Setari Cookie-uri

Despartire, impacare..

Buna !
Am o relatie de aproape 3 ani cu prietenul meu; in acesti ani au fost si momente bune si momente mai putin bune, ca in orice relatie, nu poate sa fie totu´ roz tot timpul. In ultima luna am ajuns sa ne certam din prostii mai in fiecare zi, ca dovada a faptului ca pana la urma s a ajuns la despartire, acum 3-4 zile. Ne am pus de acord ca sa zic asa ca numai merge relatia, numai are rost sa o prelungim, si ar fi mai bine sa o lasam balta. Problema e ca nu a durat nici doua zile de cand ne am despartit, ca el a venit inapoi spunandu mi ca tot ce mi a zis cand a plecat, ca are nevoie sa stea singur, ca s a saturat de certuri si multe altele, le a zis la nervi, si ca nu poate sa stea fara mine. I am zis ca nu stiu daca o sa mai mearga daca ne impacam, fiindca ciorba reincalzita nu prea mai are acelasi gust, dar el a tot insistat ca nu ii e mai bine fara mine, ca nu vrea pe altcineva in afara de mine. Pana la urma am cedat ca sa zic asa, si am zis sa ne mai dam o a doua sansa. Aici vine partea mai putin buna, fiindca nu stiu daca decizia mea a fost una buna sau una mai putin buna. Odata despartiti, eu eram hotarata ca numai ma impac, dupa toata lucrurile spuse de el la nervi, si toata lumea din jur a inceput sa imi zica chestii despre el pe care eu nu le vedeam atunci cand eram cu el. Acum ca ne am impacat, parintii mei sunt suparati pe mine fiindca am dat inapoi, ( nu prea le convenea de el, nu fiindca a facut ceva rau, pur si simplu zic ca nu ne potrivim), iar in legatura cu el mi au zis ca nici nu vor sa il vada deocamdata.. Stiu ca e decizia mea, si nu trebuie sa ma influenteze nimeni, dar de cand ne am impacat, chestie de 2 zile, numai sunt ca inainte, nu stiu daca neaparat fiindca am fost nervoasa si ne am despartit cateva zile, sau fiindca chiar numai e nimic cum era. I am zis chestia asta, si mi a spus ca e decizia mea, daca numai simt nimic si nu o sa imi revina imi respecta decizia, doar ca el nu vrea sa ma piarda.

Prietenul lui cel mai bun a fost cam in aceeasi situatie acum ceva timp, la randul lui, dar acum el a trecut peste cu respectiva si au ajuns sa faca planuri de nunta si etc..Nu zic neaparat ca asa o sa fie si la noi, dar pe o parte mi ar placea sa stiu ca a revenit tot ca inainte, si suntem unu langa altu, fara certurile de dinainte si ambitia facuta la fiecare cearta..Stiu ca se zice ca odata ce le a facut, de ce nu le ar mai face si a doua oara; dar cred ca fiecare meritam o a doua sansa..

Orice sfat, parere, opinie..imi vine bine, fiindca il iubesc, dar imi iubesc si parintii totodata, si nu vreau sa ii indepartez de langa mine..
Anna_Maria_26
Postat pe 31 Martie 2015 16:59
De la: Anna_Maria_26, la data 2015-03-31 16:59:29Buna !
Am o relatie de aproape 3 ani cu prietenul meu; in acesti ani au fost si momente bune si momente mai putin bune, ca in orice relatie, nu poate sa fie totu´ roz tot timpul. In ultima luna am ajuns sa ne certam din prostii mai in fiecare zi, ca dovada a faptului ca pana la urma s a ajuns la despartire, acum 3-4 zile. Ne am pus de acord ca sa zic asa ca numai merge relatia, numai are rost sa o prelungim, si ar fi mai bine sa o lasam balta. Problema e ca nu a durat nici doua zile de cand ne am despartit, ca el a venit inapoi spunandu mi ca tot ce mi a zis cand a plecat, ca are nevoie sa stea singur, ca s a saturat de certuri si multe altele, le a zis la nervi, si ca nu poate sa stea fara mine. I am zis ca nu stiu daca o sa mai mearga daca ne impacam, fiindca ciorba reincalzita nu prea mai are acelasi gust, dar el a tot insistat ca nu ii e mai bine fara mine, ca nu vrea pe altcineva in afara de mine. Pana la urma am cedat ca sa zic asa, si am zis sa ne mai dam o a doua sansa. Aici vine partea mai putin buna, fiindca nu stiu daca decizia mea a fost una buna sau una mai putin buna. Odata despartiti, eu eram hotarata ca numai ma impac, dupa toata lucrurile spuse de el la nervi, si toata lumea din jur a inceput sa imi zica chestii despre el pe care eu nu le vedeam atunci cand eram cu el. Acum ca ne am impacat, parintii mei sunt suparati pe mine fiindca am dat inapoi, ( nu prea le convenea de el, nu fiindca a facut ceva rau, pur si simplu zic ca nu ne potrivim), iar in legatura cu el mi au zis ca nici nu vor sa il vada deocamdata.. Stiu ca e decizia mea, si nu trebuie sa ma influenteze nimeni, dar de cand ne am impacat, chestie de 2 zile, numai sunt ca inainte, nu stiu daca neaparat fiindca am fost nervoasa si ne am despartit cateva zile, sau fiindca chiar numai e nimic cum era. I am zis chestia asta, si mi a spus ca e decizia mea, daca numai simt nimic si nu o sa imi revina imi respecta decizia, doar ca el nu vrea sa ma piarda.

Prietenul lui cel mai bun a fost cam in aceeasi situatie acum ceva timp, la randul lui, dar acum el a trecut peste cu respectiva si au ajuns sa faca planuri de nunta si etc..Nu zic neaparat ca asa o sa fie si la noi, dar pe o parte mi ar placea sa stiu ca a revenit tot ca inainte, si suntem unu langa altu, fara certurile de dinainte si ambitia facuta la fiecare cearta..Stiu ca se zice ca odata ce le a facut, de ce nu le ar mai face si a doua oara; dar cred ca fiecare meritam o a doua sansa..

Orice sfat, parere, opinie..imi vine bine, fiindca il iubesc, dar imi iubesc si parintii totodata, si nu vreau sa ii indepartez de langa mine..


Ce ai spus are valabilitate!!Intr-adevar,"Ciorba ,care este reincalzita de prea multe ori sau ,doar o data, nu mai are acelasi gust",oricat de mare ar fi foamea sau pofta,caci nimic nu mai poate fi ca la inceput,timpul,viata sunt ireversibile,numai aomenii nu vor sa recunoasca acest adevar si propriile neputinte!!!!!Nu cred in acordarea celei de-a doua sanse,caci aceasta nu va mai avea frumusetea celei dintai!!
kudika_15804
Postat pe 1 Aprilie 2015 09:23
De la: Anna_Maria_26, la data 2015-03-31 16:59:29Buna !
.Stiu ca se zice ca odata ce le a facut, de ce nu le ar mai face si a doua oara; dar cred ca fiecare meritam o a doua sansa..

Orice sfat, parere, opinie..imi vine bine, fiindca il iubesc, dar imi iubesc si parintii totodata, si nu vreau sa ii indepartez de langa mine..





Anna , certuri se ivesc in orice relatie ,decizia pt a -2-a sansa , iti apartine , tu iti cunosti sentimentele fata de el , si tot tu esti cea care stii cel mai bine daca-i poti tolera defectele.

Timp de 3 ani de zile , te-ai impotrivit parintilor tai si ai continuat relatia , de aici deduc ca parintii tai , nu au putere asupra deciziilor tale , desi ii iubesti atat de mult.
Dandu-va inca o sansa , veti descoperii cat de puternice sunt sentimentele voastre , unul fata de celalalt si poate astfel veti stii daca trebuie sa continuati relatia sau ii puneti punct definitiv.
Decizia finala iti apartine.
-Dyna-
Postat pe 1 Aprilie 2015 11:31
SUnt de acord cu tine Dyna, certuri se ivesc in orice relatie. Problema e ca pana sa ma despart de el, sa ne dam un timp ca sa zic asa, nimeni nu imi zicea nimic rau de el, iar zilele cand am stat unul fara altul toata lumea a inceput sa scoata la iveala lucruri pe care intr.un fel sau altul eu fiind in relatie nu le am vazut. Nu m a influentat cu nimic parerea lor, fiindca am acordat o a doua sansa relatiei, si cred ca am facut bine. Am discutat cu el foarte bine de la inceput, si am ramas de acord ca asta este ultima sansa pe care ne-o dam. Zic ca este pe drumul cel bun, fiindca atunci cand ne am reintalnit ca sa spun asa, ne am zis tot ce aveam pe suflet si nu ne a convenit de la celalalt. Il vad schimbat, sau cel putin asa pare, adica lucrurile care i le am reprosat ca nu imi conveneau, nu le mai face sau cel putin incearca. I am spus de faza cu parintii mei ca sunt suparati intr.o oarecare masura atat pe mine cat si pe el, pe mine pentru ca am dat inapoi, ei cred ca nu ne potrivim, iar pe el pentru ca a plecat. La toate astea, raspunsul lui a fost ca o sa le demonstreze ca se inseala, si ca vrea sa revina totul ca inainte intre noi, a vazut cum e fara mine si nu vrea sa ma mai piarda.

In legatura cu parintii, sunt foarte importanti pentru mine si chiar mi ar placea sa vada ca in ciuda asa zisei "despartiri", sunt fericita cu el; consider ca amandoi am facut greseli in trecut in relatie, asa incat sa invatam din ele; Daca nu imi era bine cu el, numai continuam, si numai dadeam o a doua sansa.

Stiu ca decizia finala imi apartine, dar aveam nevoie de opinii, sa stiu daca cineva a mai fost in situatia mea, sau..sunt singura :) cu toate ca nu cred. Stand in aceeasi casa cu parintii, e un pic cam greu sa ii evit si sa nu ma doara ca nu vorbesc cu mine. Daca incerc sa le spun ca a fost decizia mea, si daca gresesc e greseala mea, trebuie sa ma dau singura cu capul de sus, imi spun doar "faci ce vrei"..
Anna_Maria_26
Postat pe 2 Aprilie 2015 03:44
[quote name='Anna_Maria_26' date='2015-04-02 03:44:19'

Asuma-ti orice decizie luata,esti majora,fii responsabila pentru viata ta si ,in special,pentru modul cum vrei sa o traiesti!!Parintii nu traiesc viata ta,ci pe a domniilor lor!!!In ceea ce-l priveste pe iubitul tau,acordarea celei de a doua sanse implica responsabilizarea iubitului tau in legatura cu aceasta!!Este capabil????
kudika_15804
Postat pe 2 Aprilie 2015 07:07
Deocamdata il vad capabil. Tot ce i am spus ca nu mi a convenit, ma refer in legatura cu gesturi si chestii minore, nicidecum sa incerc sa il schimb cu ceva, incearca sa nu le mai faca. De obicei, inainte sa ne "despartim", mai mereu cand discutam despre ceva, sau aveam o zi mai proasta si ii raspundeam aiurea ca sa zic asa, el imi raspundea cu atat mai mult si mai si, adica facea ambitie. Acum vad ca de moment ma impaca, e langa mine, numai face ambitie ca inainte..

El vine dintr o familie nu tocmai instarita ca sa spun asa, eu contrariul lui; dar asta niciodata nu m a impiedicat sa stau cu el. Nu am facut niciodata diferenta in faptul ca eu sunt la facultate, si el la munca. Am considerat ca avem foarte multe lucruri in comun, si ne iubim, si asta cam ar fi de ajuns. Atata timp cat il stiam langa mine, si ma sustinea cu tot ce faceam, nu prea ma deranja acest lucru..

Anna_Maria_26
Postat pe 2 Aprilie 2015 12:05
De la: Anna_Maria_26, la data 2015-04-02 12:05:02Deocamdata il vad capabil. Tot ce i am spus ca nu mi a convenit, ma refer in legatura cu gesturi si chestii minore, nicidecum sa incerc sa il schimb cu ceva, incearca sa nu le mai faca. De obicei, inainte sa ne "despartim", mai mereu cand discutam despre ceva, sau aveam o zi mai proasta si ii raspundeam aiurea ca sa zic asa, el imi raspundea cu atat mai mult si mai si, adica facea ambitie. Acum vad ca de moment ma impaca, e langa mine, numai face ambitie ca inainte..

El vine dintr o familie nu tocmai instarita ca sa spun asa, eu contrariul lui; dar asta niciodata nu m a impiedicat sa stau cu el. Nu am facut niciodata diferenta in faptul ca eu sunt la facultate, si el la munca. Am considerat ca avem foarte multe lucruri in comun, si ne iubim, si asta cam ar fi de ajuns. Atata timp cat il stiam langa mine, si ma sustinea cu tot ce faceam, nu prea ma deranja acest lucru..




Daca exista iubire intre voi,totul poate deveni posibil!!! Sper sa mentineti relatia in parametri doriti!!Si daca a doua sansa este acordata,incercati sa o respectati amandoi!!!
kudika_15804
Postat pe 2 Aprilie 2015 12:09
De la: Anna_Maria_26, la data 2015-04-02 03:44:19

In legatura cu parintii, sunt foarte importanti pentru mine si chiar mi ar placea sa vada ca in ciuda asa zisei "despartiri", sunt fericita cu el; consider ca amandoi am facut greseli in trecut in relatie, asa incat sa invatam din ele; Daca nu imi era bine cu el, numai continuam, si numai dadeam o a doua sansa.

Stiu ca decizia finala imi apartine, dar aveam nevoie de opinii, sa stiu daca cineva a mai fost in situatia mea, sau..sunt singura :) cu toate ca nu cred. Stand in aceeasi casa cu parintii, e un pic cam greu sa ii evit si sa nu ma doara ca nu vorbesc cu mine. Daca incerc sa le spun ca a fost decizia mea, si daca gresesc e greseala mea, trebuie sa ma dau singura cu capul de sus, imi spun doar "faci ce vrei"..





Anna , te vad o fata care stii sa pui punctul pe i , acolo unde o greseala minora incepe sa ia proportii , dar totusi incearca sa nu treci de extrema exagerand, chiar daca ai langa tine omul care-si poate recunoaste anumite greseli , prin comunicare le puteti elimina.

Sunt foarte relatii care si-au dat o a-2-a sansa , trecand peste greseli minore sau majore , depinde de caz , unele din aceste relatii au devenit mult mai puternice , altele ,despartirea definiva a fost a 3-a sansa:)

Gura lumii ..ignora , tu esti cea care traiesticu el , nu lumea ...dupa furtuna se arata multi viteji .

Respectul fata de parintii tai, trebuie sa ramana acelass , incearca sa fii mult mai deschisa fata de ei ,in ceea ce priveste alegerea ta , pt ca de tine depinde , din relatarile tale caracterizandu-ti prietenul , parintii tai isi formeaza o anumita parere , negativa sau pozitiva , aici depinde doar de tine.
Daca vei ajunge vreodata in situatia de a te da cu capul de sus de pragul usii )) fii sigura ca vei ramane cu o experienta din care ai invatat ceva , iar pt asta nu va trebuii sa te judeci , iar gura lumii e facuta sa vorbeasca.
Va doresc ca sansa pe care v-ati dat-o , sa ramana definitiva , sa fii iubita
-Dyna-
Postat pe 2 Aprilie 2015 13:17
Iti dau dreptate Dyna, eu traiesc cu el, nu restul lumii. In plus, asa cum se spune..gura lumii nu o astupa nici pamantul ! Sper sa fie bine, asa cum am spus si mai devreme il vad schimbat intr.o oarecare masura, in sensul ca incearca sa numai faca lucrurile care stie ca in trecut au dus la discutii intre noi; si eu la randul meu incerc sa fac la fel.

Respectul fata de parinti nu o sa mi.l schimb niciodata, fiindca au fost alaturi de mine chiar si atunci cand i am dezamagit, si mi au intins o mana. Sunt sigura ca nici acum nu or sa ma lase la greu, daca am nevoie de ceva, cu toate ca nu le place decizia care am luat.o

Doamne ajuta ! Sper sa fie definitiva, multumim :*

Anna_Maria_26
Postat pe 2 Aprilie 2015 13:34
sterge ti ma mesajele respectabila doamna curcubeu ncare vorbeste de iubire zilnic neavand nici o problema cu asta,,promova tii ma pe ce i ce le spun unor copii sa se desparta cand nu este cazul
sa va fie rusine
kudika_982635
Postat pe 3 Aprilie 2015 21:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Diferenta de varsta intr-o relatie... 18 De la: kudika_25639 1 Februarie 2013 22:40
Se va mai intoarce si de data asta? 6 De la: kudika_12726 24 Iulie 2012 18:54
ma dispera!!!!!!!!!!! 82 De la: pysykutz 25 August 2010 17:25
gata 34 De la: scorpio67 7 Septembrie 2010 07:53
Cum trec peste o despartire sau mai bine zis peste o dezamagire... 11 De la: Operator_CATV 29 Iulie 2009 21:26