Setari Cookie-uri

Soacra...

Nici nu stiu cu ce sa incep...sunt casatorita de 6 ani si am un copil de 4 ani. Ma inteleg cu sotul meu si singurele certuri pe care le avem este din pricina soacrei mele, vaduva de 9 luni.
Sotul meu este dependent emotional de mama lui.
Financiar, el suporta confortul material al mamei lui si al familiei surorii lui (vine de 2 ori pe luna acasa, "la mamica" cu sotulei sicu fiul ei de 4 ani).
Cu soacra mea am avut conflicte de la inceput, mai voalat, apoi pe fata...Sotul meu isi face planurile cu mama lui care este o vipera - il asmute si il infiltreaza asupra mea.
Si eu si sotul meu avem studii superioare si ne-am casatorit dupa 30 de ani. Nu am crezut ca o soacra poate coorona pe fiul ei trecut de o varsta...
Eu o ignor complet de peste 2 ani, nu am niciun sentiment fata de ea. Nici nu o prea salut, desi locuim in casa ei. Avem camerele noastre,bucataria noastra, singurul lucru coun este baia.
Nu va spun ca nimenu nu vrea sa faca curat acolo, desi toti o folosesc - soacra, familia surorii sotului - cu care am relatii glaciale si familia mea. Nu mi-au spus, dar din privirile lor am dedus ca eu ar "trebui" sa ma ocup. In ultimul timp ma cert groaznic cu sotul meu din cauza ei si a faliliei surorii lui. Sincer, nu mai suport. Sotul meu plateste tot in casa, face cumparaturi, dar mi nu imi da bani decat daca ii cer. Nu am acces la cardul lui.Cu banii mei imi cumpar doar haine, fac cursuri si ii mai iau cate ceva baiatului meu.
Detest cand vins sora lui in wk aici. Are o camera a ei, intrare separata. Sotul meu se simte obligat sa le tina companie. Eu, in acest timp, ma simt in plus...Dupa ce pleaca ei, ma cauta. Atunci si eu ii intorc spatele: plec in oras, in parc cu copilul sau invit o prietena pe la mine. Ma doare cel mai mult ca el petrece wk cand vine sora lui cu ei...sincer, nu mai suport. Nu imi spun nimic in fata (soacra sau sora lui) pentru ca stiu ca nu am retineri, in lume, oriunde, le spun ce le trebuie, ii reped imediat, indiferent unde am fi. La pomana de 9 luni a scriului meu, desi am plecat impreuna cu sotul meu de acasa, ulteior mi-areprosat ca de ce m-am imbracat in portocaliu - ca nu se vine asa la parastas. Nu am avut cine stie ce sentimente fata de socrul meu - tot timpul se lua de mine si tot timpul ii raspundeam si il articulam de fata cu lumea, dar soacra mea (evitand sa se ia personal de mine, il asmutea pe el). Nu mai pot, am ajus la capatul rabdarii. Duc o lupta ascunsa pt a castiga suprematia copilului, sa se ataseze mult de mine. Nu cred ca mai rezist mult aici...Ce ma sfatuiti sa fac ? Imi vine de azi sa plec !
raymon_a
Postat pe 13 Iulie 2015 07:37
De la: raymon_a, la data 2015-07-13 07:37:53Nici nu stiu cu ce sa incep...sunt casatorita de 6 ani si am un copil de 4 ani. Ma inteleg cu sotul meu si singurele certuri pe care le avem este din pricina soacrei mele, vaduva de 9 luni.
Sotul meu este dependent emotional de mama lui.
Financiar, el suporta confortul material al mamei lui si al familiei surorii lui (vine de 2 ori pe luna acasa, "la mamica" cu sotulei sicu fiul ei de 4 ani).
Cu soacra mea am avut conflicte de la inceput, mai voalat, apoi pe fata...Sotul meu isi face planurile cu mama lui care este o vipera - il asmute si il infiltreaza asupra mea.
Si eu si sotul meu avem studii superioare si ne-am casatorit dupa 30 de ani. Nu am crezut ca o soacra poate coorona pe fiul ei trecut de o varsta...
Eu o ignor complet de peste 2 ani, nu am niciun sentiment fata de ea. Nici nu o prea salut, desi locuim in casa ei. Avem camerele noastre,bucataria noastra, singurul lucru coun este baia.
Nu va spun ca nimenu nu vrea sa faca curat acolo, desi toti o folosesc - soacra, familia surorii sotului - cu care am relatii glaciale si familia mea. Nu mi-au spus, dar din privirile lor am dedus ca eu ar "trebui" sa ma ocup. In ultimul timp ma cert groaznic cu sotul meu din cauza ei si a faliliei surorii lui. Sincer, nu mai suport. Sotul meu plateste tot in casa, face cumparaturi, dar mi nu imi da bani decat daca ii cer. Nu am acces la cardul lui.Cu banii mei imi cumpar doar haine, fac cursuri si ii mai iau cate ceva baiatului meu.
Detest cand vins sora lui in wk aici. Are o camera a ei, intrare separata. Sotul meu se simte obligat sa le tina companie. Eu, in acest timp, ma simt in plus...Dupa ce pleaca ei, ma cauta. Atunci si eu ii intorc spatele: plec in oras, in parc cu copilul sau invit o prietena pe la mine. Ma doare cel mai mult ca el petrece wk cand vine sora lui cu ei...sincer, nu mai suport. Nu imi spun nimic in fata (soacra sau sora lui) pentru ca stiu ca nu am retineri, in lume, oriunde, le spun ce le trebuie, ii reped imediat, indiferent unde am fi. La pomana de 9 luni a scriului meu, desi am plecat impreuna cu sotul meu de acasa, ulteior mi-areprosat ca de ce m-am imbracat in portocaliu - ca nu se vine asa la parastas. Nu am avut cine stie ce sentimente fata de socrul meu - tot timpul se lua de mine si tot timpul ii raspundeam si il articulam de fata cu lumea, dar soacra mea (evitand sa se ia personal de mine, il asmutea pe el). Nu mai pot, am ajus la capatul rabdarii. Duc o lupta ascunsa pt a castiga suprematia copilului, sa se ataseze mult de mine. Nu cred ca mai rezist mult aici...Ce ma sfatuiti sa fac ? Imi vine de azi sa plec !
raymon_a
Postat pe 13 Iulie 2015 07:38
De la: raymon_a, la data 2015-07-13 07:38:14
De la: raymon_a, la data 2015-07-13 07:37:53Nici nu stiu cu ce sa incep...sunt casatorita de 6 ani si am un copil de 4 ani. Ma inteleg cu sotul meu si singurele certuri pe care le avem sunt din pricina soacrei mele, vaduva de 9 luni.
Sotul meu este dependent emotional de mama lui.
Financiar, el suporta confortul material al mamei lui si al familiei surorii lui (vine de 2 ori pe luna acasa, "la mamica" cu sotulei sicu fiul ei de 4 ani).
Cu soacra mea am avut conflicte de la inceput, mai voalat, apoi pe fata...Sotul meu isi face planurile cu mama lui care este o vipera - il asmute si il infiltreaza asupra mea.
Si eu si sotul meu avem studii superioare si ne-am casatorit dupa 30 de ani. Nu am crezut ca o soacra poate coordona pe fiul ei trecut de o varsta...
Eu o ignor complet de peste 2 ani, nu am niciun sentiment fata de ea. Nici nu o prea salut, desi locuim in casa ei. Avem camerele noastre,bucataria noastra, singurul lucru coun este baia.
Nu va spun ca nimenu nu vrea sa faca curat acolo, desi toti o folosesc - soacra, familia surorii sotului - cu care am relatii glaciale si familia mea. Nu mi-au spus, dar din privirile lor am dedus ca eu ar "trebui" sa ma ocup. In ultimul timp ma cert groaznic cu sotul meu din cauza ei si a familiei surorii lui. Sincer, nu mai suport. Sotul meu plateste tot in casa, face cumparaturi, dar mi nu imi da bani decat daca ii cer. Nu am acces la cardul lui.Cu banii mei imi cumpar doar haine, fac cursuri si ii mai iau cate ceva baiatului meu.
Detest cand vins sora lui in wk aici. Are o camera a ei, intrare separata. Sotul meu se simte obligat sa le tina companie. Eu, in acest timp, ma simt in plus...Dupa ce pleaca ei, ma cauta. Atunci si eu ii intorc spatele: plec in oras, in parc cu copilul sau invit o prietena pe la mine. Ma doare cel mai mult ca el petrece wk cand vine sora lui cu ei...sincer, nu mai suport. Nu imi spun nimic in fata (soacra sau sora lui) pentru ca stiu ca nu am retineri, in lume, oriunde, le spun ce le trebuie, ii reped imediat, indiferent unde am fi. La pomana de 9 luni a scriului meu, desi am plecat impreuna cu sotul meu de acasa, ulteior mi-areprosat ca de ce m-am imbracat in portocaliu - ca nu se vine asa la parastas. Nu am avut cine stie ce sentimente fata de socrul meu - tot timpul se lua de mine si tot timpul ii raspundeam si il articulam de fata cu lumea, dar soacra mea (evitand sa se ia personal de mine, il asmutea pe el). Nu mai pot, am ajus la capatul rabdarii. Duc o lupta ascunsa pt a castiga suprematia copilului, sa se ataseze mult de mine. Nu cred ca mai rezist mult aici...Ce ma sfatuiti sa fac ? Imi vine de azi sa plec !
raymon_a
Postat pe 13 Iulie 2015 07:42
[quote name='raymon_a' date='2015-07-13 07:37:53'

Sotul meu este dependent emotional de mama lui.
....................................................

Nu ai stiut de aceasta problema pana sa te casatoresti cu sotul tau??De ce apar astfel de probleme ,cand ar fi fost normal sa fie clarificate inca de dinaintea incheierii casatoriei???? De ce imaturitatea hotaraste destinul omului???

Draga mea,punctul meu de vedere este urmatorul:

Atat timp cat viata voastra de familie este puternic influentata negativ de interventiile familiei sotului tau,nu vei fi linistita si fericita!!!Sotul tau este prea las ca sa poata gestiona situatia creata de soacra ta,doar este mama lui,mult mai importanta decat tine si copilul vostru,nu????Pe de alta parte,esti prea slaba,te-ai lasat condusa de sotul tau si familia acestuia!!!Sa iti dau un exemplu!!In momentul in care soacra mea a vrut sa intervina in familia si casa mea,am poftit-o sa iasa din casa ,intr-un timp suficient de scurt incat atmosfera existenta in familie sa nu degenereze intr-una neplacuta!!!Daca nu ai luat haturile in mana la momentul potrivit,acum ,cred ca este prea tarziu!!!Sotul tau trebuie sa inteleaga ca familia inseamna ,DOAR cei doi soti,fara includerea membrilor familiilor apartinatoare!!Parintii au rolul lor bine determinat,dar care inceteaza in momentul care copiii lor se casatoresc!!!

Toate plangerile tale sunt tardive acum,ai acceptat ceva,ce nu trebuia acceptat inca din momentul unirii destinelor voastre!!Daca nu iei masuri ACUM,vei fi manipulata dupa bunul lor plac!!!Asta te asteapta!!!CE trebuie sa faci??Sa ai curaj sa pui lucrurile la punct ,si daca sotul tau nu este de acord si se impotriveste,lasa-l sa aiba grija de maicuta si sora lui pana la adanci batraneti!!!!!Nu te gandi la copilas,ci la TINE,caci fericirea pruncului tau depinde de fericirea si multumirea ta!!Niciun copil nu trebuie sa sufere vazand lacrimile mamei curgand pe obrajii acesteia!!!Pune punct la tot ce este urat in viata ta,nu ai o mie de vieti,ci una singura,discuta cu sotul tau,spune-i nemultumirile ,impune-te sa te asculte si sa te inteleaga!!!Traiti frumos,parintii au viata lor,diferita de a voastra,aici s-au confundat lucrurile!!!

Sotul tau a fost "mamos" toata viata,de ce ai permis sa se ajunga aici,de ce te-ai legat la cap fara sa te doara??Asta nu inteleg!!! Eu sunt mama si soacra,in acelasi timp,dar nu imi permit sa intervin in casnicia copiilor mei!
kudika_15804
Postat pe 13 Iulie 2015 08:00
" Sotul meu plateste tot in casa, face cumparaturi, dar mi nu imi da bani decat daca ii cer. Nu am acces la cardul lui.Cu banii mei imi cumpar doar haine, fac cursuri si ii mai iau cate ceva baiatului meu."

" Duc o lupta ascunsa pt a castiga suprematia copilului, sa se ataseze mult de mine."



Dar ceea ce faci tu e cinstit ? Mie nu mi sa prea pare. Inafara de asta , faptul ca ai mers la parastasul "scriului" tau (am inteles ca era socrul de fapt)imbracata total nepotrivit , denota lipsa de respect si bun simt.
Cred ca problema esti tu , nu soacra si cumnata. Si apropo....pentru o persoana care sustine ca are studii superioare ar trebui sa scrii mai corect.






Rotty_
Postat pe 13 Iulie 2015 08:37
Bela , cred ca aici se plange cine nu trebuie.
Rotty_
Postat pe 13 Iulie 2015 08:40
Regret erorile, cred ca eram mult prea nervoasa cand am scris mesajul. Si am scris acest mesaj avand speranta ca voi primi sfaturi...ca poate mai intalnesc persoane in situatia mea...
raymon_a
Postat pe 13 Iulie 2015 09:19
De la: raymon_a, la data 2015-07-13 09:19:13Regret erorile, cred ca eram mult prea nervoasa cand am scris mesajul. Si am scris acest mesaj avand speranta ca voi primi sfaturi...ca poate mai intalnesc persoane in situatia mea...


Situatia ta este creata numai de tine,ai permis sa se intample asa ceva,trebuia sa fii hotarata privind modul cum veti coabita cu socrii tai si sa nu permiti sa se depaseasca limitele convietuirii la comun!!!!!!In ceea ce priveste tastarea colegei mele Rotty,privind tinuta vestimentara avuta la parastasul socrului tau,are dreptate,ca si sotul tau de altfel,caci ar fi fost potrivit sa te imbraci in ceva,ce nu avea culori tipatoare,macar pentru a salva aparentele,dar nu asta este problema cea mai grava din familia ta!!!Renunta la starea de nervozitate si discuta cu sotul tau,este singura cale!!Fii franca si directa,caci,astfel,nu vei lasa portita deschisa nimanui,de a -ti afecta viata de familie!!!

Eu,una,am refuzat sa trec prin asa ceva in familia mea si ,ca sa elimin orice influente,am fost extrem de radicala si transanta!!!
kudika_15804
Postat pe 13 Iulie 2015 09:36
De la: Rotty_, la data 2015-07-13 08:40:01Bela , cred ca aici se plange cine nu trebuie.



Este posibila varianta ta,dar eu am trecut prin ceva asemanator si stiu cum este,si,din acest motiv,sunt indulgenta cu doamna noastra!!!

Trebuie sa se inteleaga ca ,FAMILIA ESTE REPREZENTATA,NUMAI DE SOT SI SOTIE,la care se adauga copilasii,care vin la momentul sortit,nicidecum de parinti sau alte rude!!!!!!
kudika_15804
Postat pe 13 Iulie 2015 09:39
De la: raymon_a, la data 2015-07-13 09:19:13Regret erorile, cred ca eram mult prea nervoasa cand am scris mesajul. Si am scris acest mesaj avand speranta ca voi primi sfaturi...ca poate mai intalnesc persoane in situatia mea...



Sfaturi nu dau , dar parerea mea ar fi sa-ti iei frumos sotul si copilul si sa va mutati singuri. Atunci nu vei mai fi sub nasul soacrei si inafara de asta , poate vei invata si tu ca cheltuielile casei se suporta de amandoi sotii. La fel si afectiunea copilului se "imparte" in mod egal.
Zi buna.
Rotty_
Postat pe 13 Iulie 2015 09:48
Nu cred ca va renunta vreodata la sfaturile mamei lui.
El o cauta si fac impreuna tot feluri de planuri. Eu ii spun "SEFA" atunci cand ma cert cu sotul meu...Ea il comanda pe socrul meu, ea da sfaturi fiicei ei, ginerelui...ea stie tot !!!
Se pricepe la tot si la toate. Sunt singura care nu ii cere sfaturi, mai mult, singura care ii respinge sfaturile si care i-am spus "de sfaturi sunt satula la viata mea !"
Soacra mea stie ca eu nu o suport si nu vine pe la mine. Ne intalnim ocazional prin curte...Nu stiu, de asemenea, de ce agreaza asa mult sotul meu compania surorii lui si a sotului acesteia...Daca noi avem un plan in wk (sa mergem pe undeva, de ex.) si apare sora lui, el este in stare sa renunte la planul nostru.
Si inca ceva: sunt ultima din casa care afla ceva ! Tot ce afla soacra mea de sotul meu (despre mine, despre copil), da raportul telefonic fiicei ei ! Ea nu afla nimic de la mine, dar...sotul meu ii da raportul. A trebuit sa ma invat sa fiu ascunsa si de sotul meu.
Si face un separatism atroce intre copilul meu s copilul surorii ei - amandoi de 4 ani.
Toata lumea observa, mai putin sotul meu...
raymon_a
Postat pe 13 Iulie 2015 09:59
De la: raymon_a, la data 2015-07-13 09:19:13Regret erorile, cred ca eram mult prea nervoasa cand am scris mesajul. Si am scris acest mesaj avand speranta ca voi primi sfaturi...ca poate mai intalnesc persoane in situatia mea...
...neata....si eu am trecut aproape prin ce ai trecut tu,,,,,,,,,,dar diferenta este ca sotul tine cu mine ,,,,unele persoane o iau razna la batranete si nu se mai poate convietui impreuna,,,pana la urma ne-am mutat cu chirie,,,, ,,,,daca sotul tau te-ar intelege ar fi perfect,,,dar vad ca e jale pe la tine,,,,
NEGRUTTTT
Postat pe 13 Iulie 2015 10:02
De la: raymon_a, la data 2015-07-13 09:59:43Nu cred ca va renunta vreodata la sfaturile mamei lui.
El o cauta si fac impreuna tot feluri de planuri. Eu ii spun "SEFA" atunci cand ma cert cu sotul meu...Ea il comanda pe socrul meu, ea da sfaturi fiicei ei, ginerelui...ea stie tot !!!
Se pricepe la tot si la toate. Sunt singura care nu ii cere sfaturi, mai mult, singura care ii respinge sfaturile si care i-am spus "de sfaturi sunt satula la viata mea !"
Soacra mea stie ca eu nu o suport si nu vine pe la mine. Ne intalnim ocazional prin curte...Nu stiu, de asemenea, de ce agreaza asa mult sotul meu compania surorii lui si a sotului acesteia...Daca noi avem un plan in wk (sa mergem pe undeva, de ex.) si apare sora lui, el este in stare sa renunte la planul nostru.
Si inca ceva: sunt ultima din casa care afla ceva ! Tot ce afla soacra mea de sotul meu (despre mine, despre copil), da raportul telefonic fiicei ei ! Ea nu afla nimic de la mine, dar...sotul meu ii da raportul. A trebuit sa ma invat sa fiu ascunsa si de sotul meu.
Si face un separatism atroce intre copilul meu s copilul surorii ei - amandoi de 4 ani.
Toata lumea observa, mai putin sotul meu...
...deci e clar ca tine cu ai lui............pune piciorul in prag cat mai repede,,,,,si ia copilul si muta-te de la el,,,,pana nu te da afara SEFA,,,
NEGRUTTTT
Postat pe 13 Iulie 2015 10:05
De la: raymon_a, la data 2015-07-13 09:59:43Nu cred ca va renunta vreodata la sfaturile mamei lui.
El o cauta si fac impreuna tot feluri de planuri. Eu ii spun "SEFA" atunci cand ma cert cu sotul meu...Ea il comanda pe socrul meu, ea da sfaturi fiicei ei, ginerelui...ea stie tot !!!
Se pricepe la tot si la toate. Sunt singura care nu ii cere sfaturi, mai mult, singura care ii respinge sfaturile si care i-am spus "de sfaturi sunt satula la viata mea !"
Soacra mea stie ca eu nu o suport si nu vine pe la mine. Ne intalnim ocazional prin curte...Nu stiu, de asemenea, de ce agreaza asa mult sotul meu compania surorii lui si a sotului acesteia...Daca noi avem un plan in wk (sa mergem pe undeva, de ex.) si apare sora lui, el este in stare sa renunte la planul nostru.
Si inca ceva: sunt ultima din casa care afla ceva ! Tot ce afla soacra mea de sotul meu (despre mine, despre copil), da raportul telefonic fiicei ei ! Ea nu afla nimic de la mine, dar...sotul meu ii da raportul. A trebuit sa ma invat sa fiu ascunsa si de sotul meu.
Si face un separatism atroce intre copilul meu s copilul surorii ei - amandoi de 4 ani.
Toata lumea observa, mai putin sotul meu...
....treba ta,,,,tu decizi,,,dar nu te vad bine...
NEGRUTTTT
Postat pe 13 Iulie 2015 10:06
De la: raymon_a, la data 2015-07-13 09:59:43Nu cred ca va renunta vreodata la sfaturile mamei lui.
El o cauta si fac impreuna tot feluri de planuri. Eu ii spun "SEFA" atunci cand ma cert cu sotul meu...Ea il comanda pe socrul meu, ea da sfaturi fiicei ei, ginerelui...ea stie tot !!!
Se pricepe la tot si la toate. Sunt singura care nu ii cere sfaturi, mai mult, singura care ii respinge sfaturile si care i-am spus "de sfaturi sunt satula la viata mea !"
Soacra mea stie ca eu nu o suport si nu vine pe la mine. Ne intalnim ocazional prin curte...Nu stiu, de asemenea, de ce agreaza asa mult sotul meu compania surorii lui si a sotului acesteia...Daca noi avem un plan in wk (sa mergem pe undeva, de ex.) si apare sora lui, el este in stare sa renunte la planul nostru.
Si inca ceva: sunt ultima din casa care afla ceva ! Tot ce afla soacra mea de sotul meu (despre mine, despre copil), da raportul telefonic fiicei ei ! Ea nu afla nimic de la mine, dar...sotul meu ii da raportul. A trebuit sa ma invat sa fiu ascunsa si de sotul meu.
Si face un separatism atroce intre copilul meu s copilul surorii ei - amandoi de 4 ani.
Toata lumea observa, mai putin sotul meu...



ESTI,SI TU,INDARATNICA,BAG SEAMA!!!

Tot ce ai tastat mai sus ,trebuie sa ii comunici sotului tau!!!

Exista varianta separarii de socri,mutandu-va singuri,cu copilasul vostru,dar sunt convinsa ca sotul tau nu va accepta asa ceva niciodata!!!

Cum adica ???Isi subapreciaza copilul???? Pai,numai pentru atata lucru,si nu este lipsit de gravitate,as pleca imediat din acea casa,nu trebuie sa permiti acest lucru,CACI ESTE COPILUL TAU!!!

Draga mea,nu te mai lamenta aici,"ia taurul de coarne" si viata in propriile maini,nu mai sta la dispozitia sotului si a familiei lui,DAR,fii foarte atenta,prezinti niste defecte,esti taioasa si precipitata mai mult decat trebuie!!!!!!!!
kudika_15804
Postat pe 13 Iulie 2015 10:11
"...DAR,fii foarte atenta,prezinti niste defecte,esti taioasa si precipitata mai mult decat trebuie!!!!!!!! "


Bingo Bela ! Si nu numai.
Ray , dar tu ai incercat sa fi prietena cu soacra si cumnata ta ? Stiai ca intr-o casnicie nu exista "banii lui" si "banii mei" ? Si...cand vine cumnata ta cu sotul , de ce nu-ti perteci si tu timpul cu ei ? Asa , macar din complezenta...Prin felul tau distant de a fi , nu faci decat sa te indepartezi de familie si implicit de sotul tau. As fi tare curioasa sa stiu si parerea lui despre tot circul asta .

Rotty_
Postat pe 13 Iulie 2015 11:36
De la: Rotty_, la data 2015-07-13 11:36:03"...DAR,fii foarte atenta,prezinti niste defecte,esti taioasa si precipitata mai mult decat trebuie!!!!!!!! "


Bingo Bela ! Si nu numai.
Ray , dar tu ai incercat sa fi prietena cu soacra si cumnata ta ? Stiai ca intr-o casnicie nu exista "banii lui" si "banii mei" ? Si...cand vine cumnata ta cu sotul , de ce nu-ti perteci si tu timpul cu ei ? Asa , macar din complezenta...Prin felul tau distant de a fi , nu faci decat sa te indepartezi de familie si implicit de sotul tau. As fi tare curioasa sa stiu si parerea lui despre tot circul asta .




ROTTY,PROBLEMA ESTE CLARA,ESTE CAZUL CLASIC IN CARE NORA NU SUPORTA SOACRA ,SI INVERS!!!Crede-ma,orice incercare de conciliere si mediere a situatiei va fi sortita esecului!!! Orice forma a antipatiei reciproce, deja existenta in acele familii, se va resfrange asupra tuturor aspectelor privind convietuirea lor!!!Ura aceasta a soacrei fata de nora se revarsa si asupra copilasului,care,sincer,nu are nicio vina,dar ,care ,o data cu cresterea sa,va fi marcat,caci va simti respingerea bunicii sale!!
Cea mai buna solutie de rezolvare a situatiei lor familiale este separarea de soacra,dar nu se va materializa pentru ca sotul doamnei se va opune cu vehementa,el depinde de mama sa si va refuza taierea ombilicului matern!!!

Referitor la problema legata de bugetul familiei,sotul doamnei i-a impus acea resrictionare a accesului la banii lui!!CE INSEAMNA ASTA??Este o mare porcarie!!!!In nicio familie normala si cu bun simt nu se practica asa ceva!!! Nu exista prezenta de complezenta,caci nu poate fi fortata si "buba " se va sparge intr-o buna zi !!

Un posibil dialog in vederea medierii in familie ,va trebui deschis ,NUMAI intre cei doi,departe de ceilalti membri ai familiei!!!Este o ultima cale de acces la a armoniza familia!!
kudika_15804
Postat pe 13 Iulie 2015 11:56
".Cu banii mei imi cumpar doar haine, fac cursuri si ii mai iau cate ceva baiatului meu."

Probabil ca omul a stiut el de ce impune restrictie la cardul lui. Casa nu se tine cumparand doar tzoale. Noi i-am sugestionat sa se mute de acolo. Crezi ca o va face ? Eu nu. Sincer , cred ca si ea are o mare parte din vina. Parerea mea si cu asta am incheiat subiectul. Pa.

Rotty_
Postat pe 13 Iulie 2015 12:10
De la: Rotty_, la data 2015-07-13 12:10:31".Cu banii mei imi cumpar doar haine, fac cursuri si ii mai iau cate ceva baiatului meu."

Probabil ca omul a stiut el de ce impune restrictie la cardul lui. Casa nu se tine cumparand doar tzoale. Noi i-am sugestionat sa se mute de acolo. Crezi ca o va face ? Eu nu. Sincer , cred ca si ea are o mare parte din vina. Parerea mea si cu asta am incheiat subiectul. Pa.




Femeia aceasta apeleaza la bugetul ei,caci sotul nu ii permite sa o faca din banii lui!!Am inteles ca el se ocupa cu aprovizionarea in casa si cu toate platile!!Nu inteleg,de ce nu isi impart aceste sarcini????Rotty,eu am vazut la parintii mei urmatorul lucru,cand tata primea salariul ,il aducea acasa,i-l dadea mamei si ea il punea intr-un sertars,la care apelau amandoi ori de cate ori era ceva de cumparat sau achitat!!!Nu stiu de ce se procedeaza altfel in aceasta familie!!!

Da,doamna noastra nu va pleca din acea casa,caci sotul ei nu va accepta asta!!!
kudika_15804
Postat pe 13 Iulie 2015 12:15
Nu, nu am acces la banii lui. Daca cineva vine la mine sa ii dau 50 de lei, eu nu am. Daca vine ceva urgent de plata , eu nu am bani.
Din salariul meut ( care estemult mai mic decat al lui ) rebuie sa tin de naveta, de dulciuri pt baiat etc. Eu nu stiu nici macar cati bani castiga.
Un alt element de cearta este frigiderul. Il folosim "la comun". Toti umbla la el - nu conteaza cine sau ce a cumparat, cand se murdareste, fiind pe holul nostru, eu trebuie sa il curat !
I-am reprosat de nenumarate ori sotului, dar...nu zice nimic. Acum este plin cu "resturi de la pomana", coliva etc...cand se vor termina toate, cine il va curata ?! Eu :(
La fel se intampla si cu baia...este "la comun". Toti o folosesc...si de 1 an de cand eu am refuzat sa o mai curat, o face sotu meu...probabil pe ascuns, sa nu stie nimeni. I-am spus ca eu nu sunt femeia de serviciu a casei (sa spal baia dupa soacra, dupa fam surorii sotului) si a preluat el asta...
raymon_a
Postat pe 13 Iulie 2015 12:42
De la: raymon_a, la data 2015-07-13 12:42:01Nu, nu am acces la banii lui. Daca cineva vine la mine sa ii dau 50 de lei, eu nu am. Daca vine ceva urgent de plata , eu nu am bani.
Din salariul meut ( care estemult mai mic decat al lui ) rebuie sa tin de naveta, de dulciuri pt baiat etc. Eu nu stiu nici macar cati bani castiga.
Un alt element de cearta este frigiderul. Il folosim "la comun". Toti umbla la el - nu conteaza cine sau ce a cumparat, cand se murdareste, fiind pe holul nostru, eu trebuie sa il curat !
I-am reprosat de nenumarate ori sotului, dar...nu zice nimic. Acum este plin cu "resturi de la pomana", coliva etc...cand se vor termina toate, cine il va curata ?! Eu :(
La fel se intampla si cu baia...este "la comun". Toti o folosesc...si de 1 an de cand eu am refuzat sa o mai curat, o face sotu meu...probabil pe ascuns, sa nu stie nimeni. I-am spus ca eu nu sunt femeia de serviciu a casei (sa spal baia dupa soacra, dupa fam surorii sotului) si a preluat el asta...[/quote

Draga mea,cum de nu ti-ai cunoscut sotul pana sa te casatoresti cu el???Nu i-ai vazut familia,nu ai incercat sa le afli tarele ????CUM DE AI PERMIS SA SE INTAMPLE ASTFEL DE LUCRURI??AI MARE PARTE DIN VINA,sa stii!!!!

Iti simt aciditatea cu care tastezi prezentandu-ne intreul tablou al familiei tale,nu prevesteste nimic bun,trebuie sa te repliezi,caci vei fi singura care va pierde!!!!!!DAca nu plecati din acea casa,veti ajunge la separare!!!Intotdeauna cand se amesteca lucrurile ,nu iese nimic bun!!!Sotul tau este zgarcit sau foarte calculat????Cine l-a invatat sa se poarte astfel in familie,va reusi sa va desparta!!!Cum sa nu ai acces la banii LUI??NU sunt banii LUI,ci ai vostri,ai familiei voastre!!!NU stii care este venitul sotului tau??DAR EL STIE, CA este cap de famile,ca este sotul tau si tatal copilului vostru???? Nu aveti niciun viitor impreuna,degeaba plangi aici si,tot degeaba,sotul tau curata baia dupa mizeria lasata de mama lui si restul familiei,caci nu se va rezolva nimic!!Oricate sotii ar avea,soacra ta se va comporta la fel cu toate ,iar sotul tau va fi la fel,o va idolatriza pe mama sa,mai mult decat pe partenera sa!!!!!Pacat,familia inseamna mult mai mult!!!
kudika_15804
Postat pe 13 Iulie 2015 13:01
""I-am reprosat de nenumarate ori sotului, dar...nu zice nimic.
La fel se intampla si cu baia...este "la comun". Toti o folosesc...si de 1 an de cand eu am refuzat sa o mai curat, o face sotu meu...probabil pe ascuns, sa nu stie nimeni. I-am spus ca eu nu sunt femeia de serviciu a casei (sa spal baia dupa soacra, dupa fam surorii sotului) si a preluat el asta...



Draga mea , sunteti doua femei in casa , sora vine cand si cand in vizita , ceea ce nu poti sa ai pretentii ca ea sa faca curat .

Tu si soacra sunteti doua puturoase ( scuza-mi franchetea) doua gaite ce aruncati vina una pe alta , in cele din urma , sotului tau , a preluat curatenia baii , doar pt a impaca si varza , si capra :) .Din cate ai relatat , nu duci lipsa de nimic , sotul tau isi indeplineste responsabilitatile fata de tine si copil ,nu prea ai ce sa-i reprosezi.
Gandeste-te ca esti mama de baiat , la randul tau , si nu cred ca iti va veni bine , cand nora ta va dori sa preia controlul , indepartandu-l de tine.

Remedierea neintelegerilor dintre tine si soacra , se afla in mainile tale ; acel frigider si baia trebuia oricum spalate si intretinute , chiar daca nu era soacra , poti depasi mentalitatea pe care o ai acum , de dragul sotului tau si a copilului vostru?
Indiferent cat de imposibila spui ca este , cu ceva diplomatie , o poti apropia devenind prietene , impartind treburile : una spala frigiderul , in timp ce cealalta se ocupa de baie .
Incearca sa fii mai calculata, pt ca a-ti lasa sotul , s-ar putea ca urmatorul sa fie rau , iar soacra buna , sunt sigura ca nu ti-ar place.
Iti doresc toate cele bune.




kudika_988778
Postat pe 13 Iulie 2015 14:06
Multumesc pentru sfaturi !
raymon_a
Postat pe 13 Iulie 2015 14:14
Nu stiu in ce masura versiunea ta e cea adevarata sau corecta, insa daca e asa, trebuie sa fii mai subtila daca nu fuctioneaza cu cearta sau vorba buna. Sunt cam tanar , necasatorit :) dar partea asta cu dependenta barbatilor de mama ma cam enervozeaza'. E normal sa se simta omul obligat moral fata de parinti cand sta in casa lor dar nici sa le suporti mofturile. Poate ar fi bine sa fii mai indiferenta fata de responsabilitatile comune, adica mai indiferenta fata de toaleta, bucatarie si sot iar prioritatea ta sa fie propria persoana si copilul. e dificil si pt copil sa creasca intr-un asemena mediului, mai ales ca este exact in perioada de formare si prinde tot ce se intampla in casa. Sper sa devina ok situatia. Sa scrii cum decurg treburile..
Darius_
Postat pe 13 Iulie 2015 17:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Brevetul in turism :sml-sign0163: 1 De la: BanuLaura 10 Octombrie 2009 18:54
compatibilitate 8 De la: lolitalola 17 Iulie 2009 15:20
Tamaduitoare 11 De la: porumbita00 1 Mai 2011 10:48
pe cine sa aleg.. 10 De la: catalina69 27 Octombrie 2009 14:19
Buna Sunt Robert si am 16 ani si sunt un tip extrem de timid 8 De la: l_diana_c 29 Mai 2009 20:15