Setari Cookie-uri

ciclu mentrual de 2 ori intr-o luna dupa aproape 2 luni de la nastere

Buna seara! Am o problema care ma ingrijoreaza si as vrea sa scap de aceasta ingrijorare.In urma cu o luna si 3 saptamani am nascut o fetita perfect sanatoasa. Am avut acea sangerare de dupa nastere timp de o luna. Insa in urma cu 11 zile mi-a venit menstruatia desi alaptez. Ingrijorarea e alta, am avut menstruatie cam 10 zile, o zi pauza si azi, dupa ce am intretinut un raport sexual cu sotul, mi-a revenit menstruatia. E normal? Nu curge mult, dar curge. E dereglat organismul meu? Tin sa mentionez ca de 20 de zile am inceput sa iau anticonceptionale, e posibil ca acestea sa-mi fi dat peste cap totul? La controlul ginecologic de la o luna dupa nastere, mi s-a spus ca totul e bine, uterul incepe sa-si revina, nu s-au constatat probleme la ecograf. Va multumesc anticipat!
deutza22_06
Postat pe 3 Ianuarie 2016 17:28
Ai cerut sfatul medicului in privinta inceperii actului sexual asa repede dupa nastere?In plus parerea mea este ca atata timp cat alaptezi nu ar fi indicat sa folosesti si anticonceptionale.Eu stiu ca o data ce ai ramas insarcinata trebuie oprita administrarea anticonceptionalelor.Acest fapt cred ca ar fi recomandat si in perioada de alaptare in conditiile in care efectul anticonceptionalelor risca sa iti afecteze atat organismul tau ,care in timpul sarcinii a trecut prin schimbari majore iar acum este supus unui impact mult prea puternic intr-un timp asa de scurt,cat si sanatatea micutei.
kudika_37063
Postat pe 9 Februarie 2016 13:59
De la: deutza22_06, la data 2016-01-03 17:28:38Buna seara! Am o problema care ma ingrijoreaza si as vrea sa scap de aceasta ingrijorare.In urma cu o luna si 3 saptamani am nascut o fetita perfect sanatoasa. Am avut acea sangerare de dupa nastere timp de o luna. Insa in urma cu 11 zile mi-a venit menstruatia desi alaptez. Ingrijorarea e alta, am avut menstruatie cam 10 zile, o zi pauza si azi, dupa ce am intretinut un raport sexual cu sotul, mi-a revenit menstruatia. E normal? Nu curge mult, dar curge. E dereglat organismul meu? Tin sa mentionez ca de 20 de zile am inceput sa iau anticonceptionale, e posibil ca acestea sa-mi fi dat peste cap totul? La controlul ginecologic de la o luna dupa nastere, mi s-a spus ca totul e bine, uterul incepe sa-si revina, nu s-au constatat probleme la ecograf. Va multumesc anticipat!



Medicul ginecolog ti-a recomndat contraceptivele, s-ar putea ca acestea sa iti declansat sangerarea respectiva?????Este prima data cand utilizezi contraceptive?????Faptul ca ai menstra desi alaptezi nu este ceva nemaintalnit, asa reactioneaza organismul tau!!!Sfatul meu este sa te prezinti la medicul obstretician si sa ii spui despre problema ta!!!!
kudika_15804
Postat pe 9 Februarie 2016 14:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Criza financiara +scaderea salarilor si pensilor. 34 De la: Porumbelul 1 Iulie 2010 15:17
Inovatie in contraceptie 147 De la: OanaSun 1 Martie 2011 02:10
:Dhello:D 5 De la: kyru 21 Februarie 2010 00:24
Cine elibereaza bilet de trimitere pt.analize gratuite? 6 De la: ioana_maddy20 4 Martie 2014 15:32
Ma poate ajuta cineva? 4 De la: Salina_SUSESI_Timisoara 7 August 2010 11:06