Setari Cookie-uri

Nu pot sa ma impac cu ideea ca discuta cu fosta nevasta!

Buna dragelor..
Ma confrunt cu o situatie destul de grea..
Am fost casatorita,fostul sot m a lasat pt colega lui de servici..am cunoscut apoi pe cineva,m-am atasat, am inceput s il iubesc,cu toate ca nu mai credeam si nu a functionat,manipulat de parinti ca am fost casatorita si ei oameni mari vazuti in oras.Asta este un sumar,dar greu am trecut peste situatiile respective,greu m-am ridicat..
Acum m- m indragostit de un alt barbat,are un copil..si el a fost casatorit! Ne iubim,insa de cand m-am mutat in Anglia pt el,ne certam din orice pt ca fosta sotie acum baga copilul la mijloc doar sa nu-i mearga cu mine! Spre ex..pana sa faca oficiala relatia noastra il facea in toate felurile insa acum pe langa poze cu copilul ataseaza si poze cu ea! E tinta direct pentru mine!
De cand m-am mutat am stiut ca rebuie sa vina in vacanta copilul,insa din c uza discutiilor lor,certurile s- u inmultit si gelozia mea si-a spus cuvantul..
Nu stiu cum sa procedez,am gresit...ca i-am zis ca nu vreau sa vina copilul..dar repet eram de acord,doar ca am prins o "ciuda" facandu-l responsabil pt ruptura dintre noi..
E plecat dupa copil,sunt terminata de ganduri,nu prea imi da semne,il un si nu raspunde...rasp dupa mult timp la mesaje..imi moare inima,sunt agitata si vreau sa indrept totul..nu stiu cum! Ajutati-ma cu sfaturi
L -am intrebat drept..vrei sa plec?a zis: nu vreau,insa nu mai vreau viata asta de calvar......repet,am gresit amandoi..pt ca m-a durut enorm sa-mi spuna pe numele fostei sale sotii odata..si sunt divortati de 7ani!
Am gresit ca i-am trimis niste mesaje in care mi- am cerut iertare,ca vreausa depasim tot,sa ma ajute sa maatasez de copil..sa imi ofere timp!
Acum nu raspubde,ori raspubde greu la mesaje,ori imi scoate ochii...
Stiu ca ma ubeste,insa pt l,pt iubire depasesc situatia..el nu poate oare?
In 3zile vine cu copilul,are 9anisori..nu stiu cum sa procedez sa ma apropii..cum a il fac sa ma iubeasca, sa ma trateze cu atentie ca si pana acum..??
Am uitat sa precizez,in urma socurilor precedente si in ziua de azi iau antid presive,cad usor in situatii de melancolie...
Astept sfaturile voastre dragelor!
sereni
Postat pe 14 Iunie 2015 22:12
De la: sereni, la data 2015-06-14 22:12:59Buna dragelor..
Ma confrunt cu o situatie destul de grea..
Am fost casatorita,fostul sot m a lasat pt colega lui de servici..am cunoscut apoi pe cineva,m-am atasat, am inceput s il iubesc,cu toate ca nu mai credeam si nu a functionat,manipulat de parinti ca am fost casatorita si ei oameni mari vazuti in oras.Asta este un sumar,dar greu am trecut peste situatiile respective,greu m-am ridicat..
Acum m- m indragostit de un alt barbat,are un copil..si el a fost casatorit! Ne iubim,insa de cand m-am mutat in Anglia pt el,ne certam din orice pt ca fosta sotie acum baga copilul la mijloc doar sa nu-i mearga cu mine! Spre ex..pana sa faca oficiala relatia noastra il facea in toate felurile insa acum pe langa poze cu copilul ataseaza si poze cu ea! E tinta direct pentru mine!
De cand m-am mutat am stiut ca rebuie sa vina in vacanta copilul,insa din c uza discutiilor lor,certurile s- u inmultit si gelozia mea si-a spus cuvantul..
Nu stiu cum sa procedez,am gresit...ca i-am zis ca nu vreau sa vina copilul..dar repet eram de acord,doar ca am prins o "ciuda" facandu-l responsabil pt ruptura dintre noi..
E plecat dupa copil,sunt terminata de ganduri,nu prea imi da semne,il un si nu raspunde...rasp dupa mult timp la mesaje..imi moare inima,sunt agitata si vreau sa indrept totul..nu stiu cum! Ajutati-ma cu sfaturi
L -am intrebat drept..vrei sa plec?a zis: nu vreau,insa nu mai vreau viata asta de calvar......repet,am gresit amandoi..pt ca m-a durut enorm sa-mi spuna pe numele fostei sale sotii odata..si sunt divortati de 7ani!
Am gresit ca i-am trimis niste mesaje in care mi- am cerut iertare,ca vreausa depasim tot,sa ma ajute sa maatasez de copil..sa imi ofere timp!
Acum nu raspubde,ori raspubde greu la mesaje,ori imi scoate ochii...
Stiu ca ma ubeste,insa pt l,pt iubire depasesc situatia..el nu poate oare?
In 3zile vine cu copilul,are 9anisori..nu stiu cum sa procedez sa ma apropii..cum a il fac sa ma iubeasca, sa ma trateze cu atentie ca si pana acum..??
Am uitat sa precizez,in urma socurilor precedente si in ziua de azi iau antid presive,cad usor in situatii de melancolie...
Astept sfaturile voastre dragelor!



NU poti obliga pe nimeni sa te iubeasca,cu atat mai putin cand este vorba de un copilas!!Empatia,afectiunea,iubirea,respectul vin in timp,nu se instaleaza instant!!

Draga mea,trebuie sa intelegi un lucru esential,orice relatie dintre un parinte aevarat si copilul sau este unica si indestructibila si nimeni nu are dreptul sa intervina in defavoarea ei!!!

Daca ai devenit incisiva in relatia ta, nu ai facut decat sa inrautatesti lucrurile,caci domnul respectiv nu va renunta la copilul sau pentru tine,asta sa iti fie clar!!Deci,ori accepti situatia in sine si devii maleabila si inteleapa in relatia cu fiul sau,ori iesi dintr-un astfel de aranjament,care,se pare ca nu iti este pe plac!!!

Esti labila psihic,viata ta din acest moment nu justifica administrarea de antidepresive,decat in conditiile existentei depresiei,ceea ce nu cred ca este cazul!!!cutura-te de indoielile,care te-au cuprins si incearca sa fii pozitiva in ceea ce se intampla!!!Acel copil nu are nicio culpa,daca iti iubesti partenerul,va trebui sa ii iubesti si copilul!!!Cum o poti face??CU MULTA RABDARE SI TOLERANTA venite din partea ta!!Apropie-l de tine prin blandete,inteleger si comunicare!!!Copilasul este maricel si te va percepe asa cum te vei manifesta!!Exista acel copil,exista si legatura cu mama copilului,intelege acest adevar!!Daca custodia este comuna ,partenerul tau va mentine legatura cu fosta sotie,cel putin din punct de vedere al cresterii si educatiei copilului lor!!

Discuta cu iubitul tau,care este ,evident,nemultumit in acest moment!!Cere-ti scuze si reluati etapele relatiei voastre,dar luand copilul in considerare,caci el se va interpune intre voi,tot timpul!!!

DAca iubitul tau nu va sti sa gestioneze situatia privind comunicarea cu fosta sotie,cu limitarea accesului ei in viata voastra,veti avea probleme in viitor!!!

Daca tu nu vei sti sa te apropii de acel copil,vei esua si daca consideri ca nu vei putea face aceasta sudura intre voi doi,reconsidera-ti pozitia,altfel ,vei suferi!!!
kudika_15804
Postat pe 15 Iunie 2015 07:39
De la: kudika_15804, la data 2015-06-15 07:39:13...................


Scuze,ma grabesc la tastare,am treaba!!!

Scutura-te*****
kudika_15804
Postat pe 15 Iunie 2015 07:41
Gelozia si posesivitatea sunt defecte foarte mari in orice relatie , tu esti nesigura pe tine si arunci frustrarea ta asupra lui si a copilului .
Nimic din ceea se intampla intre el si fosta lui sotie nu are legatura cu tine , nimic nu te face mai buna , mai prietenoasa , mai intelegatoare si nici mai empatica ! Tu ai de lucrat cu tine insati , iar posesivitatea este alt mare aspect negativ al caracterului , trebuie sa intelegi ca nu esti stapana lui si nici asupra sufletului lui .
Cauta carti de dezvoltare personala si pune mana si citeste , neincrederea in tine insati te transforma intr-o scorpie !
Nu o zic cu rautate, o zic ca si constatare , fii realista si nu mai presa pe nimeni cu nimic nici cu telefoane nici cu intrebari cretine , omul daca nu te iubea nu statea cu tine PUNCT !
kudika_956659
Postat pe 15 Iunie 2015 13:12
Ai mare dreptate insa si astea vin in urma comportaentului lui,nesiguranta!
Din cauza faptului ca nu se impune in discutii,strict copil...acum la drept vorbind cine ar accepta?
Inainte cu o zi de pl care ea trimite mesaj lui.....buna dimineata.Cand vii? Vin dupa tine la aeroport,decis!
Poate ramai si dormi la noi...
E ciudat,ca pana in sept anul anterior din prot,nebun etc nu il mai scoatea,iar faptul sa comunice cu ea in pat langa mine si nu strict copil ceva gen..de ce rasp asa greu la mesaje?si el se fastacea..scria,stergea.... . Si i spune cica..nu am acoerire la internet! Si ea ii reproseaza.. niciodata nu am fost prioritate,de ce acum a fi! Iar el trimite:
Bine el stia ca dorm!
Oricine ar fi s -ar simti,cumva!
Ideea este ca eu am facut psihoterapie multa vreme pt a imi creste increderea in mine,eram varza dupa divort!
Daca el nu imi vine incotro cu atentie,sa fie diplomat,sa stie sa se impuna ca cum are alta femeie....nu o sa functioneze,in cel mai ru caz o iu iarasi la padure cu capul!
Chiar ma chinui sa functioneze...
Azi trebuie sa ajunga!
Aatea zile a fost plecat si nici nu a dat un tel din intiativa lui...ce faci?esti bine?
Acolo si-a gasit linistea..
Ma gandeam sa plec acasa o perioada,sub pretextul nui botez poate asa imi va simti lipsa,poate asa se va lamuri!
E situatie noua,vin dintr o perioada in care caauta in depresie,nu am fost niciodata plecata din tara...a fost un pic ca mult acomodarea apoi aparitia ei tinta spre mine,m-au scos din minti.
Aseara i am scris ca ies in ora cu un coleg si iubita lui....
Imi scrie inapoi..cred ca vrei sa ma faci gelos,nu stiu ce incerci deidata cu toata schimbarea ta,mi-e frica..faptul ca trebuie sa iesi ma scoate din minti!
Am ramas acasa si am gasit prin casa una alta de gfacut!s treaca timpul....
Ieri i-am scris un mesaj atat de frumos,insa nu stiu e fe ste sa vorbeasca cu mine la telefon..pt ca i am si reprosat faptul ca, cum nu ai net daca este activat roamingul..si pt ca i am zis asta mi a scris....ar fi fot un mesaj superb daca nu era faza cu roamingul....
Degeaba incrrc daca el baga sulite,nu a fost perfect,a gresit in relatiemult,insa daca nu vine din suflet sa vrea,singura nu pot.....treebuia sa plec acas,m -am cazut ajunsa la autocar insa nu am simtit cu tot sufketul ca vreau sa plec! Inima mea cerea aici,langa el! Am ramas pt o sansa,pt noi....e si randul lui sa joace...
sereni
Postat pe 16 Iunie 2015 10:49
Aveti mare dreptate...trebuiesc stabolite limite..ce pot eu sa duc,ce poate el duce..pt asta e nevoie de comunicare! Nu cearta,daca incerc s comunic calm,ceea ce vreay,imi doresc o percepe ca pe cearta,nemuktumire! Nu stiu cum sa mai procedez!
sereni
Postat pe 16 Iunie 2015 10:53
De la: sereni, la data 2015-06-16 10:49:12Ai mare dreptate insa si astea vin in urma comportaentului lui,nesiguranta!
Din cauza faptului ca nu se impune in discutii,strict copil...acum la drept vorbind cine ar accepta?
Inainte cu o zi de pl care ea trimite mesaj lui.....buna dimineata.Cand vii? Vin dupa tine la aeroport,decis!
Poate ramai si dormi la noi...
E ciudat,ca pana in sept anul anterior din prot,nebun etc nu il mai scoatea,iar faptul sa comunice cu ea in pat langa mine si nu strict copil ceva gen..de ce rasp asa greu la mesaje?si el se fastacea..scria,stergea.... . Si i spune cica..nu am acoerire la internet! Si ea ii reproseaza.. niciodata nu am fost prioritate,de ce acum a fi! Iar el trimite:
Bine el stia ca dorm!
Oricine ar fi s -ar simti,cumva!
Ideea este ca eu am facut psihoterapie multa vreme pt a imi creste increderea in mine,eram varza dupa divort!
Daca el nu imi vine incotro cu atentie,sa fie diplomat,sa stie sa se impuna ca cum are alta femeie....nu o sa functioneze,in cel mai ru caz o iu iarasi la padure cu capul!
Chiar ma chinui sa functioneze...
Azi trebuie sa ajunga!
Aatea zile a fost plecat si nici nu a dat un tel din intiativa lui...ce faci?esti bine?
Acolo si-a gasit linistea..
Ma gandeam sa plec acasa o perioada,sub pretextul nui botez poate asa imi va simti lipsa,poate asa se va lamuri!
E situatie noua,vin dintr o perioada in care caauta in depresie,nu am fost niciodata plecata din tara...a fost un pic ca mult acomodarea apoi aparitia ei tinta spre mine,m-au scos din minti.
Aseara i am scris ca ies in ora cu un coleg si iubita lui....
Imi scrie inapoi..cred ca vrei sa ma faci gelos,nu stiu ce incerci deidata cu toata schimbarea ta,mi-e frica..faptul ca trebuie sa iesi ma scoate din minti!
Am ramas acasa si am gasit prin casa una alta de gfacut!s treaca timpul....
Ieri i-am scris un mesaj atat de frumos,insa nu stiu e fe ste sa vorbeasca cu mine la telefon..pt ca i am si reprosat faptul ca, cum nu ai net daca este activat roamingul..si pt ca i am zis asta mi a scris....ar fi fot un mesaj superb daca nu era faza cu roamingul....
Degeaba incrrc daca el baga sulite,nu a fost perfect,a gresit in relatiemult,insa daca nu vine din suflet sa vrea,singura nu pot.....treebuia sa plec acas,m -am cazut ajunsa la autocar insa nu am simtit cu tot sufketul ca vreau sa plec! Inima mea cerea aici,langa el! Am ramas pt o sansa,pt noi....e si randul lui sa joace...



Draga mea,de regula,in orice forma de comunicare cu terte persoane spun ceea ce simt,instant si la obiect!!Vrei o parere sincera????Iat-o:

Deocamdata,nu esti pregatita sa devii mama vitrega pentru acel copil,chiar daca presupunem ca te vei intelege perfect cu tatal lui!!!Acesta este adevarul!!!Tare mult doresc sa ma insel in aceasta afirmatie!!

Problema ta este cu totul alta ,si anume,starea ta de sanatate,care este puternic sensibilizata in urma evenimentelor dezastruoase,ce au avut loc in viata ta!!!Pana nu iti vei reveni complet,nu vei putea trai actuala relatie asa cum ar fi normal sa se intample!!!Pe fondul psihic instabil,orice nemultumire legata de iubitul tau,copilul acestuia si legatura dintre acesta cu fosta sotie va capata proportii uriase,si de aici,..va incepe "potopul"!!!Ai mare dreptate,nu orice femeie sau barbat ar accepta sa creasca copilul partenerului sau si in prezenta,chiar indirecta,a fostului sau fostei!!!!Pentru a creste un copil,ce nu este al tau sunt necesare multa iubire,daruire si implicare,ceea ce nu stiu daca stapanesti in acest moment!!!La fel de posibil este si faptul ca fosta sotie incearca o reconciliere cu iubitul tau,profitand de existenta copilului,dar,aici,nu ai cum sa intervii,caci nu ai niciun drept,pe cand,iubitul tau poate deveni categoric in ceea ce priveste limitarea accesului fostei sotii in viata voastra!!!Dar,imi pare rau ca trebuie sa iti spun,se pare ca iubitul tau nu este insensibil la interventiile fostei sotii,caci altfel ar fi fost transant cu ea!!!Prea multele justificari venite din partea lui cu scopul de a motiva absenta comunicarii dintre voi l-au descalificat,caci,CAND IUBESTI ESTI PREOCUPAT DE PERSOANA IUBITA!!!

Problema actuala nu este deloc simpla,caci vorbim de o relatie cu un barbat care este parinte si care isi iubeste copilul foarte mult,mai mult decat pe tine!!!Nu este corect,caci cele doua manifestari ale iubirii sunt si ar trebui sa se mentina ca fiind diferite!!DRagostea de parinte este una si iubirea fata de partener este cu totul alta!!In acest moment,te afli pe locul secund!!Intrebarea este:
Esti capabila sa accepti acest loc???Esti apta sa fii de acord cu conditiile impuse de iubitul tau in relatia voastra????Existenta oricarui copilas aduce responsabilizare,esti capabila sa iti asumi responsabilitatea de a creste copilul altei femei???Eu,una,nu cred ca esti pregatita pentru acest pas!!!Ne spui ca ai acordat sansa acestei relatii,dar aceasta nu este valabila pana nu vei discuta deschis cu iubitul tau!!!
Gandeste-te bine daca poti fi mama pentru copilul nenascut de tine,caci nu oricine poate fi parinte,la asemenea maniera!!
kudika_15804
Postat pe 16 Iunie 2015 11:32
Sunt multe de spus , ai mult de lucru cu tine insati , nu intrerupe psihoterapia dar nu astepta minuni de la altii , invata sa te iubesti tu pe tine insati .Singuratatea intr-o relatie iti da timp sa te aduni , sa te ingrijesti , sa mergi la masaj sau la spa , la sport undeva sau pur si simplu sa alergi prin parc ....In interiorul tau sunt lupte prea mari care afecteaza orice relatie ai avea !In fiecare zi fa-ti o placere , fa o lista cu ce iti doresti sa faci si nu ai avut poate ocazia pana acum , fa o lista cu 10 carti pe care de mult visezi sa le citesti , filme pe care vrei sa le vezi, spectacole pe care le-ai ratat etc .Mergi la expozitii , la gradina botanica , cultiva-ti aptitudinile si creeaza ceea ce iti place , chiar daca este doar o prajitura sau un cos impletit orice care ar putea sa te multumeasca .HOBBIURILE AU O MARE VALOARE TERAPEUTICA !Gaseste ce te implineste ...daca nu gasesti nimic fa voluntariat si ajuta alti oameni, oricat de putin poti!Asculta putin ce spune psihologul:http://www.youtube.com/watch?v=htWWCAILbPQ
http://www.youtube.com/watch?v=DVGTnhnHW9Q
kudika_956659
Postat pe 16 Iunie 2015 12:06
gelozia face ravagii ... cand ai ascultat ultima oara o piesa de teatru ....o propunere ...http://www.youtube.com/watch?v=yLz7Wc6db2M
kudika_956659
Postat pe 16 Iunie 2015 14:58
Serena , incearca sa fii realista si sa te impaci cu ideea ca fiind vb de copilul lui se implica sufleteste doar pt copil , nu si pt fosta sa sotie ; comunicarea cu fosta sotie este inevitabila si totodata importanta pt ca deciziile tot impreuna trebuie sa le ia, respectandu-se reciproc in calitate de parinti ,astfel copilul are parte de dragostea ambilor .Cand ai inceput relatia cu el , ai stiut ca are un copil pt care isi asuma toata raspunderea facandu-si datoria de tata si om , in urma unui divort.Ar fi trebuit sa apreciezi , pt ca putini barbati (tati) o fac , multi uita.
Arunca naibii pastilele si lasa-ti mintea limpede pt a gandi cu maturitate!Daca pt tine copilul lui este o raspundere mult prea mare si un impediment in relatia voastra, fii sincera cu tine si lasa-l , exista barbati si fara copiii !
kudika_988778
Postat pe 17 Iunie 2015 20:39
Au ajuns...
Este ok copilul...cand m a vazut mi a sarit in brate.Statea pe langa tat-su emotiv...am avut emotii!Fac eforturi sa ma atasez,la fel si copilul!
Simt o caldura in suflet cand il privesc...impreuna am impaturit hainutele,le-am asezat in dulapior.Am stat la cina..apoi s -a ridicat a zis sarut mana pt masa si l-a pupat pe tata lui apoi s- a indreptat catre mine.Mi au dat lacrimile..
Am incercat sa discut cu el...calm,sa--i vorbesc despre mine..limitele mele,ce pot suporta!
Nu am stiut ce avea sa aflu ma va rupe in doua......cat a stat in Italia a ramas la ea!cica pt copil ca a fost dorinta lui...si cica in starea in care a plecat nici nu l-a mai interesat,adica l-a durut in cur de mine!L am intrebat ddaca s a intamplat ceva,a zis ca nu! C a el e om serios!
Nu stiu dca ma pot impaca cu ideea...
Doamne nu stiu incotro...
Cum credeti ca as putea afla anumite aspecte?
Sa nu uit ca tote zilele imi spunea ca nu are semnal l net,nu prea intra sa v da ce fac..nu rasp la tel..
Totusi,ce sa mai cred?
Nu m-a respectat in fata ei..
M-a ranit cumplit.....
sereni
Postat pe 18 Iunie 2015 01:33
Este foarte rece cu mine..Eu trag de el sa ma imbratiseze,sa ma sarute..bineinteles cand prindem momente nu in fata copilului s se simta exclus!
Chiar nu stiu!! M am dezumflat de tot!
sereni
Postat pe 18 Iunie 2015 01:47
De la: sereni, la data 2015-06-18 01:47:48Este foarte rece cu mine..Eu trag de el sa ma imbratiseze,sa ma sarute..bineinteles cand prindem momente nu in fata copilului s se simta exclus!
Chiar nu stiu!! M am dezumflat de tot!
Sufar enorm,indoiala imi macina creierii..
sereni
Postat pe 18 Iunie 2015 01:48
Cu toate astea tanjesc dupa el...mor sa fiu in bratele lui,ma ia cu fiori cand ma priveste,cand ma atinge..
Se ferrste de copil si de mana sa ma tina.E normal! Pt ca sunt singura femeie cu care il vede pe tatal lui..
sereni
Postat pe 18 Iunie 2015 01:58
De la: sereni, la data 2015-06-18 01:47:48Este foarte rece cu mine..Eu trag de el sa ma imbratiseze,sa ma sarute..bineinteles cand prindem momente nu in fata copilului s se simta exclus!
Chiar nu stiu!! M am dezumflat de tot!



Vei deveni victima propriilor nemultumiri!!! Rezolva-ti problemele de sanatate dupa care te poti gandi la relatia voastra!!!Daca el este distant fata de tine si il simti "rece" in manifestari,ce mai astepti,crezi ca situatia se va schimba in favoarea ta??In acest moment,copilul lui si relatia cu el sunt mult mai importante decat persoana ta,care ,deja,a dovedit ca nu isi poate stapani reactiile in situatii conflictuale,ceea ce te defavorizeaza!!!
kudika_15804
Postat pe 18 Iunie 2015 07:17
De la: sereni, la data 2015-06-18 01:58:13Cu toate astea tanjesc dupa el...mor sa fiu in bratele lui,ma ia cu fiori cand ma priveste,cand ma atinge..
Se ferrste de copil si de mana sa ma tina.E normal! Pt ca sunt singura femeie cu care il vede pe tatal lui..



Extraordinar!!! "Se fereste de copil"!!!!Dar cand a fost gazduit de fosta sotie,in conditiile in care sunt divortati,nu a mai fost la fel de deranjant pentru el???Draga mea,esti pe locul trei in acest moment,dar tine numai de alegerea ta sa ramai pe acest loc!!!
kudika_15804
Postat pe 18 Iunie 2015 07:20
De la: sereni, la data 2015-06-18 01:58:13Cu toate astea tanjesc dupa el...mor sa fiu in bratele lui,ma ia cu fiori cand ma priveste,cand ma atinge..
Se ferrste de copil si de mana sa ma tina.E normal! Pt ca sunt singura femeie cu care il vede pe tatal lui..


Sereni , cati ani ai ?Ai trecut de varsta majoratului ? Banuiesc ca el este mult mai mare ca tine .Daca vei continua sa gandesti astfel , relatia nu va avea viitor.
kudika_988778
Postat pe 18 Iunie 2015 20:03
Gelozia vine atunci cand nu esti sigur/a pe tine.
Nu zic ca nu trebuie sa existe o farama de gelozie, dar foarte putina spre deloc.
Black-white
Postat pe 6 Iulie 2015 12:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Important pentru mine! 4 De la: PUI_DRAG 1 Aprilie 2010 14:50
Cine sa confruntat cu relatia dintre scorpion-el si geaman ea? 5 De la: IUBIRE4 23 Ianuarie 2009 19:40
privire insistenta 100 De la: yumy 28 Mai 2011 09:11
Nu stiu ce sa fac 2 De la: kudika_1022358 17 Ianuarie 2017 07:39
caut prietene musulmance 57 De la: anutzzaa 24 Martie 2014 22:20