Setari Cookie-uri

as dori o parere, un sfat daca se poate

De la: anushcka23, la data 2015-01-18 09:01:31
Ok, cu gramatica si ortografia nu merge!

Nu cred ca ai inteles, cu gramatica si ortografia merge, doar cu minciunile care afecteaza grav imaginea medicilor (o categorie si asa destul de greu incercata) nu merge!

De la: puiut_77, la data 2015-01-20 09:11:25Aaaaa, si inca ceva: relatia medic pacient nu e interzisa cumva? Intreb, nu dau cu parul.

In "spitalul" de poveste (cu doctorita fara clasa a patra si colega psihiatru ce recomanda terapie pe kudika), tratamentul special pt pacienti e obligatie de serviciu:

"...si la rugamintea managerului spitalului (un prieten extraordinar care ma ajutat enorm) si pentru un comision excelent :P am acceptat sa fiu medicul personal al pacientului Andree (42 de ani pe atunci)."

Daca ma mai uit mult la "ma ajutat enorm" si variantele, o sa ajung sa ma intreb daca pe "prietenul extraordinar" nu il cheama Xipho... Doamne Fereste!!


kudika_975045
Postat pe 21 Ianuarie 2015 12:07
Poate cã între cei doi (foști soți) existã(încã) o relație de dependențã. Raporturile acestea sunt destul de complicate. Ea era depresivã iar el se refugia în muncã. Genul de soț absent care înlocuiește prezența în relație cu bani...sau atenții! Oricum, ambii fugeau de intimitatea în relație. Ambii fiind incapabili de relații autentice, fiind fuzionali...Când cineva apeleazã la amant/amantã este o formã de fugã...(este o apãrare).Sunt și accente de rãzbunare deși, dacã tipa este dependentã de felul ei, nu mã mirã cã și-a cãutat repede pe cineva de care sã depindã.

Ceea ce mã mirã este faptul cã prietena ta psihiatrã te-a trimis pe Kudika în loc sã-ți explice câteva lucruri sau sã te trimitã la o cunoștințã de-a ei, psiholog, care sã te consilieze.

Pe forum, este adevãrat, diversitatea de opinii, de limbaje, de atitudini este menitã sã cam trezeascã omul la realitate! Este un lucru pozitiv!

Tipul se teme de intimitate, de relația autenticã dar și sã nu se piardã pe sine într-o relație fuzionalã. Își plãtește libertatea (deși s-au despãrțit oficial!). Putea sã și stea lângã ea cã tot singurã s-ar fi simțit pentru cã s-ar fi refugiat în tot felul de activitãți. Relațiile disfuncționale seaman între ele foarte mult. Relațiile sãnãtoase, funcționalesunt mai originale, fiecare este unicã.

Ceeace ne duce la concluzia evidentã cã el, dacã nu știe altfel...va repeta și va repeta același pattern de relație. Indiferent de partenerã.

Pe de altã parte, ar trebui sã conștientizezi tu de ce l-ai ales. E cel mai bun lucru. Ce beneficii ai (vorbind în termini psihanalitici).

Succes!
kudika_976762
Postat pe 24 Ianuarie 2015 00:33
Puiuț 77. Nu dai cu parul dar ...pui punctul pe i. Sau... mai rãu...Aici nu mai corectãm gramatica sau ortografia. Când cineva merge la medic sau la psiholog...este ca și cum s-ar adresa unui fel de pãrinte. Are nevoie sã se simtã în siguranțã (inclusiv afectiv). În strãinãtate existã asistențã psihanaliticã pentru medici, existã psihologi competenți care sã consilieze în astfel de cazuri (când faci un transfer afectiv fațã de un pacient) și nu te trimite nimeni pe forumuri!
kudika_976762
Postat pe 24 Ianuarie 2015 01:19
De la: kudika_975045, la data 2015-01-16 23:37:17
De la: Dida-1984, la data 2015-01-16 11:03:52va rog scuzati greselile de ortografie.... stiu ca sunt cam multe


Nu sunt cam multe, sunt tone!
Te rog nu mai spune ca esti medic, aveam alta parere despre acea categorie si imi este greu sa te incadrez in randul lor.
Stiam ca mai exista doctori doar sa nu moara bolnavii dintr-o greseala de ortografie. Nu ca sa ne omorati cu ele.



Stai pe pace, ca nu-i medic...e doar un fraier caruia ii place sa se auda vorbind...

kudika226898
Postat pe 24 Ianuarie 2015 15:22
De la: kudika_975045, la data 2015-01-17 12:19:05
De la: -Dyna-, la data 2015-01-17 10:43:58
De la: kudika_975045, la data 2015-01-16 23:37:17
De la: Dida-1984, la data 2015-01-16 11:03:52va rog scuzati greselile de ortografie.... stiu ca sunt cam multe


Nu sunt cam multe, sunt tone!
Te rog nu mai spune ca esti medic, aveam alta parere despre acea categorie si imi este greu sa te incadrez in randul lor.
Stiam ca mai exista doctori doar sa nu moara bolnavii dintr-o greseala de ortografie. Nu ca sa ne omorati cu ele.


Si-a scris povestea cu sufletul , nu a omorat pe nimeni din lipsa unor litere sau a unor mici greseli gramaticale , cu sau fara cratema.


Poate ai dreptate si n-a omorat pe nimeni. Doar parerea mea prea buna despre tinerii doctori, iar asta nu se pune. Dar cred ca n-ar fi fost deloc rau sa isi fi luat si sufletul cu ea la scoala.

Si on topic: Barbatii buni nu mai sunt buni? Voua va plac doar aia "adevarati", care eventual isi stalcesc fostele in bataie?

Mda, cum ziceam: nimic nu ma convinge ca Dida e doctorita.


Daca tu ai fost batuta nu inseamna ca ai avut un barbat adevarat ci un animal langa tine.
Barbatii adevarati nu sunt batausii.
Si daca e sau nu medic te face sa dormi mai bine.E vorba despre un episod din viata cuiva care nu are de aface cu medicina.
Ori on topic ori out!
Arno_28
Postat pe 24 Ianuarie 2015 19:56
COMUNICAREA E SOLUTIA SALVATOARE
RADAR17
Postat pe 25 Ianuarie 2015 08:04
Draga DIDA....vorbesc in cunostinta de cauza...am citi atent povestea ta...am ajuns la ,,faza'' cu,catel pe care il ,,impart'' amandoi...Tu realizezi ca este o relatie care nu a luat sfarsit intre ei? Da-i intalnire dumnealui...spunei concret ce te doare,fara ai lasa impresia ca i-o reprosezi...explicai ca nu esti pregatita sa il imparti in absolut nici un mod cu ,,fosta dna EX''...nu e corect fata de tine asta...nici el nu are dreptul sa iti faca asta tie..eventual daca esti pregatita da-i timp sa isi puna PUNCT relatiei cu fosta doamna absolut si definitiv...nici macar de dragul catelului....eventual promitei ca va ve-ti cumpara un catel al VOSTRU....daca are obligatia legala sa isi intretina fosta doamna ...banii pot fi trimisi prin posta,nu e obligat sa se intalneasca...daca nu are nici o obligatie legala fata de ea si totusi continuua a avea grija de dumneaiei...atunci e clar....sentimentele inca sunt prezente intre ei sau cel putin de din partea lui....si deci nu ai ce cauta tu acolo....NIMENI ...nu are dreptul sa intre in o alta relatie pana nu sa vindecat de total de cea anterioara...ori te implici total ori deloc...Nu stiu ce asteptari ai tu de la el...dar eu asa sunt ....ori TOTUL ori NIMIC...in dragoste ca si la razboi...!!
kudika475103
Postat pe 25 Ianuarie 2015 10:21
De la: Dida-1984, la data 2015-01-17 13:18:35
De la: kudika_975045, la data 2015-01-16 23:37:17
De la: Dida-1984, la data 2015-01-16 11:03:52va rog scuzati greselile de ortografie.... stiu ca sunt cam multe


Nu sunt cam multe, sunt tone!
Te rog nu mai spune ca esti medic, aveam alta parere despre acea categorie si imi este greu sa te incadrez in randul lor.
Stiam ca mai exista doctori doar sa nu moara bolnavii dintr-o greseala de ortografie. Nu ca sa ne omorati cu ele.



imi pare rau ca te-am ofensat cu greselile mele de ortografie si cu faptul ca nu mi-am pus diploma de studi la vedere pentru a demonstra ca sunt medic

imi cer scuze pentru asta, dar gramatica limbii romane nu a fost niciodata punctul meu forte (nu o spun ca o scuza dar eu am facut scoala la nemti iar limba romana era pe locul 2), si de ani buni vorbesc si scriu tot mai rar aceasta limba.

cand mi sa recomandat acest forum, nu am fost prea incantata si sincer ma asteptam la altceva.
oricum, multumesc celor ce mi-au citit povestioara si va multumesc si pentru pareri si critici.
o zi buna la toata lumea


kudika_975045 corecteaza si aceasta postare si critica in continuare caci acesta e scopul pana la urma nu?


Da,daaaa...mai nou carentele la gramatica se scuza "am tastat gresit din cauza vitezei sau a manichiurii", "am studiat sau locuiesc in strainatate"...vezi sa nu...
kudika226898
Postat pe 25 Ianuarie 2015 19:16
De la: kudika_975045, la data 2015-01-21 12:07:06
De la: anushcka23, la data 2015-01-18 09:01:31
Ok, cu gramatica si ortografia nu merge!

Nu cred ca ai inteles, cu gramatica si ortografia merge, doar cu minciunile care afecteaza grav imaginea medicilor (o categorie si asa destul de greu incercata) nu merge!

De la: puiut_77, la data 2015-01-20 09:11:25Aaaaa, si inca ceva: relatia medic pacient nu e interzisa cumva? Intreb, nu dau cu parul.

In "spitalul" de poveste (cu doctorita fara clasa a patra si colega psihiatru ce recomanda terapie pe kudika), tratamentul special pt pacienti e obligatie de serviciu:

"...si la rugamintea managerului spitalului (un prieten extraordinar care ma ajutat enorm) si pentru un comision excelent :P am acceptat sa fiu medicul personal al pacientului Andree (42 de ani pe atunci)."

Daca ma mai uit mult la "ma ajutat enorm" si variantele, o sa ajung sa ma intreb daca pe "prietenul extraordinar" nu il cheama Xipho... Doamne Fereste!!





kudika226898
Postat pe 25 Ianuarie 2015 19:19
E luni, deci fiti buni si sfatuiti-o pe dna doctor cum sa-l tina-n preajma, pt cat mai muolta vreme, pe dl cu comisionul mare!
puiut_77
Postat pe 26 Ianuarie 2015 11:03
De la: puiut_77, la data 2015-01-26 11:03:59E luni, deci fiti buni si sfatuiti-o pe dna doctor cum sa-l tina-n preajma, pt cat mai muolta vreme, pe dl cu comisionul mare!



Tanti doctoreasa zici? :
kudika226898
Postat pe 26 Ianuarie 2015 15:40
De la: kudika226898, la data 2015-01-26 15:40:31
De la: puiut_77, la data 2015-01-26 11:03:59E luni, deci fiti buni si sfatuiti-o pe dna doctor cum sa-l tina-n preajma, pt cat mai muolta vreme, pe dl cu comisionul mare!



Tanti doctoreasa zici? :
e infirmiera toata ziua, si fiica de acordionist deopotriva
Mr_6pack
Postat pe 1 Februarie 2015 10:27
De la: Mr_6pack, la data 2015-02-01 10:27:07
De la: kudika226898, la data 2015-01-26 15:40:31
De la: puiut_77, la data 2015-01-26 11:03:59E luni, deci fiti buni si sfatuiti-o pe dna doctor cum sa-l tina-n preajma, pt cat mai muolta vreme, pe dl cu comisionul mare!



Tanti doctoreasa zici? :
e infirmiera toata ziua, si fiica de acordionist deopotriva
Ptiu, tocmai ce-am "violat" si eu acordeonul, m-am molipsit de la d-soara dr. de care fug pacientii cat ii tin picioarele
Mr_6pack
Postat pe 1 Februarie 2015 10:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
O iubire imposibila 118 De la: Gabriela_Culea 14 Septembrie 2009 21:44
cum sa-l fac sa ma remarce? 35 De la: soniaa 15 August 2009 12:49
iubire imposibila? de ce ma doare atat de tare... 510 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 15:45
relati imposibile 8 De la: nadia_elena2205 20 Martie 2009 15:00
ajutorrrrrrr 35 De la: kudik04 28 Octombrie 2009 00:00