Setari Cookie-uri

viata sexuala dupa nastere

bunaa am si eu nevoie de un sfat st insarcinata in saptamana 20 totul e bn dar....imi este foarte teama dupa ce se va naste copilul cum va fi viata sexuala??? vaginul se va reface la loc?vor fii shimbari majore in viata sexuala???
kudika_981951
Postat pe 1 Martie 2015 13:49
De la: kudika_981951, la data 2015-03-01 13:49:15bunaa am si eu nevoie de un sfat st insarcinata in saptamana 20 totul e bn dar....imi este foarte teama dupa ce se va naste copilul cum va fi viata sexuala??? vaginul se va reface la loc?vor fii shimbari majore in viata sexuala???



Nu va fi nicio schimbare in desfasurarea activitatii sexuale,dupa perioada de sase saptamani de refacere a uterului recomandata de catre medicul ginecolog si daca nu exista alte probleme de sanatate in zona intima!!Nu iti face griji din acest punct de vedere!!Exista cazuri cand libidoul scade dupa nastere,totul se explica din punct de vedere hormonal,dar se intampla pentru o scurta perioada de timp,depinde foarte mult si de partener si de modul cum se imbina timpul alocat ingrijirii noului nascut cu cel necesar relaxarii personale!!!!!!
kudika_15804
Postat pe 1 Martie 2015 14:02
multumesc mult ..am citit pe net ca nu in toate cazurile dupa nasterile normale viata sexuala va fi la fel sau ca vaginul va reveni la forma initiala...si ca va fi altfel imi e asa de frica..este primul copil si de aceea pun intrebarile astea...sper sa nu vi se para stupide
kudika_981951
Postat pe 1 Martie 2015 15:30
Nu trebuie sa fii ingrijorata , te recuperezi relativ repede, si purtand o centura elastica si forma burticii isi revine repede si uterul se aseaza si se strage ! sanatate si nastere usoara !
kudika_956659
Postat pe 1 Martie 2015 16:00
De la: kudika_981951, la data 2015-03-01 15:30:44 multumesc mult ..am citit pe net ca nu in toate cazurile dupa nasterile normale viata sexuala va fi la fel sau ca vaginul va reveni la forma initiala...si ca va fi altfel imi e asa de frica..este primul copil si de aceea pun intrebarile astea...sper sa nu vi se para stupide



Nu sunt intrebari stupide,dar ar fi fost de preferat sa discuti aceasta problema cu mama ta sau cu medicul obstretician!!!Spatiul virtual este una dintre sursele de informare,dar nu cea mai eficenta!!!Nu vei avea probleme,fii curajoasa,caci vei fi mamica si te va astepta un drum, mult mai solicitant,decat actul sexual in sine,care este,si el,important in interiorul vietii de cuplu,dar nu al fel de incitant!!!!!
kudika_15804
Postat pe 1 Martie 2015 16:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
RANA PE COL 2 De la: Terra_Mater 6 Martie 2010 17:31
ginecologi- cluj 31 De la: 17 Septembrie 2015 23:21
noile metode de contraceptie 42 De la: gigivik 23 Noiembrie 2009 21:47
sarcina oprita in evolutie 12 De la: vivacedonna 12 Ianuarie 2010 19:28
Herpes genital si fibrom uterin 8 De la: gioni_healthy 3 Noiembrie 2011 13:08