Setari Cookie-uri

un sfat sau o parere

Buna. Am 23 ani. Eu si iubitul meu ne gandim sa plecam din vara dupa ce termin facultatea in strainatate la munca, suntem impreuna de 2 ani si 2 luni, problema e ca eu teoretic stau cu parintii( practic stau cu fratele meu si cu bunicamea ca ai mei sunt plecati in strainatate si ei dar sunt intretinuta de ei). El e primu baiat care lam prezentat parintilor si nu prea stiu cum o sa reactioneze ai mei cand o sa auda ca vreau sa ma mut cu el si mai ales ca vrem sa si plecam in strainatate. Eu cu el ma inteleg extraordinar..am vorbit despre orice chiar si despre casatorie ai copii dar amandoi am considerat ca inca nu este momentul..ideea e ca candva vom face si pasul asta dar nu acum. Singura frica care o am este ca atunci cand o sa le spun parintior, sincer nici nu prea stiu cum sa abordez sub, sa aiba ceva de obiectat si din una in alta sa se ajunga sa imi zica ca daca plec cu iubitul meu in strainatate rup orice legatura cu ei. Ce sa fac? Ati trecut careva printro experinta asemanatoare??
cecilia91
Postat pe 22 Februarie 2015 01:00
Vorbeste cu parintii tai deschis , consultandu-va veti lua impreuna decizia cea mai potrivita.
Succes
-Dyna-
Postat pe 22 Februarie 2015 17:11
De la: cecilia91, la data 2015-02-22 01:00:44Buna. Am 23 ani. Eu si iubitul meu ne gandim sa plecam din vara dupa ce termin facultatea in strainatate la munca, suntem impreuna de 2 ani si 2 luni, problema e ca eu teoretic stau cu parintii( practic stau cu fratele meu si cu bunicamea ca ai mei sunt plecati in strainatate si ei dar sunt intretinuta de ei). El e primu baiat care lam prezentat parintilor si nu prea stiu cum o sa reactioneze ai mei cand o sa auda ca vreau sa ma mut cu el si mai ales ca vrem sa si plecam in strainatate. Eu cu el ma inteleg extraordinar..am vorbit despre orice chiar si despre casatorie ai copii dar amandoi am considerat ca inca nu este momentul..ideea e ca candva vom face si pasul asta dar nu acum. Singura frica care o am este ca atunci cand o sa le spun parintior, sincer nici nu prea stiu cum sa abordez sub, sa aiba ceva de obiectat si din una in alta sa se ajunga sa imi zica ca daca plec cu iubitul meu in strainatate rup orice legatura cu ei. Ce sa fac? Ati trecut careva printro experinta asemanatoare??



Comunica cu parintii tai,sunt singurii,care te pot sfatui si sprijini in acest moment!!!Spune-le problema,care te framanta,ai rabdare cu domniile lor si respecta-le decizia,in ceea ce te priveste!!!Invata sa iti asculti parintii ,fiind deschisa in fata lor,si ei sa iti intoarca aceeasi deschidere!!!Din pacate,tinerii se confrunta cu aceasta nemultumire,adusa de lipsa comunicarii in cadrul familiei de apartenenta!!!
kudika_15804
Postat pe 22 Februarie 2015 18:05
Intrebarea pe care consider eu ca ar trebui sa ti-o pui tie insati este urmatoarea: Vrei sa pleci in stainatate pentru ca vrei sa iti faci un viitor acolo? sau vrei sa pleci in strainatate sa nu-ti pierzi iubitul?Aveti un plan sau macar niste oferte de munca sau ceva cu care sa le poti demostra parintilor tai ca vei fi cat de cat in siguranta? Daca pleci de la ideea ca imi voi gasi acolo orice, asteapta-te sa fii dezamagita. Ai spus ca ai terminat facultatea. Cauta un job pe profilul tau in strainatate. Intereseaza-te ce anume trebuie sa stii pentru a lua interviul.Sau macar ati putea pleca la neamurile tale care locuiesc acolo.Comunica cu parintii tai si incearca sa intelegi si punctul lor de vedere.Iti va fi foarte greu sa pleci intr-o tara straina cu gandul ca te-ai certat cu ai tai.
Mult succes in continuare.
Mia_Mia_O
Postat pe 23 Februarie 2015 22:53
Eu plec sa incerc sa imi fac un viitor. Nuvam de gand sa plec definitiv.dar pana imi voi face niste conditii decente aici. Iar de plecat plecam doar daca e sa ne gaseasca fratele lui ceva sau daca ai mei nu au nimic impotriva poate ne gasessc ei. Nu plecam fara sa avem ceva sigur. Si sincer nu cred ca as putea sa plec daca is certata cu ei. Mersi pt sfaturi
cecilia91
Postat pe 24 Februarie 2015 10:45
Fiecare nou cuplu intampina la inceput ceva dificultati in a fi acceptat de catre ceilalti , eu te sfatuiesc sa lasi lucrurile sa se desfasoare in ritmul lor , concentreaza-te pe terminarea facultatii cu bine si restul se vor rezolva toate cu incredere in familia ta dar si in partenerul tau . Parintii tai chiar daca vor fi putin impotriva la inceput pe parcurs vor accepta situatia , ideal este sa va intelegeti voi doi bine ! Acest lucru este motorul pentru tot ce intreprindeti in viitor ca si cuplu ....Cat despre plecatul in strainatate , incercati si nu va lasa-ti infranti , sunteti tineri veti reusi ; daca asta va doriti !
MULT SUCCES SI INSPIRATIE !
kudika_956659
Postat pe 24 Februarie 2015 13:24
Muta-te cu el daca va intelegeti.Nu are rost sa astepti degeaba. Iar parintii vor sa te vada fericita, asa ca te vor lasa probabil sa pleci in strainatate! Aproape mereu parintii iti vor binele.
kudika_981773
Postat pe 25 Februarie 2015 01:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eu rac el cu ascendetul in taur:(..,..va rog am nevoie de ajutor 12 De la: kudika058564 21 August 2009 14:47
Chiar exista acele persoane care sustin ca si-au gasit jumatatea?? 45 De la: FRANNNCE 10 Februarie 2009 09:45
HAIR GROW... 2 De la: uitarea_aducerii_aminte 27 Martie 2009 15:28
Sondaj 2 De la: Brunette_25 24 Iulie 2011 14:23
Depresia postnatala.Psihoza sau Nebunie 26 De la: LadyD_ 15 Decembrie 2010 01:39