Setari Cookie-uri

probleme cu cumnatul, e de groaza !

Bine v-am gasit ,

Citesc pe forum diverse povesti cu soacre; iata ca la noi ca la nimeni: problemele sunt cu cumnatul ! (daca ati mai auzit... sa-mi impartasiti si mie din experienta voastra...)

Ne cunoastem de cativa ani, iar de vreo jumate de an ne-am logodit si ne-am mutat impreuna, la mii de km de familia lui si a mea.
Lunar, le trimitem celor 4 parinti un ajutor material, pt medicamente, sarbatori...

Dar... soacra mai primeste uneori de la sotul meu un supliment pt ca de cate ori o intreaba " va ajung banii ? " , ea raspunde invariabil "nu". Mai aveti bani ? ea : "nu"
A avut ceva probleme de sanatate, a primit un ajutor pt medicamente,banii s-au evaporat, ea nu si-a luat nici medicamente nici analize facute nimic. La inceput am crezut ca e cheltuitoare, dar inainte sa o judec m-am gandit ca e mai bine sa sap mai adanc in miezul problemei


Aici intra in scena fratele lui,si nu gresesc daca spun ca e imaginea ratarii complete, ma scuzati, nu vreau sa fiu rea, dar asta e adevarul.
Acest om, ajuns acum la 50 ani, insurat la vreo 20, a turnat 3 copii, a pierdut apart in care stateau pe datorii ( datorii multiple aiurea, iar banca le-a scos casa la mezat, casa pe care nu o cumparase el cu consoarta ci socrii...) Apoi, nevasta-sa si-a luat lumea in cap (nici n-avea alta optiune ca au ramas pe drumuri cu 3 copii). A urmat divortul, el s-a refugiat la parinti (adica la socrii mei), si acolo sta de vreo 5 ani ! Sa va mai spun ca la divort au vrut sa abandoneze mezinul, pe motiv ca nu au cu ce sa-l creasca?! asa a ajuns copilul aruncat de colo colo la bunicii materni, la cei paterni, la o matusa...
Intre timp cumnatul a insirat tot felul de mici slujbe , intrerupte de mari perioade de inactivitate...

Cand sotul meu m-a dus sa-i cunosc familia, mi-a spus intre 4 ochi, ca nu cumva sa-i dau numarul de telefon lui fratesu', chiar daca insista sa mi-l ceara ( " ca el vorbeste mult, o sa te sune in timpul serviciului, o sa te plictiseasca...)

Mare mi-a fost mirarea sa aflu ca cumnatul nu stie numarul de mobil nici al sotului meu... .

Mare mister !

Ultima gaselnita : cumnatul vrea sa plece la munca in strainatate. Nu va spun ce spaima m-a cuprins ca ne trezim cu loaza pe cap (apoi am aflat ca socrii si cumnatul nu stiu adresa noastra...)

Cumnatul ii scrie sotului mailuri lacrimogene, care se sfarsesc invariabil cu : fac apel la voi sa ma ajutati macar cu 200 euro sau sa ma ajutati sa-mi gasesc si eu o slujba pe langa voi.
In fata acestui "santaj" sotul cedeaza de fiecare data si ii trimite bani, caci perspectiva de a-l avea aproape pe acest malac ne umple de spaime pe amandoi.

Ultima data ne-a imbrobodit ca si-a gasit de lucru in anglia si ca-i trebuie bani de drum, i-a trimis, si el era tot acasa! "Pai ce facusi frate, nu mai plecasi ?" ete ca nu mai plecai...

In acest context, am dedus ca la intretinerea copiilor, contributia lui e un mare zero. Soacra-mea plateste meditatii, tabere, haine. Mai exista si doi bunici trecuti de 80 ani, bolnavi, nevoie de medicamente etc pe care tot soacra-mea ii are in grija...

Acum va intreb pe voi, poate aveti mai multa experienta, ce sa facem noi in aceasta situatie ?

Punand cap la cap toate informatiile culese, am dedus ca pensia socrilor si banii primiti de la noi nu ajung pt ca oaia-neagra a familiei ii mananca de bani !


Ce e de facut in aceasta situatie care cred ca se va sfarsi doar cu trecerea la cele vesnice a "inculpatului" ...

Va multumesc :)




















Postat pe 20 Aprilie 2015 20:14
De la: , la data 2015-04-20 20:14:26Bine v-am gasit ,

Citesc pe forum diverse povesti cu soacre; iata ca la noi ca la nimeni: problemele sunt cu cumnatul ! (daca ati mai auzit... sa-mi impartasiti si mie din experienta voastra...)

Ne cunoastem de cativa ani, iar de vreo jumate de an ne-am logodit si ne-am mutat impreuna, la mii de km de familia lui si a mea.
Lunar, le trimitem celor 4 parinti un ajutor material, pt medicamente, sarbatori...

Dar... soacra mai primeste uneori de la sotul meu un supliment pt ca de cate ori o intreaba " va ajung banii ? " , ea raspunde invariabil "nu". Mai aveti bani ? ea : "nu"
A avut ceva probleme de sanatate, a primit un ajutor pt medicamente,banii s-au evaporat, ea nu si-a luat nici medicamente nici analize facute nimic. La inceput am crezut ca e cheltuitoare, dar inainte sa o judec m-am gandit ca e mai bine sa sap mai adanc in miezul problemei


Aici intra in scena fratele lui,si nu gresesc daca spun ca e imaginea ratarii complete, ma scuzati, nu vreau sa fiu rea, dar asta e adevarul.
Acest om, ajuns acum la 50 ani, insurat la vreo 20, a turnat 3 copii, a pierdut apart in care stateau pe datorii ( datorii multiple aiurea, iar banca le-a scos casa la mezat, casa pe care nu o cumparase el cu consoarta ci socrii...) Apoi, nevasta-sa si-a luat lumea in cap (nici n-avea alta optiune ca au ramas pe drumuri cu 3 copii). A urmat divortul, el s-a refugiat la parinti (adica la socrii mei), si acolo sta de vreo 5 ani ! Sa va mai spun ca la divort au vrut sa abandoneze mezinul, pe motiv ca nu au cu ce sa-l creasca?! asa a ajuns copilul aruncat de colo colo la bunicii materni, la cei paterni, la o matusa...
Intre timp cumnatul a insirat tot felul de mici slujbe , intrerupte de mari perioade de inactivitate...
kudika_15804
Postat pe 21 Aprilie 2015 10:39
De la: kudika_15804, la data 2015-04-21 10:39:18
De la: , la data 2015-04-20 20:14:26Bine v-am gasit ,

Citesc pe forum diverse povesti cu soacre; iata ca la noi ca la nimeni: problemele sunt cu cumnatul ! (daca ati mai auzit... sa-mi impartasiti si mie din experienta voastra...)

Ne cunoastem de cativa ani, iar de vreo jumate de an ne-am logodit si ne-am mutat impreuna, la mii de km de familia lui si a mea.
Lunar, le trimitem celor 4 parinti un ajutor material, pt medicamente, sarbatori...

Dar... soacra mai primeste uneori de la sotul meu un supliment pt ca de cate ori o intreaba " va ajung banii ? " , ea raspunde invariabil "nu". Mai aveti bani ? ea : "nu"
A avut ceva probleme de sanatate, a primit un ajutor pt medicamente,banii s-au evaporat, ea nu si-a luat nici medicamente nici analize facute nimic. La inceput am crezut ca e cheltuitoare, dar inainte sa o judec m-am gandit ca e mai bine sa sap mai adanc in miezul problemei


Aici intra in scena fratele lui,si nu gresesc daca spun ca e imaginea ratarii complete, ma scuzati, nu vreau sa fiu rea, dar asta e adevarul.
Acest om, ajuns acum la 50 ani, insurat la vreo 20, a turnat 3 copii, a pierdut apart in care stateau pe datorii ( datorii multiple aiurea, iar banca le-a scos casa la mezat, casa pe care nu o cumparase el cu consoarta ci socrii...) Apoi, nevasta-sa si-a luat lumea in cap (nici n-avea alta optiune ca au ramas pe drumuri cu 3 copii). A urmat divortul, el s-a refugiat la parinti (adica la socrii mei), si acolo sta de vreo 5 ani ! Sa va mai spun ca la divort au vrut sa abandoneze mezinul, pe motiv ca nu au cu ce sa-l creasca?! asa a ajuns copilul aruncat de colo colo la bunicii materni, la cei paterni, la o matusa...
Intre timp cumnatul a insirat tot felul de mici slujbe , intrerupte de mari perioade de inactivitate...



Observ ca nu mi s-a afisat postarea,nu repet ,caci nu imi place sa pierd timpul inutil,insa,retine ideea de baza:

Incetati sa il mai sprijiniti financiar,caci este un om matur,apt de munca,deci,sa isi gaseasca un loc de munca stabil si sa isi vada de viata personala,fara a mai interveni in viata voastra!!La varsta domniei sale,este jenant sa traiesti din ajutorul banesc oferit de familie!!
kudika_15804
Postat pe 21 Aprilie 2015 10:42
Sfatul tau e bun, in teorie, si iti multumesc, dar in practica ?

Cum am putea sa convingem un individ de 50 ani care toata viata lui nu a produs nimic, in afara de necazuri altora ? A tocat pana acum un apartament si o masina, iar acum toaca banii socrilor si ai nostri cand trimitem.

Ce sa facem cu el ?! Sotul meu i-a zis deja sa se reprofileze, sa faca altceva ca e clar ca meseria lui nu se cauta. Dar el nu si nu, prefera sa stea cat e ziua de lunga pe pensia batranilor si pe ce mai trimitem noi. Nici copiii nu si-i creste, nici parintii nu-i ajuta. Au fost socrii bolnavi la pat, si el, in aceeasi casa, nu s-a dus sa le ia o paine ( asta o stiu de la sotul meu, caruia i-a povestit soacra la telefon, suparata peste masura) .

Daca cineva a mai intalnit o asa situatie, va rog sa va dati cu parerea !



kudika_985854
Postat pe 21 Aprilie 2015 13:33
De la: kudika_985854, la data 2015-04-21 13:33:25Sfatul tau e bun, in teorie, si iti multumesc, dar in practica ?

Cum am putea sa convingem un individ de 50 ani care toata viata lui nu a produs nimic, in afara de necazuri altora ? A tocat pana acum un apartament si o masina, iar acum toaca banii socrilor si ai nostri cand trimitem.

Ce sa facem cu el ?! Sotul meu i-a zis deja sa se reprofileze, sa faca altceva ca e clar ca meseria lui nu se cauta. Dar el nu si nu, prefera sa stea cat e ziua de lunga pe pensia batranilor si pe ce mai trimitem noi. Nici copiii nu si-i creste, nici parintii nu-i ajuta. Au fost socrii bolnavi la pat, si el, in aceeasi casa, nu s-a dus sa le ia o paine ( asta o stiu de la sotul meu, caruia i-a povestit soacra la telefon, suparata peste masura) .

Daca cineva a mai intalnit o asa situatie, va rog sa va dati cu parerea !





Draga mea,sfatul meu este bun de pus in practica,simplu,printr-un comportament adecvat.Cum de permiteti ca un barbat in toata puterea cuvantului sa va manipuleze cum doreste domnia sa????Sunteti usor influentabili,atat parintii lui,cat si tu si iubitul tau!!!Nu este admisibil ca niste oameni in varsta sa intretina un astfel de parazit,caci asa ceva este!!Pur si simplu ii transmiteti,ca nu il veti mai ajuta in niciun fel,cu atat mai mult cu cat nu locuiti impreuna!!!Va place sa va complaceti intr-o astfel de situatie!!!Este de inteles orice ajutor venit in conditii de criza,ce tin de sanatate precara,dar atat timp cat ii cantati in struna,va proceda la fel in continuare!!!Pana nu veti fi hotarati in refuzul vostru,situatia nu se va schimba in niciun fel!!Sa isi caute loc de munca,sa se reprofileze,poate incerca,dar nu o va face ,caci are suport in spate!!!Cum adica????Exista tineri,care se zbat pentru gasirea unui serviciu,care isi asuma responsabilitati in viata ,iar cumnatul tau este un trantor,care traieste pe spinarea voastra!!!La munca!!!!!Nu as accepta asa ceva in familia mea!!!
kudika_15804
Postat pe 21 Aprilie 2015 13:44
inceteaza curcubeu sa vorbesti urat de oameni ce nu i cunosti
kudika_982635
Postat pe 21 Aprilie 2015 13:56
Solidaritatea masculina functioneaza oricand...

Problema e ce facem noi cu acest individ care intamplator e fratele sotului meu...

Sunt de acord cu sistarea oricarui ajutor, dar suntem intr-un cerc vicios: cand noi nu-i dam bani ( ca nu-i dam mereu), el apeleaza fara rusine la socrii, apoi socrii la noi .
Cum credeti ca sotul meu o va refuza pe mamicuta lui cand aceasta ii va spune: "sunt bolnava, am nevoie de medicamente si pensia am ispravit-o ?"


kudika_985854
Postat pe 21 Aprilie 2015 15:39
De la: kudika_985854, la data 2015-04-21 15:39:33Solidaritatea masculina functioneaza oricand...

Problema e ce facem noi cu acest individ care intamplator e fratele sotului meu...

Sunt de acord cu sistarea oricarui ajutor, dar suntem intr-un cerc vicios: cand noi nu-i dam bani ( ca nu-i dam mereu), el apeleaza fara rusine la socrii, apoi socrii la noi .
Cum credeti ca sotul meu o va refuza pe mamicuta lui cand aceasta ii va spune: "sunt bolnava, am nevoie de medicamente si pensia am ispravit-o ?"





Este foarte simplu de facut!!!In momentul in care mama soacra apeleaza la sotul tau in vederea obtinerii unor sume de bani,domnia sa sa ii ceara reteta cu medicamentele respective,ori daca aceasta nu exista,sa se ofere sa ii cumpere acele medicamente!!!Exista solutii,draga mea,cand vrei sa sistezi un comportament dezaprobator!!Nu aveti nicio obligatie fata de fratele sotului tau,poti intreba orice avocat,daca doresti o opinie privind obligatiile si drepturile in familie!!Nici socrii tai nu mai au vreo datorie morala,parinteasca fata de fiul lor,dat fiind faptul ca acesta este un om ajuns in plina maturitate a varstei!!In toata aceasta poveste,parintii sotului tau au vina totala,poate ca este de inteles,dat fiind faptul ca sunt parinti,dar totul are o limita!!!Tot ce are nevoie soacra ta,din punct de vedere medical,poate fi achizitionat de voi,inchizand definitiv aceasta portita deschisa de minciuni fara rost!!!
kudika_15804
Postat pe 21 Aprilie 2015 15:51
Stimata doamna.E un provrb rominesc,de fapt doua,1)Neam ne neam brinza-i pe bani!Si al doilea;Nui prost cine maninca 7 piini.II PROST CINE I-LE DA.
cU REGRET TREBUIE SA VA SPUN CA NU EL ESTE DE VINA CI IN PRIMUL RIND VOI APOI PARINTI.
Daca vreti o parere sincera;Atunci e o singura solutie.ATENTIONAREA FOARTE SERIOASA A PARINTILOR SA NUI MAI DEA NICI UN LEU,CAZ IN CARE ATENTIONATI FOARTE SERIOS CA NO SA MAI PRIMEASCA NICI EI NIMIC,IAR IN CAZ DE FORTA MAJORA SA LE TRIMITETZI DOAR CELE TREBUINCIOASESI IN NICI UN CAZ BANI,ASTA PENTRU CA NU TREBUIE SA UITAM CA PARINTI SINT PARINTI,NEA CRESCUT SANATOSI CU MULTA GRIJA SI POATE GREUTATE SI AVEM OBLIGATIA SA RASPUNDEM CU ACEIASI MONEDA.IAR IN CE PRIVESTE INDIVIDUL PENTRU CA NU I-SE POATE SPUNE OM,INTRERUPEREA ORCAREI RELATII.DACA MAI VREA BANI DE PLECARE IN STRAINATATE SAI DEA IN INPRUMUT CEL CARE IA ARANJAT SERVICI ACOLO,DAR VOI SUB NICI O FORMA.
ATENTIE;REPETAREA ACETEI GRESELI IL VA DUCE TOT MAI RAU SI INSFIRSIT CIND VA AJUNGE BOSCHETAR TOT VOI SINTETI DE VINA.
SPER CA SFATUL SA VA FIE UTIL.
kudika_949711
Postat pe 31 Mai 2015 10:11
Este clar, se umbla ca coarda sensibila.Toti profita de bunatatea voastra si au gasit vaca de muls. Sistati trimiterea banilor, sunt prea profitori. Parintii sunt cei care incurajeaza nesimtirea fiului,delasarea si lenea.
De ce sa munceasca daca are un venit sigur?
Nu mai trimiteti, nu va mai lasati induiosati si sa vedeti cum se va duce la munca.
Numai bine!
kudika146021
Postat pe 31 Mai 2015 12:20
e pe la noi un proverb care spune multe: ,,frate,frate dar branza-i pe bani". trebuie sa va atentionati parintii respectiv socrii sa nu ii mai dea bani. este intolerabil ca un om in putere sa stea ca un trantor asteptand sa il intretina altii. dar atata timp cat parintii nu pun piciorul in prag spunandu-i ca nu ii mai dau nimic , (in consecinta sa mearga la munca) voi nu puteti face mare lucru. si ar mai exista o solutie: spuneti-le parintilor ca ajutorul vostru pentru ei va fii o anumita suma de bani si in nici un caz nu vor mai trebui sa ceara ca nu vor mai primi. Altfel, situatia ar putea dura la nesfarsit. credeti-ma, stiu bine ce spun deoarece am avut in familie o situatie similara.
maria_doina
Postat pe 31 Mai 2015 22:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
SUNTEM DE 7 ANI IMPREUNA 8 De la: kudika157650 24 Februarie 2013 20:14
v-ati marita in si ati pleca in Israel daca ati avea un cumnat arab? 30 De la: petitange 10 Iulie 2009 11:26
Marea dilema a casatoriei mele! 24 De la: kudika_pudika 21 Ianuarie 2011 01:38
iubirea este efemera..??? 7 De la: ramona_sk8er 9 Iulie 2010 21:59
sa divortez sau nu? 14 De la: mirtik 9 Februarie 2013 09:40