Setari Cookie-uri

Vreau sa-l uit...dar cum???

Salut,am ajuns si eu in starea in care mi se pare ca totul e fara sens...nu vreau sa plictisesc pe nimeni insa chiar nu mai stiu cum sa procedez si cum sa fac fata acestei situatii...sunt intr-o relatie care nu duce la nimik...il iubesc enorm insa realizez totodata ca nu putem avea un viitor.totul a inceput foarte frumos,nici nu am realizat cum m-am indragostit...eu,care eram mereu pusa pe distractii,care nu credeam in dragoste,iar scenele de gelozie,dorul fata de cineva sau lacrimile varsate din cauza unei persoane anume.etc.,mi se pareau aiurea...mereu faceam haz de toate chestiile astea ba chiar consideram ca-i o prosteala sa te distrugi asa pentru o nimika toata...acuma,insa,nu stiu cum sa scap de obsesia asta...simt ca-l iubesc din ce in ce mai mult,el insa se distanteaza,il vad mai rece,mai indiferent...totul a inceput in timp ce era plecat in Italia...a stat acolo aproape 3 luni,insa dupa o luna jumatate am inceput sa vad schimbari la el..acum e acasa insa nu e asa cum a fost candva...nu mai pomeneste de viitorul nostru si nici nu-si mai face planuri legate de noi asa cum o facea odata...poate a avut pe cineva acolo,sau poate ca a fost prea mul departe de mine si de aia s-a racit relatia noastra,nu stiu ce sa mai cred...cand ma gandesc la un viitor mi se pare ca nu va iesi nimik dar nu pot sa renunt la el...realizez ca nu merita si nu face sa tin o relatie care nu are viitor insa nu pot scapa de obsesia care ma domina atat de mult...as vrea sa-l uit sa scap de durerea asta care ma apasa zilnic pe suflet,dar nu stiu cum sa o fac...inteleg ca daca nu o sa-l las acum,va fi mai greu pe viitor...dar chiar nu am destula putere sa fac acest pas...am incercat sa rup relatia de cateva ori,insa nu iese nimik din asta (sau eu nu rezist si reiau legatura,ori el face tot posibilul si ne impacam),l-am intrebat direct ce se intimpla si mi-a spus ca nu s-a intimplat nimik ,ca ma iubeste,insa nu simt asta...nu mai e asa de tandru,romantic si atent cum a fost...poate ma ajuta cineva cu vreun sfat...cum as putea sa-l uit??
kudika_1005014
Postat pe 13 Martie 2016 20:08
De la: kudika_1005014, la data 2016-03-13 20:08:17Salut,am ajuns si eu in starea in care mi se pare ca totul e fara sens...nu vreau sa plictisesc pe nimeni insa chiar nu mai stiu cum sa procedez si cum sa fac fata acestei situatii...sunt intr-o relatie care nu duce la nimik...il iubesc enorm insa realizez totodata ca nu putem avea un viitor.totul a inceput foarte frumos,nici nu am realizat cum m-am indragostit....................................................................................


Tot ce iti face rau se uita foarte usor, daca iti impui vointa!!!!Nu uita un adevar, atat timp cat nu te mai simti iubita in relatia ta, nu are rost sa plangi in pumni, continua-ti viata, caci este una singura si irepetabila!!!Nu pierde timpul cu oameni indiferenti!!!!
kudika_15804
Postat pe 14 Martie 2016 07:19
merci...sunt constienta ca nu merita si totul e in zadara,dar pot face nimik...
kudika_1005014
Postat pe 14 Martie 2016 09:16
De la: kudika_1005014, la data 2016-03-14 09:16:44merci...sunt constienta ca nu merita si totul e in zadara,dar pot face nimik...



Nu este adevarat, draga mea, caci niciun barbat din lumea asta nu poate fi stapan pe vointa unei femei, cu atat mai mult cu cat nu merita atentia acelei femei, dar ai tot timpul sa inveti acest adevar, nu dispera!!
kudika_15804
Postat pe 14 Martie 2016 09:20
De la: kudika_1005014, la data 2016-03-13 20:08:17..il iubesc enorm


De ce il iubesti? Pentru ce anume il iubesti? Te implineste ca femeie, te face fericita, pretuita, speciala, protejata, rasfatata...?
timmy0
Postat pe 14 Martie 2016 17:32
nu pot spune exact pentru ce il iubesc...il iubesc si e tot...au fost momente destul de placute alaturi de el,nu a fost asa rece mereu...
kudika_1005014
Postat pe 14 Martie 2016 19:32
De la: kudika_1005014, la data 2016-03-14 19:32:47nu pot spune exact pentru ce il iubesc...il iubesc si e tot...au fost momente destul de placute alaturi de el,nu a fost asa rece mereu...


Tu ai spus-o "a fost..". Trebuie sa fii o femeie puternica, sa lupti pentru a avea totul, nu firmituri
timmy0
Postat pe 14 Martie 2016 19:37
e usor de spus insa e mult mai greu in practica...
kudika_1005014
Postat pe 14 Martie 2016 19:46
De la: kudika_1005014, la data 2016-03-14 19:46:36e usor de spus insa e mult mai greu in practica...


Stiu, dar trebuie sa te gandesti la viitorul tau. Mai bine iti musti degetele de durere acum decat sa suferi o viata.
timmy0
Postat pe 14 Martie 2016 19:49
problema e ca sunt constienta de acest fapt insa nu pot sa trec peste...acest sentiment e mai puternik decat mine
kudika_1005014
Postat pe 14 Martie 2016 19:51
Stiu. Nu stiu ce sa-ti mai spun ca sa te ajut decat sa cauti ajutor specializat pt a te vindeca de dependenta.
timmy0
Postat pe 14 Martie 2016 19:56
merci mult...
kudika_1005014
Postat pe 14 Martie 2016 19:57
Am uitat sa-ti spun, poate te ajuta: nu il iubesti pe el, ce iubesti tu e o amintire, un personaj creat de tine sau chiar de el la inceputul relatiei. Nu mai spune ca il iubesti pentru ca nu e adevarat, nu ai stiut sa-mi spui un singur lucru ce iti place la el( la timpul prezent)
timmy0
Postat pe 14 Martie 2016 20:05
posibil...doar ca nu rezist daca nu vorbesc cu el sau daca nu ne vedem...sunt dependenta de el,e ca un drog. suna absurd dar chiar nu ma pot controla
kudika_1005014
Postat pe 14 Martie 2016 20:17
De la: kudika_1005014, la data 2016-03-14 20:17:01posibil...doar ca nu rezist daca nu vorbesc cu el sau daca nu ne vedem...sunt dependenta de el,e ca un drog. suna absurd dar chiar nu ma pot controla



Esti din aluat moale, asta iti este structura!!!!!In momentul in care , intr-o relatie, devii dependent de partener, acea relatie nu mai este viabila, caci intervine nevoia de celalalt, nicidecum dorinta si iubirea celuilalt!!!
kudika_15804
Postat pe 15 Martie 2016 07:20
De la: kudika_1005014, la data 2016-03-14 19:51:44problema e ca sunt constienta de acest fapt insa nu pot sa trec peste...acest sentiment e mai puternik decat mine



Nu exista asa ceva, ti-o spun din proprie experienta, este necesara o lupta acerba cu tine insati, pentru a depasi aceasta problema!!!Nu iti cauta scuze, ci actioneaza!!!!!
kudika_15804
Postat pe 15 Martie 2016 07:21
incerc sincer,imi caut ocupatie care sa nu-mi aminteasca de el,ies cu prietenele,am ascuns toate lukrurile ce-mi pot aminti de trecutul nostru,incerc sa caut la el doar calitati negative,dar parca nu merge...imi doresc mult sa-l uit dar indata ce apare el ma inmoi deoarece neaga faptul ca s-a schimbat...spune ca mi se pare,ca e la fel,ca nimik nu s-a schimbat si ma iubeste ca inainte
kudika_1005014
Postat pe 15 Martie 2016 08:43
De la: kudika_1005014, la data 2016-03-15 08:43:18incerc sincer,imi caut ocupatie care sa nu-mi aminteasca de el,ies cu prietenele,am ascuns toate lukrurile ce-mi pot aminti de trecutul nostru,incerc sa caut la el doar calitati negative,dar parca nu merge...imi doresc mult sa-l uit dar indata ce apare el ma inmoi deoarece neaga faptul ca s-a schimbat...spune ca mi se pare,ca e la fel,ca nimik nu s-a schimbat si ma iubeste ca inainte



Nimeni nu poate decide asupra sufletului tau!!!!Atat timp cat mai accepti prezenta lui, nu mai este nimic de facut!!!La tine este problema, nu la el.
kudika_15804
Postat pe 15 Martie 2016 09:03
De la: kudika_1005014, la data 2016-03-15 08:43:18incerc sincer,imi caut ocupatie care sa nu-mi aminteasca de el,ies cu prietenele,am ascuns toate lukrurile ce-mi pot aminti de trecutul nostru,incerc sa caut la el doar calitati negative,dar parca nu merge...imi doresc mult sa-l uit dar indata ce apare el ma inmoi deoarece neaga faptul ca s-a schimbat...spune ca mi se pare,ca e la fel,ca nimik nu s-a schimbat si ma iubeste ca inainte


Parerea mea e ca habar nu ai ce vrei ai transformat iubirea in dependenta, obsesie , egoism ,gelozie ,posesivitate si tot ceea ce este opusul unui sentiment pe care nu-l cunosti. Fii pe pace , intr-o buna zi relatia voastra va fi de domeniul trecutului , vei uita , dar daca vei contiunua sa gandesti astfel si intr-o noua relatie ...rezultatul va fi acelasi .
Poate ca el chiar are sentimente fata d tine , iar tu cauti nod in papura si astfel il indepartezi de tine ...habar nu ai ce vrei , ba-l vrei , ba nu-l vrei !
Daca l-ai fi iubit , asa cum sustii , l-ai fi acceptat asa cum este , fara sa-i cauti calitati negative .
Consideri ca el are mai multe ca tine si nu sunteti pe aceeasi lungime de unda , este foarte simplu sa inchei definitiv relatia,sa-ti refaci viata , nu sa bantui cu mintea in deriva.
kudika_988778
Postat pe 15 Martie 2016 11:32
Dacã conștientizezi cã mintea omului aleargã întotdeauna dupã ce nu poate avea, poți spune cã ai fãcut deja un pas uriaș în procesul de uitare. Uitarea în cazul ãsta înseamnã acceptare. Acceptarea vine atunci când ai înțeles cã toate lucrurile enumerate de tine mai sus sunt motive evidente sã nu mai tragi de o relație care nu poate funcționa într-o singurã direcție.
Nu este ușor, știu, dar dacã nu începi acum, vei sfârși prin a-ți consuma energia suferind. Nu uita cã întotdeauna un final are și un nou început. Așa cã cine știe, poate e mai bine sã întâmple așa ca sã ai porțile deschise pentru ceva mai buna care va sã vinã.
BluePika
Postat pe 3 Aprilie 2016 09:29
Auzi, fata, sa fugi nu e o solutie, sa ascunzi tot ce iti amintea de el, etc. Stii care cred eu ca e problema de fapt? Depinzi de el financiar si el fiind constient de asta, te manipuleaza cu mare usurinta. El poate nu s-a schimbat, poate ca te iubeste la fel de mult, dar faptul ca i ai permis sa te joace pe degete, lui ii place la noi nebunie, il satisface, il face sa para barbat, prin natura lor, barbatii adora ca femeile sa le fie sclave...incearca singura si ultima varianta ce te va convinge ca am dreptate: fii indiferenta fata de el, nu il mai cauta deloc tu, nu rupe.levatura cu el, dar fii tu cea cautata, schimba-ti garderoba, aranjeaza-te, simte-te din nou tu femeia libera si in stare de orice si garantat o sa innebuneasca, stii de ce? Pt ca el e obisnuit cu varianta ta "catelus"crede-ma, functioneaza!
melania87
Postat pe 3 Aprilie 2016 10:38
Am sa-ti raspund cu un citat celebru din Confucius: dacã iubeºti pe cineva, lasã-l liber. Dacã se va întoarce la tine, îþi aparþine. Dacã nu se va întoarce, nu þi-a aparþinut niciodatã.

saraha1
Postat pe 3 Aprilie 2016 11:34
Draga mea, daca-l iubesti atit schimba-te tu! Nu te mai gindi ca de ce asa si nu asa.I-al si iubestel tu asa cum simti tu.Daca nu este sa fie de la D-zeu al tau pe veci, nu v-a fi el.
Voi va iubiti, tu crede doar in el, are si el problemele lui, strainatatea este grea, incearca sa-l accepti si iubeste-l tu din tot sufletul, asta se transmite.De ce vrei sa-l uiti?De ce crezi ca nu duce la nimic? Ori va iubiti amindoi ori nu!Iubeste si vei fi iubita...Cit sta cu tine profita de fiecare clipa frumoasa cu el,nu mai te ingrijora atit.
Iar daca tu nu-l mai vrei si vrei sa-l uiti, sfatul meu de femeie mai in virsta este: Du-te la biserica, spovedeste-te si parintele i-ti v-a spune prin Duhul Sfint ce sa faci...Crede in Bunul D-zeu cu toata inima, si roaga-te numai lui (in rest nimeni nu te poate ajuta)sa-ti lumineze calea...roaga-te " Doamne Bunule, arata-mi Tu calea cea dreapta, ca am cazut in pacat in ochii tai, iarta-ma si miluieste-ma pe mine Pacatoasa!Numai prin credinta si post cu rugaciune treci de greu si daca chiar vrei sa-l uiti te rogi sa-l uiti! Asa cred eu ca ar trebui sa faci...Eu ca femeie batrina cred ca baiatul te iubeste si te vrea, dar are si el problemele lui dincolo...Daca nu te iubea nu venea in tara la tine, statea acolo..daca avea alta.Mai gindeste-te si nu da cu piciorul dragostei,iubirea este greu de uitat, te urmareste poate regretul...toata viata. Fa cum te indeamna " Inima" ta, ea simte tot si stie tot!
Cu drag si urari de fericire in viata

M.B.
kudika647665
Postat pe 3 Aprilie 2016 11:43
Sunt tot Sibianca ca si tine, va iubesc si va doresc multa fericire!
kudika647665
Postat pe 3 Aprilie 2016 11:46
Daca s-a schimbat si nu mai regasesti nimic din tot ceea ce, in trecut, te-a facut sa te indragostesti, alta cale nu e decat sa-ti vezi de drum... Altfel te vei amagi singura, vei suferi la nesfarsit. Marea intrebare e: de ce traiesti tu cu impresia ca acum e altfel? spui e mai rece, nu mai vorbeste de viitor...pai atunci, discuta clar eu el...
Usor nu e...mai ales daca intr-adevar iubsti o amintire, un ideal, un el care nu exista decat in mintea ta... se intampla uneori si asta si e cu atat mai dureros...si cred ca stiu ce cam insemana asta...
Ganduri senine iti urez!
floaredecolt26
Postat pe 3 Aprilie 2016 15:47
Draga mea,

am sa-ti mai spun ca a te invinge pe tine insati este cea mai pretioasa biruinta si ca absolut tot ceea ce doresti cu adevarat, poti sa faci si tu! Asa cum nu poti influenta trecutul, tot la fel este aiurea sa te ancorezi in el; nimic nu este vesnic, totul este trecator si din pacate si sentimentele unora fata de altii. Parerea mea este ca trebuie sa ai o discutie serioasa si sincera cu baiatul respectiv, de unde vei putea trage concluzia daca iubirea voastra apartine trecutului. Eu cred ca in reintoarcerea lui a fost doar fizica si nu mai nutreste sentimente de iubire pentru tine, te mai accepta poate doar din nehotarare, lasitate, comoditate.... Viata este frumoasa, umpleti timpul cu lucruri utile; invata o limba straina, du-te la curs de dansuri, la fitness, inscriete la un club de turism,schimba-ti lookul, etc., si odata cu toate acestea vei vedea ca se schimba ceva in interiorul tau. Invata sa te pretuiesti si sa te iubesti tu insati in primul rand, sa fii ok cu tine si nu in ultimul rand gandeste-te ca poate " marea ta dragoste" nu te-a meritat.
saraha1
Postat pe 4 Aprilie 2016 17:19
Poate tu ti-ai dorit sa fie altfel, dar asa este el, asa va fi de acum incolo, trebuie sa te hotarasti daca il accepti asa cum este acum sau nu. Nu cauta motive, schimba-te tu, nu il mai pisa ca s-a schimbat, fi tu mult mai rece, incearca sa il atragi cu ceva nou, daca simti ca il iubesti, nu esti dependenta, il iubesti si atat, sentimentul nu va trece. Eu am iubit mai mult ca viata un barbat, dar ne-am despartit dupa 15 ani de casnicie, au trecut ani de atunci, nu m-am mai putut apropia de nimeni, nu ne intalnim, nu vorbim, il iubesc si acum la fel de mult.
Daca mi-as fi ascultat inima si nu m-as fi despartit atunci as fi fost mult mai fericita. Cand iubesti cu adevarat, esti fericita in apropierea barbatului pe care il iubesti. Daca asta simti, incearca sa iti pastrezi relatia si corecteaz-o pe parcurs.
kudika_979331
Postat pe 8 Aprilie 2016 16:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Parasita de Craciun... 7 De la: Sirius 8 Ianuarie 2009 08:43
Obsesie? 11 De la: kudika_9980 27 Iulie 2012 18:59
nehotarare....poate un sfat 27 De la: kudika511269 14 Martie 2012 13:25
ca sa nu mai existe suferinta ......e mai bine sa nu mai existi deloc??? 30 De la: doar_anonima 14 Iulie 2009 18:49
O sansa la ce`a fost odata.. posibil? 13 De la: polly_ 29 Martie 2010 21:52