Setari Cookie-uri

imi este greu

buna ziua am nevoie de un sfat.sunt casatorita de 7 ani si avem un copil de 3 ani.ne intelem bine chiar daca o ducem greu cu banii pt ca numai sotul meu munceste eu stau acasa cu copilui.probleme mea este ca sotul meu nu tine deloc la bautura si totusi de cate ori are ocazia bea si vine acasa si nu mai e in stare nici macar sa se schimbe cade lat pe pat si adoarme de multe ori ii este rau se duce la baie si vomita si apoi a doua zi se comporta ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic.Cand ii fac reprosuri imi da dreptate imi face promisiuni.Asta nu se intampla foarte des cam o data pe saptamana sau mai rar in unele perioade.Depinde cu cine se intalneste sau de ex daca termina mai repede de la munca si este invitat de colegi la baut nu stie sa refuze.N-am nimic impotriva la o bere doua dar el nu rezista si ii este rau nu mai e bun de nimic cand vine acasa .M-am saturat de situatia asta.nu am cui sa-i cer un sfat.noi nu iesim impreuna nicaieri pt ca nu ne permitem.Salariul mi-l aduce intotdeauna este un sot si un tata bun nu am altceva sa-i reprosez dar ma deranjeaza ca in timp ce eu stau inchisa in casa el merge la baut si nu mai am cum sa stau de vorba cu el cand vine pt ca adoarme imediat.Am nevoie de niste staturi va rog din suflet
kudika_980952
Postat pe 7 Februarie 2015 18:49
De la: kudika_980952, la data 2015-02-07 18:49:31buna ziua am nevoie de un sfat.sunt casatorita de 7 ani si avem un copil de 3 ani.ne intelem bine chiar daca o ducem greu cu banii pt ca numai sotul meu munceste eu stau acasa cu copilui.probleme mea este ca sotul meu nu tine deloc la bautura si totusi de cate ori are ocazia bea si vine acasa si nu mai e in stare nici macar sa se schimbe cade lat pe pat si adoarme de multe ori ii este rau se duce la baie si vomita si apoi a doua zi se comporta ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic.Cand ii fac reprosuri imi da dreptate imi face promisiuni.Asta nu se intampla foarte des cam o data pe saptamana sau mai rar in unele perioade.Depinde cu cine se intalneste sau de ex daca termina mai repede de la munca si este invitat de colegi la baut nu stie sa refuze.N-am nimic impotriva la o bere doua dar el nu rezista si ii este rau nu mai e bun de nimic cand vine acasa .M-am saturat de situatia asta.nu am cui sa-i cer un sfat.noi nu iesim impreuna nicaieri pt ca nu ne permitem.Salariul mi-l aduce intotdeauna este un sot si un tata bun nu am altceva sa-i reprosez dar ma deranjeaza ca in timp ce eu stau inchisa in casa el merge la baut si nu mai am cum sa stau de vorba cu el cand vine pt ca adoarme imediat.Am nevoie de niste staturi va rog din suflet



Din pacate,esti inchisa in inhisoarea propriei casnicii,alaturi de un sot alcoolic si avand un copilas,care trebuie crescut!!Sfaturi???

In primul rand,mergi la medic si spune-i problema,pe care o prezinta sotul tau,exista tratament,dar numai la recomandarea medicului!!!Sotul tau a devenit alcoolic,am o intrebare,mama sau tatal lui au probleme cu bautura????

Exista cai de solutionare a problemei tale,dar pentru toate este necesara o suma de bani,care sa te ajute sa o rezolvi!!Este dificil pentru ca aveti un nivel de viata destul de scazut,tinand cont de faptul ca nu lucrezi!!!Sotul tau trebuie sa constientizeze ca are o problema,sa si-o asume si sa aiba ambitie sa o elimine din viata lui,a voastra!!!Un psihoterapeut,un preot pot discuta cu voi ,incercand sa va jute sa treceti de acest impas!!Alcoolismul este un motiv serios,pentru care multe familii ajung la separare,caci casnicia unde exista consum de alcool scapat de sub control nu functioneaza coerent!!!Aveti un copil,ce vede pruncul vostru la tatal sau????Gandeste-te numai la acest aspect,este foarte important,caci copiii pot fi marcati de tragediile din familia lor!!!Ai o viata de familie limitata,sotul tau a avut astfel de probleme,si inainte de a va casatori????
kudika_15804
Postat pe 8 Februarie 2015 12:52
tu de cat timp ai probleme cu misandrismul curcubeu?

fata cu topicul sub nici o forma nu asculta ce zice femeia de mai sus
george1
Postat pe 8 Februarie 2015 13:04
Bela , un om care bea o data pe saptamana sau mai rar nu e alcoolic.
Rotty_
Postat pe 8 Februarie 2015 13:07
De la: Rotty_, la data 2015-02-08 13:07:51Bela , un om care bea o data pe saptamana sau mai rar nu e alcoolic.



Serios??Imi permit sa te contrazic,Rotty,si stiu de ce spun asta!!! Iti poit dezvolta acest subiect,dar consider ca nu este cazul si momentul!!!!Si inca ceva,de ce trebuie ca sotul doamnei sa bea pana nu mai stie de el,acasa nemaifiind in stare de nimic????Oare sotia lui nu are nevoie de mult mai mult,decat de un barbat beat langa ea?????De ce este necesar sa accepte bautura oferita de colegi,cand poate refuza elegant????Sa fim serioase,Rotty,aici sunt probleme mai vechi si profunde,nu numai ce descrie doamna noastra!!!
kudika_15804
Postat pe 8 Februarie 2015 13:15
De la: kudika_980952, la data 2015-02-07 18:49:31buna ziua am nevoie de un sfat.sunt casatorita de 7 ani si avem un copil de 3 ani.ne intelem bine chiar daca o ducem greu cu banii pt ca numai sotul meu munceste eu stau acasa cu copilui.probleme mea este ca sotul meu nu tine deloc la bautura si totusi de cate ori are ocazia bea si vine acasa si nu mai e in stare nici macar sa se schimbe cade lat pe pat si adoarme de multe ori ii este rau se duce la baie si vomita si apoi a doua zi se comporta ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic.Cand ii fac reprosuri imi da dreptate imi face promisiuni.Asta nu se intampla foarte des cam o data pe saptamana sau mai rar in unele perioade.Depinde cu cine se intalneste sau de ex daca termina mai repede de la munca si este invitat de colegi la baut nu stie sa refuze.N-am nimic impotriva la o bere doua dar el nu rezista si ii este rau nu mai e bun de nimic cand vine acasa .M-am saturat de situatia asta.nu am cui sa-i cer un sfat.noi nu iesim impreuna nicaieri pt ca nu ne permitem.Salariul mi-l aduce intotdeauna este un sot si un tata bun nu am altceva sa-i reprosez dar ma deranjeaza ca in timp ce eu stau inchisa in casa el merge la baut si nu mai am cum sa stau de vorba cu el cand vine pt ca adoarme imediat.Am nevoie de niste staturi va rog din suflet



Faptul ca nu isi poate refuza tot timpul colegii , de a merge la o bere impreuna ..este de inteles , dar poate servi bere fara alcool , evitand celelalte tipuri de bauturi .
Sfarsitul de saptamana , presupun ca nu lucreaza , il puteti petrece impreuna , tu trebuie sa fii cea care ia initiativa .

"nu iesim nicaieri impreuna pt ca nu ne permitem "...

Draga mea , o plimbare in parc impreuna cu copilul , nu costa nimic .....apoi macar o data pe luna , puteti iesi la o terasa , tu servesti o cafea , el o bere (fara alcool) astfel ar iesii si el din rutina de zi cu zi , servici si casa , tu la fel , ai scapa de monotonia de acasa.
In mare parte depinde de tine , este pacat sa-l lasi sa cada in patima bauturii , cu sau fara voia lui , incearca sa-i fii apropiata cu blandete pt ca l-ai descris ca fiind un sot si tata , bun.
Succes si toate cele bune.
-Dyna-
Postat pe 8 Februarie 2015 13:38
misandrismul tau este problema veche curcubeu?
dc nu este cazul sti ca o sa vorbesti prostii si o sa ti etalezi necunostinta?
george1
Postat pe 8 Februarie 2015 13:39
De la: -Dyna-, la data 2015-02-08 13:38:32
De la: kudika_980952, la data 2015-02-07 18:49:31buna ziua am nevoie de un sfat.sunt casatorita de 7 ani si avem un copil de 3 ani.ne intelem bine chiar daca o ducem greu cu banii pt ca numai sotul meu munceste eu stau acasa cu copilui.probleme mea este ca sotul meu nu tine deloc la bautura si totusi de cate ori are ocazia bea si vine acasa si nu mai e in stare nici macar sa se schimbe cade lat pe pat si adoarme de multe ori ii este rau se duce la baie si vomita si apoi a doua zi se comporta ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic.Cand ii fac reprosuri imi da dreptate imi face promisiuni.Asta nu se intampla foarte des cam o data pe saptamana sau mai rar in unele perioade.Depinde cu cine se intalneste sau de ex daca termina mai repede de la munca si este invitat de colegi la baut nu stie sa refuze.N-am nimic impotriva la o bere doua dar el nu rezista si ii este rau nu mai e bun de nimic cand vine acasa .M-am saturat de situatia asta.nu am cui sa-i cer un sfat.noi nu iesim impreuna nicaieri pt ca nu ne permitem.Salariul mi-l aduce intotdeauna este un sot si un tata bun nu am altceva sa-i reprosez dar ma deranjeaza ca in timp ce eu stau inchisa in casa el merge la baut si nu mai am cum sa stau de vorba cu el cand vine pt ca adoarme imediat.Am nevoie de niste staturi va rog din suflet



Faptul ca nu isi poate refuza tot timpul colegii , de a merge la o bere impreuna ..este de inteles , dar poate servi bere fara alcool , evitand celelalte tipuri de bauturi .
Sfarsitul de saptamana , presupun ca nu lucreaza , il puteti petrece impreuna , tu trebuie sa fii cea care ia initiativa .

"nu iesim nicaieri impreuna pt ca nu ne permitem "...

Draga mea , o plimbare in parc impreuna cu copilul , nu costa nimic .....apoi macar o data pe luna , puteti iesi la o terasa , tu servesti o cafea , el o bere (fara alcool) astfel ar iesii si el din rutina de zi cu zi , servici si casa , tu la fel , ai scapa de monotonia de acasa.
In mare parte depinde de tine , este pacat sa-l lasi sa cada in patima bauturii , cu sau fara voia lui , incearca sa-i fii apropiata cu blandete pt ca l-ai descris ca fiind un sot si tata , bun.
Succes si toate cele bune.



fara inceput comentariul tau este perfect
george1
Postat pe 8 Februarie 2015 13:41
mihaelo,schimba ti citatul ala grotesc
george1
Postat pe 8 Februarie 2015 13:45
Bela , eu nu am comentat nimic in ceea ce priveste relatia , sau cum afecteaza ceea ce face el , relatia.
In ce priveste boala in sine , un alcoolic bea mult mai des. Nu am timp sa dezvolt subiectul. Ramane pe alta data.

George , nu-ti convine , nu-l citi.
Rotty_
Postat pe 8 Februarie 2015 13:52
De la: Rotty_, la data 2015-02-08 13:52:09Bela , eu nu am comentat nimic in ceea ce priveste relatia , sau cum afecteaza ceea ce face el , relatia.
In ce priveste boala in sine , un alcoolic bea mult mai des. Nu am timp sa dezvolt subiectul. Ramane pe alta data.

George , nu-ti convine , nu-l citi.



Alcoolicul nu rezista la bautura,este vorba de acel sevraj in care intra!!! da,ramane pe alta data,caci subiectul este complex,insa,doamna noastra,daca doreste sa aiba o casnicie fericita,trebuie sa elimine acest neajuns din familia ei,primul pas fiind indepartarea sotului de acei colegi,care,este evident faptul ca, sunt buni consumatori de alcool!!!Si pun pariu,sotul doamnei nu este la debutul acestui viciu,dimpotriva!!! Si de putine ori am pierdut la pariuri!!!!
kudika_15804
Postat pe 8 Februarie 2015 14:06
De la: george1, la data 2015-02-08 13:58:46atunci sa vorbesti cu cainii daca oameni s jigodii



Doar unii Sper ca nu asta-i motivul pentru care te deranjeaza atat de mult ...
Rotty_
Postat pe 8 Februarie 2015 14:07
Asta e fix problema ta.
Rotty_
Postat pe 8 Februarie 2015 14:45
multumesc frumos pt sfaturi in afara de aceasta problema chiar este un sot bun din toate punctele de vedere imi face bine sa mai aud si alte pareri
kudika_980952
Postat pe 8 Februarie 2015 19:13
De la: kudika_15804, la data 2015-02-08 14:06:31
De la: Rotty_, la data 2015-02-08 13:52:09Bela , eu nu am comentat nimic in ceea ce priveste relatia , sau cum afecteaza ceea ce face el , relatia.
In ce priveste boala in sine , un alcoolic bea mult mai des. Nu am timp sa dezvolt subiectul. Ramane pe alta data.

George , nu-ti convine , nu-l citi.



Alcoolicul nu rezista la bautura,este vorba de acel sevraj in care intra!!! da,ramane pe alta data,caci subiectul este complex,insa,doamna noastra,daca doreste sa aiba o casnicie fericita,trebuie sa elimine acest neajuns din familia ei,primul pas fiind indepartarea sotului de acei colegi,care,este evident faptul ca, sunt buni consumatori de alcool!!!Si pun pariu,sotul doamnei nu este la debutul acestui viciu,dimpotriva!!! Si de putine ori am pierdut la pariuri!!!!

Multumesc frumos pt parere dar sotul meu nu este alcoolic si nu se intampla mereu asa, de multe ori se rezuma doar la o bere si totul este OK dar se intampla si sa mai sara calu si ii este rau.Pe mine asta ma deranjeaza.De multe ori ii este rau pentru ca bea pe stomacul gol si mi-e frica sa nu se imbolnaveaca.In rest este un sot responsabil si cu capul pe umeri.
kudika_980952
Postat pe 8 Februarie 2015 19:19
bea pe stomacul gol
george1
Postat pe 8 Februarie 2015 19:29
De la: kudika_980952, la data 2015-02-08 19:13:15multumesc frumos pt sfaturi in afara de aceasta problema chiar este un sot bun din toate punctele de vedere imi face bine sa mai aud si alte pareri


Este pt prima oara pe acest forum , cand o femeie apare si zice atat de frumos : am un sot bun din toate punctele de vedere.
Esti o sotie la fel de buna
Sunt sigura ca stii sa -i fii in continuare alaturi.
-Dyna-
Postat pe 8 Februarie 2015 20:36
De la: -Dyna-, la data 2015-02-08 20:36:01
De la: kudika_980952, la data 2015-02-08 19:13:15multumesc frumos pt sfaturi in afara de aceasta problema chiar este un sot bun din toate punctele de vedere imi face bine sa mai aud si alte pareri


Este pt prima oara pe acest forum , cand o femeie apare si zice atat de frumos : am un sot bun din toate punctele de vedere.
Esti o sotie la fel de buna
Sunt sigura ca stii sa -i fii in continuare alaturi.


eronat nu i deloc prima data,,,vrei tu doar sa insinuezi ceva de aia spui ce spui
george1
Postat pe 8 Februarie 2015 20:39
-Dyna-
Postat pe 8 Februarie 2015 21:07
De la: kudika_980952, la data 2015-02-08 19:19:41
De la: kudika_15804, la data 2015-02-08 14:06:31
De la: Rotty_, la data 2015-02-08 13:52:09Bela , eu nu am comentat nimic in ceea ce priveste relatia , sau cum afecteaza ceea ce face el , relatia.
In ce priveste boala in sine , un alcoolic bea mult mai des. Nu am timp sa dezvolt subiectul. Ramane pe alta data.

George , nu-ti convine , nu-l citi.



Alcoolicul nu rezista la bautura,este vorba de acel sevraj in care intra!!! da,ramane pe alta data,caci subiectul este complex,insa,doamna noastra,daca doreste sa aiba o casnicie fericita,trebuie sa elimine acest neajuns din familia ei,primul pas fiind indepartarea sotului de acei colegi,care,este evident faptul ca, sunt buni consumatori de alcool!!!Si pun pariu,sotul doamnei nu este la debutul acestui viciu,dimpotriva!!! Si de putine ori am pierdut la pariuri!!!!

Multumesc frumos pt parere dar sotul meu nu este alcoolic si nu se intampla mereu asa, de multe ori se rezuma doar la o bere si totul este OK dar se intampla si sa mai sara calu si ii este rau.Pe mine asta ma deranjeaza.De multe ori ii este rau pentru ca bea pe stomacul gol si mi-e frica sa nu se imbolnaveaca.In rest este un sot responsabil si cu capul pe umeri.



Daca problema sotului tau este sporadica,discuta cu el si ajuta-l sa renunte la obiceiurile,pe care le are,scoate-l din compania asa zisilor prieteni!!!Mergi al medicul de familie si roaga-l as te ajute,exista tratament,care il poate ajuta!!

Draga mea,daca sotul tau este un barbat si tata responsabil,este foarte bine,dar sa stii ca scaparile lui tin tot de responsabilitate asumata!!!Si sa iti mai spun ceva,barbatul,care este "cu capul pe umeri",asa cum te-ai exprimat,nu ar fi lasat ca alcoolul sa ii produca atatea turbulente,intelegi???Te inteleg,este sotul tau si este firesc sa apari ca protectoare a lui,dar daca ar fi fost totul perfect,nu te-ai fi plans aici!!!Cauta sa il indepartezi de anturajul prost ales!!!Sanatate si incearca sa fii o sotia mobilizatoare!!
kudika_15804
Postat pe 9 Februarie 2015 07:22
De la: kudika_15804, la data 2015-02-09 07:22:24
De la: kudika_980952, la data 2015-02-08 19:19:41
De la: kudika_15804, la data 2015-02-08 14:06:31
De la: Rotty_, la data 2015-02-08 13:52:09Bela , eu nu am comentat nimic in ceea ce priveste relatia , sau cum afecteaza ceea ce face el , relatia.
In ce priveste boala in sine , un alcoolic bea mult mai des. Nu am timp sa dezvolt subiectul. Ramane pe alta data.

George , nu-ti convine , nu-l citi.



Alcoolicul nu rezista la bautura,este vorba de acel sevraj in care intra!!! da,ramane pe alta data,caci subiectul este complex,insa,doamna noastra,daca doreste sa aiba o casnicie fericita,trebuie sa elimine acest neajuns din familia ei,primul pas fiind indepartarea sotului de acei colegi,care,este evident faptul ca, sunt buni consumatori de alcool!!!Si pun pariu,sotul doamnei nu este la debutul acestui viciu,dimpotriva!!! Si de putine ori am pierdut la pariuri!!!!

Multumesc frumos pt parere dar sotul meu nu este alcoolic si nu se intampla mereu asa, de multe ori se rezuma doar la o bere si totul este OK dar se intampla si sa mai sara calu si ii este rau.Pe mine asta ma deranjeaza.De multe ori ii este rau pentru ca bea pe stomacul gol si mi-e frica sa nu se imbolnaveaca.In rest este un sot responsabil si cu capul pe umeri.



Daca problema sotului tau este sporadica,discuta cu el si ajuta-l sa renunte la obiceiurile,pe care le are,scoate-l din compania asa zisilor prieteni!!!Mergi al medicul de familie si roaga-l as te ajute,exista tratament,care il poate ajuta!!

Draga mea,daca sotul tau este un barbat si tata responsabil,este foarte bine,dar sa stii ca scaparile lui tin tot de responsabilitate asumata!!!Si sa iti mai spun ceva,barbatul,care este "cu capul pe umeri",asa cum te-ai exprimat,nu ar fi lasat ca alcoolul sa ii produca atatea turbulente,intelegi???Te inteleg,este sotul tau si este firesc sa apari ca protectoare a lui,dar daca ar fi fost totul perfect,nu te-ai fi plans aici!!!Cauta sa il indepartezi de anturajul prost ales!!!Sanatate si incearca sa fii o sotia mobilizatoare!!

apreciez sfaturile.De fiecare data discut cu el si ii spun ca chiar daca merge cu colegii la bere sa bea mai putin sa aiba o limita.Sper sa reusesc sa-l fac sa inteleaga ca isi face rau.
kudika_980952
Postat pe 9 Februarie 2015 14:33
De la: kudika_980952, la data 2015-02-09 14:33:49
apreciez sfaturile.De fiecare data discut cu el si ii spun ca chiar daca merge cu colegii la bere sa bea mai putin sa aiba o limita.Sper sa reusesc sa-l fac sa inteleaga ca isi face rau.



Degeaba ii spui astfel,caci tentatia este mare,si,pe de alta parte,nu poate fi restrictiv cu el insusi in compania prietenilor,caci gestul sau l-ar minimaliza in fata domniilor lor,barbatii sunt solidari in mandria personala!!!Intalnirile colegiale ,la bautura trebuie sa se rareasca,pana la eliminarea lor,lasand loc altor preocupari,cu familia,de exemplu!!!Nu exista "as bea mai putin",in conjunctura generata de astfel de intalniri!!!Ai incercat,si tu,sa iesi cu prietenele tale si sa ii lasi copilasul in grija?????Cu siguranta ,nu va fi multumit!!!
kudika_15804
Postat pe 9 Februarie 2015 14:45
Iti spun din sa zic "experienta " pe care am vazut-o si trait-o . Tatal meu , la fel ca si sotul tau bea f rar , dar cand bea se inbata , se facea praf ,,, nu a reusit sa nu mai bea si acum este alcoolic si stii , alcoolici sunt dependenti de bautura .
Ar fi cazul sa incerci foarte repede sa-i schimbi acest obicei .
now000
Postat pe 11 Februarie 2015 18:43
spui din experienta ,?din experienta cui? a celui de mai sus?daca nu vorbesti din experienta viitorului lui vorbesti degeaba,,,generalizarile si catalogarea dp clisee nu aduc nimic bun,,,nu inseamna ca trebui dus la doctor ci trebui discutat cu el,,,iar voi nu l cunoaste ti pe el,cunoaste ti ce zice altcineva despre el chiar daca e nevastasa....daca el nu are leac si se duce la tinta sigura cum ar trebui sa i catalogam pe altii care dau dovada de prostii
george-
Postat pe 11 Februarie 2015 18:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am gresit,dar il vreau inapoi 21 De la: RoxanaAdela 18 Aprilie 2009 18:00
si baietii plang cate-odata 98 De la: cazacitza_ankat 25 Martie 2009 00:00
help me 5 De la: greierash_is_back 5 Ianuarie 2010 22:36
ajutor, viata mea sexuala este prea afectata de certurile de zi cu zi 17 De la: heaven2007 3 Decembrie 2009 07:53
cum sa il fac sa sufere macar jumatate din cat sufar eu acum? 100 De la: inna25 16 Iunie 2014 13:26