roggggggggggggg.


Aceastã persoanã este supãratã pe...viațã! Oamenii o iau peste picior (pe ea, pe persoanã). Eu mã gândeam cã ea, persoana în cauzã, chiar dacã a postat ceva în glumã ...tot e, cumva, supãratã pe viațã. Sau are pe cineva în cauzã sau chiar ea e supãratã. Eu am încercat sã rãspund cât de cât la obiect. Cineva care e supãrat pe viața proprie și-o poate schimba. Dacã e atât de nemulțumit încât e depresiv și are idei de suicid atunci înseamnã cã are nevoie sã schimbe multe lucruri în viața sa și poate sã se gândeascã ce vrea sã schimbe și sã se apuce de lucru. Singurã sau cu asistențã de la un psiholog.

I-am mai rãspuns acestei persoane cã energizantul nu te scapã de depresie! (Cu sau fãrã faringosept!) E adevãrat cã hazul de necaz poate fi un început de a scãpa de depresie!!!

Acestei persoane i-am dat exemplul unei prietene care chiar a avut câteva tentative de suicid...și cãreia i-am sugerat acest punct de vedere diferit de al ei. (Sã nu se mai gîndeascã sã-și termine viața ci sã și-o schimbe!!!). Ea l-a adoptat și a schimbat foarte multe în viața sa. Acum îi merge bine.
kudika_976762
Postat pe 24 Noiembrie 2014 15:13
De la: Only_One, la data 2014-11-19 23:20:41Nu e nimic de lamurit, doar o persoana care nu are ce face si a zis sa isi mai piarda timpul pe aici, pierzandu-l si pe al nostru dandu-i atentie


Cheta de atenție este un fapt cert în anumite tulburãri psihice. Totuși subiectul meritã atenția noastrã. Imagineazã-ți cã, da, intuiția ta este corectã pentru persoana în cauzã dar, cum subiectul poate sã aparã când dai search pe problema suicidului ...oricine e realmente disperat și are astfel de gânduri (se numesc ideație de suicid) poate întreprinde o cãutare pe net în disperare de cauzã. Dã peste acest comentariu...și,labil psihic cum este,depresiv, etc (nu vreau sã dau tot tabloul) ...o face!

Unii care întreprind ceea ce se numește șantaj suicidar...adicã nu intenționeazã cu adevãrat dar mimeazã toate condițiile unei sinucideri veritabile...ca sã impresioneze sau sã pedepseascã persoanele-țintã...unii dintre aceștia (chiar dacã ei cred cã au situația sub control) reușesc sã se sinucidã din greșealã.

Și atunci...mai bine tratãm subiectul cu toatã seriozitatea și empatia necesare. Pãrerea mea!
kudika_976762
Postat pe 24 Noiembrie 2014 15:38
De la: kudika_976762, la data 2014-11-24 15:38:41
De la: Only_One, la data 2014-11-19 23:20:41Nu e nimic de lamurit, doar o persoana care nu are ce face si a zis sa isi mai piarda timpul pe aici, pierzandu-l si pe al nostru dandu-i atentie


Cheta de atenție este un fapt cert în anumite tulburãri psihice. Totuși subiectul meritã atenția noastrã. Imagineazã-ți cã, da, intuiția ta este corectã pentru persoana în cauzã dar, cum subiectul poate sã aparã când dai search pe problema suicidului ...oricine e realmente disperat și are astfel de gânduri (se numesc ideație de suicid) poate întreprinde o cãutare pe net în disperare de cauzã. Dã peste acest comentariu...și,labil psihic cum este,depresiv, etc (nu vreau sã dau tot tabloul) ...o face!

Unii care întreprind ceea ce se numește șantaj suicidar...adicã nu intenționeazã cu adevãrat dar mimeazã toate condițiile unei sinucideri veritabile...ca sã impresioneze sau sã pedepseascã persoanele-țintã...unii dintre aceștia (chiar dacã ei cred cã au situația sub control) reușesc sã se sinucidã din greșealã.

Și atunci...mai bine tratãm subiectul cu toatã seriozitatea și empatia necesare. Pãrerea mea!



Si cam care ar fi procentul de rezolvare a astfel de situatii in conditiile prezentarii lor pe acest site,tinand cont de improbabilitatea unui ajutor direct,la moment si eficace in acest mediu incert si plin de contracarari lipsite de decenta??????Personal,sunt alaturi de astfel de persoane,care,in mod clar,prezinta o anumita labilitate psihica,cu incurajari in sustinerea vietii si a vitalitatii ei,dar tine cont de faptul ca nu ne despart numai monitoaele de persoanele,care isi prezinta situatia dezaprobatoare,de respingere a vietii insasi!!Problemele sunt mult mai adanci,decat o simpla expunere virtuala,la care adaug si rezerva personala legata de veridicitatea postarii!
kudika_15804
Postat pe 24 Noiembrie 2014 15:47
De la: kudika_15804, la data 2014-11-24 15:47:31
De la: kudika_976762, la data 2014-11-24 15:38:41
De la: Only_One, la data 2014-11-19 23:20:41Nu e nimic de lamurit, doar o persoana care nu are ce face si a zis sa isi mai piarda timpul pe aici, pierzandu-l si pe al nostru dandu-i atentie


Cheta de atenție este un fapt cert în anumite tulburãri psihice. Totuși subiectul meritã atenția noastrã. Imagineazã-ți cã, da, intuiția ta este corectã pentru persoana în cauzã dar, cum subiectul poate sã aparã când dai search pe problema suicidului ...oricine e realmente disperat și are astfel de gânduri (se numesc ideație de suicid) poate întreprinde o cãutare pe net în disperare de cauzã. Dã peste acest comentariu...și,labil psihic cum este,depresiv, etc (nu vreau sã dau tot tabloul) ...o face!

Unii care întreprind ceea ce se numește șantaj suicidar...adicã nu intenționeazã cu adevãrat dar mimeazã toate condițiile unei sinucideri veritabile...ca sã impresioneze sau sã pedepseascã persoanele-țintã...unii dintre aceștia (chiar dacã ei cred cã au situația sub control) reușesc sã se sinucidã din greșealã.

Și atunci...mai bine tratãm subiectul cu toatã seriozitatea și empatia necesare. Pãrerea mea!



Si cam care ar fi procentul de rezolvare a astfel de situatii in conditiile prezentarii lor pe acest site,tinand cont de improbabilitatea unui ajutor direct,la moment si eficace in acest mediu incert si plin de contracarari lipsite de decenta??????Personal,sunt alaturi de astfel de persoane,care,in mod clar,prezinta o anumita labilitate psihica,cu incurajari in sustinerea vietii si a vitalitatii ei,dar tine cont de faptul ca nu ne despart numai monitoaele de persoanele,care isi prezinta situatia dezaprobatoare,de respingere a vietii insasi!!Problemele sunt mult mai adanci,decat o simpla expunere virtuala,la care adaug si rezerva personala legata de veridicitatea postarii!


era logic sa intervi ,pista pentru a expune grija ta si chipurile desconsiderarea altora
imatur
kudika_950728
Postat pe 24 Noiembrie 2014 16:22
Nu se prea scapã de depresie cu energizante! Mai bine mai scrie pe aici. Sunt oameni de bine care încearcã sã ajute. Pãrerile diferite ajutã foarte mult. Pe mine m-au ajutat. Te așteptãm sã comentezi. Unii mai fac haz...dar mai bine râdem împreunã ...ce sã zic...eu, una, te aștept sã comentezi...
kudika_976762
Postat pe 24 Noiembrie 2014 16:32
De la: kudika_15804, la data 2014-11-24 15:47:31
De la: kudika_976762, la data 2014-11-24 15:38:41
De la: Only_One, la data 2014-11-19 23:20:41Nu e nimic de lamurit, doar o persoana care nu are ce face si a zis sa isi mai piarda timpul pe aici, pierzandu-l si pe al nostru dandu-i atentie


Cheta de atenție este un fapt cert în anumite tulburãri psihice. Totuși subiectul meritã atenția noastrã. Imagineazã-ți cã, da, intuiția ta este corectã pentru persoana în cauzã dar, cum subiectul poate sã aparã când dai search pe problema suicidului ...oricine e realmente disperat și are astfel de gânduri (se numesc ideație de suicid) poate întreprinde o cãutare pe net în disperare de cauzã. Dã peste acest comentariu...și,labil psihic cum este,depresiv, etc (nu vreau sã dau tot tabloul) ...o face!

Unii care întreprind ceea ce se numește șantaj suicidar...adicã nu intenționeazã cu adevãrat dar mimeazã toate condițiile unei sinucideri veritabile...ca sã impresioneze sau sã pedepseascã persoanele-țintã...unii dintre aceștia (chiar dacã ei cred cã au situația sub control) reușesc sã se sinucidã din greșealã.

Și atunci...mai bine tratãm subiectul cu toatã seriozitatea și empatia necesare. Pãrerea mea!



Si cam care ar fi procentul de rezolvare a astfel de situatii in conditiile prezentarii lor pe acest site,tinand cont de improbabilitatea unui ajutor direct,la moment si eficace in acest mediu incert si plin de contracarari lipsite de decenta??????Personal,sunt alaturi de astfel de persoane,care,in mod clar,prezinta o anumita labilitate psihica,cu incurajari in sustinerea vietii si a vitalitatii ei,dar tine cont de faptul ca nu ne despart numai monitoaele de persoanele,care isi prezinta situatia dezaprobatoare,de respingere a vietii insasi!!Problemele sunt mult mai adanci,decat o simpla expunere virtuala,la care adaug si rezerva personala legata de veridicitatea postarii!


Nu am cercetat încã (despre procentul de rezolvare) dar s-ar putea sã nu se poatã cerceta! Pe mine personal...de meseria de psiholog mã desparte doar o licențã pe care urmeazã sã o susțin. Am și șase ani de psihanalizã așa cã nu-mi fac prea mari griji când fac astfel de intervenții!

(Nu m-a supãrat comentariul tãu...e ceva adevãr pe aici) Totuși...cine face astfel de glume? Acela poate sã aibã el însuși probleme. Dacã e un tip lipsit de empatie
nu cred cã poate fi sensibilizat...e corect. Dar nu e cazul mereu cu astfel de postãri.
Unii oameni pot gândi mai lucid sub focul acestor postãri, uneori contradictorii, unele remarci cãzãnd în derizoriu chiar. Te poți trezi chiar...Știi, existã o terapie foarte eficientã, la care se invitã prietenii, rudele persoanelor în cauzã și fiecare îl/ îi bombardeazã cu pãreri personale. La un moment dat, omul (sau persoanele, cuplul) în cauzã simte/simt nevoia sã elaboreze poziția personalã. Se resuscitã interesul pentru propria viațã,se faciliteazã accesul la resursele proprii în vederea rezolvãrii problemei. Cam asta fac și forumurile.
kudika_976762
Postat pe 24 Noiembrie 2014 17:18
De la: kudika_976762, la data 2014-11-24 17:18:29
Nu am cercetat încã (despre procentul de rezolvare) dar s-ar putea sã nu se poatã cerceta! Pe mine personal...de meseria de psiholog mã desparte doar o licențã pe care urmeazã sã o susțin. Am și șase ani de psihanalizã așa cã nu-mi fac prea mari griji când fac astfel de intervenții!

(Nu m-a supãrat comentariul tãu...e ceva adevãr pe aici) Totuși...cine face astfel de glume? Acela poate sã aibã el însuși probleme. Dacã e un tip lipsit de empatie
nu cred cã poate fi sensibilizat...e corect. Dar nu e cazul mereu cu astfel de postãri.
Unii oameni pot gândi mai lucid sub focul acestor postãri, uneori contradictorii, unele remarci cãzãnd în derizoriu chiar. Te poți trezi chiar...Știi, existã o terapie foarte eficientã, la care se invitã prietenii, rudele persoanelor în cauzã și fiecare îl/ îi bombardeazã cu pãreri personale. La un moment dat, omul (sau persoanele, cuplul) în cauzã simte/simt nevoia sã elaboreze poziția personalã. Se resuscitã interesul pentru propria viațã,se faciliteazã accesul la resursele proprii în vederea rezolvãrii problemei. Cam asta fac și forumurile.


Am inteles punctul tau de vedere si sunt de acord cu el,insa cu mentiunea ca,eu,una,nu imi permit sa bagatelizez astfel de postari,chiar daca ,poate,nu sunt reale,intrucat substratul,care sta la baza tentativei de suicid este profund,si,de multe ori,ascunde adevarate drame de viata!!DAR,acest mediu de prezentare a problemei respective,nu este, nici pe departe,unul potrivit sau bine si intelept ales pentru soliciatrea de sfaturi,parerea mea!!

In ceea ce priveste terapia prezentata de tine,am mai auzit de ea si o consider,chiar daca nu sunt psiholog de formatie,ca fiind eficienta intrucat acel cumul de probleme ale celorlalti pun protagonistul in situatia de reevaluare a propriei probleme,ceea ce il va obliga la declansarea mecanismului gandirii lui!!Gandind,scapi de anumite angoase,rationand ,poti pune in balanta propria nenorocire si pe cele ale celorlalte persoane implicate in dialog!!!De ce????Pentru ca ,reanalizand propria cauza,aceasta va parea infima,in raport cu cele sustinute de ceilalti,este in firea omului,tragismul personal se regaseste in dramatismul celorlalti,dar la scara mult mai mare!!!
kudika_15804
Postat pe 24 Noiembrie 2014 18:02
am auzit de aceasta terapie iau eu nu bagatelizez,,alti o fac eu dau diagnostice
kudika_976884
Postat pe 24 Noiembrie 2014 18:13
De la: kudika_15804, la data 2014-11-24 18:02:15
De la: kudika_976762, la data 2014-11-24 17:18:29
Nu am cercetat încã (despre procentul de rezolvare) dar s-ar putea sã nu se poatã cerceta! Pe mine personal...de meseria de psiholog mã desparte doar o licențã pe care urmeazã sã o susțin. Am și șase ani de psihanalizã așa cã nu-mi fac prea mari griji când fac astfel de intervenții!

(Nu m-a supãrat comentariul tãu...e ceva adevãr pe aici) Totuși...cine face astfel de glume? Acela poate sã aibã el însuși probleme. Dacã e un tip lipsit de empatie
nu cred cã poate fi sensibilizat...e corect. Dar nu e cazul mereu cu astfel de postãri.
Unii oameni pot gândi mai lucid sub focul acestor postãri, uneori contradictorii, unele remarci cãzãnd în derizoriu chiar. Te poți trezi chiar...Știi, existã o terapie foarte eficientã, la care se invitã prietenii, rudele persoanelor în cauzã și fiecare îl/ îi bombardeazã cu pãreri personale. La un moment dat, omul (sau persoanele, cuplul) în cauzã simte/simt nevoia sã elaboreze poziția personalã. Se resuscitã interesul pentru propria viațã,se faciliteazã accesul la resursele proprii în vederea rezolvãrii problemei. Cam asta fac și forumurile.


Am inteles punctul tau de vedere si sunt de acord cu el,insa cu mentiunea ca,eu,una,nu imi permit sa bagatelizez astfel de postari,chiar daca ,poate,nu sunt reale,intrucat substratul,care sta la baza tentativei de suicid este profund,si,de multe ori,ascunde adevarate drame de viata!!DAR,acest mediu de prezentare a problemei respective,nu este, nici pe departe,unul potrivit sau bine si intelept ales pentru soliciatrea de sfaturi,parerea mea!!

In ceea ce priveste terapia prezentata de tine,am mai auzit de ea si o consider,chiar daca nu sunt psiholog de formatie,ca fiind eficienta intrucat acel cumul de probleme ale celorlalti pun protagonistul in situatia de reevaluare a propriei probleme,ceea ce il va obliga la declansarea mecanismului gandirii lui!!Gandind,scapi de anumite angoase,rationand ,poti pune in balanta propria nenorocire si pe cele ale celorlalte persoane implicate in dialog!!!De ce????Pentru ca ,reanalizand propria cauza,aceasta va parea infima,in raport cu cele sustinute de ceilalti,este in firea omului,tragismul personal se regaseste in dramatismul celorlalti,dar la scara mult mai mare!!!


Sunt puncte de vedere (aici, pe forumuri). Mai mult, sunt prototipuri de puncte de vedere. Existã o diversitate...de reacții...care se poate încadra în câteva tipuri de reacții. Pe mine mã ajutã sã gândesc asupra unor subiecte.
kudika_976762
Postat pe 24 Noiembrie 2014 18:40
gandeste si numai incadra nimic nicaieri ca nu o sa ai rezultate si nu mai cauta subiecte
kudika_976884
Postat pe 24 Noiembrie 2014 18:44
De la: kudika_976762, la data 2014-11-24 18:40:33
Sunt puncte de vedere (aici, pe forumuri). Mai mult, sunt prototipuri de puncte de vedere. Existã o diversitate...de reacții...care se poate încadra în câteva tipuri de reacții. Pe mine mã ajutã sã gândesc asupra unor subiecte.



Deci, se poate spune ca ,astfel de forumuri pot fi salile de disectie ale existentei fiintei umane,privind reactiile de dupa un eveniment si comportamentul avut intr-o anumita situatie sau tinand de eventuale circumstante!!Hmmm,poate fi real ceea ce spui,nu iti contest volumul de informatii in acest domeniu,dat fiind faptul ca esti o practicanta!!!Este adevarat insa,punctele de vedere pot dezvolta reactii diverse, chiar pentru un singur individ sau mai multi,dat fiind faptul ca facem referire la site-uri virtuale!!Da,este o plaja destul de extinsa intrucat oamenii sunt diferiti si,drept urmare,reactioneaza diferit,chiar in aceeasi situatie fiind!!!Daca toate acestea te ajuta in evolutia ta privind profesia,este foarte bine!!!Oamenii prezinta niste caracteristici unice in evolutia lor,urmate,in mod cert,de reactii pe masura capacitatii lor de intelegere si rationare!!!
kudika_15804
Postat pe 24 Noiembrie 2014 18:48
De la: kudika_15804, la data 2014-11-24 18:48:45
De la: kudika_976762, la data 2014-11-24 18:40:33
Sunt puncte de vedere (aici, pe forumuri). Mai mult, sunt prototipuri de puncte de vedere. Existã o diversitate...de reacții...care se poate încadra în câteva tipuri de reacții. Pe mine mã ajutã sã gândesc asupra unor subiecte.



Deci, se poate spune ca ,astfel de forumuri pot fi salile de disectie ale existentei fiintei umane,privind reactiile de dupa un eveniment si comportamentul avut intr-o anumita situatie sau tinand de eventuale circumstante!!Hmmm,poate fi real ceea ce spui,nu iti contest volumul de informatii in acest domeniu,dat fiind faptul ca esti o practicanta!!!Este adevarat insa,punctele de vedere pot dezvolta reactii diverse, chiar pentru un singur individ sau mai multi,dat fiind faptul ca facem referire la site-uri virtuale!!Da,este o plaja destul de extinsa intrucat oamenii sunt diferiti si,drept urmare,reactioneaza diferit,chiar in aceeasi situatie fiind!!!Daca toate acestea te ajuta in evolutia ta privind profesia,este foarte bine!!!Oamenii prezinta niste caracteristici unice in evolutia lor,urmate,in mod cert,de reactii pe masura capacitatii lor de intelegere si rationare!!!


da prezinti caracteristicile pe care ti le am zis eu,,in afara de vorbarie ai de gand sa scapi de ele?
kudika_976884
Postat pe 24 Noiembrie 2014 18:54
De la: kudika_976884, la data 2014-11-24 18:44:09gandeste si numai incadra nimic nicaieri ca nu o sa ai rezultate si nu mai cauta subiecte

Mulțumesc pentru puctul tãu de vedere. Voi mai vedea.

O zi bunã!


kudika_976762
Postat pe 27 Noiembrie 2014 01:21
De la: kudika_15804, la data 2014-11-24 18:48:45
De la: kudika_976762, la data 2014-11-24 18:40:33
Sunt puncte de vedere (aici, pe forumuri). Mai mult, sunt prototipuri de puncte de vedere. Existã o diversitate...de reacții...care se poate încadra în câteva tipuri de reacții. Pe mine mã ajutã sã gândesc asupra unor subiecte.



Deci, se poate spune ca ,astfel de forumuri pot fi salile de disectie ale existentei fiintei umane,privind reactiile de dupa un eveniment si comportamentul avut intr-o anumita situatie sau tinand de eventuale circumstante!!Hmmm,poate fi real ceea ce spui,nu iti contest volumul de informatii in acest domeniu,dat fiind faptul ca esti o practicanta!!!Este adevarat insa,punctele de vedere pot dezvolta reactii diverse, chiar pentru un singur individ sau mai multi,dat fiind faptul ca facem referire la site-uri virtuale!!Da,este o plaja destul de extinsa intrucat oamenii sunt diferiti si,drept urmare,reactioneaza diferit,chiar in aceeasi situatie fiind!!!Daca toate acestea te ajuta in evolutia ta privind profesia,este foarte bine!!!Oamenii prezinta niste caracteristici unice in evolutia lor,urmate,in mod cert,de reactii pe masura capacitatii lor de intelegere si rationare!!!


Poți vorbi de disecții numai dacã...operația a reușit dar pacientul a murit!!!Dar ...poate cã nu ne-am înțeles...Spuneam cã apreciez efectul forumurilor asupra participanților ca fiind mai mult benefic decât...dãunãtor. Acuma..ce efect au ele asupra unui om aflat în pragul sinuciderii (deși nu știm précis dacã este cazul)este mai greu de prevãzut! În astfel de cazuri pot fi surprize mai mult decât neplãcute! Uneori.

O zi bunã!
kudika_976762
Postat pe 27 Noiembrie 2014 01:36
De la: kudika_976762, la data 2014-11-27 01:36:12
Poți vorbi de disecții numai dacã...operația a reușit dar pacientul a murit!!!Dar ...poate cã nu ne-am înțeles...Spuneam cã apreciez efectul forumurilor asupra participanților ca fiind mai mult benefic decât...dãunãtor. Acuma..ce efect au ele asupra unui om aflat în pragul sinuciderii (deși nu știm précis dacã este cazul)este mai greu de prevãzut! În astfel de cazuri pot fi surprize mai mult decât neplãcute! Uneori.

O zi bunã!



Da,existenta topicurilor cu teme diverse are un rol pozitiv in ceea ce priveste diversitatea de opinii,care,este adevarat,poate clarifica multe situatii cu probleme, expuse de catre utilizatori,totul este sa fii un bun cititor cu un filtru de exceptie!!!
Pe de alta parte,pentru cei,care au intentia de suicid,aceste sfaturi sunt insuficiente,dat fiind modul lor virtual de desfasurare,cei,care doresc sa sesinucida au nevoie de apropiere fizica si spirituala,nu de opinii virtuale!!!!

Multumesc,asemenea!!
kudika_15804
Postat pe 27 Noiembrie 2014 07:20
redbull-ul nu este bun , incearca cu un pet de bere la 2 litri de Bergenbier cu un litru de lapte Covalact , eventual cu niste zarzare , apoi uiti de sinucidere ca o sa fii ocupata cu alte probleme. Numei tampenii poti scoate din tine ?
banalulanonim
Postat pe 27 Noiembrie 2014 19:49
Deoarece se scrie într-un cuvânt. Deoarece ai postat acest mesaj, cred cã vrei atenție. Problemele pe care le ai, mai conteazã peste 2 ani? Dacã ai o problemã și ai rezolvare, n-ai de ce sã-ți faci griji. Dacã ai o problema și n-ai rezolvare, n-ai de ce sã-ți faci griji.
csjiorga1997
Postat pe 28 Noiembrie 2014 10:02
De la: banalulanonim, la data 2014-11-27 19:49:47redbull-ul nu este bun , incearca cu un pet de bere la 2 litri de Bergenbier cu un litru de lapte Covalact , eventual cu niste zarzare , apoi uiti de sinucidere ca o sa fii ocupata cu alte probleme. Numei tampenii poti scoate din tine ?


Intestinele sunt asociate în psihanalizã cu inconștientul ...iar conținutul lor cu conținuturile inconștiente....și atunci ceea ce propune inconștientul tãu, reacția ta inconștientã care se poate deduce din acest mesaj... este o curãțare, o purgare a acestor conținuturi rele...(și, poate, o conștientizare a lor?!) Scriind astfel de mesaje mã inspirați sã le psihanalizez. (De unde știu sã fac asta? Am fãcut 6 ani de psihanalizã!)

Conștientizați chiar dv. ce vã enerveazã la astfel de mesaje. (Cheta de atenție?) Dacã vã enerveazã rãu sã știți cã este o parte a dv. pe care vreți sã o ascundeți și nu mai vreți sã știți de ea. Cu cât mai mult efort depuneți sã nu se vadã, sã nu manifestați asta (cheta de atenție sau altele), cu atît mai mult vã enerveazã acest aspect la alții. Dacã veți accepta cã aveți unele nevoi de atenție... veți deveni mai tolerant(ã)!

O zi bunã!
kudika_976762
Postat pe 29 Noiembrie 2014 22:43
incearca sa faci sedinte de consiliere,psihoterapie cun psiholog un consilier cu un prieten ..viata ti a fost data de dumnezeu si tot el ti o va lua
ina_irinus906
Postat pe 30 Noiembrie 2014 09:32
Ce probleme ai? Am observat ca ai probleme si cu scrierea corecta in limba romana.
ionutspiridon
Postat pe 30 Noiembrie 2014 11:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Tai-chi/Chikung 3 De la: Armain_Qi_1 5 Aprilie 2011 10:43
Cine trece acum printr-o despartire? 24 De la: andourrr 30 Ianuarie 2013 17:50
Concurs 1 De la: kudika457973 17 Mai 2012 20:36
Prinsa intre iubirea a doi barbati 60 De la: Alysia_Alice90 19 Februarie 2013 17:40
produse DXN Ganoderma 1 De la: maria_dxn 6 Decembrie 2012 15:37