Setari Cookie-uri

as fi vrut sa fiu femeie

intr-o tara in care ca barbat nu imi pot gasi un loc de munca , urmez cursurile unei facultati unde femeile predomina si se poarta cu barbatii ca si cu ultimele dejectii sociale , am ajuns la concluzia urmatoare daca as fi fost femeie as fi avut o sansa in plus de la viata si societatea asta pro feminista in care traim

Postat pe 24 Mai 2007 14:46
De ce esti atat de pesimist? Fiecare persoana, atat timp cat e capabila mental si fizic,isi gaseste un loc in societate.Din cate inteleg tu indeplinesti aceste criterii, dat fiind ca urmezi cursurile unei facultati. Daca ai impresia ca traiesti intr-o societate pro feminista, s-ar putea sa ai ceva probleme cu increderea in propria ta persoana. Ai grija la acest lucru pentru ca s-ar putea sa te complaci in aceasta situatie si iesi greu din ea. Eu te sfatuiesc sa ai incredere in tine, sa mergi mai departe si ai sa vezi ca femeile nu sunt atat de rele. Succes...
maton
Postat pe 24 Mai 2007 15:07
Eu inca,imi mentin parerea ca totusi barbatul are o menire in plus fata de femee,aceea de a fi barbat adevavarat
PETRE_ELENA
Postat pe 24 Mai 2007 15:28
Dragule, societatea a fost prea mult timp pro barbati, acu daca s-a mai trezit e jale pentru cei care nu sunt barbati adevarati..cel putin asa-mi place mie sa cred:)) lasa ca nu-i asa negru dracul cum pare! curiozitate: la ce facultate esti?
OanaIulia
Postat pe 24 Mai 2007 16:50
Am ramas surprinsa,credeam ca toti barbatii se bucura de statutul pe care li-l confera sexul,ca si cei care spun ca apreciaza femeia,simt ceva superioritate fata de ele.Hm...imi place!:)
iulia_mosneag
Postat pe 24 Mai 2007 17:07
haha, societate pro feminista :) Mda, e foarte bine! Inca nu e 100% pro feminista, dar se indreapta cu brio spre asa ceva :) Ce pot spune, bravo noua!
karinah
Postat pe 24 Mai 2007 19:09
Stai o secunda... nu inteleg. De fapt problema e ca tu nu crezi ca te descurci intr-o lume a femeilor??? HA HA HA
Eu studiez la o facultate unde marea majoritate sunt barbati, lucrez intr-ul loc in care sunt aproape toti barbati. Te rog sa ma crezi ca ma satur cateodata sa lupt dublu decat ei doar ca sa nu ma vada ca pe papusica. Ca femeie gasesti mai usor loc de munca... adevarat daca depui cv-ul la aprozar sau ca profesor de romana. Daca vrei o functie de conducere in cadrul unei firme oricarui barbat o sa iti fie muuult mai usor decat mie, iti zic asta din experienta. Ca aici am destula. Asa ca te rog nu te mai plange si infrunta-ti destinul.
oana1111
Postat pe 25 Mai 2007 12:05
Acum vine si partea a doua: "femeile [...] se poarta cu barbatii ca si cu ultimele dejectii sociale". ZZZAU? De cate ori ai auzit expresia: "nu ma marit cu el pt ca nu a fost baiat mare" sau de cate ori e acuzat un barbat ca e "parasuta", doar pt ca se intampla sa schimbe femeile des? Femeile "arunca banii" cand isi cumpara un ruj de 30lei. Barbatii cheltuiesc "cu cap" 500lei pe un detector radar si 1000lei pe un spoiler nou... Familia mea m-a sfatuit sa nu imi deschid o afacere pana nu ma casatoresc, ca sunt femeie si mai bine sa fie sotul care sa conduca afacerea... si poate nu ii convine linia mea de business. VAI ce bine m-am simtit ca sunt femeie. Si totusi nu as schimba feminitatea pentru nimic in lume. Noi sa fim sanatosi.
oana1111
Postat pe 25 Mai 2007 12:20
Anjenieu, scuze de atac :D Nu era neaparat directionat spre tine, mai mult pe ideea ca te simti napastuit. Toti suntem nedrepti cateodata, si ca femei si ca barbati. Am scos coltisorii din dotare pt ca am vazut rosu in fata ochilor la amintirea dreptatii masculine. Nu ca noi am fi mai prejos. Dupa cum ziceam, noi sa fim sanatosi...
oana1111
Postat pe 25 Mai 2007 12:25
oana iulia de ce te intereseaza o facultate de jurnalism oricum nu-ti dezvalui care pt as putea avea probleme

Postat pe 25 Mai 2007 20:27
am ajutat o femeie care dupa aceia m-a sapat cat a putut oricum am reusit sa o trec in rezerva rapid cu ajutorul sefului de stat major

Postat pe 25 Mai 2007 20:29
era simpla curiozitate
OanaIulia
Postat pe 25 Mai 2007 20:39
impresia despre femei mai ales romance nu mi-o voi schimba in bine cat de curand intrucat niciuna nu mi-a dovedit ca n-am dreptate

Postat pe 26 Mai 2007 15:58
Pt anjenieu (strict) : citeºte "Valea Pãpuºilor" -autoare Jaquelinne Susan ºi sã vãd dacã rãmâi la aceeaºi pãrere ...

Postat pe 5 Iunie 2007 21:22
Anjenieu, eu am fost la un pas de a fi violatã - noroc cã sunt puternicã fizic ºi psihic. ªi totuºi nu urãsc bãrbaþii! :)

Postat pe 5 Iunie 2007 21:24
CEL PUTIN LA O ANGAJARE IN PRESA TOT O FEMEIE A FOST ALEASA PT CA ERA FEMEIE NU STIA NICI SA TINA APARATUL FOTO IN MANA DAR A AJUNS FOTOREPORTER PESTE NOAPTE EU AM NEV DE 700 LEI SA-MI PERMIT UN APARAT FOTO SA FAC POZE JUDICIARE LA MORGA, ACOLO NU AJUNG FEMEILE AM LUAT SI UN PREMIU LA UN CONCURS FOTO IN CADRUL FACULTATII SI NU AM PRIORITATE LA UN LOC DE FOTOREPORTER DE CE PT CA EXISTA FEMEI CARE SUNT AVANTAJATE DE SOCIETATEA ASTA INFECTA AS DORI SA VAD SI EU O FEMEIE CARE MA AJUTA CU CEVA PE MINE MA URASTE SI MAICA MEA O "PROFESOARA DE FIZICA" LESNE DE INTELES CE OM DE CALITATE ESTE ASA CA NU MAI COMENTEZ NU VREAU SA MAI CUNOSC ALTA FEMEIE DECAT PE PRIETENA MEA CARE A FOST APROAPE

Postat pe 6 Iunie 2007 15:19
anjenieu nu poti cataloga toate femeiile romance doar ca nu ai ai gasit femei de treaba care "nu te sapa"....vina pentru razboiul dintre sexe este atat a barbatiilor cat si a femeiilor...sti dc?...pt ca ne lasam purtati de ura si de sete de razbunare dar ajungem sa ne razbunam pe cine nu trebuie ..persoane care nu ne-au gresit cu nimik....eu nu tin cu nici o tabara si femeiile si barbatii sunt rai ...dar nu trebuie ca toti sa facem la el ...dc daca colegu /colega se poarta urat cu lumea din jur sa ne purtam si noi la fel???....dc sa nu incercam sa fim diferiti si sa nu facem aceelasi greseli ca toti ceilalti???...nu raspundeti la rautate cu rautate....ignorati lucrurile rele care vi se intampla si nu vor putea sa va afecteze....:)

Postat pe 11 Iulie 2007 11:53
sa imi arate si mie cineva femei de treaba

Postat pe 12 Iulie 2007 01:40
intai sa inteleg ce inseamna in mintea ta o femeie de treaba si pe urma poate iti si arat

Postat pe 12 Iulie 2007 15:37
Anjenieu, "femeia de treabã" îþi va "sãri în ochi". Nu te lua dupã alþii; urmeazã-þi propriul tãu instinct; bineînþeles, în mãsura în care poþi pãstra o dozã de optimism!

Postat pe 13 Iulie 2007 15:03
femeia de treaba este aceea ce este interesata de inchegarea unei familii si a lasa distractia si aspectul fizic pe planul 2

Postat pe 13 Iulie 2007 15:13
Cam pretenþios, indeed ... Te-ai întrebat vreodatã dacã tu înntruneºti condiþiile pentru ea? Ceea ce îi ceri tu e cam exagerat: Sã nu se distreze?! Sã nu fie frumoasã ?! Nici un bãrbat nu meritã un asemenea sacrificiu, scuzã-mi sinceritatea!

Postat pe 13 Iulie 2007 18:19
În plus, e ceva ce nu înþeleg. Tu nu vrei sã o faci fericitã? Hmmmm ...

Postat pe 13 Iulie 2007 18:20
distractia...hmmm...dc sa renunte la ea cand puteti sa o faceti in familie?....si faza cu aspectul fizic...adica vrei o femeie care sa fie nespalata cu negru pe sub unghii neingrijita ca sa puna familia pe primul plan?...si te intreb totusi ai sta cu o astfel de femeie ??....ai putea sa iesi cu ea in societate aratand asa?...tu ai gandire putin cam comunista....sunt femei care pretuiesc si felul cum arata la fel de mult ca si familia....si sa iti mai pun o intrebare daca ai gasi o femeie care sa nu zicem ca e nespalata dar sa zicem ca nu arata bine ...sa zicem ca e grasa de exemplu dar care pretuieste familia ....ai sta cu femeia aceea doar ca isi doreste o familie?..nu te-ar deranja fizicul ei?....

Postat pe 14 Iulie 2007 15:15
pentru mine femeia ce arata bine si este interesata doar de fizic si vestimentatie e ste o usuratica

Postat pe 14 Iulie 2007 15:50
anjenieu te cred ca nu e atmosfera faina intr o facultate de fete.dar gindeste te ca se musca si intre ele.eu am facut o faculatae in care predominau barbatii .nu prea eram incantata pt ca povesteau fara perdea ce faceau cu prietenele lor, faceau bancuri proaste, si se purtau cu noi fetele de parca eram barbati.aveau mania sa iti spuna intr un mod colorat ce credeau de relatiile si prietenii nostri.dar dupa ce am facut un master intr o facultate de fete si am vazut ce atmosfera nociva era am ajuns sa mi fie dor de viata din faculate.acum lucrez cu marea majoritate a colegilor si inafara de faptul ca vor sa muncesc cit ei si fac scandal daca nu tin ritmul nu prea am de ce sa ma pling.dar nu exista parsivenia .toti ne ferim si ne aparam de departamentele PR si economic, unde sunt numai femei.acestea se musca si se reclama intre ele, iar dupa ce nu mai au ce sa si mai faca incearca sa inproste cu noroi alte departamente.automat ca femeile din departamentele cu multi barbati sunt....brrr
eva75
Postat pe 21 Iulie 2007 17:23
nu toate femeile care se preocupa de infatisare fizica sunt usuratice.colegi mei se iau de noi daca nu venim aranjate.spun ca daca tot stam impreuna 12 ore nu vor sa aiba niste uratanii prin preajma.
eva75
Postat pe 21 Iulie 2007 17:26
anjenieu, o femeie îºi datoreazã ei înseºi sã arate bine - dovedeºte respect faþã de propria ei persoanã.
Gândirea ta lasã de dorit, ºi poþi fi sigur cã nu vei întâlni fata la care visezi pânã nu întruneºti ºi tu "criteriile". Fetelor le plac subtilitãþile, adicã exact ceea ce lipseºte bãrbaþilor, uneori.

Postat pe 22 Iulie 2007 14:11
dragul meu, chiar ai probleme, rezolva problemele cu mama ta si vei intelege toate celelalte incoveniente provenite de la "feminine". e dureros ca exista astfel de relatii mama - copil, cum lasi sa se inteleaga...eu consider ca e singura relatie ramasa sfanta in aceasta epoca de degradare in care traim...

Postat pe 24 Octombrie 2007 00:00
Eu am scris un roman de dragoste , o poveste despre o femeie care are curaj sa renunte la cel pe care il iubeste atunci cand acesta nu se dovedeste sincer cu ea. Daca vreti sa il cititi si sa aflati cum se termina aceasta poveste va rog sa intrati pe site-ul joitaalina.blogspot.com M-am decis sa imi public romanul in aceasta forma , cateva pagini pe saptamana inspirata de Kudika. VA rog mult sa intrati pe site, m-ar ajuta foarte mult sa stiu parerea altora despre ce scriu eu.
joitaalina
Postat pe 27 Octombrie 2007 17:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
interesant 1 De la: possion_girl 24 Mai 2007 13:08
Mesaje 1 De la: Lavinia-Iulia 14 Iunie 2007 18:07
Capitolul 3-o varianta mai incitanta 1 De la: mada85 14 Iunie 2007 10:59
suna a soap opera sau telenovela!? 3 De la: melcu 26 Mai 2007 09:34
foarte buna ideea 1 De la: yumalai 25 Mai 2007 12:19