Setari Cookie-uri

Pauza binemeritata de nepasare


" Oamenii care mã dezamãgesc constant creeazã distanțe între sufletul meu și sufletul lor, distanțe pe care nici mãcar nu vreau sã le mai parcurg. M-au obosit cumplit încercãrile de a rãmâne aproape de oamenii care intenționat sau nu m-au rãnit, nu m-au apreciat ori mi-au tulburat liniștea interioarã.
Nu mai sunt dispusã sã irosesc nici mãcar o lacrimã pentru oamenii care se pierd. Nu-mi mai îngãdui sã mã irosesc.
Am obosit, mã înțelegi? Resimt în fiecare celulã presiunea, stresul și strãduința de a satisface nevoile celor din jurul meu. Pentru cã așa am fost eu crescutã, știi? Sã ascult, sã respect, sã-mi pese, sã am grijã ce impresie fac despre mine. Ei bine, acum nu-mi mai pasã ce pãrere au ceilalți despre mine, dacã vãd ce vãd și eu în oglindã sau dacã îmi vãd un corn în frunte, dacã sunt de acord cu ce cred, ce simt ori ce fac. Nu mã mai intereseazã. Pur și simplu. Și nu mai lupt sã pãstrez pe nimeni în viața mea. M-am convins cã pentru oamenii care te vor nu trebuie sã duci nici o luptã. Ei sunt acolo. Sau nu. Uneori, ești doar tu. Și e ok. E ok ca uneori sã nu-ți mai pese, sã nu te mai doarã. E ok sã spui cã nu-ți convine, cã te-ai sãturat, cã nu mai vrei. Da, e ok.
Ar trebui sã încerci și tu. Mã gândesc cã o pauzã de nepãsare e exact ce-ți trebuie!"

Iustina Dinulescu


Ce parere aveti ?
Arno_28
Postat pe 4 Iunie 2015 07:08
De la: Arno_28, la data 2015-06-04 07:08:13
" Oamenii care mã dezamãgesc constant creeazã distanțe între sufletul meu și sufletul lor, distanțe pe care nici mãcar nu vreau sã le mai parcurg. M-au obosit cumplit încercãrile de a rãmâne aproape de oamenii care intenționat sau nu m-au rãnit, nu m-au apreciat ori mi-au tulburat liniștea interioarã.
Nu mai sunt dispusã sã irosesc nici mãcar o lacrimã pentru oamenii care se pierd. Nu-mi mai îngãdui sã mã irosesc.
Am obosit, mã înțelegi? Resimt în fiecare celulã presiunea, stresul și strãduința de a satisface nevoile celor din jurul meu. Pentru cã așa am fost eu crescutã, știi? Sã ascult, sã respect, sã-mi pese, sã am grijã ce impresie fac despre mine. Ei bine, acum nu-mi mai pasã ce pãrere au ceilalți despre mine, dacã vãd ce vãd și eu în oglindã sau dacã îmi vãd un corn în frunte, dacã sunt de acord cu ce cred, ce simt ori ce fac. Nu mã mai intereseazã. Pur și simplu. Și nu mai lupt sã pãstrez pe nimeni în viața mea. M-am convins cã pentru oamenii care te vor nu trebuie sã duci nici o luptã. Ei sunt acolo. Sau nu. Uneori, ești doar tu. Și e ok. E ok ca uneori sã nu-ți mai pese, sã nu te mai doarã. E ok sã spui cã nu-ți convine, cã te-ai sãturat, cã nu mai vrei. Da, e ok.
Ar trebui sã încerci și tu. Mã gândesc cã o pauzã de nepãsare e exact ce-ți trebuie!"

Iustina Dinulescu


Ce parere aveti ?



Sunt de acord cu ceea ce spune doamna Iustina Dinulescu,pentru ca ,de multe ori,trebuie sa renunti,chiar daca pentru putin timp,la a fi tu insati PENTRU CEILALTI si a te rezerva propriei persoane!!!Este adevarat,oamenii care te respecta si iubesc nu au nevoie sa fie angrenati intr-o lupta acerba pentru a-i apropia de tine,caci ei sunt alaturi de tine,in pewrmanenta,spiritual vorbind!!!!!Avem nevoie de oameni,dar avem nevoie si de noi insine,in momente in care ceilalti nu au ce cauta!!!Omul trebuie sa se exprime liber,neincatusat de absolut nimic,DAR fara a produce rani celui de langa el,aceasta inseamna libertate in exprimarea demnitatii!!!!!Este uman sa ne ajutam reciproc,dar acel ajutor trebuie oferit astfel incat sa nu te descalifice ca persoana!!!DA,daca vrei sa fii singur,trebuie sa fii singur,caci este alegerea ta si nimeni nu are dreptul sa te judece pentru asta,doar tu cu dorintele tale sunteti importanti!!!!Viata nu inseamna sufocare,ci alegerea de a trai liber,fericit,bucuros!!Nu este vorba de egoism personal,de nepasare,ci,doar de nevoia de a te inspira,absorbi in propria fiinta,degajandu-te de tot ce este in jurul tau!!!Doamna Iustina Dinulescu gandeste foarte bine,ca multe alte femei de altfel,si intentia sa de a fi ea insasi,este de aplaudat!!!Felicitari pentru postare!! Buna dimineata!!
kudika_15804
Postat pe 4 Iunie 2015 07:31
De la: kudika_15804, la data 2015-06-04 07:31:43
De la: Arno_28, la data 2015-06-04 07:08:13
" Oamenii care mã dezamãgesc constant creeazã distanțe între sufletul meu și sufletul lor, distanțe pe care nici mãcar nu vreau sã le mai parcurg. M-au obosit cumplit încercãrile de a rãmâne aproape de oamenii care intenționat sau nu m-au rãnit, nu m-au apreciat ori mi-au tulburat liniștea interioarã.
Nu mai sunt dispusã sã irosesc nici mãcar o lacrimã pentru oamenii care se pierd. Nu-mi mai îngãdui sã mã irosesc.
Am obosit, mã înțelegi? Resimt în fiecare celulã presiunea, stresul și strãduința de a satisface nevoile celor din jurul meu. Pentru cã așa am fost eu crescutã, știi? Sã ascult, sã respect, sã-mi pese, sã am grijã ce impresie fac despre mine. Ei bine, acum nu-mi mai pasã ce pãrere au ceilalți despre mine, dacã vãd ce vãd și eu în oglindã sau dacã îmi vãd un corn în frunte, dacã sunt de acord cu ce cred, ce simt ori ce fac. Nu mã mai intereseazã. Pur și simplu. Și nu mai lupt sã pãstrez pe nimeni în viața mea. M-am convins cã pentru oamenii care te vor nu trebuie sã duci nici o luptã. Ei sunt acolo. Sau nu. Uneori, ești doar tu. Și e ok. E ok ca uneori sã nu-ți mai pese, sã nu te mai doarã. E ok sã spui cã nu-ți convine, cã te-ai sãturat, cã nu mai vrei. Da, e ok.
Ar trebui sã încerci și tu. Mã gândesc cã o pauzã de nepãsare e exact ce-ți trebuie!"

Iustina Dinulescu


Ce parere aveti ?



Sunt de acord cu ceea ce spune doamna Iustina Dinulescu,pentru ca ,de multe ori,trebuie sa renunti,chiar daca pentru putin timp,la a fi tu insati PENTRU CEILALTI si a te rezerva propriei persoane!!!Este adevarat,oamenii care te respecta si iubesc nu au nevoie sa fie angrenati intr-o lupta acerba pentru a-i apropia de tine,caci ei sunt alaturi de tine,in pewrmanenta,spiritual vorbind!!!!!Avem nevoie de oameni,dar avem nevoie si de noi insine,in momente in care ceilalti nu au ce cauta!!!Omul trebuie sa se exprime liber,neincatusat de absolut nimic,DAR fara a produce rani celui de langa el,aceasta inseamna libertate in exprimarea demnitatii!!!!!Este uman sa ne ajutam reciproc,dar acel ajutor trebuie oferit astfel incat sa nu te descalifice ca persoana!!!DA,daca vrei sa fii singur,trebuie sa fii singur,caci este alegerea ta si nimeni nu are dreptul sa te judece pentru asta,doar tu cu dorintele tale sunteti importanti!!!!Viata nu inseamna sufocare,ci alegerea de a trai liber,fericit,bucuros!!Nu este vorba de egoism personal,de nepasare,ci,doar de nevoia de a te inspira,absorbi in propria fiinta,degajandu-te de tot ce este in jurul tau!!!Doamna Iustina Dinulescu gandeste foarte bine,ca multe alte femei de altfel,si intentia sa de a fi ea insasi,este de aplaudat!!!Felicitari pentru postare!! Buna dimineata!!



Cred ca ai mare dreptate!
Pana sa citesc acest articol nu m-am gandit ca fiind mai mult decat disponibil celor din jur pierzi esesntialul: propria viata traita si pentru tine si propria personalitate.
E adevarat trebuie sa fii tu insati ca sa poti fi bun de ceva in viata.
Altfel oamenii te folosesc , te murdaresc si cauta de multe ori sa iti diminuieze rolul in viata si sa te stoarca de ce ai mai bun in folosul lor.
Arno_28
Postat pe 6 Iunie 2015 07:11
De la: Arno_28, la data 2015-06-06 07:11:32
Cred ca ai mare dreptate!
Pana sa citesc acest articol nu m-am gandit ca fiind mai mult decat disponibil celor din jur pierzi esesntialul: propria viata traita si pentru tine si propria personalitate.
E adevarat trebuie sa fii tu insati ca sa poti fi bun de ceva in viata.
Altfel oamenii te folosesc , te murdaresc si cauta de multe ori sa iti diminuieze rolul in viata si sa te stoarca de ce ai mai bun in folosul lor.


Uitam ,cu totii,acest lucru,Arno,asa este omul creat in constructia sa,nu este ceva voit,ci vine din interiorul nostru,caci omul a fost zamislit pentru a se darui celorlati,dar ma refer la acea daruire sufleasca,spirituala,mai putin la cea trupeasca!!!Uitam ca,pentru a oferi celorlalti,trebuie,mai intai,sa ne daruim noua insine,prin trairi,meditatie si grija personala,dar,pe de alta parte, omul are capacitatea de a renaste,in orice clipa ,si aceasta este un lucru imbucurator,spun eu!!!Sunt oameni si oameni,majoritatea au tendinta de a-si extinde dreptul la proprietate asupra celorlalti,omitand ,in mod intentionat,ca nu au acest drept!!De ce???Cred ca din rautate,egoism,invidie si lipsa de educatie!!!Relatioanrea este un compartiment esential din viata,dar care este interpretata in mod eronat,de foarte multe ori,nascandu-se astfel abuzul asupra altei persoane,emotional,sentimental si fizic!!!A darui ce este mai bun in tine este un act sublim,numai ca multi oameni profita de acest lucru,uitand ca ,procedand la dominarea si folosirea celuilalt,decat din calitatea de "OM".parerea mea!!!! Pe de alta parte,trebuie sa daruim din noi,caci asa am fost creati,dar trebuie sa stim fata de cine facem acest lucru,ori aceasta se invata in timp si tocmai experientele neplacute ne invata aceasta arta de a supravietui!!!

Murdaria adusa de oameni in viata celorlalti este mizeria ,care se reflecta din sufletul lor,aceasta este opinia mea, de care nu ma dezic niciodata!!Personal,recunosc,am simtit ca am fost folosita de unele persoane existente in viata mea,dar stii ceva???Cu cat au incercat sa abuzeze de modul meu de a fi si darui,cu atat m-am inaltat deasupra lor,stiu,este paradoxal,dar acesta este adevarul!!!

Ideea de baz aeste urmatoarea:

Inainte de a fi apt pentru a-ti arata grija pentru ceilalti,este necesar sa fii pe primul loc in competitia vietii,sa fii propriul lider,altfel vei suferi!!!

Un weekend excelent,draga mea!!!
kudika_15804
Postat pe 6 Iunie 2015 08:59
De la: kudika_15804, la data 2015-06-06 08:59:59

.....................................

Corectez__decad din...*****
Scuze!
kudika_15804
Postat pe 6 Iunie 2015 09:10
nu este rau sa o denumesti nepasare,dar mi se pare mai potrivit sa o numesti-iubire de sine.daca nu ai grija singura de tine,fii sigura ca nimeni nu o va face.un preot mi-a deschis ochii acum exact 10 ani dupa ce mi-a facut un simplu test psihologic din care rezulta ca prioritatile mele erau copiii,sotul,serviciul,parintii,rudele,prietenii iar eu eram inegzistenta.mi-a spus gindestete in primul rind la tine ca esti singura in papuci si de nu te ingrijesti de sufletul tau,va muri.de atunci iau pauze de respiro.cauta ca in acele pauze sa mergi si sa faci ceea ce.ti doresti cu adevarat.te vei simti minunat.eu ma duc la malul marii si undele ei ma incarca cu energie pozitiva,sau pe malul unei ape,sau intr-o padure cu liniste sau zgomote aproape imperceptibile.incearca.orice incercare inseamna50 da,50 nu,neincercind este 100% nu
Marcela_Comanescu_1
Postat pe 30 Iunie 2015 08:55
Am decis sa iau aceasta "pauza de nepasare" acum 4 ani si de atunci totul merge mult mai bine! Din pacate primii care te dezamagesc sunt "prietenii" pt care doar tu te agiti si nu invers.. Si da, cine te vrea aproape te vrea oricum
Pentru mine cuvantul si respectul au mare valoare si cine nu detine aceste comori nu merita sa iti irosesti nici o secunda din viata!
verraa
Postat pe 1 Iulie 2015 21:35
"Pauza binemeritata de nepasare"....

As zice ca nu sunt adepta starii de nepasare , e ca si cum as renunta la mine insami , ca om , renuntand sa ma bucur de viata , de tot ce e bun sau rau , de oameni ..fie ca ne dezamagesc sau i-am dezamagit la randul nostru ,cu sau fara voie .

"Ei bine, acum nu-mi mai pasã ce pãrere au ceilalți despre mine"....


In viata fiecare isi alege un drum pt a-l parcurge , iar cand parerile celorlalti iti sunt deopotriva , decizia de a-ti urma calea , nu poate fi influentata de parerile altora , atat timp cat ramai tu insati in orice conjunctura , nu poti impune nimanui sa mearga pe acelasi drum pe care tu l-ai ales !
Insistand alegi calea deznadejdii , mintindu-te ca esti intr-o asa zisa pauza de nepasare , dand dovada ca parerile celorlalti te-au marcat si iti pasa mai mult de parerile altora , din dorinta de a fi pe placul tuturor , o greseala enorma.
Alege sa fii iubita de cei ce te plac , nu de cei ce ai vrea tu sa te placa!
Cam asa vad eu lucrurile legat de subiect....


kudika_988778
Postat pe 18 Iulie 2015 12:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
prietenie 5 De la: miss_darine 21 Noiembrie 2010 19:26
Spitale Bucuresti 13 De la: Sasha_Criss 7 Martie 2015 14:14
ma mai iubeste oare?????? 1 De la: kudika096023 26 Iulie 2010 23:06
diversificare 35 De la: nykky 31 Martie 2012 13:54
Fetelor, cine vine la un focus grup? 2 De la: kudika_14361 12 Septembrie 2012 15:25