Setari Cookie-uri

Un Sfat va rog!

Buna tuturor. Am si eu o dorinta. Sa vad marea. Am 23sde ani,lucrez si vreau si eu un mic concediu la mare. Tind sa mentionez ca locuiesc cu familia. Si prin urmare ei nu ma lasa sa plec nicaieri. Cum as putea sa ii conving ca am o varsta vreau sa ma bucur si eu de anii mei?
IoanaSi
Postat pe 19 August 2015 19:09
De la: IoanaSi, la data 2015-08-19 19:09:04Buna tuturor. Am si eu o dorinta. Sa vad marea. Am 23sde ani,lucrez si vreau si eu un mic concediu la mare. Tind sa mentionez ca locuiesc cu familia. Si prin urmare ei nu ma lasa sa plec nicaieri. Cum as putea sa ii conving ca am o varsta vreau sa ma bucur si eu de anii mei?



Buna,
Nu cred ca poti face altceva...numai avand un dialog cu ei.Cu rabdare trebuie sa le spui de dorintele tale...spune-le ca ai si tu o varsta de acum... eu iti sugerez sa le spui dar cu conditia sa-i ti in legatura cu ce faci, unde esti.

Bafta multa !

P.S. Tine-ma la current
Olimpia73
Postat pe 19 August 2015 21:35
Am impresia ca, cu dialog si chestii de genu ai incercat de mai multe ori in alte dati si rezultatul il sti.. acum de ce ar fi altfel? de ce ar schimba ai tai macazul si "te-ar lasa" la mare daca pana acum nu prea te lasa sa faci mai nimic? a? Eu zic sa incerci sa vorbesti cu ei nu zic nu dar daca nu merge? ce faci renunti.. eu zic sa pleci la mare :), cu toate ca raspunsul alor tai e favorabil sau nu.. altfel nu se vor schimba. Simpla mea parere
MaybeCasual
Postat pe 19 August 2015 21:52
Situatia ta are o rezolvare foarte simpla!
Iti cumperi bilet la mare si iti anunti parintii ca in perioada respectiva esti plecata in concediu/vacanta!

Ce este atat de greu?
La 23 de ani nu mai trebuie sa ceri voie si nici sa dai raportul, dar poti din bun simt, sa le comunici ca ai decis sa pleci la mare cateva zile, pe banii tai si pentru relaxarea ta.
Nu-i nimic rau sau ilegal in asta!

In caz de nu stiai, la varsta de 18 ani devii major si legal ai toate trepturile din lume sa iei decizii in ceea ce te priveste si sa raspundezi pentru faptele tale, in aceeasi masura.
Deci, nici daca vor sa te opreasca nu au cum, legal, nu mai esti sub tutela lor!

Apoi, spui ca lucrezi, deci, nici macar nu le iei painea de la gura.
Nu vad nici un alt motiv pentru care nu te-ar lasa, ori te cred handicapata si imposibil sa ai grija de tine, ori nu vor sa le lase sa cheltuiesti din motive ascunse. In fond, sunt banii tai, munciti de tine, esti majora si direct responsabila, deci, ai toate drepturile din lume sa mergi unde vrei si sa faci ce vrei.
kudika_11495
Postat pe 20 August 2015 04:17
De la: IoanaSi, la data 2015-08-19 19:09:04Buna tuturor. Am si eu o dorinta. Sa vad marea. Am 23sde ani,lucrez si vreau si eu un mic concediu la mare. Tind sa mentionez ca locuiesc cu familia. Si prin urmare ei nu ma lasa sa plec nicaieri. Cum as putea sa ii conving ca am o varsta vreau sa ma bucur si eu de anii mei?



Ai un anturaj de calitate,potrivit varstei tale si cunoscut de parintii tai?????Cred ca,si in aceasta directie,ai probleme!!!

Draga mea,daca parintii tai sunt restrictivi cu tine,cred ca oricare noua incercare de a discuta cu domniile lor va fi sortita esecului!!!De multe ori,punerea in fata faptului implinit,reprezinta o solutie de a forta lucrurile,dar numai spre o evolutie pozitiva a lor!!!


Esti deja majora,ai un loc de munca ,care iti confera autonomie si stabilitate financiara,deci,parintii tai ar trebui sa fie deschisi la dorinta ta de a te bucura de un mic concediu la mare!!!Domniile lor comit o mare greseala,dar nimeni nu poate interveni in familia ta!!!Nu ai o prietena buna,care sa te insoteasca la mare,poate,in aceste conditii,parintii tai isi vor reconsidera pozitia?????
kudika_15804
Postat pe 20 August 2015 07:16
De la: kudika_11495, la data 2015-08-20 04:17:44Situatia ta are o rezolvare foarte simpla!
Iti cumperi bilet la mare si iti anunti parintii ca in perioada respectiva esti plecata in concediu/vacanta!

Ce este atat de greu?
La 23 de ani nu mai trebuie sa ceri voie si nici sa dai raportul, dar poti din bun simt, sa le comunici ca ai decis sa pleci la mare cateva zile, pe banii tai si pentru relaxarea ta.
Nu-i nimic rau sau ilegal in asta!

In caz de nu stiai, la varsta de 18 ani devii major si legal ai toate trepturile din lume sa iei decizii in ceea ce te priveste si sa raspundezi pentru faptele tale, in aceeasi masura.
Deci, nici daca vor sa te opreasca nu au cum, legal, nu mai esti sub tutela lor!

Apoi, spui ca lucrezi, deci, nici macar nu le iei painea de la gura.
Nu vad nici un alt motiv pentru care nu te-ar lasa, ori te cred handicapata si imposibil sa ai grija de tine, ori nu vor sa le lase sa cheltuiesti din motive ascunse. In fond, sunt banii tai, munciti de tine, esti majora si direct responsabila, deci, ai toate drepturile din lume sa mergi unde vrei si sa faci ce vrei.



Ori parintii sunt niste conservatori cu idei inapoiate.
In rest , subscriu.
Rotty_
Postat pe 20 August 2015 08:23
De la: IoanaSi, la data 2015-08-19 19:09:04Buna tuturor. Am si eu o dorinta. Sa vad marea. Am 23sde ani,lucrez si vreau si eu un mic concediu la mare. Tind sa mentionez ca locuiesc cu familia. Si prin urmare ei nu ma lasa sa plec nicaieri. Cum as putea sa ii conving ca am o varsta vreau sa ma bucur si eu de anii mei?


Insista de a avea o discutie cu ei , reaminteste-le ca si ei au fost tineri , sa aiba mai multa incredere in tine , muncesti , nu i-ai dezamagit pana acum ...iar anii acestia nu se mai intorc .Roaga-i sa-ti fie prieteni , nu doar parinti , luati impreuna decizia a locului de cazare si fa-le cunostinta cu prietenele tale , sau cu parintii uneia dintre prietenele tale , astfel poate isi vor da acordul.
E o simpla parere , o poti lua in considerare sau nu ; nu face pasul sa pleci fara acordul lor , isi vor pierde increderea in tine si niciodata nu vei mai putea sa o recastigi ,exigenta lor este din prea multa dragoste .
Succes .
kudika_988778
Postat pe 20 August 2015 11:44
Buna. Am ajuns in final la mare,dar pana la urma tatal meu nu a vrut sa plec. Mama m-a lasat.
IoanaSi
Postat pe 19 Septembrie 2015 21:24
Buna. Sunt amandoi. Si am incercat sa le explic ca s-au schimbat timpurile dar nimic. Eu una nu pot trai cum au trait ei,nu am cum si nici nu vreau. ;)
IoanaSi
Postat pe 19 Septembrie 2015 21:27
Va multumesc ca mi-ati raspuns. :*
IoanaSi
Postat pe 19 Septembrie 2015 21:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
FETELE STAR EVENT 5 De la: battleofwits 27 Februarie 2011 10:25
nu stiu ce se intampla cu mine 0 De la: 10 Ianuarie 2012 02:57
stiti ce mancati ? 7 De la: miss_darine 22 Noiembrie 2011 22:02
ajutor :D 9 De la: kudika408835 14 Aprilie 2013 18:01
Cum gasesc o veche prietena?! 5 De la: elisa26 25 Noiembrie 2010 00:18